Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

πρίν από 1 λεπτό , μαγιοπουλας είπε:

Ναι αλλα το amenda που νοικιαζουν στο ιασω εχει κλειστο κυκλωμα νομιζω κ προστατευει.η μαια ομως μου ειπε να φερω δικο μου να μην πληρωνω ενοικιο.κ μου ειπε οτι ειναι μια χαρα το swing.η συμβουλος οταν ηρθε σπιτι με εβαλε να νοικιασω το symphoni λεγοντας μου οτι το amenda ειναι πιο ακριβο.εγω ομως διαπιστωσα το αντιθετο.επομενως εχουν κ αυτες τις προμυθειες τους κ αντε τρεχα γυρευε αν δεν εχεις εμπειρια να παρεις σωστο κ οικονομικο θηλαστρο.

Α καλά δεν πρέπει να εμπιστευεσαι τλκ κανέναν....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, marakiz είπε:

 

Δεν είναι το ίδιο mama16 μου, άλλο σύστημα συντήρησης κι αποστείρωσης υπάρχει στα νοσοκομειακά. 

Καλά, κρατα κ μικρό καλάθι. Στο Αλεξάνδρα όταν γέννησα ειχαν ένα θηλαστρο για όλη την πτέρυγα κ το αποστειρωνες μόνη σου στο φούρνο μικροκυμάτων με σακουλάκια αποστείρωσης medela που στην περίπτωση μου είχαν τελειώσει κ τα αγόρασα μόνη μου. Βάλε τη φαντασία σου να δουλέψει!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Lenia16 είπε:

Καλά, κρατα κ μικρό καλάθι. Στο Αλεξάνδρα όταν γέννησα ειχαν ένα θηλαστρο για όλη την πτέρυγα κ το αποστειρωνες μόνη σου στο φούρνο μικροκυμάτων με σακουλάκια αποστείρωσης medela που στην περίπτωση μου είχαν τελειώσει κ τα αγόρασα μόνη μου. Βάλε τη φαντασία σου να δουλέψει!

Χαχαχα σε εμάς πάντως δεν τα αποστειρωναν καν.. Επλενες απλά τα εργαλεία κ το χρησιμοποιουσαν μόνο οι κοπέλες που ήθελαν να θηλάσουν τα μωρά τους αλλά ήταν στις θερμοκοιτιδες (απλά για να διατηρήσουν την παραγωγή) κ μετά το πετουσαμε το γάλα. Αλλά στην μονάδα πρόωρων είχαν κ εκεί θηλαστρα που τα εξαρτήματα τα έβαζαν κανονικά σε κλίβανο.. Κ αν θέλαμε να αφήσουμε γάλα για τα μωρά μας έπρεπε να βγάλουμε εκεί.. Απ το σπίτι απαγορευονταν να φέρουμε γάλα για να είναι σίγουροι ότι το γάλα που θα πιει το μωρό δεν θα έχει αλλοιωθεί στο ελάχιστο!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Lenia16 είπε:

Καλά, κρατα κ μικρό καλάθι. Στο Αλεξάνδρα όταν γέννησα ειχαν ένα θηλαστρο για όλη την πτέρυγα κ το αποστειρωνες μόνη σου στο φούρνο μικροκυμάτων με σακουλάκια αποστείρωσης medela που στην περίπτωση μου είχαν τελειώσει κ τα αγόρασα μόνη μου. Βάλε τη φαντασία σου να δουλέψει!

 

:shock: Στο Ελενα πάντως είχε θήλαστρα που σου έδιναν αποστειρωμένα και αμέσως μετά τη χρήση τα ξαναμάζευαν και σου έπαιρναν και το γάλα να μπει σε μπουκάλι αποστειρωμένο, και για να κρατήσεις το γάλα να το δώσεις στο μωρό υπήρχε αυστηρή διαδικασια εξετάσεων, όπως και για να μπει στην τράπεζα γάλακτος. Παρομοίως και για να φέρεις γάλα με δικό σου θήλαστρο να δωθεί στο μωρό, που εμένα χρειάστηκε το πρώτο να μείνει καιρό μεσα, πρώτα γίνοταν πλήρης έλεγχος στα δείγματα που έφερνες, και μετά έπαιρνες έγκριση, αφου βεβαιωνόταν ότι έχεις καταλάβει και τηρείς αυστηρές  οδηγίες αποστείρωσης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

:shock: Στο Ελενα πάντως είχε θήλαστρα που σου έδιναν αποστειρωμένα και αμέσως μετά τη χρήση τα ξαναμάζευαν και σου έπαιρναν και το γάλα να μπει σε μπουκάλι αποστειρωμένο, και για να κρατήσεις το γάλα να το δώσεις στο μωρό υπήρχε αυστηρή διαδικασια εξετάσεων, όπως και για να μπει στην τράπεζα γάλακτος. Παρομοίως και για να φέρεις γάλα με δικό σου θήλαστρο να δωθεί στο μωρό, που εμένα χρειάστηκε το πρώτο να μείνει καιρό μεσα, πρώτα γίνοταν πλήρης έλεγχος στα δείγματα που έφερνες, και μετά έπαιρνες έγκριση, αφου βεβαιωνόταν ότι έχεις καταλάβει και τηρείς αυστηρές  οδηγίες αποστείρωσης.

δηλαδη πως ελεγχαν το γαλα σου?καλο αυτο αλλα πως γινεται?

Link to comment
Share on other sites

On 21/4/2018 at 12:32 ΠΜ, μαγιοπουλας είπε:

δηλαδη πως ελεγχαν το γαλα σου?καλο αυτο αλλα πως γινεται?

Έπαιρναν δείγμα τις πρώτες φορές και πήγαινε επιτόπου για έλεγχο, εφόσον είχες βγάλει με δικό σου θήλαστρο και δεν είχες βγάλει στο νοσοκομείο (είχε ειδική αίθουσα και μονιμως σύμβουλο θηλασμού μέσα).

Link to comment
Share on other sites

On 20/4/2018 at 11:41 ΜΜ, CMES είπε:

@ΑΡΓΚ θα ρωτησω κατι ασχετο αλλα μια που σε βρηκα μπορεις να μου γραψεις το link για εκεινο το site που λεει ποια φαρμακα επιτρεπονται στο θηλασμο;

 

Ειναι αυτό: https://www.infantrisk.com/forum/forum/medications-and-breastfeeding-mothers

Υπάρχει και σχετικό βιλίο του dr Hale, το είχε η παιδίατρός μας που μου συνέστησε και το site, μου είχε πει ότι είναι αυτό που χρησιμοποιούν και στα νοσοκομεία.

Link to comment
Share on other sites

On 20/4/2018 at 11:41 ΜΜ, CMES είπε:

@ΑΡΓΚ θα ρωτησω κατι ασχετο αλλα μια που σε βρηκα μπορεις να μου γραψεις το link για εκεινο το site που λεει ποια φαρμακα επιτρεπονται στο θηλασμο;

Δεν ξέρω αν το έχεις βρει από προχτές,  είναι το e-lactancia και τσεκάρεις τη δραστική ουσία.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα σας,

 

Λόγω προσωρινής ιδιαιτερότητας του ενός μηνός μωρού μας (σχιστια μαλακής υπερώας) ο θηλασμός στο στήθος δεν είναι εφικτός. Τουλάχιστον όχι μέχρι να γίνει το χειρουργείο στο 6μηνο. Λόγω αυτού της δίνουμε αποκλειστικά μητρικό γάλα μέσω θηλαστρου στο οποίο κάνω 8 αντλήσεις την ημέρα. Η παραγωγή μου είναι υπεραρκετή για  να τρώει το μωρό  και να αποθηκεύουμε  και στην καταψυξη. Το μωρό παίρνει βάρος  κανονικά. Χρησιμοποιώ ένα νοσοκομειακό θηλαστρο Medela symphony που όμως επειδή είναι στην πρίζα με περιορίζει πάρα πολύ αν πρέπει να φάει το μωρό και να αντλήσω. Μέχρι στιγμής δεν είχα πρόβλημα γιατί με βοηθούσε ο άντρας μου και η μητέρα μου, όμως λόγω υποχρεώσεων αυτό δεν είναι εφικτό να γίνεται συνεχώς. Αυτή την στιγμή δεν ξέρω πως θα μπορέσω να ανταπεξέλθω στις 8 αντλήσεις και να φροντιζω το μωρό χωρίς βοηθεια. Έχω αγοράσει και ένα Medela Freestyle αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να αντικαταστήσω το νοσοκομειακό χωρίς να μειωθεί η παραγωγή μου. Θα ήθελα την βοήθεια σας και προτάσεις πως μπορώ να είμαι πιο ανεξάρτητη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Είμαι καινούργια στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω από την στιγμή που βγάζεις με θηλαστρο το γάλα σου σε μπουκάλι πόσος χρόνος χρειάζεται για να ξαναγεμίσει το στήθος γάλα?

 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, mariastylianifragk είπε:

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Είμαι καινούργια στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω από την στιγμή που βγάζεις με θηλαστρο το γάλα σου σε μπουκάλι πόσος χρόνος χρειάζεται για να ξαναγεμίσει το στήθος γάλα?

 

 

εξαρτάται από το τι εννοείς να γεμίσει   -εννοείς πότε μπορείς να ξανααντλήσεις γενικά? 

μπορείς και μετα΄από 30΄να αντλήσεις και ας μην εχει πολύ, για να αυξήσεις την παραγωγή και να δωσεις έναυσμα αύξησης παραγωγής. εάν θέλεις απλώς να το αδειάζεις για να φτιάξεις τράπεζα γάλακτος, 

μπορείς και μετά από μια ΄ώρα να αντλήσεις.  εξαρτάται από τον λόγο που αντλείς!  ιδανικά ανάμεσα στους θηλασμούς.

για αύξηση παραγωγής το ιδανικό είναι ΚΑΙ μεταξύ 12.00 και 4.00 το βράδυ. υπαρχει καποια βιβλιογραφία νομίζω.

20 ώρες πρίν, Partza είπε:

Καλησπέρα σας,

 

Λόγω προσωρινής ιδιαιτερότητας του ενός μηνός μωρού μας (σχιστια μαλακής υπερώας) ο θηλασμός στο στήθος δεν είναι εφικτός. Τουλάχιστον όχι μέχρι να γίνει το χειρουργείο στο 6μηνο. Λόγω αυτού της δίνουμε αποκλειστικά μητρικό γάλα μέσω θηλαστρου στο οποίο κάνω 8 αντλήσεις την ημέρα. Η παραγωγή μου είναι υπεραρκετή για  να τρώει το μωρό  και να αποθηκεύουμε  και στην καταψυξη. Το μωρό παίρνει βάρος  κανονικά. Χρησιμοποιώ ένα νοσοκομειακό θηλαστρο Medela symphony που όμως επειδή είναι στην πρίζα με περιορίζει πάρα πολύ αν πρέπει να φάει το μωρό και να αντλήσω. Μέχρι στιγμής δεν είχα πρόβλημα γιατί με βοηθούσε ο άντρας μου και η μητέρα μου, όμως λόγω υποχρεώσεων αυτό δεν είναι εφικτό να γίνεται συνεχώς. Αυτή την στιγμή δεν ξέρω πως θα μπορέσω να ανταπεξέλθω στις 8 αντλήσεις και να φροντιζω το μωρό χωρίς βοηθεια. Έχω αγοράσει και ένα Medela Freestyle αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να αντικαταστήσω το νοσοκομειακό χωρίς να μειωθεί η παραγωγή μου. Θα ήθελα την βοήθεια σας και προτάσεις πως μπορώ να είμαι πιο ανεξάρτητη.

το συγκεκριμένο δεν το ξέρω, καλυτερα να πει καποιοα που το είχε.  αυτό που θέλεις είναι θηλαστρο διπλής άντλησης. εγώ είχα αλλης μαρκας, διπλης αντλήσης ταυτόχρονα δηλαδή και τα δύο στήθη.  

  μπορείς μια χαρά να συνεχίσεις παραγωγή αρκεί αυτο που εχεις το θηλαστρο να είναι και αυτό καλό. 

συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου και τυχερούλα είσαι που έχεις καλή παραγωγή keepup the pumping :-) 

 

Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2019 at 6:51 ΜΜ, Partza είπε:

Καλησπέρα σας,

 

Λόγω προσωρινής ιδιαιτερότητας του ενός μηνός μωρού μας (σχιστια μαλακής υπερώας) ο θηλασμός στο στήθος δεν είναι εφικτός. Τουλάχιστον όχι μέχρι να γίνει το χειρουργείο στο 6μηνο. Λόγω αυτού της δίνουμε αποκλειστικά μητρικό γάλα μέσω θηλαστρου στο οποίο κάνω 8 αντλήσεις την ημέρα. Η παραγωγή μου είναι υπεραρκετή για  να τρώει το μωρό  και να αποθηκεύουμε  και στην καταψυξη. Το μωρό παίρνει βάρος  κανονικά. Χρησιμοποιώ ένα νοσοκομειακό θηλαστρο Medela symphony που όμως επειδή είναι στην πρίζα με περιορίζει πάρα πολύ αν πρέπει να φάει το μωρό και να αντλήσω. Μέχρι στιγμής δεν είχα πρόβλημα γιατί με βοηθούσε ο άντρας μου και η μητέρα μου, όμως λόγω υποχρεώσεων αυτό δεν είναι εφικτό να γίνεται συνεχώς. Αυτή την στιγμή δεν ξέρω πως θα μπορέσω να ανταπεξέλθω στις 8 αντλήσεις και να φροντιζω το μωρό χωρίς βοηθεια. Έχω αγοράσει και ένα Medela Freestyle αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να αντικαταστήσω το νοσοκομειακό χωρίς να μειωθεί η παραγωγή μου. Θα ήθελα την βοήθεια σας και προτάσεις πως μπορώ να είμαι πιο ανεξάρτητη.

Για αλλαγή θηλάστρου δεν ξέρω να σου πω, εγώ με το symphony έκανα 12 μήνες χωρις τις πολυτέλειες της αποθήκευσης. Άντληση και φροντίδα παιδιού είναι δύσκολες. Η medela έχει ενα μπουστάκι στο οποίο στερεώνονται οι χοάνες και δεν χρειάζεται να τις κρατάς. Έτσι έχεις ελεύθερα χέρια, αλλά βέβαια παραμένεις καλωδιωμένη. Είχα όμως την εντύπωση ότι και αυτό το θήλαστρο παίρνει μπαταρία. Λάθος νόμιζα;

 

Επίσης, σημαντικό είναι να κρατάς τις 8 αντλήσεις με περίπου ίσα διαστήματα μεταξύ τους και περίπου την ίδια ώρα κάθε μέρα, αλλά δεν θα γίνει και κάτι αν είσαι κια λίγο ευέλικτη. Υποθέτω κρατάς τρίωρα διαστήματα, ή δίωρα τη μέρα και πιο αραιά τη νύχτα; Αν είναι ώρα που κοιμάται το μωρό, να κάνεις άντληση ακόμα κι αν είναι μισή ώρα νωρίτερα. Γενικά να αξιοποιείς τις ώρες που κοιμάται το μωρό ή τις ώρες που είναι κάποιος να σε βοηθήσει. Ας κάνεις τότε πιο πυκνές αντλήσεις. Μετά από τόσο καιρό, πιστεύω ότι καλύτερα να κάνεις κάποιον συμβιβασμό που δεν θα είναι το ιδανικό πρωτόκολο, παρά να πιεστείς τόσο με το απόλυτα σωστό και τελικά να το αφήσεις γιατί στην πράξη ήταν ανέφικτο.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Για αλλαγή θηλάστρου δεν ξέρω να σου πω, εγώ με το symphony έκανα 12 μήνες χωρις τις πολυτέλειες της αποθήκευσης. Άντληση και φροντίδα παιδιού είναι δύσκολες. Η medela έχει ενα μπουστάκι στο οποίο στερεώνονται οι χοάνες και δεν χρειάζεται να τις κρατάς. Έτσι έχεις ελεύθερα χέρια, αλλά βέβαια παραμένεις καλωδιωμένη. Είχα όμως την εντύπωση ότι και αυτό το θήλαστρο παίρνει μπαταρία. Λάθος νόμιζα;

 

Επίσης, σημαντικό είναι να κρατάς τις 8 αντλήσεις με περίπου ίσα διαστήματα μεταξύ τους και περίπου την ίδια ώρα κάθε μέρα, αλλά δεν θα γίνει και κάτι αν είσαι κια λίγο ευέλικτη. Υποθέτω κρατάς τρίωρα διαστήματα, ή δίωρα τη μέρα και πιο αραιά τη νύχτα; Αν είναι ώρα που κοιμάται το μωρό, να κάνεις άντληση ακόμα κι αν είναι μισή ώρα νωρίτερα. Γενικά να αξιοποιείς τις ώρες που κοιμάται το μωρό ή τις ώρες που είναι κάποιος να σε βοηθήσει. Ας κάνεις τότε πιο πυκνές αντλήσεις. Μετά από τόσο καιρό, πιστεύω ότι καλύτερα να κάνεις κάποιον συμβιβασμό που δεν θα είναι το ιδανικό πρωτόκολο, παρά να πιεστείς τόσο με το απόλυτα σωστό και τελικά να το αφήσεις γιατί στην πράξη ήταν ανέφικτο.

Ναι το freestyle είναι με μπαταρία και κυρίως το πήραμε για να μπορώ κάποια στιγμή να βγω μια βόλτα σαν άνθρωπος και να μην έχω το άγχος ότι πρέπει να γυρίσω σπίτι να αντλήσω. Κάνουμε πχ μια στάση και αντλώ και στο αμάξι. Στην πρώτη μου δοκιμή χθες το freestyle έβγαλε την ίδια ποσότητα με το symphony πράγμα που με χαροποιει γιατί σημαίνει ότι κάνει και αυτό την δουλειά του καλά. Αλλά θα κρατήσω και το symphony για τις περισσότερες αντλήσεις. Κάνω 8 την ημέρα για τώρα και ίσως μέχρι τους 3 μήνες. Μετά σκέφτομαι να πάω στις 7 και βλέπουμε. Όπως είπες κάνω μερικές στο 2ωρο την ημέρα και το βράδυ αφήνω ένα κενό παραπάνω να κοιμηθώ η να ασχοληθώ με την μικρούλα. Είναι πραγματικά πολύ απαιτητική η άντληση σε συνδιασμό με το να προσέχεις και το μωρό και να λες ότι κάποια στιγμή θα μαγειρέψεις και κανένα φαι η θα κάνεις και καμιά δουλειά στο σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Partza είπε:

Ναι το freestyle είναι με μπαταρία και κυρίως το πήραμε για να μπορώ κάποια στιγμή να βγω μια βόλτα σαν άνθρωπος και να μην έχω το άγχος ότι πρέπει να γυρίσω σπίτι να αντλήσω. Κάνουμε πχ μια στάση και αντλώ και στο αμάξι. Στην πρώτη μου δοκιμή χθες το freestyle έβγαλε την ίδια ποσότητα με το symphony πράγμα που με χαροποιει γιατί σημαίνει ότι κάνει και αυτό την δουλειά του καλά. Αλλά θα κρατήσω και το symphony για τις περισσότερες αντλήσεις. Κάνω 8 την ημέρα για τώρα και ίσως μέχρι τους 3 μήνες. Μετά σκέφτομαι να πάω στις 7 και βλέπουμε. Όπως είπες κάνω μερικές στο 2ωρο την ημέρα και το βράδυ αφήνω ένα κενό παραπάνω να κοιμηθώ η να ασχοληθώ με την μικρούλα. Είναι πραγματικά πολύ απαιτητική η άντληση σε συνδιασμό με το να προσέχεις και το μωρό και να λες ότι κάποια στιγμή θα μαγειρέψεις και κανένα φαι η θα κάνεις και καμιά δουλειά στο σπίτι...

Το ξέρω... Εγώ τους τρεις πρώτους μήνες έκανα ελάχιστες δουλειές και ποτέ σχεδόν μαγείρεμα. Αυτοί ήταν και οι χειρότεροι μήνες στο θέμα των αντλήσεων. Μετά κάπως μπήκε σε ένα πρόγραμμα το μωρό και ήξερα κι εγώ πώς να οργανώσω όλη την κατάσταση, ήταν πολύ καλύτερα τότε.

 

Θα σε βοηθήσει πολύ και ριλάξ και γυμναστήριο για μωρά, είναι ωραία απασχόληση και μπορείς έτσι να αντλείς και ταυτόχρονα να παίζεις με το μωρό, έτσι ώστε μετά να αξιοποιείς την ώρα που κοιμάται για δουλειές ή δική σου ξεκούραση. Καλή ΄δυναμη! 

Επεξεργάστηκαν by Έσπερος
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...