Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Να σου πω την αλήθεια οι υδατάνθρακες θέλουν λίγο προσοχή. Δλδ να τους προσφέρεις αφού έχει φάει το βασικό φαγητο. 

Την φρυγανιά μπορείς να την δώσεις με ανθοτυρο κ ντοματα, να μαλακώσει. Αν τρωει κομμάτια, αλλιως δ βρίσκω το λόγο. Είναι μικρή ακομη, εστίασε αλλου

Πιο χρήσιμο θεωρώ σπιτικα μπισκοτα τύπου μασητικα για τα δοντια

Η αργότερα να βαλεις φρυγανιά στο γιαουρτι, αν κ προτιμουσα φρουτα κ βρωμη

Κομμάτια όχι δεν τρώει ακόμα ... απλά προσπαθώ να μην τα πολτοποιω όσο και στην αρχή. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, mama16 είπε:

Κορίτσια πείτε ιδέες για κρέμα με βρώμη αλλά χωρίς γάλα γιατί θηλάζω κ δεν θέλω να κάνω αντλήσεις για να βάζω στην κρέμα.

Κ εγω χωρίς γάλα την εκανα

Εβραζα μηλο η αχλαδι στο τέλος εβαζα κ σταφιδες λιγο να φουσκωσουν, κανελα κ την βρωμη. Την βρωμη δ την αλεθα αλλα λόγω βαρεμάρας δ την μουλιαζα κ παντα

Επισης σε ζουμερές φρουτοκρεμες πχ με χυμό πορτοκαλι

Συνηθως μετά τους 7μ εβαζα στο γιαουρτι, με μπανανα η αβοκαντο

Αν παρεις το οκ από παιδιατρο μπορείς να χρησιμοποιείς κ φυτικό γαλα, πχ αμυγδαλου

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα παραπάνω, βρώμη (σε νιφάδες/πίτουρο/αλεύρι) μπορούμε να βάλουμε σε μείγμα για pancakes αντί αλευριού σίτου.

Πχ Pancakes με μπανάνα, αυγό, βρώμη, και λίγο νεράκι/χυμό/γάλα φυτικό ή ζωικό μετά τον 12ο μήνα. Αντί μπανάνας μήλο/αχλάδι στον ατμό για να είναι πιο κρεμώδη όταν τα αλέσουμε ή άλλο φρούτο της επιλογής μας.

Καθώς και σε μπιφτεκια λαχανικών, κρέατος, ψαριού αντί ψωμιού/φρυγανιας/παξιμαδιού αντίστοιχα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Τη βρώμη πρέπει να τη βράσουμε για να τη προσφέρουμε μαζί με γιαούρτι στο μωρό (7μιση μηνών); Έχω πάρει νιφάδες βιολογικής βρώμης . Σκέτο γιαούρτι δεν τρώει και βάζω φρούτα, αλλά επειδή τρώει και φρούτο κρέμα το πρωί σκέφτηκα τη βρώμη. Πώς τη μεταχειριζόμαστε; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik said:

Τη βρώμη πρέπει να τη βράσουμε για να τη προσφέρουμε μαζί με γιαούρτι στο μωρό (7μιση μηνών); Έχω πάρει νιφάδες βιολογικής βρώμης . Σκέτο γιαούρτι δεν τρώει και βάζω φρούτα, αλλά επειδή τρώει και φρούτο κρέμα το πρωί σκέφτηκα τη βρώμη. Πώς τη μεταχειριζόμαστε; 

Ίσως αν την χτυπούσες την βρώμη στο μπλέντερ (μια-δυο στροφές) που θα γίνει σαν λεπτή σκόνη, θα δυαλύεται πιο εύκολα. Εγώ πάντως στον μικρό μου ξεκίνησα να δίνω βρώμη, φτιάχνοντάς του σπιτική κρέμα με γάλα, ταχίνι και μέλι (αλλά αυτό από τον 14ο μήνα και μετά). Μπορείς ωστόσο από τώρα να της φτιάχνεις κρέμα με γάλα, βρώμη και φρουτάκια (άλλα από αυτά που της βάζεις στην φρουτόκρεμα για να αλλάζει γεύσεις). Ειδικά αν είναι γλυκατζού, θα της αρέσει και θα καταναλώνει και μια μερίδα γάλακτος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Iris89 είπε:

Ίσως αν την χτυπούσες την βρώμη στο μπλέντερ (μια-δυο στροφές) που θα γίνει σαν λεπτή σκόνη, θα δυαλύεται πιο εύκολα. Εγώ πάντως στον μικρό μου ξεκίνησα να δίνω βρώμη, φτιάχνοντάς του σπιτική κρέμα με γάλα, ταχίνι και μέλι (αλλά αυτό από τον 14ο μήνα και μετά). Μπορείς ωστόσο από τώρα να της φτιάχνεις κρέμα με γάλα, βρώμη και φρουτάκια (άλλα από αυτά που της βάζεις στην φρουτόκρεμα για να αλλάζει γεύσεις). Ειδικά αν είναι γλυκατζού, θα της αρέσει και θα καταναλώνει και μια μερίδα γάλακτος.

Ευχαριστώ πολύ!!! ωραία ιδέα η κρέμα με το γάλα, το ταχίνι και το μέλι! Μη σου πω θα την κάνω για μένα χαχα!αφού η μπέμπα είναι μικρούλα για μέλι και ταχίνι :-) Είναι γλυκατζου όπως βλέπω, το γιαούρτι μόνο με φρούτα το τρώει, δεν της αρέσει καθόλου σκέτο. Από πότε άρχισε να τρώει βρώμη ο δικός σου ( όχι την κρέμα που προτείνεις, γενικά ρωτάω); 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Τη βρώμη πρέπει να τη βράσουμε για να τη προσφέρουμε μαζί με γιαούρτι στο μωρό (7μιση μηνών); Έχω πάρει νιφάδες βιολογικής βρώμης . Σκέτο γιαούρτι δεν τρώει και βάζω φρούτα, αλλά επειδή τρώει και φρούτο κρέμα το πρωί σκέφτηκα τη βρώμη. Πώς τη μεταχειριζόμαστε; 

Απο 7μ εισάγαμε βρωμη. Ιδανικό είναι να την μουλιάσει από βραδις σε νερό με λίγες σταγόνες λεμόνι. Αλλα σαν υφή φυσικά μπορείς να την δώσεις κ έτσι κατευθείαν. Εμενα γενικα θέλανε κομματακια

Εβαζα γιαουρτι με βρωμη κ αβοκαντο. Η έτριβα μηλο/αχλαδι με κανέλα κ σταφιδες. Η εβραζα μηλο η αχλαδι, στο τέλος εβαζα κ την βρωμη κ κανελα, σαν κρεμα. Αλλα δ τα αλεθα, το άφηνα με κομματάκια. Μπισκοτάκια με βρωμη, ελαιόλαδο, κανέλα κ φρουτο(μηλο, αχλαδι η μπανανα). Εψηνα μηλο, με βρωμη, κανέλα, σταφιδες κ βούτυρο. Την βάζω μέσα στα μπιφτεκια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vicky86 είπε:

Απο 7μ εισάγαμε βρωμη. Ιδανικό είναι να την μουλιάσει από βραδις σε νερό με λίγες σταγόνες λεμόνι. Αλλα σαν υφή φυσικά μπορείς να την δώσεις κ έτσι κατευθείαν. Εμενα γενικα θέλανε κομματακια

Εβαζα γιαουρτι με βρωμη κ αβοκαντο. Η έτριβα μηλο/αχλαδι με κανέλα κ σταφιδες. Η εβραζα μηλο η αχλαδι, στο τέλος εβαζα κ την βρωμη κ κανελα, σαν κρεμα. Αλλα δ τα αλεθα, το άφηνα με κομματάκια. Μπισκοτάκια με βρωμη, ελαιόλαδο, κανέλα κ φρουτο(μηλο, αχλαδι η μπανανα). Εψηνα μηλο, με βρωμη, κανέλα, σταφιδες κ βούτυρο. Την βάζω μέσα στα μπιφτεκια. 

Τέλεια, είχα δει κάπου ότι έπρεπε να μουλιασει η βρώμη στο νερό, αλλά είχα την εντύπωση ότι πρέπει να βράσει στο νερό, τα μπέρδεψα δηλαδή. Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση! Εφόσον, γίνεται να το δώσω κι απευθείας μια χαρά, αλλά θα προτιμήσω να τη μουλιασω όπως λες. Δυστυχώς, το δικό μου μωρό, όπου δει κομματάκια ( όπως ίνες από μοσχάρι στο μεσημεριανό) δε τρώει καθόλου, οπότε τη βρώμη θα την αλεσω. Περιμένω να κλείσουμε και τον όγδοο η ίσως και τον ένατο για να αρχίσω να δίνω κομμάτια. Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Τέλεια, είχα δει κάπου ότι έπρεπε να μουλιασει η βρώμη στο νερό, αλλά είχα την εντύπωση ότι πρέπει να βράσει στο νερό, τα μπέρδεψα δηλαδή. Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση! Εφόσον, γίνεται να το δώσω κι απευθείας μια χαρά, αλλά θα προτιμήσω να τη μουλιασω όπως λες. Δυστυχώς, το δικό μου μωρό, όπου δει κομματάκια ( όπως ίνες από μοσχάρι στο μεσημεριανό) δε τρώει καθόλου, οπότε τη βρώμη θα την αλεσω. Περιμένω να κλείσουμε και τον όγδοο η ίσως και τον ένατο για να αρχίσω να δίνω κομμάτια. Ευχαριστώ και πάλι!

Εφοσον δ θελει κομματάκια μπορείς να την αλεσεις έτσι σκέτη στεγνή, να γίνει σαν αλεύρι για να την προσθέτεις στο γιαουρτι η σε κρεμα με νερό ή γαλα

Αν την μουλιαζεις πάλι είναι πολύ εύκολο να αλεστει με το γιαουρτι η φρουτα

Link to comment
Share on other sites

@AnnitamikΑφού η μικρή σου δεν θέλει τα κομματάκια, να αλέθεις την βρώμη. Αλλά δεν ξέρω εάν σκέτα βρώμη και γιαούρτι, θα το φάει η μικρή. Εμένα μου φαίνεται παντελώς άγευστη η βρώμη χωρίς μέλι ή φρούτα. Στον γιο μου ξεκίνησα να του δίνω βρώμη, όταν του άρχισα και το μέλι. Κ δεν την μούλιαζα ποτέ. Όπως είπε και η @vicky86, και στα μπιφτέκια μπορείς να την βάζεις (αντί για ψωμί) και γίνονται πολύ αφράτα. 

 

Ψάχνεις γεύμα για απογευματινό που να περιέχει γάλα; Μπορείς να της φτιάχνεις και ρυζόγαλο, βάζοντας γάλα, ρύζι, κορν φλάουρ και κανέλα. Εγώ κάνω αυτήν την συνταγή με μέλι τώρα.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Iris89 είπε:

@AnnitamikΑφού η μικρή σου δεν θέλει τα κομματάκια, να αλέθεις την βρώμη. Αλλά δεν ξέρω εάν σκέτα βρώμη και γιαούρτι, θα το φάει η μικρή. Εμένα μου φαίνεται παντελώς άγευστη η βρώμη χωρίς μέλι ή φρούτα. Στον γιο μου ξεκίνησα να του δίνω βρώμη, όταν του άρχισα και το μέλι. Κ δεν την μούλιαζα ποτέ. Όπως είπε και η @vicky86, και στα μπιφτέκια μπορείς να την βάζεις (αντί για ψωμί) και γίνονται πολύ αφράτα. 

 

Ψάχνεις γεύμα για απογευματινό που να περιέχει γάλα; Μπορείς να της φτιάχνεις και ρυζόγαλο, βάζοντας γάλα, ρύζι, κορν φλάουρ και κανέλα. Εγώ κάνω αυτήν την συνταγή με μέλι τώρα.  

Ναι θα προσθέσω σίγουρα και φρούτα. Ψάχνω για απογευματινό, σωστά, μου είχε προτείνει η γιατρός το γιαούρτι, αλλά δε το θέλει καθόλου!!!! Για αυτό πρόσθεσα φρούτα , αλλά ήθελα να ελαττώσω λίγο την ποσότητα στα φρούτα, γιατί τα τρώει και το πρωί. Ήθελα δημητριακά να βάλω , για να έχει από όλα στη μέρα, μια ισορροπημένη διατροφή ( φρούτα το πρωί, κρέας με λαχανικά μεσημέρι, γιαούρτι με δημητριακά το βράδυ). Ωραία συνταγή! Μπορεί να την τρώει από τώρα που είναι επτάμισι μηνών; Είχε αλλεργία στο γάλα, αλλά τώρα τρώει κανονικά γιαούρτι, δεν έχει κανένα θέμα, αλλά μήπως είναι διαφορετικά γιαούρτι και γάλα; Θα ρωτήσω τη γιατρό μας. Σίγουρα πάντως καθώς θα μεγαλώνει , θα μπορέσει να φάει κάτι αντίστοιχο, μη σου πω θα το προτιμά γιατί της αρέσουν οι γλυκές γεύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείς να ψάξεις για συνταγές με άλλους υδατάνθρακες. Κινοα, φαγοπυρο, σιμιγδαλι. Νομιζω μπορείς να κάνεις ρυζόγαλο κ χωρις ζάχαρη η μέλι. Έχω δει σίγουρα συνταγη με γαλα καρυδας κ μάνγκο επισης

Ωραιο απογευματινο είναι πουρές γλυκοπατάτα με τυρι κρεμα. Η ψητή γλυκιά κολοκυθα(επίσης μπορείς να την κάνεις πουρε), αλμυρο απογευματινο με τραχανα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Annitamik said:

Ναι θα προσθέσω σίγουρα και φρούτα. Ψάχνω για απογευματινό, σωστά, μου είχε προτείνει η γιατρός το γιαούρτι, αλλά δε το θέλει καθόλου!!!! Για αυτό πρόσθεσα φρούτα , αλλά ήθελα να ελαττώσω λίγο την ποσότητα στα φρούτα, γιατί τα τρώει και το πρωί. Ήθελα δημητριακά να βάλω , για να έχει από όλα στη μέρα, μια ισορροπημένη διατροφή ( φρούτα το πρωί, κρέας με λαχανικά μεσημέρι, γιαούρτι με δημητριακά το βράδυ). Ωραία συνταγή! Μπορεί να την τρώει από τώρα που είναι επτάμισι μηνών; Είχε αλλεργία στο γάλα, αλλά τώρα τρώει κανονικά γιαούρτι, δεν έχει κανένα θέμα, αλλά μήπως είναι διαφορετικά γιαούρτι και γάλα; Θα ρωτήσω τη γιατρό μας. Σίγουρα πάντως καθώς θα μεγαλώνει , θα μπορέσει να φάει κάτι αντίστοιχο, μη σου πω θα το προτιμά γιατί της αρέσουν οι γλυκές γεύσεις.

 

Δεν χρειάζεται να του βάζεις πολλά φρούτα στο γιαούρτι, λίγο αρκεί ίσα ίσα για να το νοστιμίσει και να το γλυκάνει. Κ αν δεν μπορείς να αλέθεις μόνο ένα κομμάτι αχλάδι, ας πούμε, στο μπλέντερ, να βάζεις όλο το μείγμα στο μπλέντερ (φρουτάκι, γιαούρτι, βρώμη). Πάντως, εγώ θα έλεγα να μην αγχώνεσαι πολύ στο να έχει από τώρα ισορροπημένη διατροφή, γιατί είναι λίγο δύσκολο αυτό, αφού είναι μικρή για να μπορείς να της δίνεις διάφορες τροφές. Γνώμη μου πάντα. Εγώ του έδινα φαγάκι κανονικό, ας πούμε, το απόγευμα. Ή μπορείς να της δίνει εναλλάξ φαγάκι και γιαούρτι το απόγευμα. 

 

Σχετικά με τις αλλεργίες, καλύτερα να ρωτήσεις την γιατρό σας. Το ρυζόγαλο πάντως (που έχει το ρύζι που το γλυκαίνει) ίσως το φάει (χωρίς μέλι σε αυτή την φάση). 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα. Έχω δίδυμακια 5 μηνών και ξεκινάμε τις στερεές τροφές, ξεκιναμε με σκέτο καρότο αλλά το θεμα είναι ότι δεν το θέλουν καθόλου μα καθόλου. Κλαίνε και δεν ανοίγουν το στόμα τους. Τι να κάνω βρε κορίτσια? 

Link to comment
Share on other sites

On 29/4/2021 at 12:20 ΠΜ, Mwroudakia είπε:

Καλησπέρα. Έχω δίδυμακια 5 μηνών και ξεκινάμε τις στερεές τροφές, ξεκιναμε με σκέτο καρότο αλλά το θεμα είναι ότι δεν το θέλουν καθόλου μα καθόλου. Κλαίνε και δεν ανοίγουν το στόμα τους. Τι να κάνω βρε κορίτσια? 

Καλησπέρα και να σου ζήσουν τα μωράκια σου ! Κάθε αρχή και δύσκολη που λέμε. Μην ανησυχείς σιγά σιγά θα αρχίσουν τα τρώνε εσυ απλά να επιμένεις και να προσφέρεις. Το καρότο το βράζεις και το πολτοποιείς έτσι δεν είναι ; Επειδή μια γνωστή μου το έλιωνε με το πιρούνι και προσπαθούσα να της εξηγήσω ότι δεν είναι το ίδιο να το κανείς τελείως κρέμα και δεν είναι το ίδιο να το λιώσεις με πιρούνι και να μείνουν μικρά κομματάκια που τα μωρα δεν θα μπορούν να καταπιούν. Αν βλέπεις ότι έχουν συγκεκριμένο θέμα με κάποιο λαχανικό δοκίμασε για 2 με 3 μέρες κάποιο άλλο και μετά ξανά προσπάθησε το λαχανικό που έχουν θέμα. Γενικά στην αρχή είναι δύσκολα θα τρώνε το πολύ δυο κουταλιές του γλυκού και σιγά σιγά θα αυξάνουν την ποσότητα. 

Link to comment
Share on other sites

On 29/4/2021 at 12:20 ΠΜ, Mwroudakia είπε:

Καλησπέρα. Έχω δίδυμακια 5 μηνών και ξεκινάμε τις στερεές τροφές, ξεκιναμε με σκέτο καρότο αλλά το θεμα είναι ότι δεν το θέλουν καθόλου μα καθόλου. Κλαίνε και δεν ανοίγουν το στόμα τους. Τι να κάνω βρε κορίτσια? 

 

Nα σταματησεις να τα ταϊζεις και να ξαναδοκιμασες μετα απο 2 εβδομαδες. Αν το μωρο δεν ανοιγει το στομα, δεν ειναι ετοιμο. Ετσι κι αλλιως 5 μηνες ειναι πολυ νωρις και εχεις περιθωρια. Δοκιμαζεις ανα 1-2 εβδομαδες, μεχρι να συνεργαστουν. 

Link to comment
Share on other sites

Θέλει υπομονή. Φρόντισε να είναι χορτασμένα και ξεκούραστα. Μην προσπαθείς δηλαδή να τα ταΐσεις στερεές όταν είναι η ώρα να φάνε, γιατί προφανώς δεν καταλαβαίνουν ότι αυτό που τους δίνεις θα τα χορτάσει, και απλά αναζητάνε το γάλα. Να θυμάσαι ότι σ' αυτήν τη φάση στόχος δεν είναι να φάνε, αλλά να εξοικειωθούν με τη διαδικασία και την υφή του φαγητού. Και μια κουταλιά να καταπιούν είναι πρόοδος. Αν βλέπεις ότι παρόλα αυτά δυσανασχετούν, το αφήνεις και ξαναδοκιμάζεις την επόμενη.

Άσχετο, αλλά γιατί μόνο καρότο; Να πω την αλήθεια, κι εμένα αν μου έδιναν σκέτο καρότο θα έκλαιγα. Το ξέρω ότι οι εισαγωγές γίνονται μία-μία, αλλά η παιδίατρος μας είχε πει να βάλουμε πατάτα-καρότο-κολοκυθάκι, με τη λογική ότι είναι σπάνιες οι αλλεργίες σ' αυτά τα τρόφιμα και πρέπει να του προσφέρεις και κάτι που να έχει ωραία γεύση. 

 

(Έχω κάτι φωτογραφίες από τις πρώτες προσπάθειες που κάναμε να δώσουμε στερεές τροφές στο παιδί κι είναι για meme. Είχε την πιο δυστυχισμένη και αηδιασμένη έκφραση που μπορείς να φανταστείς!)

Link to comment
Share on other sites

On 29/4/2021 at 12:20 ΠΜ, Mwroudakia είπε:

Καλησπέρα. Έχω δίδυμακια 5 μηνών και ξεκινάμε τις στερεές τροφές, ξεκιναμε με σκέτο καρότο αλλά το θεμα είναι ότι δεν το θέλουν καθόλου μα καθόλου. Κλαίνε και δεν ανοίγουν το στόμα τους. Τι να κάνω βρε κορίτσια? 

Αχ αυτό το φαγητό. Λοιπόν για να ξεαγχωθείς κάπως άκου. Μπορείς κάλλιστα να κάνεις δοκιμές όπως σου είπαν ανά βδομάδα. Επίσης μπορείς να βράσεις να λιώσεις με το κουτάλι και να το αφήσεις μπροστά τους να το επεξεργαστούν με τα χέρια πρώτα και μετά να δοκιμάσουν. Γεύμα με καρότο σκέτο δεν υπάρχει. Μην περιμένεις ποσότητα δλδ. Επίσης οι πρώτοι μήνες στερεών δεν γίνονται για να τρώει το παιδί ποσότητες αλλά να δοκιμαστούν όλα τα φαγητά για αλλεργίες και να συνηθίσει το έντερο περιοδικά μέσα στη μέρα να επεξεργάζεται στέρεες. Αυτό να το θυμάσαι. Βασική τροφή μέχρι το χρόνο είναι το γάλα. Επίσης μέχρι τον ένατο εισάγουμε σιγά σιγά τα τρία γεύματα και όσο φάνε. Συμπληρώνεις μετά με γάλα η αν θηλάζεις θηλάζεις πριν και μετά το φαγητό. Υπάρχουν παιδιά που θα κάνουν κανονικά το γεύμα τους υπάρχουν άλλα που θα φάνε δέκα κουταλιές και υπάρχουν και αυτά που θα φάνε μια δύο η και καμία. Όλα τα παραπάνω είναι φυσιολογικά για αρκετούς ακόμα μήνες. Μη σε στεναχωρεί και κλείσε τα αυτιά σου σε ποσότητες μισού κιλού τη μέρα. Μαγείρευε δίνε και όσο φάνε. Αν δεις ότι αλεσμένα δεν τα τρώνε κάνε εισαγωγή κομμάτια και άστα να φάνε μόνα τους (μετά τον έκτο). Μην τα πιέσεις και μη στεναχωριέσαι. Θα φάνε στο χρόνο τους. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

On 29/4/2021 at 12:20 ΠΜ, Mwroudakia είπε:

Καλησπέρα. Έχω δίδυμακια 5 μηνών και ξεκινάμε τις στερεές τροφές, ξεκιναμε με σκέτο καρότο αλλά το θεμα είναι ότι δεν το θέλουν καθόλου μα καθόλου. Κλαίνε και δεν ανοίγουν το στόμα τους. Τι να κάνω βρε κορίτσια? 

 

Για κάποιον λόγο διαβάζοντας σε,έκανα εικόνα δύο μωράκια στα καρεκλάκια τους, με τα καθαρά τους ρουχαλάκια-μουτράκια-μαλλάκια, τις σαλιαρίτσες τους, τα μπολάκια με τον πουρέ καρότο μετρημένη σε ml η ποσότητα, την μανούλα να γεμίζει τα κουταλάκια και να τα πλησιάζει στα χειλάκια κι αυτά να σφαλίζουν-να στρίβουν κεφαλάκι και να γκρινιάζουν. Καλώς έφτιαξα τέτοια εικόνα; :)

 

Για να καταλάβεις, εμάς τα παιδιά μας μωρά όταν έτρωγαν ήταν η εξής εικόνα: Ξεκινούσαν καθαρά και μυρωδάτα και... αφού εννοείται σφάλιζαν το στοματάκι κι έστρεφαν το κεφάλι στην αγχωμένη και πιεστική μαμά-κουτάλι, έχωναν χεράκια στο μπολ, έγλυφαν δαχτυλάκια, έπιαναν τα παιχνιδάκια-βιβλιαράκια-καπάκια-κυπελάκια που είχα στον δίσκο για να τα απασχολώ, έπιαναν τα μαλλιά τους (τα μαλλιά απαραιτήτως τα έπιαναν πάντα, ωωω Θεέ μου!) και κατέληγαν πασαλειμένα και περιχαρή έχοντας καταπιεί 2-3 μπουκιές είτε από ότι είχαν γλύψει-φτύσει-ξανά γλύψει, είτε ξόφαλτσα με το κουτάλι, είτε δίνοντας τους μπουκιές με τα δάχτυλα μου. Κι αυτό σε κάθε γεύμα. Και σιγά σιγά σιγά, με πολύ πασάλειμμα, πολλούς πειραματισμούς σε γεύσεις και υφές, και πολλά μαθήματα που πήρα μέχρι να φτάσω να συμπεριφέρομαι νορμάλ όταν τα τάιζα κι όχι σαν ψυχωτική όπως φερόμουν κάποιες στιγμές (να τα αφήνω να ακουμπάνε, να με ταίζουν, να διασκεδάζω κι εγώ χωρίς άγχος και καταναγκασμό) έφτασαν μετά τον χρόνο να τρώνε σταδιακά όλο και πιο ικανοποιητικά.

Οπότε θα πρότεινα υπομονή, ψυχραιμία, ηρεμία και χαρά. Και να ξέρεις ότι η συμπεριφορά σφραγίζω στόμα-στρέφω κεφάλι, τον πρώτο καιρό είναι φυσιολογική κι αναμενόμενη. Μην κολλάς σε ποσότητες. Το παν είναι να γεύονται πραγματάκια και να είναι όλο αυτό μια ευχάριστη κι εποικοδομητική διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...