Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Επίσης, να πω πως τα παιδιά όσων είχαν κάποια σοβαρή νόσο (πχ καρκίνο, καρδιοπάθεια κλπ) δεν έπαιζαν ούτως ή άλλως ανέμελα... Εκτός κι αν το άτομο αυτό απομονώνουν, όλη η οικογένεια στερούνταν κάποιων δραστηριοτήτων, αφού οι άνθρωποι αυτοί κινδυνεύουν ακόμα και απο ένα απλό κρυολόγημα. Δεν ήρθε ο covid και απειλήθηκε ξαφνικά η ζωή τους  .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Μαγιοπουλας δ λεω οτι υπάρχει δολος

Απλα οι οδηγίες δ ειναι ξεκαθαρες. Κ ο καθένας τα ερμηνεύει όπως θελει

Εσπερος συμφωνώ μαζί σου. Γενικα βλέπω ότι, σαν να χαλαρώνουμε μόνο κ μόνο για οικονομικούς λόγους, δ εχει αλλάξει τπτ κατά τα αλλα

Εδώ ο πρόεδρος του πανελλήνιου ιατρικού συλλόγου λέει ότι αν υπάρξει κρούσμα σε ξενοδοχείο δ θα κλείσει, δ θα μπει καραντίνα. Απλα θα απομονωθεί το κρουσμα:confused:

(ανεμώνη ακομη κ αν έχεις μιλήσει για τον θάνατο, αυτό δ σημαινει οτι ένα παιδί 19χρ δ θα χάσε την γη κάτω από τα πόδια του αν χάσει τον έναν γονιό. Η αν απλα αρρωστήσει) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Μαγιοπουλας δ λεω οτι υπάρχει δολος

Απλα οι οδηγίες δ ειναι ξεκαθαρες. Κ ο καθένας τα ερμηνεύει όπως θελει

Εσπερος συμφωνώ μαζί σου. Γενικα βλέπω ότι, σαν να χαλαρώνουμε μόνο κ μόνο για οικονομικούς λόγους, δ εχει αλλάξει τπτ κατά τα αλλα

Εδώ ο πρόεδρος του πανελλήνιου ιατρικού συλλόγου λέει ότι αν υπάρξει κρούσμα σε ξενοδοχείο δ θα κλείσει, δ θα μπει καραντίνα. Απλα θα απομονωθεί το κρουσμα:confused:

(ανεμώνη ακομη κ αν έχεις μιλήσει για τον θάνατο, αυτό δ σημαινει οτι ένα παιδί 19χρ δ θα χάσε την γη κάτω από τα πόδια του αν χάσει τον έναν γονιό. Η αν απλα αρρωστήσει) 

Ναι βρε. Ξέρω το πνεύμα με το οποίο μιλάς. Αλίμονο. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω ακούω την ενημέρωση κ μπερδεύομαι όλο κ περισσότερο. Μάσκα σε σούπερ, μμμ κ ιατρεία, με πρόστιμο, οχι σε καταστήματα. Για παιδιά δ άκουσα κτ

Στην τελικη τα παιδια δ ειναι υγειονομικές βόμβες όπως λεγανε ενάμιση μήνα πριν, έγινε προσπάθεια να αιτιολογηθει κ η χρήση μάσκας τώρα, κ γτ άλλαξαν οι οδηγιες

Αλλα κατά αλλα δ βλέπω να αλλάζει κτ για τα παιδια, που υποτίθεται από μη ευπαθείς θα ανοίξει η κοινωνια

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

 

(ανεμώνη ακομη κ αν έχεις μιλήσει για τον θάνατο, αυτό δ σημαινει οτι ένα παιδί 19χρ δ θα χάσε την γη κάτω από τα πόδια του αν χάσει τον έναν γονιό. Η αν απλα αρρωστήσει) 

Είναι άλλο να θεωρεις πως πεθαίνουν μόνο οι παππούδες και να πεθάνει ο γονιός σου/αδερφός σου/φίλος σου και άλλο να το έχεις "δουλέψει". Δεν λέω δεν θα στεναχωρεί, αλίμονο, δεν θα μετατραπούν σε ψυχασθενείς τα παιδιά (αυτοί δεν έχουν συναισθήματα), αλλά θα γνωρίζουν. Και αυτό είναι σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική ας πεθαίνουν όσοι είναι να πεθάνουν γιατί έτσι κι αλλιώς κάποιοι πρεπει να πεθάνουν για να επιστρέψουμε στην κάποια κανονικότητα κι ετσι κι αλλιως καποια στιγμη ολοι θα πεθανουμε απο κατι. Και δεν νομίζω ότι μου συμβαίνει αυτό μονο επειδή δεν είμαι εξοικειωμενη με το θάνατο. Επίσης δεν πιστευω πως θα ήμαστε τόσο άνετοι αν όντως μας τύχαινε να πεθάνουμε από αυτό.

 

Βασικά την καταλαβαίνω τη λογική απλά δεν τη συνερίζομαι. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

 

 

Βασικά την καταλαβαίνω τη λογική απλά δεν τη συνερίζομαι. 

Μα αυτό σημβαίνει καθημερινα γύρω μας. Και η γριππη έχει παααρα πολλούς νεκρούς και όμως δεν σταματά η ζωή. Παρότι υπάρχουν και φάρμακα και εμβόλια, ανθρωποι εξακολουθούν να πεθαίνουν. Και όσοι επιζούμε συνεχίζουμε τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ναι. Αυτός είναι κ ένας λόγος επιπλέον, μια δυσκολία επιπλέον, για να ξεκινήσουν τα ταξίδια εξωτερικού. 

 Επίσης, ο Τσιόδρας είπε ότι ήρθαν αεροπορικώς 510 άτομα, ελέγχθηκαν και 9 βρέθηκαν θετικοί. Το ακούσατε;

Από πού ήρθαν αυτοί; 

Ο δε Θεοχάρης έδωσε συνέντευξη στο ΒΒC  -η Αγγλία έχει 300 θανάτους την ημέρα- και είπε ότι θέλουμε τουρίστες! Να, αυτά μου τη δίνουν εμένα. Λαλήσαμε εμείς πό την κλεισούρα, τρωγόμαστε ποιος βγήκε, πού πήγε και θα 'ρθουν οι τουρίστες από το εξωτερικό, χαλαροί και άνετοι...

Και ιδού, η συμβολή του κλεισίματος των σχολείων στη μείωση των κρουσμάτων ήταν ΜΙΚΡΗ! Σχεδόν την απαξίωσε ο καθηγητής, μόλις τώρα! Αλληλούια! Μηδενική η πιθανότητα να κολλήσει παιδί την ασθένεια σε ενήλικα, σε αντίθεση με τη γραμμή που είχαμε ως τώρα, που τα παρουσίαζαν σαν πιθανούς δήμιους κυρίως των παππούδων τους!

Μολαταύτα, τα δημοτικά κατά πάσα πιθανότητα δε θα ανοίξουν. Μου φάνηκε λίγο εκνευρισμένος με το ζήτημα, ή είναι ιδέα μου;

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Μα αυτό σημβαίνει καθημερινα γύρω μας. Και η γριππη έχει παααρα πολλούς νεκρούς και όμως δεν σταματά η ζωή. Παρότι υπάρχουν και φάρμακα και εμβόλια, ανθρωποι εξακολουθούν να πεθαίνουν. Και όσοι επιζούμε συνεχίζουμε τη ζωή.

Ναι απλά πρωτη φορά συμβαίνει όσο είμαστε εν ζωή τέλος πάντων τέτοιο πράγμα και εγώ προτιμώ να δώσω χώρο και χρόνο στην επιστήμη να βρει ότι καλύτερο μπορεί για την αντιμετώπιση του και να πεθάνουν οσο γινεται λιγοτεροι κι όχι να επιστρεψουμε γρήγορα γρήγορα απλά για να ζήσουν/με οι περισσότεροι πιο γρήγορα πάλι κανονικά.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Ναι απλά πρωτη φορά συμβαίνει όσο είμαστε εν ζωή τέλος πάντων τέτοιο πράγμα και εγώ προτιμώ να δώσω χώρο και χρόνο στην επιστήμη να βρει ότι καλύτερο μπορεί για την αντιμετώπιση του και να πεθάνουν οσο γινεται λιγοτεροι κι όχι να επιστρεψουμε γρήγορα γρήγορα απλά για να ζήσουν/με οι περισσότεροι πιο γρήγορα πάλι κανονικά.

Μα η γριππη είναι σε έξαρση τα τελευταία 10 χρόνια... Ο Η1Ν1... Μιλάμε για 600-700 χιλιάδες θανάτους ετησίως... Δεν είναι λίγοι... Απλά δεν το προβαλλουν τόσο όσο τώρα τον covid... Μην υποτιμάμε την τρομοκρατία των ΜΜΕ (δεν το λέω για εσένα προσωπικά)....

Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας και κυρίως όσων είναι στο χώρο της εκπαίδευσης, μιας και λόγω επαγγέλματος φανταζομαι θα έχουν περισσότερα επιχειρήματα. Δεν πιστεύετε πως θα έπρεπε κανονικά να χαθεί η σχολική χρονιά??? Είναι δυνατόν με 4 μήνες μάθημα να θεωρούμε πως τα παιδιά "έβγαλαν" την τάξη??? Αν είναι έτσι, γιατί να κάνουν τόσους μήνες μάθημα τα παιδιά??? Οκ καταλαβαινω πως οικονομικα για τις οικογένειες των παιδιών σε μεγαλύτερες τάξεις (β λυκείου) που κάνουν φροντιστήριο είναι επιβαρυντικό αυτό που λέω.  Αλλά αντικειμενικά δεν θα έπρεπε να επαναληφθεί η χρονιά??? Πως ένα παιδί που έχει σταματήσει το σχολείο από Φλεβάρη θα περάσει την τάξη και θα συνεχίσει το Σεπτέμβριο???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας said:

Αυτό είχα ρωτήσει κ μια φίλη από την Καστοριά κ μου είπε ότι το έκαναν γιατιβσυναντιοντουσταν πολλοί στα σπίτια. Εχειβισχυσειβκβσεψαλλες χώρες αυτό το μέτρο. Το έκαναν σε περιοχές με υψηλή νοσηροτητα  

 μετά τις 12 μαζευονταν στα σπίτια? δεν ρωταω επιθετικα, μην με παρεξηγησεις. συνηθως δεν μαζευεσαι μετα τις 12 στα σπιτια εκτος να ειναι να πας στο ετερον ημισυ ας πουμε που ετσι κι αλλιως θα πας

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που διαβάζω, καταλαβαίνω πάντως ότι πολλοί δεν πήραν χαμπάρι τι γίνεται και έμειναν στις θεωρίες συνομωσίας. Ελπίζω να μην πάρουν στο λαιμό τους και τους υπόλοιπους, αγνοώντας προφυλάξεις πριν αρχίσουμε να βλέπουμε κι εδώ 1000 νεκρούς τη μέρα :( 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την @anemoni1989 σε όσα λέει για τον Η1Ν1. Το 2010 είχε νοσήσει φίλος μας 35 ετών υγιέστατος, μη καπνιστής, του έκανε επιπλοκή πνευμονία και κόντεψε να τον χάσει η οικογένειά του. Εμείς το πάθαμε οικογενειακώς το 2014, ευτυχώς χωρίς πολλά παρατράγουδα, αλλά κάναμε 2 εβδομάδες ο καθένας να συνέλθουμε. Τον πεθερό μου τον χάσαμε στα 85 του μεν, από μια απλή ίωση, Ιούνιο μήνα, πέρυσι. 

Από την άλλη, βέβαια, ο Η1Ν1 δεν έδωσε ποτέ εικόνες σε μία μόνο χώρα, σαν της Ιταλίας. Αυτό το δικό τους το φετινό δεν επιδημία. Ήταν ολοκαύτωμα.

 

Θεωρώ κι εγώ πως ένας λόγος που είμαι κάπως πιο ψύχραιμη, είναι η συμφιλίωσή μου με την ιδέα του θανάτου. Ειδικά του δικού μου. 

Δεν είμαι όμως βέβαιη σε τι δοκιμασία θα έμπαινε η στάση μου αυτή, αν ζούσα στην Ιταλία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Με αυτά που διαβάζω, καταλαβαίνω πάντως ότι πολλοί δεν πήραν χαμπάρι τι γίνεται και έμειναν στις θεωρίες συνομωσίας. Ελπίζω να μην πάρουν στο λαιμό τους και τους υπόλοιπους, αγνοώντας προφυλάξεις πριν αρχίσουμε να βλέπουμε κι εδώ 1000 νεκρούς τη μέρα :( 

Προσωπικά δεν διάβασα καμία θεωρία συνομωσίας εδώ μέσα. Θεωρία συνομωσίας θεωρώ το να λέμε ότι αν νοσήσουμε, θα μας έχουν πάρει άλλοι στο λαιμό τους. Επίσης εγώ προσωπικά τις προφυλάξεις (δες μάσκα ), τις τηρούσα όταν ακόμα έκαναν τους κινέζους στην κυβέρνηση. Αντίθετα, κάποιοι έγραφαν εδώ ότι μάσκες φοράνε οι αγράμματοι..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Προσωπικά δεν διάβασα καμία θεωρία συνομωσίας εδώ μέσα. Θεωρία συνομωσίας θεωρώ το να λέμε ότι αν νοσήσουμε, θα μας έχουν πάρει άλλοι στο λαιμό τους. Επίσης εγώ προσωπικά τις προφυλάξεις (δες μάσκα ), τις τηρούσα όταν ακόμα έκαναν τους κινέζους στην κυβέρνηση. Αντίθετα, κάποιοι έγραφαν εδώ ότι μάσκες φοράνε οι αγράμματοι..

 

H μάσκα συνεχίζει να μην σε πρστατεύει από απολύτως τίποτα. Εκτός αν γίνει (όπως τώρα) υποχρεωτική και σε προστατεύει το ότι ο άρρωστος θα τη φορά, όχι εσύ που δε θα κολλήσεις.

Το ότι συνεχίζουμε να λέμε για συγκρίσεις με τη γρίπη, μετά από τα στατιστικά που πλέον παγκοσμίως έχουμε, με ξεπερνά. Αν δε δούμε νεκρούς στη γειτονιά μας, θα είμαστε σε φάση "έλα μωρέ τώρα, ένας κρυωματάκι θα είναι". 

πρίν από 22 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν είναι άτοποι οι προβληματισμοί και δεν σου το λέω ειρωνικά, αλλά τι θα έλεγες στα παιδιά της 40χρονης που πέθανε σπίτι της (και που είχε απλά ΧΑΠ, δεν ήταν με το ένα πόδι στον τάφο), ή στο βρέφος του 35χρονου που δεν είχε τίποτα ή στους συγγενείς του 40αρη αθλητικού πανεπιστημιοακού που δεν είχε επίσης τίποτα; 

 

 

Δεν θυμάμαι σε ποιον απευθύνεται η ερώτηση οπότε την απαντάω γενικά από τη σκοπιά πολλών συνανθρώπων μας : "σίγουρα κάτι θα είχε, και σίγουρα (με μαγικό τρόπο) εγώ είμαι προστατευμένος, οπότε αυτός φταίει που αρρώστησε και πέθανε" Εκτός αν αρρωστήσουν οι ίδιοι, οπότε φταίει η (οποιαδήποτε) κυβέρνηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

δεν μας νοιαζει ποιος ζει ποιος πεθαίνει σε επιπεδο στατιστικής. 

 

Tι εννοείς με αυτό;

 

Αν θεωρείς ότι η στατιστική σημασία των θανάτων, είναι σημαντική, τότε θα έπρεπε να είσαι ευαίσθητη με άλλους θανάτους και όχι με τους συγκεκριμένους, μιας και οι συγκεκριμένοι θάνατοι, από στατιστικής απόψεως, είναι απειροελάχιστοι.

 

Επίσης, δεν απαντάς στο γιατί ΤΩΡΑ πρέπει να πάρω/εις θέση σε σχέση με τον θάνατο του οποιοδήποτε ανθρώπου, ενώ μέχρι χθες, όχι. Πριν τον κορονοιό δηλαδή, δεν κολλούσανε οι παππούδες και οι γιαγιάδες από τα εγγόνια και οι ευάλωτοι πέθαιναν; Είναι καινούρια εμπειρία η κολλητικότητα ενός ιού; Τώρα την γνωρίσαμε πρώτη φορά; Δεν καταλαβαίνω γιατί ΤΩΡΑ είμαστε υπόλογοι όσων μπορεί να πεθάνουν. 

 

Δεν εννοώ ότι πρέπει να πεθάνουν ή δεν με νοιάζει αν θα πεθάνουν κάποιοι. Εννοώ ότι ο θάνατος είναι ΦΥΣΙΚΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑ της ζωής, της φθαρτής ζωής. Ηταν πάντα και θα είναι πάντα. Και το να είμαστε άνθρωποι, σημαίνει ΠΑΝΤΟΤΕ να σχετιζόμαστε ο ένας τον άλλον, να παίρνουμε αγάπη και φροντίδα ο ένας από τον άλλο και φυσικά να παίρνουμε και τα μικρόβια και τα βακτήρια και τους ιούς ο ένας του άλλου.

 

Είμαστε μέρος της φύσης και λειτουργούμε με τους όρους της. Καμία απολύτως καινοτομία δεν έχει αυτός ο ιός, ως προς την φυσική του πορεία μέσα από τους ανθρώπους.

 

Πώς βγαίνει συμπέρασμα λοιπόν, ότι πλέον οι άνθρωποι πρέπει να σταματήσουν να συναναστρέφονται ο ένας τον άλλο (και μη μου πείτε μπορούμε να είμαστε μαζί, κρατώντας δυο μέτρα απόσταση, μιλάω για φυσική αυθόρμητη σχέση με τον άλλο, ότι σημαίνει αυτό πολιτισμικά), προκειμένου να παρατείνουν το προσδόκιμο ζωής ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ. Γιατί να σταματήσεις τον θάνατο δεν γίνεται. Ισως να μπορείς να παρατίνεις για λίγο, το τέλος, όσων είναι ήδη σε αυτή την πορεία. 

 

Τα ζητήματα αυτά, εγώ τα κατανοώ ως ανθρωπολογικά και βαθυά υπαρξιακά προβλήματα. Οχι ως στατιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

H μάσκα συνεχίζει να μην σε πρστατεύει από απολύτως τίποτα. Εκτός αν γίνει (όπως τώρα) υποχρεωτική και σε προστατεύει το ότι ο άρρωστος θα τη φορά, όχι εσύ που δε θα κολλήσεις.

Το ότι συνεχίζουμε να λέμε για συγκρίσεις με τη γρίπη, μετά από τα στατιστικά που πλέον παγκοσμίως έχουμε, με ξεπερνά. Αν δε δούμε νεκρούς στη γειτονιά μας, θα είμαστε σε φάση "έλα μωρέ τώρα, ένας κρυωματάκι θα είναι". 

Νομίζω με μπέρδεψες, Δεν ανέφερα εγώ τη γρίπη. Μα εξαρχής γι αυτό θα τη φορούσαμε τη μάσκα. Διότι διαλαλούσαν ότι μπορεί να νοσούμε και να είμαστε ασυμπτωματικοί. Οπότε αν φορούσαμε όλοι τότε που ο ιός ήταν σε έξαρση, θα προστατευόμασταν περισσότερο. Κοινή λογική. Δεν χρειάζεται να έχεις τελειώσει ιατρική για να το καταλάβεις.

Τώρα είδα ότι δεν αναφέρεσαι σε μένα για τη γρίπη.

Επεξεργάστηκαν by Yovanna
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Το εμβόλιο δεν θα είναι σε κανά χρόνο? Και ακόμη και αν δεν έχει μεγάλη συμμετοχή, μικρή χώρα είμαστε, θα αναπτύξουμε πιστεύω αντισώματα, θα υπάρχει σε μερικούς μήνες αποτελεσματική θεραπεία, άλλωστε οι επιστήμονες δεν απορρίπτουν ότι μπορεί να πρόκειται για κάτι εποχιακό.

 

Σε σχετική μελέτη, για να αναπτύξουμε επαρκή αντισώματα, και θεωρώντας σταθερό πληθυσμό, με περιορισμένα μέτρα και κάπως κανονική ζωή, θέλουμε κάτι σαν 15 με 20 χρόνια...  Το εποχιακό, με την έννοια ότι θα εξαφανιστεί, το έχουν απορρίψει όλοι οι ιατρικοι οργανισμοί. Το εμβόλιο λένε να υπολογίζουμε σε ενάμιση χρόνο στην καλύτερη των περιπτώσεων νομίζω;

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

 μετά τις 12 μαζευονταν στα σπίτια? δεν ρωταω επιθετικα, μην με παρεξηγησεις. συνηθως δεν μαζευεσαι μετα τις 12 στα σπιτια εκτος να ειναι να πας στο ετερον ημισυ ας πουμε που ετσι κι αλλιως θα πας

Τι να σου πω. Μου έδωσε αυτή την απάντηση κ δεν ρώτησα κάτι άλλο. Κ δεν σε παρεξηγώ βέβαια. Συζήτηση κάνουμε. Είσαι πολύ ευγενική. Ξέρω πολύ καλά να διακρίνω τα κακόβουλα σχόλια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Νομίζω με μπέρδεψες, Δεν ανέφερα εγώ τη γρίπη. Μα εξαρχής γι αυτό θα τη φορούσαμε τη μάσκα. Διότι διαλαλούσαν ότι μπορεί να νοσούμε και να είμαστε ασυμπτωματικοί. Οπότε αν φορούσαμε όλοι τότε που ο ιός ήταν σε έξαρση, θα προστατευόμασταν περισσότερο. Κοινή λογική. Δεν χρειάζεται να έχεις τελειώσει ιατρική για να το καταλάβεις.

Μόνο που τότε, η επίσημη οδηγία ήταν ότι αν είσαι ασυμπτωματικός δεν φοράς μάσκα, γιατί με λάθος χρήση της μπορεί να διασπειρεις τον ιό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Νομίζω με μπέρδεψες, Δεν ανέφερα εγώ τη γρίπη. Μα εξαρχής γι αυτό θα τη φορούσαμε τη μάσκα. Διότι διαλαλούσαν ότι μπορεί να νοσούμε και να είμαστε ασυμπτωματικοί. Οπότε αν φορούσαμε όλοι τότε που ο ιός ήταν σε έξαρση, θα προστατευόμασταν περισσότερο. Κοινή λογική. Δεν χρειάζεται να έχεις τελειώσει ιατρική για να το καταλάβεις.

Τώρα είδα ότι δεν αναφέρεσαι σε μένα για τη γρίπη.

 

Δε διαφωνώ καθόλου ότι αν πράγματι όλοι από την αρχή φορούσαμε μάσκα συνεχώς για να μην κολλήσουμε τους άλλους θα είχε μία λογική, αλλά ποτέ δεν πλασαρίστηκε έτσι :( Οπότε απλά όσοι (υγιείς) φορούσαν, απλά αύξαναν το ρίσκο για τους ίδιους από κακή χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

 . Μου φάνηκε λίγο εκνευρισμένος με το ζήτημα, ή είναι ιδέα μου;

Είχε το εκνευρισμένο υφακι του καθηγητή, του οποίου την άποψη αμφισβητείς στο αμφιθέατρο, αντί να την αποδεχτείς απλά ως αυθεντία!!! Εμένα τουλάχιστον αυτό μου θύμισε!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 said:

Μόνο που τότε, η επίσημη οδηγία ήταν ότι αν είσαι ασυμπτωματικός δεν φοράς μάσκα, γιατί με λάθος χρήση της μπορεί να διασπειρεις τον ιό.

Έπρεπε λοιπόν να δείξουν πώς την φοράμε σωστά, για όσους δεν ήξεραν , αντί να λένε μη φοράτε. Σε φάση έξαρσης , σε κλειστούς χώρους όπως σούπερ μάρκετ Όχι στο δρόμο!), για μένα θα είχε νόημα σαν μέτρο. 

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με τα προηγούμενα, αλλά μόνο εγώ έχω μείνει με την απορία γιατί τα γυμνάσια-λύκεια ανοίξουν 4 εβδομάδες με εκ περιτρπής μαθήματα μάλιστα; Δηλαδή 10 μέρες μάθημα θα κάνουν τη διαφορά; 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντως είδα νεκρούς στη γειτονιά μου από τον κορωνοιό και συγκεριμένα τη θεία του συζύγου που ζούσε απέναντί μας. Φυσικά, όλη της η οικογένεια, κόρες, γιοι, εγγόνια κλπ μπήκαν καραντίνα κι ένας από αυτούς επίσης νόσησε, αλλά το ξεπέρασε. 

 

Το γεγονός δεν άλλαξε την προσωπική μου άποψη για την όλη κατάσταση. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...