Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Γύρισα πίσω πολλές σελίδες για να δω αν αυτή τη φορά έγραψα κάτι που θα μπορούσε να ανάψει τα αίματα και πραγματικά  το μόνο που βρήκα ήταν η πρώτη αναφορά ότι θα προτιμούσα εναλλακτικές που να μην έχουν ζυμαρικά ή πολλά ψωμιά/άλευρα γιατί θεωρώ ότι τρώει αρκετά από αυτά κ θα προτιμούσα κάποιο άλλο συστατικό. Την κουβέντα αυτή δεν ξεκίνησα εγω. 

 

Το παιδί μου είναι 3. Όταν ήταν ενός, δεν σκέφτηκα καν ότι θα έτρωγε τούρτα γενεθλίων ή άλλο γλυκό. Όταν ήταν δυο, έφαγε κ το γλυκό που κάναμε  στα γενέθλια, κ τη βασιλόπιτα, κ τηγανητές πατάτες, κ το Πάσχα κουλουράκια κ τσουρέκι, κ το καλοκαίρι που ήταν 2,5 έφαγε κ παγωτό κ φέτος έφαγε κάθε μέρα των γιορτών μελομακάρονο, μπορεί κ δυο κάποιες μέρες, κ το γλυκό των γενεθλίων του κ τη βασιλόπιτα. όλα αυτά φυσικά, αβίαστα κ χωρίς προγραμματισμό. όσο μεγαλώνει, κατά την κρίση μας προσθέτουμε κάποια γλυκίσματα σε περιόδους εορτών, ή κοινωνικών συναναστροφών. Και όταν πάνε έξω για φαγητό, δεν μας νοιάζει αν θα φάει μόνο τηγανητή πατατα κ όχι τίποτα άλλο, γιατί είναι μια μέρα για διασκέδαση κ χαλάρωση. Δεν μπορώ να προβλέψω από τώρα τι θα κάνω αν ζηλέψει τα παιδάκια που τρώνε παγωτό στην πλατεία. Σίγουρα όμως δεν θα ήθελα να καταλήξουν τα καλοκαίρια να περνάνε με δεδομένο ότι κάθε μέρα θα έχουμε παγωτό, σουβλάκι, πατατάκια, γιατί έλα μωρέ χαλάρωση είναι, δεν έγινε και κάτι με τη μια φορά. Κι αν παραγγείλουμε σπίτι, θα είναι τουλάχιστον από σουβλατζίδικο που εμπιστεύομαι και ξέρω ότι έχει ένα σχετικά ποιοτικό προϊον, για να προσφέρω στο παιδί και στους φίλους του. Τώρα όμως είναι 3, δεν είναι ούτε 10, ούτε 13, ούτε 23. Έχω αρκετά να διαπραγματευτώ με ένα τρίχρονο, δεν χρειάζεται οικειοθελώς να βαλω στον κεφάλι μου έναν μπελά για το αν θα φάμε το σοκολατάκια πριν ή μετά το φαγητό, γιατί σ αυτήν την ηλικία, για να το είδε το σοκολατάκια σημαίνει ότι του το έδωσα εγω, κι αφού το το έδωσα εγω, δεν έχει νόημα μετά να του λέω ότι ήταν για μια φορά μόνο κ μετά όχι, εκτός αν όντως δεν με ενοχλεί το μια φορά τη μέρα σοκολατάκι κ εκεί τελειώνει η κουβέντα. 

 

Εγώ συμφωνώ γενικά σε αυτά. Όχι για όλα τα τρίχρονα, αλλά για κάποιο που δεν πάει σταθμό ώστε να βλέπει τι τρώνε πιθανώς άλλα παιδιά, πέφτει και σε περίοδο lockdown που δεν πηγαίνει σε επισκέψεις ώστε να το κεράσουν σοκολατάκι ούτε είναι τόσο πιθανό να το κεράσουν μπισκότο στις κούνιες. Σε αυτό το κλίμα είναι εύκολο να μη φάει κάτι τέτοιο, δεν καταλαβαίνω γιατί το θεωρείτε αδύνατο. Δηλαδή στη δικιά μου που σε επίσκεψη όταν ήταν εναμισι με ρώτησαν αν θα φάει σοκολατάκι έπρεπε να πω ναι παρόλο που η ίδια δεν είχε ιδέα τι είναι και ούτε που ασχολήθηκε; Γιατί; 1. Για να μην παρεξηγηθεί ο οικοδεσπότης; Για να έχω πάει στο συγκεκριμένο σπίτι σημαίνει ότι έχουμε στενές σχέσεις ώστε να μην παρεξηγηθουν με το "καλύτερα να μη φάει". Ή 2. Επειδή σε λίγα χρόνια δεν θα μπορώ να το αποφύγω οπότε ας δώσω από τώρα; ή 3. Για να μην έχει απωθημένο για κάτι που δεν ξέρει καν τι είναι; Μιλάω για την ηλικία που όντως δεν ξέρει τι είναι κ δεν το ζητάει, που απ'ο,τι έχω καταλάβει μπορεί να φτάνει και ως 3 ετών για κάποια παιδιά.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 489
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι αν κάποιος δεν θέλει να δώσει κουλούρι ή κρακερακι ή κριτσίνια, έχει άλλη εναλλακτική που του φαίνεται εύκολη. Δεν το θεωρεί ταλαιπωρία ή αναστάτωση. Όπως μια μαμα που θέλει να θηλάσει, δεν το θεωρεί ταλαιπωρία και βασανιστήριο. Αν ξέρεις ότι στο σπίτι, το σχολείο κ το ταξίδι  εχεις σνακ της αρεσκείας σου, τα εχεις γιατί σου είναι εύκολο να τα φτιάξεις ή γενικα  να τα προμηθευτείς. Η @Chrysoum που δεν ενδθαφεεεται να δώσει κουλούρι θες/νικης από τον φούρνο της γειτονιάς, δεν θα κάτσει να αναλύσει τις πιθανότητες να «πάθει κάτι» από τη μια ή τις δυο ή τις δέκα φορές το μήνα. Δεν είναι μια μαθηματική διαδικασια. απλώς αυθόρμητα, όταν κάνει τον προγραμματισμό της, θα έχει κάτι άλλο. Εκτός αν πέσει στο έκτακτο που θα μείνει ξέρω γώ έξω παραπάνω απ όσο υπολόγιζε κ της τελείωσαν τα σνακ. 

Ναι απλα δεν καταλαβαινω γιατι να αποκλειεις τροφες που δεν βλαπτουν... Δηλαδη τι σημαινει δεν ενδιαφερομαι να δωσω κουλουρι ή δεν ενδιαφερομαι να δωσω αυγα θα σου πει ο αλλος γιατι πρωτεινη περνει κ απτα λαχανικα... Απτην στιγμη που κατι δεν βλαπτει γιατι να μην το δωσεις....  

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Ναι απλα δεν καταλαβαινω γιατι να αποκλειεις τροφες που δεν βλαπτουν... Δηλαδη τι σημαινει δεν ενδιαφερομαι να δωσω κουλουρι ή δεν ενδιαφερομαι να δωσω αυγα θα σου πει ο αλλος γιατι πρωτεινη περνει κ απτα λαχανικα... Απτην στιγμη που κατι δεν βλαπτει γιατι να μην το δωσεις....  

H @Chrysoum ζει σε σκανδιναβική χώρα. Αποκλείεται να ενδιαφέρεται να δώσει κουλούρι από το φούρνο, δεν υπάρχει καν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Εγώ συμφωνώ γενικά σε αυτά. Όχι για όλα τα τρίχρονα, αλλά για κάποιο που δεν πάει σταθμό ώστε να βλέπει τι τρώνε πιθανώς άλλα παιδιά, πέφτει και σε περίοδο lockdown που δεν πηγαίνει σε επισκέψεις ώστε να το κεράσουν σοκολατάκι ούτε είναι τόσο πιθανό να το κεράσουν μπισκότο στις κούνιες. Σε αυτό το κλίμα είναι εύκολο να μη φάει κάτι τέτοιο, δεν καταλαβαίνω γιατί το θεωρείτε αδύνατο. Δηλαδή στη δικιά μου που σε επίσκεψη όταν ήταν εναμισι με ρώτησαν αν θα φάει σοκολατάκι έπρεπε να πω ναι παρόλο που η ίδια δεν είχε ιδέα τι είναι και ούτε που ασχολήθηκε; Γιατί; 1. Για να μην παρεξηγηθεί ο οικοδεσπότης; Για να έχω πάει στο συγκεκριμένο σπίτι σημαίνει ότι έχουμε στενές σχέσεις ώστε να μην παρεξηγηθουν με το "καλύτερα να μη φάει". Ή 2. Επειδή σε λίγα χρόνια δεν θα μπορώ να το αποφύγω οπότε ας δώσω από τώρα; ή 3. Για να μην έχει απωθημένο για κάτι που δεν ξέρει καν τι είναι; Μιλάω για την ηλικία που όντως δεν ξέρει τι είναι κ δεν το ζητάει, που απ'ο,τι έχω καταλάβει μπορεί να φτάνει και ως 3 ετών για κάποια παιδιά.

 

Ηταν 1.5 τοσο μικρο δυσκολο να φαει σοκολατακι ετσι κ αλλιως αλλα δεν καταλαβαινει κ την προσφορα  ... Αν ειναι ενα παιδακι μεγαλητερο κ παει ενας ανθρωπος κ του δωσει ενα μπισκοτο δεν θα του το παρεις απτα χερια ... Ή αν πχ πατε καπου κ δεν εχεις κατι εσυ να δωσεις στο παιδι να μασουλησει κ του δωσουν μπισκοτο ε δεν θα αρνηθω γιατι θα χαλασει το γευμα του μοντελου

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Ναι απλα δεν καταλαβαινω γιατι να αποκλειεις τροφες που δεν βλαπτουν... Δηλαδη τι σημαινει δεν ενδιαφερομαι να δωσω κουλουρι ή δεν ενδιαφερομαι να δωσω αυγα θα σου πει ο αλλος γιατι πρωτεινη περνει κ απτα λαχανικα... Απτην στιγμη που κατι δεν βλαπτει γιατι να μην το δωσεις....  

Αν κάποιος σου πει οτι ειναι vegan, θα προσπαθησεις νε τον πείσεις να φαει κρεας μια φορα το μηνα γιατι δεν θα τον βλάψει; το πολυ πολυ να τον θεωρήσεις γραφικό. Δεν  θα πεις "κοιτα να δεις σημερα γνώρισα ενα ούφο στην

παθδικη χαρα που δεν τρωει κρεας, μα καλα πού ζουν αυτοι οι ανθρωποι;" Γιατι πραγματικα εκπλήσσεται τοσο που καποιος αδιαφορεί για μια τελειως ανώφελη, οχι συγκλονιστικά γευστική, και ισως κ αμφίβολης ποιοτητας παρασκευης τροφή; τι πιστευεις οτι χανει οποιος δεν το δινει, που να γινεται τοσο θεμα συζητηςης; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

H @Chrysoum ζει σε σκανδιναβική χώρα. Αποκλείεται να ενδιαφέρεται να δώσει κουλούρι από το φούρνο, δεν υπάρχει καν. 

Λεμε οταν ερχετε ελλαδα :) ... 

Just now, Έσπερος είπε:

Αν κάποιος σου πει οτι ειναι vegan, θα προσπαθησεις νε τον πείσεις να φαει κρεας μια φορα το μηνα γιατι δεν θα τον βλάψει; το πολυ πολυ να τον θεωρήσεις γραφικό. Δεν  θα πεις "κοιτα να δεις σημερα γνώρισα ενα ούφο στην

παθδικη χαρα που δεν τρωει κρεας, μα καλα πού ζουν αυτοι οι ανθρωποι;" Γιατι πραγματικα εκπλήσσεται τοσο που καποιος αδιαφορεί για μια τελειως ανώφελη, οχι συγκλονιστικά γευστική, και ισως κ αμφίβολης ποιοτητας παρασκευης τροφή; τι πιστευεις οτι χανει οποιος δεν το δινει, που να γινεται τοσο θεμα συζητηςης; 

Δεν πιστςυω οτι χανει καποιος κατι αλλα απορριπτεις πραγματα κ γενικα δεν ειναι καλο να αποριπτουμε πραγματα που δεν μας βλαπτουν... Αν καποιος ειναι βιγκαν θα ηθελα απλα να μην επιβαλλει κ στο παιδι κατι που δεν του αρεσει... Δεν μπορω εγω να αποριψω το μπροκολο επειδη δεν μου αρεσει απτην διατροφη του παιδιου θα το βαζω οσο το τρωει.. Κ το ψαρι εμενα δεν μου αρεσει κ τα λυπαμαι παρα πολυ τα ψαρια αλλα δεν θα αποριψω τα ψαρια απτο μενου του παιδιου του αρεσουν .. Αν μεγαλωσει ας κανει οτι θελει..

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Δεν πιστςυω οτι χανει καποιος κατι αλλα απορριπτεις πραγματα κ γενικα δεν ειναι καλο να αποριπτουμε πραγματα που δεν μας βλαπτουν..

Αν μια μουσική ή μια εκπομπή ή ένα στιλ ρούχου δεν σου αρέσει ή δεν σου ταιριάζει, δεν ασχολεισαι κ αυτο. δεν λες να το φορέσεις/ακουςεις/παρακολουθηςεθς επειδη δεν βλαπτει. απλως εχεις μια προτιμότερη εναλλακτικη που σου αρεσει κ αυτο το αλλο δεν σε αφορά

 

Και μην κάνουμε το άσπρο μαύρο, τα αρτοποιήματα της σειράς είναι κακής ποιότητας διατροφή, που αθροιστικά κ σωρευτικά μαζι με άλλα "έλα μωρέ μια φορά δεν βλάπτει", δεν ξερεις συνολικα ποσο μπορει να υποβαθμίσουν την υγεια μας μακροπροθεσμα. Εννοω αν σκεφτουμε συνολικα οτι τα τροφιμα μας ειναι επιβαρυμένα, η ατμοσφαιρα είναι επιβαρυμένη, τα πλαστικά κ ο.τι άλλο έχουμε γύρω μας μας επιβαρυνουν, δεν είναι παράλογο αν κάποιος προτιμά να ζήσει χωρίς μια ακόμα μικρή ή μεγαλη άχρηστη επιβαρυνςη, να την αποφυγει αφου δεν τον ταλαιπωρεει η αποφυγή της. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

H @Chrysoum ζει σε σκανδιναβική χώρα. Αποκλείεται να ενδιαφέρεται να δώσει κουλούρι από το φούρνο, δεν υπάρχει καν. 

 

Δεν ξέρω για τη Σκανδιναβία, πάντως το κουλούρι είναι (και) τούρκικο και υπάρχει σε πολλές χώρες πλέον.....όπως και κάτι πεινιρλί, στριφτά μπουρέκια κλπ. που έχω δει τελευταία. :P

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Γιατί αντί γι αυτό μπορεί να φάει κάτι καλύτερο που έχει παρόμοια γεύση και συσταση. 

Μα όταν αναφερόμαστε στο παλιό καλό κουλούρι Θεσσαλονίκης αναφερόμαστε στο άσπρο. 

 

Δηλαδή αν είναι ολικής το κουλούρι είναι εντάξει;

Link to comment
Share on other sites

@ninaki80 Αντίστοιχα όμως αν μεγαλώσει ας αποφασίσει αν θέλει να φάει κάτι ανθυγιεινό, γιατί να του το δώσω εγώ που έχω την ευθύνη του; Πχ ως ελεύθερη είχα πάει αρκετές φορές με φίλους στα Friday's. Τώρα δεν θα το επιλέξω για οικογενειακή έξοδο με παιδί νηπιακής ηλικίας, γιατί έχω την ευθύνη του παιδιού κ μπορώ να του προσφέρω κάτι καλύτερο, δεν είμαι πια ανέμελη ούτε μπορώ να πω "σιγά μη στερηθω εγώ το Friday's, ας μάθει το παιδί ότι είναι στη συνήθεια της οικογένειας για μια στο τόσο". Δεν υπάρχει λόγος να του το μάθω εγώ η ίδια. Με έφηβο παιδί ναι οκ θα πάω, έχοντας συζητήσει όμως πριν γιατί είναι ή όχι καλό. Μεγαλώνοντας  μπορεί πλέον να αποφασίσει για τον εαυτό του, κατανοώντας τα υπέρ και τα κατά καλύτερα από ένα τρίχρονο.

Η όλη συζήτηση μοιάζει με τις συζητήσεις περί τηλεόρασης και κινητού. Που λένε αρκετοί ότι αργότερα δεν θα μπορείς να το αποφύγεις κ θα έχει απωθημένο κλπ. Και δεν το λέω εκ του ασφαλούς, έχω πολλή ώρα ανοιχτή τηλεόραση μέσα στη μέρα. Αλλά δεν υποστηρίζω ότι κάνω το σωστό και μπράβο μου γιατί δεν θα έχει απωθημένα. Όπως λέει και μία φίλη μου σε αντίστοιχες συζητήσεις "ξέρω ότι το παιδί μου τρώει και σαβουριτσες αλλά δεν θα υποστηρίξω ότι είναι σωστό.

 

Τώρα το "γιατί να απορρίψεις κάτι που δεν βλάπτει", το "δεν βλάπτει" είναι σχετικό. Δεν βλάπτουν όλα το ίδιο. Για κάποιους τα παρασκευάσματα των φούρνων που πολλές φορές είναι κατεψυγμένα ή από αμφίβολα λάδια, βλάπτουν. Για τον άντρα μου, ικανά να βλάψουν και πολλά κορν φλεικς που έχουν χημικά ή ο,τι έχει πολλά συντηρητικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ said:

H @Chrysoum ζει σε σκανδιναβική χώρα. Αποκλείεται να ενδιαφέρεται να δώσει κουλούρι από το φούρνο, δεν υπάρχει καν. 

Έχει στα τουρκικά μαγαζιά, δεν έχει σε κάθε τετράγωνο φυσικά. Αλλά, δεν δίνω κουλούρι όπως δεν δίνω για παράδειγμα το αντίστοιχο σταφιδοψωμο που έχει στα αντίστοιχα καφέ εδώ. Ναι αυτό που παρόλο που έχει σταφίδες, δεν το θεωρώ καλή επιλογή :p 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

πότε είπα ότι σταμάτησα να κάνω παρα με κάποιον επειδή μας κάλεσε για σουβλάκια; είπα απλα ότι σε ένα σκηνικό που περιγράφει η αργκ, ότι οι γονείς που μαζευονται στην πλατεία, τη μια κερνάνε παγωτό, την άλλη σουβλάκια, δεν θα επέλεγα να συναναστραφω μια τετοια παρέα. φυσικά δεν τρώω τα ίδια με όλους τους φίλους μου, δεν είναι λόγος αυτός για να μην τους κάνω παρέα. 

Ναι γράφεις θα απέφευγα, λάθος μου παρασύρθηκα από την υπόλοιπη συζήτηση, αλλά κ πάλι αν το παιδί σου περνάει καλά γιατί να το αποφύγεις, αν είσαι σίγουρη για αυτά που πιστεύεις δεν είναι κακό να πεις ότι κ στους άλλους γονείς ότι εμάς σαν οικογένεια δεν μας ταιριάζει να παίρνουμε φαγητά από το περίπτερο, μαθαίνεις κ στο παιδί να μάθει να υπερασπιζεται τα πιστεύω του.. 

Εγώ δε σου λέω γιατί πχ δε δίνεις σοκολάτα καλά το κάνεις αφού αυτό έχεις επιλέξει αλλά να μη φοβάσαι να μπεις στη διαδικασία να διαχειριστείς την αντίδραση του παιδιού.. Το ότι είναι 3 χρόνων δεν έχει σημασία στο ίδιο δίλημμα θα μπεις αν πάει 5, 15, 25... Κ τότε θα είναι ποιο δύσκολο να το διαχειριστείς γιατι πολύ απλά το παιδί θα έχει άποψη.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

γώ δε σου λέω γιατί πχ δε δίνεις σοκολάτα καλά το κάνεις αφού αυτό έχεις επιλέξει αλλά να μη φοβάσαι να μπεις στη διαδικασία να διαχειριστείς την αντίδραση του παιδιού.. Το ότι είναι 3 χρόνων δεν έχει σημασία στο ίδιο δίλημμα θα μπεις αν πάει 5, 15, 25... Κ τότε θα είναι ποιο δύσκολο να το διαχειριστείς γιατι πολύ απλά το παιδί θα έχει άποψη.. 

Σ αυτό εχεις εν μέρει δίκιο. δηλαδή ομτως φοβάμαι το ενδεχόμενο συζητήσεων, διαπραγματεύσεων κλπ. Κ για τις οθόνες πχ, δεν του βάζω παιδικά ακριβώς για να μην αρχίσω τη συζήτηση αν θα δούμε 15 ή 30 λεπτά. δεν θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο για το συγκεκριμένο θέμα, σ αυτήν την ηλικία. προτιμώ να τα αντιμετωπίσω όταν θα υπάρχει κ μια ωριμότητα. 

Just now, Chrysoum είπε:

Έχει στα τουρκικά μαγαζιά, δεν έχει σε κάθε τετράγωνο φυσικά. Αλλά, δεν δίνω κουλούρι όπως δεν δίνω για παράδειγμα το αντίστοιχο σταφιδοψωμο που έχει στα αντίστοιχα καφέ εδώ. Ναι αυτό που παρόλο που έχει σταφίδες, δεν το θεωρώ καλή επιλογή :p 

Πάμε για νέο γύρο, έλα μωρέ τι κακό έχει το σταφιδόψωμο, υγιεινό και θρεπτικό σνακ είναι. 

 

Εντωμεραξυ πιο πάνω έγραψα ότι δεν έχω φτιάξει γιουβαρλάκια γιατί δεν μας αρέσουν, άλλη κοπέλα είπε ότι δεν τρώει σαλάτα χόρτα, που εδώ όντως θα σήκωνε μια γρήγορη συζήτηση για το αν για κάτι όντως ωφέλιμο θα άξιζε να δώσουμε ως ώριμοι ενήλικες μια δεύτερη ευκαιρία. Αλλά κολλάμε στο αν ένα τρίχρονο στερείται το κουλούρι κ το γεμιστό παπαδοπουλου. 

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος μπερδεύομαι όταν γράφεις. Ο μικρός σου μπορεί να έτρωγε 2 μελομακάρονα τη μέρα την περίοδο των γιορτών, τρώει βασιλόπιτες και κέικ, τηγανιτές πατάτες, αλλά σοκάρεσαι με το μπισκοτάκι. Ή θα απορρίψεις την παρέα με τα σουβλάκια, το οποίο σουβλάκι με αλάδωτη πίτα, κοτόπουλο ή  και χοιρινό , ντομάτα και γιαουρτάκι, είναι ωραιότατη υγιεινή τροφή. Ο δικός μου δεν έφαγε κανένα μελομακάρονο, ούτε βασιλόπιτα, ούτε τούρτα γενεθλίων, ούτε τηγανιτές πατάτες τρώει, αλλά σοκαρίστηκες με το σοκολατάκια και το γλειφιτζούρι του φαρμακείου που θα φάει. Μπερδεύομαι. 

26 minutes ago, little lamb said:

Αντίστοιχα όμως αν μεγαλώσει ας αποφασίσει αν θέλει να φάει κάτι ανθυγιεινό, γιατί να του το δώσω εγώ που έχω την ευθύνη του; Πχ ως ελεύθερη είχα πάει αρκετές φορές με φίλους στα Friday's. Τώρα δεν θα το επιλέξω για οικογενειακή έξοδο με παιδί νηπιακής ηλικίας, γιατί έχω την ευθύνη του παιδιού κ μπορώ να του προσφέρω κάτι καλύτερο, δεν είμαι πια ανέμελη ούτε μπορώ να πω "σιγά μη στερηθω εγώ το Friday's, ας μάθει το παιδί ότι είναι στη συνήθεια της οικογένειας για μια στο τόσο". Δεν υπάρχει λόγος να του το μάθω εγώ η ίδια. Με έφηβο παιδί ναι οκ θα πάω, έχοντας συζητήσει όμως πριν γιατί είναι ή όχι καλό. Μεγαλώνοντας  μπορεί πλέον να αποφασίσει για τον εαυτό του, κατανοώντας τα υπέρ και τα κατά καλύτερα από ένα τρίχρονο.

Πού θα πας δηλαδή για φαγητό με ένα παιδάκι , αν θες και να το χαρεί? Και θα πας με την κόρη σου έφηβε στο friday's και θα της κάνεις κήρυγμα πριν οτι είναι βλαβερό ? 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, Έσπερος, έχεις δύο θέματα στο τώρα.

α) Έχεις χτίσει ένα διατροφικό πρόγραμμα που φαίνεται ότι κουράζει το παιδί και έχεις ορίσει κάποια στεγανά που δε σου λύνουν τα χέρια.

β)κάπως σου έχει κάτσει, ότι αν παρεκκλίνεις έστω και λίγο (δε σου λέω με κάτι ανθυγιεινό αλλά πχ με σπιτικό τραχανά) το παιδί αυτόματα θα ξεχάσει ότι έμαθε και θα πέσει με τα μούτρα σε τροφές που δε θέλεις.

 

Το α) λύνεται με διατροφολόγο και όχι ομάδες του fb το β) είναι δικό σου κόλλημα.

 

Όσο το παιδί είναι σπίτι, δεν πάει σχολείο, δεν έχετε πολλές κοινωνικές επαφές, έχεις τα πράγματα του χεριού σου. Ελπίζω να μην έχεις τη ψευδή εντύπωση και αντίστοιχα τη προσδοκία ότι επειδή τώρα τρώει όπως τρώει, δε θα χρειαστεί να μπεις σε αντιπαράθεση μετά ή αν θα μπεις, ότι θα το αντιμετωπίσεις εύκολα τότε. Δε σου λέω να φάει μπούρδες τώρα για να μη τις ζητάει μετά. Σου λέω ότι αν από τώρα δε χαλαρώσεις με τα στεγανά σου, κινδυνεύεις στο μέλλον να χειρίζεσαι εντελώς αυταρχικά το θέμα της διατροφής και να έχεις πρόβλημα στη σχέση σου με το παιδί.  

Και να σου πω και κάτι ακόμα εντελώς φιλικά; όλο αυτό το άγχος που βγάζεις με τη διατροφή δείχνει έλλειψη αυτοπεποίθησης που ικανοποιείται μέσα από το κοντρολ που επιδιώκεις να έχεις. Η διατροφή  (από τη σούπερ τζανκ μέχρι την απόλυτα ισορροπημένη) βγαίνει αυθόρμητα στις οικογένειες, χωρίς περαιτέρω σκέψεις. Δε μπαίνουμε στη διαδικασία να υπεραναλύουμε το ποσοστό του σιδήρου που θα πάρει το παιδί μας αν μουλιάσουμε ή όχι τη βρώμη. Το να μπεις στη διαδικασία να μετράς την αναλογία λιπαρών Ω3/Ω6/Ω9 που θα πρέπει να πάρει το παιδί σου (όχι εσύ, γενικά μιλάω) ώστε να εξασφαλίσεις ότι ο εγκέφαλός του θα πάρει το βέλτιστο των στοιχείων και ότι αν το χάσεις αυτό, πάει καταστράφηκε η ακαδημαϊκή του καριέρα, δε θα μπορέσει να λύσει εξισώσεις τρίτου βαθμού, είναι κάτι που βλέπω σε γονείς με βαθιά προβλήματα αυτοπεποίθησης και όχι μόνο, που έχουν αναγάγει τη διατροφή σε θρησκεία για να λύσουν τα δικά τους εσωτερικά θέματα. Δε πιστεύω ότι είσαι εκεί, αλλά αλήθεια τώρα δούλεψε το λιγάκι με τον εαυτό σου.  

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

 

@Έσπερος μπερδεύομαι όταν γράφεις. Ο μικρός σου μπορεί να έτρωγε 2 μελομακάρονα τη μέρα την περίοδο των γιορτών, τρώει βασιλόπιτες και κέικ, τηγανιτές πατάτες, αλλά σοκάρεσαι με το μπισκοτάκι. Ή θα απορρίψεις την παρέα με τα σουβλάκια, το οποίο σουβλάκι με αλάδωτη πίτα, κοτόπουλο ή  και χοιρινό , ντομάτα και γιαουρτάκι, είναι ωραιότατη υγιεινή τροφή. Ο δικός μου δεν έφαγε κανένα μελομακάρονο, ούτε βασιλόπιτα, ούτε τούρτα γενεθλίων, ούτε τηγανιτές πατάτες τρώει, αλλά σοκαρίστηκες με το σοκολατάκια και το γλειφιτζούρι του φαρμακείου που θα φάει. Μπερδεύομαι. 

 

ναι, τα έφαγε στην περίοδο των γιορτών, τώρα φέτος που είναι τριών. όλα όμως φτιαγμένα από εμένα με ολικής κ καστάνη ζαχαρη. και ξέρει ότι αυτά είναι για τις γιορτές κ θα ξαναφτιάξουμε σε άλλη γιορτή (χαλβά την καθαρα δευτέρα μάλλον). Αυτά ήταν όλα κι όλα, δεν θα φάει άλλο γλυκό κ μάλιστα όχι δικό μου, μέχρι την επόμενη γιορτή που έχουμε οικογενειακή συνήθεια να φτιάχνουμε ένα σπιτικό γλυκό. τρώει κ μαρμελάδα μια φορά την εβδομάδα, ή μέλι. Δεν βρίσκω τι σχέση έχουν αυτά με το να εχεις συστηματικό σνακ τα μπισκότα ή άλλα γλυκίσματα  του εμπορίου κ μάλιστα να θεωρείς αυτονόητο ότι θα τα περάσεις σε ξένα παιδάκια κ να απορησεις που δεν τα δίνουν οι γονείς τους. 

 

Οχι και υγιεινό το σουβλάκι απ έξω που δεν ξέρεις τι κρέας είναι κ από τι υλικό είναι φτιαγμένη η πίτα κ σε τι λάδι τηγανίστηκε η πατατα. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ή θα απορρίψεις την παρέα με τα σουβλάκια, το οποίο σουβλάκι με αλάδωτη πίτα, κοτόπουλο ή  και χοιρινό , ντομάτα και γιαουρτάκι, είναι ωραιότατη υγιεινή τροφή. Ο δικός μου δεν έφαγε κανένα μελομακάρονο, ούτε βασιλόπιτα, ούτε τούρτα γενεθλίων, ούτε τηγανιτές πατάτες τρώει, αλλά σοκαρίστηκες με το σοκολατάκια και το γλειφιτζούρι του φαρμακείου που θα φάει. Μπερδεύομαι. 

 

Οι πίτες αυτές όμως είναι κατεψυγμένες. Δεν λέω ότι δεν θα έδινα, αλλά δεν είναι και "ωραιότατη υγιεινή τροφή". Επίσης πριν δεν προσδιόρισες ότι το γλειφιτζουρι είναι φαρμακείου.

 

Just now, Yovanna είπε:

Πού θα πας δηλαδή για φαγητό με ένα παιδάκι , αν θες και να το χαρεί? Και θα πας με την κόρη σου έφηβε στο friday's και θα της κάνεις κύρηγμα πριν οτι είναι βλαβερό ? 

 

Γιατί ένα νήπιο θα χαρεί περισσότερο στα Friday's; Έχει κάποιο happening για παιδιά; Τυχαία το είπα ως παράδειγμα.

 

Τη συζήτηση με έναν έφηβο για τις ανθυγιεινές τροφές γιατί τη λες κήρυγμα; Δεν πρέπει να κάνουν κάποιες συζητήσεις οι γονείς με τα παιδιά για την υγιεινή διατροφή; Να μη λέμε τίποτα τότε, να μεγαλώνουν μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Πού θα πας δηλαδή για φαγητό με ένα παιδάκι , αν θες και να το χαρεί? Και θα πας με την κόρη σου έφηβε στο friday's και θα της κάνεις κύρηγμα πριν οτι είναι βλαβερό ? 

 

Αυτή τη βλακεία την έκανα και εγώ (και μου την έκανε και η μάνα μου αντίστοιχα) και είναι κάκιστη κυριολεκτικά. Πηγαίναμε κάπου να χαρούμε ως οικογένεια (και ναι, τα Fridays μπορούν να είναι σούπερ διασκεδαστικά ακόμα και για νήπιο) και εγώ μιζέριαζα του στυλ ωχ και πάλι τηγανιτό και ποιος ξέρει τι βλακείες βάζουν κλπ. Που οκ, σαφώς και είναι αμφιβόλου ποιότητας το μενού αλλά όπως έλεγε και ο άντρας μου γιατί μας το @#$% ρε φίλε!  Μήπως πάμε κάθε μέρα; Όχι. Γενικά τρώμε σωστά; ναι. Ποιος ο λόγος να γεμίζω ενοχές το παιδάκι για αυτό που θα φάει; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

ού θα πας δηλαδή για φαγητό με ένα παιδάκι , αν θες και να το χαρεί? Και θα πας με την κόρη σου έφηβε στο friday's και θα της κάνεις κύρηγμα πριν οτι είναι βλαβερό ? 

Δηλαδή ένα παιδάκι δεν θα χαρεί σε μια ωραία οικογενειακή ταβέρνα με έναν ωραίο κήπο, ή κάπου με ωραία θέα, που θα φάει ένα μπιφτέκι ή κοτόπουλο  κ πατάτες και μετά θα παίξει γύρω γύρω; Τι παραπάνω έχει το friday’s για να χαρεί; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δηλαδή ένα παιδάκι δεν θα χαρεί σε μια ωραία οικογενειακή ταβέρνα με έναν ωραίο κήπο, ή κάπου με ωραία θέα, που θα φάει ένα μπιφτέκι ή κοτόπουλο  κ πατάτες και μετά θα παίξει γύρω γύρω; Τι παραπάνω έχει το friday’s για να χαρεί; 

 

Ηθελημένα να βάζεις όλα μαύρο-άσπρο; 

Και η ταβέρνα το ίδιο μάπα είναι μεταξύ μας. Ειδικά το μπιφτέκι, μη μιλήσω...

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Τη συζήτηση με έναν έφηβο για τις ανθυγιεινές τροφές γιατί τη λες κήρυγμα; Δεν πρέπει να κάνουν κάποιες συζητήσεις οι γονείς με τα παιδιά για την υγιεινή διατροφή; Να μη λέμε τίποτα τότε, να μεγαλώνουν μόνα τους.

Θα κάνεις συζήτηση για τις υγιεινές τροφές φυσικά, αλλά όχι να πάτε και της πεις, να ξέρεις είναι φουλ βλαβερά όλα εδώ, αλλά εσύ θα επιλέξεις αν θα ξανάρθεις.

 

Just now, Έσπερος said:

Δηλαδή ένα παιδάκι δεν θα χαρεί σε μια ωραία οικογενειακή ταβέρνα με έναν ωραίο κήπο, ή κάπου με ωραία θέα, που θα φάει ένα μπιφτέκι ή κοτόπουλο  κ πατάτες και μετά θα παίξει γύρω γύρω; Τι παραπάνω έχει το friday’s για να χαρεί; 

Δηλαδή η τηγανιτή πατάτα και το μπιφτέκι της ταβέρνας είναι οκ (μπιφτέκι μάλιστα), ενώ των friday's, είναι άλλα βλαβερά..

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά προφανώς δεν εννοώ ότι όταν έχουμε ήδη κανονίσει να πάμε θα αρχίσω να λέω ότι δεν κάνουμε καλά. Ημαρτον. Εννοώ ότι όταν πέσει η ιδέα για το Friday's ή το οποιο Friday's θα αντιπροτεινω κάτι άλλο, θα πω γιατί, θα πουν και τα παιδιά το δικό τους κλπ κλπ και τελικά ναι οκ μπορεί να καταλήξουμε τελικά εκεί αλλά με πλήρη γνώση τι είναι και γιατί το επιλέξαμε ή δεν επιλέξαμε. Και προφανώς αυτά σε ένα πλαίσιο που γενικά έχει ξανασυζητηθεί η υγιεινή διατροφή, αυτές οι συζητήσεις δεν γίνονται σε μια μέρα και τελειωσε, χτίζονται. Οπότε μπορεί όντως να επιλέξει Friday's, μπορεί όμως και να το ξανασκεφτεί. Το να πάω από μόνη μου το νήπιο που δεν έχει ιδέα από όλα αυτά σε κάτι που δεν είναι και τόσο καλό δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει πέραν του να μην το στερηθω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Θα κάνεις συζήτηση για τις υγιεινές τροφές φυσικά, αλλά όχι να πάτε και της πεις, να ξέρεις είναι φουλ βλαβερά όλα εδώ, αλλά εσύ θα επιλέξεις αν θα ξανάρθεις.

 

Δηλαδή η τηγανιτή πατάτα και το μπιφτέκι της ταβέρνας είναι οκ (μπιφτέκι μάλιστα), ενώ των friday's, είναι άλλα βλαβερά..

Το φαΐ απ έξω προφανώς δεν είναι ίδιο με του σπιτιου σου, εκτός αν εμπιστεύεσαι το μέρος κ το ξέρεις. Εμείς πχ ξέρουμε για κάποια μερη ότι το κοτόπουλο πχ είναι δικό τους αλανιάρικο κ τα λαχανικά από τον κήπο τους. Ε τώρα σε άγνωστο μέρος, παίρνεις ένα ρίσκο. το ερώτημα μου ήταν άλλο: ένα παιδάκι μόνο στα friday’s θα χαρεί; γιατί ένα παιδάκι δεν μπορεί να χαρεί μια άλλη οικογενειακή έξοδο για φαγητό, πρέπει να είναι μόνο αλυσίδα της μόδας; Να μου πεις ότι δεν θα χαρεί σε μέρος χωρίς εξωτερικό χώρο, ή κάτι σαν παιδότοπο για να παίξει μετά το φαγητό, προφανώς είναι κριτήριο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Δηλαδή ένα παιδάκι δεν θα χαρεί σε μια ωραία οικογενειακή ταβέρνα με έναν ωραίο κήπο, ή κάπου με ωραία θέα, που θα φάει ένα μπιφτέκι ή κοτόπουλο  κ πατάτες και μετά θα παίξει γύρω γύρω; Τι παραπάνω έχει το friday’s για να χαρεί; 

 

Τους ίδιους προμηθευτές έχουν τα δύο μαγαζιά....μόνο θέμα γούστου είναι. Κι αν σου πει κάποιος στο νησί "έχω δικά μου κρέατα", να ξέρεις οτι σε δουλεύει. Αφ'ενός γιατί όλα τα ζώα στις Κυκλάδες, ανά 2-3 γενιές, φορτώνονται απ'το Λαύριο με φορτηγά, αφ'ετερου γιατί οι ζωοτροφές είναι 100% βιομηχανικές, ΕΙΔΙΚΑ στις Κυκλάδες και τα Δωδεκάνησα που δε φυτρώνει τίποτα. Αυτά στα λέω από προσωπική εμπειρία με ανθρώπους του κλάδου στο νησί....

 

Κι επίσης το οτι τα λαχανικά φυτρώνουν σε κάποιου τον κήπο δε σημαίνει τίποτα....μου κάνει εντύπωση πως τόσος κόσμος πέφτει στην παγίδα αυτή. Ο διπλανός του φίλου σου έχεις καμιά ιδέα τι μπορεί να ρίχνει στον κήπο του; Υπάρχει λόγος που τα βιολογικά προιόντα πιστοποιούνται και κοστίζουν.....δεν είναι "βιολογικό" οτιδήποτε φυτρώνει απλά στον κήπο του γνωστού μας, ούτε και ασφαλές.

 

Το θέμα ειναι να πας εκεί που θα χαρείτε, χωρίς να το ψειρίζεις αν έχει παραπάνω υδατάνθρακες. Τώρα αν εσένα και το παιδί σου πραγματικά μπορεί ο παραπανίσιος υδατάνθρακας να σας χαλάσει τη μέρα και την εμπειρία, ε, δεν υπάρχει λόγος...πηγαίντε εκεί που περνάτε ωραία, ό,τι κι αν αυτό σημαίνει για σας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Το φαΐ απ έξω προφανώς δεν είναι ίδιο με του σπιτιου σου, εκτός αν εμπιστεύεσαι το μέρος κ το ξέρεις. Εμείς πχ ξέρουμε για κάποια μερη ότι το κοτόπουλο πχ είναι δικό τους αλανιάρικο κ τα λαχανικά από τον κήπο τους. Ε τώρα σε άγνωστο μέρος, παίρνεις ένα ρίσκο. το ερώτημα μου ήταν άλλο: ένα παιδάκι μόνο στα friday’s θα χαρεί; γιατί ένα παιδάκι δεν μπορεί να χαρεί μια άλλη οικογενειακή έξοδο για φαγητό, πρέπει να είναι μόνο αλυσίδα της μόδας; Να μου πεις ότι δεν θα χαρεί σε μέρος χωρίς εξωτερικό χώρο, ή κάτι σαν παιδότοπο για να παίξει μετά το φαγητό, προφανώς είναι κριτήριο. 

Δεν είπα οτρι θα χαρεί μόνο στο friday's. Απλά και την ταβέρνα στην ίδια κατηγορία την έχω, ίσως και χειρότερη αν δεν είναι πολυσύχναστη , οπότε γι'αυτό απόρησα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...