Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 489
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Σκηνικο οπως το περιγραφεις με σουβλακια κ παγωτά απι το περιπτερο πραγματι δεν θα ηθελα να ειναι μερος  της διασκέδασης μας και ναι θα απεφευγα τετοιες παρεες μεχρι την ηλικια που δεν μπορουσα να το αρνηθώ στο παθδι. Οπως θα απέφυγα τις μαμαδες που σχολιαζουν το shopping star. Δεν ειμαστε όλοι ίδιοι, τι να κάνουμε. 

 

Και γιατί να μη συνεχίσεις να αρνείσαι αφού το θεωρείς τόσο επιβλαβές; Μη σου πω, μη το πας καν σε παιδική χαρά το παιδί, ώστε να μη δημιουργηθούν τέτοιες κακοποιητικές συνθήκες :rolleyes:  Ειλικρινά τώρα, τα θέλεις και τα γράφεις;

 

Τι ακριβώς πιστεύεις ότι θα πάθει ένα παιδί δύο ετών αν φάει ένα κερασμένο μπισκότο Παπαδοπούλου; τι νομίζεις ότι θα καταστραφεί αν μετά το παιχνίδι πάτε γονείς και παιδιά για ένα σουβλάκι; ότι τι; ότι θα γίνεται μετά κάθε μέρα αυτό; ότι το παιδί θα ζητάει να γίνεται κάθε μέρα αυτό; Αλήθεια, πως το έχεις στο μυαλό σου; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Κι εμείς το ίδιο. Κολατσιό για το σχολείο κρουασάν Μολτο και γαριδάκια... Και για υγιεινό υποτίθεται το φρατζολακι του σούπερ μάρκετ με παριζα. Ευτυχως οι γονείς μου έχουν αναθεωρήσει και δεν θέλουν να δίνουν τέτοια στα παιδιά. Λένε ότι έτσι ήταν τότε γενικά. Εντωμεταξυ τους έτυχαν και δύο γαμπροί μεγαλωμένοι οντως υγιεινά.

Εμενα παλι οχι! Τα ιδια μυαλα ακριβως, ο αδερφος μου με προβληματα στην καρδια στα 30 του (ασχετο αλλα αδυνατος πολυ) και οταν του ειπε ο γιατρος να αρχισει την ασκηση και παραπονιοταν μια μερα οτι εχει πονους στην καρδια, η απαντηση της μανας μου ηταν: ε καλα τι σε επιασε τωρα και εσενα και γυμναζεσαι;! Αλλος κοσμος δηλαδη, οσο για τον αντρα μου τον βλεπουν κυριολεκτικα σαν αλιεν! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Σκηνικο οπως το περιγραφεις με σουβλακια κ παγωτά απι το περιπτερο πραγματι δεν θα ηθελα να ειναι μερος  της διασκέδασης μας και ναι θα απεφευγα τετοιες παρεες μεχρι την ηλικια που δεν μπορουσα να το αρνηθώ στο παθδι. Οπως θα απέφυγα τις μαμαδες που σχολιαζουν το shopping star. Δεν ειμαστε όλοι ίδιοι, τι να κάνουμε. 

 

Ακριβώς, οπότε τι νόημα έχει να ζητάς ιδέες από άλλους και να αγχώνεσαι γι αυτό; Τα παιδιά που δεν έχουν εμπειρίες από καλοκαίρια στις 10-11 το βράδυ με σουβλάκια, παγωτό από το περίπτερο και τις μαμάδες να πίνουν μπύρες στην πλατεία, εγώ ας πούμε τα λυπάμαι κάπως. Όπως από την άλλη λογικά θα  μας λυπούνται και οι γονείς των παιδιών που την ίδια ώρα έχουν πιει το γάλα τους και είναι ήδη στον δεύτερο ύπνο. Όπως πρόσφατα έμαθα, μια οικογένεια στη γειτονιά σχολίαζε αν είναι νορμάλ που ο γιος μου δεν έχει δοκιμάσει ηλεκτρονικό τσιγάρο ενώ πάει στα 14, και δεν στερείται έτσι μια εμπειρία; Η εγώ που δεν αντέχω το σκυλάδικο, ακούω ξέρω γω εφηβικό πάρτυ με Φουρέιρα από διπλανό σπίτι και νιώθω απελπισία για τα καημένα τα παιδιά που δεν έχουν καλύτερα μουσικά γούστα. Και λοιπόν;  Υπάρχουν τελείως διαφορετικοί άνθρωποι γύρω μας, που μεγαλώνουν εντελώς διαφορετικά παιδιά. Εγώ δε θα συζητήσω για μουσική με τους διπλανούς, μην προσπαθείς κι εσύ να πάρεις "έγκριση" από άλλους για το τι θα φάει το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Είχα φρικάρει από αμηχανία κ γιατί το παιδί δεν ήταν ούτε δυο. Προφανως θεωρησα ευνόητο οτι δεν δινεις γεμιστά Παπαδόπουλος σε παιδι ουτε δυο ετων!!!!αλλα αν αυτο ειχε γινει απο γονεα συνομήλικό μου, το σοκ θα ηταν μεγαλυτερο. 

 

 

Σκηνικο οπως το περιγραφεις με σουβλακια κ παγωτά απι το περιπτερο πραγματι δεν θα ηθελα να ειναι μερος  της διασκέδασης μας και ναι θα απεφευγα τετοιες παρεες μεχρι την ηλικια που δεν μπορουσα να το αρνηθώ στο παθδι. Οπως θα απέφυγα τις μαμαδες που σχολιαζουν το shopping star. Δεν ειμαστε όλοι ίδιοι, τι να κάνουμε. 

Πες ότι κάνεις πλάκα.. Τι έχει το μπισκότο Παπαδοπούλου? ( 'Ελα και είναι και από τους καλύτερους πελάτες μας :razz:), Εμένα το είχε δοκιμάσει πολύ πριν τα 2 αλλά δεν του άρεσε! Προτίμησε τα oreo!

Θα απέφευγες καλοκαιρινές βραδιές με παρεάκι, σουβλάκαι-παγωτάκια? Το παιδί τι φταίει? Για να μην δοκιμάσει παγωτό περιπτέρου? Λυπάμαι..

Όσο για το shopping star, δεν το βλέπω, γιατί δεν βλέπω καθόλου τηλεόραση, το έβλεπα όμως τους 3 μήνες που είχα άδεια μητρότητας και ήταν το καλύτερο που μπορούσα να κάνω με ένα μωρό κολλημένο στο στήθος ! Kαι δεν θα είχα κανένα θέμα να συμμετάσχω στην κουβέντα! Και ας μεγάλωσα με γαλλικά και πιάνο. Μην τρελαθούμε τώρα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φανταζομαι οτι αυτα τα λες για παιδακι 1 ετους γιατι πλεον δεν ειναι κ τρομερο να φαει το παιδακι πιτογυρο το καλοκαιρι κ ας μην ξερει να το ζητησει.. Μηπως γιαυτο διαμαρτηρεσε οτι δεν εχετε επαφες με παιδακια? Μηπως προτεινεις στους γονεις να τα κερασεις μπροκολο κουνουπιδι κ σε περνανε για εξωγηινο? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Τι ακριβώς πιστεύεις ότι θα πάθει ένα παιδί δύο ετών αν φάει ένα κερασμένο μπισκότο Παπαδοπούλου; τι νομίζεις ότι θα καταστραφεί αν μετά το παιχνίδι πάτε γονείς και παιδιά για ένα σουβλάκι; ότι τι; ότι θα γίνεται μετά κάθε μέρα αυτό; ότι το παιδί θα ζητάει να γίνεται κάθε μέρα αυτό; Αλήθεια, πως το έχεις στο μυαλό σου

Βασικά ναι, ότι αν γίνει μια φορά, θα είναι δύσκολο να αρνηθώ τη δεύτερη κ την τρίτη κ φυσικά κάποια στιγμή θα σκεφτεί γιατί να φάω τη σπανακόπιτα που έχουμε σπίτι αφού μπορώ να φάω σουβλάκι; προφανώς στην εφηβεία θα γίνει κι αυτό, αλλά γιατί να το προκαλέσω από πριν καν πάει σχολείο; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Βασικά ναι, ότι αν γίνει μια φορά, θα είναι δύσκολο να αρνηθώ τη δεύτερη κ την τρίτη κ φυσικά κάποια στιγμή θα σκεφτεί γιατί να φάω τη σπανακόπιτα που έχουμε σπίτι αφού μπορώ να φάω σουβλάκι; προφανώς στην εφηβεία θα γίνει κι αυτό, αλλά γιατί να το προκαλέσω από πριν καν πάει σχολείο; 

 

Ακόμα και μετά από τρία σουβλάκια θα φάει τη σπανακόπιτα άνετα

α) γιατί αυτή υπάρχει στο σπίτι

β) γιατί του αρέσει, αφού την τρώει αδιαμαρτύρητα μέχρι τότε.

 

τόσο απλά.

 

Μη περιμένεις την εφηβεία. Από το δημοτικό κιόλας αγοράζουν μόνα τους ό,τι θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Βασικά ναι, ότι αν γίνει μια φορά, θα είναι δύσκολο να αρνηθώ τη δεύτερη κ την τρίτη κ φυσικά κάποια στιγμή θα σκεφτεί γιατί να φάω τη σπανακόπιτα που έχουμε σπίτι αφού μπορώ να φάω σουβλάκι; προφανώς στην εφηβεία θα γίνει κι αυτό, αλλά γιατί να το προκαλέσω από πριν καν πάει σχολείο; 

Μα δεν θα μπορεί να φάει σουβλάκι αντί για σπανακόπιτα. Πώς σου ήρθε αυτό? Θα έχετε σπίτι σουβλάκι? Αυτό με τα σουβλάκια πού και πού θα γίνεται. Τα Σαββατοκύριακα πχ, όχι κάθε μέρα. Δηλαδή αν ξέρω την ύπαρξη της σοκολατίνας, δεν θα ξαναφάω σαλάτα? Δεν κατανοώ το σκεπτικό. επίσης υπάρχουν πράγματα πιο σημαντικά στη ζωή από την αυστηρά υγιεινή διατροφή. Η κοινωνικοποίηση, η χαρά, η ανεμελιά. Η ζωή είναι στιγμές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

επίσης υπάρχουν πράγματα πιο σημαντικά στη ζωή από την αυστηρά υγιεινή διατροφή. Η κοινωνικοποίηση, η χαρά, η ανεμελιά. Η ζωή είναι στιγμές.

 

Σωστό αυτό, αλλά γιατί θεωρούμε δεδομένο ότι η κοινωνικοποίηση περιλαμβάνει κυρίως ανθυγιεινα; Επειδή έχουμε την κουλτούρα ότι οι ευχάριστες στιγμές, φιλικές συναθροίσεις, πάρτυ, έξοδοι δεν συνοδεύονται με μπρόκολο αλλά με πίτσα. Δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει οτι εκεί που κάθονται στην πλατεία να πάει να φέρει σαλάτες. Προφανώς κι εγώ έτσι το έχω στο μυαλό μου, απλά το σκέφτομαι φιλοσοφικά τώρα που το φερε η κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Βασικά ναι, ότι αν γίνει μια φορά, θα είναι δύσκολο να αρνηθώ τη δεύτερη κ την τρίτη κ φυσικά κάποια στιγμή θα σκεφτεί γιατί να φάω τη σπανακόπιτα που έχουμε σπίτι αφού μπορώ να φάω σουβλάκι; προφανώς στην εφηβεία θα γίνει κι αυτό, αλλά γιατί να το προκαλέσω από πριν καν πάει σχολείο; 

Δηλαδή το παιδί δε θα έχει φίλους μέχρι την εφηβεία για το φόβο της σπανακόπιτας;

Και γιατί να αλλάξει αυτό στην εφηβεία; Σε σχετικά καλό προάστιο της Αθήνας, υπάρχουν παιδιά που καπνίζουν και κάνουν διάφορα άλλα που μπορείς να υποθέσεις, από τις πρώτες τάξεις του Γυμνασίου. Εδώ δεν εμπιστεύεσαι το παιδί κοντά στον επικίνδυνο dealer μπισκότου, θα το εμπιστευτείς τότε να βγει με παρέα μόνο του, και να ξέρεις ότι γύρω του υπάρχει vape, κορίτσια με σορτσάκια και τσόντες στα κινητά; 

Just now, little lamb είπε:

 

Σωστό αυτό, αλλά γιατί θεωρούμε δεδομένο ότι η κοινωνικοποίηση περιλαμβάνει κυρίως ανθυγιεινα; Επειδή έχουμε την κουλτούρα ότι οι ευχάριστες στιγμές, φιλικές συναθροίσεις, πάρτυ, έξοδοι δεν συνοδεύονται με μπρόκολο αλλά με πίτσα. Δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει οτι εκεί που κάθονται στην πλατεία να πάει να φέρει σαλάτες. Προφανώς κι εγώ έτσι το έχω στο μυαλό μου, απλά το σκέφτομαι φιλοσοφικά τώρα που το φερε η κουβέντα.

 

Γιατί οι σαλάτες δεν είναι τόσο νόστιμες; Αν ήταν, θα τις προτιμούσαμε, δε θα τις τρώγαμε γιατί πιστεύουμε ότι είναι πιο υγιεινές. Δε θα υπήρχαν καν σουβλάκια, σοκολάτες και πίτσες αν γενικά η πλειοψηφία προτιμούσε τη σαλάτα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Δηλαδή το παιδί δε θα έχει φίλους μέχρι την εφηβεία για το φόβο της σπανακόπιτας;

Και γιατί να αλλάξει αυτό στην εφηβεία; Σε σχετικά καλό προάστιο της Αθήνας, υπάρχουν παιδιά που καπνίζουν και κάνουν διάφορα άλλα που μπορείς να υποθέσεις, από τις πρώτες τάξεις του Γυμνασίου. Εδώ δεν εμπιστεύεσαι το παιδί κοντά στον επικίνδυνο dealer μπισκότου, θα το εμπιστευτείς τότε να βγει με παρέα μόνο του, και να ξέρεις ότι γύρω του υπάρχει vape, κορίτσια με σορτσάκια και τσόντες στα κινητά; 

M'έπνιξες! Πάνω που έτρωγα έναν κουραμπιέ με σοκολάτα με τον δεύτερο καφε (σκέτο ε?), μου βγήκε από τη μύτη!!:D

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Chrysoum said:

Λοιπόν επειδη αυτο με το κουλουρι ξεκινησε απο εμενα, συγνωμη αν σας το χαλαω παιδιά αλλα δεν θεωρειται θρεπτική τροφή, πως να το κανουμε; ... κανεις δεν μπορει να ισχυριστει οτι το ασπρο κουλουρακι εχει υψηλο σκορ (ουτε σε φυτικες ινες, ουτε σε μεταλλα, ουτε σε αμινο οξεα, ουτε σε λιπαρα οξεα),

Συγνώμη, αλλά για το παλιό καλό κουλούρι Θεσ/κης μιλάμε; Γιατι ο σουσάμι και μόνο (και βασικά λόγω αυτού) είναι σούπερ υγιεινό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Σωστό αυτό, αλλά γιατί θεωρούμε δεδομένο ότι η κοινωνικοποίηση περιλαμβάνει κυρίως ανθυγιεινα; Επειδή έχουμε την κουλτούρα ότι οι ευχάριστες στιγμές, φιλικές συναθροίσεις, πάρτυ, έξοδοι δεν συνοδεύονται με μπρόκολο αλλά με πίτσα. Δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει οτι εκεί που κάθονται στην πλατεία να πάει να φέρει σαλάτες. Προφανώς κι εγώ έτσι το έχω στο μυαλό μου, απλά το σκέφτομαι φιλοσοφικά τώρα που το φερε η κουβέντα.

Γιατί ρε κορίτσι σαλάτα τρως κ σπίτι σου καθε μέρα ενώ πίτσα κ σουβλάκι οχι κ τα έχεις συνδυάσει με έξοδο. Επίσης είναι πιο εύκολο να κρατάς το σουβλάκι στην πλατεία ή στο πάρκο από το πλαστικό μπολ με τη σαλάτα με τα λάδια κ τα μαρούλια κ τα καλαμπόκια να πετάγονται με το που πας να τα πηρουνιασεις με το πλαστικο πιρούνι, θέλει κ ερωτημα;! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Belmar said:

Συγνώμη, αλλά για το παλιό καλό κουλούρι Θεσ/κης μιλάμε; Γιατι ο σουσάμι και μόνο (και βασικά λόγω αυτού) είναι σούπερ υγιεινό.

Ναι για το παλιο καλο κουλουρι Θεσ/κης μιλαμε. Περα απο το σουσαμι, το οποιο ποσοτικα ποσο να ειναι, το 5-10% ισως του βαρους της τροφης, τι αλλο περιεχει; και θεωρεις οτι αυτο το μικρο ποσοστο ειναι αρκετο για να αυξησει τοσο την διατροφικη του αξια και να το αναγαγει σε θρεπτικη τροφη;  

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Σωστό αυτό, αλλά γιατί θεωρούμε δεδομένο ότι η κοινωνικοποίηση περιλαμβάνει κυρίως ανθυγιεινα; Επειδή έχουμε την κουλτούρα ότι οι ευχάριστες στιγμές, φιλικές συναθροίσεις, πάρτυ, έξοδοι δεν συνοδεύονται με μπρόκολο αλλά με πίτσα. Δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει οτι εκεί που κάθονται στην πλατεία να πάει να φέρει σαλάτες. Προφανώς κι εγώ έτσι το έχω στο μυαλό μου, απλά το σκέφτομαι φιλοσοφικά τώρα που το φερε η κουβέντα.

 Μα κ εξω να βγουμε παντα τρωμε κ σαλατα ... Αλλα δεν χορταινεις μονο με σαλατα. ..

Just now, Chrysoum είπε:

Ναι για το παλιο καλο κουλουρι Θεσ/κης μιλαμε. Περα απο το σουσαμι, το οποιο ποσοτικα ποσο να ειναι, το 5-10% ισως του βαρους της τροφης, τι αλλο περιεχει; και θεωρεις οτι αυτο το μικρο ποσοστο ειναι αρκετο για να αυξησει τοσο την διατροφικη του αξια και να το αναγαγει σε θρεπτικη τροφη;  

Μπορει να μην εχει τοσες βιταμινες αλλα εχει ενεργεια που χρειαζονται τα παιδια ..οποτε γιατι να μην το φαει αφου κακο δεν κανει.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Ναι για το παλιο καλο κουλουρι Θεσ/κης μιλαμε. Περα απο το σουσαμι, το οποιο ποσοτικα ποσο να ειναι, το 5-10% ισως του βαρους της τροφης, τι αλλο περιεχει; και θεωρεις οτι αυτο το μικρο ποσοστο ειναι αρκετο για να αυξησει τοσο την διατροφικη του αξια και να το αναγαγει σε θρεπτικη τροφη;  

 

Είναι περίπου το ίδιο με το "μια κουταλιά ταχίνι σε μια φέτα ψωμι", καλύπτει δλδ τη θρεπτική αξία του σνακ. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή έχω ένα παιδί τριών χρόνων που δεν πάει σχολείο και δεν έχουμε φίλους με παιδιά. Το τι θα γίνει όταν πάει 12, δεν το ξέρω, αλλά δεν θα του δώσω από τώρα ηλεκτρονικό τσιγάρο μην τυχόν κ το ζηλέψει τότε κ πέσει με τα μούτρα. 
 

Τους φίλους μπορώ να τους καλέσω σπίτι και να τους ετοιμάσω κάτι. όχι πίτσα με βάση κουνουπίδι και αγκινάρες, κάτι που τρώνε τα παιδάκια. Μπορώ να βρω μια δυο οικογένειες που τους αρεεει αυτό κ να πηγαινουμε για βόλτα στο βουνό κ για πικ-νικ.  αν εμένα δεν με εκφράζει να χαζολογάω τα απογεύματα στις πλατείες με παγωτά κ σουβλάκια, με ανθρωπουσ που δεν έχω τίποτα κοινό, δεν έχω καμια πρόθεση να το υποστώ για χάρη του παιδιού συστηματικά. και συγγνώμη, ένα παιδί δημοτικού πώς αγοράζει ο,τι θέλει; ποιος του δίνει λεφτά και πού κυκλοφορεί μόνο του; εδώ λέμε ότι τα παιδθα δεν πηγαίνουν σε πάρτι μόνα τους, κατά τ αλλά έχουν χαρτζιλίκι κ πηγαίνουν μόνα τους στο περίπτερο; προφανώς κ τα μεν κ τα δε ισχύουν, υπάρχει αρκετή ποικιλία στην κοινωνία μας κ όλα είναι δυνατά. όπως σ εσάς κάνει εντύπωση αν ένα τρίχρονο δεν έχει φάει μπισκότο, εμένα μου κάνει εντύπωση ότι πολλά τρίχρονα έχουν φάει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Belmar είπε:

 

Είναι περίπου το ίδιο με το "μια κουταλιά ταχίνι σε μια φέτα ψωμι", καλύπτει δλδ τη θρεπτική αξία του σνακ. 

εγω δ μιλαω σαν ειδικος σε διατροφη,κ σιγουρα το ψαχνω λιγοτερο απο την chryssoum,κ την εσπερος.αλλα δ το λες κ το ιδιο.λογικα το ταχινι εχει περισσοτερα θετικα απο το ελαχιστο σουσαμι του κουλουριου.συν οτι μια φετα ψωμι μπορει να ειναι ολικης,οποτε διατροφικα θα ειναι καλυτερο απο το λευκο κουλουρι

παρολα αυτα τρωω κ τα δυο,οπως δινω κ στα παιδια

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 said:

εγω δ μιλαω σαν ειδικος σε διατροφη,κ σιγουρα το ψαχνω λιγοτερο απο την chryssoum,κ την εσπερος.αλλα δ το λες κ το ιδιο.λογικα το ταχινι εχει περισσοτερα θετικα απο το ελαχιστο σουσαμι του κουλουριου.συν οτι μια φετα ψωμι μπορει να ειναι ολικης,οποτε διατροφικα θα ειναι καλυτερο απο το λευκο κουλουρι

παρολα αυτα τρωω κ τα δυο,οπως δινω κ στα παιδια

 

Μα το ταχίνι, σουσάμι είναι και η ποσότητα που είναι πανω στο κουλούρι είναι περίπου 1 κουταλάκι (μπορεί και παραπάνω). Τωρα αν το ψωμί είναι ολικής, μα και το κουλούρι μπορεί να είναι ολικής.

Just now, Έσπερος said:

Αυτή τη στιγμή έχω ένα παιδί τριών χρόνων που δεν πάει σχολείο και δεν έχουμε φίλους με παιδιά. Το τι θα γίνει όταν πάει 12, δεν το ξέρω, αλλά δεν θα του δώσω από τώρα ηλεκτρονικό τσιγάρο μην τυχόν κ το ζηλέψει τότε κ πέσει με τα μούτρα. 
 

Τους φίλους μπορώ να τους καλέσω σπίτι και να τους ετοιμάσω κάτι. όχι πίτσα με βάση κουνουπίδι και αγκινάρες, κάτι που τρώνε τα παιδάκια. Μπορώ να βρω μια δυο οικογένειες που τους αρεεει αυτό κ να πηγαινουμε για βόλτα στο βουνό κ για πικ-νικ.  αν εμένα δεν με εκφράζει να χαζολογάω τα απογεύματα στις πλατείες με παγωτά κ σουβλάκια, με ανθρωπουσ που δεν έχω τίποτα κοινό, δεν έχω καμια πρόθεση να το υποστώ για χάρη του παιδιού συστηματικά. και συγγνώμη, ένα παιδί δημοτικού πώς αγοράζει ο,τι θέλει; ποιος του δίνει λεφτά και πού κυκλοφορεί μόνο του; εδώ λέμε ότι τα παιδθα δεν πηγαίνουν σε πάρτι μόνα τους, κατά τ αλλά έχουν χαρτζιλίκι κ πηγαίνουν μόνα τους στο περίπτερο; προφανώς κ τα μεν κ τα δε ισχύουν, υπάρχει αρκετή ποικιλία στην κοινωνία μας κ όλα είναι δυνατά. όπως σ εσάς κάνει εντύπωση αν ένα τρίχρονο δεν έχει φάει μπισκότο, εμένα μου κάνει εντύπωση ότι πολλά τρίχρονα έχουν φάει. 

 

Το μπολνταρισμένο είναι όλη η ουσία. Διότι με καλή παρέα μπορείς να κανεις και τις βόλτες σου στο βουνό και τα σουβλάκια σου στη πλατεία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτή τη στιγμή έχω ένα παιδί τριών χρόνων που δεν πάει σχολείο και δεν έχουμε φίλους με παιδιά. Το τι θα γίνει όταν πάει 12, δεν το ξέρω, αλλά δεν θα του δώσω από τώρα ηλεκτρονικό τσιγάρο μην τυχόν κ το ζηλέψει τότε κ πέσει με τα μούτρα. 
 

Τους φίλους μπορώ να τους καλέσω σπίτι και να τους ετοιμάσω κάτι. όχι πίτσα με βάση κουνουπίδι και αγκινάρες, κάτι που τρώνε τα παιδάκια. Μπορώ να βρω μια δυο οικογένειες που τους αρεεει αυτό κ να πηγαινουμε για βόλτα στο βουνό κ για πικ-νικ.  αν εμένα δεν με εκφράζει να χαζολογάω τα απογεύματα στις πλατείες με παγωτά κ σουβλάκια, με ανθρωπουσ που δεν έχω τίποτα κοινό, δεν έχω καμια πρόθεση να το υποστώ για χάρη του παιδιού συστηματικά. και συγγνώμη, ένα παιδί δημοτικού πώς αγοράζει ο,τι θέλει; ποιος του δίνει λεφτά και πού κυκλοφορεί μόνο του; εδώ λέμε ότι τα παιδθα δεν πηγαίνουν σε πάρτι μόνα τους, κατά τ αλλά έχουν χαρτζιλίκι κ πηγαίνουν μόνα τους στο περίπτερο; προφανώς κ τα μεν κ τα δε ισχύουν, υπάρχει αρκετή ποικιλία στην κοινωνία μας κ όλα είναι δυνατά. όπως σ εσάς κάνει εντύπωση αν ένα τρίχρονο δεν έχει φάει μπισκότο, εμένα μου κάνει εντύπωση ότι πολλά τρίχρονα έχουν φάει. 

Εσπερος σε ολα υπαρχει ενα μετρο... Αυτο νομιζω οτι χανετε.. Απο οτι βλεπεις καμια δεν ειναι καθε μερα στις πλατειες με σουβλακια.. Ομως αν προταθει θα παει.. Κ ουτε καμια ταιζει το παιδι καθε μερα μπισκοτα .. Ομως οταν βρεθει θα το δωσει... 

Τωρα να αποκλεεις διαφορα ειναι κακο κ για σενα κ για το παιδι.δημιουργει αποθυμενα κ ενοχες .. 

Κ εμεις με τις φιλες μου με ταπερακια παμε παντου αλλα θα τα δωσουμε κ τα δυο οταν πρεπει.. 

Link to comment
Share on other sites

Ένα παιδί τριών ετών έχει απωθημένο επειδή τρώει σπιτικό σουβλάκι στα κάρβουνα και όχι πιτόγυρο απ έξω; έχει απωθημένο αν βλέπει τη μαμα του να φτιάχνει σπιτική πίτσα ή σπιτικό κέικ στα γενέθλια του; 

Link to comment
Share on other sites

Κ φυσικα θα δωσεις στο παιδι λεφτα αν στα ζητησει γιατι πολυ απλα θα ζηταει πραγματα κ θα τρωει απτους φιλους του... 

Επισης θα στα κρυβει τι κανει οταν απαγορευεις συνεχεια ... @Έσπερος συναναστρεφεσε με παιδια κ νομιζω οτι πρεπει να βλεπεις πως λειτουργουν. ... Απλα θα σου πουν ψεματα κ εσυ θα πιστευεις οτι το παιδι σου δνε τρωει σοκολατες

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ κορίτσια πιτογυρο έξω στην πλατεία (αν εννοείται αυτό το σουβλάκι) δε μπορώ να φάω ούτε για αστείο πάντα το τρώω ανοιχτό κ μόνο στην ιδέα ότι θα γίνω  μέσα στα λάδια δε το θέλω καθόλου... :roll:Αλλά ένα σακουλάκι ηλιοσπορους άνετα τους τρώω 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...