Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εμάς χλωριωνεται με αλάτι. Μην τα μπερδεύουμε τα πράγματα. Για την ηπατίτιδα εμβολιαζομστε. Για τον κορονοιο μιλάνε πλέον. Σου ρχεται ο άλλος στη μούρη. 

Η χλωρίωση γίνεται με χλώριο. Για αυτό και ονομάζεται έτσι. Άλλη μέθοδος καθαρισμού των πισινών είναι με όζον. Με αλάτι ούτε έχω ξανακουσει ούτε έχω δει κάτι σχετικό. Ωστόσο, αν έχεις κάποιο σχετικό λινκ θα με ενδιέφερε. Δεν εμβολιαζεσαι για όλα τα είδη ηπατίτιδας. Όπως επίσης αν έχεις εμβολιαστει ως παιδί, δε σημαίνει ότι έχεις αντισώματα και ως ενήλικας. Για αυτό όσοι εργαζόμαστε στο χώρο της υγείας, συχνά πυκνά κάνουμε τεστ αντισωμάτων και αν χρειαστεί εμβολιαζομαστε εκ νέου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, anemoni1989 είπε:

Εγώ πιστεύω πως σιγά σιγά θα ξεφουσκώσει όλο αυτό σε βάθος χρόνου... Ήδη μέσα σε ένα μήνα έχουν πάρει πίσω πολλά από όσα έλεγαν... Και για να είμαστε και ρεαλιστές: πως είναι δυνατόν να αντέξει κάποιος με 40 βαθμούς και μάσκα μέσα στο κατακαλοκαιρο?

Δεν ξέρω αν θα ξεφουσκώσει κ δε με νοιάζει κιόλας. Με ενοχλεί το επίσημο δούλεμα. Δεν ανέχομαι να με περνάνε για καθυστερημένη που περιμένει τις ειδήσεις των 8 για να ενημερωθει, λες και ζω σε σπηλιά. Απαιτώ υπεύθυνη και επιστημονικά τεκμηριωμένη ενημέρωση, ειδικά όταν γίνεται από επαγγελματία υγείας και όχι προπαγάνδα υπέρ της εκάστοτε κυβέρνησης. Γιατί μετά γυρίζει μπούμερανγκ. Όταν πριν δέκα μέρες μου λέγανε μάσκα μόνο ο άρρωστος, τώρα εγώ γιατί να φορέσω μάσκα και να σκάσω δηλαδή; Που το βασίζουν ξαφνικά;

 

Κομμωτήριο δεν έχω σκοπό να πάω ακόμη, εννοείται ούτε για νύχια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Τώρα που εισηγούνται να φοράμε όλοι μάσκες, τι έχετε να πείτε όσες συμφωνούσατε όταν έλεγαν ότι δεν χρειαζονται, αντίθετα με τις οδηγίες του ΠΟΥ; Μήπως ότι μας δουλεύουνε κανονικά; Έχω εκνευριστει πάρα πολύ.


Προσωπικά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι οι μάσκες χρησιμεύουν κυρίως για την προστασία όχι αυτού που την φοράει (για αυτόν υπό προϋποθέσεις μπορεί να είναι και επικίνδυνη) αλλά για τους άλλους με τους οποίους συναναστρέφεται.

 

Εγω δεν βρίσκω παράλογο να γίνεται τώρα υποχρεωτική που θα αρχίσουμε να κυκλοφορούμε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

 

Εννοείς ότι θα κοιτάνε στα τεφτέρια τους( οι του ελέγχου) τί ώρα έκλεισε ραντεβού η Μαγιοπουλος και θα ρωτάνε είναι η Μαγιόπουλος ακόμη εδώ? Και αν είναι γιατί είναι? 2 ώρες έχουν περάσει! Δεν καταλαβαίνω πως θα το κάνουν.

Καλά δεν παίζει. Εδώ καλά καλά δεν έκαναν ελέγχους με το lock down. Εγώ καθημερινα στη βόλτα περνάω από αστυνομικό τμήμα γτ μένω δίπλα σχεδόν και πότε να ποτέ δεν με έλεγξαν... Θα τρέχουν τώρα σε κομμωτήρια και νυχαδικα να κοιτάνε τα ραντεβού??? Σε καμία σοβαρή χώρα μπορεί και να το έκαναν, εδώ ούτε καν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena είπε:


Προσωπικά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι οι μάσκες χρησιμεύουν κυρίως για την προστασία όχι αυτού που την φοράει (για αυτόν υπό προϋποθέσεις μπορεί να είναι και επικίνδυνη) αλλά για τους άλλους με τους οποίους συναναστρέφεται.

 

Εγω δεν βρίσκω παράλογο να γίνεται τώρα υποχρεωτική που θα αρχίσουμε να κυκλοφορούμε. 

Αν ήταν έτσι απλά, οι γιατροί δε θα απαιτούνταν να φοράνε ειδική μάσκα υψηλής προστασίας, ούτε οι καρκινοπαθείς θα κυκλοφορούσαν με μάσκα για να μην κολλησουν κάτι. Είναι και για τους δύο, αν χρησιμοποιείται σωστά.

 

Από κει να καταλάβεις, ούτε καν για αυτό δεν μας έχουν ενημερώσει. Να βγει κάποιος και να πει η μάσκα βοηθάει σ αυτό, τη φοράμε έτσι, τη βγάζουμε έτσι κλπ. Απλά φοράτε ή μη φοράτε μάσκα, είστε αρκετά χαζοί για να σας εξηγήσουμε. Άλλωστε το έχουν πει κ αυτό μέσες άκρες.

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Δεν ξέρω αν θα ξεφουσκώσει κ δε με νοιάζει κιόλας. Με ενοχλεί το επίσημο δούλεμα. Δεν ανέχομαι να με περνάνε για καθυστερημένη που περιμένει τις ειδήσεις των 8 για να ενημερωθει, λες και ζω σε σπηλιά. Απαιτώ υπεύθυνη και επιστημονικά τεκμηριωμένη ενημέρωση, ειδικά όταν γίνεται από επαγγελματία υγείας και όχι προπαγάνδα υπέρ της εκάστοτε κυβέρνησης. Γιατί μετά γυρίζει μπούμερανγκ. Όταν πριν δέκα μέρες μου λέγανε μάσκα μόνο ο άρρωστος, τώρα εγώ γιατί να φορέσω μάσκα και να σκάσω δηλαδή; Που το βασίζουν ξαφνικά;

 

Κομμωτήριο δεν έχω σκοπό να πάω ακόμη, εννοείται ούτε για νύχια. 

Επιστημονικά υπεύθυνη και τεκμηριωμένη ενημέρωση μην περιμένεις γιατί πολύ απλά όλα πάνε "όπως φυσάει ο άνεμος" παντού. Κρατάει, είναι κάτι καινούργιο, οπότε κάνεις, όσα πτυχία κι αν έχει δεν μπορεί να ξέρει τι θα γίνει, παρά μόνο μετά από πολύ πολύ πολύ καιρό, οπότε και θα έχει μελετηθεί επαρκώς η δράση του συγκεκριμένου ιού... Επιπλέον, δεδομένου ότι έχει ακουστεί εξαρχής πως ο συγκεκριμένος επιστημονας θα "κατέβει" ως υποψήφιος με το κυβερνών κόμμα, ήταν δεδομένο το "χαιδεμα" των κυβερνητικών επιλογών και η αλλαγή των οδηγιών βάση του τι βολευει την κυβέρνηση. Οι αποφάσεις σε τέτοια θεματα θα πρέπει να παίρνονται αποκλειστικά και μόνο από επιστήμονες, ανεξάρτητα με τις επιθυμίες των κυβερνώντων. Και μόνο που σήμερα ειπώθηκε πως "εμείς σαν επιστήμονες σας λέμε ανοίξτε τα σχολεία αλλά τις αποφάσεις θα τις πάρει η πολιτεία", ο επιστήμονας χάνει το κύρος του για εμένα. Όπως το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει και για το κλείσιμο. Έκαστος στο είδος του λέει. Αλλά προφανώς σε ένα κεφαλαιοκρατικό σύστημα, το χρήμα κυβερνά. Το είπε και ο Σόιμπλε άλλωστε χθες!!! Δεν γίνεται οι αποφάσεις να λαμβάνονται με βάση την ανθρώπινη ζωή!

Just now, Lenia16 είπε:

Αν ήταν έτσι απλά, οι γιατροί δε θα απαιτούνταν να φοράνε ειδική μάσκα υψηλής προστασίας, ούτε οι καρκινοπαθείς θα κυκλοφορούσαν με μάσκα για να μην κολλησουν κάτι. Είναι και για τους δύο, αν χρησιμοποιείται σωστά.

 

Από κει να καταλάβεις, ούτε καν για αυτό δεν μας έχουν ενημερώσει. Να βγει κάποιος και να πει η μάσκα βοηθάει σ αυτό, τη φοράμε έτσι, τη βγάζουμε έτσι κλπ. Απλά φοράτε ή μη φοράτε μάσκα, είστε αρκετά χαζοί για να σας εξηγήσουμε. Άλλωστε το έχουν πει κ αυτό μέσες άκρες.

Καλά στα νοσοκομεία οι συνθήκες δεν είναι όπως όταν πας στο σούπερ να ψωνίσεις. Ξέρεις πόσες φορές με έφταναν ή εβηχαν μέσα στα μούτρα μου στο νοσοκομείο??? Άπειρες!!! Σε κάθε βάρδια!!! Επομενως, προφανώς και σε έναν τέτοιο χώρο απαιτείται η χρήση μάσκας υψηλής προστασίας!!!

Η μάσκα προστατεύει τον κόσμο, όταν τη φοράει ο άρρωστος. Το έχουν πει πολλές φορές και είναι η αλήθεια. Αν τη φοράω εγώ ως υγιής και εσύ ως ασθενής δεν φοράς, όχι μόνο δεν με προστατεύει, αλλά αν δεν ξέρω να τη χρησιμοποιήσω σωστά, τότε έχω μεγαλύτερες πιθανότητες να κολλήσω κάτι. Για αυτό και στα νοσοκομεία, ειδικά στα πνευμονολογικο ιατρεία, πρώτα "κερνάμε" μάσκα τον αρρωστο και μετά τον βάζουμε μέσα για εξέταση!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Η χλωρίωση γίνεται με χλώριο. Για αυτό και ονομάζεται έτσι. Άλλη μέθοδος καθαρισμού των πισινών είναι με όζον. Με αλάτι ούτε έχω ξανακουσει ούτε έχω δει κάτι σχετικό. Ωστόσο, αν έχεις κάποιο σχετικό λινκ θα με ενδιέφερε. Δεν εμβολιαζεσαι για όλα τα είδη ηπατίτιδας. Όπως επίσης αν έχεις εμβολιαστει ως παιδί, δε σημαίνει ότι έχεις αντισώματα και ως ενήλικας. Για αυτό όσοι εργαζόμαστε στο χώρο της υγείας, συχνά πυκνά κάνουμε τεστ αντισωμάτων και αν χρειαστεί εμβολιαζομαστε εκ νέου. 

Ναι αλλά δεν είναι το ίδιο. Δεν μπορώ να ψάξω τώρα για link. Είναι Αργυρούπολη το κολυμβητήριο. Να μην πω το όνομά. Αν ψάξεις θα το βρεις. Αν σε ενδιαφέρει δηλ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Δεν ξέρω αν θα ξεφουσκώσει κ δε με νοιάζει κιόλας. Με ενοχλεί το επίσημο δούλεμα. Δεν ανέχομαι να με περνάνε για καθυστερημένη που περιμένει τις ειδήσεις των 8 για να ενημερωθει, λες και ζω σε σπηλιά. Απαιτώ υπεύθυνη και επιστημονικά τεκμηριωμένη ενημέρωση, ειδικά όταν γίνεται από επαγγελματία υγείας και όχι προπαγάνδα υπέρ της εκάστοτε κυβέρνησης. Γιατί μετά γυρίζει μπούμερανγκ. Όταν πριν δέκα μέρες μου λέγανε μάσκα μόνο ο άρρωστος, τώρα εγώ γιατί να φορέσω μάσκα και να σκάσω δηλαδή; Που το βασίζουν ξαφνικά;

 

Κομμωτήριο δεν έχω σκοπό να πάω ακόμη, εννοείται ούτε για νύχια. 

Φυσικα δ παιρνω το μερος τους, κ ειναι απολυτα λογικες οι αντισρασεις σου

Κ μενα με ενοχλει

Αλλα μεχρι τωρα υποτιθεται ειμαστε μεσα, εφοσον θα βγουμε κ ειμαστε δυνητικοι φορεις, θα φοραμε μασκα σε κλειστο χωρο που δ τηρουνται οι αποστασεις, πχ μμμ

Δλδ κ μεχρι τωρα καποιος μεσα σε μια τραπεζα με ποκυ κοσμο, καλο θα ηταν να φοραει

Κ εγω απορω το θα γινει με φροντιστηρια κ δραστηριοτητες

Πχ για την πισινα νομιζω θα πρεπει να υπαρχει μεγιστος αριθμος ατομων που ειναι μεσα, οπως θα κανουμε μπανιο το καλοκαιρι, οχι στη θαλασσα

Εννοειται ομως χωρις τον κοσμο στην αναμονη. Πχ ενα συνοδος για το καθε παιδι στις κερκιδες

Οι μονοι που χρειαζονται κομμωτηριο ειναι αντρες της οικογενειας, οποτε δ πειραζει:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Κάνουμε εμβόλιο για δύο τύπους ηπατίτιδας στα παιδιά. Υπάρχει εμβόλιο. 

Just now, vicky86 είπε:

Φυσικα δ παιρνω το μερος τους, κ ειναι απολυτα λογικες οι αντισρασεις σου

Κ μενα με ενοχλει

Αλλα μεχρι τωρα υποτιθεται ειμαστε μεσα, εφοσον θα βγουμε κ ειμαστε δυνητικοι φορεις, θα φοραμε μασκα σε κλειστο χωρο που δ τηρουνται οι αποστασεις, πχ μμμ

Δλδ κ μεχρι τωρα καποιος μεσα σε μια τραπεζα με ποκυ κοσμο, καλο θα ηταν να φοραει

Κ εγω απορω το θα γινει με φροντιστηρια κ δραστηριοτητες

Πχ για την πισινα νομιζω θα πρεπει να υπαρχει μεγιστος αριθμος ατομων που ειναι μεσα, οπως θα κανουμε μπανιο το καλοκαιρι, οχι στη θαλασσα

Εννοειται ομως χωρις τον κοσμο στην αναμονη. Πχ ενα συνοδος για το καθε παιδι στις κερκιδες

Οι μονοι που χρειαζονται κομμωτηριο ειναι αντρες της οικογενειας, οποτε δ πειραζει:mrgreen:

Κάπως έτσι. 

Πάντως κάπως έτσι πάνε πάνω κάτω κ στην Ευρώπη τα μέτρα για την επάνοδο. Κάπου κ πιο αυστηρά λόγω κρουσμάτων. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vicky86 είπε:

Φυσικα δ παιρνω το μερος τους, κ ειναι απολυτα λογικες οι αντισρασεις σου

Κ μενα με ενοχλει

Αλλα μεχρι τωρα υποτιθεται ειμαστε μεσα, εφοσον θα βγουμε κ ειμαστε δυνητικοι φορεις, θα φοραμε μασκα σε κλειστο χωρο που δ τηρουνται οι αποστασεις, πχ μμμ

Δλδ κ μεχρι τωρα καποιος μεσα σε μια τραπεζα με ποκυ κοσμο, καλο θα ηταν να φοραει

Κ εγω απορω το θα γινει με φροντιστηρια κ δραστηριοτητες

Πχ για την πισινα νομιζω θα πρεπει να υπαρχει μεγιστος αριθμος ατομων που ειναι μεσα, οπως θα κανουμε μπανιο το καλοκαιρι, οχι στη θαλασσα

Εννοειται ομως χωρις τον κοσμο στην αναμονη. Πχ ενα συνοδος για το καθε παιδι στις κερκιδες

Οι μονοι που χρειαζονται κομμωτηριο ειναι αντρες της οικογενειας, οποτε δ πειραζει:mrgreen:

Βικυ οι οδηγίες μέχρι πρότινος ήταν η μάσκα είναι άχρηστη στους υγιείς (λες και ξέραμε αν ήμαστε) και φοράνε μόνο οι άρρωστοι. Οι υγιείς έβγαιναν για δουλειά κ ψώνια πριν εξίσου με τώρα. Κάποιος που έπαιρνε ΜΜΜ πριν θα παίρνει κ τώρα. Τι άλλαξε; Και πριν ήμασταν δυνητικά φορείς. Τελοσπαντων, δεν έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Βικυ οι οδηγίες μέχρι πρότινος ήταν η μάσκα είναι άχρηστη στους υγιείς (λες και ξέραμε αν ήμαστε) και φοράνε μόνο οι άρρωστοι. Οι υγιείς έβγαιναν για δουλειά κ ψώνια πριν εξίσου με τώρα. Κάποιος που έπαιρνε ΜΜΜ πριν θα παίρνει κ τώρα. Τι άλλαξε; Και πριν ήμασταν δυνητικά φορείς. Τελοσπαντων, δεν έχει νόημα.

Συμφωνω. Δ γινεται να λες ειμαστε δυνητικα φορεις ολοι, αλλα στα νοσοκομεια να μην εισερχονται ολοι σαν φορεις. Κ σιγουρα δ το κανανε γι αυτο υπηρξαν κ επιμολυνσεις

Απλα πλεον θα βγουνε περισσοτεροι, γτ θα ανοιξουν μαγαζια. Θα σταματησει η αναστολη, κ τοσο τηλεργασια

Πιστευω αυτο με τις μασκες το λεγανε κ για τα αποθεματα. Αντιστοιχα τωρα ολα ειναι καλυτερα, γτ πρεπει να ανοιξουμε

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Βικυ οι οδηγίες μέχρι πρότινος ήταν η μάσκα είναι άχρηστη στους υγιείς (λες και ξέραμε αν ήμαστε) και φοράνε μόνο οι άρρωστοι. Οι υγιείς έβγαιναν για δουλειά κ ψώνια πριν εξίσου με τώρα. Κάποιος που έπαιρνε ΜΜΜ πριν θα παίρνει κ τώρα. Τι άλλαξε; Και πριν ήμασταν δυνητικά φορείς. Τελοσπαντων, δεν έχει νόημα.

Εννοείται ότι εκτίθενται ανεπανόρθωτα. Για μάνα ήταν προφανές ότι έλεγαν να μην φοράμε για να μην τις στερούμε από τα νοσοκομεία. Και έλεγαν ότι δεν κάνει κιόλας. Εννοείται ότι εγώ φορούσα εξ αρχής, διότι αυτό μου υπαγόρευε η λογική μου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Κάνουμε εμβόλιο για δύο τύπους ηπατίτιδας στα παιδιά. Υπάρχει εμβόλιο. 

Κάπως έτσι. 

Πάντως κάπως έτσι πάνε πάνω κάτω κ στην Ευρώπη τα μέτρα για την επάνοδο. Κάπου κ πιο αυστηρά λόγω κρουσμάτων. 

Μα ειναι η μονη λυση. Αν παρουμε σαν δεδομενο οτι θα υπαρξει νεο κυμα απο σεπτεμβρη

Πχ εμεις πηγαιναμε την μεγαλη μπαλετο, πολλες φορες καθομουν στο σαλονακι με τον μικρο. Μπορω να την αφηνω κ να φευγω. Φυσικα υπαρχει κ η λυση να μην παει

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Μα ειναι η μονη λυση. Αν παρουμε σαν δεδομενο οτι θα υπαρξει νεο κυμα απο σεπτεμβρη

Πχ εμεις πηγαιναμε την μεγαλη μπαλετο, πολλες φορες καθομουν στο σαλονακι με τον μικρο. Μπορω να την αφηνω κ να φευγω. Φυσικα υπαρχει κ η λυση να μην παει

Συμφωνώ. Απλά δεν θα μπορώ να πηγαίνω κ εγώ. Μπαίνει με τον μπαμπά στο νερό. Ίσως πουν λιγότερα άτομα στην πισίνα. 

Just now, Yovanna είπε:

Εννοείται ότι εκτίθενται ανεπανόρθωτα. Για μάνα ήταν προφανές ότι έλεγαν να μην φοράμε για να μην τις στερούμε από τα νοσοκομεία. Και έλεγαν ότι δεν κάνει κιόλας. Εννοείται ότι εγώ φορούσα εξ αρχής, διότι αυτό μου υπαγόρευε η λογική μου. 

Πρέπει να τη φοράμε σωστά όμως. Εγώ δεν ήξερα τις λεπτομέρειες πχ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας said:

Πρέπει να τη φοράμε σωστά όμως. Εγώ δεν ήξερα τις λεπτομέρειες πχ.

Εγώ με τον μπαμπά  μπυ 2 μήνες στην εντατική δυστυχώς έμαθα..

Εμάς πάντως στην πισίνα είναι πολύ πιο χαλαρά. Έως 5 παιδάκια μέσα και 5 γονείς έξω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Συμφωνώ. Απλά δεν θα μπορώ να πηγαίνω κ εγώ. Μπαίνει με τον μπαμπά στο νερό. Ίσως πουν λιγότερα άτομα στην πισίνα. 

Πρέπει να τη φοράμε σωστά όμως. Εγώ δεν ήξερα τις λεπτομέρειες πχ. 

Ναι ετσι, θα πηγαινουν τα "απαραιτητα" ατομα

Θα βγαλουν κ σποτακι για την μασκα, ελπιζω πριν τις 4/5:roll:

 

Link to comment
Share on other sites

@Lenia16kai @anemoni1989 κ εγώ εχω θυμώσει τις τελευταίες μέρες με την κοροϊδία. Έχω γράψει  κ εδώ ότι δεν θεωρώ σωστό για τα παιδιά να μην πάνε σχολειο μέχρι Σπετέμβρη κ δεν θεωρώ κ λογικό να είναι κλειστά τα σχολεία κ τα παιδιά να τριγυρνάνε εδώ κ εκεί, τα πιο μεγάλα ανεξέλεγκτα. Όμως επειδή ξέρω τι ψέματα είπαν οι υπουργίνες του παιδείας, σε πράγματα που είναι κ πιο εύκολα επαληθεύσιμα, δεν θέλω να φαντάζομαι τι ψέματα λέγονται για πράγματα που δεν έχουμε τις γνώσεις να επαληθεύσουμε κ είναι κ κουραστική αυτή η τόσο ελεγχόμενη πληροφόρηση και παραπληροφόρηση. Και φοβάμαι ότι στην προοσπάθεια να φανεί ένα success story και βασικά να προσελκύσουμε τουρίστες, θα γίνουν χοντρά λάθη για να φανεί ότι όλα λειτουργούν σωστά. 

Η επιτροπή είπε πολύ προσεκτικά ότι εισηγείται άνοιγμα σχολείων με προϋποθέσεις. Υποθέτω πιέστηκαν για να το πουν αυτό, αν ισχύουν όσα διαβάζαμε τις τελευταίες μέρες για διχογνωμίες. Όμως η διατύπωσή τους είναι πολύ προσεκτική για να είναι εκείνοι καλυμμένοι. Από κ και πέρα το μπαλάκι πεφτει σε αυτο΄ςυ που θα πάρουν τις αποφάσεις κ τις οδηγίες, στους οποίους δεν έχω εμπιστοσύνη. Ή ακόμα χειρότερα θα πέσει το μπαλάκι σε εμάς, που φυσικά πάλι δεν έχω εμπιστοσύνη στο πώς θα χειριστεί κάθε σχολείο, κάθε φροντιστήριο κλπ το θέμα αυτό, γιατί φαίνετια κιόλας ότι ο καθένας έχει και διαφορετική άποψη για το αν και πόσο πρέπει να προσέχουμε τώρα πια. και αντίστοιχα φοβάμαι για συγκοινωνίες, μετακινήσεις, τουρισμό κλπ. Από την άλλη, σκέφτομαι ότι το φθινόπωρο κ τον χειμώνα τα πράγματα θα είναι πολύ χειρότερα, οπότε ίσως πρέπει τώρα να το δούμε λίγο πιο ψύχραιμα κ να χαρούμε κάποια πράγματα γιατί μάλλον θα τα στερηθούμε τον χειμώνα.... 

Link to comment
Share on other sites

Τι θα κάνετε τώρα βρε κορίτσια με τους παππούδες και τις γιαγιάδες όταν ανοίξουν τα σχολεία;

 

Θα τους βλέπετε; Εμείς μόλις έκλεισαν τα σχολεία για 20 μέρες περίπου είχαμε σχεδόν μηδενίσει την επαφή, τώρα συναντιόμαστε πάλι με προσοχή και αποστάσεις. 
 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Τι θα κάνετε τώρα βρε κορίτσια με τους παππούδες και τις γιαγιάδες όταν ανοίξουν τα σχολεία;

 

Θα τους βλέπετε; Εμείς μόλις έκλεισαν τα σχολεία για 20 μέρες περίπου είχαμε σχεδόν μηδενίσει την επαφή, τώρα συναντιόμαστε πάλι με προσοχή και αποστάσεις. 
 

 

Εμεις εχουμε να βρεθουμε απο αρχες Μαρτιου και αυτο συζηταμε τωρα,οτι οταν ανοιξουν και τα σχολεια... χαιρετισματα! Καλο 2021! 
και θα ηταν τεραστια βοηθεια να μπορουσαν να ερθουν εστω για μια ωρα που και που να τα απασχολησουν.Τις καθημερινες τα εχω μονη μου εδω και εναμιση μηνα,10-12ωρες/ημερα, γιατι ο αντρας μου δουλευει ατελειωτα (στο μπαλκονι-στο σαλονι,οπου μπορει καθε φορα) και εγω τα κυνηγαω και απο πανω να κανουν ησυχια. Εχουμε λαλησει οικογενειακως!

Επεξεργάστηκαν by irin
Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Τι θα κάνετε τώρα βρε κορίτσια με τους παππούδες και τις γιαγιάδες όταν ανοίξουν τα σχολεία;

 

Θα τους βλέπετε; Εμείς μόλις έκλεισαν τα σχολεία για 20 μέρες περίπου είχαμε σχεδόν μηδενίσει την επαφή, τώρα συναντιόμαστε πάλι με προσοχή και αποστάσεις. 
 

 

Εγώ πιστεύω πως χρειάζεται απόσταση, θα πρέπει βέβαια να μπορεί να γίνει και πρακτικά αυτό. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

@Lenia16kai @anemoni1989 κ εγώ εχω θυμώσει τις τελευταίες μέρες με την κοροϊδία. Έχω γράψει  κ εδώ ότι δεν θεωρώ σωστό για τα παιδιά να μην πάνε σχολειο μέχρι Σπετέμβρη κ δεν θεωρώ κ λογικό να είναι κλειστά τα σχολεία κ τα παιδιά να τριγυρνάνε εδώ κ εκεί, τα πιο μεγάλα ανεξέλεγκτα. Όμως επειδή ξέρω τι ψέματα είπαν οι υπουργίνες του παιδείας, σε πράγματα που είναι κ πιο εύκολα επαληθεύσιμα, δεν θέλω να φαντάζομαι τι ψέματα λέγονται για πράγματα που δεν έχουμε τις γνώσεις να επαληθεύσουμε κ είναι κ κουραστική αυτή η τόσο ελεγχόμενη πληροφόρηση και παραπληροφόρηση. Και φοβάμαι ότι στην προοσπάθεια να φανεί ένα success story και βασικά να προσελκύσουμε τουρίστες, θα γίνουν χοντρά λάθη για να φανεί ότι όλα λειτουργούν σωστά. 

Η επιτροπή είπε πολύ προσεκτικά ότι εισηγείται άνοιγμα σχολείων με προϋποθέσεις. Υποθέτω πιέστηκαν για να το πουν αυτό, αν ισχύουν όσα διαβάζαμε τις τελευταίες μέρες για διχογνωμίες. Όμως η διατύπωσή τους είναι πολύ προσεκτική για να είναι εκείνοι καλυμμένοι. Από κ και πέρα το μπαλάκι πεφτει σε αυτο΄ςυ που θα πάρουν τις αποφάσεις κ τις οδηγίες, στους οποίους δεν έχω εμπιστοσύνη. Ή ακόμα χειρότερα θα πέσει το μπαλάκι σε εμάς, που φυσικά πάλι δεν έχω εμπιστοσύνη στο πώς θα χειριστεί κάθε σχολείο, κάθε φροντιστήριο κλπ το θέμα αυτό, γιατί φαίνετια κιόλας ότι ο καθένας έχει και διαφορετική άποψη για το αν και πόσο πρέπει να προσέχουμε τώρα πια. και αντίστοιχα φοβάμαι για συγκοινωνίες, μετακινήσεις, τουρισμό κλπ. Από την άλλη, σκέφτομαι ότι το φθινόπωρο κ τον χειμώνα τα πράγματα θα είναι πολύ χειρότερα, οπότε ίσως πρέπει τώρα να το δούμε λίγο πιο ψύχραιμα κ να χαρούμε κάποια πράγματα γιατί μάλλον θα τα στερηθούμε τον χειμώνα.... 

Προσωπικά, ξέρεις ποια ειναι η δική μου θεώρηση; Άνοιγμα σχολείων σταδιακά, από τις μεγαλύτερες στις μικρότερες βαθμίδες, όχι νηπιαγωγεία κ παιδικοί, με αποχή των ευπαθών ομάδων κ των γονιών τους με χαρτί γιατρού. Έτσι, θα νοσήσουν οι υγιείς, εκ των οποίων θα χρειαστεί νοσηλεία κ ακόμη χειρότερα θα πεθάνει πάρα πολύ μικρό ποσοστό. Διατήρηση της τηλεεργασιας/εκ περιτροπής για τις ευπαθείς ομαδες και γενικά όπου επιτρέπεται. Άνοιγμα καταστημάτων με περιορισμούς, καραντίνα στους άνω των 65 και ειδικά στις ευπαθείς ομάδες ηλικιωμένων. Μάσκα παντού, αυξημένα δρομολόγια ΜΜΜ, πέρα από τα σχολεία κλειστά όλα τα υπόλοιπα για τα παιδιά (τι κολυμβητήρια ρε κορίτσια έλεος, εδώ πεθαίνει κόσμος), τα φροντιστήρια μέσω Η/Υ. Έτσι, θα αποκτηθεί μια ανοσία από μεγάλο μέρος του μη ευπαθους πληθυσμού, ειδικά του ενεργού, μέχρι το επόμενο κύμα και δίνεται χρόνος στους ηλικιωμένους μέχρι τη θεραπεία ή το εμβόλιο ή κάτι τελοσπαντων. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Προσωπικά, ξέρεις ποια ειναι η δική μου θεώρηση; Άνοιγμα σχολείων σταδιακά, από τις μεγαλύτερες στις μικρότερες βαθμίδες, όχι νηπιαγωγεία κ παιδικοί, με αποχή των ευπαθών ομάδων κ των γονιών τους με χαρτί γιατρού. Έτσι, θα νοσήσουν οι υγιείς, εκ των οποίων θα χρειαστεί νοσηλεία κ ακόμη χειρότερα θα πεθάνει πάρα πολύ μικρό ποσοστό. Διατήρηση της τηλεεργασιας/εκ περιτροπής για τις ευπαθείς ομαδες και γενικά όπου επιτρέπεται. Άνοιγμα καταστημάτων με περιορισμούς, καραντίνα στους άνω των 65 και ειδικά στις ευπαθείς ομάδες ηλικιωμένων. Μάσκα παντού, αυξημένα δρομολόγια ΜΜΜ, πέρα από τα σχολεία κλειστά όλα τα υπόλοιπα για τα παιδιά (τι κολυμβητήρια ρε κορίτσια έλεος, εδώ πεθαίνει κόσμος), τα φροντιστήρια μέσω Η/Υ. Έτσι, θα αποκτηθεί μια ανοσία από μεγάλο μέρος του μη ευπαθους πληθυσμού, ειδικά του ενεργού, μέχρι το επόμενο κύμα και δίνεται χρόνος στους ηλικιωμένους μέχρι τη θεραπεία ή το εμβόλιο ή κάτι τελοσπαντων. 

Για να αυξήσει τα δρομολόγια στα ΜΜΜ θα πρέπει να προσλάβει προσωπικό. Εδώ αντί να τα αυξήσουν στην καραντινα, που είχε νόημα, τα μείωσαν και αντί να είναι 5 σε κάθε λεωφορειο ή τρόλεϊ, ήταν 25 γιατί είχε δρομολόγιο κάθε 40 λεπτά και μαζευόταν κόσμος!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Τι θα κάνετε τώρα βρε κορίτσια με τους παππούδες και τις γιαγιάδες όταν ανοίξουν τα σχολεία;

 

Θα τους βλέπετε; Εμείς μόλις έκλεισαν τα σχολεία για 20 μέρες περίπου είχαμε σχεδόν μηδενίσει την επαφή, τώρα συναντιόμαστε πάλι με προσοχή και αποστάσεις. 
 

 

Οι δικοί μ ήταν να έρθουν για Πάσχα. Τώρα αρχίζω να σκέφτομαι σοβαρά μήπως να τους πούμε να έρθουν μόλις ανοίξουν καράβια κ ξενοδοχεία γιατί στην αρχη αρχή υποθέτω θα είναι ασφαλεστερο. αν βέβαια ισχύει καραντίνα για τους άνω των  65 μαλλον δεν θα μπορούν να ταξιδέψουν κ αν οι υπερτασικοί είναι ευπαθής ομάδα ο μπαμπάς μ κινδυνεύει περισσότερο από τον άντρα μου, άσχετο  αν φοβάται λιγότερο. Όποτε ισως δεν είναι κ πολύ συνετό να ταξιδεψουν. Ο άντρας μ δεν θα θέλει να πάμε καλοκαίρι στην Αθήνα, παρόλο που εμείς σίγουρα μπορούμε να προσέξουμε καλύτερα στο καράβι, τα πεθερικά μου έχουν πολύ σοβαρότερα θεματα κ κινδυνεύουν ακόμα κ από γρίπη & έτσι δεν ξέρω ποτέ θα είναι αασφαλές να τους δούμε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Προσωπικά, ξέρεις ποια ειναι η δική μου θεώρηση; Άνοιγμα σχολείων σταδιακά, από τις μεγαλύτερες στις μικρότερες βαθμίδες, όχι νηπιαγωγεία κ παιδικοί, με αποχή των ευπαθών ομάδων κ των γονιών τους με χαρτί γιατρού. Έτσι, θα νοσήσουν οι υγιείς, εκ των οποίων θα χρειαστεί νοσηλεία κ ακόμη χειρότερα θα πεθάνει πάρα πολύ μικρό ποσοστό. Διατήρηση της τηλεεργασιας/εκ περιτροπής για τις ευπαθείς ομαδες και γενικά όπου επιτρέπεται. Άνοιγμα καταστημάτων με περιορισμούς, καραντίνα στους άνω των 65 και ειδικά στις ευπαθείς ομάδες ηλικιωμένων. Μάσκα παντού, αυξημένα δρομολόγια ΜΜΜ, πέρα από τα σχολεία κλειστά όλα τα υπόλοιπα για τα παιδιά (τι κολυμβητήρια ρε κορίτσια έλεος, εδώ πεθαίνει κόσμος), τα φροντιστήρια μέσω Η/Υ. Έτσι, θα αποκτηθεί μια ανοσία από μεγάλο μέρος του μη ευπαθους πληθυσμού, ειδικά του ενεργού, μέχρι το επόμενο κύμα και δίνεται χρόνος στους ηλικιωμένους μέχρι τη θεραπεία ή το εμβόλιο ή κάτι τελοσπαντων. 

Όντως. Κ εγώ δεν σκέφτομαι να επιστρέψουμε στο κολυμβητήριο. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...