Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts

πρίν από 11 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αν θα πάμε 8.15 όπως λέει το υπουργείο. Αν θα γίνει ενημέρωση των γονέων προφορική ή θα αρκεστούμε στα γραπτά αυτά κ τι θα γίνει την Τρίτη. Δεν μας γράφει σε ποιο τμήμα είμαστε, αλλά δεν έχει τόση σημασία. Τη μια δασκάλα την ξέρω, είχα το παιδί της παλιά σε πολύ δύσκολη εφηβεια. Αν έχουμε αυτήν, θα είναι κάπως καρμικό. Τουλάχιστον ως γονιός θα έχει κατανόηση..

 

ναι φυσικά. κι αυτό το ρημάδι τπ φίλτρο ας πούμε μπορεί να λες για μέρες ότι πρέπει να αλλαχτεί. και στο τελοσ πάντα να κάνει ένα γρήγορο ντους πριν φύγουμε. 

δ γραφει τι ωρα θα εχετε αγιασμο;εμεις ουτε στο νηπιο ουτε στο δημοτικο θα παμε την ωρα που λεει το υπουργειο

εμας λεει οτι θα γινει ενημερωση

κ απο τριτη πληρες ωραριο κανονικα με ολοημερο κ στα δυο σχολεια μας

εκτος αν κανονισουμε κτ αλλο για προσαρμογη στα προνηπια,εμας δ μας αφορα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 11 λεπτά , Έσπερος είπε:

 

Λογικά την Δευτερα θα δώσουν και την λίστα με τα σχολικά, θα μας πουν το ωράριο της Τρίτης, νομίζω όλο το ωράριο της εβδομάδας. 

 

πρίν από 13 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν μας γράφει σε ποιο τμήμα είμαστε, αλλά δεν έχει τόση σημασία

Έχει πολλά τμήματα το νηπιαγωγείο σας? Εμάς πχ έχει μόνο δύο ένα κλασσικό και ένα ολοήμερο. 

 

Τελικά πήγατε με το παιδί, είδε το χώρο του σχολείου του?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα σήμερα από το σχολείο (που είναι μέσα στα μπάζα και ακόμα κάνουν εργασίες) και μίλησα με τον διευθυντή. Μου είπε ότι στην πρώτη επιλέγει να βάλει έμπειρες δασκάλες ώστε να χτίσουν πρόγραμμα τα παιδιά απο την αρχή. Τη Δευτέρα πάμε με τη δήλωση αρνητικού που κάναμε τη Κυριακή και ξαναπάμε δήλωση τη Πέμπτη, ενώ από την επόμενη εβδομάδα πάει Τρίτη και Παρασκευή. Κατά τα άλλα, τη Δευτέρα μόνο αγιασμό στις 08:30 (ευτυχώς νωρίς και δε θα χρειαστώ άδεια) και κατά τις 09:15 τέλος, Τρίτη 4ωρο και βιβλία (μόνο η πρώτη, στα μεγαλύτερα έχουν φροντίσει και τα έχουν δώσει από το καλοκαίρι - καλό αυτό). Αντε καλή μας αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Η ανακοίνωση για τον αγιασμό γράφει απλα την ώρα, όμως είχε βγει χτες πριν από την εγκύκλιο. Σήμερα δεν μας γράφουν τίποτα για τη Δευτέρα κ τον αγιασμό. Σε άλλο νηπιαγωγειο είπαν να πάνε 8.15. Τραγικό, πρώτη μέρα θα έχουν φρικάρει μέχρι την ώρα του αγιασμού, ποιος άσχετος το σκέφτηκε αυτό αναρψτιεμαι. 

 

Ναι δυο τμήματα έχουμε, τα σχολεία του νησιού είναι μεγάλα. Κ φουλ γεμάτα, 22 γονείς ήταν παραλήπτες. 
 

Δεν πήγαμε μέσα γιατί μπλέξαμε με διαφορα στο δικό μας σχολείο κ δεν γινόταν να φύγουμε. Πήγαμε χτες πάλι για να δει την αυλή γιατί είναι κοντά μας. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Έσπερος είπε:

Η ανακοίνωση για τον αγιασμό γράφει απλα την ώρα, όμως είχε βγει χτες πριν από την εγκύκλιο. Σήμερα δεν μας γράφουν τίποτα για τη Δευτέρα κ τον αγιασμό. Σε άλλο νηπιαγωγειο είπαν να πάνε 8.15. Τραγικό, πρώτη μέρα θα έχουν φρικάρει μέχρι την ώρα του αγιασμού, ποιος άσχετος το σκέφτηκε αυτό αναρψτιεμαι. 

 

Ναι δυο τμήματα έχουμε, τα σχολεία του νησιού είναι μεγάλα. Κ φουλ γεμάτα, 22 γονείς ήταν παραλήπτες. 
 

Δεν πήγαμε μέσα γιατί μπλέξαμε με διαφορα στο δικό μας σχολείο κ δεν γινόταν να φύγουμε. Πήγαμε χτες πάλι για να δει την αυλή γιατί είναι κοντά μας. 

Ωραία να έχει το παιδί  μια ιδέα, έτσι κι αλλιώς θα το δει την Δευτέρα από μέσα.

 

 

 

 

Σχετικό άσχετο, έχετε υπόψη να κάνετε κάτι διαφορετικό την Κυριακή, με πιο έντονη σωματική δραστηριότητα ώστε να κοιμηθούν νωρίτερα τα παιδάκια σας το βράδυ? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Ωραία να έχει το παιδί  μια ιδέα, έτσι κι αλλιώς θα το δει την Δευτέρα από μέσα.

 

 

 

 

Σχετικό άσχετο, έχετε υπόψη να κάνετε κάτι διαφορετικό την Κυριακή, με πιο έντονη σωματική δραστηριότητα ώστε να κοιμηθούν νωρίτερα τα παιδάκια σας το βράδυ? 

εγω συνηθως δ κανω κτ,βρισκουν ευκολα τον ρυθμο αλλα μας συμβαινει κτ περιεργο

γενικα το καλοκαιρι αν βρισκονταν με τα ξαδερφια κοιμοντουσαν μετα τις 11,μεχρι κ την προηγουμενη βδομαδα αυτο.κ ειδικα αν ηταν ο μικρος της αδερφης μου η κορη μου ξυπνουσε στις 7κ επαιζε μαζι του

αυτην την εβδομαδα πολυ ευκολα αρχισαν να κοιμουνται 10 κ μετα 9 αλλα ξυπνανε μετα τις 10:shock:

φανταζομαι θα νυσταζουν λιγο την επομενη βδομαδα

ο μικρος ξεκινησε ηδη ποδοσφαιρο

για κυριακη εχουμε καποιες επιλογες,πρωι βουνο.κτ που τα κουραζει ειναι ποδηλατο στο γηπεδο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Ωραία να έχει το παιδί  μια ιδέα, έτσι κι αλλιώς θα το δει την Δευτέρα από μέσα.

 

 

 

 

Σχετικό άσχετο, έχετε υπόψη να κάνετε κάτι διαφορετικό την Κυριακή, με πιο έντονη σωματική δραστηριότητα ώστε να κοιμηθούν νωρίτερα τα παιδάκια σας το βράδυ? 

εμείς θα πάμε θάλασσα αν έχει καλό καιρό ή ίσως σε κάτι φίλους που ελπίζω όχι γιατί εκεί θα αργήσουμε στάνταρ. αλλά ο αγιασμός είναι 10 οπότε δεν με πολυνοιάζει για Δευτέρα. έτσι κι αλλιώς κ για το δικό μας σχολείο 8.30 περίπου φεύγαμε τόσες μέρες. Για τις άλλες μέρες έχω ένα άγχος γιατί ο άντρας μου χάνει την αίσθηση του χρόνου κ τα απογεύματα, το παιδί θα μπορούσε από τις 8.30 να κοιμάται κ τον χαζολογαει κ μετά την άλλη μέρα από τις 12 το μεσημέρι είναι σε πολύ κακή διάθεση. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, annoulen είπε:

 

 

Παρηγοριέμαι! Και εγώ μια απο τα ίδια. 

+ ότι στο παρα πέντε από το ραντεβού θα θυμηθεί να αλλάξει πχ το φίλτρο στη βρύση. 

 

Εμένα να πάει να πάει το αμάξι για πλύσιμο .. πάντα τελευταία στιγμή θα το θυμηθεί 

Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2021 at 11:04 ΜΜ, Super.mum είπε:

εμένα ο δικός μου με έχει τρελάνει να γδύνεται όλη την ώρα. Καλά άμα έχει κάνει κακα αρχίζει μια τσιρίδα και να βγάζει παντελόνι και πανα. Δεν τον προλαβαίνω. Τέλος του μήνα θα ξεκινήσουμε πάλι εκπαίδευση για γιογιό .. και μόνο που το σκέφτομαι.... :/ 

Το θυμήθηκα τώρα, ήθελα να το γράψω χτες κ ξεχάστηκα. Αυτό είναι ένα σημάδι ετοιμότητας! Επίσης μέχρι να ξεκινήσεις μπορείς να τον αλλάζεις συχνότερα από πριν ώστε να ξεσυνηθίζει την αίσθηση της υγρασίας! 

6 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

εγω συνηθως δ κανω κτ,βρισκουν ευκολα τον ρυθμο αλλα μας συμβαινει κτ περιεργο

γενικα το καλοκαιρι αν βρισκονταν με τα ξαδερφια κοιμοντουσαν μετα τις 11,μεχρι κ την προηγουμενη βδομαδα αυτο.κ ειδικα αν ηταν ο μικρος της αδερφης μου η κορη μου ξυπνουσε στις 7κ επαιζε μαζι του

αυτην την εβδομαδα πολυ ευκολα αρχισαν να κοιμουνται 10 κ μετα 9 αλλα ξυπνανε μετα τις 10:shock:

φανταζομαι θα νυσταζουν λιγο την επομενη βδομαδα

ο μικρος ξεκινησε ηδη ποδοσφαιρο

για κυριακη εχουμε καποιες επιλογες,πρωι βουνο.κτ που τα κουραζει ειναι ποδηλατο στο γηπεδο

Δηλαδή κοιμούνται δωδεκάωρο και βάλε? Ο δικός μου κοιμάται 10-11 ώρες στο περίπου. 

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

, το παιδί θα μπορούσε από τις 8.30 να κοιμάται

Οχτώ μισή ε? Με το σχολείο ελπίζω κι εγώ σε τέτοιες ώρες γιατί ακόμα πρόγραμμα δεν έχουμε. Πχ εχτές κοιμήθηκε δεκα και τέταρτο και μου φάνηκε πολύ νωρίς, άλλες μέρες κοιμάται μετά τις έντεκα ή λίγο πριν. 

Link to comment
Share on other sites

ετυχε αυτες τις μερες κ κοιμουνται αρκετα,δ συμβαινει παντα

η αληθεια ειναι φετος το καλοκαιρι ειχαν γεματες μερες,ακομη κ το σ/κ λειπαμε εκτος σε γαμο κ κουραστηκαν

συνηθως τον χειμωνα κοιμουνται 10ωρες,9-7,σπανια μπορει να τα παρει ο υπνος απο τις 8.καμια φορα λιωνουν 12ωρα το σ/κ αλλα κ αυτο οχι παντα,γτ εχουν συνηθισει το πρωινο ξυπνημα

ειδικα η κορη μου ξυπναει πανευκολα,ο γιος το θελει το χουζουρι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Οχτώ μισή ε? Με το σχολείο ελπίζω κι εγώ σε τέτοιες ώρες γιατί ακόμα πρόγραμμα δεν έχουμε. Πχ εχτές κοιμήθηκε δεκα και τέταρτο και μου φάνηκε πολύ νωρίς, άλλες μέρες κοιμάται μετά τις έντεκα ή λίγο πριν. 

Αν ξυπνάει από τις 7.30, λογικό είναι. Γύρω στις 11 ώρες ύπνο θέλει έχω υπολογίσει. Και με 10 αντέχει αλλά μετα μπορεί να κάνει κάτι 12ωρα. 

 

εσεις ξυπνάτε όλοι αργά; πώς αντέχετε τόσο πολύ; το χειμώνα που κοιμόταν γύρω στις 11 τον έβαζα να ξαπλώσει από λίγο μετά τις 10 κ ξάπλωνα δίπλα κ έβλεπα κάτι στο κινητό, δεν άντεχα. το καλοκαίρι ήμασταν έξω σε βόλτα ή σε αυλή κ πηγαίναμε όλοιμαζί, αλλά εγώ από ένα σημείο και μετά εκνευριζόμουν. 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω τη Δευτέρα να πω στη δασκάλα ότι ο μικρός στο σπίτι δεν ήθελε να πηγαίνει στην τουαλέτα μόνος του. Αλλά δεν θέλω να νομίσει ότι το λέω για να γκρινιάζω, θέλω απλώς να ξέρει ότι εμείς ασχοληθήκαμε νε το θέμα. εσείς τι λετε; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Έσπερος είπε:

Θέλω τη Δευτέρα να πω στη δασκάλα ότι ο μικρός στο σπίτι δεν ήθελε να πηγαίνει στην τουαλέτα μόνος του. Αλλά δεν θέλω να νομίσει ότι το λέω για να γκρινιάζω, θέλω απλώς να ξέρει ότι εμείς ασχοληθήκαμε νε το θέμα. εσείς τι λετε; 

Εγώ θα το έλεγα, ως κάτι το οποίο πρέπει να γνωρίζει για το παιδί.

 

Στο δικό μας προνήπιο (ιδιωτικό) μας είχαν στείλει ερωτηματολόγιο πριν την έναρξη του σχολικού έτους και μια από τις ερωτήσεις ήταν και πόσο αυτόνομο είναι το παιδί στην τουαλέτα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Deena είπε:

Εγώ θα το έλεγα, ως κάτι το οποίο πρέπει να γνωρίζει για το παιδί.

 

Στο δικό μας προνήπιο (ιδιωτικό) μας είχαν στείλει ερωτηματολόγιο πριν την έναρξη του σχολικού έτους και μια από τις ερωτήσεις ήταν και πόσο αυτόνομο είναι το παιδί στην τουαλέτα.

Ναι κι εγω πιστεύω ότι καλό είναι να το ξέρει. Τουλάχιστον να ξέρει ότι το παιδί το γνωρίζει. Κ να ξέρει ότι είμαστε σε ετοιμότητα να τον αλλάξουμε όταν βραχεί. 

 

Κατι άλλο. Μας έγραψαν να ελέγχουμε για ψείρες. Να του βάζω προληπτικά σπρέι; Έχω ένα του κορρέ που είχα πάρει για εμένα κάποια στιγμή που υπήρχε περιστατικό στο σχολείο μας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ναι κι εγω πιστεύω ότι καλό είναι να το ξέρει. Τουλάχιστον να ξέρει ότι το παιδί το γνωρίζει. Κ να ξέρει ότι είμαστε σε ετοιμότητα να τον αλλάξουμε όταν βραχεί. 

 

Κατι άλλο. Μας έγραψαν να ελέγχουμε για ψείρες. Να του βάζω προληπτικά σπρέι; Έχω ένα του κορρέ που είχα πάρει για εμένα κάποια στιγμή που υπήρχε περιστατικό στο σχολείο μας. 

Εγώ όταν την πήγαινα σχολείο της έβαζα προληπτικά σπρέι καθημερινά κ την έλουζαν κ με σαμπουάν τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ναι κι εγω πιστεύω ότι καλό είναι να το ξέρει. Τουλάχιστον να ξέρει ότι το παιδί το γνωρίζει. Κ να ξέρει ότι είμαστε σε ετοιμότητα να τον αλλάξουμε όταν βραχεί. 

 

Κατι άλλο. Μας έγραψαν να ελέγχουμε για ψείρες. Να του βάζω προληπτικά σπρέι; Έχω ένα του κορρέ που είχα πάρει για εμένα κάποια στιγμή που υπήρχε περιστατικό στο σχολείο μας. 

Εγώ όλο τον χειμώνα τα λούζω με το σαμπουάν του Κορρέ με το μηλοξυδο. Πωλείται πακέτο με το σπρέι.

 

Ειναι προληπτικό και κάνει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Έσπερος είπε:

άλλο. Μας έγραψαν να ελέγχουμε για ψείρες. Να του βάζω προληπτικά σπρέι; Έχω ένα του κορρέ που είχα πάρει για εμένα κάποια στιγμή που υπήρχε περιστατικό στο σχολείο μας. 

Εγώ του βάζω προληπτικό σπρέι της pharmasept, είναι άοσμο και δεν λαδωνει τα μαλλιά. 

Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2021 at 3:57 ΜΜ, Έσπερος είπε:

.... και στο τελοσ πάντα να κάνει ένα γρήγορο ντους πριν φύγουμε. 

Αχ δεν το πιστεύω! Ακριβώς τα ίδια κ εδώ! Είναι πολλοί τελικά! Ζουν ανάμεσά μας!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εγώ ποτέ δεν σκέφτηκα  τις ψείρες.

εγώ το σκεφτόμουν γιατί έχω δυσάρεστες αναμνήσεις. αλλά ήταν αυστηροί κ στις οδηγίες, μάλιστα λέει όποιο παιδί έχει, μένει σπίτι μέχρι να περάσουν. 

 

Λοιπον πρέπει να έχει πολύ άγχος. Σήμερα ξεκουραστος, με πολύ παιχνίδι μαζί μας αλλά ήρεμο, φαγωμένος του σκασμού, έχει κάνει ταντρουμ για τα πιο απίθανα πράγματα. γιατί έπλυνα το σπανάκι μόνη κου ενώ είχα πει ότι θα με βοηθήσει. γιατί πάτησα εγω το κλείδωμα του πλυντηρίου και όχι αυτός. γιατί δεν ήθελα να βαλω παπί στη λεκάνη. γιατί ξέβαψα τα νύχια μου. κλάμα, φωνή, να χτυπιέται κάτω ή να κλοτσάει. δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα τόσο επίμονο, μόνο αν έχει πεινάσει ή του λειπει ύπνος, αλλά όχι τόσες φορές μέσα στη μέρα. κι ακόμα δεν πήγαμε σχολείο… και κατά τ αλλά δεν κατεβάζει το βρακι του για να κάνει τσίσα. όλες τις δουλειές που δεν είναι δικές του θέλει. έπρεπε να του είχα πει και για το πλύσιμο των δοντιών κάτι να αντιδράσει για να μ αφήνει στα δύσκολα σημεία! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

εγώ το σκεφτόμουν γιατί έχω δυσάρεστες αναμνήσεις. αλλά ήταν αυστηροί κ στις οδηγίες, μάλιστα λέει όποιο παιδί έχει, μένει σπίτι μέχρι να περάσουν. 

 

Λοιπον πρέπει να έχει πολύ άγχος. Σήμερα ξεκουραστος, με πολύ παιχνίδι μαζί μας αλλά ήρεμο, φαγωμένος του σκασμού, έχει κάνει ταντρουμ για τα πιο απίθανα πράγματα. γιατί έπλυνα το σπανάκι μόνη κου ενώ είχα πει ότι θα με βοηθήσει. γιατί πάτησα εγω το κλείδωμα του πλυντηρίου και όχι αυτός. γιατί δεν ήθελα να βαλω παπί στη λεκάνη. γιατί ξέβαψα τα νύχια μου. κλάμα, φωνή, να χτυπιέται κάτω ή να κλοτσάει. δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα τόσο επίμονο, μόνο αν έχει πεινάσει ή του λειπει ύπνος, αλλά όχι τόσες φορές μέσα στη μέρα. κι ακόμα δεν πήγαμε σχολείο… και κατά τ αλλά δεν κατεβάζει το βρακι του για να κάνει τσίσα. όλες τις δουλειές που δεν είναι δικές του θέλει. έπρεπε να του είχα πει και για το πλύσιμο των δοντιών κάτι να αντιδράσει για να μ αφήνει στα δύσκολα σημεία! 

Μήπως του χεις περάσει το άγχος σου?

Τα παιδια μας διαβάζουν.δεν ρο λέω για να ρίξω λάδι στη φωτιά βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Μήπως του χεις περάσει το άγχος σου?

Τα παιδια μας διαβάζουν.δεν ρο λέω για να ρίξω λάδι στη φωτιά βέβαια.

Είμαι άνθρωπος που δν δείχνει συναισθήματα σε βαθμό αμηχανίας των άλλων. δεν νομίζω ότι έχω περάσει κάτι. εξάλλου η κατάσταση είναι αρκετά αγχωτική, γιατί φταίει ο γονιός αν αγχωθεί το παιδί; ξέρει ότι θα είναι χωρίς εμάς κ ότι θα πρέπει να κάνει πράγματα που τον δυσκολεύουν. αυτό είναι αρκετο για να αγχωθεί. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Έσπερος είπε:

Είμαι άνθρωπος που δν δείχνει συναισθήματα σε βαθμό αμηχανίας των άλλων. δεν νομίζω ότι έχω περάσει κάτι. εξάλλου η κατάσταση είναι αρκετά αγχωτική, γιατί φταίει ο γονιός αν αγχωθεί το παιδί; ξέρει ότι θα είναι χωρίς εμάς κ ότι θα πρέπει να κάνει πράγματα που τον δυσκολεύουν. αυτό είναι αρκετο για να αγχωθεί. 

μην μπερδευεσαι.το παιδι εχει ξαναμεινει χωρις εσας.σιγουρα ομως μια ανησυχια για το νεο περιβαλλον κ τα αγνωστα ατομα ειναι αναμενενο να τα εχει

δ το πιστευω οτι το παιδι δ νιωθει την ανησυχια σου.δ ξερω πολλους γονεις να λενε:ελα να δουμε ποιο ταπερ ειναι πιο ευκολο να ανοιξεις για το σχολειο

το να ειναι τυχαια μια δυσκολη μερα γτ ξυπνησε στραβα δ σου περναει απο το μυαλο;η να τραγικοποιεις εσυ τα παντα;

επισης στα 4υπαρχει ενα αλμα αναπτυξης,οπου τα παιδια πισωγυριζουν.κ εγω στις συναναστροφες στο σχολειο το ειχα ριξει

οταν λες πραγματα που τον δυσκολευουν;πχ την τουαλετα;

εγω δ ξερω αν θα ελεγα στην κυρια του οτι στο σπιτι δ παει μονος.πρωτον γτ εξω μπορει να παει.δευτερον τι μπορει να κανει η δασκαλα;δ του εχετε πει οτι θα πρεπει να πηγαινει μονος;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...