Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts

πρίν από 43 λεπτά , irin είπε:

Η παιδίατρος μου είπε να μην του δίνω υγρά μία ώρα πριν ξαπλώσει,και να πηγαίνει για τσίσα 2 φορές σε αυτή τη μία ώρα. Οκ, αυτό είναι πως να αποφύγεις να έχεις τσίσα. Το θέμα είναι πώς θα μάθει να έχει αλλά να τα ελέγχει!

Καμιά φορά σκέφτομαι ότι είναι ήρεμος ότι έχει πάνα και επαναπαύεται,οπότε λέω να τη βγάλουμε, 1-2-3 θα μάθει. Αλλά μέχρι να μάθει;;; ξενύχτια αλλάζοντας σεντόνια και πιτζάμες;

Α γεια σου. Το θέμα είναι η ποσότητα η αν μπορεί; Και θα ελέγχεις ήπιε δεν ήπιε η αν ζητήσει θα αρνηθείς γιατί έφτασε η ώρα του ύπνου; Και αν κοιμάται με γάλα; Και να το ξυπνάς να πηγαίνει τουαλέτα μέσα στη μαύρη νύχτα; Η να αλλάζεις σεντόνια; Ρούχα; Για όλα αυτά και για αυτά που έγραψα παραπάνω δεν ξεκινήσαμε τίποτα εμείς. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

η πάνα δεν λύνει το πρόβλημα, αντίθετα το μεγαλώνει, εσύ απλά κερδίζεις χρόνο και τρενάρεις το να αντιμετωπίσεις την κατάσταση αυτή.

Συμφωνώ απόλυτα με αυτή την τοποθέτηση! 

 

14 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

. μην κατουρηθεί στο κάθισμα αυτοκινήτου κ

Του δικού σας? Εκτός από υποσεντονο και πετσέτες που μπορείς να βάλεις, δεν πλένεται? Καλοκαίρι είναι θα στεγνώσει μέσα σε λίγες ώρες! 

 

14 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Μα το αυτοκίνητο το έχετε πάντα τόσο κοντά σας; μέσα στην Αθήνα; Πώς γίνεται αυτό; εμείς παρκάρουμε στα πάρκινγκ γιατί στα νησιά δεν πας παντού με αυτοκίνητο. Αλλά το θέμα μου δεν είναι το αυτοκίνητο κ @kotsifikos ούτε αν θα κάνει κακά έξω, εδώ κ δυο χρόνια κ βάλε δεν κακά έξω. Το θέμα μου είναι α. μην κατουρηθεί κ λερώσει χώρο ξένο πχ καρέκλα εστιατορίου β. μην κατουρηθεί στο κάθισμα αυτοκινήτου κ γ. μην ζητήσει τσίσα σε σημείο που δεν γίνεται δλδ αυτοκίνητο γενικώς (πού να σταματήσουμε, στους γκρεμούς ή στη μέση της κίνησης;) ή περπάτημα σε κατοικημένη περιοχή που δεν μπορούμε να ποτίσουμε τη φύση. 

 

Έσπερος, δεν μπορώ να ξέρω γιατί έχεις ενδοιασμούς να δοκιμάσεις διάφορα. Ίσως αν είχες μια κοινή γραμμή με τον άνδρα σου πάνω στο ζήτημα να μην είχες τόσο άγχος. Ο δικός μου άνδρας δεν ασχολήθηκε με το ζήτημα. Σε σχετική συζήτηση μου είπες πως το αφήνει πάνω μου να το χειριστώ όπως νομίζω.

 

Εικοσιενα μηνών ξεκινήσαμε την εκπαίδευση για τα κακά, λίγο αργότερα τα τσισα, μετά από μια εβδομάδα έβγαλε μόνος του και την βραδυνή. Έχω γράψει περισσότερες λεπτομέρειες σε σχετικό θέμα. Είχε βγάλει τελείως την πάνα όταν πήγαμε δύο χρόνων στην παιδίατρο. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Α γεια σου. Το θέμα είναι η ποσότητα η αν μπορεί; Και θα ελέγχεις ήπιε δεν ήπιε η αν ζητήσει θα αρνηθείς γιατί έφτασε η ώρα του ύπνου; Και αν κοιμάται με γάλα; Και να το ξυπνάς να πηγαίνει τουαλέτα μέσα στη μαύρη νύχτα; Η να αλλάζεις σεντόνια; Ρούχα; Για όλα αυτά και για αυτά που έγραψα παραπάνω δεν ξεκινήσαμε τίποτα εμείς. 

 

Μα έτσι κι αλλιώς για τις ηλικίες που μιλάμε, 2-3 ετών, δεν επιτρέπεται να κοιμούνται με γάλα, λόγω τερηδόνας.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, λουκουμαδάκι είπε:

Α γεια σου. Το θέμα είναι η ποσότητα η αν μπορεί; Και θα ελέγχεις ήπιε δεν ήπιε η αν ζητήσει θα αρνηθείς γιατί έφτασε η ώρα του ύπνου; Και αν κοιμάται με γάλα; Και να το ξυπνάς να πηγαίνει τουαλέτα μέσα στη μαύρη νύχτα; Η να αλλάζεις σεντόνια; Ρούχα; Για όλα αυτά και για αυτά που έγραψα παραπάνω δεν ξεκινήσαμε τίποτα εμείς. 

Κοίτα, κοντεύει 4 ετών, δεν κοιμάται με γάλα. Αλλά όσο κι αν προσπαθώ να μην πίνει υγρά την τελευταία ώρα, πάντα όταν ξαπλώσει ζητάει λίγο νερό. Τί να πω; όχι? δύσκολο. 

Να τον ξυπνάω για τουαλέτα πάλι δύσκολο, το έκανα μία φορά, έκλαιγε μέσα στη νύχτα το καημένο... οπότε..αλλαγή σεντονιών πιτζάμας κλπ μέσα στη νύχτα, αρκεί να κοπεί σύντομα και όχι να έχουμε τα ίδια κάθε βράδυ. Και η αλήθεια είναι ότι τώρα με τον καύσωνα βολεύει γιατί θα στεγνώνουν γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Μα έτσι κι αλλιώς για τις ηλικίες που μιλάμε, 2-3 ετών, δεν επιτρέπεται να κοιμούνται με γάλα, λόγω τερηδόνας.

Εμένα πίνει και πλένει δόντια. Και πολλά ακόμα θηλάζουν σε αυτή την ηλικία το βράδυ. Δεν ξέρω κανένα από τον κύκλο μου που να πίνει γάλα στις 7 8 και να κάθεται άλλη μια ώρα ξύπνιο. :huh: 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Εμένα πίνει και πλένει δόντια. Και πολλά ακόμα θηλάζουν σε αυτή την ηλικία το βράδυ. Δεν ξέρω κανένα από τον κύκλο μου που να πίνει γάλα στις 7 8 και να κάθεται άλλη μια ώρα ξύπνιο. :huh: 

Kι εμένα παλιά έπιναν γάλα, έπλεναν δόντια και ύπνο αμέσως. Όμως τώρα επίτηδες δίνω χρόνο. Η μεγάλη μου μπορεί να πιεί και να κοιμηθεί αμέσως, χωρίς να πάει τουαλέτα και το άλλο πρωι να ξυπνήσει άνετη, να μην πάει αμέσως. Δεν είχε ποτέ ατύχημα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Του δικού σας? Εκτός από υποσεντονο και πετσέτες που μπορείς να βάλεις, δεν πλένεται? Καλοκαίρι είναι θα στεγνώσει μέσα σε λίγες ώρες! 

Τώρα αν σου πω ότι δεν έχω δει ποτέ αν πλένεται; δλδ δεν ξέρω καν αν βγαίνει. 

 

Ο άντρας μου είναι κι εκεινοσ αγχώδης όντως κ δεν βοηθαει αυτό. αλλά δν θα μ αρέσει να μην ασχολιόταν με το θέμα, θεωρώ ότι αυτά είναι και για τους δυο γονείς. Μπορεί να ήμουν πιο αποφασιστική ή πιο απερίσκεπτη αν δεν ασχολιοταν αλλά δεν σημαίνει ότι θα είχαμε ντε κ καλά αποτέλεσμα. γιατί στη φάση που αντιδρούσε σ εμένα επειδή έβλεπε το άγχος κ την εντασή μου, κ ήμουν έτοιμη να ξαναβάλουμε πάνα, άρχισε να ζητάει από εκείνον κ έτσι λύθηκε. Με το αυτοκίνητο μας μπλόκαρε το ότι για ένα διάστημα δεν ήθελε καθολου να τον πηγαινουμε «προληπτικά».   Χτυπιόταν κ φώναζε. ε δεν γινόταν δουλειά έτσι. μετά ήρθε η απαγόρευση μετακίνησης κ πέρασαν οι μήνες. ε μετά ήταν απλώς βλακεία μας αλλά πραγνατικα νομίζω ότι θα το έχω άγχος για πολύ καιρό ακόμα. εδώ έχω άγχος που φεύγουμε από τη θάλασσα κάνει ακριβώς πριν φύγουμε, και κάνουμε καμία φορά βόλτα (του ενός τέταρτου), μήπως ξαναθελει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

Τώρα αν σου πω ότι δεν έχω δει ποτέ αν πλένεται; δλδ δεν ξέρω καν αν βγαίνει. 

 

Ο άντρας μου είναι κι εκεινοσ αγχώδης όντως κ δεν βοηθαει αυτό. αλλά δν θα μ αρέσει να μην ασχολιόταν με το θέμα, θεωρώ ότι αυτά είναι και για τους δυο γονείς. Μπορεί να ήμουν πιο αποφασιστική ή πιο απερίσκεπτη αν δεν ασχολιοταν αλλά δεν σημαίνει ότι θα είχαμε ντε κ καλά αποτέλεσμα. γιατί στη φάση που αντιδρούσε σ εμένα επειδή έβλεπε το άγχος κ την εντασή μου, κ ήμουν έτοιμη να ξαναβάλουμε πάνα, άρχισε να ζητάει από εκείνον κ έτσι λύθηκε. Με το αυτοκίνητο μας μπλόκαρε το ότι για ένα διάστημα δεν ήθελε καθολου να τον πηγαινουμε «προληπτικά».   Χτυπιόταν κ φώναζε. ε δεν γινόταν δουλειά έτσι. μετά ήρθε η απαγόρευση μετακίνησης κ πέρασαν οι μήνες. ε μετά ήταν απλώς βλακεία μας αλλά πραγνατικα νομίζω ότι θα το έχω άγχος για πολύ καιρό ακόμα. εδώ έχω άγχος που φεύγουμε από τη θάλασσα κάνει ακριβώς πριν φύγουμε, και κάνουμε καμία φορά βόλτα (του ενός τέταρτου), μήπως ξαναθελει. 

Mε τα κακά, πώς τα πάτε; τελείωσε οριστικά το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , irin είπε:

Mε τα κακά, πώς τα πάτε; τελείωσε οριστικά το θέμα;

όπως φαίνεται ναι, κ χτες το βράδυ πήγε με προθυμία. του αρέσει η φάση, κάθεται μόνος του, φωνάζει να φύγουμε αν ακούσει ότι πλησιάζουμε, μια χαρά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , irin είπε:

Κοίτα, κοντεύει 4 ετών, δεν κοιμάται με γάλα. Αλλά όσο κι αν προσπαθώ να μην πίνει υγρά την τελευταία ώρα, πάντα όταν ξαπλώσει ζητάει λίγο νερό. Τί να πω; όχι? δύσκολο. 

Να τον ξυπνάω για τουαλέτα πάλι δύσκολο, το έκανα μία φορά, έκλαιγε μέσα στη νύχτα το καημένο... οπότε..αλλαγή σεντονιών πιτζάμας κλπ μέσα στη νύχτα, αρκεί να κοπεί σύντομα και όχι να έχουμε τα ίδια κάθε βράδυ. Και η αλήθεια είναι ότι τώρα με τον καύσωνα βολεύει γιατί θα στεγνώνουν γρήγορα

Ε οχι, δε θα του κανεις καψονια. Απλα μην του δινεις ξερω γω 2 ποτηρια νερο μαζεμενα. Αν διψαει εννοειται να πιει. Και αν συστηματικα κατουριεται, δωσε του χρονο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς τα ατυχήματα στον ύπνο τα έχουμε μεσημέρι όσο περίεργο κ αν είναι αυτό κ ενώ όντως κάνει ακριβώς πριν κοιμηθεί. Βράδυ ποτέ, μόνο ξημερώματα ( δλδ τον βρίσκω στεγνό στις 6.30 πχ κ την επόμενη ώρα έχει βραχεί). 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Ε οχι, δε θα του κανεις καψονια. Απλα μην του δινεις ξερω γω 2 ποτηρια νερο μαζεμενα. Αν διψαει εννοειται να πιει. Και αν συστηματικα κατουριεται, δωσε του χρονο.

Συστηματικά δεν δίνω. Συστηματικά ζητάει νερό οταν ξαπλώσει,για να καθυστερήσει τον ύπνο. Εσύ δηλαδή θα έλεγες να μην ασχοληθώ;

Κάθε βράδυ γεμίζει φουλ η πάνα

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Και εγώ με την κόρη μου, όπως η ΑΡΓΚ, ξεκίνησα με το που περπάτησε στους 12 μήνες και σταδιακά μέχρι τους 18 το παιδί ήταν έτοιμο, είχε καθαρίσει τελείως, χωρίς ατυχήματα. Το ίδιο και όλα τα παιδιά στο σόι το δικό μας αλλά και του άντρα μου.  Ή που θα γίνει τότε, ή μετά το αφήνεις για μετά τα δυόμιση. 

Λέτε τότε να προσπαθήσω να ξεκινήσω κ τον μικρό με τον μεγάλο παρέα; Ο μικρός είναι τώρα 8 μισή μινών 

Link to comment
Share on other sites

Εγγ ήμουν από τα παιδιά που πήγαν προνήπιο 3,5 (κυριολεκτικά, γεννημένη Μάρτιο). Θυμάμαι πολλά ναέ δυσκολεύουν, όχι όμως η τουαλέτα. και δεν μπορώ να πω ότι η οικογένεια μου ενθάρρυνε την αυτονομία, όχι στα τρία, ούτε στε εικοσιτρια ούτε στα τριάντα τρία. Δεν ξέρω βέβαια με ποια μέθοδο ξεμπέρδεψα, μαλλον κάποια εμπειρική μέθοδο της αναλφάβητης γιαγιάς μου.  Και μάλλον δεν προβληματίστηκε κανεις, άρα αυτά γίνονταν. τα κακά ήθελα να τα ξεκινήσω λίγο μετά τον χρόνο που πήγαινε κ σφιγγόταν α ένα συγκεκριμένο σημείο συγκεκριμένη ώρα, αλλά ήταν ο σύζυγος αρνητικός κ η παιδίατρος της γραμμής να μην πιέζουμε κ το άφησα, κ μετά πήγε για το καλοκαίρι στα 2,5. σαν ιδέα δεν ήμουν αρνητική δλδ, τώρα βέβαια πώς κατέληξα στα 3,5 να φοβάμαι να τη βγάλω είναι άλλο θέμα. Βέβαια εγω θυμάμαι ότι συχνά κατουριόμουν κ στον ύπνο κ στο σχολείο στο δημοτικο(!) όχι από ανικανότητα, από βαρεμάρα ή από κάποια αντίδραση, ίσως επειδή η αδερφή μου γεννήθηκε όταν πήγα δημοτικό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Έσπερος είπε:

όπως φαίνεται ναι, κ χτες το βράδυ πήγε με προθυμία. του αρέσει η φάση, κάθεται μόνος του, φωνάζει να φύγουμε αν ακούσει ότι πλησιάζουμε, μια χαρά. 

Σούπερ λοιπόν! Ξεχνάτε την πάνα σε αυτό το θέμα! Προτείνω έτσι απλά να την ξεχάσετε και για τα υπόλοιπα από σήμερα κιόλας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , Super.mum είπε:

Λέτε τότε να προσπαθήσω να ξεκινήσω κ τον μικρό με τον μεγάλο παρέα; Ο μικρός είναι τώρα 8 μισή μινών 

 

Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Εμένα πχ 15 μηνών ήδη ξυπνούσε πάντα σε στεγνή πάνα. Επίσης είχε πολύ προχωρημένη λεκτική επικοινωνία, οπότε εύκολα συνεννοούμασταν. Είχαμε αραδιάσει από ένα γιογιο σε κάθε δωμάτιο, και στο μισάωρο από φαγητό, νερό την οδηγούσα στο γιογιο. Καθόμασταν λίγο παίζοντας και όταν έκανε τσίσα της, χαρά και πανηγύρια. Αν της ξέφευγαν, εντελώς ουδέτερα της έλεγα "δε πειράζει, την άλλη φορά θα γεμίσουμε το γιογιό". Ξεκινήσαμε όμως αφού είχε κατακτήσει πλήρως το περπάτημα (αν και ξέρω ότι υπάρχει μέθοδος από νεογέννητα κιόλας, αλλά θέλει πολύ παρατήρηση).

Για να προλάβω, όχι δεν έμαθε ότι μπορούμε να κάνουμε την ανάγκη μας οπουδήποτε στο σπίτι, μεγαλώνοντας (που αυξάνονταν οι αντοχές) τα γιογιό εξαφανίστηκαν και περιοριστήκαμε στη τουαλέτα με κάθισμα και σκαλάκι.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

θεωρώ ότι αυτά είναι και για τους δυο γονείς

Κοίτα όπως το βλέπει καθένας. Εγω πχ δεν ήθελα να ασχοληθεί άλλος με το ζήτημα ούτε ο άνδρας μου ούτε η γιαγιά μας που προ κορονοιου περνούσαμε περισσότερο χρόνο μαζί καθημερινα. Μπερδευαν το παιδί οι διαφορετικές προσεγγίσεις. 

 

Το ζήτημα είναι οποιοδηποτε παιδί να έχει μάθει να χρησιμοποιεί μόνο του την τουαλέτα (πχ σκούπισμα, πλύσιμο χεριών,καζανάκι) όταν πάει προνήπια. Να μπορεί να αλλάξει πχ αν βραχεί, να μπορεί να ανοίξει το ταπερακι του, το νεράκι του, να αυτοεξυπηρετειται σε γενικές γραμμές. Και εντέλει όλα αυτά θα ενισχύσουν την αυτοπεποίθηση του.

 

Θυμάμαι στην πρώτη ενημέρωση πολλές μαμάδες προνηπιων απόρησαν που η νηπιαγωγός δεν θα ασχολιουταν καθόλου με την τουαλέτα, ούτε να ντύσει, ούτε να σκουπίσει κτλ Μάλιστα άκουσα και το εξής από μια μαμά "άμα συγκαει?" Και η απάντηση της νηπιαγωγου ήταν πως αν η μαμά θέλει μπορεί να την πάρει τηλέφωνο. Αυτά τα είπα για να έχεις μια ακόμα εικόνα του κλίματος που επικρατεί στο νηπιαγωγείο. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εγγ ήμουν από τα παιδιά που πήγαν προνήπιο 3,5 (κυριολεκτικά, γεννημένη Μάρτιο). Θυμάμαι πολλά ναέ δυσκολεύουν, όχι όμως η τουαλέτα. και δεν μπορώ να πω ότι η οικογένεια μου ενθάρρυνε την αυτονομία, όχι στα τρία, ούτε στε εικοσιτρια ούτε στα τριάντα τρία. Δεν ξέρω βέβαια με ποια μέθοδο ξεμπέρδεψα, μαλλον κάποια εμπειρική μέθοδο της αναλφάβητης γιαγιάς μου.  Και μάλλον δεν προβληματίστηκε κανεις, άρα αυτά γίνονταν. τα κακά ήθελα να τα ξεκινήσω λίγο μετά τον χρόνο που πήγαινε κ σφιγγόταν α ένα συγκεκριμένο σημείο συγκεκριμένη ώρα, αλλά ήταν ο σύζυγος αρνητικός κ η παιδίατρος της γραμμής να μην πιέζουμε κ το άφησα, κ μετά πήγε για το καλοκαίρι στα 2,5. σαν ιδέα δεν ήμουν αρνητική δλδ, τώρα βέβαια πώς κατέληξα στα 3,5 να φοβάμαι να τη βγάλω είναι άλλο θέμα. Βέβαια εγω θυμάμαι ότι συχνά κατουριόμουν κ στον ύπνο κ στο σχολείο στο δημοτικο(!) όχι από ανικανότητα, από βαρεμάρα ή από κάποια αντίδραση, ίσως επειδή η αδερφή μου γεννήθηκε όταν πήγα δημοτικό. 

Μην ανησυχείς εσυ ξέρεις καλύτερα από όλους πως θα τον καθοδηγήσεις ! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Θυμάμαι στην πρώτη ενημέρωση πολλές μαμάδες προνηπιων απόρησαν που η νηπιαγωγός δεν θα ασχολιουταν καθόλου με την τουαλέτα, ούτε να ντύσει, ούτε να σκουπίσει κτλ Μάλιστα άκουσα και το εξής από μια μαμά "άμα συγκαει?" Και η απάντηση της νηπιαγωγου ήταν πως αν η μαμά θέλει μπορεί να την πάρει τηλέφωνο. Αυτά τα είπα για να έχεις μια ακόμα εικόνα του κλίματος που επικρατεί στο νηπιαγωγείο

Ενταξει αυτά τα ξέρω. Έχουμε κάποιες δυσκολίες με το ντύσιμο γιατί ψιλοβαριέται κ επαναπαύεται κ εγω βιάζομαι κ δεν περιμενω αλλά γενικα κάνει πράγματα μόνος του. Σκεψου ο άντρας μου αναρωτιέται αν θα τιυ καθαρίζουν τα φρουτα, στο μυαλό του δεν έχει καταλάβει ότι το νηπιαγωγειο είναι σχολείο κ όχι χώρος φύλαξης, κ είναι κ εκπαιδευτικός! οπότε λογικό να απορούν κ άλλοι γονείς! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Super.mum είπε:

Λέτε τότε να προσπαθήσω να ξεκινήσω κ τον μικρό με τον μεγάλο παρέα; Ο μικρός είναι τώρα 8 μισή μινών 

Επειδή έχω φίλη που ξεκίνησε εκπαίδευση πολύ πριν το χρόνο, ξέρω πως η διαδικασία θέλει πολύ υπομονή και είναι χρονοβόρα. Επειδή τα μωρά δεν έχουν λεκτικη επικοινωνία αυτό που ουσιαστικά κάνεις είναι να εισαγεις το γιογιό στην ρουτίνα του παιδιού σε σταθερές περίπου ώρες πχ πρωί, μετά το δεκατιανο, πριν ή και μετά το μεσημεριανό, το απογευματινό, πριν το βραδινό και πριν τον ύπνο. Αυτά στο περίπου. Την υπόλοιπη ώρα φοράς κανονικά πάνα, απλά εξοικοιωνεται με την διαδικασία και όσο περιμένει δίνεις παιχνίδια να παίζει κτλ. Όταν κάνει κάτι πανηγυρίζεις! Για να καταλάβει πως είναι κάτι θετικό. Γενικά θέλει μεθοδικότητα, υπομονή και πολύ χρόνο. 

 

Η εκπαίδευση του δίχρονου είναι λιγάκι διαφορετική, πρώτον καλό είναι να μην φορά πάνα για να δει τα αποτελέσματα και να καταλάβει τι πρέπει να κάνει, να δει την αίσθηση που έχει το εσώρουχο και όχι την μόνιμη υγρασία της πανας. Το πας πάλι ανα τακτικά διαστήματα στην λεκάνη/γιογιό με πανηγύρια όταν το καταφέρει και με αδιάφορο ύφος στις αποτυχίες λες κάτι του στιλ "δεν πειράζει, την επόμενη φορά στην τουαλέτα.

 

Το δίχρονο θα εκπαιδευτεί (άμα είναι έτοιμο) σε λίγες μέρες, το μωρό θα βγάλει πάνα πριν τα δύο άλλα θα κάνει μήνες να εκπαιδευτεί. 

πρίν από 13 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ενταξει αυτά τα ξέρω. Έχουμε κάποιες δυσκολίες με το ντύσιμο γιατί ψιλοβαριέται κ επαναπαύεται κ εγω βιάζομαι κ δεν περιμενω αλλά γενικα κάνει πράγματα μόνος του. Σκεψου ο άντρας μου αναρωτιέται αν θα τιυ καθαρίζουν τα φρουτα, στο μυαλό του δεν έχει καταλάβει ότι το νηπιαγωγειο είναι σχολείο κ όχι χώρος φύλαξης, κ είναι κ εκπαιδευτικός! οπότε λογικό να απορούν κ άλλοι γονείς! 

Τα φρούτα μπορεί και να του τα καθαρίζουν, η δική μας δασκάλα είχε πει πως θα τα καθαρίζει η ίδια για να μην μαυρίζουν κτλ μόνο να μην βάζουμε ποσότητες. Αν και το θεώρησα πολύ θετικό, δεν στάθηκα εκεί γιατί ο δικός μου δεν τρώει χειμερινά φρούτα. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Λέτε τότε να προσπαθήσω να ξεκινήσω κ τον μικρό με τον μεγάλο παρέα; Ο μικρός είναι τώρα 8 μισή μινών 

Αν εισαι σπιτι, κακο δεν κανει. Απλα χαλαρα και θα βαλεις πρωτα σαν στοχο τα κακα. Απλα τον πηγαινεις οταν συνηθως κανει, συν λιγο μετα τα γευματα, τον καθιζεις, τον αφηνεις λιγο με κατι να απασχολειται να χαλαρωσει (εχε 2-3 παιχνιδακια, βιβλιαρακια κλπ) και μετα ξαναφορας πανω. Οταν καταλαβει τι γινεται, του λες και μπραβο και τι ωραια που εκανε τα κακα στο γιογιο, αλλα δεν αγχωνεσαι αν την επομενη δεν τα καταφερει, χαλαρα. Αν αρχισει και καποιες φορες κατουραει στο γιοσιο, επειδη μερικες μερες ετσι θα ειναι στεγνος για ωρες, εμας μας ειχαν βολεψει οι πανες βρακακι, γιατι αν την κατεβασεις και εχει μεινει στεγνη, απλα την ξαναβαζεις και 2 και 3 φορες, χωρις να φοβασαι μην χαλασει το αυτοκολλητο και την πεταξεις αδικα καθαρη. 

Εμείς είχαμε το γιογιο εκεί που ήταν το παιδί, δηλαδή συνήθως ένα στο δωμάτιό τους και ένα στο χωλ στον κάτω όροφο κοντά στο σαλόνι. Αργήσαν να μιλήσουν τα δικά μου, αλλά δεν έπαιξε ρόλο, μου έδειχναν πριν μιλήσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επανέρχομαι τώρα που πλησιάζει ο καιρός με πολλές απορίες!! 

 

Εχετε να προτείνετε βιβλία για την προσαρμογή; Έχουμε τον Τιμο αλλά δεν με καλύπτει ιδιαίτερα. Είδα από βιβλίο προτάσεις ένα Πικο και Λολα, θα το ψάξω. Κάτι άλλο; Κάτι ρεαλιστικό που να δείχνει ακριβώς πώς είναι το σχολείο, όχι απλα ότι πάνε για να παίξουν. 

 

Εκτος από βιβλίο υπάρχει κάποιο παιδικό σχετικό; δεν έχω ιδέα από παιδικά. καμία Πεπα ίσως; 

 

Σχετικα με τα πράγματα: το κολατσιό το βάζετε μέσα στο τσαντάκι τους ή σε άλλο τσαντάκι; θα παίρνει και κάποιο φρούτο μαζί, αρα θέλω καλύτερα ισοθερμικο. Οπότε θα έχει δυο τσαντάκια; μήπως υπάρχει κάποιο φαγητοδοχείο με ενσωματωμένη θήκη για να μπαίνει η παγοκυστη; τα παγούρια τους τα έχουν έξω κ πίνουν όποτε θέλουν; ή τα αφήνουν στην τσάντα; 

 

Σχετικα με τις δεξιότητες: κάνουμε κάποια δουλειά με το ψαλιδάκι, απλώς όμως κόβει ευθεία και συνήθως με δική μου βοήθεια. Στη ζωγραφική έχει μείνει πολύ πίσω. Ξέρει πώς να κρατήσει σωστά αν του το πεις αλλά μιυ λέει ότι θέλει να το κρατάει λάθος. Προσπαθει αν του πεις να ζωγραφίσει στο περίγραμμα, αλλά μόλις του φύγει η γραμμή απογοητεύεται κ το μουντζουρώνει όλο κ βασικά δεν κάνει καμία προσπάθεια να σχεδιάσει κάτι. απλώς βάφει. Εγω ζωγραφίζω χάλια, δεν μπορώ να του δείξω κάτι. Η νταντά έκανε καταπληκτικές ζωγραφιές, αλλά δεν έχει παρακινηθει ιδιαίτερα κ είχε περάσει κι ένα διάστημα που δεν ήθελε καθολου τους μαρκαδόρους κι έτσι έμεινε πολύ πίσω. από άλλες χειροτεχνίες, έχει κάνει διαφορα με την νταντά με δική του μικρή συμμετοχή πχ να κολλαει κάτι. Γενικα όταν κάνουν τέτοιες εργασίες, πώς ακριβώς δουλεύει το σύστημα; Γενικα πώς κυλάει η μέρα; έχω δει ότι υπάρχει ωρολόγιο αλλά δεν ξέρω αν το τηρούν ακριβώς γιατί το λέει κιόλας ότι υπάρχει ευελιξία. Υποτίθεται ότι τέτοιες δραστηριότητες εντάσσονται στη θεματική που δουλεύουν; και τι γίνεται με τα παιδιά που δεν μπορούν να κάνουν κάτι; 

 

Σχετικα με τα ρούχα έχω έισης θέμα ότι δεν συνεργάζεται να μάθει να τα βάζει κ να τα βγάζει. ξέρει ότι στο σχοκειο αν χρειαστεί θα το κάνει μόνος του, αλλά δεν θέλει να ντυθεί στο σπίτι. να κατεβάσει τα ρούχα για την τουαλέτα το κάνει με πολλή πίεση, αλλά τα υπόλοιπα όχι. γελάει κ λέει ότι δεν μπορεί αλλά στο σχολείο θα μπορεί. τι να κάνω, να τον αφήνω κ να φεύγω μέχρι να ζοριστεί; 

 

Στο σχολείο τα αγοράκια φοράνε σορτς όταν έχει ζέστη; Μου είπαν να πάρω μπαλώματα για τα παντελόνια γιατί φθείρονται τα γόνατα, πιστεύετε ότι είναι αναγκαίο; 

 

Για το πώς θα κάνει παρέα με τα παιδάκια, τι να τιυ πω; δεν είναι ο τύπος που θα κάτσει μόνος του να πιάσει κουβέντα. μπορεί να είναι κοντά κ απλώς να κοιτάει τι κάνουν. αλλά τα παιδάκια εδώ θα γνωρίζονται από τους παιδικούς σταθμούς, δεν ξέρω πόσα είναι που δεν έχουν ξαναπάει και δεν θα ξέρουν κανέναν. Τι να του πω ότι θα κάνει την πρώτη μέρα; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Επανέρχομαι τώρα που πλησιάζει ο καιρός με πολλές απορίες!! 

 

Εχετε να προτείνετε βιβλία για την προσαρμογή; Έχουμε τον Τιμο αλλά δεν με καλύπτει ιδιαίτερα. Είδα από βιβλίο προτάσεις ένα Πικο και Λολα, θα το ψάξω. Κάτι άλλο; Κάτι ρεαλιστικό που να δείχνει ακριβώς πώς είναι το σχολείο, όχι απλα ότι πάνε για να παίξουν. 

 

Εκτος από βιβλίο υπάρχει κάποιο παιδικό σχετικό; δεν έχω ιδέα από παιδικά. καμία Πεπα ίσως; 

 

Σχετικα με τα πράγματα: το κολατσιό το βάζετε μέσα στο τσαντάκι τους ή σε άλλο τσαντάκι; θα παίρνει και κάποιο φρούτο μαζί, αρα θέλω καλύτερα ισοθερμικο. Οπότε θα έχει δυο τσαντάκια; μήπως υπάρχει κάποιο φαγητοδοχείο με ενσωματωμένη θήκη για να μπαίνει η παγοκυστη; τα παγούρια τους τα έχουν έξω κ πίνουν όποτε θέλουν; ή τα αφήνουν στην τσάντα; 

 

Σχετικα με τις δεξιότητες: κάνουμε κάποια δουλειά με το ψαλιδάκι, απλώς όμως κόβει ευθεία και συνήθως με δική μου βοήθεια. Στη ζωγραφική έχει μείνει πολύ πίσω. Ξέρει πώς να κρατήσει σωστά αν του το πεις αλλά μιυ λέει ότι θέλει να το κρατάει λάθος. Προσπαθει αν του πεις να ζωγραφίσει στο περίγραμμα, αλλά μόλις του φύγει η γραμμή απογοητεύεται κ το μουντζουρώνει όλο κ βασικά δεν κάνει καμία προσπάθεια να σχεδιάσει κάτι. απλώς βάφει. Εγω ζωγραφίζω χάλια, δεν μπορώ να του δείξω κάτι. Η νταντά έκανε καταπληκτικές ζωγραφιές, αλλά δεν έχει παρακινηθει ιδιαίτερα κ είχε περάσει κι ένα διάστημα που δεν ήθελε καθολου τους μαρκαδόρους κι έτσι έμεινε πολύ πίσω. από άλλες χειροτεχνίες, έχει κάνει διαφορα με την νταντά με δική του μικρή συμμετοχή πχ να κολλαει κάτι. Γενικα όταν κάνουν τέτοιες εργασίες, πώς ακριβώς δουλεύει το σύστημα; Γενικα πώς κυλάει η μέρα; έχω δει ότι υπάρχει ωρολόγιο αλλά δεν ξέρω αν το τηρούν ακριβώς γιατί το λέει κιόλας ότι υπάρχει ευελιξία. Υποτίθεται ότι τέτοιες δραστηριότητες εντάσσονται στη θεματική που δουλεύουν; και τι γίνεται με τα παιδιά που δεν μπορούν να κάνουν κάτι; 

 

Σχετικα με τα ρούχα έχω έισης θέμα ότι δεν συνεργάζεται να μάθει να τα βάζει κ να τα βγάζει. ξέρει ότι στο σχοκειο αν χρειαστεί θα το κάνει μόνος του, αλλά δεν θέλει να ντυθεί στο σπίτι. να κατεβάσει τα ρούχα για την τουαλέτα το κάνει με πολλή πίεση, αλλά τα υπόλοιπα όχι. γελάει κ λέει ότι δεν μπορεί αλλά στο σχολείο θα μπορεί. τι να κάνω, να τον αφήνω κ να φεύγω μέχρι να ζοριστεί; 

 

Στο σχολείο τα αγοράκια φοράνε σορτς όταν έχει ζέστη; Μου είπαν να πάρω μπαλώματα για τα παντελόνια γιατί φθείρονται τα γόνατα, πιστεύετε ότι είναι αναγκαίο; 

 

Για το πώς θα κάνει παρέα με τα παιδάκια, τι να τιυ πω; δεν είναι ο τύπος που θα κάτσει μόνος του να πιάσει κουβέντα. μπορεί να είναι κοντά κ απλώς να κοιτάει τι κάνουν. αλλά τα παιδάκια εδώ θα γνωρίζονται από τους παιδικούς σταθμούς, δεν ξέρω πόσα είναι που δεν έχουν ξαναπάει και δεν θα ξέρουν κανέναν. Τι να του πω ότι θα κάνει την πρώτη μέρα; 

Εσπερος χαλαρωσε. Αληθεια. Δεν θα του μαθεις να ζωγραφιζει για να ειναι ετοιμος για το σχολειο,ουτε να κοβει! Ουτε χρειαζεται να βγαζει τη μπλουζα μονος του. Και στο λεει και ο ιδιος οτι βλεπει την αγωνια σου και σε τρολαρει ενω στο σχολειο θα ντυνεται!

Εννοειται οτι φορανε σορτσακια,τι θα βαλουν τετοια εποχη;; 
επισης,το πως κανουμε παρεα με παιδακια δεν ειναι κατι που μαθαινεται. 
ακομα κι αν ολα τα παιδακια εχουν παει παιδικο σταθμο,οπως υποθετεις,δε σημαινει οτι ηταν ολα μαζι και γνωριζονται

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , irin είπε:

Εσπερος χαλαρωσε. Αληθεια. Δεν θα του μαθεις να ζωγραφιζει για να ειναι ετοιμος για το σχολειο,ουτε να κοβει! Ουτε χρειαζεται να βγαζει τη μπλουζα μονος του. Εννοειται οτι φορανε σορτσακια,τι θα βαλουν τετοια εποχη;; 
επισης,το πως κανουμε παρεα με παιδακια δεν ειναι κατι που μαθαινεται. 

Με αγχώνει πολύ που είναι μαζί παιδιά με τεράστιο χάσμα ηλικιών κ διαφορετική προετοιμασια. αν ας πούμε τα μεγάλα παιδιά κάνουν μια κανονική ζωγραφιά ή κόβουν, τα πιο μικρά τι κάνουν; δεν στενοχωριούνται; η δασκάλα δεν μπορεί να είναι από πάνω τους προφανώς. 

 

για τα ρούχα δεν λενε ότι πρέπει να αυτό εξυπηρετούνται; ενταξει βασικά εστιάζω στο σορτσάκι κ τα παπούτσια μήπως γίνει κανένα μικρό ατύχημα στην τουαλέτα, πιο απίθανο είναι να χρειαστεί να αλλαχτεί η μπλούζα, αλλά κ πάλι δεν θέλει. για οτιδήποτε άλλο άσχετο στο σπίτι γίνεται χαμός αν δεν το κάνει εκείνος, για πράγματα που δεν είναι δική του δουλειά όπως να αδειάσουμε το πλυντήριο πιάτων. στα δόντια που πρέπει να βοηθάω εγω, ο κύριος θέλει μόνος του. Στα ρούχα βρήκε να κάνει τον χαδιάρη. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Έσπερος είπε:

Με αγχώνει πολύ που είναι μαζί παιδιά με τεράστιο χάσμα ηλικιών κ διαφορετική προετοιμασια. αν ας πούμε τα μεγάλα παιδιά κάνουν μια κανονική ζωγραφιά ή κόβουν, τα πιο μικρά τι κάνουν; δεν στενοχωριούνται; η δασκάλα δεν μπορεί να είναι από πάνω τους προφανώς. 

 

για τα ρούχα δεν λενε ότι πρέπει να αυτό εξυπηρετούνται; ενταξει βασικά εστιάζω στο σορτσάκι κ τα παπούτσια μήπως γίνει κανένα μικρό ατύχημα στην τουαλέτα, πιο απίθανο είναι να χρειαστεί να αλλαχτεί η μπλούζα, αλλά κ πάλι δεν θέλει. για οτιδήποτε άλλο άσχετο στο σπίτι γίνεται χαμός αν δεν το κάνει εκείνος, για πράγματα που δεν είναι δική του δουλειά όπως να αδειάσουμε το πλυντήριο πιάτων. στα δόντια που πρέπει να βοηθάω εγω, ο κύριος θέλει μόνος του. Στα ρούχα βρήκε να κάνει τον χαδιάρη. 

Μπλουζα αν χρειαστει να αλλαξει θα τον βοηθησουν. 
δεν νιωθουν ασχημα αν οι αλλοι καταφερνουν κατι καλυτερα. Θα υπαρχουν και πολλα παιδια που καταφερνουν λιγοτερα! 
στο σπιτι ολα κανουν τα δικα τους. Στο σχολειο φερονται τελεια, ακουνε,βοηθανε κλπ

για το παγουρακι αν θα το εχει στην τσαντα ή εξω,τι σε νοιαζει;; Θα του πουνε εκει και οτι ειναι θα το κανει. Δεν χρειαζεται να τρεχουμε να καλυπτουμε θεματα πριν προκυψουν,ειδικα αυτα που πιθανοτατα δεν ειναι καν θεματα για το παιδι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...