Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts

πρίν από 36 λεπτά , Έσπερος είπε:

Βρε κορίτσια θα με τρελαίνετε. Πόσες φορές έχουμε διαβάσει εδώ από αγανακτισμένους γονείς που το παιδί τους ενοχλείται στο σχολείο γιατί υπάρχουν παιδιά που δεν τηρούν τους κανόνες κ δημιουργούν πρόβλημα στην τάξη; Ε δεν θέλω το παιδί μου να είναι παιδί που θα ενοχλεί κ μιας κ θα είναι ο μικρότερος κ χωρίς παιδικό σταθμό, είναι υποψήφιος να ενοχλεί, κ θέλω να το προλάβω. πού είναι το παράλογο; δεν θέλω να είναι στρατιωτάκι, τη λέξη πειθαρχία δεν τη χρησιμοποιώ ούτε στους μαθητες μου. να προσαρμοστεί στο ότι ακολουθούμε κανόνες κ δν ενοχλούμε κ να καταλάβει ότι παίζουμε διαφορετικά από το σπιτι. τι αχεση έχει το παιχνίδι του σπιτιου με το παιχνίδι του σχολείου; στο σπίτι αν θέλει να ζωγραφίσει ζωγραφίζει, αν θέλει να διαβάσει διαβάζει, αν δεν θέλει έξω δεν βγαίνει, αν θέλει να παίξει κ άλλο έξω παίζει εκτός αν υπάρχει αντικειμενικός λόγος για να μπούμε μέσα. όταν ακούει ότι στο σχολείο παίζουμε κ συνειδητοποιεί ότι δεν είναι όπως το οαιχνιδι στο σπίτι, δεν υπάρχει φόβος να απογοητευτεί κ να νομίσει ότι τον κοροϊδεύαμε; 

Εσύ θα μας τρελάνεις μάλλον Έσπερος!!! :P Πότε είπε κάποιος εδώ ότι έχει αγανακτήσει από παιδάκια στα νήπια που δεν τηρεί τους κανόνες? Μόνο όπως είπε η ΑΡΓΚ η συστηματική βία "κατακρίνεται" από τους γονείς κ δεν εννοώ αν σπρώξει καμιά φορά ένα παιδάκι το άλλο! Αλλά ο γιος σου νομίζω δεν κάνει έτσι! Τώρα το αν μιλάει μέσα στην τάξη πιο δυνατά ή δεν συμμετέχει στα ομαδικές εργασίες ή δεν σηκώνει το χέρι κλπ δεν νομίζω να κατακρίνεται από γονείς. Κ το ότι πάνε κάποια παιδάκια παιδικό δεν σημαίνει ότι η δασκάλα πιστεύει ότι όλα τα παιδάκια θα είναι έτοιμα για το νηπιαγωγείο, γιατί αν υπήρχε αυτή η περίπτωση δεν θα υπήρχαν καν αυτά αλλά θα πήγαιναν κατευθείαν δημοτικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Δεν μ αρέσει η λέξη οριοθετημένο. Αλλά το ίδιο εννοουμε. Να ξέρει το παιδί ότι στο σχολείο υπάρχουν κανόνες κ δεν παίζουμε όπως στο σπίτι. 

 

Ναι καταλαβαίνω πώς το εννοείτε, απλώς σ αυτό έχω άλλη άποψη, θεωρώ ότι η βασική έλλειψη του παιδικού είναι ότι δεν έχει ζήσει το οργανωμένο περιβάλλον με κανόνες κ περιορισμούς άρα είναι δουλειά του σπιτιου να προετοιμάσει για την ευκολότερη προσαρμογή. βέβαια έχω προβληματιστεί γιατί αυτά τα θεωρούσα αυτονόητα. 

Κι όχι μόνο για να ειναο η συμπεριφορά του οπωα πρέπει αλλά κ για να ξέρει τι να περιμένει, να μην νομίζει ότι απλώς θα παίζει. για να μην απογοητευτεί. 

οχι δ ειναι δουλεια του σπιτιου αφου δ εχει παει παιδικο.ειναι δουλεια του νηπιου.ο παιδικος δ ειναι υποχρεωτικος.στα πλαισια της κοινωνιας,αν πηγαινατε σε παιδικες αλλα κ σε αλλες κοινωνικες περιστασεις βλεπεις την συμπεριφορα.φανταζομαι κ εκει θα εχετε κανονες

δ θα απογοητευτει,δ ξερει τι να περιμενει.οποτε αφησε τον να το ανακαλυψει

πραγματικα εσπερος μπερδευεις καταστασεις.δ νομιζω κανενας γονιου νηπιου να ενοχλειται με το παιδακι που δ καθεται στην καρεκλα,η κλαιει γτ θελει να κατσει στην αυλη.ουτε καν οι συμμαθητες του δ δινουν τοση σημασια.το πολυ να ξεσηκωθουν κ εκεινα κ να θελουν κ εκεινα αυλη.την νηπιαγωγο δυσχαιρενει αυτο.τους γονεις αλλα τους απασχολουν.οπως ενα επιθετικο παιδακι κατα εξακολουθηση,δ μιλαμε καν για τυχαιο περιστατικο,η δυο φιλους που απλα μαλωσαν μια μερα

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ δε συζητώ ότι ο γιος μου με την παρέα του κατέληξαν να παίξουν μπουγέλο μέσα στην τάξη πριν λίγο καιρό, και δεν είναι ούτε 3 ούτε 4 αλλά 11 - 12. Εκεί να σε δω @Έσπερος :-D. Η δασκάλα πάντως ήταν πολύ άνετη και μας πήρε τηλέφωνο να μας πει να μην τα μαλώσουμε τα παιδιά και να μην ανησυχήσουμε που βράχηκαν γιατί είχε ζέστη.

Link to comment
Share on other sites

τι να πω, εγω μάλλον σκέφτομαι πιο πολύ σαν εκπαιδευτικός παρα σαν γονιός. Δηλαδή θεωρείτε ότι για την προετοιμασια του τι να περιμένει αρκεί να πω ότι όταν η κυρία λέει κάτι τα παιδάκια ακούν; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Έσπερος είπε:

τι να πω, εγω μάλλον σκέφτομαι πιο πολύ σαν εκπαιδευτικός παρα σαν γονιός. Δηλαδή θεωρείτε ότι για την προετοιμασια του τι να περιμένει αρκεί να πω ότι όταν η κυρία λέει κάτι τα παιδάκια ακούν; 

Δηλαδή εσύ αν δεν ακούν και πολύ οι μαθητές καμία φορά, τι κάνεις; Τα μαστιγώνεις; Γιατί να το αγχωσεις το μωρό; Θα του εξηγήσει η νηπιαγωγός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Δηλαδή εσύ αν δεν ακούν και πολύ οι μαθητές καμία φορά, τι κάνεις; Τα μαστιγώνεις; Γιατί να το αγχωσεις το μωρό; Θα του εξηγήσει η νηπιαγωγός.

όχι βρε συ. συζητάω υπενθυμιζ κανόνες, προσοαθω να απασχολώ με ρόλους κ εργασίες κατάλληλους για όλους κλπ. τα γνωστά. γιατί είπα κάπου ότι θα κάνω βασανιστήρια στο παιδί; απλώς έλεγα αν έπρεπε να τιυ πω από πριν τι δν θα επιτρέπεται να κάνει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Έσπερος είπε:

όχι βρε συ. συζητάω υπενθυμιζ κανόνες, προσοαθω να απασχολώ με ρόλους κ εργασίες κατάλληλους για όλους κλπ. τα γνωστά. γιατί είπα κάπου ότι θα κάνω βασανιστήρια στο παιδί; απλώς έλεγα αν έπρεπε να τιυ πω από πριν τι δν θα επιτρέπεται να κάνει. 

Ε αυτό σου λέω. Εσύ δε χάνεις την ψυχραιμία σου ούτε παρεξηγείς παιδιά 13-14 ετών και το καταλαβαίνεις αν καμιά φορά δ ν ακολουθούν τους κανόνες. Η νηπιαγωγός δε θα το περιμένει και δε θα εξηγεί ; Τι σε ανησυχεί;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Ε αυτό σου λέω. Εσύ δε χάνεις την ψυχραιμία σου ούτε παρεξηγείς παιδιά 13-14 ετών και το καταλαβαίνεις αν καμιά φορά δ ν ακολουθούν τους κανόνες. Η νηπιαγωγός δε θα το περιμένει και δε θα εξηγεί ; Τι σε ανησυχεί;

εξαρτάται. κατανοώ όταν είναι κουρασμένα ή εκνευρισμένα, κατανοώ την παρόρμηση κ τον χαρακτήρα του καθενός αλλά αν δεν τηρούν βασικούς κανόνες που είναι επιπέδου δημοτικού συστηματικά, θα βαλω κ φωνή φυσικά, δεν έχω απεριόριστη υπομονή. στο γυμναδιο περιμένουμε να ξέρουν τους κανόνες κατ αρχήν κ γενικα να τους τηρούν κ είναι αναμενόμενη κάποια εξαίρεση, οχι να είναι κανόνας. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Έσπερος είπε:

εξαρτάται. κατανοώ όταν είναι κουρασμένα ή εκνευρισμένα, κατανοώ την παρόρμηση κ τον χαρακτήρα του καθενός αλλά αν δεν τηρούν βασικούς κανόνες που είναι επιπέδου δημοτικού συστηματικά, θα βαλω κ φωνή φυσικά, δεν έχω απεριόριστη υπομονή. στο γυμναδιο περιμένουμε να ξέρουν τους κανόνες κατ αρχήν κ γενικα να τους τηρούν κ είναι αναμενόμενη κάποια εξαίρεση, οχι να είναι κανόνας. 

οι νηπιαγωγοι λοιπον εχουν ακομη παραπανω υπομονη.γτ οπως καταλαβαινεις 25νηπια ειναι πολυ πιο απαιτητικα απο 25 εφηβους,κ ετσι θα επρεπε

στο γυμνασιο το περιμενετε,στο νηπιαγωγειο λοιπον οχι

οταν πατε καπου εξω,ο μικρος πχ θα σηκωθει μονος να κοβει βολτες;δ θα σας ρωτησει πρωτα;να παει σε μερος που να εχετε επαφη;οταν μιλατε με τον αντρα σου,ερχεται σας διακοπτει;

μιλαμε για απλους κανονες,αναμενομενους,θα τα καταλαβει απο την πρωτη μερα που θα παει,μην ανησυχεις

κ φυσικα θα τυχει να παρακουσει καποιον,δ θα του παρουν το κεφαλι,ουτε θα σας κουτσομπολεψουν στο νησι

πολυ κακο για το τιποτα,πραγματικα

δ καταλαβαινω,δ εχετε παει σε μερη που να εχουν καποιους βασικους κανονες;πχ εμεις πηγαιναμε κ βιβλιοθηκη,ξερουν οτι δ τρεχουν κ δ φωναζουν εκει μεσα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 είπε:

οι νηπιαγωγοι λοιπον εχουν ακομη παραπανω υπομονη.γτ οπως καταλαβαινεις 25νηπια ειναι πολυ πιο απαιτητικα απο 25 εφηβους,κ ετσι θα επρεπε

στο γυμνασιο το περιμενετε,στο νηπιαγωγειο λοιπον οχι

οταν πατε καπου εξω,ο μικρος πχ θα σηκωθει μονος να κοβει βολτες;δ θα σας ρωτησει πρωτα;να παει σε μερος που να εχετε επαφη;οταν μιλατε με τον αντρα σου,ερχεται σας διακοπτει;

μιλαμε για απλους κανονες,αναμενομενους,θα τα καταλαβει απο την πρωτη μερα που θα παει,μην ανησυχεις

κ φυσικα θα τυχει να παρακουσει καποιον,δ θα του παρουν το κεφαλι,ουτε θα σας κουτσομπολεψουν στο νησι

πολυ κακο για το τιποτα,πραγματικα

δ καταλαβαινω,δ εχετε παει σε μερη που να εχουν καποιους βασικους κανονες;πχ εμεις πηγαιναμε κ βιβλιοθηκη,ξερουν οτι δ τρεχουν κ δ φωναζουν εκει μεσα

Αν είμαστε έξω για φαγητό ή σε κατάστημα ξέρει ότι θα πάει όπου του επιτρέψουμε κ ότι δεν θα ακουμπήσει κάτι (όχι λόγω κορονοϊού, ότι δεν πειράζουμε στα καταστήματα, αυτό καμία φορά δεν το προλαβαίνουμε αλλά απλώς ακουμπάει δείχνοντας). Ξέρει ότι δεν είμαστε μεσημέρι συο μπαλκονι (χωριό, ο κόσμος κοιμάται), ότι κάποια φυτα είναι ευαίσθητα ή τσιμπάνε κ δν τα πιανουμε, δεν μπαίνουμε σε χόρτα γιατί έχει φίδια (εκεί δοκιμάζει όρια ενίοτε), να προσέχει τα τζάμια στην ανακλιση μην του πιάσουν το χέρι, ότι μπαίνουμε μέσα όταν έχει ζέστη, δεν παίζουμε με το νερό λόγω λειψυδρίας κ τετοια βασικά κ γενθκα συνεργάζεται. μάλιστα σε μια ταβέρνα που πάμε τακτικά μας έχουν πει ότι εκπλήσσονται από το ποσο ησυχοσ είναι. Αν ειναι να φύγουμε από κάπου που του αρέσει δέχεται μια συνεννόηση ώστε να γίνει χωρισ δράματα. Αυτά όλα όμως με την άνεση δυο γονέων όλο το

σπογευμα σπίτι κ χωρίς άλλο παιδί, προφανώς δεν έχει ζοριστεί από καταστάσεις που να μην μπορούμε να του δώσουμε σημασία. Δεν συνεργάζεται πολύ στο μάζεμα που όμως δεν έχουμε επιμείνει κ δυστυχώς τον τελευταίο καιρό είναι παρα πολύ ανυπόμονος κ επίμονος κ επαναλαμβάνει συνεχώς αν θέλει κάτι σε βαθμό κουραστικό, το οποίο δεν καταλάβαμε πώς μας ξέφυγε, διακόπτει ή δεν αφήνει να συζητάμε κάποιες φορές έισης πιο έντονα από παλιά, κ επίσης που δεν έκανε ποτέ, φωνάζει όταν μιλάω στο τηλ. αυτά είναι προσφατα κ δν έχω καταλάβει πώς έγιναν, κ έχω προβληματιστεί. Η παιδίατρος μας είπε ότι αυτά ακριβώς είναι ενδείξεις της έλλειψης σχολείου, οχι αφύσικα αλλά τέλος πάντων θα θέλουν μια προσοχή. Στην νταντά είναι περιορισμένα αυτά που κάνει που να χρειάζονται παρατήρηση, σε σχέση με εμάς δλδ. Μάλλον αγχώνομαι γιατί σκέφτομαι σαν εκπαιδευτικός, οχι ότι περιμενω όλα τα παιδιά το ίδιο ησυχα απλώς θέλω να ξέρω αν οι γονείς έχουν επίγνωση κ ασχολούνται. Αλλά πέρα από το τι εικόνα θα δώσουμε, με απασχολεί κ το να μην απογοητευτεί κ βρει το σχολείο δυσάρεστο αν δν είναι προετοιμασμένο για τους κανόνες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αν είμαστε έξω για φαγητό ή σε κατάστημα ξέρει ότι θα πάει όπου του επιτρέψουμε κ ότι δεν θα ακουμπήσει κάτι (όχι λόγω κορονοϊού, ότι δεν πειράζουμε στα καταστήματα, αυτό καμία φορά δεν το προλαβαίνουμε αλλά απλώς ακουμπάει δείχνοντας). Ξέρει ότι δεν είμαστε μεσημέρι συο μπαλκονι (χωριό, ο κόσμος κοιμάται), ότι κάποια φυτα είναι ευαίσθητα ή τσιμπάνε κ δν τα πιανουμε, δεν μπαίνουμε σε χόρτα γιατί έχει φίδια (εκεί δοκιμάζει όρια ενίοτε), να προσέχει τα τζάμια στην ανακλιση μην του πιάσουν το χέρι, ότι μπαίνουμε μέσα όταν έχει ζέστη, δεν παίζουμε με το νερό λόγω λειψυδρίας κ τετοια βασικά κ γενθκα συνεργάζεται. μάλιστα σε μια ταβέρνα που πάμε τακτικά μας έχουν πει ότι εκπλήσσονται από το ποσο ησυχοσ είναι. Αν ειναι να φύγουμε από κάπου που του αρέσει δέχεται μια συνεννόηση ώστε να γίνει χωρισ δράματα. Αυτά όλα όμως με την άνεση δυο γονέων όλο το

σπογευμα σπίτι κ χωρίς άλλο παιδί, προφανώς δεν έχει ζοριστεί από καταστάσεις που να μην μπορούμε να του δώσουμε σημασία. Δεν συνεργάζεται πολύ στο μάζεμα που όμως δεν έχουμε επιμείνει κ δυστυχώς τον τελευταίο καιρό είναι παρα πολύ ανυπόμονος κ επίμονος κ επαναλαμβάνει συνεχώς αν θέλει κάτι σε βαθμό κουραστικό, το οποίο δεν καταλάβαμε πώς μας ξέφυγε, διακόπτει ή δεν αφήνει να συζητάμε κάποιες φορές έισης πιο έντονα από παλιά, κ επίσης που δεν έκανε ποτέ, φωνάζει όταν μιλάω στο τηλ. αυτά είναι προσφατα κ δν έχω καταλάβει πώς έγιναν, κ έχω προβληματιστεί. Η παιδίατρος μας είπε ότι αυτά ακριβώς είναι ενδείξεις της έλλειψης σχολείου, οχι αφύσικα αλλά τέλος πάντων θα θέλουν μια προσοχή. Στην νταντά είναι περιορισμένα αυτά που κάνει που να χρειάζονται παρατήρηση, σε σχέση με εμάς δλδ. Μάλλον αγχώνομαι γιατί σκέφτομαι σαν εκπαιδευτικός, οχι ότι περιμενω όλα τα παιδιά το ίδιο ησυχα απλώς θέλω να ξέρω αν οι γονείς έχουν επίγνωση κ ασχολούνται. Αλλά πέρα από το τι εικόνα θα δώσουμε, με απασχολεί κ το να μην απογοητευτεί κ βρει το σχολείο δυσάρεστο αν δν είναι προετοιμασμένο για τους κανόνες. 

Κι εμενα που πανε χρονια σχολειο,οποτε πιασω το τηλ να μιλησω φωναζουν! Επισης,ολα αυτα που περιγραφεις οτι «σας ξεφυγαν»,ολοι εχουμε απορια πως μας ξεφυγαν,ομως ειναι χαρακτηριστικα της ηλικιας 3-4 και πανω. Οσο κι αν δεν μας αρεσει , αν το σκεφτεις ειναι καλο που το παιδι αλληλεπιδρα και κανει πιο αισθητη την παρουσια του σε σχεση με οταν ηταν 2 χρονων!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , irin είπε:

Κι εμενα που πανε χρονια σχολειο,οποτε πιασω το τηλ να μιλησω φωναζουν! Επισης,ολα αυτα που περιγραφεις οτι «σας ξεφυγαν»,ολοι εχουμε απορια πως μας ξεφυγαν,ομως ειναι χαρακτηριστικα της ηλικιας 3-4 και πανω. Οσο κι αν δεν μας αρεσει , αν το σκεφτεις ειναι καλο που το παιδι αλληλεπιδρα και κανει πιο αισθητη την παρουσια του σε σχεση με οταν ηταν 2 χρονων!

η παιδίατρος πάντως μ αυτά δεν ενθουσιάστηκε. της φάνηκε λιγότερο συνεργάσιμος σε σχέση με τις προηγούμενες φορές. δλδ αν δεν ήταν να γραφτεί στο προνήπιο νομίζω ότι θα μας έστελνε κατευθείαν να γραφτούμε στον παιδικό όλο το καλοκαίρι. δεν με έχει επηρεάσει η άποψη της σε κάτι γιατί κ εμένα με έχουν κουράσει όλα αυτά πάρε πολύ σε βαθμό που χάνω την υπομονή μου συχνά, είναι στιγμές που μ έρχεται να του φωνάξω κ νιώθω πολύ άσχημα κ κάποιες φορές τον έχω παραμερίσει κάπως απότομα από κάτι που δεν θέλω να κάνει. Αφού άρχισα τον τελευταίο καιρό να σκέφτομαι ότι τελικά μπορεί να ήταν καλύτερα αν τώρα είχαμε κ αδερφάκι να παίζει… 

Link to comment
Share on other sites

Έσπερος εχετε κι εσείς καυσωνα?Λιγο η ζέστη λίγο το pfizer...τι να πω.Δεν πιστευω σε αυτά που διαβάζω.θα ελεγα να περάσεις καλά το καλοκαίρι σου,να αγοράσεις ένα παγουρι κ ένα ταπερ για το σχολειο για να μην αγχώνεσαι κ ασε τη φύση κ τη δασκαλα να κανουν τη δουλειά τους.

Θα ανακουφιστείς πουωθα παει σχολειο.Πιστεψε με.:-D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Έσπερος εχετε κι εσείς καυσωνα?Λιγο η ζέστη λίγο το pfizer...τι να πω.Δεν πιστευω σε αυτά που διαβάζω.θα ελεγα να περάσεις καλά το καλοκαίρι σου,να αγοράσεις ένα παγουρι κ ένα ταπερ για το σχολειο για να μην αγχώνεσαι κ ασε τη φύση κ τη δασκαλα να κανουν τη δουλειά τους.

Θα ανακουφιστείς πουωθα παει σχολειο.Πιστεψε με.:-D

Αν τα πράγματα ήταν έτσι απλα, δεν θα είχα εξαντλήσει την υπομονή μου με τα παιδιά των άλλων για να μην έχω για το παιδί μου, σκεψου σε τι σημείο έφτασα για να σκέφτομαι μήπως να κάνουμε κ άλλο παιδί :D

 

τα παιδθα φτάνουν στο γυμνάσιο αγνοώντας βασικούς κανόνες κ νομίζοντας ότι είναι το κέντρο του κόσμου. δν με νοιάζει ποιος φταίει, πάντως συμβαίνει πολύ πιο συχνά απ ο,τι φαντάζεστε κ δεν είμαι πεπεισμένη ότι φταίει μόνο το σπίτι. κ λάθη των εκπαιδευτικών φταίνε αλλα κ η κακή επιρροή από την ομάδα μέσα στην τάξη. ίσως για τους γονείς απ έξω το σχολείο είναι ανακούφιση γιατί τα παιδιά εκτονώνονται εκεί κ γυρνάνε ήρεμα σπίτι. γθατι αν πάτε σε ένα σχολείο θα δείτε ότι μόνο κακό κάνει στη συμπεριφορά των παιδιών. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αν τα πράγματα ήταν έτσι απλα, δεν θα είχα εξαντλήσει την υπομονή μου με τα παιδιά των άλλων για να μην έχω για το παιδί μου, σκεψου σε τι σημείο έφτασα για να σκέφτομαι μήπως να κάνουμε κ άλλο παιδί :D

 

τα παιδθα φτάνουν στο γυμνάσιο αγνοώντας βασικούς κανόνες κ νομίζοντας ότι είναι το κέντρο του κόσμου. δν με νοιάζει ποιος φταίει, πάντως συμβαίνει πολύ πιο συχνά απ ο,τι φαντάζεστε κ δεν είμαι πεπεισμένη ότι φταίει μόνο το σπίτι. κ λάθη των εκπαιδευτικών φταίνε αλλα κ η κακή επιρροή από την ομάδα μέσα στην τάξη. ίσως για τους γονείς απ έξω το σχολείο είναι ανακούφιση γιατί τα παιδιά εκτονώνονται εκεί κ γυρνάνε ήρεμα σπίτι. γθατι αν πάτε σε ένα σχολείο θα δείτε ότι μόνο κακό κάνει στη συμπεριφορά των παιδιών. 

Αυτο με το άλλο παιδί δεν το κατάλαβα.

Για τις συ.περιφορες των αλλων παιδιών συμφωνω.Στα παιδια ομως πρέπει να δώσουμε τα εφόδια για να πετάξουν τη δική τους πτήση.Θα τους δώσουμε αρχές αλλα δεν θα τα κάνουμε στρατιωτάκια.Αν έχεις ακούσει κακα λόγια για τη δασκαλα τοτε αυτο δικαιολογεί την ανησυχία σου.

Κι εμεις παιδια στο σχολείο στείλαμε αλλα ήμασταν πιο κουλ .Απο τη στιγμή που δεν έχεις επιλογή αλλου σχολειου εκει τι μπορείς να κάνεις?Και να θυμάσαι ότι το παιδί μαθαίνει από αυτά που βλέπει από εμάς κ οχι από αυτά που ακούει.Χαλαρωσε λιγο κ ασε το Σεπτεμωρη να έρθει κ θα δεις τοτε 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Αν είμαστε έξω για φαγητό ή σε κατάστημα ξέρει ότι θα πάει όπου του επιτρέψουμε κ ότι δεν θα ακουμπήσει κάτι (όχι λόγω κορονοϊού, ότι δεν πειράζουμε στα καταστήματα, αυτό καμία φορά δεν το προλαβαίνουμε αλλά απλώς ακουμπάει δείχνοντας). Ξέρει ότι δεν είμαστε μεσημέρι συο μπαλκονι (χωριό, ο κόσμος κοιμάται), ότι κάποια φυτα είναι ευαίσθητα ή τσιμπάνε κ δν τα πιανουμε, δεν μπαίνουμε σε χόρτα γιατί έχει φίδια (εκεί δοκιμάζει όρια ενίοτε), να προσέχει τα τζάμια στην ανακλιση μην του πιάσουν το χέρι, ότι μπαίνουμε μέσα όταν έχει ζέστη, δεν παίζουμε με το νερό λόγω λειψυδρίας κ τετοια βασικά κ γενθκα συνεργάζεται. μάλιστα σε μια ταβέρνα που πάμε τακτικά μας έχουν πει ότι εκπλήσσονται από το ποσο ησυχοσ είναι. Αν ειναι να φύγουμε από κάπου που του αρέσει δέχεται μια συνεννόηση ώστε να γίνει χωρισ δράματα. Αυτά όλα όμως με την άνεση δυο γονέων όλο το

σπογευμα σπίτι κ χωρίς άλλο παιδί, προφανώς δεν έχει ζοριστεί από καταστάσεις που να μην μπορούμε να του δώσουμε σημασία. Δεν συνεργάζεται πολύ στο μάζεμα που όμως δεν έχουμε επιμείνει κ δυστυχώς τον τελευταίο καιρό είναι παρα πολύ ανυπόμονος κ επίμονος κ επαναλαμβάνει συνεχώς αν θέλει κάτι σε βαθμό κουραστικό, το οποίο δεν καταλάβαμε πώς μας ξέφυγε, διακόπτει ή δεν αφήνει να συζητάμε κάποιες φορές έισης πιο έντονα από παλιά, κ επίσης που δεν έκανε ποτέ, φωνάζει όταν μιλάω στο τηλ. αυτά είναι προσφατα κ δν έχω καταλάβει πώς έγιναν, κ έχω προβληματιστεί. Η παιδίατρος μας είπε ότι αυτά ακριβώς είναι ενδείξεις της έλλειψης σχολείου, οχι αφύσικα αλλά τέλος πάντων θα θέλουν μια προσοχή. Στην νταντά είναι περιορισμένα αυτά που κάνει που να χρειάζονται παρατήρηση, σε σχέση με εμάς δλδ. Μάλλον αγχώνομαι γιατί σκέφτομαι σαν εκπαιδευτικός, οχι ότι περιμενω όλα τα παιδιά το ίδιο ησυχα απλώς θέλω να ξέρω αν οι γονείς έχουν επίγνωση κ ασχολούνται. Αλλά πέρα από το τι εικόνα θα δώσουμε, με απασχολεί κ το να μην απογοητευτεί κ βρει το σχολείο δυσάρεστο αν δν είναι προετοιμασμένο για τους κανόνες. 

Εσπερο περιττό να σου πω, πως το παιδί σου είναι αγγελούδι με αυτά που μας περιέγραψες... Και αυτά τα τελευταία που έγραψες πως κάνει θα έπρεπε να ανησυχούσες αν δε τα έκανε είναι απόλυτα φυσιολογικά για την ηλικία του αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη.... 

Εμένα πάντως που τα παιδιά μου δεν είναι τόσο συνεργασίμα στο σπίτι στο σχολείο ο ένας παιδικό, ο άλλος νήπιο είναι πολύ ήσυχα και τα δύο και ακολουθούν τους κανόνες... Νομίζω πως τσάμπα αγχώνεσαι.... Και στο κάτω κάτω δε μπορείς να ξέρεις πως θα αντιδράσει ένα παιδί στο σχολικό του περιβάλλον μπορεί στο σπίτι να είναι ήσυχο και στο σχολείο με τόσα ερεθίσματα να είναι αντιδραστικό... Μπορεί στο σπίτι να μην υπακούει και στο σχολείο βλέποντας τα άλλα παιδιά και με τη καθοδήγηση της νηπιαγωγούς να είναι πολύ συνεργασιμος.... 

Απόλαυσε το καλοκαιράκι περίμενε με το καλό να ξεκινήσει η νέα σχολικη χρόνια να δεις πως θα αντιδράσει ο μικρός κ μετά να ξεκινήσεις να σκέφτεσαι αν χρειαστεί βέβαια  που μπορεί να "υστερεί" ώστε με τη βοήθεια και τη καθοδηγη σας να βελτιωθεί το παιδί.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αν τα πράγματα ήταν έτσι απλα, δεν θα είχα εξαντλήσει την υπομονή μου με τα παιδιά των άλλων για να μην έχω για το παιδί μου, σκεψου σε τι σημείο έφτασα για να σκέφτομαι μήπως να κάνουμε κ άλλο παιδί :D

 

τα παιδθα φτάνουν στο γυμνάσιο αγνοώντας βασικούς κανόνες κ νομίζοντας ότι είναι το κέντρο του κόσμου. δν με νοιάζει ποιος φταίει, πάντως συμβαίνει πολύ πιο συχνά απ ο,τι φαντάζεστε κ δεν είμαι πεπεισμένη ότι φταίει μόνο το σπίτι. κ λάθη των εκπαιδευτικών φταίνε αλλα κ η κακή επιρροή από την ομάδα μέσα στην τάξη. ίσως για τους γονείς απ έξω το σχολείο είναι ανακούφιση γιατί τα παιδιά εκτονώνονται εκεί κ γυρνάνε ήρεμα σπίτι. γθατι αν πάτε σε ένα σχολείο θα δείτε ότι μόνο κακό κάνει στη συμπεριφορά των παιδιών. 

Συμφωνω οτι πολλα παιδια νομιζουν οτι ειναι το κεντρο του κοσμου. Ομως εσυ για να μη φτασει να αγνοει κανονες στο γυμνασιο αγχωνεσαι πριν και απο το προνηπιο. Σε παιδι με μετρο και ορια στα παντα, απ’οσα μας περιγραφεις. 
κι εγω παλια ελεγα οτι το παιδι μου θα μαζευει τα πραγματα του, δεν θα φερνει αντιρρησεις, δεν θα χτυπιεται ειδικα δημοσιως κλπ. Εεε… ετσι ηταν ως τα 2-2.5. Μετα σταματησε να ειναι στρατιωτακι και εγινε παιδακι.. στην αρχη προβληματιστηκα αλλα μετα καταλαβα οτι ειναι λογικο!

τελος,αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι, οπως και σε πολλα αλλα θεματα,εκφραζεις μια ανησυχια,ολες σε διαβεβαιωνουμε οτι δεν υπαρχει λογος και οτι ειναι υπερβολη, αλλα εσυ συνεχιζεις να πιστευεις οτι μονο η δικη σας περιπτωση ειναι εξαιρεση και κλεινεις τα αυτια σου σε αυτα που σου λεμε επειδη εσυ ζητησες την αποψη μας!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Αν είμαστε έξω για φαγητό ή σε κατάστημα ξέρει ότι θα πάει όπου του επιτρέψουμε κ ότι δεν θα ακουμπήσει κάτι (όχι λόγω κορονοϊού, ότι δεν πειράζουμε στα καταστήματα, αυτό καμία φορά δεν το προλαβαίνουμε αλλά απλώς ακουμπάει δείχνοντας). Ξέρει ότι δεν είμαστε μεσημέρι συο μπαλκονι (χωριό, ο κόσμος κοιμάται), ότι κάποια φυτα είναι ευαίσθητα ή τσιμπάνε κ δν τα πιανουμε, δεν μπαίνουμε σε χόρτα γιατί έχει φίδια (εκεί δοκιμάζει όρια ενίοτε), να προσέχει τα τζάμια στην ανακλιση μην του πιάσουν το χέρι, ότι μπαίνουμε μέσα όταν έχει ζέστη, δεν παίζουμε με το νερό λόγω λειψυδρίας κ τετοια βασικά κ γενθκα συνεργάζεται. μάλιστα σε μια ταβέρνα που πάμε τακτικά μας έχουν πει ότι εκπλήσσονται από το ποσο ησυχοσ είναι. Αν ειναι να φύγουμε από κάπου που του αρέσει δέχεται μια συνεννόηση ώστε να γίνει χωρισ δράματα. Αυτά όλα όμως με την άνεση δυο γονέων όλο το

σπογευμα σπίτι κ χωρίς άλλο παιδί, προφανώς δεν έχει ζοριστεί από καταστάσεις που να μην μπορούμε να του δώσουμε σημασία. Δεν συνεργάζεται πολύ στο μάζεμα που όμως δεν έχουμε επιμείνει κ δυστυχώς τον τελευταίο καιρό είναι παρα πολύ ανυπόμονος κ επίμονος κ επαναλαμβάνει συνεχώς αν θέλει κάτι σε βαθμό κουραστικό, το οποίο δεν καταλάβαμε πώς μας ξέφυγε, διακόπτει ή δεν αφήνει να συζητάμε κάποιες φορές έισης πιο έντονα από παλιά, κ επίσης που δεν έκανε ποτέ, φωνάζει όταν μιλάω στο τηλ. αυτά είναι προσφατα κ δν έχω καταλάβει πώς έγιναν, κ έχω προβληματιστεί. Η παιδίατρος μας είπε ότι αυτά ακριβώς είναι ενδείξεις της έλλειψης σχολείου, οχι αφύσικα αλλά τέλος πάντων θα θέλουν μια προσοχή. Στην νταντά είναι περιορισμένα αυτά που κάνει που να χρειάζονται παρατήρηση, σε σχέση με εμάς δλδ. Μάλλον αγχώνομαι γιατί σκέφτομαι σαν εκπαιδευτικός, οχι ότι περιμενω όλα τα παιδιά το ίδιο ησυχα απλώς θέλω να ξέρω αν οι γονείς έχουν επίγνωση κ ασχολούνται. Αλλά πέρα από το τι εικόνα θα δώσουμε, με απασχολεί κ το να μην απογοητευτεί κ βρει το σχολείο δυσάρεστο αν δν είναι προετοιμασμένο για τους κανόνες. 

οποτε μια χαρα συνεργασιμος ειναι,ακολουθει κανονες κ τεσταρει ορια οπως ολα τα παιδια στην ηλικια του,αρα μια χαρα θα τα παει κ στο σχολειο(αναλογα κ με τι απαιτησεις εχεις εσυ)

τπτ δ σας ξεφυγε.ολα αυτα που λες τα κανουν κ τα δικα μου,κ ειναι σχεδον 5 κ 7.

φανταζομαι στο σχολειο διακοπτουν πολυ λιγοτερο για παραδειγμα.

φαντασου οταν πηγα κ ρωτησα την δασκαλα του μικρου,μου ειπε οτι οκ πεταγεται οταν συζητανε κτ,αλλα τουλ λεει κτ σχετικο με το θεμα.αλλα παιδακια θα που κτ τελειως ασχετο

κ φαντασου ο μικρος πηγε παιδικο,δευτερο παιδι αλλα παρολα αυτα η μεγαλγ ειναι πολυ πιο συνεργασιμη.κ οχι λογω ηλικιας,παντα ηταν

απο την στιγμη που γενικα εχετε κανονες,γτ να περιμενει οτι στο σχολειο δ υπαρχουν;δ θα απογοητευτει

μπορεις απλα οταν θα ξαναμιλησετε κ θα πεις οτι θα παιζουν,να διευκρινισεις οτι εκει τα παιχνιδια ειναι για ολα τα παιδια,τα προσεχουμε,τα μοιραζομαστε,ζηταμε ευγενικα.εξω στην τσουληθρα περιμενουμε την σειρα μας.αν γινει κτ κ σε ενοχλησει το λες στην κυρια κλπ.οχι ολα μαζεμενα σε μια μερα.γενικα πραγματα που θα μπορουσες να αναφερεις χαλαρα

δλδ ακομη κ το προσεχουμε τα παιχνιδια,εγω δ το θεωρω πιεστικο.κ στο σπιτι το λεω στα παιδια.οτι αν κτ χαλασει επειδη το πεταξαν δ θα το αντικαταστησω πχ.δ ειναι οτι θα το πεις κ θα παει κ δ θα πιανει παιχνιδια στο χερι του,δ πιστευω.φυσικα παντα εξαρταται κ απο τον τροπο που τα λες

Link to comment
Share on other sites

Εσπερος να το αφήνεις να παίζει με τα νερά.ειναι μεγάλη χαρά.εχετε λειψυδρία στο νησί?Αν είναι στους γενικούς κανόνες της σπατάλης ας το καλυτερα να παίξει 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Αν τα πράγματα ήταν έτσι απλα, δεν θα είχα εξαντλήσει την υπομονή μου με τα παιδιά των άλλων για να μην έχω για το παιδί μου, σκεψου σε τι σημείο έφτασα για να σκέφτομαι μήπως να κάνουμε κ άλλο παιδί :D

 

τα παιδθα φτάνουν στο γυμνάσιο αγνοώντας βασικούς κανόνες κ νομίζοντας ότι είναι το κέντρο του κόσμου. δν με νοιάζει ποιος φταίει, πάντως συμβαίνει πολύ πιο συχνά απ ο,τι φαντάζεστε κ δεν είμαι πεπεισμένη ότι φταίει μόνο το σπίτι. κ λάθη των εκπαιδευτικών φταίνε αλλα κ η κακή επιρροή από την ομάδα μέσα στην τάξη. ίσως για τους γονείς απ έξω το σχολείο είναι ανακούφιση γιατί τα παιδιά εκτονώνονται εκεί κ γυρνάνε ήρεμα σπίτι. γθατι αν πάτε σε ένα σχολείο θα δείτε ότι μόνο κακό κάνει στη συμπεριφορά των παιδιών. 

οσο για αυτο,εγω πιστευω ακομη κ τα ιδια παιδια που εχεις εσυ τωρα μαθητες,σαν νηπια η δημοτικο θα ηταν αρκετα διαφορετικα τα περισσοτερα

μην συγκρινεις το 4χρ που βγαινει πρωτη φορα καπου χωρις κηδεμονα με τον εφηβο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Αυτο με το άλλο παιδί δεν το κατάλαβα.

Για τις συ.περιφορες των αλλων παιδιών συμφωνω.Στα παιδια ομως πρέπει να δώσουμε τα εφόδια για να πετάξουν τη δική τους πτήση.Θα τους δώσουμε αρχές αλλα δεν θα τα κάνουμε στρατιωτάκια.Αν έχεις ακούσει κακα λόγια για τη δασκαλα τοτε αυτο δικαιολογεί την ανησυχία σου.

Κι εμεις παιδια στο σχολείο στείλαμε αλλα ήμασταν πιο κουλ .Απο τη στιγμή που δεν έχεις επιλογή αλλου σχολειου εκει τι μπορείς να κάνεις?Και να θυμάσαι ότι το παιδί μαθαίνει από αυτά που βλέπει από εμάς κ οχι από αυτά που ακούει.Χαλαρωσε λιγο κ ασε το Σεπτεμωρη να έρθει κ θα δεις τοτε 

Το δεύτερο παιδί είναι κάτι δικά μου που σκέφτομαι τελευταια, μήπως ήταν καλύτερο κ για κεινον αλλά μακροπρόθεσμα πιο ξεκούραστο για μας. άκαιρο φυσικά πλέον, τώρα πια δεν έχει νόημα. 

 

απο το να είσαι στρατιωτάκι μέχρι να μην σέβεσαι τους συμμαθητές σου, υπάρχει τεράστια διαφορα. δεν νοκθζω να εννοείς ότι θα σε αφήνει αδιάφορη αν το παιδί σου εμποδίζει το μάθημα. 

 

Δεν έχω ακούσει κάτι για τη δασκάλα, δεν ξέρω καν ποια είναι ούτε έχει σημασία, είναι τελείως υποκειμενικό εξάλλου το τι θεωρεί ο μέσος γονιός καλό δάσκαλο, ούτε που θα έδινα σημάδια σε σχόλια. εξάλλου εδώ είναι απλα, αν είναι ντόπια είναι καλή, αν δεν είναι είναι κακή. 

πρίν από 7 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εσπερος να το αφήνεις να παίζει με τα νερά.ειναι μεγάλη χαρά.εχετε λειψυδρία στο νησί?Αν είναι στους γενικούς κανόνες της σπατάλης ας το καλυτερα να παίξει 

ναι σοβαρή λειψυδρία ειδικά το καλοκαίρι, όπως σε όλα τα νησια. χειμώνα παίζουμε πιο πολύ κ καλοκαίρι αν βγάλουμε το λάστιχο. πλατσουρίσματα στον νιπτήρα κάθε φορά που πλένουμε χέρια ή δόντια ή στο ντους εννοώ, εκεί μπαίνει ένα όριο γιατί είναι σοβαρό θέμα. ένα δυο πλατς κ τελοσ. τον μισό χρόνο μπορεί να πλατσουρίσει στη θάλασσα εξάλλου. 

πρίν από 29 λεπτά , irin είπε:

τελος,αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι, οπως και σε πολλα αλλα θεματα,εκφραζεις μια ανησυχια,ολες σε διαβεβαιωνουμε οτι δεν υπαρχει λογος και οτι ειναι υπερβολη, αλλα εσυ συνεχιζεις να πιστευεις οτι μονο η δικη σας περιπτωση ειναι εξαιρεση και κλεινεις τα αυτια σου σε αυτα που σου λεμε επειδη εσυ ζητησες την αποψη μας!

όχι αλήθεια δεν κλεινω τα αυτιά μου, σκεψου ότι ήμουν έτοιμη να πάω από πριν στο σχολείο κ να τους πω όλες τις ανησυχίες μας για να ξέρουν το να περιμένουν κ δεν θα το κάνω έπειτα από συζήτηση εδώ όπως επίσης σταμάτησα να σκέφτομαι τη λίστα με τους κανόνες του σχολείου που ήθελα να του πω από πριν. δεν είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά όμως. υπάρχουν παιδθα που δεν πάνε καλά, δεν έχω λόγο να θεωρώ ότι αποκλείεται να είναι το δικό μου. 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα @Έσπερος είναι να μην προσπαθήσεις να ζήσεις μέσα από το παιδί. Να μη θεωρείς ότι δίνεις εξετάσεις μέσω του παιδιού. Να δεχτείς ότι θα κάνει λάθη που θα είναι δικά του και μόνο, αλλά και θα δείξει χαρίσματα για τα οποία δε θα έχετε κάνει τίποτα σα γονείς. Δε θα κριθείς αν το παιδί φωνάζει στο μάθημα και διακόπτει, το παιδί το κάνει και όχι εσύ, όπως και δεν παίρνει ο γονιός βραβείο αν το παιδί εξελιχθεί στον αρχηγό της τάξης. Είναι αυτόνομο , δεν καθορίζεται 100% από τους γονείς, ή τέλος πάντων όχι απαραίτητα με τον τρόπο που εκείνοι νομίζουν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Έσπερος είπε:

Το δεύτερο παιδί είναι κάτι δικά μου που σκέφτομαι τελευταια, μήπως ήταν καλύτερο κ για κεινον αλλά μακροπρόθεσμα πιο ξεκούραστο για μας. άκαιρο φυσικά πλέον, τώρα πια δεν έχει νόημα. 

 

απο το να είσαι στρατιωτάκι μέχρι να μην σέβεσαι τους συμμαθητές σου, υπάρχει τεράστια διαφορα. δεν νοκθζω να εννοείς ότι θα σε αφήνει αδιάφορη αν το παιδί σου εμποδίζει το μάθημα. 

 

Δεν έχω ακούσει κάτι για τη δασκάλα, δεν ξέρω καν ποια είναι ούτε έχει σημασία, είναι τελείως υποκειμενικό εξάλλου το τι θεωρεί ο μέσος γονιός καλό δάσκαλο, ούτε που θα έδινα σημάδια σε σχόλια. εξάλλου εδώ είναι απλα, αν είναι ντόπια είναι καλή, αν δεν είναι είναι κακή. 

ναι σοβαρή λειψυδρία ειδικά το καλοκαίρι, όπως σε όλα τα νησια. χειμώνα παίζουμε πιο πολύ κ καλοκαίρι αν βγάλουμε το λάστιχο. πλατσουρίσματα στον νιπτήρα κάθε φορά που πλένουμε χέρια ή δόντια ή στο ντους εννοώ, εκεί μπαίνει ένα όριο γιατί είναι σοβαρό θέμα. ένα δυο πλατς κ τελοσ. τον μισό χρόνο μπορεί να πλατσουρίσει στη θάλασσα εξάλλου. 

όχι αλήθεια δεν κλεινω τα αυτιά μου, σκεψου ότι ήμουν έτοιμη να πάω από πριν στο σχολείο κ να τους πω όλες τις ανησυχίες μας για να ξέρουν το να περιμένουν κ δεν θα το κάνω έπειτα από συζήτηση εδώ όπως επίσης σταμάτησα να σκέφτομαι τη λίστα με τους κανόνες του σχολείου που ήθελα να του πω από πριν. δεν είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά όμως. υπάρχουν παιδθα που δεν πάνε καλά, δεν έχω λόγο να θεωρώ ότι αποκλείεται να είναι το δικό μου. 

Βάζεις ταμπέλες.
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Το δεύτερο παιδί είναι κάτι δικά μου που σκέφτομαι τελευταια, μήπως ήταν καλύτερο κ για κεινον αλλά μακροπρόθεσμα πιο ξεκούραστο για μας. άκαιρο φυσικά πλέον, τώρα πια δεν έχει νόημα. 

 

απο το να είσαι στρατιωτάκι μέχρι να μην σέβεσαι τους συμμαθητές σου, υπάρχει τεράστια διαφορα. δεν νοκθζω να εννοείς ότι θα σε αφήνει αδιάφορη αν το παιδί σου εμποδίζει το μάθημα. 

 

Δεν έχω ακούσει κάτι για τη δασκάλα, δεν ξέρω καν ποια είναι ούτε έχει σημασία, είναι τελείως υποκειμενικό εξάλλου το τι θεωρεί ο μέσος γονιός καλό δάσκαλο, ούτε που θα έδινα σημάδια σε σχόλια. εξάλλου εδώ είναι απλα, αν είναι ντόπια είναι καλή, αν δεν είναι είναι κακή. 

ναι σοβαρή λειψυδρία ειδικά το καλοκαίρι, όπως σε όλα τα νησια. χειμώνα παίζουμε πιο πολύ κ καλοκαίρι αν βγάλουμε το λάστιχο. πλατσουρίσματα στον νιπτήρα κάθε φορά που πλένουμε χέρια ή δόντια ή στο ντους εννοώ, εκεί μπαίνει ένα όριο γιατί είναι σοβαρό θέμα. ένα δυο πλατς κ τελοσ. τον μισό χρόνο μπορεί να πλατσουρίσει στη θάλασσα εξάλλου. 

όχι αλήθεια δεν κλεινω τα αυτιά μου, σκεψου ότι ήμουν έτοιμη να πάω από πριν στο σχολείο κ να τους πω όλες τις ανησυχίες μας για να ξέρουν το να περιμένουν κ δεν θα το κάνω έπειτα από συζήτηση εδώ όπως επίσης σταμάτησα να σκέφτομαι τη λίστα με τους κανόνες του σχολείου που ήθελα να του πω από πριν. δεν είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά όμως. υπάρχουν παιδθα που δεν πάνε καλά, δεν έχω λόγο να θεωρώ ότι αποκλείεται να είναι το δικό μου. 

Υπαρχει ομως περιπτωση οι αλλοι να μη σεβονται το δικο σου και να μην εχει μαθει να διεκδικει πραγματα. Δηλαδη εγω εχω πει γενικα,οχι για το σχολειο,οτι περιμενουμε τη σειρα μας πχ στην τσουληθρα που ειπωθηκε καπου,ΑΛΛΑ ισχυει και για τους αλλους και μην επιτρεψεις σε κανεναν να σου παρει τη σειρα! 
τωρα ο μικρος μου,στην ηλικια του δικου σου, στο σπιτι κλαιει-χτυπιεται-χτυπαει για να περασει το δικο του ή αν τον ενοχλησει καποιος. Στο σχολειο ξερεις τι κανει;; Λεει: δεν μου αρεσει αυτο που κανεις! Κι αν δεν πιασει, ζηταει βοηθεια απο τη δασκαλα!

δηλαδη αυτο που λεω στο σπιτι και δεν το κανει, το εφαρμοζει στο σχολειο

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Το θέμα @Έσπερος είναι να μην προσπαθήσεις να ζήσεις μέσα από το παιδί. Να μη θεωρείς ότι δίνεις εξετάσεις μέσω του παιδιού. Να δεχτείς ότι θα κάνει λάθη που θα είναι δικά του και μόνο, αλλά και θα δείξει χαρίσματα για τα οποία δε θα έχετε κάνει τίποτα σα γονείς. Δε θα κριθείς αν το παιδί φωνάζει στο μάθημα και διακόπτει, το παιδί το κάνει και όχι εσύ, όπως και δεν παίρνει ο γονιός βραβείο αν το παιδί εξελιχθεί στον αρχηγό της τάξης. Είναι αυτόνομο , δεν καθορίζεται 100% από τους γονείς, ή τέλος πάντων όχι απαραίτητα με τον τρόπο που εκείνοι νομίζουν.

Δεν είναι έτσι. Έχουν περάσει από τα χέρια μου εκατοντάδες παιδιά, φαίνεται η διαφορα από γονιό σε γονιό. Όχι στο τι κάνουν, γιατί φυσικά κ αδέρφια είχαμε που δεν το πίστευες ότι βγήκαν από το ίδιο σπίτι. αλλά μιλώντας με τον γονιό καταλαβαίνεις αν δικαιολογεί τη συμπεριφορά του παιδιού, αν είχε καλές προθέσεις που κάπου στην πορεία δεν κατάλαβε πώς έκανε λάθη, αν μεγαλώνει στον αυτόματο, αν το καταπιέζει κ αυτό αντιδρά κλπ. 

7 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:
Βάζεις ταμπέλες.

όχι δεν βάζω ταμπέλες. αποδέχομαι μια πιθανότητα. κάποια παιδιά δεν ακολουθούν κανόνες κ μπορεί να είναι κ το δικό μου κ θέλω να το αποτρέψω. δεν καταλαβαίνω πού είναι το κακό, δηλαδή αν έλεγα ότι δεν με νοιάζει κ είναι δουλειά της δασκάλας κ δικό της πρόβλημα κ το παιδί μου δεν πρέπει να πιεστεί, θα ήταν οκ; 

 

πρίν από 50 λεπτά , irin είπε:

Υπαρχει ομως περιπτωση οι αλλοι να μη σεβονται το δικο σου και να μην εχει μαθει να διεκδικει πραγματα. Δηλαδη εγω εχω πει γενικα,οχι για το σχολειο,οτι περιμενουμε τη σειρα μας πχ στην τσουληθρα που ειπωθηκε καπου,ΑΛΛΑ ισχυει και για τους αλλους και μην επιτρεψεις σε κανεναν να σου παρει τη σειρα! 
τωρα ο μικρος μου,στην ηλικια του δικου σου, στο σπιτι κλαιει-χτυπιεται-χτυπαει για να περασει το δικο του ή αν τον ενοχλησει καποιος. Στο σχολειο ξερεις τι κανει;; Λεει: δεν μου αρεσει αυτο που κανεις! Κι αν δεν πιασει, ζηταει βοηθεια απο τη δασκαλα!

δηλαδη αυτο που λεω στο σπιτι και δεν το κανει, το εφαρμοζει στο σχολειο

αυτά η αλήθεια είναι ότι δεν τα έχω δουλέψει καθολου. πιο πολύ με απασχολεί να είναι οκ το δικό μου παιδί παρα τι κάνουν τα άλλα, όπως εξάλλου κάνω κ στη δίκη μου ζωή κ ποτέ δεν είχε πρόβλημα με κανέναν. ο άντρας μου είναι το άλλο άκρο, οτιδήποτε τον ενοχλεί το λέει κ δεν το έχει βγει σε καλό, ο περισσότερος κόσμος τον σχολιάζει κ τον κακολογεί στο σχολείο. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...