Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, little lamb είπε:

 

Ε ναι βρε κορίτσι, αλλά γύρω στις 5 φορές έχεις γράψει πάνω κατω το ίδιο μήνυμα αν είναι πιο σημαντικοί οι παππούδες από τα παιδια και ότι δεν κλεινόμαστε για τα τροχαία! :-P (χιουμοριστικά σ'το γράφω, μην παρεξηγηθεις, θα το έλεγα και σε μια φίλη μου!) Όπως λες κι εσύ, το εμπεδωσαμε τι πιστεύει ο καθένας εδώ! Εξάλλου τι μπορείς να προτείνεις; Να μας κλείσουν και για τα τροχαία; Ή να μην κλείσουν τώρα; Εξάλλου και για τα τροχαία υπάρχουν μετρα που δεν τηρούνται, πχ μακράν τις περισσότερες φορές που βλέπω μηχανές είναι χωρίς κράνος. Κι εκεί στη μηχανή ουσιαστικά είναι ατομική ευθύνη για τον εαυτό σου, ενώ με τον ιό κόλλας άλλους. Και με το αυτοκίνητο χτυπάς άλλους, αλλά με τον ιό κόλλας άλλους 10 ταυτόχρονα. Τα λέω λίγο απλοϊκά αλλά δεν είναι το ίδιο. Αλλά ας μην γράψουμε κι άλλα επ'αυτου, πιστευεις ότι είναι το ίδιο, οκ!

 

Εντωμεταξύ βρε κορίτσια τη νύχτα γράφετε; Έκλεισα 1 η ώρα και στις 9 που ξαναμπήκα είχε καμία δεκαριά μηνύματα! :-P

Βασικά αυτό θα έλεγα ότι δεν θα το ξαναγράψω (το μετάνιωσα και για τώρα) γιατί έχω την αίσθηση πως είτε είναι ηλιθιος ο συλλογισμός μου ή δεν μπορώ να εξηγήσω ακριβώς τη σκέψη μου... Και να σου πω, βαρέθηκα κιόλας!!! Αχαχαχαχαχχαχ

Εγώ χθες έγραφα και τη νύχτα γτ είχα αϋπνίες... Παραξεκουραστηκα προφανως και κοιμάμαι λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Lenia16 είπε:

@anemoni1989 επειδή επιμένεις να συγκρίνεις έναν πολύ μεταδοτικο λοιμώδη παράγοντα με τα τροχαία, πόσοι πεθαίνουν ετησίως στην Ελλάδα από τροχαία; 1000,2000 άτομα; Ξέρεις πόσοι θα πέθαιναν από COVID-19 μόνο, δεδομενου ότι έχει 2% θνησιμότητα αν δεν παίρναμε μέτρα ή αν αυτά αρθούν βιαστικά; 200000 άτομα. Πρόσθεσε σε αυτά κ τα άτομα που θα χρειαζόντουσαν για άλλο λόγο ιατρική περίθαλψη κ δε θα μπορούσαν να τη λάβουν. Δεν μπορείς να συγκρίνεις τους νεκρούς υπό καθεστώς καραντίνας με θύματα τροχαίων υπό φυσιολογικές συνθήκες.

Κοίτα, το έχω υπεραναλυσει το θέμα και έχω εξηγήσει το συλλογισμό μου. Προσωπικά, θεωρώ ότι πρέπει να κοιτάμε και άλλους παράγοντες πέραν των αριθμών...

Άλλωστε δεν μπορούμε να συμφωνούμε όλοι σε όλα... Δέχομαι πως και λόγω επαγγέλματος, σε κάποια πράγματα είμαι πολύ κυνική και σκληρή, αλλά αυτός είναι ο τρόπος που αντιμετωπίζω τη ζωή στην καθημερινοτητα μου. Δεν πρόκειται να με πείσεις, δεν πρόκειται να σε πείσω. Σε λίγα χρόνια άλλωστε θα φανεί αν όντως ήταν τόσο τραγικα τα πράγματα ή αν πρόκειται για ακόμη μια κατάσταση όπως το 2009 με τη γριππη... (Βασικά αυτό θα φανεί στο τέλος του έτους όταν βγουν τα στατιστικά)

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Κοίτα, το έχω υπεραναλυσει το θέμα και έχω εξηγήσει το συλλογισμό μου. Προσωπικά, θεωρώ ότι πρέπει να κοιτάμε και άλλους παράγοντες πέραν των αριθμών...

Άλλωστε δεν μπορούμε να συμφωνούμε όλοι σε όλα... Δέχομαι πως και λόγω επαγγέλματος, σε κάποια πράγματα είμαι πολύ κυνική και σκληρή, αλλά αυτός είναι ο τρόπος που αντιμετωπίζω τη ζωή στην καθημερινοτητα μου. Δεν πρόκειται να με πείσεις, δεν πρόκειται να σε πείσω. Σε λίγα χρόνια άλλωστε θα φανεί αν όντως ήταν τόσο τραγικα τα πράγματα ή αν πρόκειται για ακόμη μια κατάσταση όπως το 2009 με τη γριππη... (Βασικά αυτό θα φανεί στο τέλος του έτους όταν βγουν τα στατιστικά)

Διαφωνώ. Ακόμη κ όταν βγουν τα στατιστικά δε θα μπορείς να ξέρεις γιατι απλούστατα όλες οι χώρες επέβαλαν λιγότερο ή περισσότερο καραντίνα ενώ με τον H1Ν1 δεν είχε γίνει κάτι τέτοιο. Το βλέπεις λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Διαφωνώ. Ακόμη κ όταν βγουν τα στατιστικά δε θα μπορείς να ξέρεις γιατι απλούστατα όλες οι χώρες επέβαλαν λιγότερο ή περισσότερο καραντίνα ενώ με τον H1Ν1 δεν είχε γίνει κάτι τέτοιο. Το βλέπεις λάθος.

Μα δεν σου λέω πως θα συγκρίνω τα νούμερα σε σύγκριση με το 2009. Αν το σκεφτείς, παρά την καραντινα, οι αριθμοί των νεκρών θα πρέπει στο τέλος του έτους να είναι σημαντικα αυξημένοι σε σύγκριση με τις άλλες χρονιές, αν λάβουμε υπόψη όσα λένε και τις τρομακτικές εικόνες που προβάλλονται στην τηλεόραση (πολλές από αυτές βέβαια αποδείχτηκαν fake)... Δε σ μιλάω για εκατομμύρια νεκρών , αλλά μια σαφής διαφορά θα πρέπει να υπάρχει. Γιατί καρκινοπαθείς ακόμα πεθαίνουν, υπερήλικες ακόμα πεθαίνουν, εμφράγματα κλπ ακόμα θα συμβαίνουν, άρα θα πρέπει να υπάρχει και σημαντικη διάφορα λόγω του ιού. Το 2009 δεν είχε επιβληθεί καραντινα αλλά και πάλι είχε ονομαστεί πανδημία από τον ΠΟΥ και κατέληξε σε φιάσκο, αφου φάνηκε πως τα πράγματα δεν ήταν τόσο τραγικά...

Πάντως θα έχει πολύ ενδιαφέρον να φανεί η στάση του ΠΟΥ από βδομάδα, αφού αν θυμάμαι καλά ξεκινάει η συζήτηση για τη χρηματοδότηση του από τα διάφορα κρατη και ο Τραμπ απείλησε πως θα κλείσει τη στρόφιγγα... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι? Μόνο εγώ έχω διαβάσει για παιδιά 10-12-14-18 ετών που πέθαναν από τον ιό? Ή δεν μας νοιάζει επειδή δεν ήταν δικά μας παιδιά? Ή δεν τα υπολογίζουμε επειδή είχαν υποκείμενα νοσήματα?? Θα τρελαθώ με όσα διαβάζω εδώ ειλικρινά, από την μία @anemoni1989 μιλάς για τα παιδιά που χάνονται στα τροχαία και από την άλλη μιλάς πραγματικά εντελώς κυνικά για τους ανθρώπους που χάνονται από τον ιό. Δεν ξέρω αν το κάνεις λόγω επαγγέλματος ή απλά δεν σε νοιάζει επειδή υποθέτω στην οικογένεια σου δεν έχεις κάποιον να φοβάσαι μην νοσήσει, δεν μιλάω για τους υπερήλικες γονείς μας (αν μπορούν να θεωρηθούν 60 υπερήλικες). Χάνονται άνθρωποι απο όλες τις ηλικίες και έχουμε κολλήσει στους ηλικιωμένους, εδώ και οι ίδιοι οι επιστήμονες δεν ξέρουν γιατί ένας 42χρονος υγιή ς χωρίς υποκείμενα πέθανε από τον ιό και εσύ εξακολουθείς να λες για υπερήλικες που χάνονται από τον ιό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι? Μόνο εγώ έχω διαβάσει για παιδιά 10-12-14-18 ετών που πέθαναν από τον ιό? Ή δεν μας νοιάζει επειδή δεν ήταν δικά μας παιδιά? Ή δεν τα υπολογίζουμε επειδή είχαν υποκείμενα νοσήματα?? Θα τρελαθώ με όσα διαβάζω εδώ ειλικρινά, από την μία @anemoni1989 μιλάς για τα παιδιά που χάνονται στα τροχαία και από την άλλη μιλάς πραγματικά εντελώς κυνικά για τους ανθρώπους που χάνονται από τον ιό. Δεν ξέρω αν το κάνεις λόγω επαγγέλματος ή απλά δεν σε νοιάζει επειδή υποθέτω στην οικογένεια σου δεν έχεις κάποιον να φοβάσαι μην νοσήσει, δεν μιλάω για τους υπερήλικες γονείς μας (αν μπορούν να θεωρηθούν 60 υπερήλικες). Χάνονται άνθρωποι απο όλες τις ηλικίες και έχουμε κολλήσει στους ηλικιωμένους, εδώ και οι ίδιοι οι επιστήμονες δεν ξέρουν γιατί ένας 42χρονος υγιή ς χωρίς υποκείμενα πέθανε από τον ιό και εσύ εξακολουθείς να λες για υπερήλικες που χάνονται από τον ιό.

Όταν μιλάμε για θνησιμότητα ενός ιού, κοιτάμε τα συνολικά ποσοστα και όχι ένα ένα ξεχωριστα... Δεν διάβασα κάπου για νεκρούς 10-12 ετών... Έναν 17χρονο άκουσα στην Αμερική ανασφάλιστο, που έγινε ντόρος , αλλά είναι γνωστό πως στην Αμερική αν δεν έχεις ιδιωτικη ασφάλεια και στραγάλι να σου καθίσει στο λαιμό σε βγάζουν στο πεζοδρόμιο και σε κοιτάνε από την πόρτα να πεθαινεις... Τα επίσημα στοιχεία ξέρω ότι μιλάνε για 0% θνητότητα στα παιδιά και αν θυμάμαι καλά ένα 0,2% κάτω των 18 ετών (αν θυμάμαι λάθος διόρθωσε με)... Παιδιά πεθαίνουν από επιπλοκές απλών επεμβάσεων, ιώσεων ή και στα καλά καθούμενα στον ύπνο τους (σύνδρομο ΣΑΒΘ)... Το ότι δεν βγαίνουν να τα πουν στην τηλεόραση δε σημαίνει ότι δε γίνονται. Συμμαθήτρια μου, πέθανε από επιπλοκές μετά τη σκωληκοειδεκτομη... Τι σημαίνει? Πώς όποιος βγάζει σκωληκοειδη πεθαίνει???

Και δε νομίζω πως κάποιος αναφέρθηκε στους 60ρηδες ως υπερήλικες, υπερβάλλεις... Αλλά όταν είσαι από 75 και πάνω, όπως και να το κάνουμε κάποια στιγμή από κάτι είναι φυσιολογικό να πεθάνεις. Άλλοι βέβαια φτάνουν στα 100 και πάνω, άλλοι πεθαίνουν νωρίτερα. Κύκλος της ζωής... Και ναι έχω στον κύκλο μου ευπαθείς ομάδες, προσωπικα ακόμα και εγώ η ίδια λόγω αλλεργικού άσθματος θα μπορούσα να θεωρηθω ευπαθής ομάδα, αν και το θεωρώ υπερβολή, αλλά έχω εξοικειωθεί με την ιδέα πως κανείς δε ζει για πάντα και κάποια μέρα (κοντινή ή μακρινή όλοι θα πεθάνουμε).

Link to comment
Share on other sites

Τώρα εάν βλέπουμε γύρω μας στην Ευρώπη, στην Αμερική, στον κόσμο όλο τους αριθμούς νεκρών από κορωνοϊό μέσα σε ένα 24ωρο και κάνουμε ακόμη παραλληλισμούς με τη γρίπη, τα τροχαία, τα ογκολογικά, τις ψυχικές νόσους και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο... τότε κάτι δεν αντιλαμβάνομαι.

Επίσης όταν συγκρίνουμε μεταδοτικές νόσους, ογκολογικές νόσους, ψυχογενείς νόσους, θνητότητα συνδεδεμένη με κοινωνικούς παράγοντες, που άλλη πρόληψη-θεραπεία-αγωγή υγείας απαιτούν, σίγουρα πέφτουμε σε σφάλμα (συγκρίνουμε εντελώς διαφορετικά πράγματα)... ή πάλι εγώ κάτι λάθος καταλαβαίνω.

Επεξεργάστηκαν by samsympan
Συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ ωραίο site είναι το worldometres, το οποίο καταγράφει καθημερινά αλλά και συνολικά θανάτους και κρούσματα από διάφορες αιτίες παγκόσμια... Έχει πολύ ενδιαφέρον να δούμε τα νούμερα, όχι μόνο όσον αφορά τον κορωνοιο, αλλά κυρίως για να συνειδητοποιήσουνε τι συμβαίνει στον κόσμο γύρω μας και οι περισσότεροι δεν έχουμε ιδέα. Ίσως τότε αναθεωρήσουμε για πολλά πράγματα και ποιος ξέρει??. Ίσως κάποιοι αλλάξουν και γίνει ο κόσμος μας λιιιιιγο καλύτερος... (Ευσεβής πόθος)

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Όταν μιλάμε για θνησιμότητα ενός ιού, κοιτάμε τα συνολικά ποσοστα και όχι ένα ένα ξεχωριστα... Δεν διάβασα κάπου για νεκρούς 10-12 ετών... Έναν 17χρονο άκουσα στην Αμερική ανασφάλιστο, που έγινε ντόρος , αλλά είναι γνωστό πως στην Αμερική αν δεν έχεις ιδιωτικη ασφάλεια και στραγάλι να σου καθίσει στο λαιμό σε βγάζουν στο πεζοδρόμιο και σε κοιτάνε από την πόρτα να πεθαινεις... Τα επίσημα στοιχεία ξέρω ότι μιλάνε για 0% θνητότητα στα παιδιά και αν θυμάμαι καλά ένα 0,2% κάτω των 18 ετών (αν θυμάμαι λάθος διόρθωσε με)... Παιδιά πεθαίνουν από επιπλοκές απλών επεμβάσεων, ιώσεων ή και στα καλά καθούμενα στον ύπνο τους (σύνδρομο ΣΑΒΘ)... Το ότι δεν βγαίνουν να τα πουν στην τηλεόραση δε σημαίνει ότι δε γίνονται. Συμμαθήτρια μου, πέθανε από επιπλοκές μετά τη σκωληκοειδεκτομη... Τι σημαίνει? Πώς όποιος βγάζει σκωληκοειδη πεθαίνει???

Και δε νομίζω πως κάποιος αναφέρθηκε στους 60ρηδες ως υπερήλικες, υπερβάλλεις... Αλλά όταν είσαι από 75 και πάνω, όπως και να το κάνουμε κάποια στιγμή από κάτι είναι φυσιολογικό να πεθάνεις. Άλλοι βέβαια φτάνουν στα 100 και πάνω, άλλοι πεθαίνουν νωρίτερα. Κύκλος της ζωής... Και ναι έχω στον κύκλο μου ευπαθείς ομάδες, προσωπικα ακόμα και εγώ η ίδια λόγω αλλεργικού άσθματος θα μπορούσα να θεωρηθω ευπαθής ομάδα, αν και το θεωρώ υπερβολή, αλλά έχω εξοικειωθεί με την ιδέα πως κανείς δε ζει για πάντα και κάποια μέρα (κοντινή ή μακρινή όλοι θα πεθάνουμε).

Εvταξει εχει πεθαvει εvα παιδι 12 ετωv κ εvα μωρο αλλα ειvαι σπαvιο βεβαια δεv ειπε καvεις οτι πεθαιvουv ολοι. αλλα τωρα μηπως τα παραλες οτι εχεις εξικοιωθει με ττηv ιδεα του θαvατου? οχι δεv ειvαι φυσιολογικο απο 75 χροvωv οτι καποια στιγμη θα πεθαvεις βρε κοπελια . Οταv εισαι καθολα υγιης μπορεις vα ζησεις αλλα 20 χροvια κ μια χαρα . 20 χροvια ειvαι μια ζωη ολοκληρη. κ μηv μου πεις οτι μπορει vα παθεις κατι γιατι οτι κ vα παθεις πολυ πιθαvο vα αvαρρωσεις γιατι για τα περισσοτερα υπαρχει φαρμακο κ θεραπεια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ανεμώνη δ διαφωνώ τελειως μαζί σου, απλά διάβασα για θανάτους παιδιών. Μπορει να ειναι κ fake, ποιος ξέρει πια

Ένα κορίτσι 13χρ στο Βέλγιο, ένα αγόρι 12στο Λονδίνο, ένα άλλο 5,κ ενα μωρο 2μ στην αμερικη

Δ μιλάω σαν οικονομολόγος, άκουσα τον σταικουρα να λέει ότι ακόμη δ μπορουμε να βγάλουμε μακροπροθεσμο πλάνο. Ουτε στο eurogroup είχαν σίγουρη απάντηση. Υπολογίζουν ύφεση 5-10%,εχουν τόσο μεγάλη ψαλίδα γτ δ μπορεις να βγαλεις συμπεράσματα τώρα. Κ κάθε μήνας lockdown μειώνει κατά 3ποσοστιαιες μονάδες το αεπ

Απο οτι βλέπω αρχίζει προετοίμαζεται το κλίμα για να μην ανοίξουν ξανά τα σχολεια, προαγωγή με τους βαθμούς, κ μονο πανελληνιες(διαβάζω πολλά θέματα με τέτοια θεματολογία, κ μεχρι τωρα πάντα διερρεαν σαν φήμες αυτά που αποφασίζουν  μετα) 

Επισης με την εποχικοτητα που υπολογίζουν, πραγματικά δ ξερω τι θα γίνει από σεπτεμβρη

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Ανεμώνη δ διαφωνώ τελειως μαζί σου, απλά διάβασα για θανάτους παιδιών. Μπορει να ειναι κ fake, ποιος ξέρει πια

Ένα κορίτσι 13χρ στο Βέλγιο, ένα αγόρι 12στο Λονδίνο, ένα άλλο 5,κ ενα μωρο 2μ στην αμερικη

Δ μιλάω σαν οικονομολόγος, άκουσα τον σταικουρα να λέει ότι ακόμη δ μπορουμε να βγάλουμε μακροπροθεσμο πλάνο. Ουτε στο eurogroup είχαν σίγουρη απάντηση. Υπολογίζουν ύφεση 5-10%,εχουν τόσο μεγάλη ψαλίδα γτ δ μπορεις να βγαλεις συμπεράσματα τώρα. Κ κάθε μήνας lockdown μειώνει κατά 3ποσοστιαιες μονάδες το αεπ

Απο οτι βλέπω αρχίζει προετοίμαζεται το κλίμα για να μην ανοίξουν ξανά τα σχολεια, προαγωγή με τους βαθμούς, κ μονο πανελληνιες(διαβάζω πολλά θέματα με τέτοια θεματολογία, κ μεχρι τωρα πάντα διερρεαν σαν φήμες αυτά που αποφασίζουν  μετα) 

Επισης με την εποχικοτητα που υπολογίζουν, πραγματικά δ ξερω τι θα γίνει από σεπτεμβρη

Αν δεν κάνω λάθος, το 13 χρόνο στο Βέλγιο είχε πολύ σοβαρά θέματα από πριν... Για τα άλλα δεν μπορώ να πάρω θέση γιατί ειλικρινά δεν έχω διαβάσει... Αλλά και πάλι, 4 θάνατοι ή ακόμα και 10 να είναι παγκοσμίως, είναι πολύ μικρό ποσοστό και θεωρείται "αποδεκτό" να έχεις κάποιες απώλειες λόγω επιπλοκών...

Για τα σχολεία όντως έχει αρχίσει και ακούγεται πολύ έντονα όλο αυτό αλλά και πάλι νομίζω είναι κάτι σαν "παρε-δωσε" για να κόψουν αντιδράσεις και να μας προετοιμάσουν αν όντως χρειαστει κάτι τέτοιο, αν και όλως έχω ξαναπεί το θεωρώ τραβηγμένο... Πιστεύω πως αν τα πάνε καλά οι χώρες που θα άρουν από βδομάδα το lock down, θα ακολουθήσουμε κι εμείς, εκτός κι αν φυσικά σκάσει καμία βόμβα σε καταυλισμούς και τρέχουμε και δεν φτάνουμε...

Just now, ninaki80 είπε:

Εvταξει εχει πεθαvει εvα παιδι 12 ετωv κ εvα μωρο αλλα ειvαι σπαvιο βεβαια δεv ειπε καvεις οτι πεθαιvουv ολοι. αλλα τωρα μηπως τα παραλες οτι εχεις εξικοιωθει με ττηv ιδεα του θαvατου? οχι δεv ειvαι φυσιολογικο απο 75 χροvωv οτι καποια στιγμη θα πεθαvεις βρε κοπελια . Οταv εισαι καθολα υγιης μπορεις vα ζησεις αλλα 20 χροvια κ μια χαρα . 20 χροvια ειvαι μια ζωη ολοκληρη. κ μηv μου πεις οτι μπορει vα παθεις κατι γιατι οτι κ vα παθεις πολυ πιθαvο vα αvαρρωσεις γιατι για τα περισσοτερα υπαρχει φαρμακο κ θεραπεια. 

Από 75 και πάνω, μας αρέσει δεν μας αρέσει είμαστε πολύ κοντά στο θάνατο, άλλος περισσότερο και άλλος λιγότερο. Το ότι οι γονείς μας, οι παπουδες μας ή αγαπημένα πρόσωπα είναι κοντά σε αυτή την ηλικία δε λέει κάτι, ούτε αλλάζει τα γεγονότα... Κάποτε ήταν φυσιολογικό να πεθαίνεις μετά τα 45, σήμερα είναι αδιανόητο, αλλά μη φτάνουμε στο άλλο άκρο!!! Το σώμα μας έχει κάποια όρια... Το ότι κάποιοι τα ξεπερνάνε κατά πολύ δε σημαίνει απαραίτητα πως είναι κανόνας, ούτε "φυσιολογικό" ή ποιοτικο... Και εγώ είδα τις προάλλες μια γιαγιά 102 ετών... Τι να το κάνεις??? Ζωντανή- νεκρή ήταν, οπότε δώρο αδωρον..

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Αν δεν κάνω λάθος, το 13 χρόνο στο Βέλγιο είχε πολύ σοβαρά θέματα από πριν... Για τα άλλα δεν μπορώ να πάρω θέση γιατί ειλικρινά δεν έχω διαβάσει... Αλλά και πάλι, 4 θάνατοι ή ακόμα και 10 να είναι παγκοσμίως, είναι πολύ μικρό ποσοστό και θεωρείται "αποδεκτό" να έχεις κάποιες απώλειες λόγω επιπλοκών...

Για τα σχολεία όντως έχει αρχίσει και ακούγεται πολύ έντονα όλο αυτό αλλά και πάλι νομίζω είναι κάτι σαν "παρε-δωσε" για να κόψουν αντιδράσεις και να μας προετοιμάσουν αν όντως χρειαστει κάτι τέτοιο, αν και όλως έχω ξαναπεί το θεωρώ τραβηγμένο... Πιστεύω πως αν τα πάνε καλά οι χώρες που θα άρουν από βδομάδα το lock down, θα ακολουθήσουμε κι εμείς, εκτός κι αν φυσικά σκάσει καμία βόμβα σε καταυλισμούς και τρέχουμε και δεν φτάνουμε...

Σε πολλά συμφωνώ μαζί σου, ίσως όχι στον τρόπο έκφρασης, οπως κ με αλλους

Ναι συνηθως κ τα παιδια που πεθαίνουν έχουν υποκείμενα νοσήματα, αλλα οχι οτι ειναι κ τελειως μηδενικά τα ποσοστά θνησιμοτητας

Κ εγω ετσι νιώθω, ότι κόβουν αντιδράσεις

Απο την μια αν ανοίξουν σχολεία στην Γερμανία πχ κ σε εμάς όχι σκεφτεσαι μα γτ; αφού εμείς έχουμε πολύ λιγότερα κρούσματα κ νεκρούς, από την άλλη όμως η Γερμανία έχει έναν τεράστιο αριθμό μεθ σε σχέση με εμας

Μου άρεσε πολύ όπως έγραψε τις κατηγορίες η @samsympan. Νομιζω ανήκω στην τριτη:-P. Όσο για την κυβέρνηση ήταν ευχάριστη έκπληξη πολλές αντιδράσεις της, χωρίς ν σημαίνει ότι δ γινανε λαθη

Την δήλωση του χρυσοχοιδη για την παραλία δ την είδα, αλλά για ανθρώπους με κοινό νου είναι εξοργιστικο να πρέπει να καταφεύγουν σε τεχνάσματα. Δ το δικαιολογώ, όπως κ τους ανθρώπους που άλλαξαν τον τρόπο κατοικίας για να φύγουν επαρχία, σε κτ τετοια νιώθεις λιγο κοροιδο

Επισης διαβάζω για παράταση της οικονομικής βοήθειας μέχρι κ τα μέσα Ιούνη, τουλ για όσους συνεχίσουν χωρίς εργασία, οποτε αρχίζει να φαίνεται κ ενα χρονοδιάγραμμα 

Link to comment
Share on other sites

Για τα σχολεία πιστεύω ότι δεν θα ανοίξουν, άρχισα να προσγειωνομαι. από την άλλη κυκλοφορούν διαφορά αντιφατικά. αν ανοίξουν τα σχολεία λέει θα εξετάσουν κ το θέμα του τουρισμου. Στο cnn αυτο, όχι σε τίποτα παρακμιακο. Κ ο επιδημιολογος Μαγιορκινης ειπε οτι παμε καλα κ θα ειμαστε απο τις πρωτες χωρες που θα άρουν τα μετρα. Είναι να τρελαίνεσαι με τα αντιφατικά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Σε πολλά συμφωνώ μαζί σου, ίσως όχι στον τρόπο έκφρασης, οπως κ με αλλους

Ναι συνηθως κ τα παιδια που πεθαίνουν έχουν υποκείμενα νοσήματα, αλλα οχι οτι ειναι κ τελειως μηδενικά τα ποσοστά θνησιμοτητας

Κ εγω ετσι νιώθω, ότι κόβουν αντιδράσεις

Απο την μια αν ανοίξουν σχολεία στην Γερμανία πχ κ σε εμάς όχι σκεφτεσαι μα γτ; αφού εμείς έχουμε πολύ λιγότερα κρούσματα κ νεκρούς, από την άλλη όμως η Γερμανία έχει έναν τεράστιο αριθμό μεθ σε σχέση με εμας

Μου άρεσε πολύ όπως έγραψε τις κατηγορίες η @samsympan. Νομιζω ανήκω στην τριτη:-P. Όσο για την κυβέρνηση ήταν ευχάριστη έκπληξη πολλές αντιδράσεις της, χωρίς ν σημαίνει ότι δ γινανε λαθη

Την δήλωση του χρυσοχοιδη για την παραλία δ την είδα, αλλά για ανθρώπους με κοινό νου είναι εξοργιστικο να πρέπει να καταφεύγουν σε τεχνάσματα. Δ το δικαιολογώ, όπως κ τους ανθρώπους που άλλαξαν τον τρόπο κατοικίας για να φύγουν επαρχία, σε κτ τετοια νιώθεις λιγο κοροιδο

Επισης διαβάζω για παράταση της οικονομικής βοήθειας μέχρι κ τα μέσα Ιούνη, τουλ για όσους συνεχίσουν χωρίς εργασία, οποτε αρχίζει να φαίνεται κ ενα χρονοδιάγραμμα 

Όντως η κατηγοριοποίηση ήταν πολύ εντυπωσιακη!!! Εγώ θεωρώ ότι είμαι στο 3+4!!!! Δεν παραβιάζω τα μέτρα, αλλά σκεφτομαι και τι, ίσως, κρύβεται πίσω από όλο αυτό!!!

Just now, Έσπερος είπε:

Για τα σχολεία πιστεύω ότι δεν θα ανοίξουν, άρχισα να προσγειωνομαι. από την άλλη κυκλοφορούν διαφορά αντιφατικά. αν ανοίξουν τα σχολεία λέει θα εξετάσουν κ το θέμα του τουρισμου. Στο cnn αυτο, όχι σε τίποτα παρακμιακο. Κ ο επιδημιολογος Μαγιορκινης ειπε οτι παμε καλα κ θα ειμαστε απο τις πρωτες χωρες που θα άρουν τα μετρα. Είναι να τρελαίνεσαι με τα αντιφατικά. 

Είναι λογικό να υπάρχουν αντιφατικές απόψεις!!! Όπως το συζητάμε εμείς εδώ, χωρίς βέβαια τις απαραίτητες γνώσεις και σωστά νούμερα, το ίδιο γίνεται και στην επιστημονική κοινότητα, απλά με επίσημες πηγές και σωστα νούμερα!!! Δεν έχεις ακούσει που λένε πως "σε όσους γιατρούς πας για ένα προβλημα υγείας, τόσες γνώμες θα πάρεις"?? Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και εδώ!!! :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μ κάνει εντύπωση που έχουν διαφωνιες οι επιστημονες. Με εντυπωσιάζει να βλεπω εκτιμήσεις δημοσιογραφικες που λένε αντιφατικά. Αυτό πχ με τον τουρισμό. Εκτός αν εχουμε κανενα σκηνικο που εμεις θα ειμαστε καραντινα και οι τουρίστες  θα κυκλοφορούν ανέμελοι κ απλώς θα ελπίζουμε ότι αν κολλήσουν κάτι θα εκδηλωθεί οταν γυρισουν στην πατρίδα τπυς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν μ κάνει εντύπωση που έχουν διαφωνιες οι επιστημονες. Με εντυπωσιάζει να βλεπω εκτιμήσεις δημοσιογραφικες που λένε αντιφατικά. Αυτό πχ με τον τουρισμό. Εκτός αν εχουμε κανενα σκηνικο που εμεις θα ειμαστε καραντινα και οι τουρίστες  θα κυκλοφορούν ανέμελοι κ απλώς θα ελπίζουμε ότι αν κολλήσουν κάτι θα εκδηλωθεί οταν γυρισουν στην πατρίδα τπυς. 

Καλά αυτό νομίζω είναι παράλογο... Εκεί φαντάζομαι πολύς κόσμος θα σπάσει την καραντινα και δηλώνω  πως θα το κάνω κι εγώ η ίδια δίχως δισταγμό!!!

Προσωπικη μου εκτίμηση είναι πως αν κινηθούμε σε τέτοια νούμερα, το θέμα σύντομα θα ξεφουσκώσει... Θα γίνουν προσπάθειες τόνωσης του τουρισμού από χωρες λιγότερο πληττομενες ίσως (υποθέτω πως Ιταλία, Ισπανία, ΗΒ και ΗΠΑ θα είναι για καιρό στο μάτι του κυκλώνα, εκτός κι αν ως δια μαγείας σταματήσει όλο αυτό) και ίσως από φθινόπωρο αρχίσουν πάλι τα σενάρια, αν και είμαι σχεδόν σίγουρη ότι το αργότερο μέχρι τα Χριστούγεννα θα έχουν ήδη βγάλει στην κυκλοφορία εμβόλιο... Ήδη άκουσα πως δοκιμάζονται κάνα 2 σε εθελοντές...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Αν το σκεφτείς, παρά την καραντινα, οι αριθμοί των νεκρών θα πρέπει στο τέλος του έτους να είναι σημαντικα αυξημένοι σε σύγκριση με τις άλλες χρονιές, αν λάβουμε υπόψη όσα λένε και τις τρομακτικές εικόνες που προβάλλονται στην τηλεόραση (πολλές από αυτές βέβαια αποδείχτηκαν fake)... Δε σ μιλάω για εκατομμύρια νεκρών , αλλά μια σαφής διαφορά θα πρέπει να υπάρχει. Γιατί καρκινοπαθείς ακόμα πεθαίνουν, υπερήλικες ακόμα πεθαίνουν, εμφράγματα κλπ ακόμα θα συμβαίνουν, άρα θα πρέπει να υπάρχει και σημαντικη διάφορα λόγω του ιού. 

Σε προηγούμενο ποστ σου ανέφερες (κ εγώ το διάβασα βέβαια) ότι έχει μειωθεί ο επιπολασμός άλλων νοσημάτων αυτή την περίοδο, κ είναι λογικό φυσικά. Κάπου διάβαζα ότι τα τροχαία έχουν μειωθεί κατά 85%. Προφανώς, αφού δεν παίρνει σχεδόν κανείς το αυτοκίνητο του και δεν γίνονται μακρινές μετακινήσεις οδικώς. Επίσης είναι λογικό να έχουν μειωθεί οι θάνατοι από ατυχήματα άλλης φύσεως. Οπότε αυτό που λες θα δώσει ψευδή αποτελέσματα.

Πιο ασφαλές συμπέρασμα νομίζω θα εξαγόταν αν συγκριναμε τους θανάτους από κορωνοιο σε χώρες πριν και μετά την καραντίνα. Εμείς μπήκαμε σε καραντίνα με το καλημέρα σας κ δεν μπορουμε να πούμε σιγουριά τι θα γινόταν αν δεν. Για αυτό μιλάμε με μαθηματικά δεδομένα που προκύπτουν από άλλες χώρες κ κυρίως την Κίνα που άργησε μεν γιατί πιάστηκε στον ύπνο αλλά εν τέλει πήρε υπερ-δραστικα μέτρα. Στις ΗΠΑ ισχυρίζονταν ότι ο ιός είναι ψεύτικος, κατασκεύασμα των δημοκρατικών, έβαλαν σαν προτεραιότητα την οικονομία και τώρα ανοίγουν ομαδικούς τάφους και οι ειδικοί προβλέπουν 200.000 νεκρούς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Σε προηγούμενο ποστ σου ανέφερες (κ εγώ το διάβασα βέβαια) ότι έχει μειωθεί ο επιπολασμός άλλων νοσημάτων αυτή την περίοδο, κ είναι λογικό φυσικά. Κάπου διάβαζα ότι τα τροχαία έχουν μειωθεί κατά 85%. Προφανώς, αφού δεν παίρνει σχεδόν κανείς το αυτοκίνητο του και δεν γίνονται μακρινές μετακινήσεις οδικώς. Επίσης είναι λογικό να έχουν μειωθεί οι θάνατοι από ατυχήματα άλλης φύσεως. Οπότε αυτό που λες θα δώσει ψευδή αποτελέσματα.

Πιο ασφαλές συμπέρασμα νομίζω θα εξαγόταν αν συγκριναμε τους θανάτους από κορωνοιο σε χώρες πριν και μετά την καραντίνα. Εμείς μπήκαμε σε καραντίνα με το καλημέρα σας κ δεν μπορουμε να πούμε σιγουριά τι θα γινόταν αν δεν. Για αυτό μιλάμε με μαθηματικά δεδομένα που προκύπτουν από άλλες χώρες κ κυρίως την Κίνα που άργησε μεν γιατί πιάστηκε στον ύπνο αλλά εν τέλει πήρε υπερ-δραστικα μέτρα. Στις ΗΠΑ ισχυρίζονταν ότι ο ιός είναι ψεύτικος, κατασκεύασμα των δημοκρατικών, έβαλαν σαν προτεραιότητα την οικονομία και τώρα ανοίγουν ομαδικούς τάφους και οι ειδικοί προβλέπουν 200.000 νεκρούς. 

Όταν έχεις πανδημία, προφανώς η οποία μείωση θανάτων που οφείλονται σε άλλες αιτίες, θα είναι μεν αισθητή, αλλά δεν θα είναι εξισορροπημενα τα νούμερα... Προφανώς θα πρέπει να υπάρχει αύξηση, όποια κι αν είναι αυτή!!! Οι ομαδικοί τάφοι που έδειξαν, ειπώθηκε πως είναι άστεγοι ή άτομα τα οποία δεν αναζητά κανείς και πώς στο συγκεκριμένο νησί, αυτή είναι η χρήση του... Βέβαια δεν λέω πως δεν είναι υπαρκτοί αυτοί οι νεκροί, αλλά αυτό το φαινόμενο στο συγκεκριμένο νησί δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο...

Ότι και να λέμε, ξαναλέω, η ιστορία θα δείξει ποιος είχε δίκιο και ποιος όχι... Δεν νομίζω πως κάποιος εδώ μέσα αμφισβητεί τους νεκρούς. Ούτε τη λήψη μέτρων ξαναλεω. Δεν είναι κακό να αμφισβητειται η αυθεντια, δεν καταλαβαίνω γιατί στην Ελλάδα θεωρείται τόσο κακή η έκφραση ερωτημάτων... Υπάρχει άραγε κάποιος που είναι "άσφαλτος", που έλεγε και η Λαίδη!??? Αχαχαχαχαχχαχ

Εν τω μεταξύ ακούω τόση ώρα τον ευγενή και αξιόλογο καθηγητή, αλλά ειλικρινά... Ώρες ώρες μου θυμίζει το Βασιλάκη Καιλα... Ο οποίος, μίλησε πάλι για τις επόμενες κρίσιμες εβδομάδες... Πάντως είναι θετικο πως τα μαγαζιά πήραν παράταση μέχρι 27 Απρίλη και όχι 10 Μαϊου...

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλα νέα, κακές γλώσσες στο νησί λένε ότι τα σούπερμάρκετ σήμερα είχαν αυξημένη κίνηση από ανθρώπους που δεν ήταν εδώ τον προηγούμενο καιρό, οι οποίοι δεν είχαν προνοήσει τουλάχιστον να έρθουν εφοδιασμένοι για να μείνουν σπίτι τους έστω για μια βδομάδα....

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Σε άλλα νέα, κακές γλώσσες στο νησί λένε ότι τα σούπερμάρκετ σήμερα είχαν αυξημένη κίνηση από ανθρώπους που δεν ήταν εδώ τον προηγούμενο καιρό, οι οποίοι δεν είχαν προνοήσει τουλάχιστον να έρθουν εφοδιασμένοι για να μείνουν σπίτι τους έστω για μια βδομάδα....

 

Και πως ήρθαν καλέ??? Αφού υποτίθεται υπάρχει έλεγχος!!! Μήπως είχαν έρθει πριν μέρες, ήταν όντως στα σπίτια τους και τους τελείωσαν τα εφόδια και απλά τώρα βγήκαν για ανεφοδιασμό??? (Λέω εγώ τώρα....)

Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2020 at 4:40 ΜΜ, Sansa είπε:

Να πω κι εγώ την ταπεινή μου άποψη. Αναφερω εξαρχής οτι δεν είμαι οικονομολόγος, είχα κάνει στο πανεπιστήμιο μάθημα στα οικονομικά εφαρμοσμένο στη δική μου επιστήμη. Σίγουρα πιστεύω θα πληγεί η οικονομία σε όλα τα κράτη αλλά δεν νομίζω ότι θα ξεπεράσει την κρίση του 2008. 

 Επειδή είχαμε διάφορα χαριτωμένα ήδη στο γραφείο, με απολύσεις, μειώσεις μισθών, εκ περιτροπής εργασία κλπ, μιλήσαμε αρκετοί με επιθεώρηση εργασίας. Αυτό που μας είπαν οι ομολογουμένως συμπαθέστατοι υπάλληλοι με τους οποίους συζητήσαμε, είναι ότι από τα μέχρι τώρα στοιχεία, πάμε για κάτι πολύ χειρότερο από το 2008 :( 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 Επειδή είχαμε διάφορα χαριτωμένα ήδη στο γραφείο, με απολύσεις, μειώσεις μισθών, εκ περιτροπής εργασία κλπ, μιλήσαμε αρκετοί με επιθεώρηση εργασίας. Αυτό που μας είπαν οι ομολογουμένως συμπαθέστατοι υπάλληλοι με τους οποίους συζητήσαμε, είναι ότι από τα μέχρι τώρα στοιχεία, πάμε για κάτι πολύ χειρότερο από το 2008 :( 

Οι απολύσεις δεν έχουν απαγορευτεί υποτίθεται;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Οι απολύσεις δεν έχουν απαγορευτεί υποτίθεται;

Πάντα βρίσκουν κόλπα... Και στην εταιρεία του συζύγου, ήδη ξεκίνησαν την εφαρμογή για παύση κατά 50% του προσωπικού, παρότι ακόμα λειτουργούν κανονικά... Ευτυχώς το πόστο του συζύγου δεν έχει θιχτεί ακόμα, αλλά αν συνεχιστεί όλο αυτό σιγουρα κάποιους θα τους πάρει η μπάλα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Επανερχομαι μετα απο αρκετες μερες, εχετε γραψει παρα πολλα και δεν προλαβαινω να σας διαβασω! Ομως την εβδομαδα που μας περασε ημουν πολυ "μεσα στα πραγματα" και απ'οτι φαινεται θα συνεχισω να ειμαι! Επισης συζητησα επι προσωπικου με λοιμωξιολογους για το θεμα και ειδα και στην πραξη τι παιζει. Αρα εχουμε και λεμε:

Οι μισοι σχεδον νοσηλευομενοι (οχι διασωληνωμενοι) ειναι κατω των 55. Μπορει να μην ειναι παιδια, ομως ειναι σε λειτουργικες και παραγωγικες ηλικιες,οποτε το θεωρω σημαντικο.

Αν κανεις πνευμονια απο covid εχει πολυ βαρια κλινικη εικονα με μακρα περιοδο αναρρωσης. Αρα ανεξαρτητως τι γραφεται στα νουμερα, ο γιατρος ξερει πααααρα πολυ καλα απο τι πεθανε ο ασθενης. Δεν μπερδευεις εναν θανατο απο εγκεφαλικο  και μια πιθανη εισροφηση με μια ιογενη πνευμονια!

Οντως οι θανατοι ειναι λιγοι, ομως ειναι νωρις να ανοιξουμε. Λογω του χαμηλου ποσοστου κρουσματων ο πληθυσμος δεν εχει ανοσοποιηθει επαρκως οποτε υπαρχει μια υφερπουσα λοιμωξη στην κοινοτητα με τρομερη μεταδοτικοτητα που με το που θα αρθουν τα μετρα θα ξεκινησει ολο απο την αρχη. Πρεπει λοιπον να εξαφανιστει ο ιος στην κοινοτητα για να ξαναεχουμε επαφες. Τωρα ειμαστε στην επιπεδωση της καμπυλης. Περιμενουμε να αρχισει να πεφτει. Συνηθως κανει να πεσει οσο καιρο κανει να ανεβει.

Δεν μπορουμε να συγκρινουμε τον κορονοιο με καμια αλλη παθηση. Σε καμια περιπτωση δεν ειχαμε 1000 νεκρους σε μια μερα ενω εχουμε λαβει ολα τα απαραιτητα μετρα για να το αποφυγουμε.

Αν καταρρευσει το συστημα υγειας τοτε θα καταρρευσει και η οικονομια. Αρα ειτε παρουμε μετρα ειτε οχι, η οικονομικη καταστροφη ειναι αναποφευκτη (αυτο ειναι προσωπικη γνωμη)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...