Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Θα ήθελα να ανταλλάξουμε ιδέες για βράδυνο φαγητό για παιδί τριών ετών και γενικα έχω απορία για το τι τρώνε τα παιδιά σας μετά το μεσημεριανό. 

 

Ο μικρός μέχρι τώρα, τρώει μεσημεριανό αργούτσικα, μετά τον ύπνο, περίπου 3.30. Το πρωί τρώει γάλα κ φρουτα. Το απόγευμα καμία φορά ζητάει δεύτερη μπανάνα, συνήθως κατά τις 5. Μετά γύρω στις 7.30-8 του δίνω γιαούρτι με ξηρούς καρπούς ή αυγό. Κ μετά τις 9 γάλα. Πιο παλιά εναλλάσσαμε το απογευματινό κ με ντάκο, αλλά τώρα το βαρέθηκε. Σ αυτή τη φάση μάλλον έχει βαρεθεί κ το γιαούρτι κ επίσης πιστεύουμε ότι θα επρεπε να τρώει κάτι που να παραπέμπει πιο πολύ σε κανονικό γεύμα. 

 

Αν έχουμε ζυμαρικά (σχεδον πάντα με πρωτεΐνη), επειδή του αρέσουν, πάντα τρώει κ βράδυ. Κ μπιφτέκι που τ αρεεει πολύ συχνά τρώει βράδυ, όπως επίσης το καλοκαίρι που ήμασταν στην πεθερά μ κ το βασικό γεύμα ήταν το βράδυνο (για τους μεγάλους), καθόταν μαζί μας κ έτρωγε διαφορα από το τραπέζι. Γενικα όμως δεν είναι πολύ θετικός στο να επαναλάβω το μεσημεριανό κ το απόγευμα. Έτσι κ αλλιώς επειδή μαγειρεύω για δο μέρες, δεν θέλω να επιμείνω να φάει το ίδιο κ βράδυ γιατί προφανώς θα το σιχαθεί κάποια στιγμή.

 

Δεν ξέρω όμως τι άλλο να δίνω. Πίτες δεν θέλει, είναι το βασικό φαγητό που δεν θέλει σ αυτή τη φάση. επίσης η πίτσα δεν του αρέσει, τρώει μόνο το τραγανό από το ζυμάρι. Σαλάτες τρώει βραστές (χόρτα, μπρόκολο), αλλά δεν ενθουσιάζεται για ωμές. Ζυμαρικά τρώει γενικα 2 φορές την εβδομάδα μαζί με κρέας, δεν θα ήθελα να το επαναλάβω κ συστηματικά γιατί βράδυ, άλλο αν καμία φορά κάνουμε κάτι σπέσιαλ για όλους. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 489
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Eσείς τι τρώτε; Δεν θυμάμαι να έδινε ποτέ κάτι διαφορετικό από ό,τι τρώγαμε εμείς στα παιδιά μετά το χρόνο.

Εμείς ή τρώμε το μεσημεριανό, ή σαλάτα. Σαλάτα δεν τρώει σκέτη όμως κ δεν ξέρω κ αν είναι επαρκής για ένα παιδί, το μεσημεριανό θα ήταν μια λύση για κάποιες φορές αλλά θέλω λίγη ποικιλία για να μην τα βαρεθεί κ αυτά τα φαγητά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εμείς ή τρώμε το μεσημεριανό, ή σαλάτα. Σαλάτα δεν τρώει σκέτη όμως κ δεν ξέρω κ αν είναι επαρκής για ένα παιδί, το μεσημεριανό θα ήταν μια λύση για κάποιες φορές αλλά θέλω λίγη ποικιλία για να μην τα βαρεθεί κ αυτά τα φαγητά. 

 

Κοίτα, με σαλάτα το παιδί δε θα είναι εντάξει για πολλά χρόνια ακόμη, οπότε πρέπει να το σκεφτείτε μακροπρόθεσμα. Ούτε παιδί δημοτικού τρώει μόνο σαλάτα και σίγουρ όχι αγόρι στην εφηβεία, δε θες προσωρινή λύση. Αν εσείς τρώτε σαλάτα, μήπως απλώς να την εμπλουτίζατε για το παιδί; Με κρέας στο γκριλ, τυρί και ψωμί, αυγό, σάντουιτς, τοστ;

Link to comment
Share on other sites

Κρύο σάντουιτς ή τορτίγια με ό,τι θες ( τυρί, ντομάτα , καλαμπόκι ,αυγό, μαρούλι , κοτόπουλο , γαλοπούλα κτλ) , ομελέτα, τοστ, σούπα τραχανά, ζυμαρικά( είτε μακαρόνια είτε κριθαράκι) με τυρί, φρυγανιά κ παξιμάδια με τυρί κ ντομάτα. Όλα τα παραπάνω είναι πράγματα που γίνονται γρήγορα. Κάποια από αυτά τα δίνω ( τραχανά, ζυμαρικά με τυρί, αυγό) κ στη μικρή μου που είναι ενός, αλλά εγώ της δίνω κυρίως γιαούρτι με βρώμη, αλλά είπες δεν το προτιμά. Μεσημεριανό δίνω κ το βράδυ τις φορές που δεν έχει φάει καλά το μεσημέρι. Θα έδινα επίσης σε ένα παιδάκι τριών ετών γάλα με δημητριακά . Γενικά, το γάλα, το γιαούρτι για βράδυ λειτουργούν ηρεμιστικά για τα παιδάκια μου έχει πει η παιδίατρος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Annitamik είπε:

Κρύο σάντουιτς ή τορτίγια με ό,τι θες ( τυρί, ντομάτα , καλαμπόκι ,αυγό, μαρούλι , κοτόπουλο , γαλοπούλα κτλ) , ομελέτα, τοστ, σούπα τραχανά, ζυμαρικά( είτε μακαρόνια είτε κριθαράκι) με τυρί, φρυγανιά κ παξιμάδια με τυρί κ ντομάτα. Όλα τα παραπάνω είναι πράγματα που γίνονται γρήγορα. Κάποια από αυτά τα δίνω ( τραχανά, ζυμαρικά με τυρί, αυγό) κ στη μικρή μου που είναι ενός, αλλά εγώ της δίνω κυρίως γιαούρτι με βρώμη, αλλά είπες δεν το προτιμά. Μεσημεριανό δίνω κ το βράδυ τις φορές που δεν έχει φάει καλά το μεσημέρι. Θα έδινα επίσης σε ένα παιδάκι τριών ετών γάλα με δημητριακά . Γενικά, το γάλα, το γιαούρτι για βράδυ λειτουργούν ηρεμιστικά για τα παιδάκια μου έχει πει η παιδίατρος

Ζυμαρικά κ τραχανάδες δεν θέλω να δώσω αλλά. Ήδη είναι αναγκαίο κακό για να συνοδεύσω το κρέας κ δυστυχώς του αρέσουν παρα πολύ κ τρελαίνεται. Θα ήταν καταστροφικό να βαλω κι άλλα ζυμαρικά στο πρόγραμμα. Το γιαούρτι το θέλω πάρα πολύ, στενοχωρήθηκα ήδη απ όταν το περιορίσαμε στις 3-4 φορές κ στενοχωριέμαι που δεν το τρώει όλο εδώ κ πάνω από ένα χρόνο κ δεν το τρώει σκέτο πια, γιατί δεν κάναμε κάτι λάθος, δεν δώσαμε αντβανς, δεν βάλαμε μέσα μέλι, είναι πολύ κρίμα που με τόσο σωστές βάσεις τώρα τρώει μόνο την πέτσα κ μετά περίπου το μισό με ξηρούς καρπούς, κ γενικα τη μέρα του γιαουρτιού το αναβάλλει διαρκώς. Ούτε πολλά ψωμιά θέλω, γι αυτό έχω αποκλείσει όλα τα σαντουιτσοειδη. Του χρόνου που θα πάει σχολείο θα τρώει αναγκαστικά κάτι με ψωμί στο δεκατιανό αφού δεν θα μπορεί να φάει φρουτα, δεν γίνεται να βαλω κι άλλο ψωμί. Αλλά έτσι πραγματικά έχω έρθει σε αδιέξοδο. Και δεν ξέρω κ τι άλλο πια να μαγειρευω. Μια φορά τρώει κιμά, δυο φορές κρέας με πατάτες ή κριθαράκι ή αρακά, δυο φορές ψάρι, κ μετά δυο φορές όσπριο ή σοανακορυζο ή άλλο ζυμαρικό. Δηλαδή όλα τα τρώει μέσα στη βδομάδα. Τι άλλο μα βαλω για το βράδυ χωρίς να διπλασιάσω το μαγείρεμα; 

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να του δίνεις πολλούς συνδυασμούς με αυγό, ομελέτα, αυγά ποσε, αυγό βραστό, scrumbled κλπ. Εγώ κάτι τέτοιο τους δίνω συνήθως μαζί με λαχανικά (εμένα όμως τα τρώει τα ωμά λαχανικά - καρότο, πιπεριά - αγγούρι - ντομάτα (ανάλογα την εποχή)). Επίσης εμάς της αρέσουν οι σαλάτες, οπότε πολυ συχνά θα φάει κάτι τέτοιο, τους βάζω και στήθος κοτόπουλο, απλά ψημένο στον φούρνο. Γενικά επειδή τρώνε λαχανικά, κάνω πολλές φορές ένα πιάτο με "σνακ" με λαχανικά (είτε βρασμένα (μπρόκολο, κουνουπίδι, πράσινα φασολάκια) είτε ωμά) που κάθε φορά το συνοδεύω με κάτι διαφορετικό, κοτόπουλο, τόνο,  τυρί, ελιές καμία φορά και τρώνε αυτά. Το πηγαίνω εναλλαξ, είτε διαφορα γεύματα με αυγό, είτε αυτό με τα σνακ. Και εγώ στο σπίτι δεν τους δίνω καθόλου ψωμί γιατι τρωνε πολύ στον παιδικό, και δεν δίνω ούτε ζυμαρικά, ίσως μια φορά στις 10 μέρες, οπότε νιώθω τον προβληματισμό σου :)

Link to comment
Share on other sites

θα σου αναφερω καποιες επιλογες,αν κ νομιζω δ θα σε βολεψουν

τα πιο ελαφρια μας ειναι γαλα με δημητριακα,η γιαουρτι με βρωμη,φρουτα κλπ

τυπου τοστ-κρυο σαντουιτς με απειρες επιλογες.τυρι-λαχανικα,τυρι-αλλαντικο-κρεας που εχει περισσεψει με διαφορα λαχανικα

πιτες,αλμυρα μαφιν

κτ που περισσεψε απο το μεσημερι κ θελουν

τραχανα,ριζοτο,κριθαροτο,πληγουρι με λαχανικα

αυγα,βραστα,αυγοφετες,ομελετα με απειρους συνδυασμους

τους αρεσουν πολυ ψευτο-μπιφτεκια κ τα τρωνε κ βραδυ.φαλαφελ,κολοκυθοκεφτεδες

κ σαλατες.οχι μια απλη μαρουλοσαλατα,αλλα κτ που εχει κ πρωτεινη.συνηθως σε αυτες τους αρεσει αγγουρι-καροτο-καλαμποκι-τουρσι-κοκκινα φασολια

γενικα μπορεις να δεις σαλατες με πρωτεινη πχ οσπρια,εχει πολυ ωραιες ιδεες

μικροτερα ετρωγαν κ πολλα ωμα η ψητα λαχανικα με καποιο ντιπ(χουμους πχ),αλλα οχι πια ιδιαιτερα

 

 

(παντως υπαρχουν καποιες επιλογες για λαχανικα-φρουτα κ σαν κολατσιο στο σχολειο,να το εχεις στον νου για του χρονου.ισως οχι για καθε μερα,αλλα εστω τις μισες)

Link to comment
Share on other sites

@vicky86 σαλάτες με όσπρια δίνεις κ το βράδυ; τα φοβάμαι λόγω βαρυστομαχιάς, κ ήδη τρώει δυο φορές την εβδομάδα συνήθως όσπρια. Οι πίτες θα βόλευαν, μαφιν θέλω να δοκιμάσω αλλά το αναβάλλω γιατί τετοια δεν τρώει ο άντρας μ κ δεν έχω όρεξη να φτιάχνω κάτι που δεν θα φάμε όλοι. 

 

Γενικα πάντως βλέπω ότι δεν τρώνε ούτε τα δικά σας απαραιτήτως κάτι μεγάλο για βράδυ. Αν ας πούμε φάνε γάλα με δημητριακά, τι άλλο θα έχουν φάει μετά το μεσημεριανό; 

 

Βραδυ τρώτε όλοι μαζί; δλδ τρώτε κι εσείς τα ίδια; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

@vicky86 σαλάτες με όσπρια δίνεις κ το βράδυ; τα φοβάμαι λόγω βαρυστομαχιάς, κ ήδη τρώει δυο φορές την εβδομάδα συνήθως όσπρια. Οι πίτες θα βόλευαν, μαφιν θέλω να δοκιμάσω αλλά το αναβάλλω γιατί τετοια δεν τρώει ο άντρας μ κ δεν έχω όρεξη να φτιάχνω κάτι που δεν θα φάμε όλοι. 

 

Γενικα πάντως βλέπω ότι δεν τρώνε ούτε τα δικά σας απαραιτήτως κάτι μεγάλο για βράδυ. Αν ας πούμε φάνε γάλα με δημητριακά, τι άλλο θα έχουν φάει μετά το μεσημεριανό; 

 

Βραδυ τρώτε όλοι μαζί; δλδ τρώτε κι εσείς τα ίδια; 

Ναι τρώμε όλοι μαζί, και τρώμε και πάντα όλοι το ίδιο. Εμάς αυτά που σου είπα τους τα δίνω για μεσημερι το ΣΚ που είναι σπιτι, γιατι το κυρίως γεύμα για εμάς είναι το βραδινό. Δηλαδή τρώνε αυτά στις 13:30 περίπου και μετά θα φάνε βραδινό στις 17. Μετά το βραδινό λοιπόν που τρώνε συνήθως καλά τρώνε φρούτα κατά τις 19 και πίνουν γάλα πριν πάνε για ύπνο στις 20. Οπότε στην ερώτηση τι τρωνε μετά το μεσημεριανό, θα έλεγα ότι τα δικά μου παιδιά τρώνε αυτό, τρώνε ένα φρούτο δηλαδή στις 2 ώρες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

@vicky86 σαλάτες με όσπρια δίνεις κ το βράδυ; τα φοβάμαι λόγω βαρυστομαχιάς, κ ήδη τρώει δυο φορές την εβδομάδα συνήθως όσπρια. Οι πίτες θα βόλευαν, μαφιν θέλω να δοκιμάσω αλλά το αναβάλλω γιατί τετοια δεν τρώει ο άντρας μ κ δεν έχω όρεξη να φτιάχνω κάτι που δεν θα φάμε όλοι. 

 

Γενικα πάντως βλέπω ότι δεν τρώνε ούτε τα δικά σας απαραιτήτως κάτι μεγάλο για βράδυ. Αν ας πούμε φάνε γάλα με δημητριακά, τι άλλο θα έχουν φάει μετά το μεσημεριανό; 

 

Βραδυ τρώτε όλοι μαζί; δλδ τρώτε κι εσείς τα ίδια; 

1-2κουτ οσπρια μεσα σε μια σαλατα δ θα ελεγα οτι ειναι κτ τοσο βαρυ

μες στη βδομαδα συνηθως θα κανω 1-2φορες οσπρια

κτ σαν σουφλε;

οχι εμενα δ τρωνε απαραιτητα πολυ για βραδινο,ειδικα καθημερινες με τα σχολεια

εξαρταται αν θα φαμε λιγο πιο νωρις για μεσημερι η λιγο πιο αργα.φυσικα κ τι θα φαμε.με τα ψαρια παντα πεινανε γρηγορα

μπορει πχ να φανε φρουτο κ κεικ η πιτα για απογευμα,κατα τις 5-6,οποτε μετα κατα τις 8γαλα με δημητριακα.ειδικα αν ξαπλωσουν νωρις τους φτανει

εξαρταται δλδ κ απο το απογευματινο.εμενα δ θα φανε σκετο φρουτο συνηθως

τις περισσοτερες φορες θα φαμε μαζι.αλλα οχι ολοι το ιδιο οταν εχουμε πιο προχειρα.δλδ μπορει να φανε γαλα με δημητριακα κ εμεις τοστ.αυτα τοστ,εμεις σαλατα

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει και μένα το θέμα... Εμενα πάντως δε χορταίνουν με τα πιο πολλά που γράφετε, οπότε όσα κι αν δώσω καταλήγω να δίνω τελικά φαΐ, κανονικο όπως το μεσημεριανό δηλαδή. Και ησυχία μετά... Γάλατακι, νάνι. 

 

Γιαούρτι με μέλι και καρύδια δίνω απογευματινό όχι βραδινό και γενικώς τα πιο πολλά από αυτά που γράφονται.... 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Τι γάλα με δημητριακά το δίνετε αντί για γάλα σκέτο ή έξτρα από το βράδυνο; 

αντι για σκετο γαλα.ειτε το πρωι,ειτε για ελαφρυ βραδινο.δλδ μετα δ θα πιουνε κ γαλα

αλλα εμενα μπορει να μην πιουν κ αλλες μερες.συνηθως πινουν 1-2κουπες την ημερα

αλλα δ με πειραζει κ να μην πινουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ το βράδυ δίνω είτε το μεσημεριανό φαγητό αν είναι κάτι που της αρέσει αρκετά η αλλιώς ομελέτα, αυγοφετες, αυγό μάτι, τραχανά. Στην κατάψυξη έχω πάντα φτιαγμένα κεφτεδάκια με κιμα, φαβοκεφτεδες, ρεβυθοκεφτεδες, τυροπιτάκια κ κάθε φορά που τελειώνει κάτι το ξανά φτιάχνω. Οπότε δεν ξεμενω ποτέ από βραδινό. Ο τραχανάς πάντως μια χαρά θρεπτικός είναι. Υπάρχει κ αυτός που φτιάχνεται με γάλα

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινής απορία: τι κακό έχει το μέλι στο γιαούρτι; Εγώ προσπαθώ να του το δώσω και δεν το θέλει με τίποτα, το καταλαβαίνει αμέσως και σφραγίζει το στόμα. Και στεναχωριέμαι, γιατί θέλω να τρώει μέλι. Δεν πρέπει να θέλω;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Ειλικρινής απορία: τι κακό έχει το μέλι στο γιαούρτι; Εγώ προσπαθώ να του το δώσω και δεν το θέλει με τίποτα, το καταλαβαίνει αμέσως και σφραγίζει το στόμα. Και στεναχωριέμαι, γιατί θέλω να τρώει μέλι. Δεν πρέπει να θέλω;

Δεν έχει κάτι κακό, προφανώς η Έσπερος το λέει για να μην μαθαίνει το παιδί της στις γλυκές γεύσεις..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Ειλικρινής απορία: τι κακό έχει το μέλι στο γιαούρτι; Εγώ προσπαθώ να του το δώσω και δεν το θέλει με τίποτα, το καταλαβαίνει αμέσως και σφραγίζει το στόμα. Και στεναχωριέμαι, γιατί θέλω να τρώει μέλι. Δεν πρέπει να θέλω;

Γιατί να μη θέλεις; Να μη στεναχωριέσαι όμως. Αλλάζουν οι προτιμήσεις των παιδιών. Αν δεν το θέλει μην προσπαθείς για λίγο καιρό και εμφάνισέ το πάλι αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Ειλικρινής απορία: τι κακό έχει το μέλι στο γιαούρτι; Εγώ προσπαθώ να του το δώσω και δεν το θέλει με τίποτα, το καταλαβαίνει αμέσως και σφραγίζει το στόμα. Και στεναχωριέμαι, γιατί θέλω να τρώει μέλι. Δεν πρέπει να θέλω;

Γιατί αν μάθει να το τρώει με μέλι, μετά θα του φαίνεται ξινό. Εγω μικρή έβαζα έναν τόνο ζάχαρη για να φάω γιαούρτι, και αναγουλιαζα όταν έβλεπα πέτσα.  Και τώρα μετά βίας τρώω μισό κεσεδάκι κ προτιμώ να έχει μέλι μέσα, απλώς συνήθισα την πετσα. Αυτά θέλω να αποφύγω με το παιδί. Κ που τρώει ξηρούς καρπούς μαζί, δεν κ πολυαρεσει. Τουλάχιστον τρώει σκέτη την πέτσα, κάτι είναι κι αυτό. Έχω περάσει τεράστια ταλαιπωρία για να μάθω να τρώω υγιεινά φαγητά κ με την πρώτη ευκαιρία κάνω την ατασθαλια, δεν θέλω να περάσει τα ίδια το παιδί. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Γιατί αν μάθει να το τρώει με μέλι, μετά θα του φαίνεται ξινό. Εγω μικρή έβαζα έναν τόνο ζάχαρη για να φάω γιαούρτι, και αναγουλιαζα όταν έβλεπα πέτσα.  Και τώρα μετά βίας τρώω μισό κεσεδάκι κ προτιμώ να έχει μέλι μέσα, απλώς συνήθισα την πετσα. Αυτά θέλω να αποφύγω με το παιδί. Κ που τρώει ξηρούς καρπούς μαζί, δεν κ πολυαρεσει. Τουλάχιστον τρώει σκέτη την πέτσα, κάτι είναι κι αυτό. Έχω περάσει τεράστια ταλαιπωρία για να μάθω να τρώω υγιεινά φαγητά κ με την πρώτη ευκαιρία κάνω την ατασθαλια, δεν θέλω να περάσει τα ίδια το παιδί. 

Προσωπικά δεν ξέρω κανέναν, ούτε ενήλικα ούτε παιδί που να τρώει σκέτο γιαούρτι. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο σημαντικό να το φάει σκέτο. πιο πολλά θα του προσφέρει με μέλι  και ξηρούς καρπούς ή με βρώμη, παρά σκέτο. Επίσης, επειδή ανέφερες τα advance πιο πάνω, η παιδίατρος μου μου έχει πει οτι είναι εξαιρετικά και πολύ θρεπτικά. 

Πάντως για βραδινό , εαν δεν θέλουμε κανονικό φαγητό, του φτιάχνω τοστάκι με διπλό τυρί και ντομάτα. Συχνά το συνοδεύει με αγγουράκι. Τα πάντα συνοδεύει με αγγουράκι βασικά. Γενικά τον αφήνω να τρώει ότι θέλει. Δεν υπάρχουν απαγορευμένες τροφές , δεν του έχω πει ποτέ όχι για κάτι φαγώσιμο. Του αρέσει πολύ το μακαρονάκι με τυρί, οπότε αν μου ζητήσει το απόγευμα, θα του φτιάξω. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...