Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 42 λεπτά , love kids είπε:

Αυτό με τα self-tests γελοιότητα και δεν μπορεί κανείς να πει και τίποτα για όσους απλά δηλώνουν ένα self-test χωρίς να το κάνουν για να μπουν στα μαγαζιά. Πόσο πια να συμμετέχουμε στο θέατρο του παραλόγου; 

Ενταξει αυτό δεν υπάρχει. Κανεις σήμερα το σελφ για να πάει το παιδί αύριο σχολείο, αλλά αν μετά το πάρεις για να μπεις σ ένα μαγαζί, δεν θα μετράει γιατί έχει χτεσινή ημερομηνία η κάρτα; αυτό είναι απίστευτη δυσκολία για όποιον ειδικά έχει μικρό παιδί που το παίρνει παντού, κ μπορεί να πρέπει να πάει κάπου. Ειλικρινα θα εκπλαγώ αν ακούσω ότι κάποιος γονιός αγοράζει παραπάνω σελφ τεστ για να τα κάνει μέσα στην εβδομάδα για να πάει να ψωνίσει κάτι. Να κανεις ένα παραπάνω σελφ πριν από ένα πάρτι, ή μετά από μια συγκέντρωση, το καταλαβαίνω. να κανεις τεστ μεσοβδόμαδα με τη σχολική κάρτα σε ισχύ, είναι εξωφρενικό. 

1 ώρα πρίν, Sunshine8 είπε:

Από ότι έχω καταλάβει όταν βρίσκεται κρούσμα σε τμήμα σπάνια βρίσκεται δεύτερο ή τρίτο. Σε γενικές γραμμές δηλ η κατάσταση θεωρείται(δεν ξέρω αν είναι) ελεγχόμενη για την ώρα στα σχολεία.Οπότε θα μου έκανε μεγάλη εντύπωση να έκλειναν, αν κ για να πω την αλήθεια δεν ξέρω τι προτιμώ αυτή τη στιγμή, αν δεν δούλευα νομίζω να έκλειναν για λίγο τώρα που δουλεύω θα δυσκολευτουμε. Και για να μην πω ψέματα στο προνήπιο τώρα δύο μήνες ο γιος μου έχει κάνει τεράστια πρόοδο, σχεδόν γράφει κ διαβάζει μόνος του απλές λέξεις, πρέπει να κάνουν ουσιαστική δουλειά

 

τα κρπυσματα σε παιδιά αυξάνονται πολύ πάντως. αλλά η μετάδοση δεν είναι απαραίτητα σχολική. έχουν υπάρξει περιπτώσεις υπερμεταδοσης στα πρόθυρα του 50%, αλλά κ περιπτώσεις που δεν ανιχνεύτηκε κανένα παραπάνω κρουσμα. Στην πρωτοβάθμια η μετάδοση είναι ευκολότερη, στη δευτεροβάθμια ειβαι τα παιδιά εμβολιασμενα σε κάποιον βαθμό κ επίσης πιστεύω ότι έχουν πιο παγιωμένες παρέες κ αν είναι να γίνει κάτι θα γίνει μεταξύ των φίλων κ όχι σε όλο το τμήμα. 

1 hour ago, Anna3011 είπε:

Μόνο εγώ είμαι εκτός πραγματικότητας που θεωρώ ότι τα σχολεία δε θα κλείσουν ή τουλάχιστον ότι δε θα είναι τα πρώτα που θα κλείσουν σε περίπτωση εξτρα μέτρων; Στις φήμες των προηγούμενων ημερών για κλείσιμο βγήκαν και είπαν ότι η κατάσταση είναι ελεγχόμενη και η διασπορά στα σχολεία δείχνει περιορισμένη. Δε μπορώ να φανταστώ ότι θα ξεκινήσουν από εκεί εκτός αν μιλάμε για σκληρό λοκντάουν που ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω. Έχω τραύματα από τα προηγούμενα. Σε κάθε περίπτωση προετοιμάζομαι για τα χειρότερα αφού ούτως ή άλλως στο θέατρο του παραλόγου ζούμε όλον αυτό τον καιρό.

Μέχρι πρότινος κ εγω δεν το σκεφτόμουν, αλλά αφού αρχίζουν σε άλλες χώρες, δεν θα με εκπλήξει ένα λοκνταουν ελληνικής πατέντας. λογικά όμως θα κλείσουν κάποιοι χώροι μαζικών συγκεντρώσεων πρώτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Συγνώμη κορίτσια θα ρωτήσω γιατί τα έχω μπερδέψει. Αν πας κάπου 24 ώρες  μετά το σελφ του σχολείου σκαναρωντας τον κωδικο είσαι οκ, σωστά? Αν χρειαστεί να κάνει επιπλέον σελφ το παιδί που το δηλώνεις για να πάρεις κωδικό? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Συγνώμη κορίτσια θα ρωτήσω γιατί τα έχω μπερδέψει. Αν πας κάπου 24 ώρες  μετά το σελφ του σχολείου σκαναρωντας τον κωδικο είσαι οκ, σωστά? Αν χρειαστεί να κάνει επιπλέον σελφ το παιδί που το δηλώνεις για να πάρεις κωδικό? 

Δεν νομίζω ότι έχει καταλάβει κανεις. μπορείς λογικά να ξαναβγαλεις σχολική κάρτα. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Μόνο εγώ είμαι εκτός πραγματικότητας που θεωρώ ότι τα σχολεία δε θα κλείσουν ή τουλάχιστον ότι δε θα είναι τα πρώτα που θα κλείσουν σε περίπτωση εξτρα μέτρων; Στις φήμες των προηγούμενων ημερών για κλείσιμο βγήκαν και είπαν ότι η κατάσταση είναι ελεγχόμενη και η διασπορά στα σχολεία δείχνει περιορισμένη. Δε μπορώ να φανταστώ ότι θα ξεκινήσουν από εκεί εκτός αν μιλάμε για σκληρό λοκντάουν που ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω. Έχω τραύματα από τα προηγούμενα. Σε κάθε περίπτωση προετοιμάζομαι για τα χειρότερα αφού ούτως ή άλλως στο θέατρο του παραλόγου ζούμε όλον αυτό τον καιρό.

Θα βγουν να πουν ότι τους ενοχλεί η κινητικότητα των γονέων .αν το κάνουν αυτό θα πρέπει 9μως να κλείσουν κ τις δραστηριοτητες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Θα βγουν να πουν ότι τους ενοχλεί η κινητικότητα των γονέων .αν το κάνουν αυτό θα πρέπει 9μως να κλείσουν κ τις δραστηριοτητες

αυτο ειναι ο μοναδικος λογος που πιστευω οτι τους κραταει.οποτε για 1-2βδομαδες πριν τις γιορτες δ θα ειναι θεμα

εμεις εχουμε αρκετα τεστ,καποια στιγμη ειχα παρει κ το καλοκαιρι που εδιναν σε παιδια κ ετσι τα εχω.η αληθεια ειναι οτι αν παω αγορα θα ειναι τριτη-πεμπτη-παρασκευη,οποτε δ με πειραζει να κανω βαρια ενα επιπλεον,τα κανω πλεον τριτη κ παρασκευη πρωι.ακομη ομως κ αν εχουμε πχ να παμε καπου σ/κ θα κανω,δ εχω θεμα.καλυτερα να δινανε παραπανω τεστ,να κανανε πχ 3τα παιδια κ να ισχυε η σχολικη καρτα

επισης απο οσο ξερω η σχολικη καρτα δ σκαναρεται,δ ξερω αν βαζουν καπου τον κωδικο.απλα γραφει ποτε δηλωθηκε κ ισως το βλεπουν ετσι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 22 λεπτά , vicky86 είπε:

αυτο ειναι ο μοναδικος λογος που πιστευω οτι τους κραταει.οποτε για 1-2βδομαδες πριν τις γιορτες δ θα ειναι θεμα

εμεις εχουμε αρκετα τεστ,καποια στιγμη ειχα παρει κ το καλοκαιρι που εδιναν σε παιδια κ ετσι τα εχω.η αληθεια ειναι οτι αν παω αγορα θα ειναι τριτη-πεμπτη-παρασκευη,οποτε δ με πειραζει να κανω βαρια ενα επιπλεον,τα κανω πλεον τριτη κ παρασκευη πρωι.ακομη ομως κ αν εχουμε πχ να παμε καπου σ/κ θα κανω,δ εχω θεμα.καλυτερα να δινανε παραπανω τεστ,να κανανε πχ 3τα παιδια κ να ισχυε η σχολικη καρτα

επισης απο οσο ξερω η σχολικη καρτα δ σκαναρεται,δ ξερω αν βαζουν καπου τον κωδικο.απλα γραφει ποτε δηλωθηκε κ ισως το βλεπουν ετσι

Φοβαμαι μην μας κλείσουν μέσα παραμονες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Ilaeira είπε:

Ξέρετε σε τι φάσεις ανοίγει η πλατφόρμα για την τρίτη δόση; Μπήκα σήμερα στο gov για να κλείσω ραντεβού αλλά δεν μου δίνει τη δυνατότητα. 

Οθτε κ σε μένα.λογικα 15 μέρες πριν 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Ξέρετε σε τι φάσεις ανοίγει η πλατφόρμα για την τρίτη δόση; Μπήκα σήμερα στο gov για να κλείσω ραντεβού αλλά δεν μου δίνει τη δυνατότητα. 

15 μέρες πριν έχουν πει. εγω έκλεισα προχτές. 

 

8 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Φοβαμαι μην μας κλείσουν μέσα παραμονες

ξέρεις πώς το φοβάμαι; γιατί αν είναι να μας κλείσουν κ δεν το κάνουν τώρα, δεν υπάρχουν περιθωρια, θα κλειστούμε μέσα στις γιορτές… 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Θα βγουν να πουν ότι τους ενοχλεί η κινητικότητα των γονέων .αν το κάνουν αυτό θα πρέπει 9μως να κλείσουν κ τις δραστηριοτητες

Η αλήθεια είναι ότι αν τα σχολεία είναι ανοιχτά κ δεν υπάρχει κ πολλή τηλεργασθα, χάνεται η έννοια του λοκνταουν αφού διατηρείς τη καθημερινότητα σου. Όμως αυτό σαν δικαιολογία, ακουγόταν αστεία από πέρσι. Οι δραστηριότητες θα μπορούσαν να κλείσουν και ασχέτως σχολείων, δεν είναι ίδια η προτεραιότητα και συχνά δεν τηρούνται μέτρα λόγω αδιαφορίας ή λόγω φύσης της δραστηριότητας. 

9 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

αυτο ειναι ο μοναδικος λογος που πιστευω οτι τους κραταει.οποτε για 1-2βδομαδες πριν τις γιορτες δ θα ειναι θεμα

εμεις εχουμε αρκετα τεστ,καποια στιγμη ειχα παρει κ το καλοκαιρι που εδιναν σε παιδια κ ετσι τα εχω.η αληθεια ειναι οτι αν παω αγορα θα ειναι τριτη-πεμπτη-παρασκευη,οποτε δ με πειραζει να κανω βαρια ενα επιπλεον,τα κανω πλεον τριτη κ παρασκευη πρωι.ακομη ομως κ αν εχουμε πχ να παμε καπου σ/κ θα κανω,δ εχω θεμα.καλυτερα να δινανε παραπανω τεστ,να κανανε πχ 3τα παιδια κ να ισχυε η σχολικη καρτα

επισης απο οσο ξερω η σχολικη καρτα δ σκαναρεται,δ ξερω αν βαζουν καπου τον κωδικο.απλα γραφει ποτε δηλωθηκε κ ισως το βλεπουν ετσι

Ενταξει αν είναι για προγραμματισμένα ψώνια κανεις κ ένα τεστ παραπάνω, δεν έγινε τίποτα. Αλλά φαντάσου να πάρεις το παιδί απ το σχολείο μια μέρα κ να σου έχει προκύψει εκτακτως μια ανάγκη να πας κάπου επειγόντως πχ θες κάτι αναλώσιμο του εκτυπωτή ή σου έσπασε το τακούνι κ πρέπει να το αφήσεις. Είναι τρελό όλο αυτό, ένα χαρτι που ισχυε για να είναι το παιδί στριμωγμένο με άλλα 25, να μην ισχύει το μεσημέρι αλλού αλλά να εξακολουθεί να ισχύει το άλλο πρωί στο σχολείο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Η αλήθεια είναι ότι αν τα σχολεία είναι ανοιχτά κ δεν υπάρχει κ πολλή τηλεργασθα, χάνεται η έννοια του λοκνταουν αφού διατηρείς τη καθημερινότητα σου. Όμως αυτό σαν δικαιολογία, ακουγόταν αστεία από πέρσι. Οι δραστηριότητες θα μπορούσαν να κλείσουν και ασχέτως σχολείων, δεν είναι ίδια η προτεραιότητα και συχνά δεν τηρούνται μέτρα λόγω αδιαφορίας ή λόγω φύσης της δραστηριότητας. 

Ενταξει αν είναι για προγραμματισμένα ψώνια κανεις κ ένα τεστ παραπάνω, δεν έγινε τίποτα. Αλλά φαντάσου να πάρεις το παιδί απ το σχολείο μια μέρα κ να σου έχει προκύψει εκτακτως μια ανάγκη να πας κάπου επειγόντως πχ θες κάτι αναλώσιμο του εκτυπωτή ή σου έσπασε το τακούνι κ πρέπει να το αφήσεις. Είναι τρελό όλο αυτό, ένα χαρτι που ισχυε για να είναι το παιδί στριμωγμένο με άλλα 25, να μην ισχύει το μεσημέρι αλλού αλλά να εξακολουθεί να ισχύει το άλλο πρωί στο σχολείο. 

Πρέπει όμως να ζήσουν και αυτοί οι επαγγελματίες και τα παιδιά τις έχουν ανάγκη. 

Χθες ήμουν πάλι για εκπαίδευση στο σχολείο.

Οχι καμπανάκι οι καμπάνες της Μητρόπολης ηχησαν στα αυτιά μου με όλα αυτά που θα έπρεπε να γίνουν για την ανάπτυξη του παιδιού.. θα εινσι τραγικό να κλείσει ο .τισηποτεψπαρεχειβεκπαιδευση στα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Πρέπει όμως να ζήσουν και αυτοί οι επαγγελματίες και τα παιδιά τις έχουν ανάγκη. 

Χθες ήμουν πάλι για εκπαίδευση στο σχολείο.

Οχι καμπανάκι οι καμπάνες της Μητρόπολης ηχησαν στα αυτιά μου με όλα αυτά που θα έπρεπε να γίνουν για την ανάπτυξη του παιδιού.. θα εινσι τραγικό να κλείσει ο .τισηποτεψπαρεχειβεκπαιδευση στα παιδιά.

Όλοι οι επαγγελματίες θέλουν να ζήσουν.  Κι επειδή το κρατοσ δεν θέλει να στηρίξει κανέναν επαγγελματία, ειδικά μικρών συμφερόντων, φοβάμαι ότι το κλείσιμο των σχολείων είναι μια εύκολη  φτηνή λύση, οπως φάνηκε και περσι. Αλλά αν είναι να συζητάμε για κλείσιμο σχολείων, ας κλείσουν πρώτα οι δραστηριότητες. Στις δραστηριότητες μπορούν να συμβάλουν κάπως και οι γονείς. Στο σχολείο όμως, όχι. κι αν πάμε σε τηλεκπαίδευση, θα θιγούν πρώτα όλα τα παιδιά που το οικογενειακό τους υπόβαθρο (οικονομικό, μορφωτικό, κοινωνικό, γεωγραφικό κλπ) δεν επιτρέπει δραστηριότητες, άρα έχουν ανάγκη το σχολείο περισσότερο απ όλους. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Η αλήθεια είναι ότι αν τα σχολεία είναι ανοιχτά κ δεν υπάρχει κ πολλή τηλεργασθα, χάνεται η έννοια του λοκνταουν αφού διατηρείς τη καθημερινότητα σου. Όμως αυτό σαν δικαιολογία, ακουγόταν αστεία από πέρσι. Οι δραστηριότητες θα μπορούσαν να κλείσουν και ασχέτως σχολείων, δεν είναι ίδια η προτεραιότητα και συχνά δεν τηρούνται μέτρα λόγω αδιαφορίας ή λόγω φύσης της δραστηριότητας. 

Ενταξει αν είναι για προγραμματισμένα ψώνια κανεις κ ένα τεστ παραπάνω, δεν έγινε τίποτα. Αλλά φαντάσου να πάρεις το παιδί απ το σχολείο μια μέρα κ να σου έχει προκύψει εκτακτως μια ανάγκη να πας κάπου επειγόντως πχ θες κάτι αναλώσιμο του εκτυπωτή ή σου έσπασε το τακούνι κ πρέπει να το αφήσεις. Είναι τρελό όλο αυτό, ένα χαρτι που ισχυε για να είναι το παιδί στριμωγμένο με άλλα 25, να μην ισχύει το μεσημέρι αλλού αλλά να εξακολουθεί να ισχύει το άλλο πρωί στο σχολείο. 

καλα εννοειται συμφωνω ειναι τραγικο.γι αυτο λεω να δινανε περισσοτερα τεστ αν χρειαζεται επιπλεον

ετυχε σε γνωστη μου,πηγε να παρει ενα δωρο,νομιζω απλα ξεχασε το χαρτι νοσησης της κορης της,δ μπορεσε να μπει σε τυπου πολυκαταστημα κ πηγε σε βιβλιοπωλειο κ το παιδι περιμενε στην πορτα

πρίν από 21 λεπτά , Έσπερος είπε:

Όλοι οι επαγγελματίες θέλουν να ζήσουν.  Κι επειδή το κρατοσ δεν θέλει να στηρίξει κανέναν επαγγελματία, ειδικά μικρών συμφερόντων, φοβάμαι ότι το κλείσιμο των σχολείων είναι μια εύκολη  φτηνή λύση, οπως φάνηκε και περσι. Αλλά αν είναι να συζητάμε για κλείσιμο σχολείων, ας κλείσουν πρώτα οι δραστηριότητες. Στις δραστηριότητες μπορούν να συμβάλουν κάπως και οι γονείς. Στο σχολείο όμως, όχι. κι αν πάμε σε τηλεκπαίδευση, θα θιγούν πρώτα όλα τα παιδιά που το οικογενειακό τους υπόβαθρο (οικονομικό, μορφωτικό, κοινωνικό, γεωγραφικό κλπ) δεν επιτρέπει δραστηριότητες, άρα έχουν ανάγκη το σχολείο περισσότερο απ όλους. 

συμφωνω με την μαγιοπουλας

τα αποτελεσματα στα παιδια ειναι εμφανεστατα

δ γινεται να ειναι ολη μερα σε μια οθονη κ να κανουν μαθημα,να μην ξεδινουν αλλιως

ουτε ειναι λογικο να ασχολουνται μονο με μαθηματα

πως να βοηθησουν οι γονεις δλδ;να πληρωνουν κλειστες δραστηριοτητες;

η θα κλεισουμε τα σχολεια κ θα πηγαινουν δραστηριοτητες,παιδοτοπους,για καφε,φαγητο κ ψωνια;

εννοειται συμφωνω ομως εσπερος για τα παιδια που δ εχουν την δυνατοτητα ουτε για τηλεκπαιδευση

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Έσπερος είπε:

Όλοι οι επαγγελματίες θέλουν να ζήσουν.  Κι επειδή το κρατοσ δεν θέλει να στηρίξει κανέναν επαγγελματία, ειδικά μικρών συμφερόντων, φοβάμαι ότι το κλείσιμο των σχολείων είναι μια εύκολη  φτηνή λύση, οπως φάνηκε και περσι. Αλλά αν είναι να συζητάμε για κλείσιμο σχολείων, ας κλείσουν πρώτα οι δραστηριότητες. Στις δραστηριότητες μπορούν να συμβάλουν κάπως και οι γονείς. Στο σχολείο όμως, όχι. κι αν πάμε σε τηλεκπαίδευση, θα θιγούν πρώτα όλα τα παιδιά που το οικογενειακό τους υπόβαθρο (οικονομικό, μορφωτικό, κοινωνικό, γεωγραφικό κλπ) δεν επιτρέπει δραστηριότητες, άρα έχουν ανάγκη το σχολείο περισσότερο απ όλους. 

Οχι.δεν μπορώ να κάνω στο παιδί μου ούτε πολεμική τέχνη ούτε χορό ούτε θεατρική αγωγή ουτε τιποτα απ όλα αυτά.και εχουνναναγκη να ζήσουν και αυτοί οι άνθρωποι.εθσαι στο δημόσιο κ ο μισθός σου θα πέσει βρέξει χιονίσει.και ποιος σου είπε ότι δεν τηρούν τα μέτρα?και όχι δεν θέλω το παιδί μου για τρίτη χρονιά να μείνει μακριά απ όλα αυτά.και επίσης πολλοί ενήλικες έχουν ανάγκη να κάνουν δραστηριότητες.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Συγνώμη κορίτσια θα ρωτήσω γιατί τα έχω μπερδέψει. Αν πας κάπου 24 ώρες  μετά το σελφ του σχολείου σκαναρωντας τον κωδικο είσαι οκ, σωστά? Αν χρειαστεί να κάνει επιπλέον σελφ το παιδί που το δηλώνεις για να πάρεις κωδικό? 

επειδη δηλωσαμε το σημερινο κ το προσεξα.πριν πατησεις εκτυπωση,εκει που εχει τον κωδικο σε ενα πρασινο πλαισιο,εχει κ κωδικο qr,οποτε λογικα μπορουν να το σκαναρουν κ να δουν τι ωρα δηλωθηκε

για το σχολειο δηλωνεις στο edupass,για δραστηριοτητες κ αλλους λογους(πχ ψωνια)στη σχολικη καρτα οπως παλια.η διαφορα ειναι οτι στο πρωτο φαινεται κ το σχολειο που φοιτα το παιδι

πρίν από 22 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Οχι.δεν μπορώ να κάνω στο παιδί μου ούτε πολεμική τέχνη ούτε χορό ούτε θεατρική αγωγή ουτε τιποτα απ όλα αυτά.και εχουνναναγκη να ζήσουν και αυτοί οι άνθρωποι.εθσαι στο δημόσιο κ ο μισθός σου θα πέσει βρέξει χιονίσει.και ποιος σου είπε ότι δεν τηρούν τα μέτρα?και όχι δεν θέλω το παιδί μου για τρίτη χρονιά να μείνει μακριά απ όλα αυτά.και επίσης πολλοί ενήλικες έχουν ανάγκη να κάνουν δραστηριότητες.

εγω αλλο καταλαβα.να συμβαλλουν οι γονεις στους επαγγελματιες δραστηριοτητων

καλα δ σκεφτομαι οτι δ θα παει ο μικρος μπαλα κ δ θα μαθει να παιζει,αλλα οτι γενικα κανει κτ.θα παιξουν με τον αντρα μου,το ιδιο ειναι;τους κανονες θελουν,την πειθαρχια απο τον προπονητη,την επικοινωνια με τους συμπαικτες.να μην πηγαινει σχολειο,να κανει παλι τηλεκπαιδευση ποση ωρα μεχρι κ γυμναστικη,να χασει γενικα την καθερινοτητα του..δ με απασχολει που δ θα παει μπαλετο η κορη,αλλα οτι παλι δ θα κανει τπτ.ποσες βολτες να κανεις στη γειτονια;η οκ,αφου θα ειναι τα μαγαζια ανοιχτα ας πηγαινουμε εκει;

δ εχει καμια σχεση με το ποσο δραστηρια ειναι μια οικογενεια.η αν κανουν στο σπιτι εκπαιδευτικα παιχνιδια

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι δραστηριότητες δεν είναι πιο σημαντικές από το σχολείο όμως. ΤΟ σχολείο είναι για όλα τα παιδιά. Οι δραστηριότητες δεν είναι για όλους, δεν κάνουν όλοι, δεν είναι εξίσου αναγκαίες και δεν μπορούμε να τα βάζουμε στο ίδιο καζάνι. Οι περισσότερες δραστηριότητες που περιλαμβάνουν αθλητισμό κατ' αρχάς γίνονται χωρις μάσκα, όπως και πολλές μουσικές. Άρα δεν υπάρχουν μέτρα. Αν είναι να περιορίσουμε τη διασπορά, προφανώς είναι σημαντικότερο να κλείσουν οι δραστηριότητες, παρά τα σχολεία. Δλαδή τι θα προτιμούσατε; Κλειστά σχολεια με ανοιχτές δραστηριότητες; 

Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα μπορει να ακουγονται ανουσια οταν υπαρχουν παιδια που κλειστα σχολεια σημαινει καθολου μαθημα.που ουτως η αλλως δ εχουν την δυνατοτητα για δραστηριοτητες.αλλα δ μιλαμε γενικα για τις κοινωνικες διαφορες

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Έσπερος said:

Όλοι οι επαγγελματίες θέλουν να ζήσουν.  Κι επειδή το κρατοσ δεν θέλει να στηρίξει κανέναν επαγγελματία, ειδικά μικρών συμφερόντων, φοβάμαι ότι το κλείσιμο των σχολείων είναι μια εύκολη  φτηνή λύση, οπως φάνηκε και περσι. Αλλά αν είναι να συζητάμε για κλείσιμο σχολείων, ας κλείσουν πρώτα οι δραστηριότητες. Στις δραστηριότητες μπορούν να συμβάλουν κάπως και οι γονείς. Στο σχολείο όμως, όχι. κι αν πάμε σε τηλεκπαίδευση, θα θιγούν πρώτα όλα τα παιδιά που το οικογενειακό τους υπόβαθρο (οικονομικό, μορφωτικό, κοινωνικό, γεωγραφικό κλπ) δεν επιτρέπει δραστηριότητες, άρα έχουν ανάγκη το σχολείο περισσότερο απ όλους. 

Καλά, δεν είπε κανείς να κλείσουν τα σχολεία και να μείνουν οι δραστηριότητες ανοιχτές, αλλά το περσινό χάλι, δεν πρέπει να επαναληφθεί. Και οι άνθρωποι αυτοί πρέπει να ζήσουν, και τα παιδιά έχουν ανάγκη τη ρουτίνα τους και τις δραστηριότητες τους. Η περσινή χρονιά τους έκανε μεγάλο κακό. Τα μέτρα , τουλάχιστον σε αυτά που κάνει ο δικός μου , τηρούνται σχεδόν ευλαβικά. Σε αντίθεση με ΄χώρους διασκέδασης-ΜΜΜ-δημόσιες υπηρεσίες κτλ.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Έσπερος είπε:

Οι δραστηριότητες δεν είναι πιο σημαντικές από το σχολείο όμως. ΤΟ σχολείο είναι για όλα τα παιδιά. Οι δραστηριότητες δεν είναι για όλους, δεν κάνουν όλοι, δεν είναι εξίσου αναγκαίες και δεν μπορούμε να τα βάζουμε στο ίδιο καζάνι. Οι περισσότερες δραστηριότητες που περιλαμβάνουν αθλητισμό κατ' αρχάς γίνονται χωρις μάσκα, όπως και πολλές μουσικές. Άρα δεν υπάρχουν μέτρα. Αν είναι να περιορίσουμε τη διασπορά, προφανώς είναι σημαντικότερο να κλείσουν οι δραστηριότητες, παρά τα σχολεία. Δλαδή τι θα προτιμούσατε; Κλειστά σχολεια με ανοιχτές δραστηριότητες; 

οχι βεβαια.εννοειται το σχολειο ειναι προτεραιοτητα.δ ειναι εξισου αναγκαιες,αλλα οχι οτι δ ειναι καθολου

υπαρχουν αθλητικες που γινονται κ σε εξωτερικο χωρο

εννοειται αν κλεισουν τα σχολεια θα κλεισουν κ οι δραστηριοτητες

αλλα θα κλεισουν πρωτα τις δραστηριοτητες;θα τις στηριξουν οικονομικα;επειδη δυσκολο το θεωρω,σκεφτομαι μην κανουν την αλλη πρωτοτυπια.κλειστα σχολεια,ανοιχτες δραστηριοτητες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Έσπερος είπε:

Οι δραστηριότητες δεν είναι πιο σημαντικές από το σχολείο όμως. ΤΟ σχολείο είναι για όλα τα παιδιά. Οι δραστηριότητες δεν είναι για όλους, δεν κάνουν όλοι, δεν είναι εξίσου αναγκαίες και δεν μπορούμε να τα βάζουμε στο ίδιο καζάνι. Οι περισσότερες δραστηριότητες που περιλαμβάνουν αθλητισμό κατ' αρχάς γίνονται χωρις μάσκα, όπως και πολλές μουσικές. Άρα δεν υπάρχουν μέτρα. Αν είναι να περιορίσουμε τη διασπορά, προφανώς είναι σημαντικότερο να κλείσουν οι δραστηριότητες, παρά τα σχολεία. Δλαδή τι θα προτιμούσατε; Κλειστά σχολεια με ανοιχτές δραστηριότητες; 

Δεν πιστεύω ότι την διασπορά την κάνει το κολυμβητηριο πχ.τα θέλω κ τα δύο ανοιχτα.

Έχουνε ομως κ άλλη φιλοσοφία κ άλλη σκέψη κ άλλο τρόπο ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν διαφωνώ. Προφανώς το κλείσιμο των σχολείων, από τη στιγμη που υπάρχει εμβολιασμός των ενηλίκων, θα έπρεπε να είναι η τελευταία επιλογή κι ενώ θα έχουν κλείσει τα πάντα και η τηλεργασία θα είναι υποχρεωτική. Αλλά το έργο το έχουμε ξαναδεί, πέρσι κάποια στιγμή ήταν ανοιχτά κομμωτήρια και κέντρα αισθητικής και κλειστά σχολεία. Δεν θα μου κάνει καμία εντύπωση αν κλείσουν τα σχολεία 1 βδομάδα πριν κ μετά τις γιορτές, επειδή είναι ανέξοδο για το κράτος, και μείνουν ανοιχτά άλλα. Και το θεωρώ απαράδεκτο. Αυτό λέω. Συνολικά πάντως, επειδή πολλά κρούσματα βρίσκονται σε παιδιά, και αυτό φέρνει μια αναστάτωση σε όλους, ακόμα και τη διαδικασία να πηγαίνεις για ραπιντ και τις χαμένες διδακτικές ώρες, είναι άσχημο να συμβαίνει αυτό εξαιτίας των εξωσχολικών δραστηριοτήτων να διαταράσσεται η λειτουργία του σχολείου. 

Link to comment
Share on other sites

κ σε μας τηρουνται τα μετρα

κ δ εχει υπαρξει κρουσμα-διασπορα

δ μπορω να ξερω τι συμβαινει παντου,απλα τα αναφερω σαν προσωπικη εμπειρια

τα περισσοτερα κρουσματα σε παιδια εδω που μενω ειναι μεγαλυτερης ηλικιας,που πιστευω ειναι κυριως στην κοινωνικη ζωη των παιδιων κ οχι σε οργανωμενες δραστηριοτητες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν πιστεύω ότι την διασπορά την κάνει το κολυμβητηριο πχ.τα θέλω κ τα δύο ανοιχτα.

Έχουνε ομως κ άλλη φιλοσοφία κ άλλη σκέψη κ άλλο τρόπο ζωής.

κολυμβητήριο ή ανοιχτή άθληση λογικά δεν κάνει διασπορά. προπονήσεις χωρίς μάσκα σε κλειστό γήπεδο όμως, δεν νομίζω ότι είναι αθώες. φυσικά ούτε το ομαδικό μουσικό που κάνουμε εμείς είναι αθώο, κι ας είναι μόνο 3-5 παιδιά κάθε φορά. δεν εξαιρώ τον εαυτό μου. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα δεν διαφωνώ. Προφανώς το κλείσιμο των σχολείων, από τη στιγμη που υπάρχει εμβολιασμός των ενηλίκων, θα έπρεπε να είναι η τελευταία επιλογή κι ενώ θα έχουν κλείσει τα πάντα και η τηλεργασία θα είναι υποχρεωτική. Αλλά το έργο το έχουμε ξαναδεί, πέρσι κάποια στιγμή ήταν ανοιχτά κομμωτήρια και κέντρα αισθητικής και κλειστά σχολεία. Δεν θα μου κάνει καμία εντύπωση αν κλείσουν τα σχολεία 1 βδομάδα πριν κ μετά τις γιορτές, επειδή είναι ανέξοδο για το κράτος, και μείνουν ανοιχτά άλλα. Και το θεωρώ απαράδεκτο. Αυτό λέω. 

συμφωνω απολυτα σε αυτα

απλα δ ξερουμε αν συμβαινει η αναστατωση λογω δραστηριοτητων οπως αναφερεις

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Έσπερος είπε:

κολυμβητήριο ή ανοιχτή άθληση λογικά δεν κάνει διασπορά. προπονήσεις χωρίς μάσκα σε κλειστό γήπεδο όμως, δεν νομίζω ότι είναι αθώες. φυσικά ούτε το ομαδικό μουσικό που κάνουμε εμείς είναι αθώο, κι ας είναι μόνο 3-5 παιδιά κάθε φορά. δεν εξαιρώ τον εαυτό μου. 

Ξερεις πόσα χρόνια θα κρατήσει όλο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...