Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εγώ προτιμούσα χίλιες φορές τον άντρα μου(την μαμά μου δεν την αντέχω γενικά), αλλά επειδή ήμουν χειρουργημένη, χρειαζόμουν άτομο και τη νύχτα και δεν γινόταν ο άντρας μου να ξενυχτάει και μετά να πηγαίνει το πρωί στη δουλειά, αν και αν δεν ήταν η μαμά μου, αυτό θα γινόταν. εμένα οι επισκέψεις και οι συνοδοί των άλλων δεν με ενόχλησαν. Η μαμά μου με ενόχλησε, η οποία επειδή ήταν μέσα ο άντρας της μιας κοπέλας, με έπρηζε να σκεπάζομαι όταν θηλάζω μην δει το στήθος μου! Άλλη όρεξη δεν είχε ο άνθρωπος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

και δε με αφορά πια, είναι επάγγελμα κατοχυρωμένο επαγγελματικά, θεωρείται νοσηλευτική ειδικότητα; Φαντάζομαι πως όχι, οπότε αντιστοιχεί σε αυτό που ονομάζουμε π.χ. "αποκλειστική" στην περίπτωση που έχουμε τη γιαγιά στο νοσοκομείο και θέλει έξτρα φροντίδα; Γιατί τότε αποκλείεται να μπαίνει σε αίθουσα τοκετού, πόσο μάλλον σε χειρουργείο. Και λογικά αν δεν έχεις μονόκλινο, πώς θα είναι δίπλα σου η κοπέλα, που θα ενοχλεί τις διπλανές; Πόσο μάλλον σε περίοδο κορονοϊού;

 

Δεν ειναι νοσηλευτικη ειδικοτητα, ειναι ξεκαθαρο πως δεν εκτελει ιατρικες πραξεις, πχ ληψη πιεσης, ζυγισμα μωρου, μετρηση διαστολης, ερμηνεια μηχανηματων κλπ. 

Θα μπορουσαμε να πουμε οτι εντασσεται στον τομεα της ψυχικης υγειας (οχι επισημα) μιας και ο κυριος σκοπος ειναι η συναισθηματικη και ψυχολογικη στηριξη στην εγκυμοσυνη, τον τοκετο και την περιοδο της λοχειας, κατι το οποιο συμπεριλαμβανει ψυχολογικη υποστηριξη σε καποια μαμα που δυσκολευεται να συλλαβει, που ειχε αποβολη, που εζησε την απωλεια του νεογνου της κλπ. 

Η βοηθος μητροτητας θα ειναι μαζι με την γυναικα σαν συνοδος (κι αυτο γιατι δεν υπαρχει ξεκαθαρο πλαισιο στην Ελλαδα), σε καποιες χωρες του εξωτερικου υπαρχουν βοηθοι μητροτητας στο προσωπικο της κλινικης ή του νοσοκομειου.

Ακομη και σε μονοκλινο να εισαι, δικαιουσαι συνοδο και το ποσο θα ενοχλουνται οι διπλανες επιτοκες εχει να κανει με το ποσο διακριτικη εισαι, ειτε εισαι η μαμα της λεχωνας ειτε η βοηθος μητροτητας. Επισης, το αν θα εισαι επι 24ωρου βασης στο δωματιο μετα τον τοκετο, γινεται κατ'οπιν συννενοησης με την επιτοκο αλλα θεωρω οτι θα ειναι κατι αρκετα δαπανηρο. Ισως για καποιες ωρες ναι, οπως και στο σπιτι σαν βοηθος μητροτητας λοχειας, δεν μενεις μαζι με την γυναικα αλλα κανεις επισκεψεις, οπου ο αριθμος τους ποικιλλει αναλογα με τις αναγκες της γυναικας.

 

Στην περιοδο αυτη με τον κορονοϊο εχουν αλλαξει οι κανονες για τα επισκεπτηρια οποτε δεν μπορω να σου απαντησω. Λογικα ο,τι ισχυει για τους συγγενεις συνοδους, ισχυει και για τις βοηθους μητροτητας.

 

Just now, Yovanna είπε:

Επίσης  σε φυσιολογικό τοκετό είναι μέσα και η μαία και η doula? 

Δεδομενου οτι ειναι συνοδος της γυναικας τοτε ναι. 

 

Just now, Yovanna είπε:

 Αλήθεια, τι σπουδές απαιτούνται για την πιστοποίηση? 

Υπαρχουν καποια εκπαιδευτικα προγραμματα (πχ DONA, ICEA κα) στο εξωτερικο. Ο συλλογος της Ελλαδας ακολουθει την συγκεκριμενη εκπαιδευση (βασιζομενη φυσικα σε εκπαιδευτικα προγραμματα που υπαρχουν στο εξωτερικο): παρακολουθουνται καποια σεμιναρια, συμπληρωνονται συγκεκριμενες ωρες σε σχετικα μαθηματα (πχ prenatal yoga, ψυχοπροφυλακτικη, βρεφικο μασαζ κλπ) και σεμιναρια θηλασμου, διαβαζεται συγκεκριμενη βιβλιογραφια, γινονται γραπτες εκθεσεις και γινεται πρακτικη ασκηση σε 3 τοκετους και σε 3 λεχωνες (με καποιο ελαχιστο οριο ωρων απασχολησης). Για περισσοτερες λεπτομερειες επισκεφθειτε την ιστοσελιδα για να μην κανω παραθεση κατεβατα.

 

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

αν ήσουν στην περιοχή μου @Sentir...natureza σίγουρα θα σε διαφήμιζα 

Αν εχω καταλαβει καλα σε ποιο νησι μενεις, τοτε μπορεις να διαφημισεις την βοηθο μητροτητας που υπαρχει εκει :)

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

ν εχω καταλαβει καλα σε ποιο νησι μενεις, τοτε μπορεις να διαφημισεις την βοηθο μητροτητας που υπαρχει εκει :)

Δεν έχω κάτι υπόψη. Αν κ γνωρίζω 2-3 κοπέλες που θα μπορούσαν να είναι. υποθέτω η σελίδα του συλλόγου θα αναφέρει τα μέλη, θα κοιτάξω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Η μαμά μου με ενόχλησε, η οποία επειδή ήταν μέσα ο άντρας της μιας κοπέλας, με έπρηζε να σκεπάζομαι όταν θηλάζω μην δει το στήθος μου! Άλλη όρεξη δεν είχε ο άνθρωπος!

 

Κι εμένα η μαμά μου το θεωρεί πολύ κακό να βλέπουν οι άλλοι ότι θηλάζω, ειδικά τώρα που είναι 15 μηνών, παλιότερα όχι τοσο. Και ειδικά στο χωριό στις διακοπές. Και όταν τη βλέπει να πάει να μου τραβήξει την μπλούζα εκτός σπιτιού θέλει να την πάρει αγκαλιά για να ξεχαστεί. Και εξηγεί στον κόσμο ότι θέλει γάλα (λες και δεν το καταλαβαίνουν) αλλά με λίγο ντροπή/ενοχή/απολογητικά/στυλ "πω πω όλη την ώρα θέλει κ δεν αφήνει τη μάνα της σε ησυχία" (δεν έχω καταλάβει τι απ'ολα) ενώ συνήθως ο κόσμος (και άγνωστοι ακόμα) εμένα μου λένε "μπράβο, είναι τυχερή, κάνεις το καλύτερο" κλπ.

 

Just now, Sentir...natureza είπε:

το ποσο θα ενοχλουνται οι διπλανες επιτοκες εχει να κανει με το ποσο διακριτικη εισαι, ειτε εισαι η μαμα της λεχωνας ειτε η βοηθος μητροτητας

Μπα, μερικές μπορεί να ενοχλούνται ασχέτως. Η συνοδός μιας κοπέλας στο δωμάτιό μου (που δεν ξέρω αν ήταν συγγενής ή επαγγελματιας) μια χαρά διακριτική ήταν, ψυθιριστα μιλούσαν, τη νύχτα κοιμήθηκε κλπ (καμία σχέση με την πεθερά της άλλης) αλλά παρόλα αυτά δεν μου άρεσε και μόνο που υπήρχε στο δωμάτιο και κοιμόταν στις καρέκλες. Δεν μπορώ να το εξηγήσω, το ένιωθα λίγο σαν "εισβολή" στο δωμάτιο και δεν μου άρεσε να κοιμόμαστε και να είναι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εγώ προτιμούσα χίλιες φορές τον άντρα μου(την μαμά μου δεν την αντέχω γενικά), αλλά επειδή ήμουν χειρουργημένη, χρειαζόμουν άτομο και τη νύχτα και δεν γινόταν ο άντρας μου να ξενυχτάει και μετά να πηγαίνει το πρωί στη δουλειά, αν και αν δεν ήταν η μαμά μου, αυτό θα γινόταν. εμένα οι επισκέψεις και οι συνοδοί των άλλων δεν με ενόχλησαν. Η μαμά μου με ενόχλησε, η οποία επειδή ήταν μέσα ο άντρας της μιας κοπέλας, με έπρηζε να σκεπάζομαι όταν θηλάζω μην δει το στήθος μου! Άλλη όρεξη δεν είχε ο άνθρωπος!

Η μαμά μου με σκέπαζε ενώ έσκαγα για να μη φαίνονται τα μπούτια μου. Για το στήθος δεν ασχολήθηκε τελικά γιατί ο θηλασμός πήγαινε χάλια οπότε δεν έδειχνα κ πολλά. όταν υπέγραψα για τη φόρμουλα ο άντρας μ είχα φύγει κ είχαν μείνει οι γονείς μου, μάλλον περίμεναν εναγωνίως μην τυχόν κ αφήσω το παιδί χωρίς σταγόνα όλη μέρα λες κ ήμουν χαζή να το αφήσω έτσι αφού δεν έτρωγε τίποτα. 
 

Για το βράδυ πάντως δεν ήθελα κανέναν. μόνο κάποια στιγμη ένιωθα ρίγη κ πόνο κ δεν ήξερα τι να κάνω αλλά μ περασε. τις πρώτες δυο μέρες δεν είχαμε συντονισμό. ήμουν πολλές ώρες μόνη κ πολλές ώρες συγγενείς από τις δυο μεριές ταυτόχρονα. κ δεν είχα υπολογίσει κ ποσο θα έλειπε για τα γραφειοκρατικα ο άντρας μου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαι αν δεν κατοχυρώνεται σαν επάγγελμα, πώς κόβει αποδείξεις κανείς και πώς ασφαλίζεται; Ως τι; Και στα πιο σοβαρά, αν συμβεί κάτι οτιδήποτε, πώς καλύπτεται η κοπέλα που μπορεί ο κάθε τρελός να τσιρίζει ότι ξέρω γω του κόλλησε το μωρό κάποια αρρώστεια, ή έκανε κάτι λάθος και έβαλε σε κίνδυνο τη μαμά; Τεράστιο ρίσκο ακούγεται αν είναι καλή τη πίστη απλώς :(

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Kαι αν δεν κατοχυρώνεται σαν επάγγελμα, πώς κόβει αποδείξεις κανείς και πώς ασφαλίζεται; Ως τι; 

Είναι επάγγελμα. Λεπτομέρειες σχετικά με αποδείξεις κλπ θα τα μάθω στα σεμινάρια, μην νομίζεις, κι εγώ πολλές απορίες για τα γραφειοκρατικά. 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Και στα πιο σοβαρά, αν συμβεί κάτι οτιδήποτε, πώς καλύπτεται η κοπέλα που μπορεί ο κάθε τρελός να τσιρίζει ότι ξέρω γω του κόλλησε το μωρό κάποια αρρώστεια, ή έκανε κάτι λάθος και έβαλε σε κίνδυνο τη μαμά; Τεράστιο ρίσκο ακούγεται αν είναι καλή τη πίστη απλώς :(

Καλά αυτά μπορούν να συμβουν σε όλα τα επαγγέλματα που έχεις να κάνεις με ανθρωπους απλά αλλάζει το περιεχόμενο των κατηγοριων. Πάντως, παρ'ολο που η β.μ. μπορεί να προτείνει εναλλακτικές λύσεις για κάποια θέματα(πχ ρεφλεξολογία, χειροπρακτική, βοτανολογία κα) είναι πάντα φρόνιμο να συστήνει στην γυναίκα να συμβουλευτεί τον γιατρό της πρώτα.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Kαι αν δεν κατοχυρώνεται σαν επάγγελμα, πώς κόβει αποδείξεις κανείς και πώς ασφαλίζεται; Ως τι; Και στα πιο σοβαρά, αν συμβεί κάτι οτιδήποτε, πώς καλύπτεται η κοπέλα που μπορεί ο κάθε τρελός να τσιρίζει ότι ξέρω γω του κόλλησε το μωρό κάποια αρρώστεια, ή έκανε κάτι λάθος και έβαλε σε κίνδυνο τη μαμά; Τεράστιο ρίσκο ακούγεται αν είναι καλή τη πίστη απλώς :(

Μ αυτή τη λογική κ μια σύμβουλος θηλασμού που δεν ειναι επαγγελματίας υγείας μπορεί να μπλέξει, που ασχολείται κ μ ένα θέμα που δεν μπορείς να πεις ότι δεν είναι ιατρικό (διατροφή και βάρος). Δεν βλέπω πώς μπορεί να μπλέξει μια γυναίκα που δίνει συμβουλές και κυρίως ψυχολογική υποστήριξη, εκτός αν αμφισβητήσει οδηγία γιατρού και βάλει στην έγκυο την ιδέα ότι δεν χρειάζεται κάποια πρακτική και πάει κάτι στραβά. Αλλά υποθέτω ότι οι γιατροί που θα δεχτούν τέτοια συνεργασία θα είναι κ οι ίδιοι ανοιχτοί και πρόθυμοι και δεν θα ακολουθούν την πεπατημένη, άρα δεν θα προκύψεις τέτοιος κίνδυνος. 

Link to comment
Share on other sites

Sentir σου εύχομαι κάθε επιτυχία στο νέο σου βήμα! 

Ειναι κτ που έμαθα αφού γεννησα κ το δευτερο, κ κατάλαβα ότι αλλα θα ήθελα να είχα κυνηγήσει επαγγελματικά. Αλλα δ κάνω κτ γι αυτο

Απο όσο έχω διαβάσει σε παλιότερα θέματα, μια κοπέλα που έγραφε εδώ, έγινε β. μ, η Νίνα-Νανά. Κ απο όσο ξέρω κ η γυναίκα του Ευθυμιάδη η Άννα δημητριεβιτς ειναι. Κάπως έτσι έγινε λίγο πιο γνωστο

Επειδη ακριβώς ο τοκετός είναι πολύ ιατρικοποιημενος στην Ελλάδα, πιστευω περιγεννητικα είναι πιο δύσκολο να είσαι, γτ στα δημόσια σε τοκετό δ μπαινει ούτε ο μπαμπας, συν ότι εγώ προσωπικά θα ένιωθα μεγαλύτερη άνεση αν η κοπέλα είχε μια ιατρική ειδικευση(βέβαια παρόλα αυτά ξεκαθαρίζει ότι δ αποφασίζει για ιατρικές πράξεις) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 said:

Κ απο όσο ξέρω κ η γυναίκα του Ευθυμιάδη η Άννα δημητριεβιτς ειναι. Κάπως έτσι έγινε λίγο πιο γνωστο

Ωχ Θεέ μου.. η συγκεκριμένη πιστεύω δεν είναι στα καλά της.. ελπίζω να μην την έχουν είδωλο εκείνες που θέλουν να ασχοληθούν με αυτό το επάγγελμα. Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα μια τέτοια κοντά μου εκείνες τις στιγμές..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Ωχ Θεέ μου.. η συγκεκριμένη πιστεύω δεν είναι στα καλά της.. ελπίζω να μην την έχουν είδωλο εκείνες που θέλουν να ασχοληθούν με αυτό το επάγγελμα. Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα μια τέτοια κοντά μου εκείνες τις στιγμές..

Ο καθένας έχει την φιλοσοφία του και η άποψη σου ότι δεν θα την επέλεγες είναι απόλυτα σεβαστή. Εξάλλου πρέπει να υπάρχει χημεία με την βοηθό μητρότητας που θα επιλέξει η γυναίκα και να νιώθει ασφάλεια και οικειότητα αλλά καλύτερα να μην χαρακτηριζουμε δημόσια έτσι ένα άτομο, οποίο κι αν είναι αυτό. 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Ο καθένας έχει την φιλοσοφία του και η άποψη σου ότι δεν θα την επέλεγες είναι απόλυτα σεβαστή. Εξάλλου πρέπει να υπάρχει χημεία με την βοηθό μητρότητας που θα επιλέξει η γυναίκα και να νιώθει ασφάλεια και οικειότητα αλλά καλύτερα να μην χαρακτηριζουμε δημόσια έτσι ένα άτομο, οποίο κι αν είναι αυτό. 

Έχεις δίκιο, μου βγήκε αυθόρμητα. Βέβαια δεν συμφωνώ να λέμε την άποψη μας για κάποιον μόνο όταν εκείνη είναι θετική. Επίσης δεν νομίζω ότι αν χαρακτήριζα κάπως τον Τραμπ πχ θα μου έκανε κάποιος παρόμοια υπόδειξη. Και μιλάμε για τον πρόεδρο της Αμερικής, όχι για την κάθε τυχαία. 

Link to comment
Share on other sites

Doula ναι, έχω ακούσει για doulas και ξέρω πάνω κάτω και τι κάνουν! Έχω δει και αγγελίες από υποψήφιες μητέρες που ψάχνουν για doula. Άρα υποθέτω ότι είναι όντως πιο διαδεδομένες στο εξωτερικό. Θεωρώ ότι η βοήθεια μιας doula σε μια νέα μητέρα μπορεί να είναι πολύτιμη! Επισης εδώ εκτός από ένα μαιευτήριο που έχει μόνο δίκλινα, όλα τα άλλα έχουν αποκλειστικά μονόκλινα οπότε είναι και πιο εύκολο η μητέρα να έχει την doula μαζί της, δεν ενοχλεί κανέναν άλλο στο δωμάτιο. Και ο πατέρας εννοείται ότι είναι μαζί στο χειρουργείο στην καισαρική, άρα ναι μια μητέρα θα μπορούσε να έχει την doula μαζί της. 

@Sentir...natureza μπράβο, είσαι το άτομο που θα μπορούσε άνετα να γίνει μια εξαιρετική doula, τουλάχιστον από τις απόψεις σου που διαβάζω εδώ. 

Παρόλα αυτά το ότι στην Ελλάδα η μαμά μπορεί να έχει σύνοδο στο δωμάτιο αλλά δεν έχει το μωρό ΜΕ ΞΕΠΕΡΝΑ! Απλά. Σόρυ παιδιά αλλά το θεωρώ τραγικό. Μια μικρή πάρενθεση ήταν αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Chrysoum είπε:

Παρόλα αυτά το ότι στην Ελλάδα η μαμά μπορεί να έχει σύνοδο στο δωμάτιο αλλά δεν έχει το μωρό ΜΕ ΞΕΠΕΡΝΑ! Απλά. Σόρυ παιδιά αλλά το θεωρώ τραγικό. Μια μικρή πάρενθεση ήταν αυτό.

Και το μωρό έχει. Επι της ουσίας εκείνη επιλέγει ποτέ θα το δώσει μέσα εκτός από τις ώρες των γιατρών. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Και το μωρό έχει. Επι της ουσίας εκείνη επιλέγει ποτέ θα το δώσει μέσα εκτός από τις ώρες των γιατρών. 

Αλήθεια; πω πω δεν το γνώριζα αυτό. Θυμάμαι απλά την κολλητή μου να έχει τρελαθεί να βρει μαιευτήριο που να κάνουν rooming in και το είχε πολύ αγχος και νομίζα ότι όσα δεν έχουν σου φερνουν το μωρό να θηλάσει και μετά το παιρνουν. Λάθος ε; δηλαδή μένει το μωρό όλο το βράδυ με την μαμά του; γιατί πιο πάνω αναφέρθηκε ότι τα έφερναν στη 1 το βράδυ και μετά πάλι στις 5. Άρα τις υπόλοιπες ώρες δεν ήταν μαζί. Εννοείς ότι όλες οι μητέρες έχουν την δυνατότητα να έχουν τα μωρα μαζί τους απλά καποιες επιθυμούν να μην τα έχουν; αν είναι έτσι τότε έχω παρανοήσει τελείως. Νομιζα ότι όντως σε ορισμένα μαιευτήρια δεν μπορεί να είναι το μωρό συνέχεια μαζί με την μαμά 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Αλήθεια; πω πω δεν το γνώριζα αυτό. Θυμάμαι απλά την κολλητή μου να έχει τρελαθεί να βρει μαιευτήριο που να κάνουν rooming in και το είχε πολύ αγχος και νομίζα ότι όσα δεν έχουν σου φερνουν το μωρό να θηλάσει και μετά το παιρνουν. Λάθος ε; δηλαδή μένει το μωρό όλο το βράδυ με την μαμά του; γιατί πιο πάνω αναφέρθηκε ότι τα έφερναν στη 1 το βράδυ και μετά πάλι στις 5. Άρα τις υπόλοιπες ώρες δεν ήταν μαζί. Εννοείς ότι όλες οι μητέρες έχουν την δυνατότητα να έχουν τα μωρα μαζί τους απλά καποιες επιθυμούν να μην τα έχουν; αν είναι έτσι τότε έχω παρανοήσει τελείως. Νομιζα ότι όντως σε ορισμένα μαιευτήρια δεν μπορεί να είναι το μωρό συνέχεια μαζί με την μαμά 

Δεν έχω ακούσει κάποιο μαιευτήριο που να μην κάνει rooming in. Το έχεις μόνιμα στο δωμάτιο σου και το παίρνουν για μπανάκι και παιδίατρο! Δεν το επιλέγουν όλες βεβαια.

Είναι λογικό όταν είσαι στο εξωτερικό να μην ξέρεις ακριβώς τι γίνεται στα μαιευτήρια της Ελλάδας!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Δεν έχω ακούσει κάποιο μαιευτήριο που να μην κάνει rooming in. Το έχεις μόνιμα στο δωμάτιο σου και το παίρνουν για μπανάκι και παιδίατρο! Δεν το επιλέγουν όλες βεβαια.

Είναι λογικό όταν είσαι στο εξωτερικό να μην ξέρεις ακριβώς τι γίνεται στα μαιευτήρια της Ελλάδας!

Ευχαριστώ, ναι τότε τα είχα καταλάβει λάθος τα πράγματα! 

Link to comment
Share on other sites

Διαλέγεις αν θα κάνεις rooming in ή όχι. Απλώς επειδή είναι καινούργιος θεσμός δεν το επιλέγουν πάνω απ'τους μισους επειδή είτε δεν το ξέρουν είτε το θεωρούν υπερβολή είτε το θεωρούν κουραστικο. Στα δημόσια το έχεις υποχρεωτικά. Στα ιδιωτικά αν δεν έχεις rooming in σου το φέρνουν συγκεκριμένες ώρες (στο Ρέα ήταν 9-1-5-9-12-5) αλλά το κρατάς όσο θες. Το παίρνουν μόνο τις ώρες του επισκεπτηρίου αλλά αν κλάψει το φέρνουν κ λένε στον κόσμο να βγει. Κι αν κλάψει νωρίτερα από τις προγραμματισμένες ώρες επίσης το φέρνουν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Αλήθεια; πω πω δεν το γνώριζα αυτό. Θυμάμαι απλά την κολλητή μου να έχει τρελαθεί να βρει μαιευτήριο που να κάνουν rooming in και το είχε πολύ αγχος και νομίζα ότι όσα δεν έχουν σου φερνουν το μωρό να θηλάσει και μετά το παιρνουν. Λάθος ε; δηλαδή μένει το μωρό όλο το βράδυ με την μαμά του; γιατί πιο πάνω αναφέρθηκε ότι τα έφερναν στη 1 το βράδυ και μετά πάλι στις 5. Άρα τις υπόλοιπες ώρες δεν ήταν μαζί. Εννοείς ότι όλες οι μητέρες έχουν την δυνατότητα να έχουν τα μωρα μαζί τους απλά καποιες επιθυμούν να μην τα έχουν; αν είναι έτσι τότε έχω παρανοήσει τελείως. Νομιζα ότι όντως σε ορισμένα μαιευτήρια δεν μπορεί να είναι το μωρό συνέχεια μαζί με την μαμά 

Oλα τα δημόσια έχουν υποχρεωτικό rooming in εδω και 20 χρονια τουλάχιστον, και πολλές μαμάδες τους φαίνεται στα αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Διαλέγεις αν θα κάνεις rooming in ή όχι. Απλώς επειδή είναι καινούργιος θεσμός δεν το επιλέγουν πάνω απ'τους μισους επειδή είτε δεν το ξέρουν είτε το θεωρούν υπερβολή είτε το θεωρούν κουραστικο. Στα δημόσια το έχεις υποχρεωτικά. Στα ιδιωτικά αν δεν έχεις rooming in σου το φέρνουν συγκεκριμένες ώρες (στο Ρέα ήταν 9-1-5-9-12-5) αλλά το κρατάς όσο θες. Το παίρνουν μόνο τις ώρες του επισκεπτηρίου αλλά αν κλάψει το φέρνουν κ λένε στον κόσμο να βγει. Κι αν κλάψει νωρίτερα από τις προγραμματισμένες ώρες επίσης το φέρνουν. 

 

Just now, ΑΡΓΚ said:

Oλα τα δημόσια έχουν υποχρεωτικό rooming in εδω και 20 χρονια τουλάχιστον, και πολλές μαμάδες τους φαίνεται στα αρνητικά.

Ναι για τα δημόσια το γνώριζα. Και προφανώς δεν μπορεί κανείς να περιμένει από ένα δημόσιο νοσοκομείο να έχει προσωπικό που θα φροντίζει τα μωρα αντί της μητέρας και θα τα πηγαινοφερνει. Θα ήταν άσκοπη δαπάνη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Oλα τα δημόσια έχουν υποχρεωτικό rooming in εδω και 20 χρονια τουλάχιστον, και πολλές μαμάδες τους φαίνεται στα αρνητικά.

Διότι αν δεν έχεις συνοδό μόνιμα και είσαι χειρουργημένη και πονάς και δεν μπορείς να κουνηθείς καλά καλά, το να φροντίσεις μόνη σου ένα νεογέννητο σε αυτή την κατάσταση, είναι πραγματικός εφιάλτης. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Διότι αν δεν έχεις συνοδό μόνιμα και είσαι χειρουργημένη και πονάς και δεν μπορείς να κουνηθείς καλά καλά, το να φροντίσεις μόνη σου ένα νεογέννητο σε αυτή την κατάσταση, είναι πραγματικός εφιάλτης. 

Σε άλλες χώρες δεη υπάρχει θάλαμος νεογνών για υγιή μωρά και οι μαμάδες φτάνουν να εκλιπαρούν μαίες να πάρουν το μωρό λίγο στον χώρο των μαιών για να κλείσουν λίγο τα μάτια τους ή τέλος πάντων να συνέλθουν. βέβαια πρέπει να είναι κ καταστάσεις που δεν υπάρχει κανένα οικογενειακό δίκτυο κοντά. 

 

Αν είναι να μην φροντίζει κανεις το μωρό κ τη μάνα, δεν βρίσκω λόγο να μένεις στο μαιευτήριο. ας διώχνουν τις γυναίκες όπως κάνουν σε άλλες χώρες για να έχουν τη δυνατότητα να φροντίζουν όσες είναι από καισαρική. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Διότι αν δεν έχεις συνοδό μόνιμα και είσαι χειρουργημένη και πονάς και δεν μπορείς να κουνηθείς καλά καλά, το να φροντίσεις μόνη σου ένα νεογέννητο σε αυτή την κατάσταση, είναι πραγματικός εφιάλτης. 

Δεν ξέρω, δεν το είδα έτσι, τι να πω.

Just now, Έσπερος είπε:

Σε άλλες χώρες δεη υπάρχει θάλαμος νεογνών για υγιή μωρά και οι μαμάδες φτάνουν να εκλιπαρούν μαίες να πάρουν το μωρό λίγο στον χώρο των μαιών για να κλείσουν λίγο τα μάτια τους ή τέλος πάντων να συνέλθουν. βέβαια πρέπει να είναι κ καταστάσεις που δεν υπάρχει κανένα οικογενειακό δίκτυο κοντά. 

 

Αν είναι να μην φροντίζει κανεις το μωρό κ τη μάνα, δεν βρίσκω λόγο να μένεις στο μαιευτήριο. ας διώχνουν τις γυναίκες όπως κάνουν σε άλλες χώρες για να έχουν τη δυνατότητα να φροντίζουν όσες είναι από καισαρική. 

Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Δεν είχα ποτέ βοήθεια ούτε συνοδό. Αλλά ήξερα ότι αν πάει κάτι στραβά, είμαι υπό ιατρική παρακολούθηση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...