Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Just now, little lamb said:

 

Σωστό αυτό, αλλά γιατί θεωρούμε δεδομένο ότι η κοινωνικοποίηση περιλαμβάνει κυρίως ανθυγιεινα; Επειδή έχουμε την κουλτούρα ότι οι ευχάριστες στιγμές, φιλικές συναθροίσεις, πάρτυ, έξοδοι δεν συνοδεύονται με μπρόκολο αλλά με πίτσα. Δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει οτι εκεί που κάθονται στην πλατεία να πάει να φέρει σαλάτες. Προφανώς κι εγώ έτσι το έχω στο μυαλό μου, απλά το σκέφτομαι φιλοσοφικά τώρα που το φερε η κουβέντα.

Μα φαντάζεσαι το σκηνικό? Εκεί που έχει μαζευτεί η γειτονιά στην πλατεία καλοκαιράκι, τα παιδιά παίζουν, η κουβεντούλα καλά κρατεί και το κέφι έχει "ανάψει", πετάγεται κάποιος και λέει , μωρέ δεν φέρνουμε και μπόλικο νεράκι να πίνουμε όπως τα λέμε? Φέρε βρε γυναίκα και μπρόκολο που έβρασες το μεσημέρι να τσιμπάμε μην πίνουμε το νερό ξεροσφύρι! Ε ρε γλέντια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 489
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Ένα παιδί τριών ετών έχει απωθημένο επειδή τρώει σπιτικό σουβλάκι στα κάρβουνα και όχι πιτόγυρο απ έξω; έχει απωθημένο αν βλέπει τη μαμα του να φτιάχνει σπιτική πίτσα ή σπιτικό κέικ στα γενέθλια του; 

Έσπερος κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις μου φαίνεται. Αυτό που εννοούν για το σουβλάκι είναι ότι αν έχεις βγει ένα βράδυ για παιχνίδι με φίλους κ τα παιδιά τους κ σας πούνε πάμε στο σουβλατζίδικο να τσιμπήσουμε τπτ εσύ θα πεις ευχαριστούμε αλλά από σουβλάκια τρώμε μόνο σπιτικά, καληνύχτα σας; Δεν πρόκειται να σε ξαναπροσκαλεσουν πουθενά βέβαια, όχι γιατί θα σε κατακρίνουν αλλά γιατί θα σκεφτούν ότι δεν έχει νόημα αφού δεν τρώτε έξω. Αλληλένδετα είναι αυτά. Αυτό που θες είναι να σου πούμε ότι έχεις δίκιο κ τι καλά που τα κάνεις ή συζήτηση γενικά στη διατροφή, δεν έχω καταλαβει; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Πάντως εγώ κορίτσια πιτογυρο έξω στην πλατεία (αν εννοείται αυτό το σουβλάκι) δε μπορώ να φάω ούτε για αστείο πάντα το τρώω ανοιχτό κ μόνο στην ιδέα ότι θα γίνω  μέσα στα λάδια δε το θέλω καθόλου... :roll:Αλλά ένα σακουλάκι ηλιοσπορους άνετα τους τρώω 

 

 

Αν έχεις τη σακουλιτσα από κάτω δεν γίνεσαι χάλια! Εγώ το τρώω στο αυτοκίνητο όταν γυρνάμε σπίτι βράδυ κ βλέπω το σουβλατζίδικο κ το λιμπιζομαι.

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος πέραν της πλάκας. Υπάρχει γειτόνισσα που πολύ την εκτιμώ γενικά, που ακόμη και τώρα στα 14 πηγαινοφέρνει το παιδί της όχι απλά στο πάρτυ (που έτσι κι αλλιώς δεν το καλούν πια) αλλά και στο σχολείο κρατημένο από το χέρι, του έχει τον υπολογιστή στο σαλόνι για να ελέγχει και να μην παίζει ακατάλληλα κατά τη γνώμη της παιχνίδια και δεν έχει κινητό. Έχει μείνει επίσης με την απορία γιατί το παιδί δεν έχει κανένα φίλο στη γειτονιά και το σχολείο. 

Παρομοίως, υπάρχει μάνα στο ίδιο σχολείο, της οποίας η κόρη βάφεται σαν να πηγαίνει σε κλαμπ από το πρωί και καπνίζει από τα 13, μπροστά στη μάνα της. Δεν την ξέρω προσωπικά τη γυναίκα, πιθανώς και αυτή να έχει την απορία γιατί οι παρέες της κόρης της δεν είναι από την τάξη αλλά είναι από το Λύκειο μόνο και γιατι χαζογελάνε οι συνομήλικοι της όταν περνάει.

Και υπάρχουν και όλα τα ενδιάμεσα, όπου βρίσκεται η πλειοψηφία. Τα άκρα έχουν τα ρίσκα τους. Είτε το άκρο είναι προς το παιδί-φίλος-με-το-γονιό χωρίς όρια, είτε το παιδί που το έχουν τυλιγμένο σε φελιζόλ μέχρι να πάει φαντάρος.

Αυτή τη στιγμή έχεις σαφή πορεία, λόγω άγχους, που δεν πιστεύω ότι θα περιοριστεί μαγικά σε 1-2 χρόνια. Δική σου επιλογή είναι τι θα κάνεις όμως και δικαίωμά σου. Βλέπεις πώς είναι τα παιδιά στο σχολείο, καταλαβαίνεις τι άκρα υπάρχουν, τι είναι νορμάλ, τι είναι υπερβολικό. Και μην ξαναπάμε στο αν το παιδί πρέπει κάθε μέρα να τρώει καρμπονάρα και παγωτό περίπτερου.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Μα φαντάζεσαι το σκηνικό? Εκεί που έχει μαζευτεί η γειτονιά στην πλατεία καλοκαιράκι, τα παιδιά παίζουν, η κουβεντούλα καλά κρατεί και το κέφι έχει "ανάψει", πετάγεται κάποιος και λέει , μωρέ δεν φέρνουμε και μπόλικο νεράκι να πίνουμε όπως τα λέμε? Φέρε βρε γυναίκα και μπρόκολο που έβρασες το μεσημέρι να τσιμπάμε μην πίνουμε το νερό ξεροσφύρι! Ε ρε γλέντια!

 

Μα αυτό λέω, δεν είναι στην κουλτούρα μας αυτό. Στην Ευρώπη πάνε και κάνουν πικ νικ στα πάρκα. Άρα δεν είναι μόνο θέμα νοστιμιάς, αλλά και θέμα τι συνήθειες έχουν επικρατήσει. Σε κάθε μέρος του πλανήτη θεωρούν νόστιμο κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, xaroumenh mama είπε:

Πάντως εγώ κορίτσια πιτογυρο έξω στην πλατεία (αν εννοείται αυτό το σουβλάκι) δε μπορώ να φάω ούτε για αστείο πάντα το τρώω ανοιχτό κ μόνο στην ιδέα ότι θα γίνω  μέσα στα λάδια δε το θέλω καθόλου... :roll:Αλλά ένα σακουλάκι ηλιοσπορους άνετα τους τρώω 

 

Εγω είμαι βόρεια, όταν λέω σουβλάκι εννοώ μικρή σούβλα με κρέας κ όχι καλαμάκι που ρουφάμε τον καφέ :P

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Αν έχεις τη σακουλιτσα από κάτω δεν γίνεσαι χάλια! Εγώ το τρώω στο αυτοκίνητο όταν γυρνάμε σπίτι βράδυ κ βλέπω το σουβλατζίδικο κ το λιμπιζομαι.

Απαπαπα ούτε για αστείο δε μπορώ το έχω δοκιμάσει κ έτσι, έχω κ εγώ τις παραξενιές μου :lol:

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Μα αυτό λέω, δεν είναι στην κουλτούρα μας αυτό. Στην Ευρώπη πάνε και κάνουν πικ νικ στα πάρκα. Άρα δεν είναι μόνο θέμα νοστιμιάς, αλλά και θέμα τι συνήθειες έχουν επικρατήσει. Σε κάθε μέρος του πλανήτη θεωρούν νόστιμο κάτι άλλο.

Στην Βόρεια Ευρώπη κάνουν και πικνικ με καμιά δωδεκαριά μπύρες έκαστος, να τα λέμε και αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Στην Βόρεια Ευρώπη κάνουν και πικνικ με καμιά δωδεκαριά μπύρες έκαστος, να τα λέμε και αυτά.

Κ κανένα τσιγαράκι από τα καλά :lol:. Εδώ μπρόκολο κ κόκα κόλα στην πλατεία. Καταραμένη ελληνική κουλτούρα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Ένα παιδί τριών ετών έχει απωθημένο επειδή τρώει σπιτικό σουβλάκι στα κάρβουνα και όχι πιτόγυρο απ έξω; έχει απωθημένο αν βλέπει τη μαμα του να φτιάχνει σπιτική πίτσα ή σπιτικό κέικ στα γενέθλια του; 

 

Απωθημένα δεν έχει και μπράβο σου που τα φτιάχνεις. Αυτό που προσπαθούν να σου πουν είναι ότι είναι υπερβολή να λες ότι θέλεις να αποφεύγεις τέτοιου είδους παρέες επειδή μπορεί να το παρασύρουν μ' ένα μπισκότο και μια σπανακόπιτα. Δηλαδή από τη μία αγχώνεσαι για την κοινωνικοποίηση του παιδιού κι από την άλλη θα περιμένεις μέχρι να μεγαλώσει και να σου ζητήσει ο ίδιος να βρεθείτε με μια παρέα, επειδή οι διατροφικές τους συνήθειες είναι βλαβερές και δεν θα ήθελες να εκτεθεί σε αυτές από τώρα;

 

Αν το παιδί ζητήσει ξανά μπισκότο ή σπανακόπιτα, είναι στο χέρι σου να το διαχειριστείς εξηγώντας ότι στο σπίτι μας δεν τα τρώμε αυτά συχνά κι ότι το κάνουμε μια φορά στο τόσο, για τον τάδε και τον δείνα λόγο. Και το όχι μέρος του προγράμματος είναι.

Link to comment
Share on other sites

Θυμήθηκα τώρα ότι η κολλητή της κόρης μου πήγαινε για χρόνια σχολείο με μια μεγάλη κομματάρα κέικ για κολατσιό, τα κάνει πολύ ωραία η μαμά της και ήταν και αδυνατούλα και ήθελε να βεβαιωθεί ότι τρώει καλά, ενώ εγώ έστελνα τη δικιά μου με φρούτα.

Περιττό να σας πω ότι η μεν μία είχε σιχαθεί το κέικ κάθε μέρα, η δε άλλη το φρούτο και τελικά έμαθα ότι συχνά πυνκά απλά αντάλλαζαν φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ένα παιδί τριών ετών έχει απωθημένο επειδή τρώει σπιτικό σουβλάκι στα κάρβουνα και όχι πιτόγυρο απ έξω; έχει απωθημένο αν βλέπει τη μαμα του να φτιάχνει σπιτική πίτσα ή σπιτικό κέικ στα γενέθλια του; 

Τι σε τρομάζει στο να μάθεις στο παιδί σου να έχει αυτό συγκράτηση.. Πιστεύω ότι είναι ένα από τα πρώτα πράγματα που πρέπει να διδάξουμε στα παιδιά μας... Αν φάει μια μέρα πχ ένα μπισκότο κ του αρέσει την άλλη μέρα αν το ξανά ζήτηση τι θα γίνει; πως θα το χειριστείς εσύ;  

Από το να μην βλέπει ένα παιδί τους πειρασμούς είναι καλύτερο να του εξηγείς γιατί εσείς σαν οικογένεια έχετε θέσει αυτούς τους όρους... Κ ας πηγαίνει στο πάρκο με μπρόκολο που λέει ο λόγος η με μπισκότα από χαρουπι.. (που ξέρεις υπάρχουν παιδιά που αγαπούν το μπρόκολο κ μπορεί να ζηλέψουν.. B)) αλλά το να σταματάς να κάνεις παρέα με ένα ζευγάρι εφόσον τα παιδιά σας έχουν καλές σχέσεις επειδή σας λένε να τρώτε συνέχεια σουβλάκια πχ συμαινει πως εσύ δεν είσαι σίγουρη για αυτά που πιστεύεις... Υπάρχουν τόσα παιδάκια που έχουν αλλεργία που πραγματικά δε μπορούν να φάνε κάποιες τροφές τι συμαινει αυτό ότι οι γονείς θα τα από κόψουν από τα άλλα παιδιά για να μη μπουν στο πειρασμό να φάνε η να μη ζηλεύουν; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Έσπερος είπε:

πέφτεις  κι εσύ στην παγίδα του να θεωρείς ότι οποίος αποφεύγει παχυντικά κ ανθυγιεινά, τρώει μιζερα.

Καθόλου όμως! Το αντίστροφο θαρρώ συμβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Γύρισα πίσω πολλές σελίδες για να δω αν αυτή τη φορά έγραψα κάτι που θα μπορούσε να ανάψει τα αίματα και πραγματικά  το μόνο που βρήκα ήταν η πρώτη αναφορά ότι θα προτιμούσα εναλλακτικές που να μην έχουν ζυμαρικά ή πολλά ψωμιά/άλευρα γιατί θεωρώ ότι τρώει αρκετά από αυτά κ θα προτιμούσα κάποιο άλλο συστατικό. Την κουβέντα αυτή δεν ξεκίνησα εγω. 

 

Το παιδί μου είναι 3. Όταν ήταν ενός, δεν σκέφτηκα καν ότι θα έτρωγε τούρτα γενεθλίων ή άλλο γλυκό. Όταν ήταν δυο, έφαγε κ το γλυκό που κάναμε  στα γενέθλια, κ τη βασιλόπιτα, κ τηγανητές πατάτες, κ το Πάσχα κουλουράκια κ τσουρέκι, κ το καλοκαίρι που ήταν 2,5 έφαγε κ παγωτό κ φέτος έφαγε κάθε μέρα των γιορτών μελομακάρονο, μπορεί κ δυο κάποιες μέρες, κ το γλυκό των γενεθλίων του κ τη βασιλόπιτα. όλα αυτά φυσικά, αβίαστα κ χωρίς προγραμματισμό. όσο μεγαλώνει, κατά την κρίση μας προσθέτουμε κάποια γλυκίσματα σε περιόδους εορτών, ή κοινωνικών συναναστροφών. Και όταν πάνε έξω για φαγητό, δεν μας νοιάζει αν θα φάει μόνο τηγανητή πατατα κ όχι τίποτα άλλο, γιατί είναι μια μέρα για διασκέδαση κ χαλάρωση. Δεν μπορώ να προβλέψω από τώρα τι θα κάνω αν ζηλέψει τα παιδάκια που τρώνε παγωτό στην πλατεία. Σίγουρα όμως δεν θα ήθελα να καταλήξουν τα καλοκαίρια να περνάνε με δεδομένο ότι κάθε μέρα θα έχουμε παγωτό, σουβλάκι, πατατάκια, γιατί έλα μωρέ χαλάρωση είναι, δεν έγινε και κάτι με τη μια φορά. Κι αν παραγγείλουμε σπίτι, θα είναι τουλάχιστον από σουβλατζίδικο που εμπιστεύομαι και ξέρω ότι έχει ένα σχετικά ποιοτικό προϊον, για να προσφέρω στο παιδί και στους φίλους του. Τώρα όμως είναι 3, δεν είναι ούτε 10, ούτε 13, ούτε 23. Έχω αρκετά να διαπραγματευτώ με ένα τρίχρονο, δεν χρειάζεται οικειοθελώς να βαλω στον κεφάλι μου έναν μπελά για το αν θα φάμε το σοκολατάκια πριν ή μετά το φαγητό, γιατί σ αυτήν την ηλικία, για να το είδε το σοκολατάκια σημαίνει ότι του το έδωσα εγω, κι αφού το το έδωσα εγω, δεν έχει νόημα μετά να του λέω ότι ήταν για μια φορά μόνο κ μετά όχι, εκτός αν όντως δεν με ενοχλεί το μια φορά τη μέρα σοκολατάκι κ εκεί τελειώνει η κουβέντα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης φυσικά και μας έδιναν λεφτά στο δημοτικό, για να πάιρνουμε κολατσιό απο την καντίνα του σχολείου! Και περίσσευαν και για κις σοκολάτες από το ψιλικατζίδικο δίπλα στο φροντιστήριο των αγγλικών!:razz:

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

αλλά το να σταματάς να κάνεις παρέα με ένα ζευγάρι εφόσον τα παιδιά σας έχουν καλές σχέσεις επειδή σας λένε να τρώτε συνέχεια σουβλάκια πχ συμαινει πως εσύ δεν είσαι σίγουρη για αυτά που πιστεύεις...

πότε είπα ότι σταμάτησα να κάνω παρα με κάποιον επειδή μας κάλεσε για σουβλάκια; είπα απλα ότι σε ένα σκηνικό που περιγράφει η αργκ, ότι οι γονείς που μαζευονται στην πλατεία, τη μια κερνάνε παγωτό, την άλλη σουβλάκια, δεν θα επέλεγα να συναναστραφω μια τετοια παρέα. φυσικά δεν τρώω τα ίδια με όλους τους φίλους μου, δεν είναι λόγος αυτός για να μην τους κάνω παρέα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Γύρισα πίσω πολλές σελίδες για να δω αν αυτή τη φορά έγραψα κάτι που θα μπορούσε να ανάψει τα αίματα και πραγματικά  το μόνο που βρήκα ήταν η πρώτη αναφορά ότι θα προτιμούσα εναλλακτικές που να μην έχουν ζυμαρικά ή πολλά ψωμιά/άλευρα γιατί θεωρώ ότι τρώει αρκετά από αυτά κ θα προτιμούσα κάποιο άλλο συστατικό. Την κουβέντα αυτή δεν ξεκίνησα εγω. 

 

 

Το "πρόβλημα" με το βραδυνό (για να επανέλθουμε στο αρχικό ερώτημα) είναι ότι αν δεν το βασίσεις σε ζυμαρικό ή σε ψωμί/πίτα/τάρτα κλπ και αν δεν ξαναδώσεις μεσημεριανό ή δεν θέλεις να δώσεις το φαγητό που ετοιμάζεις για την επόμενη το μεσημέρι, είναι δύσκολο να φτιαχτεί γρήγορα, κάτι που το θεωρώ βασικό για το συγκεκριμένο γεύμα.

 

Πολύ καλή επιλογή γενικά είναι οι συνταγές με αυγά ή απλά τα σκέτα βραστά αυγά και οι πίτες χωρίς φύλλο, οι οποίες παίρνουν και την μορφή κέικ ή μάφιν και πράγματι δεν είναι απαραίτητο να βάλεις και πολύ αλεύρι (οι περισσότερες συνταγές που κυκλοφορούν έχουν και γιαούρτι επίσης). Επίσης, μπορείς να φτιάξεις και να έχεις στην κατάψυξη μικρά σνίτσελ ή παναρισμένα κομμάτια κοτόπουλου, τα οποία ξεπαγώνουν και ψήνονται αμέσως.

 

Κάτι που κάνω τελευταία και είναι ανέλπιστα βολικό είναι να τους ψήνω γαρίδες (γαριδάκια) στην λαδόκολλα. Όχι φρέσκες βέβαια, από τα κατεψυγμένα θαλασσινά του σούπερ μάρκετ. Τις τρώνε σκέτες με λεμόνι και αλάτι, με συνοδεία σαλάτας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 said:

 Μα κ εξω να βγουμε παντα τρωμε κ σαλατα ... Αλλα δεν χορταινεις μονο με σαλατα. ..

Μπορει να μην εχει τοσες βιταμινες αλλα εχει ενεργεια που χρειαζονται τα παιδια ..οποτε γιατι να μην το φαει αφου κακο δεν κανει.. 

Γιατί αντί γι αυτό μπορεί να φάει κάτι καλύτερο που έχει παρόμοια γεύση και συσταση. 

Just now, Belmar said:

 

Μα το ταχίνι, σουσάμι είναι και η ποσότητα που είναι πανω στο κουλούρι είναι περίπου 1 κουταλάκι (μπορεί και παραπάνω). Τωρα αν το ψωμί είναι ολικής, μα και το κουλούρι μπορεί να είναι ολικής.

 

Το μπολνταρισμένο είναι όλη η ουσία. Διότι με καλή παρέα μπορείς να κανεις και τις βόλτες σου στο βουνό και τα σουβλάκια σου στη πλατεία.

Μα όταν αναφερόμαστε στο παλιό καλό κουλούρι Θεσσαλονίκης αναφερόμαστε στο άσπρο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Μα αυτό λέω, δεν είναι στην κουλτούρα μας αυτό. Στην Ευρώπη πάνε και κάνουν πικ νικ στα πάρκα. Άρα δεν είναι μόνο θέμα νοστιμιάς, αλλά και θέμα τι συνήθειες έχουν επικρατήσει. Σε κάθε μέρος του πλανήτη θεωρούν νόστιμο κάτι άλλο.

 

Δεν είναι μόνο θέμα κουλτούρας, είναι και ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχουν πάρκα....και όσα υπάρχουν έχουν ηλίθιους κανόνες, όπως "μην πατάτε το γκαζόν". Κι επίσης στην Ελλάδα το γρήγορο φαγητό απ'εξω είναι κατά 90% junk.....σουβλάκια, πίτσες, burger. Μέχρι και πριν λίγα χρόνια δεν υπήρχε καμία σοβαρή εναλλακτική για κάποιον που δεν ήθελε να φάει ψωμιά, τυριά και σάλτσες, συνεπώς όποιος δεν ήθελε να φάει σκουπίδια, έπρεπε να τρώει σπίτι του. Αυτό δεν ισχύει παντού, γι'αυτό και δεν υπάρχει η δαιμονοποίηση του "φαγητού απ'εξω" σε άλλες χώρες. Μπορεί να είναι από mcdonald's μέχρι σούσι και vegan salad bar. Και φυσικά κανένας δε θα σχολιάσει αυτό που επιλέγει να φάει ή να μη φάει ο διπλανός του.

 

Δηλαδή ΟΚ, καταλαβαίνω από τη μία οτι δε βοηθάει την κοινωνικοποίηση η αστυνόμευση ενός παιδιού και είμαι αντίθετος κι εγώ σε αυτό, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να ασχοληθεί με αρνητικό τρόπο με το τι τρώει ο άλλος....καταρχήν όταν καλείς σε ένα πάρτι είναι στοιχειώδης ευγένεια να σεβαστείς αυτά που τρώνε ή δεν τρώνε οι καλεσμένοι σου. Και θα πρέπει και τα παιδάκια του καθενός να μάθουν οτι δεν είναι δική τους υπόθεση τι τρώει ο διπλανός.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Γιατί αντί γι αυτό μπορεί να φάει κάτι καλύτερο που έχει παρόμοια γεύση και συσταση. 

Μα όταν αναφερόμαστε στο παλιό καλό κουλούρι Θεσσαλονίκης αναφερόμαστε στο άσπρο. 

Ναι απλα δεν βρισκεις παντα κατι τοσο ευκολο κ γρηγορο που να μην ειναι βλαβερο. Αν δεν θελουν φρουτο κ εισαι στο δρομο.. Δεν λεμε να τρως συνεχεια κουλουρι αλλα γιατι να μην το παρεις κ αυτο.. .

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 said:

Ναι απλα δεν βρισκεις παντα κατι τοσο ευκολο κ γρηγορο που να μην ειναι βλαβερο. Αν δεν θελουν φρουτο κ εισαι στο δρομο.. Δεν λεμε να τρως συνεχεια κουλουρι αλλα γιατι να μην το παρεις κ αυτο.. .

Δεν μιλάμε για την περίπτωση που έτυχε να είσαι στον δρόμο και πεινάνε και περνάς από έναν φούρνο και τους δίνεις. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Δεν μιλάμε για την περίπτωση που έτυχε να είσαι στον δρόμο και πεινάνε και περνάς από έναν φούρνο και τους δίνεις. 

Ενταξει αμα εισαι στο σπιτι δεν βγαινεις επι τουτου για κουλουρι βρισκεις κατι πιο υγιηνο να δωσεις αυτο εννοειτε

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Ενταξει αμα εισαι στο σπιτι δεν βγαινεις επι τουτου για κουλουρι βρισκεις κατι πιο υγιηνο να δωσεις αυτο εννοειτε

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι αν κάποιος δεν θέλει να δώσει κουλούρι ή κρακερακι ή κριτσίνια, έχει άλλη εναλλακτική που του φαίνεται εύκολη. Δεν το θεωρεί ταλαιπωρία ή αναστάτωση. Όπως μια μαμα που θέλει να θηλάσει, δεν το θεωρεί ταλαιπωρία και βασανιστήριο. Αν ξέρεις ότι στο σπίτι, το σχολείο κ το ταξίδι  εχεις σνακ της αρεσκείας σου, τα εχεις γιατί σου είναι εύκολο να τα φτιάξεις ή γενικα  να τα προμηθευτείς. Η @Chrysoum που δεν ενδθαφεεεται να δώσει κουλούρι θες/νικης από τον φούρνο της γειτονιάς, δεν θα κάτσει να αναλύσει τις πιθανότητες να «πάθει κάτι» από τη μια ή τις δυο ή τις δέκα φορές το μήνα. Δεν είναι μια μαθηματική διαδικασια. απλώς αυθόρμητα, όταν κάνει τον προγραμματισμό της, θα έχει κάτι άλλο. Εκτός αν πέσει στο έκτακτο που θα μείνει ξέρω γώ έξω παραπάνω απ όσο υπολόγιζε κ της τελείωσαν τα σνακ. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...