Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Η μαμά είχε κορωνοϊό. 5 εβδομάδες στο σπίτι, τις 2 με πυρετό, βήχα και δύσπνοια, μετά από μία εβδομάδα υποτροπή. Είναι το success story της Σουηδίας και είναι από μία έννοια success story, γιατί ζει και έχει αναρρώσει σχεδόν τελείως. Το μωρο (εναμιση έτους) κολλησε από τη μαμά, δεν χρειάστηκε να αναρρωτηθούν τι έχει, και έμεινε στο σπίτι με αντιπυρετικά. Δεν ξέρω τι φαντάζεται ο κόσμος όταν λέμε ότι οι περισσότεροι που αρρωσταίνουν δεν παθαίνουν και κάτι τόσο τρομερό, όσοι όντως νοσήσουν, τα συμπτώματα που έχουν δν είναι συναχάκι και δέκατα. Φαντάζομαι πολλοί είναι ασυμπτωματικοί αλλά όταν αρρωστήσεις, δε μιλάμε για ιωσούλα.

Είναι κάτι που μου έχει κάνει εντύπωση, αυτή η τόσο κουλ στάση κάποιων μπροστά σε μια άγνωστη κ όχι επαρκώς μελετημένη σε βάθος χρόνου ασθενεια. δεν λέω ότι είμαστε σαν τον άντρα μου που έχει αναγάγει την άρρωστο φοβία σε στάση ζωής κ όταν έχει συνάχι κάνει σαν ετοιμοθάνατος, αλλά όλοι μας ιδίως όταν φροντίζουμε παιδιά όλο το 24ωρο, δεν πετάμε απ τη χαρα μας να εχουμε πυρετο ή κατάπτωση ή γαστρεντερίτιδα κ αναλογως δεν το θελουμε κ για τα παιδια μας, οχι γιατι ειναι επικινδυνο αλλά γιατί είναι άβολο. όπως μ φαίνεται κωμικό να βλέπω ανθρώπους που ήταν χύμα με βρέφη κάτω του έτους κ κυκλοφορούσαν σε ε. επικίνδυνους χωρους, κ τωρα φοβουνται κ τη σκιά τους, εξισου αυριο μ φαινεται να βλεπω τωρα γονείς που ξέρω ότι έγραφαν τα παιδιά τους παιδικό κ τελικά τα κρΤουσαν σπίτι προληπτικά ή δεν τα έστελναν για μήνες στο νήπιο επειδή είχαν αρρωστήσει πολλές φορές, να λένε τώρα για ανοσοποίησα μέσω των παιδιών επειδή έλα μωρε ήπια θα το περάσουμε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Διαβάζοντας επισης παραπάνω όσα εύλογα λέγονται για τα διάφορα συστήματα υγείας, έχω την εξής τοποθέτηση :

 

Λογικά κανένα σύστημα υγείας (ακόμα και το πιο προηγμένο) δεν μπορεί να είναι στημένο με τέτοιο τρόπο ώστε να μπορεί χωρίς πρόβλημα να ανταποκριθεί σε μια πανδημία, δεν θα μπορεί να είναι βιώσιμο υπό κανονικές συνθήκες. Είναι επομένως λίγο άδικο να λέμε "Απέτυχε το NHS ή το ιταλικό/ισπανικό σύστημα υγείας", όπως επίσης είναι υπερβολικά αισιόδοξο να λέμε "Δικαιώθηκε η ικανότητα του ΕΣΥ". Σε όλους τους υγειονομικούς σε όλο τον κόσμο αξίζουν τα ίδια συγχαρητήρια, δεν είναι δυνατόν να τους κρίνεις από το πόσους θανάτους τύχανε στην βάρδιά τους σε εποχή πανδημίας. 

 

Το παιχνίδι θα χαθεί ή θα κερδηθεί σε επίπεδο κυβερνήσεων, τουλάχιστον σε αυτό το πρώτο κύμα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν νομίζω ότι χρεώνει κανείς τους θανάτους στο υγειονομικό προσωπικό της Οταλοας ή τπυ Βελγιοθ ή της Αγγλίας, μαλλον  στις πολιτικές που τα εχουμ υποβαθμίσει, οπου εχει συμβει αυτο. κ το nsh που ηταν προτυπο, εχει χτυπηθεί πολυ κ απο την τωρινη κυβερνηση κ παλιοτερα. 

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, κάτι που επίσης δεν έχει πολυειπωθει, είναι πως δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τα περιστατικά της Ελλάδας, στην οποία λόγω της κρίσης δεν έχουμε τόσα πολλά πάρε δώσε με εξωτερικο κλπ, με χώρες όπως Αγγλία, Βέλγιο ή Αμερική, όπου μεγάλο μέρος των πολιτών έχει τα ταξίδια ως καθημερινοτητα... Αναρωτιέμαι, θα ήταν αντίστοιχα τα νούμερα αν αυτό συνέβαινε στην καρδιά του καλοκαιριού ή σε εποχές προ κρίσης, όπου περισσότεροι είχαν την οικονομική δυνατότητα για ταξίδια στο εξωτερικό????

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Εν τω μεταξύ, κάτι που επίσης δεν έχει πολυειπωθει, είναι πως δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τα περιστατικά της Ελλάδας, στην οποία λόγω της κρίσης δεν έχουμε τόσα πολλά πάρε δώσε με εξωτερικο κλπ, με χώρες όπως Αγγλία, Βέλγιο ή Αμερική, όπου μεγάλο μέρος των πολιτών έχει τα ταξίδια ως καθημερινοτητα... Αναρωτιέμαι, θα ήταν αντίστοιχα τα νούμερα αν αυτό συνέβαινε στην καρδιά του καλοκαιριού ή σε εποχές προ κρίσης, όπου περισσότεροι είχαν την οικονομική δυνατότητα για ταξίδια στο εξωτερικό????

κ αυτί φυσικά ισχύει για όλες τις βαλκανικές χώρες που είχαν παρόμοιες "επιδοσρις". αν η φάση είχε σκάσει ένα μήνα αργότερα όταν θα είχαν έρθει φοιτητές απο Αγγλια κ αλλες χωρες, μαυρα χαλια θα ημασταν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Εγώ αρχικά ένιωσα ασφάλεια από τον τρόπο που αντιμετώπισε η πολιτεία την πανδημία, (βέβαια δεν δουλεύω στον τομέα της υγεία για να γνωρίζω τι γίνεται), όμως μετά τα τελευταία γεγονότα έχω αρχίσει να σκέφτομαι πως στραβώνει πολύ το πράγμα, την μία οι μάσκες, την άλλη τα σχολεία..δεν ξέρω ειλικρινά τι συμβαίνει.

Βέβαια έχω πάντα στο μυαλό μου πως όλα τα αυτά είναι πρωτόγνωρα για όλους, για την επιστημονική κοινότητα, για εμάς τον λαό, για την πολιτεία, για όλους. Φυσικά και υπήρχαν πρωτόκολλα που ακολούθησαν για περιπτώσεις όπως αυτή που ζούμε όμως στην πράξη όλα είναι πολύ πιο δύσκολα. Ενδεχομένως να αλλάζουν έτσι αυτά που μας ζητούν να ακολουθήσουμε γιατί πηγαίνουν όπως τους πηγαίνει η εξέλιξη του ιού (είναι νέος ιός δεν γνωρίζουν πολλά για αυτόν).

Εγώ προσέχω όπως και στην αρχή, προσέχω παρόλο που ξέρω πως κάποια στιγμή μοιραία θα κολλήσω , όμως θα ήθελα ιδανικά να το περάσω όσο πιο αργά γίνεται προκειμένου είτε να έχει βρεθεί ένα φάρμακο, είτε τέλος πάντων να έχουν μελετήσει περισσότερο αυτόν τον ιό.

Δεν ξέρω, ίσως αυτά που λέω να είναι και αστεία, δεν είμαι γιατρός , όμως λίγο πολύ έτσι βλέπω τα πράγματα.

Συμφωνω με αυτα τα μνμτα όπως το δικό ου κ της νανσης

Αλλα δ κολλάω καν στο ότι πριν δύο μηνες έλεγαν αλλα, λογικο μέσα σε δύο μήνες, νέος ιός, έρευνες σε εξέλιξη να υπάρχουν αλλαγές. Αλλα χθες κ σημερα κάποιοι λένε βαλ'τε υφασμάτινες μάσκες, κ άλλοι οι υφασμάτινες δ κανουν τπτ. Κ δ τα λενε άσχετοι. Όλοι ειδικοί. Εγω ποιον να ακούσω; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Όλοι ειδικοί. Εγω ποιον να ακούσω; 

Θα πράξεις όπως πράττεις πάντα στο θέμα επιλογής ιατρού. Θα κάνεις ότι σε κάνει να αισθάνεσαι άνετα. Χωρίς να αφοριζεις όμως την αντίθετη άποψη.  Στην ιατρική άλλωστε είναι δεδομένο, με όσους ιατρούς μιλήσεις, τόσες και οι γνώμες που θα πάρεις!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marakiz είπε:

Μακάβριο βρε συ οντως φτου φτου φτου μακρυά μας! 

 

Κοίτα μπορεί να γελάει μπορεί όμως και να σου πει νταξξξξ ρε μάνα δεν μπορούσατε να το αναβάλετε,  χαχα ποτε δεν ξέρεις!  

 

Τι να πω,  ο καθένας έχει τα όρια του ίσως. Δηλαδη πιστεύω πως είμαι πολύ ψυχραιμη μέχρι τώρα και δεκτικη σε σχέση με τη βάφτιση.  Οκ να μην εχουμε κόσμο,  να αποφύγουμε το στολισμο,  να μην προλάβουμε τις μπομπονιερες που ήθελα να, να, να. 

Αν δεν είχα δώσει προκαταβολες ίσως όντως να πήγαινα να έκανα να κάναμε το μυστήριο και τέλος. 

Αλλά να δώσω τόσα χρήματα για τις αναμνήσεις μας και αυτές να είναι φορεμενες με μασκα, δεν, μου το χαλάει.

Εσύ ξέρεις με ποια επιλογή θα είσαι καλυτερα

Εγω θα εβαζα δυο επιλογές για μενα. Η Ιούλιο-Αύγουστο αλλα τελειως διαφορετικά. Εξωτερικός χώρος, ελάχιστα άτομα, εναλλακτική φωτογραφιση-βιντεο

Η αλλιώς δ θα με πειραζε προσωπικά να μην βαπτιστεί η να βαπτιστεί κ στα 2-3-4

Κάπου θα κολλούσαν να χάσω λεφτά που πληρωσα

Γενικα θεωρώ ότι σε μικρότερη ηλικια είναι ευκολότερο. Αλλα δ ξερω ποσο ευχάριστο θέαμα θα είναι για ένα μωρό γύρω του να φοράνε 20ατομα μασκες

Link to comment
Share on other sites

Εμένα για τις μάσκες με έπεισε η επιχειρηματολογία του Τσιόδρα πάντως χτες, πάνω-κάτω τα ίδια είχε πει και πριν κάποιο καιρό. Την φοράμε κυρίως για να προφυλάξουμε τους άλλους αν νοσούμε και δεν το ξέρουμε, για αυτό και αρκεί ακόμα και ένα μαντήλι μπροστά στο στόμα και την μύτη ή μια αυτοσχέδια μάσκα, την οποία δεν πιάνουμε ποτέ από μπροστά.

 

Εγώ πήρα 2 υφασμάτινες για τον καθένα μας, 5 ευρώ η μία. Έχω και ένα πακέτο απλές πάναπλες του jumbo που τις είχα πάρει τον χειμώνα σε άσχετη στιγμή, άλλες δεν παίρνω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Θα πράξεις όπως πράττεις πάντα στο θέμα επιλογής ιατρού. Θα κάνεις ότι σε κάνει να αισθάνεσαι άνετα. Χωρίς να αφοριζεις όμως την αντίθετη άποψη.  Στην ιατρική άλλωστε είναι δεδομένο, με όσους ιατρούς μιλήσεις, τόσες και οι γνώμες που θα πάρεις!!!! :lol:

Φυσικα κ έχεις δίκιο. Αλλα πχ στο θέμα του θηλασμου η της διατροφής έχω άπειρα δεδομένα να ενημερωθώ. Ακομη κ αν διαφωνώ με τον παιδιατρο μας πχ. Για τον κορονοϊό ακομη ούτε εκείνοι δ ξερουν

Δ εχω κάποιον γιατρο εδώ στον τόπο μου να ρωτήσω που τον εμπιστευομαι

Απο μακριά από τβ κ άρθρα δ ξερω ποιον να εμπιστευτώ. Όλοι καλοί φαινονται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vicky86 είπε:

Φυσικα κ έχεις δίκιο. Αλλα πχ στο θέμα του θηλασμου η της διατροφής έχω άπειρα δεδομένα να ενημερωθώ. Ακομη κ αν διαφωνώ με τον παιδιατρο μας πχ. Για τον κορονοϊό ακομη ούτε εκείνοι δ ξερουν

Δ εχω κάποιον γιατρο εδώ στον τόπο μου να ρωτήσω που τον εμπιστευομαι

Απο μακριά από τβ κ άρθρα δ ξερω ποιον να εμπιστευτώ. Όλοι καλοί φαινονται

Η αλήθεια είναι πως ΟΛΟΙ έχουν πολύ καλές περγαμηνές και πλούσιο βιογραφικό... Από κει και πέρα, είναι τι σου ταιριάζει!!! Η Γιαμαρελου, πχ, είναι κορυφή στις λοιμώξεις!!!! Ήταν κορυφή, πριν ο Τσιοδρας πάρει ειδικότητα!!! Αλλά η ηλικία της, πάει πακέτο με την βαθιά σχέση με την εκκλησία και άρα και τις απόψεις που εξέφρασε για τη θεία κοινωνία!!! Ο Τσιοδρας έχει πλούσιο βιογραφικό επίσης!!! Ο Ιωαννιδης το ίδιο!  Και πολλοί ακόμα!!! Προφανώς δεν υπάρχουν πολλά δεδομένα, αφού είναι κάτι καινούργιο, άρα δεν υπάρχει σωστό και λάθος!!! Για αυτό είμαι και της άποψης να μην αφοριζουμε όποιον λέει κάτι διαφορετικό από αυτό που πιστεύουμε. Δεν ξέρουμε ποιος θα αποδειχθεί σωστός στο τέλος.... Όλα είναι ρευστά σε αυτή τη φάση!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Η αλήθεια είναι πως ΟΛΟΙ έχουν πολύ καλές περγαμηνές και πλούσιο βιογραφικό... Από κει και πέρα, είναι τι σου ταιριάζει!!! Η Γιαμαρελου, πχ, είναι κορυφή στις λοιμώξεις!!!! Ήταν κορυφή, πριν ο Τσιοδρας πάρει ειδικότητα!!! Αλλά η ηλικία της, πάει πακέτο με την βαθιά σχέση με την εκκλησία και άρα και τις απόψεις που εξέφρασε για τη θεία κοινωνία!!! Ο Τσιοδρας έχει πλούσιο βιογραφικό επίσης!!! Ο Ιωαννιδης το ίδιο!  Και πολλοί ακόμα!!! Προφανώς δεν υπάρχουν πολλά δεδομένα, αφού είναι κάτι καινούργιο, άρα δεν υπάρχει σωστό και λάθος!!! Για αυτό είμαι και της άποψης να μην αφοριζουμε όποιον λέει κάτι διαφορετικό από αυτό που πιστεύουμε. Δεν ξέρουμε ποιος θα αποδειχθεί σωστός στο τέλος.... Όλα είναι ρευστά σε αυτή τη φάση!!!

Όχι καμια σχεση. Δ το κάνω σε πλαίσια αφορισμό, ουτε των ειδικών ούτε των πολιτων

Απλα ακομη είμαι πολύ μπερδεμένη κ δ ξερω εγω ως βικη πως να "συμπεριφερθω"

Ευχομαι να καταλήξω σύντομα σε κτ:D

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Όχι καμια σχεση. Δ το κάνω σε πλαίσια αφορισμό, ουτε των ειδικών ούτε των πολιτων

Απλα ακομη είμαι πολύ μπερδεμένη κ δ ξερω εγω ως βικη πως να "συμπεριφερθω"

Ευχομαι να καταλήξω σύντομα σε κτ:D

Δεν το λέω για εσένα. Μιλάω γενικά. Γιατί όλοι ακούμε γύρω μας απόψεις του στυλ "δεν μαζεύονται σπίτια τους και θα μας πεθάνουν όλους", "οι ανεύθυνοι κάθονται και πίνουν καφέ στα παγκάκια χωρίς γάντια και θα πεθάνω εγώ εξαιτίας τους" κλπ...   

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Διαβάζοντας επισης παραπάνω όσα εύλογα λέγονται για τα διάφορα συστήματα υγείας, έχω την εξής τοποθέτηση :

 

Λογικά κανένα σύστημα υγείας (ακόμα και το πιο προηγμένο) δεν μπορεί να είναι στημένο με τέτοιο τρόπο ώστε να μπορεί χωρίς πρόβλημα να ανταποκριθεί σε μια πανδημία, δεν θα μπορεί να είναι βιώσιμο υπό κανονικές συνθήκες. Είναι επομένως λίγο άδικο να λέμε "Απέτυχε το NHS ή το ιταλικό/ισπανικό σύστημα υγείας", όπως επίσης είναι υπερβολικά αισιόδοξο να λέμε "Δικαιώθηκε η ικανότητα του ΕΣΥ". Σε όλους τους υγειονομικούς σε όλο τον κόσμο αξίζουν τα ίδια συγχαρητήρια, δεν είναι δυνατόν να τους κρίνεις από το πόσους θανάτους τύχανε στην βάρδιά τους σε εποχή πανδημίας. 

 

Το παιχνίδι θα χαθεί ή θα κερδηθεί σε επίπεδο κυβερνήσεων, τουλάχιστον σε αυτό το πρώτο κύμα. 

Δε νομίζω ότι έκρινε κάνεις το ιατρονοσηλευτικο προσωπικο σε καμία χώρα. Το αντίθετο θα έλεγα. Και το NHS φαντάζομαι τίθεται σε κρίση γενικά λόγω της φήμης που είχε δημιουργήσει, η οποία συντηρούνταν και προωθουνταν τόσα χρόνια από τις εκάστοτε κυβερνήσεις. Συμφωνώ ότι τα σύγχρονα συστήματα υγείας (και τα παλαιότερα ακόμα περισσότερο) δεν είναι φτιαγμένα για να μπορούν να ανταποκριθούν σε μια πανδημία, κ είναι λογικό, γιατί είναι αδύνατον να συντηρείς τόσες ΜΕΘ χωρίς να χρειάζονται ή τόσο προσωπικό σε μια συμβατική πραγματικότητα, απλά περιμένοντας την πανδημία κάθε είκοσι χρόνια. Όμως εδώ στην Ελλάδα μιλάμε για πολυεπίπεδη υποστελέχωση, σε υλικό και άυλο εξοπλισμό, σε φυσιολογικες συνθήκες. Στην περίπτωση που δεν επιβαλλόταν καραντίνα θα πεθαίναμε στα σπίτια μας στην κυριολεξία. Κ αυτό το ήξεραν και ήταν και ο λόγος που πάρθηκαν τόσο γρήγορα τα μέτρα. Όχι απο αγάπη για τον κόσμο αλλά γιατί η κυβέρνηση θα έπεφτε μετά από τόσους θανάτους εξαιτίας ενός διαλυμένου συστήματος, που η ίδια είχε φροντίσει να διαλύσει μετά ευσημων.

Επίσης, το γερμανικο υγειονομικό σύστημα τα έχει πάει παραπάνω από μια χαρά. Όπως και άλλα σε ασιατικές χώρες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Δε νομίζω ότι έκρινε κάνεις το ιατρονοσηλευτικο προσωπικο σε καμία χώρα. Το αντίθετο θα έλεγα. Και το NHS φαντάζομαι τίθεται σε κρίση γενικά λόγω της φήμης που είχε δημιουργήσει, η οποία συντηρούνταν και προωθουνταν τόσα χρόνια από τις εκάστοτε κυβερνήσεις. Συμφωνώ ότι τα σύγχρονα συστήματα υγείας (και τα παλαιότερα ακόμα περισσότερο) δεν είναι φτιαγμένα για να μπορούν να ανταποκριθούν σε μια πανδημία, κ είναι λογικό, γιατί είναι αδύνατον να συντηρείς τόσες ΜΕΘ χωρίς να χρειάζονται ή τόσο προσωπικό σε μια συμβατική πραγματικότητα, απλά περιμένοντας την πανδημία κάθε είκοσι χρόνια. Όμως εδώ στην Ελλάδα μιλάμε για πολυεπίπεδη υποστελέχωση, σε υλικό και άυλο εξοπλισμό, σε φυσιολογικες συνθήκες. Στην περίπτωση που δεν επιβαλλόταν καραντίνα θα πεθαίναμε στα σπίτια μας στην κυριολεξία. 

Επίσης, το γερμανικο υγειονομικό σύστημα τα έχει πάει παραπάνω από μια χαρά. Όπως και άλλα σε ασιατικές χώρες. 

 

To σχόλιό μου έγινε με αφορμή όσα ειπώθηκαν αρκετά πιο πάνω με τους Έλληνες που ζουν στο εξωτερικό, έφυγαν για καλύτερα και βρέθηκαν αντιμέτωποι με ελλείψεις στο σύστημα υγείας στις χώρες που ζουν, με αποτέλεσμα να θέλουν να έρθουν στην Ελλάδα όπου αισθάνονται πιο ασφαλείς κλπ. Και αυτό που λέω είναι ότι δεν είναι ειλικρινές να λέμε ότι δεν άντεξε το σύστημα υγείας (π.χ. της Ολλανδίας ή του Βελγίου) λόγω ελλείψεων, γιατί το παιχνίδι χάθηκε σε επίπεδο πολιτικών αποφάσεων. Φυσικά το σύστημα υγείας στην Ελλάδα είναι σοβαρά ελλιπές και αν κάτι κάνει κάποιον να αισθάνεται πιο ασφαλής στην Ελλάδα αυτή την εποχή είναι όχι το ΕΣΥ αλλά η προσπάθεια που γίνεται να μην διαβούν την πόρτα του πολλοί ασθενείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena είπε:

 

To σχόλιό μου έγινε με αφορμή όσα ειπώθηκαν αρκετά πιο πάνω με τους Έλληνες που ζουν στο εξωτερικό, έφυγαν για καλύτερα και βρέθηκαν αντιμέτωποι με ελλείψεις στο σύστημα υγείας στις χώρες που ζουν, με αποτέλεσμα να θέλουν να έρθουν στην Ελλάδα όπου αισθάνονται πιο ασφαλείς κλπ. Και αυτό που λέω είναι ότι δεν είναι ειλικρινές να λέμε ότι δεν άντεξε το σύστημα υγείας (π.χ. της Ολλανδίας ή του Βελγίου) λόγω ελλείψεων, γιατί το παιχνίδι χάθηκε σε επίπεδο πολιτικών αποφάσεων. Φυσικά το σύστημα υγείας στην Ελλάδα είναι σοβαρά ελλιπές και αν κάτι κάνει κάποιον να αισθάνεται πιο ασφαλής στην Ελλάδα αυτή την εποχή είναι όχι το ΕΣΥ αλλά η προσπάθεια που γίνεται να μην διαβούν την πόρτα του πολλοί ασθενείς.

Νομίζω αυτή είναι η πιο σωστή πρόταση!!! Όποιος ισχυριστεί πως το ΕΣΥ είναι καλύτερο από το NHS ή το σύστημα της Σουηδίας, μόνο ως ανέκδοτο θα εκληφθεί!!!! Όσα χάλια και να έχουν, τα δικά μας τα χάλια δεν τα φτάνει κανείς παγκοσμίως!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Στην περίπτωση που δεν επιβαλλόταν καραντίνα  θα πεθαίναμε στα σπίτια μας στην κυριολεξία. Κ αυτό το ήξεραν και ήταν και ο λόγος που πάρθηκαν τόσο γρήγορα τα μέτρα. Όχι απο αγάπη για τον κόσμο αλλά γιατί η κυβέρνηση θα έπεφτε μετά από τόσους θανάτους εξαιτίας ενός διαλυμένου συστήματος, που η ίδια είχε φροντίσει να διαλύσει μετά ευσημων.

Δηλαδή θα γινόταν "μακελειό" και όλοι οι εκπρόσωποι της παρούσας κυβέρνησης θα νοιάζονταν αποκλειστικά και μόνο για την καρέκλα; Και επειδή κατέρρευσε το σύστημα που οι ίδιοι (αυτοί και μόνο) έχουν διαλύσει;

Συγγνώμη που το επισημαίνω. Το κάνω επειδή σέβομαι την όλη στάση σου. Τώρα όμως πολιτικολογείς και δεν χρειάζεται. 

Υγ: Όχι ότι δεν υπάρχουν τέτοιοι πολιτικάντηδες. Σε όλες τις παρατάξεις. Μάλιστα κάποιοι έχουν παρελάσει από όλες. Τώρα κι εγώ πολιτικολογώ και κακώς.

Link to comment
Share on other sites

Ok @Lenia16 κατάλαβα... :|

 

Πάντως κοίτα και οι κυβερνήσεις τραβάνε το κανάλιιι... ξαφνικά κάποιοι πεθαίνουν κάποιοι ανασταίνονται... αλλά αυτοί τα ίδια κάνουν κανά 10άρι χρόόόνια. Εδώ εμείς να δούμε τώρα τι θα κάνουμε... ντάξει να πούμεεε τρελαίνομαι που δεν μπορώ να ανταποκριθώ στον κορονοϊό.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 said:

Νομίζω αυτή είναι η πιο σωστή πρόταση!!! Όποιος ισχυριστεί πως το ΕΣΥ είναι καλύτερο από το NHS ή το σύστημα της Σουηδίας, μόνο ως ανέκδοτο θα εκληφθεί!!!! Όσα χάλια και να έχουν, τα δικά μας τα χάλια δεν τα φτάνει κανείς παγκοσμίως!!!!!

Αν αναφέρεσαι σε εμένα έχω ζήσει Αγγλία από τα 18 μέχρι τα 34 που έφυγα για να μην γεννησω εκεί κ επειδή φοβόμουν το παιδί μου να μεγαλώσει σε μια χώρα που το σύστημα  υγείας είναι το nsh όπως έχει καταντήσει δλδ γιατί όντως κάποτε ήταν πολύ καλό. Έφυγα αφήνοντας δουλειά και σπίτι δικό μας - τόσο πολύ φοβόμουν. Όσο για τη Σουηδία, η μισή μου οικογένεια είναι εκεί, δεν έχω ακριβώς εμπειρια από πρώτο χέρι αν και έχω πάει 7-8 φορές δεν έχει χρειαστεί να χρησιμοποιησω νοσοκομεία κλπ αλλά μετέφερα αυτά που ξέρω από τους συγγενείς μου. 
Το πρόβλημα με τα ελληνικά νοσοκομεία είναι ότι είναι υποστελεχωμενα και σε προσωπικό και κυρίως σε εξοπλισμό. Αλλά τα αγγλικά είναι τόσο πολύ υποστελεχωμενα σε γιατρούς που πραγματικά για να σε δει γιατρός (με ειδικότητα) όχι απλος GP πρέπει να είσαι πάρα πάρα πολύ σοβαρά. Τα περισσότερα παιδιά δεν θα δουν παιδιατρο ποτέ στην ζωή τους Κ γιαυτό η Αγγλία έχει τα υψηλότερα ποσοστά παιδικής θνησιμοτητας στον δυτικό κόσμο. Κ φυσικά οι γυναίκες δεν πηγαίνουν ποτέ στον γυναικολογο. Ούτε καν ως έγκυες. Το πιο πιθανό είναι να μην κάνεις ποτέ έναν γυναικολογικο υπερηχο στη ζωή σου. Η πρωτοβαθμια περίθαλψη στην Αγγλία είναι χάλια σε σχέση με τη δική μας. Από την άλλη έχουν κάποια εξαιρετικά νοσοκομεία και γιατρούς αλλά όσο πιθανό είναι για έναν Έλληνα να πάει εκεί από την Ελλάδα σχεδόν τόσο πιθανό είναι και για έναν πολίτη της χώρας να φτάσει μέχρι εκεί. Στο Λονδίνο ειναι κάπως καλύτερα τα πράγματα από ότι είναι στις άλλες πόλεις πάντως γιατί όσα leading νοσοκομεία υπάρχουν είναι εκει. Εγώ δεν ζουσα στο Λονδίνο, εμενα σε άλλη μεγάλη πόλη, οπότε τα πράγματα ήταν πολύ πολύ άσχημα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Ok @Lenia16 κατάλαβα... :|

 

Πάντως κοίτα και οι κυβερνήσεις τραβάνε το κανάλιιι... ξαφνικά κάποιοι πεθαίνουν κάποιοι ανασταίνονται... αλλά αυτοί τα ίδια κάνουν κανά 10άρι χρόόόνια. Εδώ εμείς να δούμε τώρα τι θα κάνουμε... ντάξει να πούμεεε τρελαίνομαι που δεν μπορώ να ανταποκριθώ στον κορονοϊό.

 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς. Δε νομίζω οτι χρειαζεται να τρελαίνεσαι. Άσε άλλους να το κάνουν για σένα. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να ελέγχουμε τα πάντα. 

Θα ήθελα να προσθέσω ότι δεν είμαι υπέρ του δημοσίου, με τον τρόπο που λειτουργεί. Ωστόσο, στην περίπτωση της υγείας, οι δημόσιοι γιατροί κ νοσηλευτές σηκώνουν τεράστιο όγκο εργασίας, σε τραγικές συνθήκες και, εντούτοις, με καταπληκτικά αποτελέσματα. Και είναι πραγματικά πολύ άδικο να υποβαθμίζονται.

Link to comment
Share on other sites

@Lenia16 με συγχωρείς! Έκανα χιούμορ για να αλλάξω λίγο το κλίμα (είναι από βιντεάκι στο youtube - είχα διαβάσει κι ένα post σου με τον πρόεδρο του Εδεσσαϊκού και νόμιζα θα το είχες δει κι αυτό). Αλλά το γεγονός ότι δεν το πιασες και παρόλ'αυτά απάντησες στη βλακεία που έγραψα, τόσο συμπονετικά και ευγενικά, πραγματικά αξίζει ένα like!

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Αν αναφέρεσαι σε εμένα έχω ζήσει Αγγλία από τα 18 μέχρι τα 34 που έφυγα για να μην γεννησω εκεί κ επειδή φοβόμουν το παιδί μου να μεγαλώσει σε μια χώρα που το σύστημα  υγείας είναι το nsh όπως έχει καταντήσει δλδ γιατί όντως κάποτε ήταν πολύ καλό. Έφυγα αφήνοντας δουλειά Κ σπίτι δικό μας τόσο πολύ φοβόμουν. Όσο για τη Σουηδία, η μισή μου οικογένεια είναι εκεί, δεν έχω ακριβώς εμπειρια από πρώτο χέρι αν Κ έχω πάει 7-8 φορές δεν έχει χρειαστεί να χρησιμοποιησω νοσοκομεία κλπ αλλά μετέφερα αυτά που ξέρω από τους συγγενείς μου. 

Εγώ μιλάω με βάση την εικόνα που έχω για τα νοσοκομεία από συναδέλφους μου που έφυγαν από Ελλάδα και εργάζονται εκεί πλέον (Αγγλία ή Σουηδία). Ούτε ένας δεν έχει να πει κάτι υπέρ των ελληνικών νοσοκομείων. Εγώ προσωπικά έχω εμπειρία από Νορβηγικό νοσοκομείο, στο οποίο είχα εργαστεί ένα μικρό χρονικό διάστημα, στα πλαίσια σπουδών, όπου και πάλι μόνο θετικά έχω να πω... Βασικά, σαν σύστημα υγείας είμαστε πολύ πίσω... Δεν λέω,έχει καλές προοπτικές αν στηριχθεί από το κράτος, αλλά δεν στηρίζεται!!!

Τώρα αν μου πεις σαν παράδειγμα ότι κάνουμε πιο πολλούς υπερήχους στην εγκυμοσύνη ή οτι εδώ μπορείς να επιλέξεις γιατρο ενώ εκεί όχι, δεν έχει νόημα να το συζητήσουμε, αφού εδώ το σύστημα υγείας είναι ιατροκεντρικο ενώ εκεί στηρίζεται κατά πολύ στο νοσηλευτικό προσωπικό και τις μαίες/μαιευτήρες. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 

Φαντάζομαι πολλοί είναι ασυμπτωματικοί αλλά όταν αρρωστήσεις, δε μιλάμε για ιωσούλα.

Aυτό περιγράφουν οι περισσότεροι που νοσούν από τον ιό.

35 minutes ago, vicky86 said:

 Εγω ποιον να ακούσω; 

Εγώ θα διαλέξω τον γιατρό που εμπιστεύομαι και θα ακολουθήσω την δική του συμβουλή.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 said:

Εγώ μιλάω με βάση την εικόνα που έχω για τα νοσοκομεία από συναδέλφους μου που έφυγαν από Ελλάδα και εργάζονται εκεί πλέον (Αγγλία ή Σουηδία). Ούτε ένας δεν έχει να πει κάτι υπέρ των ελληνικών νοσοκομείων. Εγώ προσωπικά έχω εμπειρία από Νορβηγικό νοσοκομείο, στο οποίο είχα εργαστεί ένα μικρό χρονικό διάστημα, στα πλαίσια σπουδών, όπου και πάλι μόνο θετικά έχω να πω... Βασικά, σαν σύστημα υγείας είμαστε πολύ πίσω... Δεν λέω,έχει καλές προοπτικές αν στηριχθεί από το κράτος, αλλά δεν στηρίζεται!!!

Τώρα αν μου πεις σαν παράδειγμα ότι κάνουμε πιο πολλούς υπερήχους στην εγκυμοσύνη ή οτι εδώ μπορείς να επιλέξεις γιατρο ενώ εκεί όχι, δεν έχει νόημα να το συζητήσουμε, αφού εδώ το σύστημα υγείας είναι ιατροκεντρικο ενώ εκεί στηρίζεται κατά πολύ στο νοσηλευτικό προσωπικό και τις μαίες/μαιευτήρες. 

Συμπληρώσα την απάντηση μου παραπάνω. Όχι δεν θα σου πω αυτό σχετικά με τις μαιες κλπ. Εντάξει το ότι η Αγγλία επίσης έχει το μεγαλύτερο ποσοστό περιγεννητικων θανάτων τόσο μαμάς όσο και παιδιού στον δυτικό κόσμο, αξίζει να αναφερθεί πάντως. Δεν έχουν γιατρούς βρε παιδί μου απλά δεν έχουν. Αυτό είναι το πρόβλημα τους κυρίως. Δλδ αν έχεις κάτι γυναικολογικο θα σε εξετάσει ο GP και 99% θα σου δώσει λάθος διάγνωση. Εδώ και τα ψυχιατρικα φάρμακα οι τζηπηδες σου τα γράφουν χωρίς να σε έχουν παραπέμψει ποτέ σε ψυχίατρο εκτός αν φοβούνται πχ ότι θα σκοτώσεις οπότε μπαίνεις σε μια waiting list μερικά χρόνια μέχρι να δεις ψυχίατρο αλλά συνήθως απλά χαπακωνεσαι επ αόριστον και με φάρμακο/δόση που αποφασίζει ο gp. Τα νοσοκομεία μπορεί να είναι οκ (κάποια) αλλά μέχρι να πάρεις παραπεμπτικο για εκεί μάλλον έχεις πάθει κάτι πολύ σοβαρό εν τω μεταξύ. Ενδεικτικό είναι ότι τα προσδοκιμα ζωής από της στιγμή που θα διαγνωστεις με κάποια ασθενεία πχ καρκίνο είναι πολύ χαμηλότερα στην Αγγλία από,τι στις άλλες ανεπτυγμενες χώρες. Για να μην πω για τα A&E που το λιγότερο που έχω περιμένει ήταν 18 ώρες (στην πόλη μου ξαναλέω)

Just now, anemoni1989 said:

Εγώ μιλάω με βάση την εικόνα που έχω για τα νοσοκομεία από συναδέλφους μου που έφυγαν από Ελλάδα και εργάζονται εκεί πλέον (Αγγλία ή Σουηδία). Ούτε ένας δεν έχει να πει κάτι υπέρ των ελληνικών νοσοκομείων. Εγώ προσωπικά έχω εμπειρία από Νορβηγικό νοσοκομείο, στο οποίο είχα εργαστεί ένα μικρό χρονικό διάστημα, στα πλαίσια σπουδών, όπου και πάλι μόνο θετικά έχω να πω... Βασικά, σαν σύστημα υγείας είμαστε πολύ πίσω... Δεν λέω,έχει καλές προοπτικές αν στηριχθεί από το κράτος, αλλά δεν στηρίζεται!!!

Τώρα αν μου πεις σαν παράδειγμα ότι κάνουμε πιο πολλούς υπερήχους στην εγκυμοσύνη ή οτι εδώ μπορείς να επιλέξεις γιατρο ενώ εκεί όχι, δεν έχει νόημα να το συζητήσουμε, αφού εδώ το σύστημα υγείας είναι ιατροκεντρικο ενώ εκεί στηρίζεται κατά πολύ στο νοσηλευτικό προσωπικό και τις μαίες/μαιευτήρες. 

Όχι μαιευτήρες, μαιευτηρες έρχονται μόνο για καισαρική η παρεμβατικο τοκετό (και όχι πάντα). Ίσως εννοείς μαιευτες 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...