Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προετοιμασία για το Δημοτικό


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Just now, mama16 είπε:

Νομίζω ότι όντως σε αυτή τη χρονιά επιβάλεται η βοήθεια για τα παιδάκια του νηπίου. Κ τα πρωτακια τα σκέφτομαι πολύ γιατί απ' την τηλεκπαίδευση δεν γίνεται το ίδιο μάθημα με το δια ζώσης πιστεύω!

Ναι και στα δυο! Αμα τα αφήσουμε, που εγώ  με τίποτα δεν το αφήνω, θα κλαίμε μανουλες του χρόνου που Νοέμβρη διαβάζουν κανονικά

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Εχεις δικιο. Στο σουπρ ιδιωτικο οπου εισαι γενικη διευθυντρια φετος, αλλα οπου δε θα πας τα παιδια σου (ποσα ειναι με αυτο το προφιλ;) στην Α Δημοτικου λυνουν δευτεροβαθμιες εξισωσεις πια, οχι οπως πριν 5 χρονια οπου οι πλεμπαιοι στα δημοτικα μαθαιναν τα γραμματα. 

 

Πόσο μαρεσει να σας κάνω έτσι τέτοιες που είστε! :D

εχω κόψει κ το τσιγάρο και μου είστε όπως πρεπει για την περίπτωση μου! 

 

 

στο θέμα μας όμως!!!!!! 

 

Just now, vicky86 είπε:

μην το σκεφτεσαι ετσι.φυσικα ειναι πολυ καλυτερο να προσπαθει το καθε παιδακι να τα κανει μονο του,κ οσο τα καταφερνει

εγω καθομαι διπλα αλλα προσπαθω να μην παρεμβαινω.

εμενα εχει λιγο καιρο που αρχισε να βαφει μεσα στις γραμμες.γενικα η ζωγραφικη δ ειναι το δυνατο του σημειο

οσο για κεφαλαια κ μικρα,τα κανουν κ τα δυο,απλα αλλες δασκαλες ξεκινανε με τα μικρα,αλλες με τα μεγαλα

εγω τους ειχα δειξει τα κεφαλαια γτ συνηθως ειναι πιο απλα,αλλα στο σχολειο ο μικρος εμαθαν τα μικρα.ακομη δ το γραφει μονος απο εξω το ονομα,γτ ειναι τεραστιο

κ οχι τα γραμματα του δ εχουν σωστο μεγεθος.ιδιο μεγεθος κεφαλαια κ μικρα,καμια φορα τα μικρα ειναι κ μεγαλυτερα:-Pτου εχω πει οτι τα γραμματακια πρεπει να ειμαι μεσα στις γραμμες,αλλα δ το κανει,κ φυσικα δ επιμενω.ετσι κ αλλιως συνηθως χρησιμοποιουμε χαρτια Α4 η μπλοκ,κ σπανιοτερα τετραδιο

Μιλαμε για παιδι που θα παει δημοτικό όλα αυτά? Διότι ένα παιδι νηπιου πρεπει να ζωγραφίζει σε πλαισια ! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ιδιοκτήτες εννοεις?Γιατί διευθυντής σιγουρα υοαρχει.Γενικος ομως?Δεν το έχω ξανακουσει

 

Γενικός/ή Διευθυντή/ρια, εκπαιδευτικός που επιβλέπει/συντονίζει το εκπαιδευτικό έργο όλων των επιμέρους βαθμίδων, σε μας αυτός είναι ο ρόλος του. Είναι και ο σύνδεσμος μεταξύ των διευθυντών των βαθμίδων και της διοίκησης/ιδιοκτησίας. Ειδικά σε σχολεία όπου ο ιδιοκτήτης δεν είναι εκπαιδευτικός ο ίδιος (σε εμάς είναι βέβαια, αλλά δεν διδάσκει), νομίζω ότι είναι αρκετά σημαντικός ρόλος και απαραίτητος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Ναι αυτό τον χρόνο θα ασχοληθώ καλύτερα, θα δοκιμάσω όλα αυτά. Πάντως αυτό με την τηλεκπαίδευση με ενοχλεί, το ότι δλδ λέει η δασκάλα γράψτε κ ζωγραφίστε το τάδε  κ μετά κόψτε το με τη βοήθεια της μαμάς. Όλα τα παιδάκια έχουν τις μαμάδες κ τα κάνουν τέλεια κ εγώ δίπλα κάθομαι στον καναπέ θηλάζοντας τον μικρό κ κοιμάται κ δεν μπορώ να βοηθάω τη μεγάλη!

Τα ίδια παθαινω κι εγώ με το μικρό να τρέχει σα σβουρα γυρω μου. Σε σημείο που απελπιζομαι δηλαδή! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 said:

Ναι αυτό τον χρόνο θα ασχοληθώ καλύτερα, θα δοκιμάσω όλα αυτά. Πάντως αυτό με την τηλεκπαίδευση με ενοχλεί, το ότι δλδ λέει η δασκάλα γράψτε κ ζωγραφίστε το τάδε  κ μετά κόψτε το με τη βοήθεια της μαμάς. Όλα τα παιδάκια έχουν τις μαμάδες κ τα κάνουν τέλεια κ εγώ δίπλα κάθομαι στον καναπέ θηλάζοντας τον μικρό κ κοιμάται κ δεν μπορώ να βοηθάω τη μεγάλη!

Το σωστό είναι αυτό που κάνεις εσύ, για να μάθει ένα παιδί να χειρίζεται το μολύβι - μαρκαδόρο -  ψαλίδι πρέπει να το κάνει μόνο του . Αυτό που κάνουν οι γονείς τις εργασίες των παιδιών ποτέ δεν το κατάλαβα, σημασία έχει  το παιδί να προσπαθήσει να κάνει μία εργασία, δεν είναι διαγωνισμός ''ποιος θα το κάνει καλύτερα''.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, λουκουμαδάκι said:

Είδα σχετικά πρόσφατα ένα ποστ υποτίθεται πεντάχρονου για τους θεούς του Ολύμπου κάτι τέτοιο εντάξει εμένα να με βάλεις να το κάνω δεν μπορώ. Άριστη εργασία πολλά μπράβο από τη δασκάλα κλπ και αναρωτιέμαι προς τι και η επιβράβευση; Αυτή η δασκάλα δεν έκανε παρατήρηση;  Φυσικά σχολιάστηκε και η απάντηση ήταν απλά μια βοήθεια έδωσα οι ιδέες ήταν του παιδιού. 

 

Αυτό μόνο κακό κάνει, εγώ είδα πολλά τέτοια πέρυσι που το σχολείο έβαζε χειροτεχνίες κτλ και στο ομαδικό έβλεπες επίπεδο αρχιτεκτονικής - γλυπτικής - ζωγραφικής, ήταν λίγες οι εργασίες  που γίνονταν από παιδιά, ο γιος μου που τα έβλεπε αναρωτιόταν πως γίνεται οι φίλοι του να κάνουν τόσο ωραία και εκείνος όχι! Κρίμα για τα παιδιά είναι γιατί έτσι δεν τα αφήνουν να μάθουν να δοκιμάσουν και να  εξελιχθούν. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, diane2020 said:

 Αν έχει μαθησιακα δεν το ξέρεις στο νήπιο. 

 

Και διαφωνώ ως προς το να μην τα βοηθήσουμε να προετοιμαστούν με βασικές έννοιες έστω όταν μια χρόνια δε δούλεψαν σχεδόν τίποτα και την περασμένη την έκαναν μισή. Αλλά είναι απόψεις αυτες.εγω θα ήθελα στο θέμα αυτό να δίνονται ιδέες για προετοιμασια για το σχολείο.ευχαριστώ! 

 Οι δασκαλες ξερουν....τα πρωτα δειγματα φαινονται απο τοτε....ο καθενας κανει ο,τι πιστευει...φυσικα κ δεν ειναι κακο να ασχοληθει κανεις...αλλα δε χρειαζονται υπερβολες....εγω προτεινω τι σειρα ειμαι 3,4, 5 κ μπορω αρχιζω δραστηριοτητες μια νεα σειρα i school κ γενικα κυκλοφορουν παρα πολλα

Link to comment
Share on other sites

Πέραν της πλάκας τώρα, για όποιον ανησυχεί σοβαρά:

Καθε φορά που τα παιδιά αλλάζουν βαθμίδα εκπαίδευσης (και πολλές φορές και απλά τάξη) πέφτει ένας πανικός, εννοώ και στην αλήθινή ζωή, όχι σε φόρουμ.

Πως έπρεπε να ξέρουν και άλλα πράγματα, το σχολείο είναι πίσω, το παιδί είναι πίσω, ο Γιαννάκης γράφει καλύτερα, η Μαρία είναι πιο μπροστά στα Μαθηματικά, ο ξάδερφος του γείτονα στις ξένες γλώσσες, και όλο αυτό για πολλούς γονείς μεταφράζεται σε "όλα τα άλλα παιδιά είναι πιο μπροστά, το δικό μου έχει μείνει πίσω, να κάνουμε εργασίες, να πάμε σε ειδικό, να το γράψουμε σε φροντιστήριο".

Όπως φαντάζεστε, κάθε Σεπτέμβρη, απλά τα παιδιά επιστρέφουν στο σχολείο και οι γύρω τους συνεχίζουν να είναι ακριβώς όπως και πριν, ούτε μαθηματικές διάνοιες έγιναν ξαφνικά, ούτε υπάρχει μια κρυφή διδακτέα ύλη που τα άλλα παιδιά με μαγικό τρόπο διδάχτηκαν και ήταν έξτρα από τα αναμενόμενα.

Υποθέτοντας ότι τα παιδιά τα παρακολουθεί παιδίατρος για τα βασικά σε θέματα ανάπτυξης, ή ότι πάνε σε κάποιας μορφής δραστηριότητα ή σχολικό περιβάλλον, ε, αν κάτι όντως πήγαινε στραβά, κάποιος θα το είχε πει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Ναι και στα δυο! Αμα τα αφήσουμε, που εγώ  με τίποτα δεν το αφήνω, θα κλαίμε μανουλες του χρόνου που Νοέμβρη διαβάζουν κανονικά

Πόσο μαρεσει να σας κάνω έτσι τέτοιες που είστε! :D

εχω κόψει κ το τσιγάρο και μου είστε όπως πρεπει για την περίπτωση μου! 

 

 

στο θέμα μας όμως!!!!!! 

 

Μιλαμε για παιδι που θα παει δημοτικό όλα αυτά? Διότι ένα παιδι νηπιου πρεπει να ζωγραφίζει σε πλαισια ! 

επειδη τα γραφω κ εγω μπερδεμενα.μεχρι να κλεισει ο μικρος τα 4(πριν 4μ),δ ασχοληθηκα να μαθει να ζωγραφιζει μεσα στις γραμμες.σιγουρα ειχα σκοπο να το συζητησω με την δασκαλα του,κ πριν κανενα μηνα ειχαμε μιλησει που απο μονη της μου ειπε οτι ειχε εξελιξη κ το ειδα κ εγω

του εχω δειξει κ απλα σχηματα,αλλα γενικα δ τρελενεται για ζωγραφικη

μεχρι τα 6που θα παει δημοτικο ενα παιδακι γενικα,ειναι κτ που τα περισσοτερο το καταφερνουν

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Αυτό μόνο κακό κάνει, εγώ είδα πολλά τέτοια πέρυσι που το σχολείο έβαζε χειροτεχνίες κτλ και στο ομαδικό έβλεπες επίπεδο αρχιτεκτονικής - γλυπτικής - ζωγραφικής, ήταν λίγες οι εργασίες  που γίνονταν από παιδιά, ο γιος μου που τα έβλεπε αναρωτιόταν πως γίνεται οι φίλοι του να κάνουν τόσο ωραία και εκείνος όχι! Κρίμα για τα παιδιά είναι γιατί έτσι δεν τα αφήνουν να μάθουν να δοκιμάσουν και να  εξελιχθούν. 

Και εγώ κάποιες φορές αναρωτιέμαι όταν βλέπω στη τηλεκπαιδευση παιδιά που κάνουν ωραίες ζωγραφιές κ απορώ πως μπορούν σε τέτοια ηλικία, σίγουρα υπάρχουν παιδιά που έχουν ταλέντο σίγουρα κάποια άλλα έχουν βοήθεια, κ εγω τον γιο μου σχετικά μόνο του τον αφήνω αν κ χρειάζεται πολύ βοήθεια κ πολύ σπρώξιμο, η δασκάλα λέει να βοηθαμε λίγο  γιατί κ εκείνες στο σχολείο βοηθάνε τα παιδιά, αλλά στο τέλος κάθε εργασίας ή δασκάλα πάλι  λέει κάνανε καλή δουλειά τα παιδιά με τους γονείς τους ... :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρολο που είμαι αγχώδης μαμα, όπως περιγράφει η @ΑΡΓΚ γιατί ήδη έχω στο μυαλό μου ένα ποστ για την προσαρμογή στο προνήπιο, σαν εκπαιδευτικός λέω ότι τα παιδιά έχουν μεγάλες ελλείψεις σε τομείς που δεν καλλιεργούνται ιδιαίτερα στο σχολείο κ αν ο γονιός θέλει να κάνει κάτι, ας ασχοληθεί μ αυτό.  Την ύλη τα παιδιά θα τη μάθουν εκτός αν έχουν σοβαρή δυσκολία ή αν είναι από περιβάλλον χωρίς ερεθίσματα. Αυτό που τους λειπει είναι η κριτική σκέψη, η συνδυαστική ικανότητα, η δημιουργικότητα, συχνά η λεπτή κινητικότητα, κ η γενική παιδεία σε θέματα όπως μουσική, κινηματογράφος, γεωγραφία κλπ. Δεν είναι για πρώτη δημοτικού αυτά που λέω βεβαθα, αλλά θέλω να πω ότι αν ο γονιός θέλει να αφιερώσει χρόνο, ας σκεφτεί τι δεν θα μάθει το παιδί στο σχολείο κ ας ασχοληθεί μ αυτό. εκτός αν το παιδί το ζητάει - ο δικός μου πχ έχει μάθει εδώ κ μήνες  όλα τα γράμματα κ τους αριθμούς κ διαβάζει κ τριψήφια νούμερα, συν τις μισεσ χώρες της υφηλίου, κ ήδη σκέφτομαι ότι θα βαρεθεί στο σχολείο, αλλά «ευτυχώς» είναι άλλα που δεν κάνει οπότε κάτι θα έχει να μάθει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Παρολο που είμαι αγχώδης μαμα, όπως περιγράφει η @ΑΡΓΚ γιατί ήδη έχω στο μυαλό μου ένα ποστ για την προσαρμογή στο προνήπιο, σαν εκπαιδευτικός λέω ότι τα παιδιά έχουν μεγάλες ελλείψεις σε τομείς που δεν καλλιεργούνται ιδιαίτερα στο σχολείο κ αν ο γονιός θέλει να κάνει κάτι, ας ασχοληθεί μ αυτό.  Την ύλη τα παιδιά θα τη μάθουν εκτός αν έχουν σοβαρή δυσκολία ή αν είναι από περιβάλλον χωρίς ερεθίσματα. Αυτό που τους λειπει είναι η κριτική σκέψη, η συνδυαστική ικανότητα, η δημιουργικότητα, συχνά η λεπτή κινητικότητα, κ η γενική παιδεία σε θέματα όπως μουσική, κινηματογράφος, γεωγραφία κλπ. Δεν είναι για πρώτη δημοτικού αυτά που λέω βεβαθα, αλλά θέλω να πω ότι αν ο γονιός θέλει να αφιερώσει χρόνο, ας σκεφτεί τι δεν θα μάθει το παιδί στο σχολείο κ ας ασχοληθεί μ αυτό. εκτός αν το παιδί το ζητάει - ο δικός μου πχ έχει μάθει εδώ κ μήνες  όλα τα γράμματα κ τους αριθμούς κ διαβάζει κ τριψήφια νούμερα, συν τις μισεσ χώρες της υφηλίου, κ ήδη σκέφτομαι ότι θα βαρεθεί στο σχολείο, αλλά «ευτυχώς» είναι άλλα που δεν κάνει οπότε κάτι θα έχει να μάθει.

Κάτσε τώρα γιατί είναι λίγο αντιφατικά αυτά που λές. Από τη μια προτείνεις στο χρόνο μας με το παιδί να μην το μαθαίνουμε ό,τι θα διδαχτεί στο σχολείο και από την άλλη το παιδί σας το έχετε διδάξει σχεδόν την ύλη του νηπίου. Αντιλαμβάνομαι ότι κάποιο παιδί μπορεί να έχει κάποιο ενδιαφέρον για τα νουμερα πχ αλλά αυτό απέχει από το να του μαθαίνει κανείς όλη την αλφαβήτα ή όλες τις χώρες (που σίγουρα δε μπορώ να φανταστώ ότι το ζήτησε).

 

Για να μην παρεξηγηθώ, καθόλου κακό δεν το βρίσκω προσωπικά, αν και οι απόψεις που ακούω για πιθανή βαρεμάρα στη συνέχεια με έχουν προβληματίσει και σκέφτομαι να μη χρησιμοποιήσω ιδιαίτερα κάποια βιβλία δραστηριοτήτων που πήρα και της αρέσουν. Απλά μου φάνηκε αντιφατικό να προτείνει κανείς εναλλακτικές πηγές γνώσης και ανάπτυξης δεξιοτήτων που δε διδάσκονται στο σχολείο και τελικά να κάνει καθαρά μάθημα σχολείου ο ίδιος στο παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Παρολο που είμαι αγχώδης μαμα, όπως περιγράφει η @ΑΡΓΚ γιατί ήδη έχω στο μυαλό μου ένα ποστ για την προσαρμογή στο προνήπιο, σαν εκπαιδευτικός λέω ότι τα παιδιά έχουν μεγάλες ελλείψεις σε τομείς που δεν καλλιεργούνται ιδιαίτερα στο σχολείο κ αν ο γονιός θέλει να κάνει κάτι, ας ασχοληθεί μ αυτό.  Την ύλη τα παιδιά θα τη μάθουν εκτός αν έχουν σοβαρή δυσκολία ή αν είναι από περιβάλλον χωρίς ερεθίσματα. Αυτό που τους λειπει είναι η κριτική σκέψη, η συνδυαστική ικανότητα, η δημιουργικότητα, συχνά η λεπτή κινητικότητα, κ η γενική παιδεία σε θέματα όπως μουσική, κινηματογράφος, γεωγραφία κλπ. Δεν είναι για πρώτη δημοτικού αυτά που λέω βεβαθα, αλλά θέλω να πω ότι αν ο γονιός θέλει να αφιερώσει χρόνο, ας σκεφτεί τι δεν θα μάθει το παιδί στο σχολείο κ ας ασχοληθεί μ αυτό. εκτός αν το παιδί το ζητάει - ο δικός μου πχ έχει μάθει εδώ κ μήνες  όλα τα γράμματα κ τους αριθμούς κ διαβάζει κ τριψήφια νούμερα, συν τις μισεσ χώρες της υφηλίου, κ ήδη σκέφτομαι ότι θα βαρεθεί στο σχολείο, αλλά «ευτυχώς» είναι άλλα που δεν κάνει οπότε κάτι θα έχει να μάθει.

Τώρα λοιπόν θα ανταλλάξουμε θέσεις για μία φορά. Ο δικός μου είναι αύγουστο του 2017 και δεν ξεχωρίζει ούτε τον αριθμό 1 από τον αριθμό 2, (παραπάνω δεν έχει μάθει καν,αυτους τους δύο υποτίθεται τους έχει μάθει). Πηγαίνει σχολείο από ενός έτους! αλλά ενώ ψιλοξέρει προφορικά να μετράει ως το 10-12, να ξεχωρίζει αριθμούς όχι, γράμματα όχι, παζλ δεν ξέρει ούτε να ενώσει 2 κομμάτια, και αρνείται να του μάθω οτιδήποτε. Δεν έχω σαλτάρει ακόμα, τί στο καλό...θα τα μάθει στο προνήπιο αναγκαστικά  ελπίζω.

Μπορεί όμως να σου αναλύσει πώς  λειτουργεί η μηχανή του αυτοκινήτου και πώς παίρνει μπρος το μηχανάκι του γείτονα. Ο καθένας με τα ενδιαφέροντά του...

Just now, Anna3011 είπε:

Κάτσε τώρα γιατί είναι λίγο αντιφατικά αυτά που λές. Από τη μια προτείνεις στο χρόνο μας με το παιδί να μην το μαθαίνουμε ό,τι θα διδαχτεί στο σχολείο και από την άλλη το παιδί σας το έχετε διδάξει σχεδόν την ύλη του νηπίου. Αντιλαμβάνομαι ότι κάποιο παιδί μπορεί να έχει κάποιο ενδιαφέρον για τα νουμερα πχ αλλά αυτό απέχει από το να του μαθαίνει κανείς όλη την αλφαβήτα ή όλες τις χώρες (που σίγουρα δε μπορώ να φανταστώ ότι το ζήτησε).

 

Για να μην παρεξηγηθώ, καθόλου κακό δεν το βρίσκω προσωπικά, αν και οι απόψεις που ακούω για πιθανή βαρεμάρα στη συνέχεια με έχουν προβληματίσει και σκέφτομαι να μη χρησιμοποιήσω ιδιαίτερα κάποια βιβλία δραστηριοτήτων που πήρα και της αρέσουν. Απλά μου φάνηκε αντιφατικό να προτείνει κανείς εναλλακτικές πηγές γνώσης και ανάπτυξης δεξιοτήτων που δε διδάσκονται στο σχολείο και τελικά να κάνει καθαρά μάθημα σχολείου ο ίδιος στο παιδί.

Η κόρη μου έμαθε να διαβάζει και να γράφει κανονικά (ανορθόγραφα προφανώς αλλά γράφει ότι ακούει) τον πρώτο μήνα που ξεκίνησε το νήπιο. Ποτέ δεν της πήραμε βιβλίο δραστηριοτήτων, μόνη της ασχολήθηκε με αυτό, Στο προνήπιο τους έδειξαν τα γραμματάκια, και μόνη της ρωτούσε συνέχεια και με πολλή δική της προσπάθεια τα κατάφερε. Τώρα πχ με ρωτάει για τα αγγλικά  γράμματα. Εγώ ποτέ δεν ήμουν του να τους μάθω κλπ, ίσα ίσα  τα αφήνω αυτά στο σχολείο. Όμως σε πάει το παιδί. Εκείνη ήξερε από τα 3 να γράφει τους  αριθμούς και κάποια γράμματα (της τα μάθαινε ίσως και η κυρία που την πρόσεχε), ενώ ο γιος μου 3.5 δεν έχει μάθει τίποτα παρόλο που πάει σχολείο, όπως γράφω παραπάνω. Αν τον πιέσω, θεωρώ θα τα κάνω χειρότερα...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, irin είπε:

έχει νόημα να στείλω στις δασκάλες κάτι που χρωμάτισα εγώ?

Συμφωνώ απόλυτα! 

 

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

. Όλα τα παιδάκια έχουν τις μαμάδες κ τα κάνουν τέλεια κ

Μην ανησυχείς! Δεν έχει νόημα να τελειώσουν μια εργασία οι γονείς αλλά να καταπιαστούν τα παιδιά με αυτό. Εγώ είμαι δίπλα και παρεμβαίνω ελαχιστα. Ας είναι η εργασία του διαφορετική, το ζήτημα είναι να είναι δική του δημιουργία! 

 

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Το όνομα τους πως πρέπει να το γράφουν? Με κεφαλαία η μικρά? Κ πρέπει να τα κάνουν μικρά σε μέγεθος? Όσες φορές πάει να γράψει κάτι το κάνει σε μέγεθος 3 εκατοστών περίπου!

Δεν νομίζω πως υπάρχει κανόνας.  Δοκιμάστε και διαφορετικά μολύβια, στυλό, μαρκαδορους χοντρους-λεπτους. Θα ήταν ενδιαφέρον να μας πουν ποτε και πόσο πρέπει να παρεμβαίνουμε στον τρόπο που γράφουν γιατί είχα διαβάσει πως είναι καλύτερα να αφήνουμε τα παιδιά να γράφουν όπως θέλουν στην αρχή. 

 

 

Just now, Έσπερος είπε:

μου πχ έχει μάθει εδώ κ μήνες  όλα τα γράμματα κ τους αριθμούς κ διαβάζει κ τριψήφια νούμερα, συν τις μισεσ χώρες της υφηλίου, κ ήδη σκέφτομαι ότι θα βαρεθεί στο σχολείο, αλλά «ευτυχώς» είναι άλλα που δεν κάνει οπότε κάτι θα έχει να μάθει.

Δεν πιστεύω πως θα βαρεθεί. Στα προνήπια και νήπια αν η δασκάλα έχει όρεξη γίνεται ουσιαστική δουλειά. Περα απ' την πρόσθεση, αφαίρεση, αντιστοιχίες, προγραφή,αντιγραφή, χειροτεχνίες, ανάγνωση των φωνών-φθόγγων, παραμυθια κτλ θα έχουν θεματικές εβδομάδες. Θα κάνουν εργασίες και συζητησεις για ένα συγκεκριμένο θέμα πχ για τα δέντρα, για τα ζώα, για την ισορροπημένη διατροφή, για κοινωνικά ζητήματα όπως η διαφορετικότητα, οι ιδιαιτερότητες και χίλια δυο ζητήματα που θα γινουν αφορμή στην τάξη. 

  

   

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν πιστεύω πως θα βαρεθεί. Στα προνήπια και νήπια αν η δασκάλα έχει όρεξη γίνεται ουσιαστική δουλειά. Περα απ' την πρόσθεση, αφαίρεση, αντιστοιχίες, προγραφή,αντιγραφή, χειροτεχνίες, ανάγνωση των φωνών-φθόγγων, παραμυθια κτλ θα έχουν θεματικές εβδομάδες. Θα κάνουν εργασίες και συζητησεις για ένα συγκεκριμένο θέμα πχ για τα δέντρα, για τα ζώα, για την ισορροπημένη διατροφή, για κοινωνικά ζητήματα όπως η διαφορετικότητα, οι ιδιαιτερότητες και χίλια δυο ζητήματα που θα γινουν αφορμή στην τάξη. 

  

   

 

 

Εμάς τώρα κάνουν κανόνες οδικής κυκλοφορίας :) 

 

Όπως λέει και η κυρία μας στα παιδάκια, "Κάνουμε ό,τι μπορεί ο καθένας μας και ό,τι κάνουμε είναι μοναδικό." :) 

Οι μαμάδες φαίνεται το έχουν πάρει πατριωτικά το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Κάτσε τώρα γιατί είναι λίγο αντιφατικά αυτά που λές. Από τη μια προτείνεις στο χρόνο μας με το παιδί να μην το μαθαίνουμε ό,τι θα διδαχτεί στο σχολείο και από την άλλη το παιδί σας το έχετε διδάξει σχεδόν την ύλη του νηπίου. Αντιλαμβάνομαι ότι κάποιο παιδί μπορεί να έχει κάποιο ενδιαφέρον για τα νουμερα πχ αλλά αυτό απέχει από το να του μαθαίνει κανείς όλη την αλφαβήτα ή όλες τις χώρες (που σίγουρα δε μπορώ να φανταστώ ότι το ζήτησε).

 

Για να μην παρεξηγηθώ, καθόλου κακό δεν το βρίσκω προσωπικά, αν και οι απόψεις που ακούω για πιθανή βαρεμάρα στη συνέχεια με έχουν προβληματίσει και σκέφτομαι να μη χρησιμοποιήσω ιδιαίτερα κάποια βιβλία δραστηριοτήτων που πήρα και της αρέσουν. Απλά μου φάνηκε αντιφατικό να προτείνει κανείς εναλλακτικές πηγές γνώσης και ανάπτυξης δεξιοτήτων που δε διδάσκονται στο σχολείο και τελικά να κάνει καθαρά μάθημα σχολείου ο ίδιος στο παιδί.

Τα γράμματα τα έμαθε από παιχνίδια παζλ, στη φάση που δεν μιλούσε και απλώς ρώταγε τι είναι το καθετί, λέγαμε τα ονόματα από το οτιδηποτε, κάπως έτσι έμαθε γράμματα και αριθμους κ επειδή έχει καλή μνήμη, τα συγκρατεί. Μετά το ένα φέρνει το άλλο. Βλέπει αριθμούς στις σελίδες των βιβλίων, τους ιαβάζει, κ κάπως έτσι από το διψηφιο φτάσαμε στο τριψηφιο... Τις χώρες τις έμαθε από έναν χάρτη παζλ που βασικά πήραμε για διακοσμητικό, αλλά με μια απλή αναφορά, απλώς τις έμαθε. Δεν ασχοληθήκαμε όμως. Δηλαδή αν δεν είχε μνήμη να τα θυμάται, δεν θα καθόμασταν 100 φορές να του λέμε ότι αυτή είναι η Ελλάδα μέχρι να τη μάθει. 

 

Από την άλλη, πιάνει ακόμη άτσαλα τον  μαρκαδόρο, δεν έχουμε ασχοληθεί με το να ζωγραφίζει στο πλαίσιο κ ούτε σκοπεύουμε. αν του ερθει μέσα από τα ερεθίσματα που παίρνει, θα το  κάνει. αν δεν του έρθει, θα το μάθει στο σχολείο.

 

Μην νομίζεις ότι δεν έχω προβληματιστεί για το ότι ξέρει αυτά τα πράγματα. όμως όσο περίεργο κ αν φαίνεται, δεν του τα μάθαμε επίτηδες. σε άλλα είμαι ακόμα επιφυλακτική πχ του άντρα μου του αρέσει η μυθολογία και του λέει, εγώ σκέφτομαι ότι μυθολογία θα κάνει στο σχολείο. ενώ δεν ΄έχω θέ΄μα να του πούμε για άλλα πράγματα που δεν διδάσκονται στο σχολείο πχ οι δεινόσαυροι που μου άρεσαν από παιδί, ή διάφορα για ζώα και φυτά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Εμάς τώρα κάνουν κανόνες οδικής κυκλοφορίας :) 

 

Όπως λέει και η κυρία μας στα παιδάκια, "Κάνουμε ό,τι μπορεί ο καθένας μας και ό,τι κάνουμε είναι μοναδικό." :) 

Οι μαμάδες φαίνεται το έχουν πάρει πατριωτικά το θέμα...

Ναι, στο νηπιαγωγείο ασχολούνται λίγο με όλα όσο μπορεί το κάθε παιδι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν πιστεύω πως θα βαρεθεί. Στα προνήπια και νήπια αν η δασκάλα έχει όρεξη γίνεται ουσιαστική δουλειά. Περα απ' την πρόσθεση, αφαίρεση, αντιστοιχίες, προγραφή,αντιγραφή, χειροτεχνίες, ανάγνωση των φωνών-φθόγγων, παραμυθια κτλ θα έχουν θεματικές εβδομάδες. Θα κάνουν εργασίες και συζητησεις για ένα συγκεκριμένο θέμα πχ για τα δέντρα, για τα ζώα, για την ισορροπημένη διατροφή, για κοινωνικά ζητήματα όπως η διαφορετικότητα, οι ιδιαιτερότητες και χίλια δυο ζητήματα που θα γινουν αφορμή στην τάξη. 

  

για το προνήπιο δεν φοβάμαι τόσο μήπως βαρεθεί γιατί ξέρω ότι εκέι έχουν άλλο σύστημα. για το προνήπιο έχω άλλα άγχη, βασικά αν θα ακολουθεί κανόνες. για το δημοτικό όμως, το έχω άγχος αυτό, επειδή γενικά ξέρω τι κάνει τα παιδιά να βαριούνται στο σχολείο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

για το προνήπιο δεν φοβάμαι τόσο μήπως βαρεθεί γιατί ξέρω ότι εκέι έχουν άλλο σύστημα. για το προνήπιο έχω άλλα άγχη, βασικά αν θα ακολουθεί κανόνες. για το δημοτικό όμως, το έχω άγχος αυτό, επειδή γενικά ξέρω τι κάνει τα παιδιά να βαριούνται στο σχολείο. 

Όλα τα παιδιά, από τα πιο ήσυχα μέχρι τα πιο ζωηρά, ακολουθούν τους κανόνες. Περισσότερο ή λιγότερο. Όμως, είτε επειδή ντρέπονται είτε επειδή σέβονται, ακολουθούν

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Όλα τα παιδιά, από τα πιο ήσυχα μέχρι τα πιο ζωηρά, ακολουθούν τους κανόνες. Περισσότερο ή λιγότερο. Όμως, είτε επειδή ντρέπονται είτε επειδή σέβονται, ακολουθούν

Το ελπίζω. Μετά χαλάνε δηλαδή; Καθένας με τον πόνο του, εμένα η βασική μου έγνοια είναι το θέμα των κανόνων και μήπως δεν του αρέσει το σχολείο επειδή δεν είναι όπως στο σπίτι που έχει το δικό του πρόγραμμα. Αλλά αυτό είναι εκτός θέματος, όταν μιλάω ως μαμά είμαι πιο αγχώδης και μάλλον λιγόερο λογική απ' ό,τι όταν μιλάω ως εκπαιδευτικός, οπότε θα τα αναλύσω όλα αυτά όταν έρθει η ώρα μας..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να πω ότι σαν μητέρες δε χρειάζεται να αγχωνόμαστε να προετοιμάσουμε το παιδί για το Δημοτικό. Βέβαια κι εγώ είχα αγοράσει το καλοκαίρι πριν την Α' Δημοτικού ένα δυο βιβλιαράκια για παιδιά που τελείωσαν το Νηπιαγωγείο κι ασχολήθηκε η μικρή όσο ήθελε. Ήξερε βέβαια να διαβάζει από το τέλος των προνηπίων αλλά χωρίς καμία πίεση από το σχολείο. Εννοώ ότι αρκετά παιδιά διάβαζαν ενώ άλλα όχι ή είχαν αρχίσει να συλλαβίζουν οπότε δεν ήταν στόχος η κατάκτηση γραφής και αναγνωσης. Από τους βασικούς στόχους του νηπιαγωγείου είναι η κοινωνικού αισθηματική ανάπτυξη του παιδιού κι αν αυτό επιτευχθεί, διευκολύνονται κατά πολύ κι οι στόχοι της Α' Δημοτικού. Ως γονείς φυσικά καλό είναι να δίνουμε ερεθίσματα πολλά στα παιδιά, εννοείται βοηθάει. Γενικά βλέπω φίλες να αγχώνονται πολύ για τη μετάβαση των παιδιών τους από τη μια βαθμίδα στην άλλη και να παίζουν (συχνά ανεπιτυχώς) το ρόλο των δασκάλων. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Το ελπίζω. Μετά χαλάνε δηλαδή; Καθένας με τον πόνο του, εμένα η βασική μου έγνοια είναι το θέμα των κανόνων και μήπως δεν του αρέσει το σχολείο επειδή δεν είναι όπως στο σπίτι που έχει το δικό του πρόγραμμα. Αλλά αυτό είναι εκτός θέματος, όταν μιλάω ως μαμά είμαι πιο αγχώδης και μάλλον λιγόερο λογική απ' ό,τι όταν μιλάω ως εκπαιδευτικός, οπότε θα τα αναλύσω όλα αυτά όταν έρθει η ώρα μας..

 

Σε πολλά παιδιά το σχολείο δεν αρέσει. Βασικά στα περισσότερα κάποια στιγμή.

Είναι μέρος της ζωής, εσύ αγχώνεσαι γι αυτό. Το παιδί έτσι κι αλλιώς, θα το αποδεχτεί, δεν έχει επιλογή.

Άλλο βαριέται, άλλο είναι ντροπαλό, άλλο υπερκινητικό, άλλο φοβάται, άλλο δεν έχει φίλους, άλλο αντιδρά στην πειθαρχία. Άλλο περνά καλά τη μια χρονιά και ταιριάζει με τη δασκάλα, άλλο όχι, άλλο έχει φίλους στην τάξη κλπ. 

Αναμενόμενα όλα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

 Αν έχει μαθησιακα δεν το ξέρεις στο νήπιο. 

 

Και διαφωνώ ως προς το να μην τα βοηθήσουμε να προετοιμαστούν με βασικές έννοιες έστω όταν μια χρόνια δε δούλεψαν σχεδόν τίποτα και την περασμένη την έκαναν μισή. Αλλά είναι απόψεις αυτες.εγω θα ήθελα στο θέμα αυτό να δίνονται ιδέες για προετοιμασια για το σχολείο.ευχαριστώ! 

Διίστανται τελικά οι απόψεις. Πρόσφατα είχα παρόμοια συζήτηση με δύο εκπαιδευτικούς, η μία χρόνια δασκάλα σε ιδιωτικό εκπαιδευτήριο και ο άλλος δάσκαλος σε δημόσιο σχολείο. Και οι δύο ήταν της άποψης ότι ακόμη και τα παιδιά που είναι νήπια φέτος και διδάσκονται καιρό διαδικτυακά δε χρειάζεται να κάνουν κάτι ιδιαίτερο πέρα από όσα κάνουν μαζί τους οι γονείς ώστε να προετοιμαστούν για το Δημοτικό. Μου κάνει εντύπωση πως σε απασχολεί τόσο πολύ κάτι τέτοιο με το επάγγελμα που έχεις. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Τα γράμματα τα έμαθε από παιχνίδια παζλ, στη φάση που δεν μιλούσε και απλώς ρώταγε τι είναι το καθετί, λέγαμε τα ονόματα από το οτιδηποτε, κάπως έτσι έμαθε γράμματα και αριθμους κ επειδή έχει καλή μνήμη, τα συγκρατεί. Μετά το ένα φέρνει το άλλο. Βλέπει αριθμούς στις σελίδες των βιβλίων, τους ιαβάζει, κ κάπως έτσι από το διψηφιο φτάσαμε στο τριψηφιο... Τις χώρες τις έμαθε από έναν χάρτη παζλ που βασικά πήραμε για διακοσμητικό, αλλά με μια απλή αναφορά, απλώς τις έμαθε. Δεν ασχοληθήκαμε όμως. Δηλαδή αν δεν είχε μνήμη να τα θυμάται, δεν θα καθόμασταν 100 φορές να του λέμε ότι αυτή είναι η Ελλάδα μέχρι να τη μάθει. 

 

Από την άλλη, πιάνει ακόμη άτσαλα τον  μαρκαδόρο, δεν έχουμε ασχοληθεί με το να ζωγραφίζει στο πλαίσιο κ ούτε σκοπεύουμε. αν του ερθει μέσα από τα ερεθίσματα που παίρνει, θα το  κάνει. αν δεν του έρθει, θα το μάθει στο σχολείο.

 

Μην νομίζεις ότι δεν έχω προβληματιστεί για το ότι ξέρει αυτά τα πράγματα. όμως όσο περίεργο κ αν φαίνεται, δεν του τα μάθαμε επίτηδες. σε άλλα είμαι ακόμα επιφυλακτική πχ του άντρα μου του αρέσει η μυθολογία και του λέει, εγώ σκέφτομαι ότι μυθολογία θα κάνει στο σχολείο. ενώ δεν ΄έχω θέ΄μα να του πούμε για άλλα πράγματα που δεν διδάσκονται στο σχολείο πχ οι δεινόσαυροι που μου άρεσαν από παιδί, ή διάφορα για ζώα και φυτά. 

Χάρισμα είναι αυτή η τόσο καλή μνήμη βρε συ, γιατί να προβληματιστείς; Εγώ φαντάστηκα από την περιγραφή των όσων ξέρει ότι κάνετε μάθημα και επαναλήψεις. Αν το παιδί βρίσκει ενδιαφέρον σε αυτά και ασχολείται κανένα πρόβλημα. Ακολουθεός και παράλληλα φροντίζεις να αναπτύξεις και άλλα κομμάτια της προσωπικότητας μέσα από το παιχνίδι. Η αποδοχή των κανόνων πχ στο σχολικό περιβάλλον γιατί σε προβληματίζει; Εμένα δε με έχει προβληματίσει ποτέ. Θεωρώ ότι τα στοιχειώδη τα κατέχει (παρά τη γενικά χαλαρή της καθημερινότητα) αλλά τα υπόλοιπα είναι δουλειά της δασκάλας. Τους απλούς κανόνες του σπιτιού δεν τους αποδέχεται; Είναι πνεύμα αντιλογίας ή απλά εσύ αγχώνεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...