Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, vicky86 είπε:

Σίγουρα αυτά, αφού υποτιθεται προστατεύουν τους ευπαθεις

Επισης αν κριθεί απαραίτητο πχ όλοι στην εστίαση θα έχουν εμβολιαστεί, δ θα εχει κριθεί πχ για νοσοκομεία; δασκάλους; οποτε ειδικα για τους δημόσιους δ θα το επιβάλλουν κάπως; 

Φαντάζομαι ότι δ το είπαν έτσι οι γονεις στον 10χρ,αλλα αυτο έβγαλα σαν συμπέρασμα από όσα έχει ακουσει

Σίγουρα όμως κ εκεί θέλει φιλτράρισμα ακομη κ τι ακούει από την τβ, αλλα κ οταν εκφράσει τέτοιους φόβους τι απαντάνε οι γονεις 

(πάντως κ τα μικρα παιδακια το έχουν πάρει χαμπάρι τι συμβαίνει. Δυο μερες τώρα που βγήκαμε ο μικρος μου λεει:μαμα θα ρωτήσεις αν κάνει να μπούμε σε μαγαζί; η να παμε παιδοτοπο;) 

Μα θεωρώ πως πάνω κάτω είναι πράγματα που έχουν ειπωθεί σε όλα τα σπίτια... Πως αλλιώς έχει δικαιολογηθεί αυτή η απομόνωση και απομάκρυνση?? Αλλά είναι και οι καθημερινές εικόνες: όταν ένα παιδί βλέπει πχ τους γονείς να βγαίνουν από το σπίτι σαν αστροναύτες (γάντια, μάσκες) και ψεκάζουν τα πάντα πριν τα βάλουν στο σπίτι, δεν είναι λογικό να φοβηθεί? (Οκ, υπερβάλλω λίγο, αλλά για να καταλάβετε περισσότερο το τι εννοώ) είναι μόνο το τι ακούει? Εγώ σαν παιδί, θυμάμαι πιο πολύ με στιγμάτισαν πράγματα τα οποία παρατηρούσα, παρά τα λόγια που άκουγα... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, CMES είπε:

Θα κριθει αναλογα με την αποτελεσματικοτητα του εμβολιου αλλα και τη διαθεσιμοτητα. Δεν ειναι τοσο απλο.

Ναι συμφωνώ. Απλα θελω να πω δ θα πρέπει πχ να το κάνουν όλα τα παιδιά για να πανε σχολειο, ενώ δ θα πρέπει να το κάνουν όλοι οι γιατροι

Just now, anemoni1989 είπε:

Μα θεωρώ πως πάνω κάτω είναι πράγματα που έχουν ειπωθεί σε όλα τα σπίτια... Πως αλλιώς έχει δικαιολογηθεί αυτή η απομόνωση και απομάκρυνση?? Αλλά είναι και οι καθημερινές εικόνες: όταν ένα παιδί βλέπει πχ τους γονείς να βγαίνουν από το σπίτι σαν αστροναύτες (γάντια, μάσκες) και ψεκάζουν τα πάντα πριν τα βάλουν στο σπίτι, δεν είναι λογικό να φοβηθεί? (Οκ, υπερβάλλω λίγο, αλλά για να καταλάβετε περισσότερο το τι εννοώ) είναι μόνο το τι ακούει? Εγώ σαν παιδί, θυμάμαι πιο πολύ με στιγμάτισαν πράγματα τα οποία παρατηρούσα, παρά τα λόγια που άκουγα... 

Συμφωνω ότι έχει σημασία κ το τι δειχνουμε

Κ δ μπορω να ξέρω τι έχει πει ο καθένας στο σπιτι του, παρά μόνο που το αντιμετωπίζουμε εμεις

Φυσικα κ με ρώτησαν τα παιδια αν θα αρρωστήσουν, αν θα πεθάνει η γιαγια, αν θα ξαναπάμε σχολειο, αν θα δούμε ξανα συγγενείς κ φίλους, αν θα παμε θαλασσα

Δ εχει τυχει να μάθω για κάποια ακραία αντίδραση παιδιού, επειδή δ το έμαθα εγω δ σημαινει οτι δ εχει γινει

Αλλα κτ τετοιο μπορεί να συμβεί κ σε άλλη περίπτωση. Πχ αρρώστια κάποιου κοντινού, θάνατος. Υπάρχουν ευκαιρίες να μιλάμε στα παιδια

Link to comment
Share on other sites

Τα δικα μου παιδια δεν τα εχω βγαλει καθολου απο το σπιτι γιατι μενουμε σε μια πολυ αποτομη κατηφορα που δεν εχει τιποτα κοντα οποτε ουτε για περπατημα δεν μπορουμε να παμε. Εχουμε ομως πολυ μεγαλο κηπο. Οταν ομως ανοιξουν οι παιδικοι σταθμοι θα τα παω οπωσδηποτε. Τιποτα δεν μας εξασφαλιζει πως δεν θα ξανακλεισουμε απο Σεπτεμβριο οποτε θεωρω πως το να μεινουν κλεισμενα επ'απειρον θα τους κανει πολυ κακο. Ασε που πιο πολυ κινδυνευουν να κολλησουν απο μενα παρα απο το σχολειο!

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Ναι συμφωνώ. Απλα θελω να πω δ θα πρέπει πχ να το κάνουν όλα τα παιδιά για να πανε σχολειο, ενώ δ θα πρέπει να το κάνουν όλοι οι γιατροι

Μα δεν μπορεί να επιβληθεί κάτι, χωρίς να έχει δοκιμάστε επαρκώς... Ποιος θα το δεχτεί???

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Μα δεν μπορεί να επιβληθεί κάτι, χωρίς να έχει δοκιμάστε επαρκώς... Ποιος θα το δεχτεί???

Αναλογα κ τι εννοούμε επαρκώς. Σιγουρα οχι τα 10χρ που ισχύει για τα περισσότερα εμβολια

Δ ξερω πραγματικά, ουτε είπα ότι θα το κάνω, ουτε ότι θα το αρνηθώ, εξαρτάται από πάρα πολλά. Κ δ ειναι η χρονική στιγμή, γτ αυτό αργει

Δ ξερω τι παίζει με το κυα που έλεγε κ η λενια, η αν υπάρχουν παραθυρακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vicky86 είπε:

Αναλογα κ τι εννοούμε επαρκώς. Σιγουρα οχι τα 10χρ που ισχύει για τα περισσότερα εμβολια

Δ ξερω πραγματικά, ουτε είπα ότι θα το κάνω, ουτε ότι θα το αρνηθώ, εξαρτάται από πάρα πολλά. Κ δ ειναι η χρονική στιγμή, γτ αυτό αργει

Δ ξερω τι παίζει με το κυα που έλεγε κ η λενια, η αν υπάρχουν παραθυρακια

Γιατί όχι τα 10 χρόνια??? Ξέρεις πόσα εμβόλια έχουν αποσυρθεί σε βάθος χρόνου λόγω σοβαρών επιπλοκών?? Θα ρισκάρεις εσύ πχ να εμφανίσει το παιδί σου κάποια μυασθένεια ή κάποιον καρκίνο σε 10 χρόνια μετά τον εμβολιασμό, για να προστατεύσεις μια ευπαθή ομάδα και κυριως υπερήλικες??

Εγώ, όπως ανέφερα και σε παλαιότερο μήνυμα, δεν θα κάνω το παιδί μου πειραματόζωο. Και ας μου πει κάποιος πως θύμα θα ναι οι γονείς μου, ο άντρας μου  ή και εγώ η ίδια. Ένα φάρμακο για να βγει, πρέπει να "ζυγίζονται" τα θετικά και τα αρνητικά και σε αυτή τη φάση και για τα επόμενα χρόνια, δεν νομίζω πως μπορεί κανένας να εγγυηθεί πως τα θετικά θα είναι περισσότερα από τα αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Γιατί όχι τα 10 χρόνια??? Ξέρεις πόσα εμβόλια έχουν αποσυρθεί σε βάθος χρόνου λόγω σοβαρών επιπλοκών?? Θα ρισκάρεις εσύ πχ να εμφανίσει το παιδί σου κάποια μυασθένεια ή κάποιον καρκίνο σε 10 χρόνια μετά τον εμβολιασμό, για να προστατεύσεις μια ευπαθή ομάδα και κυριως υπερήλικες??

Εγώ, όπως ανέφερα και σε παλαιότερο μήνυμα, δεν θα κάνω το παιδί μου πειραματόζωο. Και ας μου πει κάποιος πως θύμα θα ναι οι γονείς μου, ο άντρας μου  ή και εγώ η ίδια. Ένα φάρμακο για να βγει, πρέπει να "ζυγίζονται" τα θετικά και τα αρνητικά και σε αυτή τη φάση και για τα επόμενα χρόνια, δεν νομίζω πως μπορεί κανένας να εγγυηθεί πως τα θετικά θα είναι περισσότερα από τα αρνητικά.

Μα δ ειναι δική μου απόφαση αν θα βγει σε 10χρ.το ανέφερα το 10σαν παράδειγμα, ότι αν μιλούσαμε για ένα εμβολιο δοκιμασμένο επί δεκαετία δ θα υπήρχε τόσο έντονα ο φόβος του αγνώστου. Αλλα όλοι μιλάνε για εμβολια αμεσα(που το λιγότερο θέλουν ένα χρόνο) 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, απευθύνομαι κυρίως σε όσους/ες είναι στον ιατρικό χώρο. Ποια είναι η άποψή σας για την πρόταση που ίσως γίνει, με το άνοιγμα των σχολείων, όσοι από τις ευπαθείς ομάδες μπορούν να πάνε σε πατρικά στην επαρχία/εξοχικά κλπ? Μιλάω για όσους εμπλέκονται καθημερινά με παιδιά. Η μητέρα μου παραλαμβάνει κάθε μέρα τα παιδιά μου από το σχολικό και τα κρατάει περίπου 1,5 ώρα μέχρι να γυρίσω από την δουλειά. Έχει τη δυνατότητα να πάει στον τόπο καταγωγής της (ηπειρωτική Ελλάδα 3 ώρες από την Αθήνα, όχι νησί), τί νομίζετε? Έχει νόημα? Εμείς εδώ πίσω θα ζοριστούμε αλλά κάτι θα κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Μα δ ειναι δική μου απόφαση αν θα βγει σε 10χρ.το ανέφερα το 10σαν παράδειγμα, ότι αν μιλούσαμε για ένα εμβολιο δοκιμασμένο επί δεκαετία δ θα υπήρχε τόσο έντονα ο φόβος του αγνώστου. Αλλα όλοι μιλάνε για εμβολια αμεσα(που το λιγότερο θέλουν ένα χρόνο) 

Μα για αυτό και πολύς κόσμος αντιδρά και είναι και λογικό. Δε γίνεται να επιβληθεί ως υποχρεωτικό κάτι το οποίο δεν θα ξέρουμε τι επιπτώσεις θα έχει (αν θα έχει) στο μέλλον!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Μα για αυτό και πολύς κόσμος αντιδρά και είναι και λογικό. Δε γίνεται να επιβληθεί ως υποχρεωτικό κάτι το οποίο δεν θα ξέρουμε τι επιπτώσεις θα έχει (αν θα έχει) στο μέλλον!!!

Φυσικα κ κόσμος θα αντιδράσει. Απόλυτα λογικο

Δ ξερω ποσο δεσμευτική είναι η κυα, ουτε αν δ εχει νομική βαση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vicky86 είπε:

Φυσικα κ κόσμος θα αντιδράσει. Απόλυτα λογικο

Δ ξερω ποσο δεσμευτική είναι η κυα, ουτε αν δ εχει νομική βαση

Δε γνωρίζω από νόμους, αλλά ότι και να είναι, οποιος ψάξει, σιγουρα θα βρει τρόπους να το αποφύγει..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Έσπερος είπε:

αυτό το είπα για μας ειδικά που ο κύκλος μας είναι συνάδελφοι ουτω σ ή άλλως. Αν καθόμαστε κολλητά σαν σιαμαιοι στο σχολείο, δεν εχει νοημα να μην βρεθούμε κ εκτος. δεν θα το έλεγα αυτό για ανθρώπους άλλου κύκλου

αν υπάρχει ανάγκη για αποστάσεις ασφαλείας είναι το μόνο ρεαλιστικό σενάριο που φυσικά δεν διευκολύνει τον εργαζόμενο γονέα αλλά πρακτικά δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο. με 25αρια τμηματα σε μικρες αιθουςες κ αυλές κ μαθητες που πηγαινοέρχονται με λεωφορεία στην επαρχία, τι άλλο μπορεί να γίνει; κ στην Αυστρία νομίζω εκ περιτροπής προσέλευση θα εφαρμόσουν. 

Και με τα φροντιστήρια τι θα γίνει? Δύσκολο θα είναι να γίνουν κ οι εξετάσεις ξένων γλωσσών επίσης. 

Εκρεμουν κ οι δραστηριότητες. Το κολυμβητήριο που πηγαίνει το παιδί έβγαλε ανακοίνωση κ είπε ο ιδιοκτήτης ότι δεν καταλαβαίνει γιατί δεν τους ανοίγουν από Δευτέρα αφού τα κάνει όλα με ντετολ. Να σημειωθεί ότι στην πισίνα είναι οκτώ παιδιά κ άλλοι τόσοι γίνεις. Λαός επίσης περιμένει έξω στους καναπέδες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Και με τα φροντιστήρια τι θα γίνει? Δύσκολο θα είναι να γίνουν κ οι εξετάσεις ξένων γλωσσών επίσης. 

Εκρεμουν κ οι δραστηριότητες. Το κολυμβητήριο που πηγαίνει το παιδί έβγαλε ανακοίνωση κ είπε ο ιδιοκτήτης ότι δεν καταλαβαίνει γιατί δεν τους ανοίγουν από Δευτέρα αφού τα κάνει όλα με ντετολ. Να σημειωθεί ότι στην πισίνα είναι οκτώ παιδιά κ άλλοι τόσοι γίνεις. Λαός επίσης περιμένει έξω στους καναπέδες. 

Εμάς πάλι το κολυμβητήριο μας απόλυτη σιωπή. Και τον Ιανουάριο πλήρωσα όλο το δεύτερο εξάμηνο, 250 ευρώ. ελπιζω αν δεν ανοίξουν να μην ζητάνε άλλα από Σεπτέμβρη. Πολύ στενοχωριέμαι όμως που πάνω που είχε μάθει και έκανε μπάνιο μόνο με τα τουβλάκια και πήγαιναν και στη μεγάλη πισίνα και πήδαγε και μόνος του και έκανε βουτιές, τώρα σίγουρα θα πάει πίσω. Και έλεγα ότι το καλοκαίρι στη θάλασσα θα "πετάει"!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εμάς πάλι το κολυμβητήριο μας απόλυτη σιωπή. Και τον Ιανουάριο πλήρωσα όλο το δεύτερο εξάμηνο, 250 ευρώ. ελπιζω αν δεν ανοίξουν να μην ζητάνε άλλα από Σεπτέμβρη. Πολύ στενοχωριέμαι όμως που πάνω που είχε μάθει και έκανε μπάνιο μόνο με τα τουβλάκια και πήγαιναν και στη μεγάλη πισίνα και πήδαγε και μόνος του και έκανε βουτιές, τώρα σίγουρα θα πάει πίσω. Και έλεγα ότι το καλοκαίρι στη θάλασσα θα "πετάει"!

Δεδομένου πάντως ότι ο ιός με το απλό σαπούνι σκοτώνεται/απομακρύνεται κλπ και το νερό στις πισίνες χλωριωνεται, μου ακούγεται και εμένα υπερβολικό να μην ανοίξουν τα κολυμβητήρια... Δηλαδή, το καλοκαίρι στη θάλασσα τι θα γίνει?? Εκεί δεν θα υπάρχει ιός??? 

Είναι λίγο έως πολύ τραγελαφικά αυτά που ακούμε τις τελευταίες ημέρες!!!! Σαν το τελευταίο που διάβασα προ ολίγου, όπου κάποιος σύστησε στα συνδικάτα υπομονή μια βδομάδα για να εορτάσουν την Εργατική Πρωτομαγιά, στις 9/5 αντί για 1/5!!! Γιατί, προφανώς, τότε ο ιός δεν θα κολλάει!!! Παράνοια!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που εισηγούνται να φοράμε όλοι μάσκες, τι έχετε να πείτε όσες συμφωνούσατε όταν έλεγαν ότι δεν χρειαζονται, αντίθετα με τις οδηγίες του ΠΟΥ; Μήπως ότι μας δουλεύουνε κανονικά; Έχω εκνευριστει πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, anemoni1989 είπε:

Δεδομένου πάντως ότι ο ιός με το απλό σαπούνι σκοτώνεται/απομακρύνεται κλπ και το νερό στις πισίνες χλωριωνεται, μου ακούγεται και εμένα υπερβολικό να μην ανοίξουν τα κολυμβητήρια... Δηλαδή, το καλοκαίρι στη θάλασσα τι θα γίνει?? Εκεί δεν θα υπάρχει ιός??? 

Είναι λίγο έως πολύ τραγελαφικά αυτά που ακούμε τις τελευταίες ημέρες!!!! Σαν το τελευταίο που διάβασα προ ολίγου, όπου κάποιος σύστησε στα συνδικάτα υπομονή μια βδομάδα για να εορτάσουν την Εργατική Πρωτομαγιά, στις 9/5 αντί για 1/5!!! Γιατί, προφανώς, τότε ο ιός δεν θα κολλάει!!! Παράνοια!!

Δεν είναι έτσι ακριβώς. Ασφυκτιά η πισίνα κ κάνουν ασκήσεις όπου μικροί μεγάλοι ροθφουν κ φτύνουν το νερό. Χαμός κ στο σαλόνι χαμός κ στα αποδυτήρια 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

αι με τα φροντιστήρια τι θα γίνει? Δύσκολο θα είναι να γίνουν κ οι εξετάσεις ξένων γλωσσών επίσης

τα φροντιστήρια εντωμεταξύ είναι συχνά ακόμα μικρότεροι χώροι κ πολλές φορές μη αεριζόμενοι. δεν ξέρω... αλλά αν ανοίξουν, ποιος γονιός θα πληρώσει πλήρη δίδακτρα αν τα παιδιά πηγαίνουν εκ περιτροπής; μπέρδεμα. 

γενικά δεν καταλαβαίνω πώς 4 Μαρτίου θα μπαίνεις με μάσκα στο μπακάλικο κ 11 Μαϊου τα παιδιά θα μπαίνουν στις τάξεις. 

Just now, Lenia16 είπε:

Τώρα που εισηγούνται να φοράμε όλοι μάσκες, τι έχετε να πείτε όσες συμφωνούσατε όταν έλεγαν ότι δεν χρειαζονται, αντίθετα με τις οδηγίες του ΠΟΥ; Μήπως ότι μας δουλεύουνε κανονικά; Έχω εκνευριστει πάρα πολύ.

Εγώ συμφωνούσα με βάση αυτά που είχα διαβασει πάντως. Σϊγουρα μας δουλεύουν σε πολλους τομείς.

εντωμεταξύ, περίμενα να ανοίξουν μαγαζιά για να πάω στο παιχνδάδικο. λες κ δεν έχει στο ίντερνετ αλλά ήθελα να στηρίξω κ την τοπική οικονομία κ ας τα πουλάει ακριβότερα. με την ιδέα της μάσκας ξενέρωσα τελείως. 

Κομμωτήριο θα πάτε; 

Link to comment
Share on other sites

Σας πάω και στοίχημα ότι μιας που έχουμε κάνει συμφωνία με δύο εταιρείες για τεστ, σε λίγες μέρες θα είναι ξαφνικά απαραίτητα κ αυτά. Και φυσικά, δεν θέλουν να πάθουν τίποτα τα παιδιά, που ξαφνικά δε μεταδίδουν εύκολα τον ιό, απλώς εισηγούνται το άνοιγμα των σχολείων, όπου δεν θα παίρνονται απουσίες. Άρα γονείς εσείς θα φταίτε αν τα στείλετε κ πεθάνει κανένας δικός σας, με δική σας ευθύνη κ δε θα στέκει καμία αγωγή.:angry:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

τα φροντιστήρια εντωμεταξύ είναι συχνά ακόμα μικρότεροι χώροι κ πολλές φορές μη αεριζόμενοι. δεν ξέρω... αλλά αν ανοίξουν, ποιος γονιός θα πληρώσει πλήρη δίδακτρα αν τα παιδιά πηγαίνουν εκ περιτροπής; μπέρδεμα. 

γενικά δεν καταλαβαίνω πώς 4 Μαρτίου θα μπαίνεις με μάσκα στο μπακάλικο κ 11 Μαϊου τα παιδιά θα μπαίνουν στις τάξεις. 

Εγώ συμφωνούσα με βάση αυτά που είχα διαβασει πάντως. Σϊγουρα μας δουλεύουν σε πολλους τομείς.

εντωμεταξύ, περίμενα να ανοίξουν μαγαζιά για να πάω στο παιχνδάδικο. λες κ δεν έχει στο ίντερνετ αλλά ήθελα να στηρίξω κ την τοπική οικονομία κ ας τα πουλάει ακριβότερα. με την ιδέα της μάσκας ξενέρωσα τελείως. 

Κομμωτήριο θα πάτε; 

Χα χα. Κομμωτήριο με μάσκα λέει. Χθες διάβασα ότι δεν θα επιτρέπεται η πολύωρη παραμονή. Έχετε γειά ανταύγειες. Δεν θα πάω όμως. Έκλεισα πριν λίγες μερες πεντικιούρ μόνο. Φοβάμαι το μανικιούρ κ πρέπει να έχουμε κ κοντά νύχια. Η νυχου μου που δουλεύει σπίτι της άρχισε ήδη από σήμερα. Εγώ θα πάω την άλλη εβδομάδα. Πολλές δούλεψαν αυτές τις ημέρες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δεν είναι έτσι ακριβώς. Ασφυκτιά η πισίνα κ κάνουν ασκήσεις όπου μικροί μεγάλοι ροθφουν κ φτύνουν το νερό. Χαμός κ στο σαλόνι χαμός κ στα αποδυτήρια 

Καλά αυτό πάντα γινόταν και για αυτό χλωριωνεται... Με αυτή τη λογική δεν θα έπρεπε να πηγαίνει κανείς κολυμβητήριο, υπό το φόβο να κολλήσει ηπατίτιδα κλπ... Βέβαια μπορεί να είμαι και λάθος, αλλά θεωρώ πως το χλώριο είναι επαρκές..

Just now, Lenia16 είπε:

Τώρα που εισηγούνται να φοράμε όλοι μάσκες, τι έχετε να πείτε όσες συμφωνούσατε όταν έλεγαν ότι δεν χρειαζονται, αντίθετα με τις οδηγίες του ΠΟΥ; Μήπως ότι μας δουλεύουνε κανονικά; Έχω εκνευριστει πάρα πολύ.

Εγώ πιστεύω πως σιγά σιγά θα ξεφουσκώσει όλο αυτό σε βάθος χρόνου... Ήδη μέσα σε ένα μήνα έχουν πάρει πίσω πολλά από όσα έλεγαν... Και για να είμαστε και ρεαλιστές: πως είναι δυνατόν να αντέξει κάποιος με 40 βαθμούς και μάσκα μέσα στο κατακαλοκαιρο?

Just now, Έσπερος είπε:

Κομμωτήριο θα πάτε; 

Ναιιιι!!! Θέλω επειγόντως κούρεμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Καλά αυτό πάντα γινόταν και για αυτό χλωριωνεται... Με αυτή τη λογική δεν θα έπρεπε να πηγαίνει κανείς κολυμβητήριο, υπό το φόβο να κολλήσει ηπατίτιδα κλπ... Βέβαια μπορεί να είμαι και λάθος, αλλά θεωρώ πως το χλώριο είναι επαρκές..

Εμάς χλωριωνεται με αλάτι. Μην τα μπερδεύουμε τα πράγματα. Για την ηπατίτιδα εμβολιαζομστε. Για τον κορονοιο μιλάνε πλέον. Σου ρχεται ο άλλος στη μούρη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Χα χα. Κομμωτήριο με μάσκα λέει. Χθες διάβασα ότι δεν θα επιτρέπεται η πολύωρη παραμονή. Έχετε γειά ανταύγειες. Δεν θα πάω όμως. Έκλεισα πριν λίγες μερες πεντικιούρ μόνο. Φοβάμαι το μανικιούρ κ πρέπει να έχουμε κ κοντά νύχια. Η νυχου μου που δουλεύει σπίτι της άρχισε ήδη από σήμερα. Εγώ θα πάω την άλλη εβδομάδα. Πολλές δούλεψαν αυτές τις ημέρες. 

Πιστεύεις ότι θα το τηρήσουν αυτό με την πολύωρη αναμονή? Πώς θα τους ελέγξουν? Στο μεταξύ πήρε μια φίλη να κλείσει ραντεβού στο κομμωτήριο της και της είπαν πρώτο διαθέσιμο ραντεβού 30 Μαίου!:blink: Εγώ τα έβαψα πριν 10 μέρες μόνη μου και πήρα και άλλη μια βαφή σήμερα για καλό και για κακό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

τα φροντιστήρια εντωμεταξύ είναι συχνά ακόμα μικρότεροι χώροι κ πολλές φορές μη αεριζόμενοι. δεν ξέρω... αλλά αν ανοίξουν, ποιος γονιός θα πληρώσει πλήρη δίδακτρα αν τα παιδιά πηγαίνουν εκ περιτροπής; μπέρδεμα. 

γενικά δεν καταλαβαίνω πώς 4 Μαρτίου θα μπαίνεις με μάσκα στο μπακάλικο κ 11 Μαϊου τα παιδιά θα μπαίνουν στις τάξεις. 

Εγώ συμφωνούσα με βάση αυτά που είχα διαβασει πάντως. Σϊγουρα μας δουλεύουν σε πολλους τομείς.

εντωμεταξύ, περίμενα να ανοίξουν μαγαζιά για να πάω στο παιχνδάδικο. λες κ δεν έχει στο ίντερνετ αλλά ήθελα να στηρίξω κ την τοπική οικονομία κ ας τα πουλάει ακριβότερα. με την ιδέα της μάσκας ξενέρωσα τελείως. 

Κομμωτήριο θα πάτε; 

Καλά και εγώ παρήγγειλα  από το Ίντερνετ και παιχνίδια και βιβλία και παζλ και έκαναν 2 βδομάδες να έρθουν με κούριερ..

Just now, μαγιοπουλας said:

Πιστεύω ότι θα κάνουν τυχαίους ελέγχους. Κ όποιον βρουν πρόστιμο. 

Εννοείς ότι θα κοιτάνε στα τεφτέρια τους( οι του ελέγχου) τί ώρα έκλεισε ραντεβού η Μαγιοπουλος και θα ρωτάνε είναι η Μαγιόπουλος ακόμη εδώ? Και αν είναι γιατί είναι? 2 ώρες έχουν περάσει! Δεν καταλαβαίνω πως θα το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Δεδομένου πάντως ότι ο ιός με το απλό σαπούνι σκοτώνεται/απομακρύνεται κλπ και το νερό στις πισίνες χλωριωνεται, μου ακούγεται και εμένα υπερβολικό να μην ανοίξουν τα κολυμβητήρια... Δηλαδή, το καλοκαίρι στη θάλασσα τι θα γίνει?? Εκεί δεν θα υπάρχει ιός??? 

Είναι λίγο έως πολύ τραγελαφικά αυτά που ακούμε τις τελευταίες ημέρες!!!! Σαν το τελευταίο που διάβασα προ ολίγου, όπου κάποιος σύστησε στα συνδικάτα υπομονή μια βδομάδα για να εορτάσουν την Εργατική Πρωτομαγιά, στις 9/5 αντί για 1/5!!! Γιατί, προφανώς, τότε ο ιός δεν θα κολλάει!!! Παράνοια!!

 

Το άκουσα εγώ και γέλασα πολύ. 

Η πισίνα λείπει πολύ στον μεγάλο, αλλά θα το σκεφτώ πολύ να τον στείλω, ειδικά αν ανοίξουν Ιούνιο πια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...