Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πάρτυ και προσκληση και για τα αδερφακια


Recommended Posts

Σας φαίνεται σωστό η λάθος να προσκαλουνται στα παρτυ μόνο οι συμμαθητές (και ενδεχομένως ο συνοδός αν είναι πιο μικρά σε ηλικία) και όχι τα αδερφάκια; ή το βρίσκετε αυτονόητο τα αδερφάκια να είναι παντα καλεσμένα στην παρεα του πάρτυ γιατί ενδεχομένως κάποια να ζηλευουν; 

Σας εχει τυχει κάτι από όλα ; έχετε κάνει κάτι από όλα αυτά ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


νομίζω όλα αυτά αλλάζουν ανάλογα με την ηλικία του παιδιού και αφορούν προβληματισμούς πχ 6- 7 ετών που ακόμα δεν έχουν κάνει παρέες τα παιδιά συγκεκριμένες;

Αν το παρτυ δεν είναι στενών φίλων αλλά απλά αυστηρά τάξης   τότε είναι πιο εύκολο να πεις  χωρίς αδερφάκια. 

Αν το παρτυ είναι στενών φίλων ανακατεμένων μαζί με μερικους φίλους της τάξης είναι πιο δυσκολο σε στενους φίλους να πεις να μη φέρουν αδερφάκι. 

Είναι εποχές δύσκολες για όλους και δεν είναι καλό να πιεζεται κάποιος.  

Το θεωρώ απολύτως ευγενικό και ειλικρινές, να λέει κάποιος ξέρεις τι, δεν μου είναι εύκολο να κάνω πάρτυ για όλα τα παιδιά αλλά το έχω φέρει έτσι ώστε να μπορώ αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να εξυπηρετήσω όλα τα αδερφάκια!  Αν το πεις με συναίσθημα λύπης γιατί πραγματικότητα θα είναι, γιατι να μην το καταλάβει κάποιος; 

Δηλαδή έχουν όλοι τα βαλάντια για να κάνουν πάρτι για τόσα άτομα; 

Απο την άλλη αν είναι εμφανές ότι δεν υπάρχει οικονομικό θέμα απλώς θα το εξηγούσα στο θέμα της φιλοσοφίας ότι το πάρτυ έχει θέμα τάδε και καλύτερο είναι να μην έρθουν μικρότερα παιδιά κλπ. 

 

Το θέμα της ζήλειας θεωρώ ότι δεν θα πρεπε να τίθεται κάν, γιατί είναι ένα συναίσθημα που πρέπει να μάθουν τα αδέρφια και αφορά την κοινωνικοποίησή τους. 

Δηλαδή δεν γινεται να αλλάζει ο κόσμος όλος για να εξυπηρετηθεί ένα παιδί που οι γονείς του δεν θέλουν να του μάθουν να αντέξει αυτό το συναίσθημα. 

Θα πρέπει για το καλό του να το μάθει.  

Αλλά ο καθένας έχει άλλη γνώμη σε αυτό, υπαρχουν άνθρωποι που προστατεύουν τα παιδια ή νομίζουν οτι τα προστατεύουν, αποφεύγοντας τέτοιες καταστάσεις. 

Για μένα είναι μια χαμένη ευκαιρία μάθησης , της διαχείρισης ενός έντονου δυσάρεστου συναισθήματος:  αντέχεται, και το αδερφάκι θα περασει καλά με τη μαμά/μπαμπά του αλλού.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Mommymommy1 είπε:

Σας φαίνεται σωστό η λάθος να προσκαλουνται στα παρτυ μόνο οι συμμαθητές (και ενδεχομένως ο συνοδός αν είναι πιο μικρά σε ηλικία) και όχι τα αδερφάκια; ή το βρίσκετε αυτονόητο τα αδερφάκια να είναι παντα καλεσμένα στην παρεα του πάρτυ γιατί ενδεχομένως κάποια να ζηλευουν; 

Σας εχει τυχει κάτι από όλα ; έχετε κάνει κάτι από όλα αυτά ; 

σιγουρα δ εντασσω στο σκεπτικο το θεμα της ζηλειας

αν διοργανωνω εγω το παρτυ,δ ειναι δικο μου θεμα πως θα το παρει το αλλο αδερφακι

απο κει κ περα παντα εξηγω στα παιδια μου γτ πηγαινει μονο ο ενας σε ενα παρτυ.κ το δεχονται.εχουν δυο χρονια διαφορα κ ως τωρα σαν οικογενεια τα κανουμε ολα μαζι,παιζουν καλα,κ τωρα που ειναι κ ο μικρος δημοτικο,εχουν κοινους φιλους,αλλα δ θελω να παιρνω τον εναν στα παρτυ του αλλου

εκτος αν εχουμε πιο προσωπικες σχεσεις με καποια οικογενεια,η εχουν επισης αδερφακι φιλο του αλλου παιδιου

επειδη ομως εχει τυχει να δουλευει ο αντρας μου,οποτε εχει τυχει να τα παω κ τα δυο,παντα πριν ενημερωνω κ ρωταω αν ειναι οκ

εχει τυχει μεσα στην πανδημια,οταν καπως ειχαν ανοιξει αλλα με περιορισμους να γραφει σε προσκληση αυστηρα ενας συνοδος κ χωρις αδερφακι,δ το παρεξηγησα καθολου φυσικα

τα παντα εξαρτωνται απο την ηλικια των παιδιων.οσο χρειαζεται συνοδος,παντα υπαρχουν οι πιθανοτητες να ερθει ολοκληρη οικογενεια

 

Link to comment
Share on other sites

Φέτος που έκανα πάρτυ στην κόρη μου υπολόγισα κ τα μικρότερα αδέρφια των συμμαθητών της ότι μπορεί να έρθουν κ στα δωράκια κ σε όλα. Δεν είχα κανένα θέμα να έρθουν, μεγαλύτερα απ' την κόρη μου ήξερα ότι δεν θα έρθουν. Απ την άλλη όμως όταν πήγαμε καλεσμένοι σε πάρτυ συμμαθητριας της δεν πήρα τον μικρό μαζί. Αν δεν είχα την δυνατότητα να τον κρατήσει ο άντρας μου θα τον έπαιρνα ενημερώνοντας την μητέρα που κάνει το πάρτι κ με τα έξοδα δικά μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καθόλου αυτονόητο δε μου φαίνεται να συμπεριλαμβάνει η πρόταση και αδελφάκια. Η δική μου άποψη βέβαια είναι κάπως "σκληρή". Το πάρτυ είναι για το παιδί και τους φίλους-φίλες του. Όχι για το 3 χρονο ή 11 χρονο αδελφάκι που μπορεί να είναι από ενοχλητικό έως απλά αταίριαστο. Και εκτιμώ πολύ τους γονείς που δεν κουβαλάνε και τα αδέλφια μαζί. Έχει τύχει αδελφάκι παιδιού πολύ κακότροπο (και με ευθύνη των γονιών του φυσικά), κυριολεκτικά να χαλάσει πάρτυ. Οι γονείς του εορτάζοντα αλλά και το ίδιο παιδί που είχε γενέθλια ήρθαν σε πολύ δύσκολη θέση. Επίσης μπορεί το πάρτυ να είναι σχεδιασμένο για συγκεκριμένη ηλικία που εκ των πραγμάτων ένα μικρότερο παιδί να δυσκολεύεται πολύ να συμμετέχει ή να χρειάζεται περισσότερη προσοχή. Επίσης, όπου πάμε προσκεκλημένοι, θα πάει ο ένας γονέας μόνο (αν απαιτείται παρουσία γονέα), εκτός αν πρόκειται για πολύ φιλική μας οικογένεια.

 

Ωστόσο, σε όσα πάρτυ έχουμε κάνει (και πρόκειται να κάνουμε) ποτέ δεν θα αποκλείσω κάποιο παιδί ή γονείς και όσοι ρωτάνε, τους λέω ότι η πρόσκληση είναι για όλους. Κάποιοι ρωτάνε αν μπορούν να φέρουν αδελφάκι, κάποιοι δεν ρωτάνε καν. Τυχαίνει μάλιστα και έχουμε στη τάξη 2 παιδιά με δίδυμα αδέλφια, άλλου φύλου. Η μία οικογένεια φέρνει πάντα και το αδελφάκι ενώ η άλλη μαμά δεν το φέρνει ποτέ. Ίσως αν είχα οικονομικό θέμα (φέτος ας πούμε περιμένω ότι θα έρθουν τουλάχιστον 6-7 επιπλέον παιδιά που η κόρη μου δεν τα ξέρει) ή αν ήξερα ότι θα έρθει παιδί που το παιδί μου δεν θέλει, να ήμουν πιο αυστηρή. Σε πιο μεγάλες ηλικίες πάντως είναι πιο εύκολα τα πράγματα. Π.χ. σε escape room για παιδιά 9-10 ετών, εκ των πραγμάτων ένα παιδί 3-4 ετών δεν θα μπορεί να συμμετέχει.

Link to comment
Share on other sites

Καλοδεχούμενα μεν τα αδελφάκια αλλά όχι ότι είναι και αυτονόητο. 

Θα δικαιολογήσω μόνο τον γονιό που δεν έχει πού αλλού να αφήσει το άλλο παιδί. 

 

Αυτονόητο το θεωρώ όταν πρόκειται για στενούς φίλους μόνο. Είναι αρκετοί όμως που το θεωρούν αυτονόητο γενικώς. Εδώ σε πάρτυ νηπιαγωγείου που είχα κάνει, μου είχαν έρθει 2 τετραμελείς οικογένειες, με τις οποίες δεν είχα και πολλά πολλά. Το θεώρησα απίστευτο θράσος. Τουλάχιστον η μία μαμά με είχε ενημερώσει ότι θα είναι κ οι 4. Η άλλη όχι, τίποτα, ήρθαν να φάνε και να πιούνε οικογενειακώς κυριακάτικα και δεν μου το είχε πει καν. 

Φαντάζομαι ότι έχει τύχει σε πολλές από εσάς το συγκεκριμένο. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω μιλάμε για μικρές ηλικίες όπου παρευρίσκονται και γονείς στο πάρτυ. Διαφορετικά δεν υπάρχει λόγος να πάνε και αδέρφια. Στα πάρτυ για μικρά παιδιά λοιπόν, προσωπικά καλώ όλη την οικογένεια και χαίρομαι όταν μας τιμούν και έρχονται όλοι. 2 χρόνια παιδικό - προνήπιο στα πάρτυ της τάξης (ουκ ολίγα!) πηγαίναμε όλοι οικογενειακώς και δεθήκαμε πάρα πολύ και εμείς και τα παιδιά και πάρτι τώρα στο νηπιαγωγείο έχουμε σκορπίσει, βρισκόμαστε πολύ τακτικά με τους παλιούς. 

Φέτος που έχουν γίνει ήδη πολλά πάρτυ, βλέπω απ'όλα , αλλά περισσότερο μαμάδες μόνες. Ε, δεν περνάμε το ίδιο καλά . Και εγώ στο μοναδικό πάρτυ που πήγα μόνη με το μικρό , πέρασα χάλια, παρότι έχω πολύ καλή επαφή με τις άλλες μαμάδες. Δεν ένιωθα καλεσμένη, αλλά "κηδεμόνας". Θα μου πείτε μα δεν είσαι καλεσμένη, τοπαιδί είναι, όμως εμείς δεν είχαμε αυτή την προσέγγιση αυτά τα χρόνια. Και πιο δύσκολο να κοινωνικοποιηθείς με τους άλλους γονείς όταν παρευρίσκεται ένας γονέας. Επίσης έτσι τα αδερφάκια έχουν την ευκαιρία να πάνε σε περισσότερα πάρτυ. Πάντως ακόμη και αν δεν ήθελα, δεν θα έλεγα ποτέ να μη φέρουν αδέρφια. Θα προτιμούσα 1000 φορές να μην κάνουμε πάρτυ καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Από τι ηλικία και μετά αρχίσατε να αφήνετε το παιδί να πάει μόνο στο πάρτυ ;; Πάντως και εμάς μας καλούν όλη την οικογένεια όταν είναι να μας καλέσουν. Δεν πάνε ακόμα παιδικούς κλπ όποτε μας καλούνε μόνο γνωστοί μας και φίλοι μας. 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Super.mum said:

Από τι ηλικία και μετά αρχίσατε να αφήνετε το παιδί να πάει μόνο στο πάρτυ ;; Πάντως και εμάς μας καλούν όλη την οικογένεια όταν είναι να μας καλέσουν. Δεν πάνε ακόμα παιδικούς κλπ όποτε μας καλούνε μόνο γνωστοί μας και φίλοι μας. 

Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω, δευτέρα δημοτικού δεν έχει τύχει να τον αφήσω σε πάρτυ μόνο του ακόμα, και για να είμαι ειλικρινής δεν το βλέπω να γίνεται στο άμεσο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Super.mum είπε:

Από τι ηλικία και μετά αρχίσατε να αφήνετε το παιδί να πάει μόνο στο πάρτυ ;; Πάντως και εμάς μας καλούν όλη την οικογένεια όταν είναι να μας καλέσουν. Δεν πάνε ακόμα παιδικούς κλπ όποτε μας καλούνε μόνο γνωστοί μας και φίλοι μας. 

ουτε για μας εχει τυχει ως τωρα που ειναι πρωτη κ τριτη,ουτε να πανε πχ σε σπιτι φιλου μονα

την κορη μου που πλεον ειναι τριτη,κ γενικα ειναι υπευθυνο παιδι κ η παρεα σταθερη επειδη μια φορα υπηρχε περιπτωση να μην μπορει καποιος να την παει,σκεφτομουν να την αφησω μονη της στο παρτυ.ηταν κ σε μποουλινγκ,γνωστος χωρος.τελικα μπορεσα να παω κ εγω

οποτε σιγα σιγα,κ αναλογως συνθηκων,δ θα αρνηθουμε μια τετοια προσκληση

Link to comment
Share on other sites

Τελείως μόνα τα έχω αφήσει σχετικά από νωρίς (γύρω στα 6) αλλά μόνο σε πάρτυ σε σπίτι, σε γονείς που γνώριζα και όπου είχαν ξαναπάει μόνα για παιχνίδι. 

 

Εάν πρόκειται για πάρτυ εκτός, από μια ηλικία και πέρα (ίσως από τα 8 και μετά) το πιο συνηθισμένο είναι να πηγαίνουν πχ 2-3 παιδιά συνοδευόμενα από την μαμά ή τον μπαμπά ενός από τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς από προπέρυσι (6 ετών), πηγαίνει σε 1 με 2 πολύ γειτονικά σπίτια συμμαθητριών της, που ξέρω καλά τις οικογένειες (επίσης μου αφήνουν τα παιδιά τους στο δικό μου). Επίσης με τις ίδιες οικογένειες, στις κοινές δραστηριότητες κανονίζουμε μια μαμά να πάει τα παιδιά και άλλη να τα γυρίσει. Επίσης από πέρυσι την έχω αφήσει σε μαμά φίλης της (και μου έχουν αντίστοιχα αφήσει) να πάνε για παιχνίδι σε παιδική χαρά της γειτονιάς και να μου τη γυρίσουν σπίτι. Δεν την έχω αφήσει σε πάρτυ, αλλά όχι σκόπιμα, κυρίως επειδή κάνουμε καλή παρέα οι γονείς του τμήματος, επιδιώκουμε να βρεθούμε. Ωστόσο άλλα παιδάκια φέτος τα έχουν αφήσει οι γονείς τους (πάντα με υπεύθυνο κάποιον άλλο γονέα της παρέας).

Link to comment
Share on other sites

Με όλα αυτά που ακούγονται  τελευταία ..πιάνω τον εαυτό μου να είμαι πολυ επιφυλακτική. Αλλά όχι μόνο με άτομα που δεν γνωρίζω …αλλά ακόμα και με κάποιους όχι και τόσο μακρινούς συγγενείς. Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να αφήσω τα παιδιά να πάνε στα 7 τους σε πάρτυ μόνα. Ακόμα και αν ήξερα καλά τους γονείς.  Ίσως είναι δικό μου θέμα βέβαια και πρέπει να χαλαρώσω. 

Link to comment
Share on other sites

On 13/1/2023 at 2:05 ΜΜ, Super.mum είπε:

Από τι ηλικία και μετά αρχίσατε να αφήνετε το παιδί να πάει μόνο στο πάρτυ ;; Πάντως και εμάς μας καλούν όλη την οικογένεια όταν είναι να μας καλέσουν. Δεν πάνε ακόμα παιδικούς κλπ όποτε μας καλούνε μόνο γνωστοί μας και φίλοι μας. 

7 ετών εμείς παρτυ χωρίς γονεις σε χώρους που διοργανώνουν παρτυ με άτομα να τα φυλάνε κ να τους κανουν δραστηριότητες. Και να θελα να μείνω θα ήμουν η μόνη οπότε τα αφήνεις. Απλώς ειμαι πάντα εγώ η ο μπαμπάς κάπου γυρω εκτός χώρου βέβαια. Μετά τα 7 αυτά συνηθίζονται μπορεί και από νωρίτερα απλά εμάς δε μας έτυχε. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Με όλα αυτά που ακούγονται  τελευταία ..πιάνω τον εαυτό μου να είμαι πολυ επιφυλακτική. Αλλά όχι μόνο με άτομα που δεν γνωρίζω …αλλά ακόμα και με κάποιους όχι και τόσο μακρινούς συγγενείς. Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να αφήσω τα παιδιά να πάνε στα 7 τους σε πάρτυ μόνα. Ακόμα και αν ήξερα καλά τους γονείς.  Ίσως είναι δικό μου θέμα βέβαια και πρέπει να χαλαρώσω. 

Εξαρτάται που και πως. Καλο ειναι μα φοβάσαι αλλά όχι να είσαι υπερβολικη

Το ένστικτο σου θα σε οδηγήσει για το αν θα επιτρέψεις η όχι

Μην το σκέφτεσαι από τώρα 

Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2023 at 4:40 ΜΜ, Mommymommy1 είπε:

7 ετών εμείς παρτυ χωρίς γονεις σε χώρους που διοργανώνουν παρτυ με άτομα να τα φυλάνε κ να τους κανουν δραστηριότητες. Και να θελα να μείνω θα ήμουν η μόνη οπότε τα αφήνεις. Απλώς ειμαι πάντα εγώ η ο μπαμπάς κάπου γυρω εκτός χώρου βέβαια. Μετά τα 7 αυτά συνηθίζονται μπορεί και από νωρίτερα απλά εμάς δε μας έτυχε. 

 

κ εμας εχει τυχει κ μαλιστα απο τα 6 σε τετοιο παρτυ.δ μπορει να μεινει ο γονιος.παει του εορταζοντα για την τουρτα,εχει τα τηλ επικοινωνιας,αλλα δ μου ηρθε στο μυαλο γτ απεναντι εχει καφε που καθομαστε κ σε βολικο τραπεζι υπαρχει μεχρι κ οπτικη επαφη αν βγουν

Link to comment
Share on other sites

On 13/1/2023 at 2:05 ΜΜ, Super.mum είπε:

Από τι ηλικία και μετά αρχίσατε να αφήνετε το παιδί να πάει μόνο στο πάρτυ ;; Πάντως και εμάς μας καλούν όλη την οικογένεια όταν είναι να μας καλέσουν. Δεν πάνε ακόμα παιδικούς κλπ όποτε μας καλούνε μόνο γνωστοί μας και φίλοι μας. 

 

Είναι λίγο διαφορετική η πρόσκληση σε πάρτυ από φίλους γονιών από την πρόσκληση σε πάρτυ από φίλους/συμμαθητές του παιδιού.

στην πρώτη περίπτωση παει και ο γονιός για να δει κ τους δικούς του φίλους κ συγγενείς. 

στη δεύτερη περίπτωση πάει και ο γονιός για να επιβλέπει και να έχει κ την ευθύνη του δικού του παιδιού, δλδ ως συνοδός καθαρά.

 

Εγώ σε πάρτυ συμμαθητών τους άφησα κάνα δυο φορές από την Δ Δημοτικού, και αυτό σε οικογένειιες που γνώριζα από την Α Δημοτικού.

 

Βασικά νωρίτερα δεν είχαμε και προσκλήσεις για πάρτυ χωρίς συνοδό, ευτυχώς, γιατί θα ερχόμουν σε δύσκολη θέση.  

 

Εμείς πάντως που είμαστε τώρα Ε και ΣΤ Δημοτικού, τα πάρτυ τα δικά μος είναι με συνοδούς. 

Από το γυμνάσιο λογικά όχι.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, annoulen είπε:

 

Είναι λίγο διαφορετική η πρόσκληση σε πάρτυ από φίλους γονιών από την πρόσκληση σε πάρτυ από φίλους/συμμαθητές του παιδιού.

στην πρώτη περίπτωση παει και ο γονιός για να δει κ τους δικούς του φίλους κ συγγενείς. 

στη δεύτερη περίπτωση πάει και ο γονιός για να επιβλέπει και να έχει κ την ευθύνη του δικού του παιδιού, δλδ ως συνοδός καθαρά.

 

Εγώ σε πάρτυ συμμαθητών τους άφησα κάνα δυο φορές από την Δ Δημοτικού, και αυτό σε οικογένειιες που γνώριζα από την Α Δημοτικού.

 

Βασικά νωρίτερα δεν είχαμε και προσκλήσεις για πάρτυ χωρίς συνοδό, ευτυχώς, γιατί θα ερχόμουν σε δύσκολη θέση.  

 

Εμείς πάντως που είμαστε τώρα Ε και ΣΤ Δημοτικού, τα πάρτυ τα δικά μος είναι με συνοδούς. 

Από το γυμνάσιο λογικά όχι.

Και από τα δικά μου παιδικά χρόνια αυτό θυμάμαι. Ε δημοτικού και η μάνα μου ερχόταν γιατί την φωνάζανε σαν συνοδό. Θυμάμαι κιόλας μια φορά ήταν το σπίτι συμμαθήτριες ένα στενό πιο κάτω και η μάνα μου δεν μπορούσε να έρθει και της είπαν ότι δεν γίνεται να πάω μόνη. Εγώ φουλ ήσυχο παιδακι ποτέ δεν δημιούργησα θέμα σε πάρτυ. Τελικά συμφώνησαν ότι μια άλλη μαμά θα επιβλέπει και εμένα και κατάφερα να πάω στο πάρτυ.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Super.mum είπε:

Και από τα δικά μου παιδικά χρόνια αυτό θυμάμαι. Ε δημοτικού και η μάνα μου ερχόταν γιατί την φωνάζανε σαν συνοδό. Θυμάμαι κιόλας μια φορά ήταν το σπίτι συμμαθήτριες ένα στενό πιο κάτω και η μάνα μου δεν μπορούσε να έρθει και της είπαν ότι δεν γίνεται να πάω μόνη. Εγώ φουλ ήσυχο παιδακι ποτέ δεν δημιούργησα θέμα σε πάρτυ. Τελικά συμφώνησαν ότι μια άλλη μαμά θα επιβλέπει και εμένα και κατάφερα να πάω στο πάρτυ.  

παιζει ρολο η ηλικια μας κ το που μεγαλωσαμε

αντιθετα εγω θυμαμαι σιγουρα μετα την τριτη δημοτικου να πηγαινουμε στα παρτυ χωρις συνοδους

συνηθως ηταν η μαμα του εορταζοντα με καμια φιλη για την επιβλεψη

ε-στ δημοτικου πηγαιναμε κ στα γκουντις για παρτυ,κ παλι ηταν μονο για να πληρωσει κ την τουρτα η μαμα του εορταζοντα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 said:

παιζει ρολο η ηλικια μας κ το που μεγαλωσαμε

αντιθετα εγω θυμαμαι σιγουρα μετα την τριτη δημοτικου να πηγαινουμε στα παρτυ χωρις συνοδους

συνηθως ηταν η μαμα του εορταζοντα με καμια φιλη για την επιβλεψη

ε-στ δημοτικου πηγαιναμε κ στα γκουντις για παρτυ,κ παλι ηταν μονο για να πληρωσει κ την τουρτα η μαμα του εορταζοντα

Ναι κι εγώ αυτό θυμάμαι. Μου φαίνεται αδιανόητο Πέμπτη Έκτη δημοτικού με γονείς για την δική μας εποχή (είμαι 40 στα 41)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...