Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δηλαδή ένα 10-20 % των συνανθρώπων μας, με άσθμα, υπέρταση, διαβήτη ή μέγάλης ηλικίας, θα ζήσουν για 1 τουλάχιστον χρόνο μόνοι απομονωμένοι μέσα στο σπίτι, χωρίς να βρεθούν στο ίδιο δωμάτιο με παιδιά, γονεις, συντρόφους

Αν και θεωρώ πως ευπαθές με ευπαθές άτομο διαφέρει, το θεωρώ πιο λογικό από το να παραλύσει και να υπολειτουργει για το αντίστοιχο διάστημα μια ολόκληρη χώρα... Επιπλέον, μπορεί κάποιοι από αυτούς να έχουν χωριά κλπ, οπότε απλά θα πάνε στα μέρη τους... Άλλωστε η πλειοψηφία των ηλικιωμένων είναι στην Αθήνα κι στις πόλεις γενικότερα για να βοηθούν τα παιδιά με τα εγγόνια... Ευκαιρία να κοπεί και ο ομφάλιος λώρος των Ελλήνων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Πάρα πολύς κόσμος όταν ξεκίνησαν οι εκπτώσεις των αεροπορικων λόγω κορονοϊού, προ απαγόρευσης, έσπευσε να ταξιδέψει στην Ευρώπη. Ξαφνικά συνάδλεφοι και γέιτονες το Φεβρουαριο και αρχές Μαρτίου, άρχισαν μαζικά τα Σαββατοκύριακα σε Ελβετία,Αυστρία, Ισπανία κλπ, γιατί ενθουσιάστηκαν από την ευκαιρία (δεν μιλάω για κόσμο που γενικά μπορούσε να ταξιδέψει συχνά). Λογικά το ίδιο θα γίνει και το καλοκαίρι, ήδη έχω ουκ ολίγους γνωστούς από Αγγλία που ψάχνουν να βρουν πού θα πάνε τον Ιούλιο.

Αν κρίνω από τις κρυφές θείες μεταληψεις κ σπιτικές λειτουργίες, ναι μπορώ να το πιστέψω. Όπως είπε κ ο Αϊνστάιν δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν κ η ανθρώπινη βλακεία αλλά για το πρώτο δεν είμαι εντελώς σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Αλλά τεστ κάνουν τα διαγνωστικά? Δεν είναι τα ίδια? Έχω ανησυχήσει γιατί όσο δεν ξέρουν, είναι στον κόσμο τους. Ο γαμπρός μου κυκλοφορεί στο σπίτι κανονικά χωρίς μάσκα και η αδεεφή μου έχει θέμα με το αναπνευστικό της. Και η παραμικρή ίωση της γυρνάει σε βρογχίτιδα .

Το ιδιο τεστ κανουν και στα διαγνωστικα και καποια κανουν και σπιτι αλλα ειναι πανακριβα. Κοστιζει 200-300 ευρω! Ομως εμενα αλλο μου κανει εντυπωση. Συμφωνα με την παιδιατρο δεν εχει κορονοιο γιατι δεν εχει βγει απο το σπιτι. Και το μυκοπλασμα που το βρηκε; το γεννησε; και γιατι μυκοπλασμα και οχι γριπη, αδενοιο, πνευμονιοκοκκο ή κατι αλλο (που ειναι και πιο συχνα); δηλαδη το μυκοπλασμα πως προκυπτει;

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Αν και θεωρώ πως ευπαθές με ευπαθές άτομο διαφέρει, το θεωρώ πιο λογικό από το να παραλύσει και να υπολειτουργει για το αντίστοιχο διάστημα μια ολόκληρη χώρα... Επιπλέον, μπορεί κάποιοι από αυτούς να έχουν χωριά κλπ, οπότε απλά θα πάνε στα μέρη τους... Άλλωστε η πλειοψηφία των ηλικιωμένων είναι στην Αθήνα κι στις πόλεις γενικότερα για να βοηθούν τα παιδιά με τα εγγόνια... Ευκαιρία να κοπεί και ο ομφάλιος λώρος των Ελλήνων

 

Ευπαθής ομάδα είμαι κι εγώ, λόγω άσθματος, και δεν θα ζήσω απομονωμένη από τα παιδιά και άνεργη. Ευπαθής ομάδα είναι ο δεκατριόχρονος γιος μου, πάλι λόγω άσθματος και δε θα ζήσει απομονωμένος. Ευπαθής ομάδα είναι η εβδομηντάρονη γειτόνισσα, που ζει με την οικογένεια του γιου της, δεν έχει άλλο σπίτι. Είναι η χρόνια άρρωστη και παράλυτη πλέον νύφη μου. Είναι ο υπερτασικός γαμπρός μου. Αν βγάλουμε από το μυαλό σας σαν ιδέα ότι ο ευπαθής είναι ένας ηλικιωμένος, αλλά όχι τόσο που να μην αυτοεξυπηρετείται, που ζει μόνος, καταλαβαίνουμε όλοι, ότι σχεδόν κάθε οικογένεια έχει κάποιον σε ευπαθή ομάδα. Που πρέπει να ζήσει σαν άνθρωπος και μέλος της οικογένειας και της κοινωνίας. Είτε είναι εργαζόμενος, γονιός, μαθητής, παππούς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES said:

Το ιδιο τεστ κανουν και στα διαγνωστικα και καποια κανουν και σπιτι αλλα ειναι πανακριβα. Κοστιζει 200-300 ευρω! Ομως εμενα αλλο μου κανει εντυπωση. Συμφωνα με την παιδιατρο δεν εχει κορονοιο γιατι δεν εχει βγει απο το σπιτι. Και το μυκοπλασμα που το βρηκε; το γεννησε; και γιατι μυκοπλασμα και οχι γριπη, αδενοιο, πνευμονιοκοκκο ή κατι αλλο (που ειναι και πιο συχνα); δηλαδη το μυκοπλασμα πως προκυπτει;

Διότι το μυκόπλασμα είπε μπορεί να μείνει άνετα 3 βδομάδες στον οργανισμό και να εκδηλωθεί μετά. Οπότε μπορεί να το έφερε από τον παιδικό. Επίσης είπε ότι αυτή την εποχή είναι σε έξαρση το μυκόπλασμα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , little lamb είπε:

Κορίτσια επειδή προχτές χάσαμε την ενημέρωση και απ'ο,τι κατάλαβα άλλαξε κάτι ως προς τη μετακίνηση σε άλλη περιφερειακή ενότητα, τι έχετε μάθει; Αν έχεις χαρτί/sms ότι μετακινείσαι εντος Αττικής αλλά σε άλλη περιφερειακή ενότητα για βοήθεια σε άτομο έχεις πρόβλημα; Γιατί είδα που έγραφε μια γνωστή μου ότι δεν μπορούν να πάνε στο πιο κοντινό μεγάλο σουπερμάρκετ επειδή αλλάζει η περιφειακη ενότητα. Πού σημαίνει ότι δεν μπορείς κι ας έχεις χαρτί. Ισχύει ή όχι; Και συγκεκριμένα αν πρόκειται για βοήθεια σε άτομο υπάρχει πρόβλεψη;

 

Το έχει ακούσει κάποια αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Διότι το μυκόπλασμα είπε μπορεί να μείνει άνετα 3 βδομάδες στον οργανισμό και να εκδηλωθεί μετά. Οπότε μπορεί να το έφερε από τον παιδικό. Επίσης είπε ότι αυτή την εποχή είναι σε έξαρση το μυκόπλασμα. 

Κι ο κορονοιος το ιδιο.... επισης το μυκοπλασμα δεν ειναι σε εξαρση, δεν υπαρχουν τουλαχιστον στοιχεια για αυτο. Χρειαζονται ειδικες ορολογικες μεθοδοι για να ταυτοποιηθει και συνηθως γινεται ενδονοσοκομιακα. Επισης το μυκοπλασμα προκαλει πνευμονια, αρα και πυρετο. Απλα ολο αυτο μου ακουγεται εντεκως αυθαιρετο συμπερασμα.

Δεν λεω οτι εχει κορονοιο (μου φαινςται οντως απιθανο) ομως πιστευω πως εχει απλα μια ιωση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES said:

Κι ο κορονοιος το ιδιο.... επισης το μυκοπλασμα δεν ειναι σε εξαρση, δεν υπαρχουν τουλαχιστον στοιχεια για αυτο. Χρειαζονται ειδικες ορολογικες μεθοδοι για να ταυτοποιηθει και συνηθως γινεται ενδονοσοκομιακα. Επισης το μυκοπλασμα προκαλει πνευμονια, αρα και πυρετο. Απλα ολο αυτο μου ακουγεται εντεκως αυθαιρετο συμπερασμα.

Η γυναίκα εργάζεται στο Ιασώ γι'αυτό είπε ότι έχει έξαρση το μυκόπλασμα. Γιατί νοσηλεύτηκαν πολλά παιδιά αυτή την εποχή. Δεν το είπε με βεβαιότητα, ούτε επέκλεισε τον κορονοιό. άλλωστε δεν έγιναν εξετάσεις. Την πιο πιθανή εκδοχή είπε. Και μένα μου φάνηκε λογικό γιατί έχει 3+ εβδομάδες επώαση ο κορονοιος?

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αν ακουγομαι λιγο επιθετικη, ομως νευριαζω οταν βαφτιζουμε αυθαιρετα μια λοιμωξη χωρις στοιχεια. Προκαλει συγχυση και λανθασμενες πληροφοριες. Επισης αν οντως πιστευει πως το παιδι εχει μυκοπλασμα θα επρεπε να του δωσει αντιβιωση και μαλιστα συγκεκριμενη. Του εδωσε;

Just now, Yovanna είπε:

Η γυναίκα εργάζεται στο Ιασώ γι'αυτό είπε ότι έχει έξαρση το μυκόπλασμα. Γιατί νοσηλεύτηκαν πολλά παιδιά αυτή την εποχή. Δεν το είπε με βεβαιότητα, ούτε επέκλεισε τον κορονοιό. άλλωστε δεν έγιναν εξετάσεις. Την πιο πιθανή εκδοχή είπε. Και μένα μου φάνηκε λογικό γιατί έχει 3+ εβδομάδες επώαση ο κορονοιος?

Στα παιδια εως 40 ημερες...

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Ευπαθής ομάδα είμαι κι εγώ, λόγω άσθματος, και δεν θα ζήσω απομονωμένη από τα παιδιά και άνεργη. Ευπαθής ομάδα είναι ο δεκατριόχρονος γιος μου, πάλι λόγω άσθματος και δε θα ζήσει απομονωμένος. Ευπαθής ομάδα είναι η εβδομηντάρονη γειτόνισσα, που ζει με την οικογένεια του γιου της, δεν έχει άλλο σπίτι. Είναι η χρόνια άρρωστη και παράλυτη πλέον νύφη μου. Είναι ο υπερτασικός γαμπρός μου. Αν βγάλουμε από το μυαλό σας σαν ιδέα ότι ο ευπαθής είναι ένας ηλικιωμένος, αλλά όχι τόσο που να μην αυτοεξυπηρετείται, που ζει μόνος, καταλαβαίνουμε όλοι, ότι σχεδόν κάθε οικογένεια έχει κάποιον σε ευπαθή ομάδα. Που πρέπει να ζήσει σαν άνθρωπος και μέλος της οικογένειας και της κοινωνίας. Είτε είναι εργαζόμενος, γονιός, μαθητής, παππούς.

Μα για αυτό λέω ότι ευπαθής με ευπαθή διαφέρει... Και εγώ έχω άσθμα, αλλά κι σούπερ πηγαίνω και βγαίνω για τις ανάγκες της οικογένειας και ο άντρας μου εργάζεται. Ευπαθής είναι και η γιαγιά μου που είναι 85 ετών. Αυτή όμως την έχουμε απομονωμένη και την επισκέπτονται για τα βασικά οι θείοι μου που την έχουν κοντά. Προφανώς αν κολλήσουμε δεν θα το περάσουμε με την ίδια ένταση. Αυτό λέω. Προσωπικά, στα 30 μου, δε σκοπεύω να μείνω απομονωμένη και δεν πιστεύω πως υπάρχει και λόγος... Και δεν μπορώ να το κάνω... Κάποιος άλλος όμως, μπορεί να φοβάται πολύ και να είναι διατεθειμένος να ζήσει πιο λιτά... Πχ έχω ακούσει κόσμο που έχει να βγει ένα μήνα από το σπίτι... Προσωπικά, αν το κάνω αυτό, θα τρελαθώ... Επιλογές είναι αυτά... Δεν νομίζω ότι ένα κράτος λειτουργεί βάσει μεμονωμένων αναγκών... Μακάρι να γινόταν αυτό, ο κόσμος μας θα ήταν καλύτερος... Αλλά θα ήταν πολλά πράγματα διαφορετικά και δεν νομίζω πως ο κόσμος μας θα αλλάξει τόσο ριζικά, ξαφνικά, το 2020.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Να σου πω την αλήθεια αυτό το εβλεπες και προ μέτρων συχνά και πάντοτε με παραξευνε, και στην Αθήνα όχι μόνο επαρχία, νομίζω ειναι Ελληνικό φαινόμενο. Η μαμά (ή η αδερφή πιο σπάνια) κάθεται συνέχεια στο μαιευτήριο και ο άντρας έρχεται λιγότερο. Ακόμα και σε ιδιωτικά μαιευτήρια που τις αλλαγές τις κάνουν οι νοσοκόμες. Εμένα ο άντρας μου ήταν κατά βάση, η μητέρα μου δε ζει έτσι κι αλλιώς, αλλά σε γενικές γραμμές με βοήθησαν οι μαίες, δεν μου έλειψε τίποτα ούτε ένιωσα αβοήθητη. Σε αντίθεση η διπλανη μου είχε όλη μέρα και όλη νύχτα τη μητέρα της που μάλιστα καθόταν από την πλευρά μου και σε 2 μέρες (παρόλο που μιλούσαν ψιθυριστά , προσπαθούσαν δηλαδή) είχα μάθει όλα τα κουτσομπολιά του χωριού :D. Ενοχλητική εμπειρία θα έλεγα, ειδικά όταν προσπαθούσα να κοιμηθώ λίγο 

Εννοείται μιλάω ασχέτως του ιου

Στο δημόσιο τουλ της περιοχής επειδή δ μπορεις να περιμένεις κ πολλα από τις μαιες χρειάζεται συνοδος στην καισαρικη, τουλ μέχρι να σηκώνεσαι άνετα να παίρνεις το μωρο

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

 

Στα παιδια εως 40 ημερες...

Επειδή το έχεις ξανά αναφέρει αυτό, έχουν δημοσιευτεί μελέτες σχετικά??? Γιατί το μεγαλύτερο διάστημα που έχω ακούσει να αναφέρουν είναι σε μια μόνο περίπτωση 27 ημέρες... Γιατί αν είναι έτσι, τότε γιατί δεν μας το λένε???

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, CMES είπε:

Εδω προκυπτει και ενα αλλο ερωτημα: το καλοκαιρι αν καποιοι θελουν να πανε διακοπες η Ελλαδα θα ειναι πολυ hot προορισμος λογω του χαμηλου αριθμου κρουσματων. Θα περιορισουν τους εισερχομενους για να μην εχουμε ξενοφερτα κρουσματα ή θα ειναι πθο χαλαροι για να τονοθει ο τουρισμος και η οικονομια;

Να τονωθει η οικονομία με τον φόβο ενός νέου κυματος:confused:

 

1 hour ago, anemoni1989 είπε:

Ναι αλλά και πάλι, αν τα σχολεία μείνουν κλειστά και οι επιχειρήσεις ανοίξουν, τα παιδιά θα τα προσέχουν οι παππούδες.... Άρα αναιρουμε όση προσπάθεια έχουμε κάνει έως τώρα...

Πιο λογική μου ακούγεται η παραμονή της καραντινας στις ευπαθείς ομάδες και άρση της για τους 

Αυτό ισχύει. Ακούγεται για περιορισμό των ευπαθών ομάδων κ το καλοκαιρι. Αλλα πόσο ρεαλιστικό είναι με την δομή της ελληνικής κοινωνίας κ αν τα παιδια είναι σπίτι κ οι γονεις δουλειά; 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES said:

Συγνωμη αν ακουγομαι λιγο επιθετικη, ομως νευριαζω οταν βαφτιζουμε αυθαιρετα μια λοιμωξη χωρις στοιχεια. Προκαλει συγχυση και λανθασμενες πληροφοριες. Επισης αν οντως πιστευει πως το παιδι εχει μυκοπλασμα θα επρεπε να του δωσει αντιβιωση και μαλιστα συγκεκριμενη. Του εδωσε;

Στα παιδια εως 40 ημερες...

Ναι, zithromax.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Να τονωθει η οικονομία με τον φόβο ενός νέου κυματος:confused:

 

Αν ισχύει αυτό που ακούστηκε, για τη διενέργεια τεστ πριν το ταξίδι, γιατί είναι κακό, απόλυτα??? 

Just now, little lamb είπε:

 

Το έχει ακούσει κάποια αυτό;

Εγώ δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο... Αλλά δεν σου απαντάω με σιγουριά, γιατί πλέον ενημερωνομαι για τα πολύ βασικά και ίσως να το"έχασα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, CMES said:

Στα παιδια εως 40 ημερες..

40 μέρες επώαση?? Γιατί την προηγούμενη φορά κατάλαβα ότι είπες ότι τα παιδιά μπορούν να είναι φορείς έως και 40 μέρες. Το ίδιο είναι?

Επεξεργάστηκαν by Yovanna
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Πάρα πολύς κόσμος όταν ξεκίνησαν οι εκπτώσεις των αεροπορικων λόγω κορονοϊού, προ απαγόρευσης, έσπευσε να ταξιδέψει στην Ευρώπη. Ξαφνικά συνάδλεφοι και γέιτονες το Φεβρουαριο και αρχές Μαρτίου, άρχισαν μαζικά τα Σαββατοκύριακα σε Ελβετία,Αυστρία, Ισπανία κλπ, γιατί ενθουσιάστηκαν από την ευκαιρία (δεν μιλάω για κόσμο που γενικά μπορούσε να ταξιδέψει συχνά). Λογικά το ίδιο θα γίνει και το καλοκαίρι, ήδη έχω ουκ ολίγους γνωστούς από Αγγλία που ψάχνουν να βρουν πού θα πάνε τον Ιούλιο.

 

Just now, Lenia16 είπε:

Αν κρίνω από τις κρυφές θείες μεταληψεις κ σπιτικές λειτουργίες, ναι μπορώ να το πιστέψω. Όπως είπε κ ο Αϊνστάιν δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν κ η ανθρώπινη βλακεία αλλά για το πρώτο δεν είμαι εντελώς σίγουρος.

Κ εγω κτ τετοια φοβαμαι

Εγω παντως αν δ ανοίξουν τα σχολεια κ επιτρέπονται οι μετακινήσεις σε χωριά θα παω να απομονωθω με τα παιδια(για να μην είμαστε σε επαφή με τον συζηγο) :-P

Μιλαω για χωριο με πολύ λίγο κόσμο που μπορεις άνετα να μην έρθεις σε επαφή με κανεναν

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Το άνοιγμα των σχολειων οπως και διεξαγωγή των πανελληνιων οντως συνεπάγονται αρκετες μετακινησεις καθημερινα πχ τα λεωφορεία  (αλλα κ οι αναπληρωτες καλως ή κακως-κακως κατ' εμε-  καποια στιγμη πηγαν στα σπιτια τους κ το να γυρισουν στα σχολεια ειναι μια τεραστια απειλή) αλλα αν ειναι τα παιδια να μαζευονται σε σπιτια ή να μενουν με τους παππουδες δρν ξερω τι νοημα θα εχει να μην πηγαινουν σχολείο. Ενταξει κι εγω λεω οτι δεν εχει σημασια η υλη ως υλη, αλλα η αποχη 6 μηνες απο τα μαθηματα δεν ειναι κατι ανώδυνο. Ουτε τις πανελληνιες θεωρω ασφαλεις απο υγειονομικής αποψης (μετακινησεις, συνωστισμός καθηγητων που εμπλέκονται στη διαφικασια κ τη διορθωση, μεταφορά γραπτων απο δω κ απο κει κλπ). 

Δ ειναι μονο αποχή 6μ από τα σχολεία. Μιλάμε για απομόνωση. Δ ειναι ίδια η κοινωνικό τη τα που έχουν τα παιδιά αυτήν την στιγμή με αυτα που είχαμε ως τωρα

Αφου αποφασίσουν τι θα γίνει φέτος ας βάλουν στο πλάνο κ το επόμενο φθινόπωρο που περιμένουμε νέο κυμα

Link to comment
Share on other sites

Για τη χαλαρωςη του κόσμου: Κρίνοντας από τη συμμετοχή των παιδιών στο eclass που έχει πέσει ήδη από την Παρασξευη που έπεσε ο αερας, είμαι σίγουρη ότι βρήκαν καποια ασχολία κ γενικα εχει παρει το ματι μου παρεες 2-3 ατομων γυρω απο το σπίτι που λογικα δεν ειναι αδερφια μεταξύ τους. Εδω βεβαια  τα παιδια κυκλοφορουν πιο ανετα απο τα παιδια των μεγαλων πόλεων. Για μεγαλους δεν ξερω, δεν εχω κατεβει προς το λιμανι για να δω αν κυκλοφορούν ούτε ξέρω αν βγαίνουν στις πλατείες των χωριών. 

 

Ο περιορισμός των ευπαθών πχ διαβητικών που είναι ενεργά μέλη της κοινωνιας, είναι προφανώς ουτοπικός. Κ εμένα μ αυτή τη λογική ο 45ρης καπνιστής κ υπερτασικος

 άντρας μου, είναι υποψήφιος. Έχει το κόλλημα έτσι κ αλλιώς κ θα προσεχει, αλλά αν δεν υπάρχει αυστηρός έλεγχος κ απομόνωση των κρουσμάτων, προφανώς θα είναι σε κίνδυνο μέχρι να βγει το εμβολιο, αλλά κάπου πρέπει να μπουν οι ανάγκες του παιδιού στο πλάνο γιατί δεν γίνεται να κάνει παρέα με κατσίκια συνεχεια. Ελπίζω από το μέτωπο των τεστ να υπάρχουν γρήγορα εξελιξεις. 

 

 

Just now, vicky86 είπε:

Δ ειναι μονο αποχή 6μ από τα σχολεία. Μιλάμε για απομόνωση. Δ ειναι ίδια η κοινωνικό τη τα που έχουν τα παιδιά αυτήν την στιγμή με αυτα που είχαμε ως τωρα

ναι όλο αυτό το πλαίσιο συνεπειών εννοώ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Αν ισχύει αυτό που ακούστηκε, για τη διενέργεια τεστ πριν το ταξίδι, γιατί είναι κακό, απόλυτα??? 

Εγώ δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο... Αλλά δεν σου απαντάω με σιγουριά, γιατί πλέον ενημερωνομαι για τα πολύ βασικά και ίσως να το"έχασα"

Αν μπορεί να γίνει τόσο προσεχτικά ισως

Αρκεί να είναι κ σίγουρο, γτ πολλές φορές τα τεστ βγαίνουν αρνητικά τα πρώτα κ θετικά μετα

Επισης έχω διαβάσει για ασθενείς που έγιναν καλά κ ξανακολλησαν, οποτε θα πρέπει να είναι πρόσφατο, αλλα πάντα υπάρχει κίνδυνος επειδή έχει πολλές μέρες επωασης ο ιος

Επισης σαν Ελλάδα που δ κάνουμε πολλά τεστ, δ μιλάμε για Έλληνες τουριστες

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Αν μπορεί να γίνει τόσο προσεχτικά ισως

Αρκεί να είναι κ σίγουρο, γτ πολλές φορές τα τεστ βγαίνουν αρνητικά τα πρώτα κ θετικά μετα

Επισης έχω διαβάσει για ασθενείς που έγιναν καλά κ ξανακολλησαν, οποτε θα πρέπει να είναι πρόσφατο, αλλα πάντα υπάρχει κίνδυνος επειδή έχει πολλές μέρες επωασης ο ιος

Επισης σαν Ελλάδα που δ κάνουμε πολλά τεστ, δ μιλάμε για Έλληνες τουριστες

Δεν έχω καταλάβει αν όντως ξανανοσουν... Είχε ακουστεί κάτι τέτοιο, αλλά είχα καταλάβει πως ο Τσιοδρας το διέψευσε .... Όχι???

Μιλάω για τους ξένους τουρίστες... Για τον εσωτερικό τουρισμό δεν ξέρω... Πάντως γεγονός είναι πως βγήκε η προκήρυξη για προσωπικο μονάδων που θα διενεργεί κατοίκων έλεγχο του πληθυσμού για τον ιό... Μάλλον είναι ένα καλό βήμα και δείγμα για την πορεία...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

40 μέρες επώαση?? Γιατί την προηγούμενη φορά κατάλαβα ότι είπες ότι τα παιδιά μπορούν να είναι φορείς έως και 40 μέρες. Το ίδιο είναι?

40 μερες φερουν τον ιο, ειτε μεσα σε αυτο το διαστημα παρουσιασουν συμπτωματα ειτε οχι

Just now, anemoni1989 είπε:

Επειδή το έχεις ξανά αναφέρει αυτό, έχουν δημοσιευτεί μελέτες σχετικά??? Γιατί το μεγαλύτερο διάστημα που έχω ακούσει να αναφέρουν είναι σε μια μόνο περίπτωση 27 ημέρες... Γιατί αν είναι έτσι, τότε γιατί δεν μας το λένε???

Δεν ειναι μονο μια η περιπτωση των 28 ημερων, ειναι πολλες ομως δεν ειναι συνηθισμενο. Αυτο για τις 40 μερες μπορω να το βρω και να σας το παραθεσω. Προκυπτει απο μελετες.

Just now, anemoni1989 είπε:

Δεν έχω καταλάβει αν όντως ξανανοσουν... Είχε ακουστεί κάτι τέτοιο, αλλά είχα καταλάβει πως ο Τσιοδρας το διέψευσε .... Όχι???

Μιλάω για τους ξένους τουρίστες... Για τον εσωτερικό τουρισμό δεν ξέρω... Πάντως γεγονός είναι πως βγήκε η προκήρυξη για προσωπικο μονάδων που θα διενεργεί κατοίκων έλεγχο του πληθυσμού για τον ιό... Μάλλον είναι ένα καλό βήμα και δείγμα για την πορεία...

Δεν εχει ακομα επιβεβαιωθει πως εγινε αυτο. Ηταν ασθενεις που ενω ειχαν θετικο τεστ, μετα εγινε αρνητικο και μετα ξαναπαρουσιασαν συμπτωματα και ηταν παλι θετικο. Υπαρχουν ομως πολλες εξηγησεις για αυτο. Ο ιος ανιχνευεται εως και 6 εβδομαδες στις εκκρισεις ασθενων που εχουν νοσησει, ομως δεν ξερεις αν ο ιος ειναι ζωντανος, ανιχνευεις μονο γενετικο υλικο. Επισης δεν ειναι λιγες οι φορες που λογω χαμηλης ευαισθησιας υου τεστ ανιχνευεται αρνητικο και μετα παλι θετικο. Αρα εκτος απο την πιθανοτητα αυτοι οι ασθενεις να ξανακολλησαν, υπαρχουν και αλλες εξηγησεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

40 μερες φερουν τον ιο, ειτε μεσα σε αυτο το διαστημα παρουσιασουν συμπτωματα ειτε οχι

Δεν ειναι μονο μια η περιπτωση των 28 ημερων, ειναι πολλες ομως δεν ειναι συνηθισμενο. Αυτο για τις 40 μερες μπορω να το βρω και να σας το παραθεσω. Προκυπτει απο μελετες.

Ευχαριστώ!!! Γιατί το ψάχνω από την προηγούμενη φορά που το είπες και δε βρήκα κάτι... Οι πιο πολλοί αναφέρονται στο κλασσικό 5-14 ημέρες και σπάνια παραπάνω (αναφέροντας ως παράδειγμα αυτόν τον Κινέζο με τις 27 μέρες)!!!

Ευχαριστώ και πάλι!!!! (Δεν θα ήθελα να το εκλαβεις σαν αμφισβήτηση και να παρεξηγηθω!!! :) )

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES said:

40 μερες φερουν τον ιο, ειτε μεσα σε αυτο το διαστημα παρουσιασουν συμπτωματα ειτε οχι

Δεν ειναι μονο μια η περιπτωση των 28 ημερων, ειναι πολλες ομως δεν ειναι συνηθισμενο. Αυτο για τις 40 μερες μπορω να το βρω και να σας το παραθεσω. Προκυπτει απο μελετες.

Μάλιστα.. μπορεί δηλαδή να ήταν κορονοιός και να τον περνάνε οικογενειακώς τώρα.. Πάντως μου είπε η αδερφή μου ότι ήταν διαφορετικός ο βήχας του μικρού. Σαν να σπάνε γυαλιά μου είχε πει. Πάντως η αντιβίωση τον έπιασε. Τώρα είναι περδίκι. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάντως ότι το τεστ θα είναι σαν "διαβατήριο" για να δουλεύεις, να ταξιδεύεις κλπ, δημιουργεί και επίσημα πολίτες πολλών ταχυτήτων.

Υπήρχαν ούτως ή άλλως, αλλά είναι πολύ εντυπωσιακό πώς αυτά αρχίζουν να μας φαίνονται φυσιολογικά...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον τουρισμό, και εγώ πιστεύω ότι θα είναι όντως πολύ μειωμένος φέτος. Οι περισσότερες χώρες συμβουλεύουν τους κατοίκους τους να κάνουν διακοπές στις χώρες τους και με πολύ κόσμο που έχω μιλήσει που κάνουν διακοπές τα καλοκαίρια στον νότο τις έχουν ακυρώσει για φέτος. 

Just now, Έσπερος said:

Αυτό πάντως ότι το τεστ θα είναι σαν "διαβατήριο" για να δουλεύεις, να ταξιδεύεις κλπ, δημιουργεί και επίσημα πολίτες πολλών ταχυτήτων.

Υπήρχαν ούτως ή άλλως, αλλά είναι πολύ εντυπωσιακό πώς αυτά αρχίζουν να μας φαίνονται φυσιολογικά...

Συμφωνώ. Εδώ λανσάρουν ένα app που ζητάνε από τους πολίτες να μπουν και να γράψουν αν είχαν τα συμπτώματα ούτως ώστε να μπορεί ο καθένας να ιχνηλατησει που έχει πάει κάποιος που ίσως να είχε τον ιό. Κάτι το οποίο θα φαινόταν παράλογο λίγες εβδομάδες πριν. Είναι εθελοντικό, αλλά και πάλι, αν μας το έλεγαν λίγο καιρό πιο πριν δεν θα το πίστευα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...