Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Just now, vtgian said:

 

Δεν γενίκευσα, κάθε άλλο. Έγραψα ότι μιλάω για το χώρο που δουλεύω εγώ, σε σύγκριση με συναδέλφους του εξωτερικού.  Εκεί το μεσημεριανό διάλλειμα, είναι όντως διάλλειμα, βλέπεις όλο το Μιλάνο να κατεβάζει τηλέφωνα και να πηγαίνει για φαί. Εδώ το μια ώρα διάλλειμα είσαι τυχερός αν το κάνεις ένα σαντουιτσάκι πάνω στο γραφείο σου. Το να κάνω καλά τη δουλειά μου παρεπιπτόντως δεν είναι καθόλου ψυχολογική κούραση για εμένα. Το αναμενόμενο είναι. Το πρόβλημα είναι ότι σπανίως ξέρεις ποια είναι η δουλειά σου στην ελληνική μικρομεσαία - μεσαία επιχείρηση που παρεπιπτόντως δεν έχει καν οργανόγραμμα. 

 

Αυτό ακριβώς ειναι το πρόβλημα.....αν δεν ξέρεις τι περιμένουν από σενα και τι θα αξιολογηθεί, απλώς κάνεις ό,τι να ναι στο άγνωστο περιμένοντας κάτι απ'αυτά να εκτιμηθεί. Δε νομίζω οτι πρόκειται για ποιοτικά καλύτερη δουλειά και περισσότερες απαιτήσεις πάντως αυτό.....το αντίθετο θα έλεγα. Ψυχολογικά ναι, σαφώς κουράζει περισσότερο, δεν αμφιβάλλω (και είναι από τους κύριους λόγους που ζω στο εξωτερικό). Αλλά εδώ - για να μην ξεφεύγουμε του θέματος- μιλάμε για τα ωράρια - που δεν είναι μικρότερα στο εξωτερικό - και την επίδρασή τους στα ευρύτερα ωράρια της ζωής. Και λέω απλώς οτι ο λόγος που κοιμούνται όλοι αργότερα στην Ελλάδα δεν είναι τα εκτεταμμένα ωράρια εργασίας ή κάποια εγγενής δυσκολία της δουλειάς που δεν υπάρχει αλλού, αλλά το γενικότερο κοινωνικό/πολιτισμικό πλαίσιο και οι ώρες της αγοράς. Ως αντιπαράδειγμα θα φέρω τα εκατομμύρια ΔΥ και ανέργους που, ενώ δεν εργάζονται καν ή εργάζονται κυρίως πρωινές ώρες, τελικά κι αυτοί τις ίδιες ώρες κοιμούνται και τρώνε.

 

Το μεσημεριανό διάλειμμα φαγητού, εκτός από συνήθεια, είναι και υποχρεωτικό σε πολλές χώρες. Δε σημαίνει οτι δουλεύουν λιγότερο.....στην πράξη θα φύγεις μια ώρα αργότερα για να καλύψεις το χρόνο αυτό, δεν είναι στο ωράριο. Τώρα αν στην εταιρεία σου συμβαίνει διαφορετικά δεν ξέρω....πάντως το 8ωρο δεν περιλαμβάνει το φαγητό, παρ'ολο που εθιμικά (και νομικά πολλές φορές) το διάλειμμα του φαγητού είναι υποχρεωτικό. Αν αυτό γινόταν στην Ελλάδα θα λέγανε τα συνδικάτα οτι καταργούμε το 8ωρο πάντως και το κάνουμε 9ωρο. :P 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 489
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τραγικό να εργαζεσαι 8ωρες και να μην έχεις έστω μισή ώρα διάλειμμα να φας. Αλλά μισή ώρα χωρίς να σε διακόψει κανεις η κάτι... Λογικά να το δεις το διάλειμμα έχει κ το σκοπό ανακτω ενέργεια να δουλεψω και καλυτερα. Πως θα αποδώσω αν δε φάω αν δε φορτίσω μπαταρία? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 said:

Τραγικό να εργαζεσαι 8ωρες και να μην έχεις έστω μισή ώρα διάλειμμα να φας. Αλλά μισή ώρα χωρίς να σε διακόψει κανεις η κάτι... Λογικά να το δεις το διάλειμμα έχει κ το σκοπό ανακτω ενέργεια να δουλεψω και καλυτερα. Πως θα αποδώσω αν δε φάω αν δε φορτίσω μπαταρία? 

 

Εννοείται αυτό....και ξαναλέω οτι ολα αυτά τα κάνουν οι εταιρείες και οι εργοδότες που βλεπουν λίγο πιο μακριά.....δεν είναι φιλανθρωπία ούτε μας αγαπάνε και τα κάνουν. Την τσέπη τους κοιτάνε κι έχει αποδειχτεί οτι με τον τρόπο αυτό, μακροπρόθεσμα, γεμίζει περισσότερο. Ωστόσω κι εδώ εξαρτάται από τον τύπο της δουλειάς.....δεν είναι το ίδιο να είσαι μόνιμος κάπου με το να είσαι consultant ή συμβόλαιο, που ουσιαστικά είσαι μόνο κόστος.

 

Στην Ελλάδα δε μπορώ να εξηγήσω τη συμπεριφορά αυτή στις εταιρείες......ειλικρινά, αν δεν είσαι επιχειρηματίας της σεζόν ή της αρπαχτής, δεν υπάρχει κανένα πραγματικό ώφελος να περιμένεις από κάποιον να δουλεύει σα σκλάβος 8 ώρες με μια τυρόπιτα στο πόδι....νομίζω πως είναι η γενικότερη νοοτροπία του "εγώ πληρώνω".....και νομίζεις οτι επειδή πληρώνεις έγινες και κάποιος....

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Τραγικό να εργαζεσαι 8ωρες και να μην έχεις έστω μισή ώρα διάλειμμα να φας. Αλλά μισή ώρα χωρίς να σε διακόψει κανεις η κάτι... Λογικά να το δεις το διάλειμμα έχει κ το σκοπό ανακτω ενέργεια να δουλεψω και καλυτερα. Πως θα αποδώσω αν δε φάω αν δε φορτίσω μπαταρία? 

Τραγικό αλλά νομίζω είναι η ελληνική πραγματικότητα, σε 2 δουλειές έχω δουλέψει κ σε καμία δεν είχα διάλειμμα, στην μια ειδικά ίσα ίσα για τουαλέτα κ 5 λεπτά στα κλεφτα για να φάω ίσως λίγο κ να πιω νερό

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Εννοείται αυτό....και ξαναλέω οτι ολα αυτά τα κάνουν οι εταιρείες και οι εργοδότες που βλεπουν λίγο πιο μακριά.....δεν είναι φιλανθρωπία ούτε μας αγαπάνε και τα κάνουν. Την τσέπη τους κοιτάνε κι έχει αποδειχτεί οτι με τον τρόπο αυτό, μακροπρόθεσμα, γεμίζει περισσότερο. Ωστόσω κι εδώ εξαρτάται από τον τύπο της δουλειάς.....δεν είναι το ίδιο να είσαι μόνιμος κάπου με το να είσαι consultant ή συμβόλαιο, που ουσιαστικά είσαι μόνο κόστος.

 

Στην Ελλάδα δε μπορώ να εξηγήσω τη συμπεριφορά αυτή στις εταιρείες......ειλικρινά, αν δεν είσαι επιχειρηματίας της σεζόν ή της αρπαχτής, δεν υπάρχει κανένα πραγματικό ώφελος να περιμένεις από κάποιον να δουλεύει σα σκλάβος 8 ώρες με μια τυρόπιτα στο πόδι....νομίζω πως είναι η γενικότερη νοοτροπία του "εγώ πληρώνω".....και νομίζεις οτι επειδή πληρώνεις έγινες και κάποιος....

Τι να λέμε βρε παιδιά τώρα.. Στην πρώτη μου δουλειά δεν είχαν καν καμία καρέκλα για να μην καθόμαστε κ πληρωνόμαστε τζάμπα!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να είμαστε και δίκαιοι, τις πιο απάνθρωπες συνθήκες εργασίας που έχω ακούσει μου τις περιέγραψε φίλη που δούλεψε για ένα φεγγάρι ως πωλήτρια σε πασίγνωστη αλυσίδα καταστημάτων του πασίγνωστου ισπανικού ομίλου. Διάλειμμα 5 λεπτά στην αποθήκη και απαγορεύεται να πιεις νερό ή να πας τουαλέτα στα ενδιάμεσα. Και δεν ήταν θέμα υπεύθυνου του συγκεκριμένου καταστήματος, γιατί έχω δει σε άλλο κατάστημα άλλης πασίγνωστης αλυσίδας του ίδιου πασίγνωστου ομίλου, σε άλλη πόλη, την κοπέλα που οργάνωνε το δοκιμαστήριο να βγάζει στη ζούλα μπουκαλάκι με νερό κάτω από τον πάγκο και να σκύβει σαν τον κλέφτη να το πιει. Άθλια πράγματα, και σε μια δουλειά που απαιτεί οχτάωρη ορθοστασία. 

 

Για να επιστρέψω στο θέμα, εγώ δεν κατάλαβα πουθενά να προσπαθεί η @Chrysoum να γεμίσει τύψεις κανέναν. Αντίθετα επανέλαβε πολλές φορές ότι άλλο τα επιστημονικά δεδομένα κι άλλο πώς τα προσαρμόζει ο καθένας στη ζωή του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Anna3011 είπε:

Και κάπου εδώ αντιλαμβάνεσαι ότι το θέμα "βραδυνό φαγητό 3χρονου" μετά από πλήθος σελίδων και αφού πέρασε από 40 κύματα με συνταγές, διαφωνίες, παρεξηγήσεις κτλ. μετατρέπεται σε "μεσημεριανό φαγητό Έλληνα εργαζόμενου σε μικρομεσαία επιχείρηση". Και ενώ έχεις αρχίσει να προβληματίζεσαι για τις διατροφικές συνήθειες του παιδιού σου ξαφνικά βλέπεις ότι το πρόβλημα στη διατροφή το έχεις μάλλον εσύ που όταν πήζεις στο γραφείο περνάς όλη μέρα με μια τυρόπιτα αμφιβόλου ποιότητας που την τρως σε ένα 5λεπτο το μεσημέρι :P.

Τουλάχιστον υπάρχει ακόμα η συζήτηση για το φαγητό... Απλά τώρα στις επιχειρήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Αυτό ακριβώς ειναι το πρόβλημα.....αν δεν ξέρεις τι περιμένουν από σενα και τι θα αξιολογηθεί, απλώς κάνεις ό,τι να ναι στο άγνωστο περιμένοντας κάτι απ'αυτά να εκτιμηθεί. Δε νομίζω οτι πρόκειται για ποιοτικά καλύτερη δουλειά και περισσότερες απαιτήσεις πάντως αυτό.....το αντίθετο θα έλεγα. Ψυχολογικά ναι, σαφώς κουράζει περισσότερο, δεν αμφιβάλλω (και είναι από τους κύριους λόγους που ζω στο εξωτερικό).

 

Το μεσημεριανό διάλειμμα φαγητού, εκτός από συνήθεια, είναι και υποχρεωτικό σε πολλές χώρες. Δε σημαίνει οτι δουλεύουν λιγότερο.....στην πράξη θα φύγεις μια ώρα αργότερα για να καλύψεις το χρόνο αυτό, δεν είναι στο ωράριο. Τώρα αν στην εταιρεία σου συμβαίνει διαφορετικά δεν ξέρω....πάντως το 8ωρο δεν περιλαμβάνει το φαγητό, παρ'ολο που εθιμικά (και νομικά πολλές φορές) το διάλειμμα του φαγητού είναι υποχρεωτικό. Αν αυτό γινόταν στην Ελλάδα θα λέγανε τα συνδικάτα οτι καταργούμε το 8ωρο πάντως και το κάνουμε 9ωρο. :P 

 

Ξαναλέω για να αποφύγω τις παρεξηγήσεις. Μιλάω για τον κλάδο μου μόνο, ας πούμε γενικότερα IT. Φυσικά και το διάλειμμα δεν υπολογίζεται στο χρόνο εργασίας. Το ωράριο σου είναι 8ωρο με θεσμοθετημένη +1 ώρα διάλειμμα. Άρα 9-6 συν όσο καθίσεις υπερωρία. Τη μία ώρα ωστόσο τη δουλεύεις κανονικά, δεν την κάνεις διάλειμμα. Εκτός και αν δουλεύεις πχ σε πολυεθνική που εκεί κρατάνε καλύτερα τους τύπους (ξαναλέω στον κλάδο μου, στα πολυκαταστήματα τι γίνεται άστο). Για την ακρίβεια, τελευταία οι εταιρίες του χώρου τείνουν να κάνουν το ωράριο 09:30-6:30 + υπερωρίες, να είσαι όλη μέρα στο γραφείο. Η ποιότητα στη δουλειά (και πάλι μιλάω για τον κλάδο μου) είναι πολύ καλύτερη από ότι σε αραβικές χώρες (που εκεί δουλεύουν ακόμα πιο έντονα). Δεν το έθεσα σωστά. Από αυτά που βλέπω σε συναδέλφους του εξωτερικού, η κουλτούρα είναι διαφορετική, το να κάνεις λάθος δεν είναι αυτόματα λόγος έντασης, πρώτα βλέπουν αν δεν σου έχουν εξηγήσει οι ίδιοι σωστά τι περίμεναν. 

 

Τέλος, επειδή το ανέφερες, υπάρχουν σοβαρές καταγγελίες γιατί οι εργοδότες ουσιαστικά αυτό κάνουν, καταργούν το 8ωρο και απαιτούν 9ωρη εργασία. Το διάλειμμα ήταν κατ' ελάχιστο μισάωρο, τα τελευταία χρόνια μας προέκυψε στις επιχειρήσεις ως δια μαγείας η ανάγκη να το αυξήσουν σε μια ώρα. 

 

@Anna3011 ισχύει σε μεγάλο βαθμό. Ωστόσο και πάλι είναι θέμα του αν σε ενδιαφέρει η διατροφή. Σε εμάς πχ δε παίζει τυρόπιτα, φέρνουμε όλοι τα ταπεράκια μας από το σπίτι και ας τρώμε στο πόδι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 said:

Και κάπου εδώ αντιλαμβάνεσαι ότι το θέμα "βραδυνό φαγητό 3χρονου" μετά από πλήθος σελίδων και αφού πέρασε από 40 κύματα με συνταγές, διαφωνίες, παρεξηγήσεις κτλ. μετατρέπεται σε "μεσημεριανό φαγητό Έλληνα εργαζόμενου σε μικρομεσαία επιχείρηση". Και ενώ έχεις αρχίσει να προβληματίζεσαι για τις διατροφικές συνήθειες του παιδιού σου ξαφνικά βλέπεις ότι το πρόβλημα στη διατροφή το έχεις μάλλον εσύ που όταν πήζεις στο γραφείο περνάς όλη μέρα με μια τυρόπιτα αμφιβόλου ποιότητας που την τρως σε ένα 5λεπτο το μεσημέρι :P.

 

Και καταλήγουμε οτι τα κάνουμε όλα αυτά με τη βρώμη, το τσία και το κουάκερ για να καταλήξουν να τρώνε μια βρωμοτυρόπιτα ή ένα σάντουιτς στα όρθια, για τα επόμενα 40 χρόνια της ζωής τους. :D

 

Πάντως επειδή ειπώθηκε και το πόσες ώρες βλέπουμε τα παιδιά....να πω οτι ναι, 2 ωρες μόνο τα βλέπουμε όσοι τα κοιμίζουμε στις 8.30. Και δεδομένης της ηλικίας του παιδιού, προσωπικά θεωρώ οτι ειναι μια 'θυσία' που αξίζει τον κόπο να γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Και κάπου εδώ αντιλαμβάνεσαι ότι το θέμα "βραδυνό φαγητό 3χρονου" μετά από πλήθος σελίδων και αφού πέρασε από 40 κύματα με συνταγές, διαφωνίες, παρεξηγήσεις κτλ. μετατρέπεται σε "μεσημεριανό φαγητό Έλληνα εργαζόμενου σε μικρομεσαία επιχείρηση". Και ενώ έχεις αρχίσει να προβληματίζεσαι για τις διατροφικές συνήθειες του παιδιού σου ξαφνικά βλέπεις ότι το πρόβλημα στη διατροφή το έχεις μάλλον εσύ που όταν πήζεις στο γραφείο περνάς όλη μέρα με μια τυρόπιτα αμφιβόλου ποιότητας που την τρως σε ένα 5λεπτο το μεσημέρι :P.

Πραγματικά!!!!! 

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Και καταλήγουμε οτι τα κάνουμε όλα αυτά με τη βρώμη, το τσία και το κουάκερ για να καταλήξουν να τρώνε μια βρωμοτυρόπιτα ή ένα σάντουιτς στα όρθια, για τα επόμενα 40 χρόνια της ζωής τους. :D

 

Πάντως επειδή ειπώθηκε και το πόσες ώρες βλέπουμε τα παιδιά....να πω οτι ναι, 2 ωρες μόνο τα βλέπουμε όσοι τα κοιμίζουμε στις 8.30. Και δεδομένης της ηλικίας του παιδιού, προσωπικά θεωρώ οτι ειναι μια 'θυσία' που αξίζει τον κόπο να γίνεται.

Οχι μωρε θα αλλάξουν τα πράγματα όταν αυτά ενηλικιωθούν θα δουν γίνει καλυτερες οι συνθήκες!!! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vtgian said:

Τέλος, επειδή το ανέφερες, υπάρχουν σοβαρές καταγγελίες γιατί οι εργοδότες ουσιαστικά αυτό κάνουν, καταργούν το 8ωρο και απαιτούν 9ωρη εργασία. Το διάλειμμα ήταν κατ' ελάχιστο μισάωρο, τα τελευταία χρόνια μας προέκυψε στις επιχειρήσεις ως δια μαγείας η ανάγκη να το αυξήσουν σε μια ώρα.

 

Το θέμα είναι μετά την καταγγελία τι γίνεται....μου κάνει εντύπωση (και το λέω με ειλικρινή απορία) πως γίνεται στην Ελλάδα με τόσο συνδικαλισμό να περνάνε στο ντούκου όλα αυτά.

 

Δε μου κάνει εντύπωση πάντως.....μίλησα ήδη για το σύνδρομο του αφεντικού και, όπως έχω ξαναπεί παλιότερα, ένας από τους λόγους είναι ίσως οτι στην Ελλάδα ο κάθε πλασιέ (με όλο το σεβασμό στο επάγγελμα), μόλις πιάσει 5 φράγκα στα χέρια του, γίνεται επιχειρηματίας και εργοδότης. Χωρίς να έχει την παιδεία και την κουλτούρα που χρειάζεται για να δουλέψει με ανθρώπους, παρά μόνο τον άερα  που θεωρεί οτι του δίνει η αρχική του επένδυση. Και προφανώς θα προσλάβει και μανατζεραίους αντιστοίχου caliber..........σε χώρες με μικρότερο μικρομεσαίο τομέα υπάρχουν λιγότεροι τέτοιοι εργοδότες και οι μεγάλοι, λόγω μεγέθους πλέον, δε μπορούν να κάνουν διαφορετικά από το να σέβονται και το νόμο και τις σωστές πρακτικές.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

 

@Anna3011 ισχύει σε μεγάλο βαθμό. Ωστόσο και πάλι είναι θέμα του αν σε ενδιαφέρει η διατροφή. Σε εμάς πχ δε παίζει τυρόπιτα, φέρνουμε όλοι τα ταπεράκια μας από το σπίτι και ας τρώμε στο πόδι.

 

 

Καλά εννοείται. Και στην εταιρεία που δουλεύω με τα ίδια ωράρια με τα δικά σου, μόνο με ταπεράκι μπορείς να κρατήσεις ένα επίπεδο διατροφής και να μη χρειάζεται να ξοδέυεις και μια περιουσία. Αλλιώς θα είχαμε πήξει στη χοληστερίνη. Θυμάμαι όταν ήμουν πιτσιρίκα τα σνόμπαρα τα ταπεράκια στη δουλειά. Τώρα είναι απαραίτητο αξεσουάρ γραφείου :).

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Ξαναλέω για να αποφύγω τις παρεξηγήσεις. Μιλάω για τον κλάδο μου μόνο, ας πούμε γενικότερα IT. Φυσικά και το διάλειμμα δεν υπολογίζεται στο χρόνο εργασίας. Το ωράριο σου είναι 8ωρο με θεσμοθετημένη +1 ώρα διάλειμμα. Άρα 9-6 συν όσο καθίσεις υπερωρία. Τη μία ώρα ωστόσο τη δουλεύεις κανονικά, δεν την κάνεις διάλειμμα. Εκτός και αν δουλεύεις πχ σε πολυεθνική που εκεί κρατάνε καλύτερα τους τύπους (ξαναλέω στον κλάδο μου, στα πολυκαταστήματα τι γίνεται άστο). Για την ακρίβεια, τελευταία οι εταιρίες του χώρου τείνουν να κάνουν το ωράριο 09:30-6:30 + υπερωρίες, να είσαι όλη μέρα στο γραφείο. Η ποιότητα στη δουλειά (και πάλι μιλάω για τον κλάδο μου) είναι πολύ καλύτερη από ότι σε αραβικές χώρες (που εκεί δουλεύουν ακόμα πιο έντονα). Δεν το έθεσα σωστά. Από αυτά που βλέπω σε συναδέλφους του εξωτερικού, η κουλτούρα είναι διαφορετική, το να κάνεις λάθος δεν είναι αυτόματα λόγος έντασης, πρώτα βλέπουν αν δεν σου έχουν εξηγήσει οι ίδιοι σωστά τι περίμεναν. 

 

Τέλος, επειδή το ανέφερες, υπάρχουν σοβαρές καταγγελίες γιατί οι εργοδότες ουσιαστικά αυτό κάνουν, καταργούν το 8ωρο και απαιτούν 9ωρη εργασία. Το διάλειμμα ήταν κατ' ελάχιστο μισάωρο, τα τελευταία χρόνια μας προέκυψε στις επιχειρήσεις ως δια μαγείας η ανάγκη να το αυξήσουν σε μια ώρα. 

 

@Anna3011 ισχύει σε μεγάλο βαθμό. Ωστόσο και πάλι είναι θέμα του αν σε ενδιαφέρει η διατροφή. Σε εμάς πχ δε παίζει τυρόπιτα, φέρνουμε όλοι τα ταπεράκια μας από το σπίτι και ας τρώμε στο πόδι.

 

 

 

Eπειδή είμαστε στον ίδιο κλάδο, sorry οι άλλοι για το εκτός θέματος, το μία ώρα εκτός ωραρίου ειναι παράνομο και σηκώνει καταγγελία και ας είναι θεσμοθετημένο. Ή το διάλειμμα είναι σε λογικά πλαίσια μέσα στο οκτάωρο (και το εφαρμόζουν όντως οι πολύ μεγάλες εταιρείες από το φόβο του ελέγχου αλλά και σαν αντιστάθμισμα σε άλλα, τύπου δεν πας εδώ για την τρελή αύξηση αλλά έχεις πιο νορμάλ ισορροπίες στη ζωή σου) ή το ωράριο δεν στέκει νομικά (δηλαδή όλες οι μικρές εταιρείες). Και ναι, Βόρεια Ευρώπη, πραγματικά καμία σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Το θέμα είναι μετά την καταγγελία τι γίνεται....μου κάνει εντύπωση (και το λέω με ειλικρινή απορία) πως γίνεται στην Ελλάδα με τόσο συνδικαλισμό να περνάνε στο ντούκου όλα αυτά.

 

Δε μου κάνει εντύπωση πάντως.....μίλησα ήδη για το σύνδρομο του αφεντικού και, όπως έχω ξαναπεί παλιότερα, ένας από τους λόγους είναι ίσως οτι στην Ελλάδα ο κάθε πλασιέ (με όλο το σεβασμό στο επάγγελμα), μόλις πιάσει 5 φράγκα στα χέρια του, γίνεται επιχειρηματίας και εργοδότης. Χωρίς να έχει την παιδεία και την κουλτούρα που χρειάζεται για να δουλέψει με ανθρώπους, παρά μόνο τον άερα  που θεωρεί οτι του δίνει η αρχική του επένδυση. Και προφανώς θα προσλάβει και μανατζεραίους αντιστοίχου caliber..........σε χώρες με μικρότερο μικρομεσαίο τομέα υπάρχουν λιγότεροι τέτοιοι εργοδότες και οι μεγάλοι, λόγω μεγέθους πλέον, δε μπορούν να κάνουν διαφορετικά από το να σέβονται και το νόμο και τις σωστές πρακτικές.

Πολυ άσχημο αυτό... 

Δεν είναι όλοι έτσι όμως... Υπάρχουν και πολυ εντάξει εργοδότες... Αλλά ναι γενικά υπαρχει θέμα... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Το θέμα είναι μετά την καταγγελία τι γίνεται....μου κάνει εντύπωση (και το λέω με ειλικρινή απορία) πως γίνεται στην Ελλάδα με τόσο συνδικαλισμό να περνάνε στο ντούκου όλα αυτά.

 

Δε μου κάνει εντύπωση πάντως.....μίλησα ήδη για το σύνδρομο του αφεντικού και, όπως έχω ξαναπεί παλιότερα, ένας από τους λόγους είναι ίσως οτι στην Ελλάδα ο κάθε πλασιέ (με όλο το σεβασμό στο επάγγελμα), μόλις πιάσει 5 φράγκα στα χέρια του, γίνεται επιχειρηματίας και εργοδότης. Χωρίς να έχει την παιδεία και την κουλτούρα που χρειάζεται για να δουλέψει με ανθρώπους, παρά μόνο τον άερα  που θεωρεί οτι του δίνει η αρχική του επένδυση. Και προφανώς θα προσλάβει και μανατζεραίους αντιστοίχου caliber..........σε χώρες με μικρότερο μικρομεσαίο τομέα υπάρχουν λιγότεροι τέτοιοι εργοδότες και οι μεγάλοι, λόγω μεγέθους πλέον, δε μπορούν να κάνουν διαφορετικά από το να σέβονται και το νόμο και τις σωστές πρακτικές.

Υπάρχει συνδικαλισμός σε ιδιωτικές επιχειρήσεις; Ή εννοείς αυτό που το σωματείο το κάνει η ίδια η διοίκηση και χώνει τους δικούς της μέσα;

Συνδικάτα σε ιδιωτικές επιχειρήσεις έχει η Γερμανία και η Σουηδία, εδώ γελάνε και οι πέτρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ said:

Υπάρχει συνδικαλισμός σε ιδιωτικές επιχειρήσεις; Ή εννοείς αυτό που το σωματείο το κάνει η ίδια η διοίκηση και χώνει τους δικούς της μέσα;

Συνδικάτα σε ιδιωτικές επιχειρήσεις έχει η Γερμανία και η Σουηδία, εδώ γελάνε και οι πέτρες.

 

Δεν έχω ιδέα για να είμαι ειλικρινής.....γενικότερο είναι το σχόλιο. Εδώ που είμαι δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σχεδόν σε κανένα κλάδο της οικονομίας (υπάρχουν συνδικάτα αλλά δε συνηθίζεται να ασχολείται με αυτά ένας 'μέσος' άνθρωπος διότι έτσι κι αλλιώς ο νόμος παρέχει συγκεκριμένες και ελάχιστες προστασίες).....στην Ελλάδα έχω ακούσει συχνά-πυκνά καταγγελίες για κακές πρακτικές (π.χ. απόλυση εγκύου) να δημοσιεύονται από κλαδικά σωματεία, φανταζόμουν οτι μπορεί κανείς να κάνει το ίδιο, αν θέλει, για άλλες υποθέσεις.

 

Εμένα εδώ μου τρώγανε μέρες άδειας σε κάποια προηγούμενη δουλειά και δεν υπάρχει πουθενά που μπορείς να το αναφέρεις, ούτε και νομική προστασία απόλυσης ή αποζημίωση....οπότε απλώς έφυγα οικειοθελώς λίγο αργότερα για κάπου καλύτερα. Θεωρούσα στην Ελλάδα θα μπορούσα να το αναφέρω τουλάχιστον στο σωματείο του κλάδου......οχι για να σταματήσει να γίνεται σε μένα υποχρεωτικά, απλώς για να γίνει μια καταγγελία, ένα πρόστιμο ενδεχομένως κλπ. Θεωρώ δεδομένο στις περιπτώσεις αυτές οτι αυτός που θα καταγγείλει, θα πρέπει ν'αρχίσει να ψάχνει αλλού....απλώς ίσως αλλάξει κάτι για τους επόμενους.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, chocolate_eater said:

 

Το θέμα είναι μετά την καταγγελία τι γίνεται....μου κάνει εντύπωση (και το λέω με ειλικρινή απορία) πως γίνεται στην Ελλάδα με τόσο συνδικαλισμό να περνάνε στο ντούκου όλα αυτά.

Συνδικαλισμό θα βρεις μόνο στον δημόσιο τομέα.

Just now, Lenia16 said:

Εγώ πάντως σήμερα που δουλεύω κ δεν προλαβαίνω να τα διαβάσω όλα, κατάλαβα ότι έμεινα κοντή γιατί 6η δημοτικού με 2α γυμνασίου που έδινα για τα πτυχία των αγγλικών τελείωνα το φροντιστήριο στις 23.00. Αν το ξερα θα προτιμούσα να πάρω 5 πόντους παραπάνω παρα proficiency. Damn

Εγώ πάλι θα σου πω πως όλα είναι ένας μύθος!!! Είμαι πολύ καλή φίλη με τον Μορφέα από πολύ μικρή...αγαπώ πολύ τον ύπνο, μπορώ να κοιμάμαι μέρες ολόκληρες...έφτασα 1,70 με το ζόρι, δεν με λες και ψηλή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Εγώ πάντως σήμερα που δουλεύω κ δεν προλαβαίνω να τα διαβάσω όλα, κατάλαβα ότι έμεινα κοντή γιατί 6η δημοτικού με 2α γυμνασίου που έδινα για τα πτυχία των αγγλικών τελείωνα το φροντιστήριο στις 23.00. Αν το ξερα θα προτιμούσα να πάρω 5 πόντους παραπάνω παρα proficiency. Damn

Πες ότι έφαγες και τυρόπιτα δουλεύοντας και θα είσαι εντός θέματος!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Πες ότι έφαγες και τυρόπιτα δουλεύοντας και θα είσαι εντός θέματος!

 

Ενημερωτικά, η χονδρική τιμή πώλησης της κλασικής τυρόπιτας με φύλλο είναι λιγότερο από 10 λεπτά του ευρώ το κομμάτι, εισαγωγή από εργαστήρια της Βουλγαρίας. Πχιότητα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Συνδικαλισμό θα βρεις μόνο στον δημόσιο τομέα.

Εγώ πάλι θα σου πω πως όλα είναι ένας μύθος!!! Είμαι πολύ καλή φίλη με τον Μορφέα από πολύ μικρή...αγαπώ πολύ τον ύπνο, μπορώ να κοιμάμαι μέρες ολόκληρες...έφτασα 1,70 με το ζόρι, δεν με λες και ψηλή.

Θα μάθω πού μένεις και θα έρθω να σε βρω.. 1, 70 δεν σε λες και ψηλή?? Εγώ δηλαδή που είμαι 1,60 ανήκω στη φυλή των χόμπιτ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Ενημερωτικά, η χονδρική τιμή πώλησης της κλασικής τυρόπιτας με φύλλο είναι λιγότερο από 10 λεπτά του ευρώ το κομμάτι, εισαγωγή από εργαστήρια της Βουλγαρίας. Πχιότητα!

Την επόμενη φορά που θα περάσω από φούρνο και λιμπιστώ τυρόπιτα να το θυμηθώ αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Γελάτε με την τυρόπιτα, κι όμως: η κολλητή μου στο λύκειο, μεγάλωσε με πολύ φυσική διατροφή. Δεν μπορούσε να φάει σφολιατοειδη, μπέργκερ κλπ. Αρρωσταινε το στομάχι της. ήταν φοιτήτρια στη σχολή κ δεν μπορούσε να πάρει κάτι για κολατσιό. Κι εμένα πλέον που τις έχω κόψει κ απλώς μια στις τόσες λιγουρεύομαι, τις τρώω, μ αρέσουν εκείνη την ώρα, μετά όμως νιώθω απίστευτο φούσκωμα κ μια λαδίλα, μετανιώνω που τις έφαγα ουσιαστικά, μέχρι να περάσει αρκετός καιρός κ να τις λιγουρευτώ ξανά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κι εμένα πλέον που τις έχω κόψει κ απλώς μια στις τόσες λιγουρεύομαι, τις τρώω, μ αρέσουν εκείνη την ώρα, μετά όμως νιώθω απίστευτο φούσκωμα κ μια λαδίλα, μετανιώνω που τις έφαγα ουσιαστικά, μέχρι να περάσει αρκετός καιρός κ να τις λιγουρευτώ ξανά. 

Κι ακριβώς για αυτόν τον λόγο. Για την υγιή αυτή ανθρώπινη συμπεριφορά του "λιμπίζομαι μια στο τόσο μια σαβούρα" δεν θα πρέπει να προβληματιστείς ξανά (εκτός απροόπτου) για το θέμα διατροφής του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...