Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

10 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Νομίζω αυτή είναι η πιο σωστή πρόταση!!! Όποιος ισχυριστεί πως το ΕΣΥ είναι καλύτερο από το NHS ή το σύστημα της Σουηδίας, μόνο ως ανέκδοτο θα εκληφθεί!!!! Όσα χάλια και να έχουν, τα δικά μας τα χάλια δεν τα φτάνει κανείς παγκοσμίως!!!!!

Tι να σου πω, για το NHS που έχω πάρα πολλούς  φίλους στην Αγγλία, έχω ακούσει ιστορίες τρόμου που δεν βλέπεις ούτε στην Ελλάδα, κυρίως από αναμονή και ελλείψεις. Και τα ίδια έχω ακούσει από φίλους που έχουν περάσει και από τα δύο συστήματα, Ελλάδας και Αγγλίας είτε ως ασθενείς είτε ως γιατροί. Όχι ότι το ΕΣΥ δεν είναι χάλια, αλλά ότι το NHS είναι ακόμη χειρότερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Άσχετο αλλά τι σημαίνει "κλινική" ρε παιδιά; Μπερδεύτηκα που λέτε "μεμονωμένες κλινικές στον ευαγγελισμό, στο Ντυνάν κλπ". Νόμιζα ότι "κλινική" είναι άλλη λέξη για το νοσοκομείο ή ότι είναι ένα πιο μικρό νοσοκομείο!

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Αν πιστευεις πως η διαφορετικη αντιμετωπιση ασθενων σε νοσοκομεια οφειλεται στο οτι καποιος επιλεγει ενα "σωστο" πρωτοκολλο και καποιος ενα "λαθος" ή οτι δεν ακολουθει οδηγιες, τοτε θα πρεπει να πιασουμε μια καινουρια συζητηση απο την αρχη για τον τροπο λειτουργιας τον νοσοκομειων και τον τροπο ασκησης ιατρικων και νοσηλευτικων πραξεων γιατι μιλαμε για αλλο πραγμα η καθεμια και ξεφευγουμε εντελως απο το θεμα!

Μα όταν αυτή η λάθος επιλογή τρόπου διάγνωσης και θεραπείας ενός ατόμου, οδηγεί σε επικίνδυνες για τη ζωή καταστάσεις, προφανώς και θεωρώ ότι είναι ζήτημα. Και ηθικό και οικονομικό και τα πάντα... Γιατί, ένας ασθενής που προσέρχεται στα ΤΕΠ ενός νοσοκομείου με τα "Χ" συμπτώματα, δεν αντιμετωπιστεί σωστά, την επόμενη μέρα θα πάει στο επόμενο νοσοκομείο και αυτό έχει ως αποτέλεσμα σπατάλη χρόνου των επαγγελματιών υγείας, σπατάλη υλικών, εξετάσεων κλπ κλπ (άρα οικονομικο κόστος) και συναισθηματική επιβάρυνση του ίδιου. Αν ακολουθούνταν, όμως, αυστηρά συγκεκριμένα βήματα από όλους, τότε δεν θα είχε διάφορα αν θα πάει στο Τζάνειο ή στο Μποδοσάκειο και όποιος δεν ακολουθούσε τη σωστή διαδικασία θα ήταν υπόλογος για τις πράξεις του και αν μια φορά ή δύο είχε την ανάλογη "τιμωρία", την επόμενη φορά θα ήταν πιο προσεκτικός... Στο δικό μου μυαλό τουλάχιστον

Just now, little lamb είπε:

Άσχετο αλλά τι σημαίνει "κλινική" ρε παιδιά; Μπερδεύτηκα που λέτε "μεμονωμένες κλινικές στον ευαγγελισμό, στο Ντυνάν κλπ". Νόμιζα ότι "κλινική" είναι άλλη λέξη για το νοσοκομείο ή ότι είναι ένα πιο μικρό νοσοκομείο!

Νοσοκομείο είναι το Αττικό. Κλινική είναι τα επιμέρους τμήματα (πχ ορθοπαιδική κλινική, ογκολογικη κλινική κλπ)

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Tι να σου πω, για το NHS που έχω πάρα πολλούς  φίλους στην Αγγλία, έχω ακούσει ιστορίες τρόμου που δεν βλέπεις ούτε στην Ελλάδα, κυρίως από αναμονή και ελλείψεις. Και τα ίδια έχω ακούσει από φίλους που έχουν περάσει και από τα δύο συστήματα, Ελλάδας και Αγγλίας είτε ως ασθενείς είτε ως γιατροί. Όχι ότι το ΕΣΥ δεν είναι χάλια, αλλά ότι το NHS είναι ακόμη χειρότερο.

Η μέση ώρα αναμονής στο νοσοκομείο που εργαζομουν για εισαγωγή ή έξοδο από τα ΤΕΠ ήταν στις 10-15 ώρες... Και είναι κάτι που συμβαίνει σε πολλά μεγάλα νοσοκομεία από μαρτυρίες γνωστών μου που εργάζονται σε αυτά... Δεν μου έχει αναφέρει κανένας από όσους εργάζονται έξω κάτι αντίστοιχο

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Νοσοκομείο είναι το Αττικό. Κλινική είναι τα επιμέρους τμήματα (πχ ορθοπαιδική κλινική, ογκολογικη κλινική κλπ)

 

Α ναι σωστά, όντως το λέμε αυτό, χαζή ερώτηση, είναι και πρωί. (Τώρα κι αν νιώθω Ντάλια :-P ) Βασικά μπερδεύτηκα επειδή ακούω καμιά φορά κυρίως στις γέννες αντί για "μαιευτήριο" να λένε "πήγα στην κλινική" κ το είχα θεωρήσει υποσυνείδητα κάτι σαν πιο μικρό νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Α ναι σωστά, όντως το λέμε αυτό, χαζή ερώτηση, είναι και πρωί. (Τώρα κι αν νιώθω Ντάλια :-P ) Βασικά μπερδεύτηκα επειδή ακούω καμιά φορά κυρίως στις γέννες αντί για "μαιευτήριο" να λένε "πήγα στην κλινική" κ το είχα θεωρήσει υποσυνείδητα κάτι σαν πιο μικρό νοσοκομείο.

Αχαχαχαχαχχαχ σιγά καλέ... Είναι κλασικό να το λέμε κι έτσι!!!

Για να ολοκληρώσω την άσχετη παρένθεση που εγώ άνοιξα, δεν λέω πως στο ΕΣΥ είναι όλα άχρηστα. Αν δει κάποιος και τα ποστ μου από την αρχή, στήριζα και θα στηρίζω το δημόσιο, διότι κατά τη γνώμη μου, υπερέχει πολύ των ιδιωτικών... Παρόλα αυτά, δε γίνεται να μην αναφέρουμε τα κακώς κείμενα!!! Άλλωστε, όταν κάτι το αγαπάς, πρέπει να επισημαίνεις και τα αρνητικά του, για να γίνεται καλύτερο!!! Σίγουρα η μεγάλη πληγή μας, είναι η υποστελέχωση και η κούραση των ήδη εργαζομένων σε αυτό... Ωστόσο, κατά τη δική μου γνώμη, αυτό δεν είναι δικαιολογία για τα όποια"λάθη" και "αστοχίες" στην οργάνωση και λειτουργία του.... Βέβαια, κάποιος άλλος, μπορεί να έχει διαφορετική άποψη και είναι εννοείται σεβαστή!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι άλλο??? Επειδή δεν παρακολουθώ τηλεόραση, παρά μόνο αποσπασματικά ότι πετύχω... Είναι και τα γάντια υποχρεωτικά στα μαγαζιά??? Γιατί βλέπω κάτι τέτοιες ανακοινώσεις από μαγαζιά στο φμπ και έχω πάθει σοκ!!! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι άλλο??? Επειδή δεν παρακολουθώ τηλεόραση, παρά μόνο αποσπασματικά ότι πετύχω... Είναι και τα γάντια υποχρεωτικά στα μαγαζιά??? Γιατί βλέπω κάτι τέτοιες ανακοινώσεις από μαγαζιά στο φμπ και έχω πάθει σοκ!!! :shock:

Οχι για τα γαντια δεν εχουν πει κατι. Και για τα εμπορικα καταστηματα για τη μασκα ειχαν πει υποχρεωτικα οι εργαζομενοι και ισχυρη συσταση για τους πελατες.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι για τη μάσκα γιατί είχαμε απορία με τους συναδέλφους. σε μια υπηρεσία οι εργαζόμενοι θα φορούν μάσκα ασχετως αν ερχονται σε επαφη με κοινο; δλδ εμείς πχ στο γραφείο θα πρέπει να φοράμε μάσκα υποχρεωτικά ενώ στην τάξη είναι προαιρετικό; δεν το λεω για σχολιο, απλως εχω απορια. 

Το κουφό ειναι οτι στα σχολεια μας εστειλαν την εγκυκλιο για τη λειτουργια του δημοσιου από Δευτέρα για να προετοιμαστούμε, που λέει κ για την παρουσία εκ περιτροπής κ τέτοια. που φυσικα δεν εφαρμόζονται αφου πρεοει συγκεκριμένος αριθμος απο εμας να ειναο ταυτοχρονα για να γινετσι μαθημα σε ολα τα τμηματα! εκτός αν ξέχασαν κάποιο διαβιβαστικό που διευκρίνιζε ποιες διατάξεις είναι για εμάς κ ποιες όχι! 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω άλλη απορία... Πείτε ότι είμαι σε εξωτερικό χώρο κ θέλω να πάω σούπερ μάρκετ, την μάσκα που την βάζουμε μέχρι να την φορέσουμε για να μην γεμίσει μικρόβια? Κ όχι τόσο για τη μάσκα που μπορείς να την έχεις στο σακουλάκι αφού συνήθως πουλιούνται ανά 2.. τα γάντια όμως? Κ ποιο το νόημα των γαντιών? Για τη μάσκα καταλαβαίνω αλλά για τα γάντια αν ακουμπάμε οπουδήποτε τόσα μικρόβια θα γεμίζουν...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αυτό με τα κομμωτήρια ότι δεν αφήνουν να είσαι πολλές ώρες, δεν ισχύει. Έκλεισα σήμερα σε μια βδομάδα βαφή, κούρεμα, χτένισμα, μανικιούρ , πεντκιούρ (το τερμάτισα!). Μου είπαν απλά ότι δεν γίνεται να γίνουν ταυτόχρονα, οπότε μάλλον βράδυ θα φύγω από κει! Α! και πιστολάκι κανονικά. Μου είπαν επίσης να φοράω γάντια και μάσκα

Just now, mama16 said:

Εγώ έχω άλλη απορία... Πείτε ότι είμαι σε εξωτερικό χώρο κ θέλω να πάω σούπερ μάρκετ, την μάσκα που την βάζουμε μέχρι να την φορέσουμε για να μην γεμίσει μικρόβια? Κ όχι τόσο για τη μάσκα που μπορείς να την έχεις στο σακουλάκι αφού συνήθως πουλιούνται ανά 2.. τα γάντια όμως? Κ ποιο το νόημα των γαντιών? Για τη μάσκα καταλαβαίνω αλλά για τα γάντια αν ακουμπάμε οπουδήποτε τόσα μικρόβια θα γεμίζουν...

Και τις μάσκες και τα γάντια, μπορείς να τα έχεις σε ένα πολυμπαγκ και να το κλείνεις με ένα λαστιχάκι. Εγώ αυτό κάνω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Πάντως, αυτό με τα κομμωτήρια ότι δεν αφήνουν να είσαι πολλές ώρες, δεν ισχύει. Έκλεισα σήμερα σε μια βδομάδα βαφή, κούρεμα, χτένισμα, μανικιούρ , πεντκιούρ (το τερμάτισα!). Μου είπαν απλά ότι δεν γίνεται να γίνουν ταυτόχρονα, οπότε μάλλον βράδυ θα φύγω από κει! Α! και πιστολάκι κανονικά. Μου είπαν επίσης να φοράω γάντια και μάσκα

Και τις μάσκες και τα γάντια, μπορείς να τα έχεις σε ένα πολυμπαγκ και να το κλείνεις με ένα λαστιχάκι. Εγώ αυτό κάνω. 

Το μανικιούρ θα στο κάνουν πάνω από τα γάντια???? :mrgreen:

(Συγγνώμη αλλά δεν μπόρεσα να κρατηθώ!! Αχαχαχαχαχχαχ)

Just now, Έσπερος είπε:

Να ρωτήσω κάτι για τη μάσκα γιατί είχαμε απορία με τους συναδέλφους. σε μια υπηρεσία οι εργαζόμενοι θα φορούν μάσκα ασχετως αν ερχονται σε επαφη με κοινο; δλδ εμείς πχ στο γραφείο θα πρέπει να φοράμε μάσκα υποχρεωτικά ενώ στην τάξη είναι προαιρετικό; δεν το λεω για σχολιο, απλως εχω απορια. 

Το κουφό ειναι οτι στα σχολεια μας εστειλαν την εγκυκλιο για τη λειτουργια του δημοσιου από Δευτέρα για να προετοιμαστούμε, που λέει κ για την παρουσία εκ περιτροπής κ τέτοια. που φυσικα δεν εφαρμόζονται αφου πρεοει συγκεκριμένος αριθμος απο εμας να ειναο ταυτοχρονα για να γινετσι μαθημα σε ολα τα τμηματα! εκτός αν ξέχασαν κάποιο διαβιβαστικό που διευκρίνιζε ποιες διατάξεις είναι για εμάς κ ποιες όχι! 

Ανάλογα τι συνεννόηση υπαρχει... Φανταζομαι δεν θα καλέσει και κανένας την αστυνομία αν δε φοράτε μάσκα... (Βέβαια, τώρα που το καλοσκεφτομαι, όταν είχα εργαστεί σε σχολείο, είχαμε κάνα 2 καλοθελητες, που άνετα θα υιοθετούσαν το ρόλο του σπιουνου!!!)

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Aυτό περιγράφουν οι περισσότεροι που νοσούν από τον ιό.

Εγώ θα διαλέξω τον γιατρό που εμπιστεύομαι και θα ακολουθήσω την δική του συμβουλή.

 

Ναι, το ψάχνω ακομη

Προσωπικα με βοηθάει να διαβάζω κ το σκεπτικό άλλων

 

 

Εγω διάβασα ανακοίνωση στο κομμωτήριο που πάνε τα αγορια της οικογενειας, κ ελεγε οτι δ θα περιμένει άλλο άτομο, ακομη κ αν κουρευεται ανήλικος ο γονιός θα περιμένει εκτος:confused:ο μικρος παει σε κομμωτήριο από 1,5χρ. Πραγματικά είμαι περίεργη να δω σε χρήση τις νέες συνθήκες. Να δω για μασκες σε μαρκετ, κ κομμωτήρια, ιατρεία... Δ εχω δει πουθενά διευκρίνιση για παιδια(κ δ προβληματίζομαι τύπου πως θα βγουμε από Δευτέρα, απλή περιέργεια) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 said:

Ναι, το ψάχνω ακομη

Προσωπικα με βοηθάει να διαβάζω κ το σκεπτικό άλλων

 

 

Εγω διάβασα ανακοίνωση στο κομμωτήριο που πάνε τα αγορια της οικογενειας, κ ελεγε οτι δ θα περιμένει άλλο άτομο, ακομη κ αν κουρευεται ανήλικος ο γονιός θα περιμένει εκτος:confused:ο μικρος παει σε κομμωτήριο από 1,5χρ. Πραγματικά είμαι περίεργη να δω σε χρήση τις νέες συνθήκες. Να δω για μασκες σε μαρκετ, κ κομμωτήρια, ιατρεία... Δ εχω δει πουθενά διευκρίνιση για παιδια(κ δ προβληματίζομαι τύπου πως θα βγουμε από Δευτέρα, απλή περιέργεια) 

Kαλά, εγώ θέλω οπωσδήποτε να πάω τον μικρό για κούρεμα και δεν παίζει να κάτσει αν δεν είμαι κοντά του. 

Link to comment
Share on other sites

Τα γαντια αν τα βγαλεις με το σωστο τροπο μετα δεν ξαναμπαινουν. Οποτε φορεστε αλλα την επομενη φορα. Γαντια ομως δεν ειναι πουθενα υποχρεωτικα (απο το χαρδαλια τουλαχιστον!)

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES said:

Τα γαντια αν τα βγαλεις με το σωστο τροπο μετα δεν ξαναμπαινουν. Οποτε φορεστε αλλα την επομενη φορα. Γαντια ομως δεν ειναι πουθενα υποχρεωτικα (απο το χαρδαλια τουλαχιστον!)

Να σε ρωτήσω, αντισηπτικό πάνω από τα γάντια φοράμε? Στο γραφείο όλοι αυτό κάνουν. εγώ αντίθετα, αλλάζω πάνω από 15 ζευγάρια γάντια καθημερινά (στη δουλειά.) Για να φάω , να φτιάξω καφέ, να πάω τουλέτα, να ανοίξω φώτα, αν πάω σε άλλο γραφείο, να πιάσω επιταγές, χρήματα, αλληλογραφία, κινητό..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

 Έκλεισα σήμερα σε μια βδομάδα βαφή, κούρεμα, χτένισμα, μανικιούρ , πεντκιούρ (το τερμάτισα!). Μου είπαν απλά ότι δεν γίνεται να γίνουν ταυτόχρονα, οπότε μάλλον βράδυ θα φύγω από κει! Α! και πιστολάκι κανονικά. 

 

Full service! ! :lol::lol::lol:

 

Just now, Yovanna είπε:

Να σε ρωτήσω, αντισηπτικό πάνω από τα γάντια φοράμε? Στο γραφείο όλοι αυτό κάνουν. εγώ αντίθετα, αλλάζω πάνω από 15 ζευγάρια γάντια καθημερινά (στη δουλειά.) Για να φάω , να φτιάξω καφέ, να πάω τουλέτα, να ανοίξω φώτα, αν πάω σε άλλο γραφείο, να πιάσω επιταγές, χρήματα, αλληλογραφία, 

 

Εγώ είτε θα άλλαζα γάντια όπως το κάνεις είτε θα είχα γυμνά χέρια και θα έπλενα χέρια/έβαζα αντισηπτικό! 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Να σε ρωτήσω, αντισηπτικό πάνω από τα γάντια φοράμε? Στο γραφείο όλοι αυτό κάνουν. εγώ αντίθετα, αλλάζω πάνω από 15 ζευγάρια γάντια καθημερινά (στη δουλειά.) Για να φάω , να φτιάξω καφέ, να πάω τουλέτα, να ανοίξω φώτα, αν πάω σε άλλο γραφείο, να πιάσω επιταγές, χρήματα, αλληλογραφία, κινητό..

Ειναι χαζο να φορας γαντια γενικως. Ο ιος δεν περναει μεσα απο το δερμα οποτε ειτε αλλαζεις 15 γαντια την ημερα ειτε πλενεις τα χερια σου 15 φορες την ημερα ειναι ακριβως το ιδιο, αρκει φυσικα να βγαζεις τα γαντια σωστα. (Το δευτερο βεβαια ειναι πιο οικολογικο). Ετσι κι αλλιως οταν βγαλεις ή αλλαξεις γαντια παλι πρεπει να πλυνεις χερια, οποτε ποιος ο λογος να τα φορας;

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Ανάλογα τι συνεννόηση υπαρχει... Φανταζομαι δεν θα καλέσει και κανένας την αστυνομία αν δε φοράτε μάσκα... (Βέβαια, τώρα που το καλοσκεφτομαι, όταν είχα εργαστεί σε σχολείο, είχαμε κάνα 2 καλοθελητες, που άνετα θα υιοθετούσαν το ρόλο του σπιουνου!!!)

Δεν το λέω τόσο για την αστυνομία, απλώς αναρωτιέμαι. Βέβαια λογικά θα μας δώσουν οδηγίες κ για την παρουσία τρίτων, δεν ξέρω αν οι γονείς θα μπαίνουν έτισ απλά αν θέλουν να ρωτήσουν κάτι (λέμε τώρα, εδώ τον καλό καιρό δεν έρχονταν). Αλλά γενικά ανρωτιέμαι, σε έναν χώρο εργασίας που είναι ένας στάνταρ αριθμός ατόμων κ δεν μπαίνει κοινό, από Δευτέρα θέλει μάσκα; 

 

Τώρα λέει έβγαλαν άλλη διευκρίνιση (προφορικά), τα παιδιά στα σχολικά δεν φοράνε μάσκα, τα παιδιά στα ΚΤΕΛ ή άλλα ΜΜΜ φοράνε μάσκα. Και η κορυφαία δήλωση της  υπουργού, επειδή θα γίνεται εκ περιτροπής διδασκαλία θα είναι πιο εντατική η κάλυψη της ύλης, άρα λέει αυτές οι 4 εβδομάδες θα ισοδυναμούν με έναν μήνα μαθημάτων. Ενώ στην πραγματικότητα τα παιδιά θα καανουν τις μισές ώρες. Δηλαδή σε ένα δίωρο μάθημα θα γίνουν 4 ώρες συνολικά, σε ένα μονόωρο μάθημα θα γίνουν 2 ώρες. :shock::confused:

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Εγω διάβασα ανακοίνωση στο κομμωτήριο που πάνε τα αγορια της οικογενειας, κ ελεγε οτι δ θα περιμένει άλλο άτομο, ακομη κ αν κουρευεται ανήλικος ο γονιός θα περιμένει εκτος:confused:ο μικρος παει σε κομμωτήριο από 1,5χρ. Πραγματικά είμαι περίεργη να δω σε χρήση τις νέες συνθήκες. Να δω για μασκες σε μαρκετ, κ κομμωτήρια, ιατρεία... Δ εχω δει πουθενά διευκρίνιση για παιδια(κ δ προβληματίζομαι τύπου πως θα βγουμε από Δευτέρα, απλή περιέργεια) 

Αρκετός κόσμος βρίσκεται σε σύγχυση, με αποτέλεσμα να παρερμηνεύει ή να φτάνει στην υπερβολή επειδή έτσι θεωρεί ότι είναι ασφαλής/νομότυπος. Όμως πραγματικά το μόνο που χρειάζεται είναι σύνεση, ψυχραιμία και κοινή λογική.

Πχ στο κομμωτήριο που λες, είναι δυνατόν μικρό παιδί να κάτσει μόνο του;! Φυσικά όχι. Τι θα κάνει ο κομμωτής; Θα διώξει τον πελάτη διότι πήγε να κουρέψει το ανήλικο τέκνο του προσχολικής ηλικίας; Εύχομαι να μην το κάνει κάποιος. Θα έχει παρανοήσει και θα έχει παρανομήσει. Θα σκεφτεί λογικά και θα κατανοήσει ότι γονέας παιδί είναι μία ενότητα; Γονέας με μάσκα, παιδί χωρίς (εκτός εάν θέλει/πρέπει), κομμωτής με μάσκα; Πιστεύω ναι, θα επικρατήσει η κοινή λογική. Αν και δεν αποκλείω να βλέπουμε και ρεπορτάζ με γραφικότητες. Μάλλον σίγουρο είναι. "Κουρέας, έδιωξε γονιό που πήγε να κουρέψει το παιδί του! Δηλώσεις από τον αγανακτισμένο πατέρα -Μας έδιωξε και απείλησε να φωνάξει τον ΕΟΔΥ. Η απάντηση του κουρέα - Μα ποιο παιδί λέτε;! 12 χρονών μαντράχαλος και έβηχε χωρίς να βάζει το χέρι του!".

Link to comment
Share on other sites

Εγω κ η κορη, δ εγινε κτ κ να μην κουρευτουμε. Ο μικρος μέσα στον μήνα δ θα βλέπει, αν δ άνοιγαν μπορεί κ να τον κουρευα μονη

Τα σχολεια ανοίξανε απλα για να πουμε ότι άνοιξαν, είναι τόσο απλό με το σημείωμα να μην πάνε. Τζάμπα πήγαινε-ελα αυτές τις μερες(δ εχω την άποψη ότι δ γινεται δουλειά γενικα, αλλα αυτο μου δείχνουν με τις αποφάσεις που πήραν) 

Just now, samsympan είπε:

Αρκετός κόσμος βρίσκεται σε σύγχιση, με αποτέλεσμα να παρερμηνεύει ή να φτάνει στην υπερβολή επειδή έτσι θεωρεί ότι είναι ασφαλής/νομότυπος. Όμως πραγματικά το μόνο που χρειάζεται είναι σύνεση, ψυχραιμία και κοινή λογική.

Πχ στο κομμωτήριο που λες, είναι δυνατόν μικρό παιδί να κάτσει μόνο του;! Φυσικά όχι. Τι θα κάνει ο κομμωτής; Θα διώξει τον πελάτη διότι πήγε να κουρέψει το ανήλικο τέκνο του προσχολικής ηλικίας; Εύχομαι να μην το κάνει κάποιος. Θα έχει παρανοήσει και θα έχει παρανομήσει. Θα σκεφτεί λογικά και θα κατανοήσει ότι γονέας παιδί είναι μία ενότητα; Γονέας με μάσκα, παιδί χωρίς (εκτός εάν θέλει/πρέπει), κομμωτής με μάσκα; Πιστεύω ναι, θα επικρατήσει η κοινή λογική. Αν και δεν αποκλείω να βλέπουμε και ρεπορτάζ με γραφικότητες. Μάλλον σίγουρο είναι. "Κουρέας, έδιωξε γονιό που πήγε να κουρέψει το παιδί του! Δηλώσεις από τον αγανακτισμένο πατέρα -Μας έδιωξε και απείλησε να φωνάξει τον ΕΟΔΥ. Η απάντηση του κουρέα - Μα ποιο παιδί λέτε;! 12 χρονών μαντράχαλος και έβηχε χωρίς να βάζει το χέρι του!".

Ειναι αρκετα απογοητευμένη ότι έχει χαθει η κοινή λογική, γι αυτό κ αναρωτιέμαι, από περιέργεια κ οχι από πανικο

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Τα σχολεια ανοίξανε απλα για να πουμε ότι άνοιξαν, είναι τόσο απλό με το σημείωμα να μην πάνε. Τζάμπα πήγαινε-ελα αυτές τις μερες(δ εχω την άποψη ότι δ γινεται δουλειά γενικα, αλλα αυτο μου δείχνουν με τις αποφάσεις που πήραν) 

ΟΥσιαστικά είναι σαν να λένε ότι μπορούν να κρατήσουν τα παιδιά σπίτι. Μπορεί κ να το επιδιώκουν γιατι αν γίνει τίποτα στις πανελλήνιες θα είναι ΤΟ φιάσκο, και θα έιναι και ψιλοάδικο γιατί τα πράγματα όντως δείχνουν να πηγαίνουν καλύτερα, αλλά τέλος πάντων ένας τόσο μακροπρόθεσμος προγραμματισμός για ένα τόσο σοβαρό ζήτημα, δεν είναι και πολύ συνετή ενέργεια αυτόν τον καιρό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

ΟΥσιαστικά είναι σαν να λένε ότι μπορούν να κρατήσουν τα παιδιά σπίτι. Μπορεί κ να το επιδιώκουν γιατι αν γίνει τίποτα στις πανελλήνιες θα είναι ΤΟ φιάσκο, και θα έιναι και ψιλοάδικο γιατί τα πράγματα όντως δείχνουν να πηγαίνουν καλύτερα, αλλά τέλος πάντων ένας τόσο μακροπρόθεσμος προγραμματισμός για ένα τόσο σοβαρό ζήτημα, δεν είναι και πολύ συνετή ενέργεια αυτόν τον καιρό. 

Μην σου πω πως σε προτρεπουν κιολας, οχι επίσημα από την υπουργό, αλλα αν ακούσεις ρεπορτάζ.. 

Καταλαβαίνω ότι σκέφτονται κ το πολιτικό κοστος

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Μην σου πω πως σε προτρεπουν κιολας, οχι επίσημα από την υπουργό, αλλα αν ακούσεις ρεπορτάζ.. 

Καταλαβαίνω ότι σκέφτονται κ το πολιτικό κοστος

Εντάξει σκέφτοναι ότι κ με το μη άνοιγμα θα είχαν κόστος και με το άνοιγμα κ ενδεχόμενη αναζωπύρωση (που δεν θα έιναι απαραίτητα οφειλόμενη στο άνοιγμα) θα έχουν κόστος. Γι αυτό κ η μεσοβέζικη λύση. Υποθέτω οποιαδήποτε κυβέρνηση το ίδιο θα έκανε. 

 

Αναμένουμε και τις περίφημες αναλυτικές οδηγίες που έχουν ετοιμάσει, να δούμε, και αρχίζουμε τις τηλεδιασκέψεις για να δούμε πώς θα οργανωθούμε. Σκέφτομαι ότι αν γίνουμε υπερβολικά τυπικοί με τις αποστάσεις και δεν τους αφήνουμε να κάνουν τίποτα, θα γίνει τόσο εκνευριστικό που δεν θα το αντέχουν. Και θα χει και πλάκα, το απόγευμα να βγαίνουν αγκαζέ και το πρωί να τους λέμε να μιλάνε με ένα μέτρο απόσταση στην αυλή. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι πολυ περίεργο που το απογευμα θα τα δείτε να παίζουν κολλητά, αλλα εκεί είναι ευθύνη των γονιων

Με ενοχλει που τώρα σαν αντιπολίτευση λένε πόσο εύκολα θα έπαιρναν κάποιες αποφάσεις, αλλα οι ίδιοι αν ήταν κυβέρνηση δ θα ήταν τόσο απλο(χωρίς να κολλάω σε πολιτικές πεποιθήσεις) 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...