Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Α ωραία.. Αυτό δεν θέλω. Είναι η γιορτή αύριο και δεν γίνεται να είμαι off. Ούτε παίζει να μην πάω. Όταν το έκλεισα, ήθελα να εμβολιαστώ το συντομότερο και δεν το σκέφτηκα. Μετά που κοίταξα να το αλλάξω, έβρισκα από Γενάρη και μετά. Δεν θέλω να περιμένω τόσο. Ο θεός βοηθός..

Τραβά κ καντο χα χα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 19 λεπτά , Yovanna είπε:

Χα χα! Εσύ εντάξει προς το παρόν? Ανησυχώ και για μένα και για τον μικρό, μη μου αρρωστήσει μέχρι αύριο!

Τον στέλνω που λες το πρωί με τα δώρα για τις δασκάλες και τη διευθύντρια, του τα έχω δώσει στα χεράκια και μας ανοίγει μια άλλη δασκάλα, άλλου τμήματος. Αγάπη μου του λέει, είσαι ο Άγιος Βασίλης σήμερα? (φορούσε και κόκκινο μπουφάν με γούνα) και της απαντάει με αυστηρό-σοβαρό ύφος , "δεν είναι τίποτε από αυτά για σένα!":roll:

 

Θεούλης ρε!

Μου θύμησε την αδελφή μου, είμασταν σε σπίτι νύφης πριν πάμε εκκλησία, μπαίνει μέσα συγγενής, ρωτάει την αδελφή μου "να σου δώσω το παλτό να το πας μέσα;" και του απαντά όλο ύφος " όχι βέβαια! εγώ για το γάμο ήρθα!" και του γυρνάει τη πλάτη...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Χα χα! Εσύ εντάξει προς το παρόν? Ανησυχώ και για μένα και για τον μικρό, μη μου αρρωστήσει μέχρι αύριο!

Τον στέλνω που λες το πρωί με τα δώρα για τις δασκάλες και τη διευθύντρια, του τα έχω δώσει στα χεράκια και μας ανοίγει μια άλλη δασκάλα, άλλου τμήματος. Αγάπη μου του λέει, είσαι ο Άγιος Βασίλης σήμερα? (φορούσε και κόκκινο μπουφάν με γούνα) και της απαντάει με αυστηρό-σοβαρό ύφος , "δεν είναι τίποτε από αυτά για σένα!":roll:

Χύμα κ τσεκουρατα. Από που το πήρε λες αυτό?:D

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna said:

Χα χα! Εσύ εντάξει προς το παρόν? Ανησυχώ και για μένα και για τον μικρό, μη μου αρρωστήσει μέχρι αύριο!

Τον στέλνω που λες το πρωί με τα δώρα για τις δασκάλες και τη διευθύντρια, του τα έχω δώσει στα χεράκια και μας ανοίγει μια άλλη δασκάλα, άλλου τμήματος. Αγάπη μου του λέει, είσαι ο Άγιος Βασίλης σήμερα? (φορούσε και κόκκινο μπουφάν με γούνα) και της απαντάει με αυστηρό-σοβαρό ύφος , "δεν είναι τίποτε από αυτά για σένα!":roll:

Μου αρέσει πάρα πολύ αυτή η αυθόρμητη ειλικρίνεια που έχουν τα παιδάκια!!!! Μοναδική!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Χα χα! Εσύ εντάξει προς το παρόν? Ανησυχώ και για μένα και για τον μικρό, μη μου αρρωστήσει μέχρι αύριο!

Τον στέλνω που λες το πρωί με τα δώρα για τις δασκάλες και τη διευθύντρια, του τα έχω δώσει στα χεράκια και μας ανοίγει μια άλλη δασκάλα, άλλου τμήματος. Αγάπη μου του λέει, είσαι ο Άγιος Βασίλης σήμερα? (φορούσε και κόκκινο μπουφάν με γούνα) και της απαντάει με αυστηρό-σοβαρό ύφος , "δεν είναι τίποτε από αυτά για σένα!":roll:

Εντάξει είμαι.εχω κ καλύτερο σήμα στο κινητό.

Κσντο κ μην σε νοιάζει.αμ σε πειράξει δεν θα πας στη γιορτή σιγά το πράγμα.κ τι έγινε?κάθε χρόνο γιορτή θα χει.θα βαρεθείς να πηγαίνεις.:D

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο - σχετικό. Χθες γνώρισα μια μαμά συμμαθήτριας και πραγματικά απόρησα ρε γμτ.

Φυσικά δε φορούσε μάσκα αν και το πρωί οι γονείς είναι ο ένας πάνω στον άλλο. Έχει περάσει δύο φορές πνευμονία και παθαίνει από τότε με το παραμικρό βρογχίτιδα. Καπνίζει.

Πριν λίγους μήνες γέννησε το τέταρτο και ο γυναικολόγος της έσωσε κυριολεκτικά τη ζωή γιατί είχε απανωτές αιμορραγίες, κόντεψε να πάθει ρήξη.

Και ο ίδιος άνθρωπος που της έσωσε τη ζωή, της λέει "άντε τι περιμένεις άλλο, πρέπει να εμβολιαστείς". Το ίδιο και ο πνευμονολογος. Ανθρωποι που κατά τα άλλα εμπιστεύεται.

Και αυτή εκεί, όχι. Δεν το κάνει.

Θα το κάνει μόνο αν επιστρέψει στη δουλειά (δασκάλα) που θα αναγκαστεί. Πραγματικά αυτό το σκεπτικό δεν το καταλαβαίνω.

Δε μπήκα σε περαιτέρω συζήτηση για τους λόγους που έχει, αλλά ειλικρινά στεναχωρήθηκα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , vtgian είπε:

Άσχετο - σχετικό. Χθες γνώρισα μια μαμά συμμαθήτριας και πραγματικά απόρησα ρε γμτ.

Φυσικά δε φορούσε μάσκα αν και το πρωί οι γονείς είναι ο ένας πάνω στον άλλο. Έχει περάσει δύο φορές πνευμονία και παθαίνει από τότε με το παραμικρό βρογχίτιδα. Καπνίζει.

Πριν λίγους μήνες γέννησε το τέταρτο και ο γυναικολόγος της έσωσε κυριολεκτικά τη ζωή γιατί είχε απανωτές αιμορραγίες, κόντεψε να πάθει ρήξη.

Και ο ίδιος άνθρωπος που της έσωσε τη ζωή, της λέει "άντε τι περιμένεις άλλο, πρέπει να εμβολιαστείς". Το ίδιο και ο πνευμονολογος. Ανθρωποι που κατά τα άλλα εμπιστεύεται.

Και αυτή εκεί, όχι. Δεν το κάνει.

Θα το κάνει μόνο αν επιστρέψει στη δουλειά (δασκάλα) που θα αναγκαστεί. Πραγματικά αυτό το σκεπτικό δεν το καταλαβαίνω.

Δε μπήκα σε περαιτέρω συζήτηση για τους λόγους που έχει, αλλά ειλικρινά στεναχωρήθηκα.

Δυστυχώς εγώ πια δεν μπορώ να ακούω τις θεωρίες τους, και έχω βρεθεί στη δυσάρεστη θέση να κόψω συζήτηση με φίλες, για να μη χαλαστούμε. Και τους το είπα κιόλας. Και γενικά, αποφεύγω να συζητάω το θέμα με κάποιους ανθρώπους γιατί δεν έχει νόημα...έχω μία άποψη, έχουν μία άλλη. Ούτε θα τους πείσω ούτε θα με πείσουν

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, vtgian said:

Άσχετο - σχετικό. Χθες γνώρισα μια μαμά συμμαθήτριας και πραγματικά απόρησα ρε γμτ.

Φυσικά δε φορούσε μάσκα αν και το πρωί οι γονείς είναι ο ένας πάνω στον άλλο. Έχει περάσει δύο φορές πνευμονία και παθαίνει από τότε με το παραμικρό βρογχίτιδα. Καπνίζει.

Πριν λίγους μήνες γέννησε το τέταρτο και ο γυναικολόγος της έσωσε κυριολεκτικά τη ζωή γιατί είχε απανωτές αιμορραγίες, κόντεψε να πάθει ρήξη.

Και ο ίδιος άνθρωπος που της έσωσε τη ζωή, της λέει "άντε τι περιμένεις άλλο, πρέπει να εμβολιαστείς". Το ίδιο και ο πνευμονολογος. Ανθρωποι που κατά τα άλλα εμπιστεύεται.

Και αυτή εκεί, όχι. Δεν το κάνει.

Θα το κάνει μόνο αν επιστρέψει στη δουλειά (δασκάλα) που θα αναγκαστεί. Πραγματικά αυτό το σκεπτικό δεν το καταλαβαίνω.

Δε μπήκα σε περαιτέρω συζήτηση για τους λόγους που έχει, αλλά ειλικρινά στεναχωρήθηκα.

Είναι πράγματι στενάχωρο, όμως σε τι συζήτηση να μπεις σε αυτές τις περιπτώσεις? Εγώ μιλούσα με μία φίλη και μου έλεγε πως δεν το κάνει επειδή της το επιβάλλουν...φοβερή λογική τι να πω πια!! Αντίδραση για την αντίδραση.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , kotsifikos είπε:

Είναι πράγματι στενάχωρο, όμως σε τι συζήτηση να μπεις σε αυτές τις περιπτώσεις? Εγώ μιλούσα με μία φίλη και μου έλεγε πως δεν το κάνει επειδή της το επιβάλλουν...φοβερή λογική τι να πω πια!! Αντίδραση για την αντίδραση.

Η μπερδεμενη φατσα πηγαινε για την λογικη της φιλης

Πολυ στεναχωρο σε περιπτωσεις οπως αυτες που λεει η vtgian, αλλα τι μπορεις να κανεις; να τους εμβολιασεις με το ζορι; 

Αυτο που ακουω συνεχεια απο ατομα που νοσησαν κ ηταν αρνητες, μετα τρεχουν για εμβολιο κ ολος ο περιγυρος τους

Περυσι σκεφτομουν οτι τα μετρα κ τα εμβολια επρεπε να ειναι κατα βαση για ευπαθεις κ ανω των 60,που ειναι κ αυτοι που κινδυνευουν. Φετος, κ κυριως λογω των χαλια συνθηκων στα νοσοκομεια, πιστευω οτι ανω των 30 χρειαζεται το εμβολιο. Γτ μπορει να εισαι η περιπτωση. Για μενα προσωπικα ετσι κ αλλιως το πιστευα, λογω κιλων κ καποιων θεματων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 minutes ago, vicky86 said:

Η μπερδεμενη φατσα πηγαινε για την λογικη της φιλης

Πολυ στεναχωρο σε περιπτωσεις οπως αυτες που λεει η vtgian, αλλα τι μπορεις να κανεις; να τους εμβολιασεις με το ζορι; 

Αυτο που ακουω συνεχεια απο ατομα που νοσησαν κ ηταν αρνητες, μετα τρεχουν για εμβολιο κ ολος ο περιγυρος τους

Περυσι σκεφτομουν οτι τα μετρα κ τα εμβολια επρεπε να ειναι κατα βαση για ευπαθεις κ ανω των 60,που ειναι κ αυτοι που κινδυνευουν. Φετος, κ κυριως λογω των χαλια συνθηκων στα νοσοκομεια, πιστευω οτι ανω των 30 χρειαζεται το εμβολιο. Γτ μπορει να εισαι η περιπτωση. Για μενα προσωπικα ετσι κ αλλιως το πιστευα, λογω κιλων κ καποιων θεματων

Ναι ναι το κατάλαβα!!

Δε νομίζω πως γενικά αυτή η στάση έχει κάποια λογική, τουλάχιστον για εμένα. Εγώ έχω ξαναπεί επιλέγω να μη συναναστρέφομαι με ανθρώπους που διαχειρίζονται έτσι την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαίνω σε συζήτηση γιατί και νόημα δεν έχει άλλα και γιατι στη τελική είναι επιλογή του καθενος. Δε ρώτησα καν εγώ για τα εμβόλια, δική της ερώτηση ήταν και με ρώτησε και αν θα εμβολιασω το παιδί μου. Η συγκεκριμένη αν κατάλαβα καλά δεν είναι τύπου ψεκ. Είναι μια χαζή αντίδραση που την ξέρω και από τον εαυτό μου στην εφηβεια που δε διάβαζα ως αντίδραση σε βλαμμένους καθηγητές. Που μόνο κακό στον εαυτό μου έκανα. Ε ρε γμτ δεν είμαστε 14 πια και δεν μιλάμε καν για μαθήματα αλλά για ανθρώπινες ζωές. Αλήθεια στεναχωρεθηκα! Δεν μπορω καν να θυμωσω πια. 

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις δεν ξέρει?Μaripoz που είσαι?τι γνωμη έχεις?

Επίσης θα ήθελα να μαθω σε πόσες μέρες από ση.ερα θα κάνω αντισώματα κ θα αποκτήσω σούπερ δύναμη. Ισχύει οτο θα μου συμβεί σε τρεις ημέρες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

43 minutes ago, kotsifikos said:

Εγώ μόλις έκανα την τρίτη δόση.

@Yovanna όλα καλά?? Άντε έφτασε η μεγάλη ημέρα της γιορτής!!  Να την ευχαριστηθείτε όλοι!!!:)

Άντε, καλή ανοσία! Καλά είμαι! Μόνο το χέρι πονάει λίγο! Ευχαριστούμε!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω απο χθες στο club, moderna. Το εκανα αργα μεσημερι, ξημερωματα αρχισε να ποναει το χερι, το πρωι και το κεφαλι, τωρα εχω και ριγος. Αλλα και παλι καμία σχεση με το ΑΖ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι τίποτα.μονο χέρι.

Διαβασα οτι αναπτύχθηκε κ pcr που πιάνει κ την 0.κ ξαναρωτω ,αν κάποιος ξέρει.τα ραπιντ που έχουμε την πιάνουν?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εγώ πάλι τίποτα.μονο χέρι.

Διαβασα οτι αναπτύχθηκε κ pcr που πιάνει κ την 0.κ ξαναρωτω ,αν κάποιος ξέρει.τα ραπιντ που έχουμε την πιάνουν?

 

Σύμφωνα με το WHO έίναι υπό διερεύνυση τα rapid. Για τα μοριακά έχουν πει ότι την εντοπίζουν.

Ο Fauci αναφέρθηκε στη μη αποτελεσματικότητα κάποιων rapid αλλά αναφερόταν ουσιαστικά σε self-test . Γενικά είπε ότι τα περισσότερα rapid την εντοπίζουν.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vtgian είπε:

 

Σύμφωνα με το WHO έίναι υπό διερεύνυση τα rapid. Για τα μοριακά έχουν πει ότι την εντοπίζουν.

Ο Fauci αναφέρθηκε στη μη αποτελεσματικότητα κάποιων rapid αλλά αναφερόταν ουσιαστικά σε self-test . Γενικά είπε ότι τα περισσότερα rapid την εντοπίζουν.

 

Αυτά που έχουμε σπίτι τι την κάνουν?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Αυτά που έχουμε σπίτι τι την κάνουν?

 

Που να ξέρουμε εμείς βρε @μαγιοπουλας 

Εδώ δεν ξέρει ο Fauci, o WHO και σύσσωμη η επιστημονική κοινότητα! :)

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, vtgian είπε:

 

Που να ξέρουμε εμείς βρε @μαγιοπουλας 

Εδώ δεν ξέρει ο Fauci, o WHO και σύσσωμη η επιστημονική κοινότητα! :)

Ισως κ να χω παρενεργειες.Ειχα πολύ ελαφριά ανακατοσουρα στο ατομαχι.επισης τράβηξα απότομα το παπούτσι κ έπαθα κάτι σαν τενοντίτιδα.Οχι ομως στο σημείο να χρειάζομαι παυσίπονο.τι λέτε?πως είστε μυοσκελετικα?

Link to comment
Share on other sites

On 12/16/2021 at 10:30 PM, μαγιοπουλας said:

Καλά κάνεις δεν ξέρει?Μaripoz που είσαι?τι γνωμη έχεις?

Επίσης θα ήθελα να μαθω σε πόσες μέρες από ση.ερα θα κάνω αντισώματα κ θα αποκτήσω σούπερ δύναμη. Ισχύει οτο θα μου συμβεί σε τρεις ημέρες?

Hello εδώ είμαι, οι εγγλεζοι λένε μετά βεβαιοτητος ότι τα ραπιντ την πιάνουν την ο. Τώρα κάτι της πλάκας σελφ τεστ που δίνουν δωρεάν δεν είμαι σίγουρη αν είναι γενικα αξιόπιστα στη διάγνωση τους για τον κορονοιο, ανεξαρτήτως μεταλλαξης. Ελπίζω αύριο να είσαι καλά, δεν έχω κάνει την Τρίτη δόση αλλά ο άντρας μου είχε μυικους πόνους για δύο μέρες σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τελικά με διέλυσε η γ δόση pfeizer. Από τη δεύτερη μέρα το μεσημέρι μυϊκούς πόνους και ρίγη. Επίσης δεν έκλεισα μάτι τη νύχτα. Ένιωθα σα να είχα γρίπη. Συν το πρησμένο χέρι που πονάει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Yovanna είπε:

Εμένα τελικά με διέλυσε η γ δόση pfeizer. Από τη δεύτερη μέρα το μεσημέρι μυϊκούς πόνους και ρίγη. Επίσης δεν έκλεισα μάτι τη νύχτα. Ένιωθα σα να είχα γρίπη. Συν το πρησμένο χέρι που πονάει.

Ωχ τόσο χάλια; Τι γίνεται με την τρίτη δόση ρε παιδιά; Όποιος γνωστός μου την κάνει υποφέρει. Η ξαδερφη μου προχθές υποθερμία και ρίγη, ένας φίλος δεκατα και κακουχία για 3 μέρες κτλ κτλ. Στο μεταξύ έχω κλείσει ραντεβού για αύριο το απόγευμα και από χθες το βράδυ είμαι με μπούκωμα (με κόλλησε η μικρή, όλα είναι με μύξες στο σχολείο). Μήπως να ακύρωνα; Αλλά το θέμα μου ήταν να μην είμαι ακάλυπτη τα Χριστούγεννα. Δεν ξέρω τι να κάνω....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...