Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

πρίν από 11 λεπτά , kiriaki11 είπε:

Καλησπέρα!!! Είμαι νέο μέλος κ πρόσφατα μανούλα για πρώτη φορά. Έχω αγχωθει με την πρόσληψη βάρους του γιου μου...κ με το γεγονός ότι η γιατρός μας που ήταν παρόν κ στη γέννα κ μας έχει δει 2 φορές μέχρι τώρα μας σπρώχνει διαρκώς προς τη χρήση ξένου γάλακτος. Σας παραθέτω τα στοιχεία μας λοιπόν: 

Γέννηση 7/4 με καισαρική κ επισκληριδιο 3,860κ .είχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό...την τρίτη μέρα πληγώθηκαν οι θηλές μου με αίματα κ έβαλα ψευδοθηλες τις οποίες χρησιμοποιώ μέχρι τώρα. Ενώ πονούσα φρικτά συνέχιζα να θηλάζω αλλα με αγχωσαν ότι χάνει βάρος κ ότι έπρεπε να παίρνει συμπλήρωμα. Πηρε συνολικά για 2 μέρες μέχρι να βγούμε 80 ml...βγήκαμε 3,620κ. στις 11/4 χωρίς να κάνουμε ικτερο καθόλου.

Για τις επόμενες 6 μέρες κάναμε μεικτό θηλασμό 8 γεύματα...πάντα θηλαζα πρώτα για μια ώρα, μισή σε κάθε στηθος, κ συμπλήρωμα 30-60ml...η γιατρός που είχαμε και στο νοσοκομειο ήρθε την 10η μέρα σπίτι για την πρώτη εξέταση και ζυγιστηκαμε 3,740κ. Από την επόμενη μέρα εδώ κ 27 μέρες θηλάζω αποκλειστικά καθώς ο μικρός δεν έπαιρνε το συμπλήρωμα από μόνος του. χθές 13/5, στις 36 μέρες του μικρού, ξανάρθε η γιατρός και ζυγιστηκαμε 4,000κ....μας είπε ότι όλα είναι εξαιρετικά εκτός του βάρους κ να του δίνω συμπλήρωμα από 120ml 3 φορές τη μέρα για μια βδομαδα κ να τον ξαναζυγισουμε.

Εχθές με χίλια ζόρια πήρε 60ml και έβγαλε με γουλιες σίγουρα τα 10....δεν θέλει με τίποτα συμπλήρωμα....εγώ θέλω να συνεχίσω τον αποκλειστικό για αυτό κ θα απευθυνθω σε φιλικό προς τον θηλασμό γιατρό κ έτσι έκλεισα ραντεβού για Δευτέρα. Μέχρι τότε όμως κοντεύω να σκάσω....μπορείτε να μου πείτε:  είναι τόση μικρή η πρόσληψη βάρους που απαιτείται συμπλήρωμα; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας ...

 

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να μετρήσεις για να δεις αν το μωράκι σου τρέφεται σωστά είναι οι βρεγμένες πάνες και οι κενώσεις του.Νομιζω ότι πρέπει να έχει 6-7 βρεγμένες πάνες και 1-2 κενώσεις την ημέρα τουλάχιστον.Επισης τα κακακια του πρέπει να είναι μουστάρδι με σπορακια ,σημάδι ότι παίρνει το λιπαρό σου γάλα.Οσο δίνεις ξένο μειώνεται η δική σου παραγωγή οπότε λάθος συμβουλή για τον αποκλειστικό θηλασμό.

Εγώ κατάφερα να θηλάσω μόνο το τρίτο μου μωράκι γιατί στα δύο πρώτα δυστυχώς είχα λάθος παιδίατρο.Το μωρό μου γεννήθηκε 3040 και βγήκαμε από την κλινική 2700.Ολα τα μωράκια χάνουν μέχρι 10-15 % του βάρους γέννησης τις πρώτες μερες.Ανεκτησε το βάρος γέννησης μετά από 30 μέρες και από τότε έβαζε 2κιλα τους επόμενους 3μηνες.Τωρα είναι 18 μηνών και θηλάζει ακόμη.

Οι πληγωμένες θηλές κατά πάσα πιθανότητα οφείλονται το ότι το μωρό δεν έπιανε σωστά το στήθος.Μεχρι να επουλωθούν να ρίχνεις πάνω γάλα σου και να τις αφήνεις να στεγνώνουν.Και να σου δείξει κάποια σύμβουλος θηλασμού η κάποια μαμά που έχει θηλάσει πως να πιάνει το μωράκι σου σωστά το στήθος.

Το βασικό είναι να μην αγχώνεσαι ,να είσαι ήρεμη,να θηλάζεις όσο και οπότε θέλει το μωράκι σου ,να ενυδατωνεσαι και να ξεκουράζεσαι.

Και μια συμβουλή...Αν κάτι σε προβληματίζει στον παιδίατρο σου άλλαξε τον...Το μετανιωσα που δεν άλλαξα παιδίατρο στα δύο πρώτα μου παιδιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 ώρες πρίν, kiriaki11 είπε:

Καλησπέρα!!! Είμαι νέο μέλος κ πρόσφατα μανούλα για πρώτη φορά. Έχω αγχωθει με την πρόσληψη βάρους του γιου μου...κ με το γεγονός ότι η γιατρός μας που ήταν παρόν κ στη γέννα κ μας έχει δει 2 φορές μέχρι τώρα μας σπρώχνει διαρκώς προς τη χρήση ξένου γάλακτος. Σας παραθέτω τα στοιχεία μας λοιπόν: 

Γέννηση 7/4 με καισαρική κ επισκληριδιο 3,860κ .είχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό...την τρίτη μέρα πληγώθηκαν οι θηλές μου με αίματα κ έβαλα ψευδοθηλες τις οποίες χρησιμοποιώ μέχρι τώρα. Ενώ πονούσα φρικτά συνέχιζα να θηλάζω αλλα με αγχωσαν ότι χάνει βάρος κ ότι έπρεπε να παίρνει συμπλήρωμα. Πηρε συνολικά για 2 μέρες μέχρι να βγούμε 80 ml...βγήκαμε 3,620κ. στις 11/4 χωρίς να κάνουμε ικτερο καθόλου.

Για τις επόμενες 6 μέρες κάναμε μεικτό θηλασμό 8 γεύματα...πάντα θηλαζα πρώτα για μια ώρα, μισή σε κάθε στηθος, κ συμπλήρωμα 30-60ml...η γιατρός που είχαμε και στο νοσοκομειο ήρθε την 10η μέρα σπίτι για την πρώτη εξέταση και ζυγιστηκαμε 3,740κ. Από την επόμενη μέρα εδώ κ 27 μέρες θηλάζω αποκλειστικά καθώς ο μικρός δεν έπαιρνε το συμπλήρωμα από μόνος του. χθές 13/5, στις 36 μέρες του μικρού, ξανάρθε η γιατρός και ζυγιστηκαμε 4,000κ....μας είπε ότι όλα είναι εξαιρετικά εκτός του βάρους κ να του δίνω συμπλήρωμα από 120ml 3 φορές τη μέρα για μια βδομαδα κ να τον ξαναζυγισουμε.

Εχθές με χίλια ζόρια πήρε 60ml και έβγαλε με γουλιες σίγουρα τα 10....δεν θέλει με τίποτα συμπλήρωμα....εγώ θέλω να συνεχίσω τον αποκλειστικό για αυτό κ θα απευθυνθω σε φιλικό προς τον θηλασμό γιατρό κ έτσι έκλεισα ραντεβού για Δευτέρα. Μέχρι τότε όμως κοντεύω να σκάσω....μπορείτε να μου πείτε:  είναι τόση μικρή η πρόσληψη βάρους που απαιτείται συμπλήρωμα; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας ...

 

 

120 ml είναι όχι ένα αλλά δύο πλήρη γεύματα για ένα μωρό που θηλάζει, όχι συμπλήρωμα. Θα πρότεινα άλλη γιατρό άμεσα. Μέχρι τότε, αν ανησυχείς, μπορείς να δοκιμάσεις πολύ μικρές ποσότητες γάλακτος σαν συμπλήρωμα,  της τάξης των 30 ml το πολύ, και πάλι μάλλον για ψυχολογικούς δικούς σου λόγους. Δεν είναι δυνατό να μπουκώνεις ένα μωρό με τόσο γάλα με το ζόρι, απλά θα κάνει εμετό. Η ποσότητα που περιγράφεις είναι σαν να έχεις φάει εσύ ένα γεύμα και να έρχομαι να σε ζορίσω να φας και ένα σουβλάκι από πάνω.

Γιατρός δεν είμαι αλλά εδώ μιλάς για ένα μωρό που στο μήνα έχει όχι απλά ανακτήσει αλλά ξεπεράσει αρκετά το βάρος γέννησης. Με πολύ χειρότερα νούμερα, η δική μας παιδίατρος μας ενθάρρυνε να μην δώσουμε συμπλήρωμα. Δες εδώ :

https://kellymom.com/bf/normal/weight-gain-metric/

Aπό όσο καταλαβαίνω το μωρό έχει πάρει περίπου 90 γραμμάρια τη βδομάδα που είναι λίγο χαμηλό μεν, αλλά δεν ξέρεις πώς πήρε αυτό το βάρος, μπορεί δηλαδή στην αρχή να έχανε και μετά να πήρε κανονικά, που είναι το αναμενόμενο, ή το ανάποδο που δεν θα ήταν καλό. Αν τις πρώτες δύο εβδομάδες π.χ. έπαιρνε 40 γραμμάρια και μετά 140, είστε τέλεια, αν συνέβει το ανάποδο θέλει διερεύνηση, αλλά δεν έχετε στοιχεία για να τρομάξετε με μέτρηση τόσο αραιρά. Αν υπήρχε προβληματισμός από την παιδίατρο, έπρεπε να σας παρακολουθεί κάθε βδομάδα με ζύγιση στην ίδια ζυγαριά ακριβείας και επίσης ζύγιση πριν και μετά το γεύμα. Οπότε ψυχραιμία, προσπαθείςνα θηλάζεις πολύ, βάλε σαν στόχο το θηλασμό κάθε 2 ώρες τη μέρα και ξύπνα το παιδί στο τρίωρο τη νύχτα, μέχρι να δείτε δεύτερο γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Thean είπε:

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να μετρήσεις για να δεις αν το μωράκι σου τρέφεται σωστά είναι οι βρεγμένες πάνες και οι κενώσεις του.Νομιζω ότι πρέπει να έχει 6-7 βρεγμένες πάνες και 1-2 κενώσεις την ημέρα τουλάχιστον.Επισης τα κακακια του πρέπει να είναι μουστάρδι με σπορακια ,σημάδι ότι παίρνει το λιπαρό σου γάλα

Καλημέρα κ ευχαριστώ για την απάντηση σου.... Έχουμε 8-10 βρεγμένες πάνες κ 3-4 κενώσεις αλλά λάχανοπράσινες....προσπαθώ να δίνω για 2-3 ώρες το ίδιο στήθος εδώ κ μέρες αλλά δεν αλλάζει χρώμα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

120 ml είναι όχι ένα αλλά δύο πλήρη γεύματα για ένα μωρό που θηλάζει, όχι συμπλήρωμα. Θα πρότεινα άλλη γιατρό άμεσα. Μέχρι τότε, αν ανησυχείς, μπορείς να δοκιμάσεις πολύ μικρές ποσότητες γάλακτος σαν συμπλήρωμα,  της τάξης των 30 ml το πολύ, και πάλι μάλλον για ψυχολογικούς δικούς σου λόγους. Δεν είναι δυνατό να μπουκώνεις ένα μωρό με τόσο γάλα με το ζόρι, απλά θα κάνει εμετό. Η ποσότητα που περιγράφεις είναι σαν να έχεις φάει εσύ ένα γεύμα και να έρχομαι να σε ζορίσω να φας και ένα σουβλάκι από πάνω.

Γιατρός δεν είμαι αλλά εδώ μιλάς για ένα μωρό που στο μήνα έχει όχι απλά ανακτήσει αλλά ξεπεράσει αρκετά το βάρος γέννησης. Με πολύ χειρότερα νούμερα, η δική μας παιδίατρος μας ενθάρρυνε να μην δώσουμε συμπλήρωμα. Δες εδώ :

https://kellymom.com/bf/normal/weight-gain-metric/

Aπό όσο καταλαβαίνω το μωρό έχει πάρει περίπου 90 γραμμάρια τη βδομάδα που είναι λίγο χαμηλό μεν, αλλά δεν ξέρεις πώς πήρε αυτό το βάρος, μπορεί δηλαδή στην αρχή να έχανε και μετά να πήρε κανονικά, που είναι το αναμενόμενο, ή το ανάποδο που δεν θα ήταν καλό. Αν τις πρώτες δύο εβδομάδες π.χ. έπαιρνε 40 γραμμάρια και μετά 140, είστε τέλεια, αν συνέβει το ανάποδο θέλει διερεύνηση, αλλά δεν έχετε στοιχεία για να τρομάξετε με μέτρηση τόσο αραιρά. Αν υπήρχε προβληματισμός από την παιδίατρο, έπρεπε να σας παρακολουθεί κάθε βδομάδα με ζύγιση στην ίδια ζυγαριά ακριβείας και επίσης ζύγιση πριν και μετά το γεύμα. Οπότε ψυχραιμία, προσπαθείςνα θηλάζεις πολύ, βάλε σαν στόχο το θηλασμό κάθε 2 ώρες τη μέρα και ξύπνα το παιδί στο τρίωρο τη νύχτα, μέχρι να δείτε δεύτερο γιατρό.

Καλημέρα σε ευχαριστώ κ σενα για την απάντηση σου...τις πρώτες 10 μέρες έπαιρνε συμπληρωμα κ πήρε 120γρ..θυμίζω γεννήθηκε 3860 κ βγήκαμε 3620 στις επόμενες 6 μερες θηλαζα κ σε κάθε θηλασμο έδινα συμπληρωμα 60 ml με βάση τις οδηγίες. Την δέκατη μέρα ζυγιστηκαμε 3740γρ. την 11η μέρα ξεκίνησα τον αποκλειστικό με μαραθώνιους θηλασμους μέρα νύχτα και πήρε 250-260γρ. σε 25 μέρες

(36η μέρα ζωής ζύγιση 4000γρ). ακομα κάνουμε μαραθώνιους τη μέρα μόνο το βράδυ κοιμάται κ θηλάζει ανά 2 ώρες ανά 1....αλλά τη μέρα τρώει κάνα 5-10λεπτο κ τον παίρνει ο ύπνος, τι τον τσιγκλαω τι τον ξεντυνω αν το αφήσει κοιμάται η πολλές φορές κοιμάται για λίγο με το στήθος πιπίλα κ δεν το αφήνει...

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, kiriaki11 είπε:

Καλημέρα κ ευχαριστώ για την απάντηση σου.... Έχουμε 8-10 βρεγμένες πάνες κ 3-4 κενώσεις αλλά λάχανοπράσινες....προσπαθώ να δίνω για 2-3 ώρες το ίδιο στήθος εδώ κ μέρες αλλά δεν αλλάζει χρώμα...

Οι πράσινες κενώσεις κάποιες φορές υποδηλώνουν αλλεργία η υπερπαραγωγη.Και η αλλεργία είναι λόγος που κάποια μωράκια δεν βάζουν βάρος.Βγαλε φωτογραφία μια πάνα για να τη δείξεις στον παιδίατρο που θα απευθυνθείς.Αν και το βάρος του μωρού σου εμένα μου φαίνεται ότι αυξάνεται μια χαρά.Εμενα στο μήνα είχε ανακτήσει το βάρος της.Και μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Thean είπε:

Βγαλε φωτογραφία μια πάνα για να τη δείξεις στον παιδίατρο που θα απευθυνθείς.Αν και το βάρος του μωρού σου εμένα μου φαίνεται ότι αυξάνεται μια χαρά.Εμενα στο μήνα είχε ανακτήσει το βάρος της.Και μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά .

Και γω σκέφτηκα τη φωτογραφια....σε ευχαριστώ πολυ κορίτσι μου για τα καθησυχαστικα σου λόγια...τελικά βοηθάει πολύ να μιλάς με ανθρώπους που έχουν περάσει απ' αυτή τη κατάσταση....δεν περίμενα να ηρεμήσω τόσο μιλώντας μαζί σας.... ευχαριστω κ πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Από μανούλα που ζορίστηκε πολύ αλλά τα καταφερε με την βοήθεια 2 συμβούλων γαλουχίας παιδιάτρων, 

 

! Μια φορά την εβδομάδα ! ίδια ώρα , γυμνό το μωρό, ζυγιση

κατω από 110 γρ ανα εβδομάδα πρόσληψης βάρους

συνιστούν ανάγκη χορήγησης συμπληρώματος από ΔΙΚΟ σου αντλημένο γάλα σε ώρες που το μωρό κοιμάται πχ στον μεσημεριανό του ύπνο ή στον βράδυνο του ύπνο, το οποίο δίνεις μετά το θηλασμο.

 

Δεν θα πρεπε να σου προτείνουν τροφή όχι δικού σου αντλημένου γάλακτος, ..... οποίος το κάνει αυτό δεν ξέρει, δεν θέλει να σε βοηθήσει να εδραιώσει θηλασμο. 

Ο θηλασμός εδραιώνεται με αύξηση παραγωγής δηλ εκτός των συχνών αποτελεσματικών θηλασμων, με επιπλέον αντλήσεις. 

Αν δεν το κανείς αυτό στη περίπτωση πάντα που όντως το χρειάζεται το μωρό, απλά  δεν θα πετύχεις εδραίωση.

 

στην περίπτωση οου ένα μωρό όντως δεν παίρνει το ικανοποιητικό βάρος παρολες τις προσπάθειες πρέπει να γινεται έλεγχος γαστρεντερικού,  με ανάλυση κοπρανων και υπέρηχο κοιλιάς. 

 

Εμεις τα κάναμε αυτά για να σιγουρευτεί ότι η χαμηλή μας πρόσληψη βάρους. (Καμπύλη ΠΟΥ στο κατώτερο άκρο!!!) δεν οφειλόταν σε άλλο παράγοντα. 

Αν δε ζυγίζεις μια φορά την εβδομάδα ίδια ώρα χωρίς πάνα το μωρό, δε μπορείς να έχεις σωστή εικόνα. 

Ο /η παιδιατρος που θα εξετάσει το μωρό σου, εάν είναι υποστηρικτικός προς τον θηλασμό θα στα πει αυτά.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, kiriaki11 είπε:

Και γω σκέφτηκα τη φωτογραφια....σε ευχαριστώ πολυ κορίτσι μου για τα καθησυχαστικα σου λόγια...τελικά βοηθάει πολύ να μιλάς με ανθρώπους που έχουν περάσει απ' αυτή τη κατάσταση....δεν περίμενα να ηρεμήσω τόσο μιλώντας μαζί σας.... ευχαριστω κ πάλι...

Εννοείται κορίτσι μου να είσαι ήρεμη.Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο θυμωμένη είμαι ακόμη με τον πρώτο μου παιδίατρο που στην ουσία δεν ήθελε να θηλάζουν οι γυναίκες γιατί προωθούσε κάποια γάλατα.Κυριως γιατί η μεσαία μου κόρη είχε κάποια προβλήματα υγείας στα οποία ο θηλασμός ίσως βοηθούσε.Γι αυτό το πάλεψα και γω τόσο με την τρίτη.Για να καταλάβεις εγώ κατέβασα γάλα την έκτη μερα και το μωρό έξι μέρες ήταν κυριολεκτικά πάνω μου.Και πάλι όλα πήγαν καλά.Να επιμείνεις σε έναν παιδίατρο φιλικό προς το θηλασμό γιατί δυστυχώς δεν είναι όλοι έτσι.Οσο το μωράκι σου πιάνει το στήθος όλα είναι μια χαρά.Και οι πάνες που λερώνει σε αριθμό τέλειες!!Δες λίγο το θέμα με το χρώμα γιατί καμιά φορά η υπερπαραγωγή ή η αλλεργία φρενάρουν το βάρος αλλά και πάλι είναι προβλήματα που λύνονται πολύ εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, belleblue είπε:

! Μια φορά την εβδομάδα ! ίδια ώρα , γυμνό το μωρό, ζυγιση

κατω από 110 γρ ανα εβδομάδα πρόσληψης βάρους

συνιστούν ανάγκη χορήγησης συμπληρώματος από ΔΙΚΟ σου αντλημένο γάλα σε ώρες που το μωρό κοιμάται πχ στον μεσημεριανό του ύπνο ή στον βράδυνο του ύπνο, το οποίο δίνεις μετά το θηλασμο.

Εκ παραδρομής δεν είδα την απάντηση σου... ευχαριστω...

Το σκέφτηκα κ γω για την άντληση αλλά δεν κοιμάται μέσα στη μέρα καθόλου αν δεν είναι επάνω μου αγκαλιά κ για το βράδυ που κοιμάται μόνο ένα τρίωρο σερί πάλι πρέπει να ξαπλώνω δίπλα του.... τουαλέτα να παω ξυπνάει ο μπαμπάς αγκαλιά να τον περπατάει ούτε 5-10 λεπτά....άσε που μετά την επίσκεψη της εν λόγω γιατρου κ την οδηγία της αυτή προσπάθησα να του δώσω μόνο μια φορά ξένο για να αντλήσω κ έβγαλα μετά από μισή ώρα 30-40ml κ ενώ είχα να θηλάσω 1 ώρα και...χρησιμοποιώντας νοσοκομειακό Medela....άλλο αυτό το χω ένα μήνα κ δεν πρόλαβα ούτε μια φορά....

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Ο /η παιδιατρος που θα εξετάσει το μωρό σου, εάν είναι υποστηρικτικός προς τον θηλασμό θα στα πει αυτά.

 

Ελπίζω μόνο σ' αυτό....αύριο τον περιμένουμε! Ελπίζω να με βοηθήσει με προσκολληση, στάσεις, να βγάλω κ τις ψευδοθηλες....να έχουμε κ κάνα νέο θετικό σε σχέση με το βάρος κ βλέπουμε.... σήμερα αν κ αποτυχημένη σωστή προσκόλληση τουλάχιστον έβαλε το στήθος στο στόμα του χωρίς ψευδοθηλη ( δεν δεχόταν μέχρι τώρα όσο κ να προσπαθούσα)....κ προσπάθησε ο δόλιος αλλά πέθανα στον πονο παλι....άρα λάθος!!! Τέλος πάντων ελπίζω στη βοήθεια του γιατρού...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kiriaki11 είπε:

Εκ παραδρομής δεν είδα την απάντηση σου... ευχαριστω...

Το σκέφτηκα κ γω για την άντληση αλλά δεν κοιμάται μέσα στη μέρα καθόλου αν δεν είναι επάνω μου αγκαλιά κ για το βράδυ που κοιμάται μόνο ένα τρίωρο σερί πάλι πρέπει να ξαπλώνω δίπλα του.... τουαλέτα να παω ξυπνάει ο μπαμπάς αγκαλιά να τον περπατάει ούτε 5-10 λεπτά....άσε που μετά την επίσκεψη της εν λόγω γιατρου κ την οδηγία της αυτή προσπάθησα να του δώσω μόνο μια φορά ξένο για να αντλήσω κ έβγαλα μετά από μισή ώρα 30-40ml κ ενώ είχα να θηλάσω 1 ώρα και...χρησιμοποιώντας νοσοκομειακό Medela....άλλο αυτό το χω ένα μήνα κ δεν πρόλαβα ούτε μια φορά....

Μητρικό γάλα το μωρό χρειάζεται χονδρικώς 30 ml ανά ώρα μεταξλυ των γευμάτων, στην ώρα 30 ml, είναι τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kiriaki11 είπε:

Ελπίζω μόνο σ' αυτό....αύριο τον περιμένουμε! Ελπίζω να με βοηθήσει με προσκολληση, στάσεις, να βγάλω κ τις ψευδοθηλες....να έχουμε κ κάνα νέο θετικό σε σχέση με το βάρος κ βλέπουμε.... σήμερα αν κ αποτυχημένη σωστή προσκόλληση τουλάχιστον έβαλε το στήθος στο στόμα του χωρίς ψευδοθηλη ( δεν δεχόταν μέχρι τώρα όσο κ να προσπαθούσα)....κ προσπάθησε ο δόλιος αλλά πέθανα στον πονο παλι....άρα λάθος!!! Τέλος πάντων ελπίζω στη βοήθεια του γιατρού...

Καλησπέρα !!! Συμφωνώ και εγώ με τα κορίτσια !!! Ο καλύτερος τρόπος για να μην αγχώνεσαι κιολασ είναι μια φορά την εβδομάδα ζύγισμα και καλό είναι να έχεις μια βρεφική ζυγαριά στο σπίτι σου και να καταγράφεις στην ίδια ζυγαριά πόσο παίρνει ανά βδομάδα . Εγώ αυτό έκανα για να μην αγχώνομαι ! Όλα θα πάνε τέλεια ! 

Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2020 at 5:03 ΜΜ, kiriaki11 είπε:

Καλημέρα!!!!! Ήρθε σήμερα ο γιατρός...ευτυχώς που μου έκοψε κ τον έφερα....μια χαρά είμαστε λέει....ήταν λάθος η οδηγία για το ξένο γάλα (εως εγκληματικό, είπε αυτή τη φραση....γιατί θα μειωνόταν το γάλα μου κ σταδιακά θα αποθηλαζα) πήραμε  λοιπόν 100γρ. από την Τετάρτη (χωρίς ξένο) ψήλωσε κι άλλο 37,5εκ και ζυγιστηκε 4.100γρ....μου εξήγησε ότι όταν ξεκίνησα τον αποκλειστικό την 11η μερα το νινι έχασε κάποιο βάρος σίγουρα από αυτό που είχε στις 10 μέρες (3,740) κ ότι άρχισε να βάζει καλά τις τελευταίες μέρες που κατέβηκε το γάλα...όλα στο θηλασμό μου δείχνουν καλά κ μου πε ότι κ με τις ψευδοθηλες δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα....μου έδειξε στάσεις κ προσκολληση αλλά μου πε ότι με την ψευδοθηλη έτσι  θα θηλαζει  όπως τον έβαζα κ ότι ήταν σωστα... χωρίς αυτήν θα το παλέψουμε αλλά κ να μην γινει όλα οκ....να κάνουμε κ μια μέτρηση σε 10 μερες....σχετικα με τα λαχανοπρασινα κακακια μας ειπε δεν τρέχει κάτι, ότι είναι κάτι σύνηθες μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός....καιρός να απολαυσω το μωράκι μου! Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!!! 

Ουιιιι πολύ ωραία νέα μπράβο!!!!!! Είδες όλα καλά μην αγχώνεσαι αφού το θες θα το καταφέρεις :) φιλια 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπερα σας.

Εχω μια μπεμπουλα 2 μηνων. Τον πρωτο μηνα μαζι με τον θηλασμο της εδινα κ λιγο συμπληρωμα 2-3 φορες τη μερα απο 30 γραμ γιατι εκλαιγε κ νομιζα δεν χορταινε. Κανεις δε μου εξηγησε πως λειτουργει ο θηλασμος μεχρι που το διαβασα στο ιντερνετ. Εδω κ ενα μηνα ομως την θηλαζω αποκλειστικα. Η ερωτηση μου ειναι η εξης: η μικρη εχει πολυ γκρινια σε σημειο που αναρωτιεμαι αν οντως της φτανει τκ δικο μου κ επισης πολυ συχνα κανει εμετο μετα απο καθε θηλασμο. Κακακια εχει 5 μερες να κανει. Την εχω παει ποσες φορες στο γιατρο αλλα εκεινος λεει οτι ειναι φυσιολογικα ολα. Η μικρη γεννηθηκε φυσιολογικα αλλα 36+6 2300 γρ.και τωρα ειναι 4150. Πως μπορω να καταλαβω οτι εχει χορτασει; ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 21/12/2020 at 2:39 ΜΜ, Konstadina41 είπε:

Καλησπερα σας.

Εχω μια μπεμπουλα 2 μηνων. Τον πρωτο μηνα μαζι με τον θηλασμο της εδινα κ λιγο συμπληρωμα 2-3 φορες τη μερα απο 30 γραμ γιατι εκλαιγε κ νομιζα δεν χορταινε. Κανεις δε μου εξηγησε πως λειτουργει ο θηλασμος μεχρι που το διαβασα στο ιντερνετ. Εδω κ ενα μηνα ομως την θηλαζω αποκλειστικα. Η ερωτηση μου ειναι η εξης: η μικρη εχει πολυ γκρινια σε σημειο που αναρωτιεμαι αν οντως της φτανει τκ δικο μου κ επισης πολυ συχνα κανει εμετο μετα απο καθε θηλασμο. Κακακια εχει 5 μερες να κανει. Την εχω παει ποσες φορες στο γιατρο αλλα εκεινος λεει οτι ειναι φυσιολογικα ολα. Η μικρη γεννηθηκε φυσιολογικα αλλα 36+6 2300 γρ.και τωρα ειναι 4150. Πως μπορω να καταλαβω οτι εχει χορτασει; ευχαριστω πολυ

Κοπέλα μου καταλαβαίνω ότι είσαι νέα μανούλα κ αγχώνεσαι για το παιδάκι σου αλλά είναι 2 μηνών κ ήδη έφτασε τα 4 κ κιλά. Αν υποθέσουμε ότι στο μαιευτήριο έχασε κ λίγο βάρος έχει βάλει 2 κιλά σε 2 μήνες, οπότε αποκλείεται να μην χορταινει. Η γκρίνια που έχει είναι τις τελευταίες μέρες ή από πάντα? Έχεις καταλάβει ποιες ώρες της ημέρας γκρινιάζει? Ο δικός μου πχ καταλάβαινα όταν ήταν μωράκι ότι γκρινιαζε για το αντίθετο από αυτό που λες εσύ. Ήθελε να πιπιλισει μόνο κ του ερχόταν γάλα κ γκρινιαζε. Πάντως επειδή απ' ότι καταλαβαίνω το μωράκι σου έχει παλινδρόμηση όπως πολλά μωράκια να προσπαθείς να ρευεται πάντα, να το κρατάς κανένα 20λεπτο σε όρθια στάση πριν το ξαπλώσεις κ να έχει κλίση το κρεβατάκι. Αν βλέπεις ότι επιδεινώνεται η κατάσταση να το συζητήσεις με τον παιδίατρο μήπως ενοχλείται αρκετά όταν τρώει

Link to comment
Share on other sites

On 21/12/2020 at 2:39 ΜΜ, Konstadina41 είπε:

Καλησπερα σας.

Εχω μια μπεμπουλα 2 μηνων. Τον πρωτο μηνα μαζι με τον θηλασμο της εδινα κ λιγο συμπληρωμα 2-3 φορες τη μερα απο 30 γραμ γιατι εκλαιγε κ νομιζα δεν χορταινε. Κανεις δε μου εξηγησε πως λειτουργει ο θηλασμος μεχρι που το διαβασα στο ιντερνετ. Εδω κ ενα μηνα ομως την θηλαζω αποκλειστικα. Η ερωτηση μου ειναι η εξης: η μικρη εχει πολυ γκρινια σε σημειο που αναρωτιεμαι αν οντως της φτανει τκ δικο μου κ επισης πολυ συχνα κανει εμετο μετα απο καθε θηλασμο. Κακακια εχει 5 μερες να κανει. Την εχω παει ποσες φορες στο γιατρο αλλα εκεινος λεει οτι ειναι φυσιολογικα ολα. Η μικρη γεννηθηκε φυσιολογικα αλλα 36+6 2300 γρ.και τωρα ειναι 4150. Πως μπορω να καταλαβω οτι εχει χορτασει; ευχαριστω πολυ

Το βάρος και οι ημερήσιες πάνες είναι ενδείξεις πως τρέφεται καλά. Ή γκρινια την πιάνει απογευματινές- βραδυνές ωρες? Μήπως είναι κολικοι? Να σου ζησει!

Link to comment
Share on other sites

On 21/12/2020 at 2:39 ΜΜ, Konstadina41 είπε:

επισης πολυ συχνα κανει εμετο μετα απο καθε θηλασμο

Μήπως έχει παλινδρόμηση; Το συζητησες με παιδίατρο; Μπορεί να είναι από αυτό η γκρίνια, να πονάει η καημένη . Θέλει πολύ συχνά ρέψιμο όχι μόνο στο τέλος του θηλασμού. Όρθια στάση μετά το γεύμα. Στάσεις θηλασμού που το μωρό είναι πιο όρθιο κ όχι η κλασική για να μην έρχεται πολύ γάλα. Μπορεί να τρώει και παραπάνω από όσο θέλει επειδή θέλει να πιπιλησει κ τραβάει κ γάλα όπως είπε κ η @mama16 . Εμένα αυτό όταν ήταν κοντά στο τρίμηνο που είχε άλμα ανάπτυξης το έκανε κ μετά έκανε εμετό. Πάντως η πείνα δεν είναι ο μόνος λόγος γκρίνιας.

 

On 21/12/2020 at 2:39 ΜΜ, Konstadina41 είπε:

Πως μπορω να καταλαβω οτι εχει χορτασει; ευχαριστω πολυ

Αφήνει μόνη της τη θηλή, τα χέρια είναι χαλαρά και όχι μπουνιτσες, γυρνάει το κεφάλι από την άλλη ή αποκοιμιεται

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κορίτσια!!! Κάναμε αποκλειστικό θηλασμό μέχρι πριν δύο εβδομάδες,  μετά απλά έτυχε κάποιες μέρες να έχω πάρα πολύ δουλειά και να δώσουμε και φόρμουλα (αν έγινε 5 φορές και ο μικρός δυσκολεύεται η αλήθεια). 

Είχα βάλει στόχο για θηλασμό μέχρι και 6 μηνών και μετά αναλόγως. Τα έχω παίξει όμως ρε κορίτσια.  Τα βράδια ξυπνάει συνεχώς, πιο πολύ απ όταν ήταν μικρός και θέλει στήθος. Κυρίως κατάλαβα ότι το κάνει για πιπίλισμα και να νιώθει ασφάλεια. Δεν πιάνει πιπίλα. Έχω εξουθενωθεί και καμία φορα του φωνάζω λες και θα καταλάβει το καημένο μου. Στο μεταξύ εκτός στήθους σπάνια να κοιμηθεί.  Έχετε καμία συμβουλή; 

Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2021 at 1:15 ΜΜ, GeoA είπε:

Γεια σας κορίτσια!!! Κάναμε αποκλειστικό θηλασμό μέχρι πριν δύο εβδομάδες,  μετά απλά έτυχε κάποιες μέρες να έχω πάρα πολύ δουλειά και να δώσουμε και φόρμουλα (αν έγινε 5 φορές και ο μικρός δυσκολεύεται η αλήθεια). 

Είχα βάλει στόχο για θηλασμό μέχρι και 6 μηνών και μετά αναλόγως. Τα έχω παίξει όμως ρε κορίτσια.  Τα βράδια ξυπνάει συνεχώς, πιο πολύ απ όταν ήταν μικρός και θέλει στήθος. Κυρίως κατάλαβα ότι το κάνει για πιπίλισμα και να νιώθει ασφάλεια. Δεν πιάνει πιπίλα. Έχω εξουθενωθεί και καμία φορα του φωνάζω λες και θα καταλάβει το καημένο μου. Στο μεταξύ εκτός στήθους σπάνια να κοιμηθεί.  Έχετε καμία συμβουλή; 

Καλησπέρα η αλήθεια είναι ότι αυτό με το πιπίλισμα ναι το κάνουν. Απλά πρέπει να καταλαβαίνεις ότι δεν είναι πάντα τόσο η ανάγκη να φάει όσο η ανάγκη να έρθει σε επαφή μαζί σου. Να πιπιλησει , να σε μυρισει και να ξανά κοιμηθεί. Από αυτά που γράφεις κατάλαβα το μωράκι σου είναι μικρότερο από 6 μηνών και αυτή η συμπεριφορά είναι απόλυτος φυσιολογική για ένα βρέφος. Καταλαβαίνω ότι κουράζεσαι και ότι δεν κοιμάσαι καλά τις νύχτες αλλά από το να ξεκινήσεις να δίνεις φόρμουλα δεν θα αλλάξει κάτι , το μωράκι θα συνεχίσει και πάλι να ξυπνάει τα βραδιά και να σε ψάχνει. Αν το θέμα δεν είναι ότι πεινάει και απλά θέλει να πιπιλαει και έχει την ανάγκη να βρεθεί κοντά σου το ίδιο θα επιζητήσει και όταν θα πίνει φόρμουλα. Απλά τώρα μπορείς να τον κοιμήσεις με τον θηλασμό ενώ μετά θα τον κοιμήσεις με το μπιμπερό η στην αγκαλιά σου. Επίσης σκέψου ότι είναι άλλο να ξυπνήσει το μωράκι την νύχτα να το βάλεις στο στήθος και να ξανά κοιμηθείτε παρέα και άλλο να σηκωθείς και να ζεσταίνεις γάλα ... εμένα δηλαδή πιο κουραστικό θα μου φαινόταν να σηκώνομαι να ετοιμάζω το γάλα παρά να θηλάσω ξαπλωμένη. Όπως και να έχει αυτό είναι ένα δικό σου θέμα σίγουρα δεν θα σου μιλήσω για οφέλη θηλασμού αυτά θα τα ξέρεις ... ζύγισε τα και κάνε ότι σε κάνει πάνω από όλα εσένα να νιώθεις καλύτερα. Είναι πιο βασικό το μωρό να έχει μια χαρούμενη και ψυχικά ισορροπημένη μαμά δίπλα του παρά μια μαμά μέσα στα νεύρα και το άγχος ... να του φωνάζει και αυτό να μην μπορεί να καταλάβει το γιατί. Είναι κρίμα 

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2021 at 1:26 ΠΜ, Super.mum είπε:

Καλησπέρα η αλήθεια είναι ότι αυτό με το πιπίλισμα ναι το κάνουν. Απλά πρέπει να καταλαβαίνεις ότι δεν είναι πάντα τόσο η ανάγκη να φάει όσο η ανάγκη να έρθει σε επαφή μαζί σου. Να πιπιλησει , να σε μυρισει και να ξανά κοιμηθεί. Από αυτά που γράφεις κατάλαβα το μωράκι σου είναι μικρότερο από 6 μηνών και αυτή η συμπεριφορά είναι απόλυτος φυσιολογική για ένα βρέφος. Καταλαβαίνω ότι κουράζεσαι και ότι δεν κοιμάσαι καλά τις νύχτες αλλά από το να ξεκινήσεις να δίνεις φόρμουλα δεν θα αλλάξει κάτι , το μωράκι θα συνεχίσει και πάλι να ξυπνάει τα βραδιά και να σε ψάχνει. Αν το θέμα δεν είναι ότι πεινάει και απλά θέλει να πιπιλαει και έχει την ανάγκη να βρεθεί κοντά σου το ίδιο θα επιζητήσει και όταν θα πίνει φόρμουλα. Απλά τώρα μπορείς να τον κοιμήσεις με τον θηλασμό ενώ μετά θα τον κοιμήσεις με το μπιμπερό η στην αγκαλιά σου. Επίσης σκέψου ότι είναι άλλο να ξυπνήσει το μωράκι την νύχτα να το βάλεις στο στήθος και να ξανά κοιμηθείτε παρέα και άλλο να σηκωθείς και να ζεσταίνεις γάλα ... εμένα δηλαδή πιο κουραστικό θα μου φαινόταν να σηκώνομαι να ετοιμάζω το γάλα παρά να θηλάσω ξαπλωμένη. Όπως και να έχει αυτό είναι ένα δικό σου θέμα σίγουρα δεν θα σου μιλήσω για οφέλη θηλασμού αυτά θα τα ξέρεις ... ζύγισε τα και κάνε ότι σε κάνει πάνω από όλα εσένα να νιώθεις καλύτερα. Είναι πιο βασικό το μωρό να έχει μια χαρούμενη και ψυχικά ισορροπημένη μαμά δίπλα του παρά μια μαμά μέσα στα νεύρα και το άγχος ... να του φωνάζει και αυτό να μην μπορεί να καταλάβει το γιατί. Είναι κρίμα 

Έχεις απόλυτο δίκαιο! Τα λόγια σου με ταρακούνησαν και σ' ευχαριστώ πάρα πολύ. Ναι είναι 5,5 μηνών.

Η αλήθεια είναι ότι δεν αλλάζω το αίσθημα που νιώθω όταν τον κρατάω και θηλάζει!

Όσο μου το επιτρέπουν οι συνθήκες θα συνεχίσω. Απλά αναγκαστικά του δίνω τις τελευταίες εβδομάδες φόρμουλα, μια φορά την ημέρα, λόγω δουλειάς. Όταν βασικά πέσει δουλειά και δε μπορώ να τον θηλάσω επειδή δουλεύω από σπίτι προς το παρόν. 

Αρχικά το πάλευα για να μην του δώσω αλλά με το θήλαστρο δεν εβγαζα πολυ γαλα για να του συμπληρώνα γευμα με το μητρικο γαλα. Ηταν πολύ το άγχος να τα προλάβω όλα που κατέληξα στον γιατρό με πόνους στο στομάχι λόγω άγχους. Έτσι είπα να αφήσω πίσω τις τύψεις και με ένα μπουκάλι φόρμουλα δε με κάνει λιγότερο καλή μαμά. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2021 at 7:22 ΠΜ, GeoA είπε:

Έχεις απόλυτο δίκαιο! Τα λόγια σου με ταρακούνησαν και σ' ευχαριστώ πάρα πολύ. Ναι είναι 5,5 μηνών.

Η αλήθεια είναι ότι δεν αλλάζω το αίσθημα που νιώθω όταν τον κρατάω και θηλάζει!

Όσο μου το επιτρέπουν οι συνθήκες θα συνεχίσω. Απλά αναγκαστικά του δίνω τις τελευταίες εβδομάδες φόρμουλα, μια φορά την ημέρα, λόγω δουλειάς. Όταν βασικά πέσει δουλειά και δε μπορώ να τον θηλάσω επειδή δουλεύω από σπίτι προς το παρόν. 

Αρχικά το πάλευα για να μην του δώσω αλλά με το θήλαστρο δεν εβγαζα πολυ γαλα για να του συμπληρώνα γευμα με το μητρικο γαλα. Ηταν πολύ το άγχος να τα προλάβω όλα που κατέληξα στον γιατρό με πόνους στο στομάχι λόγω άγχους. Έτσι είπα να αφήσω πίσω τις τύψεις και με ένα μπουκάλι φόρμουλα δε με κάνει λιγότερο καλή μαμά. 

Φυσικά και δεν σε κάνει λιγότερο μαμά και εγώ στον πρώτο μου γιο δούλευα από το σπίτι και καταλαβαίνω ποσο κουραστικό είναι όλο αυτό και ποσο άγχος σου προκαλεί να τα προλάβεις όλα. Κανείς ότι καλύτερο μπορείς και πρέπει πάντα να επιλέγεις να κανείς ότι θα σε κάνει κι εσένα να νιώθεις καλύτερα. Είναι δύσκολο με το θήλαστρο εγώ ευτυχώς δεν το χρειάστηκα ποτέ. Με το χέρι έβγαζα λίγο στην αρχή  όταν χρειαζόταν αλλά και αυτό ήταν πολύ δύσκολο και χρονοβόρο για εμένα. Μπράβο σου πάντως που προλαβαίνεις και να δουλεύεις και να θηλάζεις το μωράκι σου. Εγώ θηλάζω τώρα το δεύτερο παιδακι μου και με τον πρώτο να είναι ακόμα μικρό και να τρέχω από πίσω του και είναι και αυτό πολύ κουραστικό. Απλά επειδή γέννησα με καισαρική και το μωρό δεν πήρε το μικροβίωμα που θα έπαιρνε αν είχε γεννηθεί φυσιολογικά.. θα ήθελα να θηλάσω όσο μπορώ για να φτιάξουμε ανοσοποιητικό. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας και πάλι! Συνεχίζουμε ακόμη τον θηλασμό και είμαστε σχεδόν 8 μηνών. Το πρόβλημα είναι ότι θέλει στήθος για να κοιμηθεί γιατί δεν έπιασε πιπίλα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να τρώει από το στήθος και να αρνείται τις στερεές τροφές. Επίσης θέλω να σταματήσει αυτή η σχέση εξάρτησης για την ώρα του ύπνου. Έχετε να προτείνετε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2021 at 10:54 ΠΜ, GeoA είπε:

Γεια σας και πάλι! Συνεχίζουμε ακόμη τον θηλασμό και είμαστε σχεδόν 8 μηνών. Το πρόβλημα είναι ότι θέλει στήθος για να κοιμηθεί γιατί δεν έπιασε πιπίλα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να τρώει από το στήθος και να αρνείται τις στερεές τροφές. Επίσης θέλω να σταματήσει αυτή η σχέση εξάρτησης για την ώρα του ύπνου. Έχετε να προτείνετε κάτι?

 

Υπομονη. Ολα τα μωρα κοιμουντατ χαλια σε αυτη την ηλικια. Μπορεις να κοψεις το θηλασμο σιγα σιγα, αλλα μπορει μετα απλα να μην κοιμαται με τιποτα, ειδικα αν βγαζει δοντια. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Υπομονη. Ολα τα μωρα κοιμουντατ χαλια σε αυτη την ηλικια. Μπορεις να κοψεις το θηλασμο σιγα σιγα, αλλα μπορει μετα απλα να μην κοιμαται με τιποτα, ειδικα αν βγαζει δοντια. 

Προς γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή! Χαχαχαχα ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...