Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο Covid σε ηλικίες 5+


irin

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Deena είπε:

@kotsifikos @irin @vtgian @Sunshine8 διάβασα ότι άνοιξαν νέα ραντεβού σήμερα.

Ναιιι! Το βρηκα κατα τυχη και το εκλεισα νωριτερα! Ευχαριστουμε που μας σκεφτηκες!!

Link to comment
Share on other sites

On 21/12/2021 at 2:16 ΜΜ, ariadni33 είπε:

Ο παιδίατρος μας είπε να το κάνουμε χωρίς δεύτερη σκέψη. Εγώ θέλω να το κάνω στα παιδιά, αλλά ο άντρας μου έχει επιφυλάξεις....:-(

Και εμάς είπε να το κάνουμε. Σε εμάς είναι το αντίθετο. Ο άντρας μου θέλει, εγώ όχι. Ανησυχώ ότι με την Ο που λένε ότι είναι πολύ ήπια θα κάνουμε ένα τζάμπα εμβόλιο. Σκέφτομαι ότι ούτως η άλλως τα παιδιά είχαν μηδενικό κίνδυνο από τον κοβιντ (εκτός των παιδιών με θέματα), τώρα με την Ο ο κίνδυνος μειώνεται και άλλο και μειώνεται και η αποτελεσματικότητα των εμβολίων. Έχω κάνει στο παιδί ότι εμβόλιο υπάρχει, εμπιστεύομαι τον γιατρο αλλά αυτό  το εμβόλιο δεν μπορώ να το χωνέψω. Έχω κακό προαίσθημα. Χαζό ίσως αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 47 λεπτά , Mary1976 είπε:

Και εμάς είπε να το κάνουμε. Σε εμάς είναι το αντίθετο. Ο άντρας μου θέλει, εγώ όχι. Ανησυχώ ότι με την Ο που λένε ότι είναι πολύ ήπια θα κάνουμε ένα τζάμπα εμβόλιο. Σκέφτομαι ότι ούτως η άλλως τα παιδιά είχαν μηδενικό κίνδυνο από τον κοβιντ (εκτός των παιδιών με θέματα), τώρα με την Ο ο κίνδυνος μειώνεται και άλλο και μειώνεται και η αποτελεσματικότητα των εμβολίων. Έχω κάνει στο παιδί ότι εμβόλιο υπάρχει, εμπιστεύομαι τον γιατρο αλλά αυτό  το εμβόλιο δεν μπορώ να το χωνέψω. Έχω κακό προαίσθημα. Χαζό ίσως αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς! 

Εκεί ίσως θα βασιστούν για να μην κλείσουν τα σχολεία.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Deena είπε:

@kotsifikos @irin @vtgian @Sunshine8 διάβασα ότι άνοιξαν νέα ραντεβού σήμερα.

Κλείσαμε και εμείς, ελπίζω να μη νοσησουμε μέχρι τότε. Μέχρι στιγμής κανένας δεν έχει συμπτώματα με εξαίρεση εμένα που σήμερα ξύπνησα με ένα ανεπαίσθητο μπούκωμα και οριακά 37.1 αλλά μπορεί να είναι και επειδή χθες βράδυ ιδρωσα πολύ στον ύπνο μου και σηκώθηκα ιδρωμενη στο κρύο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , vtgian είπε:

Κλείσαμε και εμείς, ελπίζω να μη νοσησουμε μέχρι τότε. Μέχρι στιγμής κανένας δεν έχει συμπτώματα με εξαίρεση εμένα που σήμερα ξύπνησα με ένα ανεπαίσθητο μπούκωμα και οριακά 37.1 αλλά μπορεί να είναι και επειδή χθες βράδυ ιδρωσα πολύ στον ύπνο μου και σηκώθηκα ιδρωμενη στο κρύο. 

Το ίδιο ξεκίνησα κι εγώ χωρίς μπουκωμα κ τωρα μου το χει γυρίσει σε βήχα. Κάνω κάθε μέρα τεστ.μηπως ειναι κάποια ιωση?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Το ίδιο ξεκίνησα κι εγώ χωρίς μπουκωμα κ τωρα μου το χει γυρίσει σε βήχα. Κάνω κάθε μέρα τεστ.μηπως ειναι κάποια ιωση?

 

Και εγώ κάνω κάθε μέρα (λόγω της πιθανής νόσησης) αλλά είναι αρνητικά όλα. Και η αλήθεια είναι ότι το τερματίζω το στικ (το μυστικό είναι να συνεχίσεις να αναπνέεις και να διατηρείς τη ψυχραιμία σου).

Η αλήθεια είναι ότι τις τελευταίες ημέρες είμαστε όλο βόλτες (μόνοι μας μεν αλλά έξω συνέχεια). Τη Κυριακή φάγαμε έξω και ήμουν κάπως λεπτά ντυμένη. Το βράδυ πέφτω για ύπνο και κρυώνω πάρα πολύ (οπότε κουκουλώνομαι) αλλά στη μέση της νύχτας ξυπνάω διαπιστώνοντας ότι είμαι ιδρωμένη και σκάω και τα πετάω όλα, πάω στο μπάνιο (που είναι κρύο) οπότε πολύ πιθανό να έχω αρπάξει κανένα κρύωμα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , vtgian είπε:

 

Και εγώ κάνω κάθε μέρα (λόγω της πιθανής νόσησης) αλλά είναι αρνητικά όλα. Και η αλήθεια είναι ότι το τερματίζω το στικ (το μυστικό είναι να συνεχίσεις να αναπνέεις και να διατηρείς τη ψυχραιμία σου).

Η αλήθεια είναι ότι τις τελευταίες ημέρες είμαστε όλο βόλτες (μόνοι μας μεν αλλά έξω συνέχεια). Τη Κυριακή φάγαμε έξω και ήμουν κάπως λεπτά ντυμένη. Το βράδυ πέφτω για ύπνο και κρυώνω πάρα πολύ (οπότε κουκουλώνομαι) αλλά στη μέση της νύχτας ξυπνάω διαπιστώνοντας ότι είμαι ιδρωμένη και σκάω και τα πετάω όλα, πάω στο μπάνιο (που είναι κρύο) οπότε πολύ πιθανό να έχω αρπάξει κανένα κρύωμα.

Κι εγω νομίζω ότι κρυωσα αλλά με προβληματίζει ο βηχας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια ποιες έχετε ήδη εμβολιάσει τα παιδιά σας ώστε να μας πείτε τις εμπειρίες σας??

Εγώ θα πάω τον μικρό αύριο το πρωί οπότε και θα ενημερώσω για νεότερα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , kotsifikos είπε:

Κορίτσια ποιες έχετε ήδη εμβολιάσει τα παιδιά σας ώστε να μας πείτε τις εμπειρίες σας??

Εγώ θα πάω τον μικρό αύριο το πρωί οπότε και θα ενημερώσω για νεότερα.

 

Εγώ όπως ξέρεις τα έχω εμβολιάσει.

 

Πλησιάζουμε ήδη τις 2 εβδομάδες από την β' δόση.

 

Καμία παρενέργεια και καμία επιπλοκή, μόνο λίγος πόνος στο χέρι.

 

Κόντεψα να χάσω την β' δόση αφενός γιατί νοσούσα εκείνο το διάστημα και είχαμε το άγχος μήπως κολλούσαν τα παιδιά, αφενός γιατί είχα στο νου μου διαφορετική ημερομηνία (τραγικό το ξέρω....), ευτυχώς είδα τα μηνύματα υπενθύμισης!!!!!

 

Επί του ουσιαστικού θέματος της αποτελεσματικότητας, ο γιος μου νόσησε (βγήκε θετικός) τελικά περί τις 36 ώρες μετά την β' δόση, δεν ξέρω τί ρόλο έπαιξε το γεγονός ότι είχε εμβολιαστεί και τί προστασία είχε προλάβει να πάρει από την α' δόση, αλλά δεν είχε το παραμικρό σύμπτωμα και αρνητικοποιήθηκε μέσα σε 4 μέρες περίπου. Η κόρη μου με 2 θετικούς μέσα στο σπίτι και χωρίς το παραμικρό μέτρο αυτοαπομόνωσης, δεν κόλλησε.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Deena said:

 

Εγώ όπως ξέρεις τα έχω εμβολιάσει.

 

Πλησιάζουμε ήδη τις 2 εβδομάδες από την β' δόση.

 

Καμία παρενέργεια και καμία επιπλοκή, μόνο λίγος πόνος στο χέρι.

 

Κόντεψα να χάσω την β' δόση αφενός γιατί νοσούσα εκείνο το διάστημα και είχαμε το άγχος μήπως κολλούσαν τα παιδιά, αφενός γιατί είχα στο νου μου διαφορετική ημερομηνία (τραγικό το ξέρω....), ευτυχώς είδα τα μηνύματα υπενθύμισης!!!!!

 

Επί του ουσιαστικού θέματος της αποτελεσματικότητας, ο γιος μου νόσησε (βγήκε θετικός) τελικά περί τις 36 ώρες μετά την β' δόση, δεν ξέρω τί ρόλο έπαιξε το γεγονός ότι είχε εμβολιαστεί και τί προστασία είχε προλάβει να πάρει από την α' δόση, αλλά δεν είχε το παραμικρό σύμπτωμα και αρνητικοποιήθηκε μέσα σε 4 μέρες περίπου. Η κόρη μου με 2 θετικούς μέσα στο σπίτι και χωρίς το παραμικρό μέτρο αυτοαπομόνωσης, δεν κόλλησε.

Σίγουρα ένα ποσοστό προστασίας από την πρώτη δόση την έχουν, εγώ εξ αιτίας της πρώτης δόσης δεν νόσησα το καλοκαίρι που νόσησε το παιδί, καθώς και εμέις δε τηρούσαμε κανένα μέτρο μέσα στο σπίτι μας.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , kotsifikos είπε:

Σίγουρα ένα ποσοστό προστασίας από την πρώτη δόση την έχουν, εγώ εξ αιτίας της πρώτης δόσης δεν νόσησα το καλοκαίρι που νόσησε το παιδί, καθώς και εμέις δε τηρούσαμε κανένα μέτρο μέσα στο σπίτι μας.

 

Δεν ξέρω σε τί βαθμό προστατεύει από τη νόσησηντο εμβόλιο. Δεν έχω καταλάβει να έχουν καταλήξει οι έρευνες. Σίγουρα προστατεύει σε μεγάλο βαθμό από τη βαριά νόσηση. Ξέρω κόσμο ανεμβολιαστο, πριν και μετά τα εμβόλια, που δεν κόλλησε ενώ ζούσε στο ίδιο σπίτι με κρούσμα χωρίς κανένα μέτρο προστασίας. Ξέρω και άτομο που έκανε τα πάντα για να κολλήσει για να πάρει πιστοποιητικό νόσησης και δεν τα κατάφερε :grin:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς έχουμε ραντεβού την Τετάρτη, παρέα με άλλα παιδάκια (που το οργανώσαμε μαζί). Δύο συμμαθήτριες της που το έκαναν, δεν είχαν καμία παρενέργεια, εκτός από λίγο πόνο στο χέρι. Ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Φίλη που εμβολίασε το παιδί της, στο Παίδων, μου είπε: ήταν οργανωμένοι, οι ιατροί κατατοπιστικοί-καθησυχαστικοί, της είπαν παρενέργειες στα παιδιά δεν εμφανίζονται όπως στους ενήλικες πχ πυρετός/πόνος στα οστά-μύες/καταβολή-κόπωση. Ίσως ενόχληση στο σημείο/ελαφρύς πονοκέφαλος την επόμενη ημέρα. Το παιδί με ευπάθεια στο αναπνευστικό και ιστορικό σοβαρής αλλεργίας (με ένεση αδρεναλίνης κυκλοφορεί), δεν εμφάνισε καμία παρενέργεια. 

Προσωπικά γνωρίζω 2 τέτοιες περιπτώσεις παιδιών κι έχω καταλάβει (κι από συζητήσεις, κι εδώ), συγκεκριμένα στα παιδάκια με ιστορικό ταχύπνοιας-ασθματικών κρίσεων-λοιμώξεων του αναπνευστικού-κλπ ειδικά αν έχουν στο ιστορικό τους νοσηλείες, οι παιδίατροι συστήνουν ανεπιφύλακτα τον εμβολιασμό. Και λογικό.

Επίσης, σε παιδί με ουδετεροπενία (συγγενούς μας), ο παιδίατρος και δύο αιματολόγοι συστήνουν εμβολιασμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Update και από εμάς, καμία παρενέργεια πέρα από πόνο στο χέρι, αργά, την ημέρα του εμβολίου (μετά από 12ώρο δηλαδή). Τίποτε άλλο.

Στο Αγίας Σοφίας που πήγαμε ήταν πολύ οργανωμένα όλα, πολύ καλό και φιλικό το προσωπικό και μου έκανε εντύπωση γιατί κανένα απολύτως παιδάκι δεν έκλαιγε! Μας είπαν να αποφύγουμε προπόνηση την ίδια μέρα και αναλόγως ίσως σχολείο την επομένη. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, καλή εβδομάδα! @kotsifikos έβγαλες τελικά άκρη για τη δεύτερη δόση; Εμένα στο εμβολιαστικό κέντρο η παιδίατρος μου είπε ότι σε παλιά νόσηση προ εξαμήνου συστήνουν δύο δόσεις, αλλά από τις επίσημες οδηγίες δεν καταλαβαίνω να ισχύει κάτι τέτοιο. Επίσης το πιστοποιητικό της κόρης μου βγήκε κανονικά έγκυρο μετά από 14 μέρες από την πρώτη δόση. Περιμένω να μιλήσω και με τον παιδίατρο της κόρης μου, αλλά δεν τον έχω βρει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, princess consuela said:

Καλημέρα κορίτσια, καλή εβδομάδα! @kotsifikos έβγαλες τελικά άκρη για τη δεύτερη δόση; Εμένα στο εμβολιαστικό κέντρο η παιδίατρος μου είπε ότι σε παλιά νόσηση προ εξαμήνου συστήνουν δύο δόσεις, αλλά από τις επίσημες οδηγίες δεν καταλαβαίνω να ισχύει κάτι τέτοιο. Επίσης το πιστοποιητικό της κόρης μου βγήκε κανονικά έγκυρο μετά από 14 μέρες από την πρώτη δόση. Περιμένω να μιλήσω και με τον παιδίατρο της κόρης μου, αλλά δεν τον έχω βρει ακόμα.

Στο κέντρο υγείας που εμβολιάστηκε μου είπαν μία δόση, ο πνευμονολόγος του επίσης το ίδιο επειδή αυτή είναι η οδηγία, οπότε ακύρωσα την δεύτερη δόση. Και εμένα ενεργοποιήθηκε κανονικά το πιστοποιητικό του.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , kotsifikos είπε:

Στο κέντρο υγείας που εμβολιάστηκε μου είπαν μία δόση, ο πνευμονολόγος του επίσης το ίδιο επειδή αυτή είναι η οδηγία, οπότε ακύρωσα την δεύτερη δόση. Και εμένα ενεργοποιήθηκε κανονικά το πιστοποιητικό του.

Σ' ευχαριστώ πολύ! Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , kotsifikos είπε:

Αν σου πουν κάτι διαφορετικό σε παρακαλώ μπορείς να με ενημερώσεις?

Μίλησα με τον παιδίατρο και μου είπε ότι στις ηλικίες κάτω των 18 είναι προαιρετική η δεύτερη δόση μετά από νόσηση, χωρίς να μου πει ούτε να την κάνει ούτε να μην την κάνει. Οπότε σκέφτομαι ότι ίσως έχει μεγαλύτερο νόημα να την κάνει αργότερα που μπορεί να έχει επικαιροποιηθεί το εμβόλιο ως προς τις νέες μεταλλάξεις. Στο εμβολιαστικό μου είχαν πει ότι επειδή πέρασε καιρός από τη νόσηση (τον Ιούνιο), δεν θεωρείται προστατευμένη με τη μία δόση. Αλλά η παιδίατρος βασιζόταν σ' αυτή την οδηγία που λέει μία δόση μετά από 3 μήνες, ότι δηλαδή μετά από τους 3 μήνες είναι παλιά η νόσηση. Αλλά εγώ καταλαβαίνω ότι το τρίμηνο είναι το minimum, δεν προκύπτει αντίστοιχα κάποιο maximum, όπου μετά πρέπει να γίνουν 2 δόσεις.

Ο μόνος μου ενδοιασμός είναι ίσως αν ισχύει κάτι άλλο για ταξίδι στο εξωτερικό.

Επεξεργάστηκαν by princess consuela
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια λίγο την βοήθεια σας γιατί θα τρελαθώ τώρα.

Εμβολίασα τον γιο μου με μία δόση καθώς έχει νοσήσει , αυτό μου είπαν στο κέντρο που εμβολιάστηκε το ίδιο είπε και ο πνευμονολόγος του, αυτή ήταν η οδηγία που είχαν δώσει . Τώρα διάβασα λοιπόν πως η Εθνική Επιτροπή εμβολιασμού λέει πως ο βασικός εμβολιασμός γίνεται με δύο δόσεις είτε έχει νοσήσει είτε όχι. Συστήνεται λέει διπλός εμβολιασμός ακόμα και έχει νοσήσει 1-3 μήνες πριν το παιδί. Εμένα νόσησε έξι μήνες πριν το εμβόλιο και πάλι μου είπαν μία δόση, είναι δυνατόν τώρα δύο μήνες μετά την έναρξη των εμβολιασμών να αλλάζουν τα δεδομένα τόσο πολύ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotsifikos είπε:

Κορίτσια λίγο την βοήθεια σας γιατί θα τρελαθώ τώρα.

Εμβολίασα τον γιο μου με μία δόση καθώς έχει νοσήσει , αυτό μου είπαν στο κέντρο που εμβολιάστηκε το ίδιο είπε και ο πνευμονολόγος του, αυτή ήταν η οδηγία που είχαν δώσει . Τώρα διάβασα λοιπόν πως η Εθνική Επιτροπή εμβολιασμού λέει πως ο βασικός εμβολιασμός γίνεται με δύο δόσεις είτε έχει νοσήσει είτε όχι. Συστήνεται λέει διπλός εμβολιασμός ακόμα και έχει νοσήσει 1-3 μήνες πριν το παιδί. Εμένα νόσησε έξι μήνες πριν το εμβόλιο και πάλι μου είπαν μία δόση, είναι δυνατόν τώρα δύο μήνες μετά την έναρξη των εμβολιασμών να αλλάζουν τα δεδομένα τόσο πολύ?

Λαμβάνοντας υπ' οψιν ότι το πιστοποιητικό νόσησης έχει τρίμηνη διάρκεια και στη περίπτωση επαναμόλυνσης δεν εκδίδεται καινούργιο. Το κράτος ουσιαστικά δεν αποδέχεται την νόσηση ως επαρκής ανοσία και σίγουρα στη περίπτωση τη δική σας που το παιδί νόσησε πριν έξι μήνες. Με αυτή τη λογική ναι, θέλει και δεύτερη δόση. Τουλάχιστον για τους ενήλικες αυτό ισχύει. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια διαφοροποίηση για τα ανήλικα.  

Επεξεργάστηκαν by elemaxi
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...