Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Χτες άνοιξε οντως η τρίτη δόση στους 5,5 μήνες για όλους. Έκλεισα ραντεβού τα ξημερώματα, αρχές Δεκεμβρίου. 

Η ημερομηνία που ανοίγει είναι από το εξάμηνο κ μετά έτσι; Υποθετω ότι δε σου δίνει ραντεβου πριν το εξάμηνο.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 19 λεπτά , dama87 είπε:

Η ημερομηνία που ανοίγει είναι από το εξάμηνο κ μετά έτσι; Υποθετω ότι δε σου δίνει ραντεβου πριν το εξάμηνο.

 

Λογικά ναι. Εμένα η πρώτη διαθέσιμη που μου έβγαλε ήταν ούτως ή άλλως 1 εβδομάδα μετά το 6μηνο γιατί εδώ που είμαι είναι πολύ χαλαροί στους ρυθμούς στο Κέντρο Υγείας, δεν σκοτώνονται να κάνουν πολλούς κάθε μέρα. Οι γονείς μου στην Αθήνα βρήκαν ημερομηνίες πανω στο 6μηνο πολύ εύκολα. 

Link to comment
Share on other sites

Όλα βαίνουν καλώς από ό,τι βλέπουμε... Χαμός γενικά... Είχαμε κλείσει και Αυστρία μες στις διακοπές των Χριστουγέννων. Δεν το ακυρώνουμε μιας και πιστεύω πως για χάρη του τουρισμού τους θα ανοίξουν τότε. Κι εδώ θα είμαστε για σχετικά μικρό χρονικό διάστημα ακόμη οπότε βιώνουμε γενικά πολλές αλλαγές. Όσο για το εδώ πρωτόκολλο για το αν μπαίνει καραντίνα εμβολιασμένος δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ισχύει. Πάντως συγγενής εκπαιδευτικός που νόσησε το παιδί της πήγαινε κανονικά στη δουλειά μιας και ήταν εμβολιασμένη. Αυτό την ενημέρωσαν ότι ισχύει από τον ΕΟΔΥ αλλά και την υπηρεσία της. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδη εκανα το astra απο τους πρωτους, η β δοση μου ειναι Ιουλιο οποτε θα περιμενω το νεο ετος για τριτη δοση. 
Δυστυχως νομιζω οτι αργα ή γρηγορα ολοι θα νοσησουμε… Κ στο σχολειο που ρωτησα αν εχουν καποιο κρουσμα μου ειπαν οχι. Ε δεν το πιστευω σε παιδικο με 5 τμηματα να μην εχουν κανενα κρουσμα. Οποτε θελουν ενημερωνουν και αν. 
Δυσκολες και φετος οι γιορτες… Καλο κουραγιο να χουμε!

Link to comment
Share on other sites

Οκ.Ευχαριστω.

Σκεφτομουν μήπως το κάνω λίγο νωρίτερα, γιατί 6μηνο κλείνω τα Χριστούγεννα, αλλά μάλλον θα πάει καμια βδ πίσω!!

 

Δεν ξέρω κ γω το γίνεται με την καραντίνα τελικά .Βλέπω ανθρώπους να κυκλοφορούν κανονικά ενώ έχουν άτομο που νοσεί στο σπίτι, παρόλα αυτά ο θείος μου είναι καραντίνα με δύο μοριακά αρνητικά  κ εμβολιασμενος φυσικά!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην Αγγλια για εμβολιασμενους ισχυει καραντινα 10 ημερων.

Νομιζω το ιδιο ισχυει κ δω.

Εκει παντως που ειναι παντου χωρις μασκες απο τον Ιουλιο, πλεον οι περισσοτεροι εχουν νοσησει και κλεινουν κ σχολεια λογω πολλων κρουσματων. Τα νοσοκομεια σε αθλια κατασταση, γιατροι δε συζηταμε, ουτε για δειγμα. Δεν ξερω καθολου για την Αυστρια τι ακριβως εχει απαγορευτει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , HopeA είπε:

Εγω επειδη εκανα το astra απο τους πρωτους, η β δοση μου ειναι Ιουλιο οποτε θα περιμενω το νεο ετος για τριτη δοση. 
Δυστυχως νομιζω οτι αργα ή γρηγορα ολοι θα νοσησουμε… Κ στο σχολειο που ρωτησα αν εχουν καποιο κρουσμα μου ειπαν οχι. Ε δεν το πιστευω σε παιδικο με 5 τμηματα να μην εχουν κανενα κρουσμα. Οποτε θελουν ενημερωνουν και αν. 
Δυσκολες και φετος οι γιορτες… Καλο κουραγιο να χουμε!

Αλήθεια θα λένε.δεν θα ρίσκαρα.ειναι υποχρεωμένοι να ενημερωσουν

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , HopeA είπε:

Στην Αγγλια για εμβολιασμενους ισχυει καραντινα 10 ημερων.

Νομιζω το ιδιο ισχυει κ δω.

Εκει παντως που ειναι παντου χωρις μασκες απο τον Ιουλιο, πλεον οι περισσοτεροι εχουν νοσησει και κλεινουν κ σχολεια λογω πολλων κρουσματων. Τα νοσοκομεια σε αθλια κατασταση, γιατροι δε συζηταμε, ουτε για δειγμα. Δεν ξερω καθολου για την Αυστρια τι ακριβως εχει απαγορευτει

 Νομίζω δεν ισχύει το ίδιο κ εδώ...Πέρα από τους εκπαιδευτικούς κ τους μαθητές που ισχύει όντως διαφορετικό πρωτόκολλο κ δεν μπαίνουν καραντίνα αλλά τεσταρονται  συνεχώς ,έχω δει κ συνταξιούχους έξω ,που έχουν άτομο που νοσεί σπίτι.

Νομίζω στους εμβολιασμούς ισχύει παρακολούθηση συμπτωμάτων κ όχι καραντίνα, αλλά κ πάλι δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά γιατί έχω μπερδευτεί...

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , dama87 είπε:

 Νομίζω δεν ισχύει το ίδιο κ εδώ...Πέρα από τους εκπαιδευτικούς κ τους μαθητές που ισχύει όντως διαφορετικό πρωτόκολλο κ δεν μπαίνουν καραντίνα αλλά τεσταρονται  συνεχώς ,έχω δει κ συνταξιούχους έξω ,που έχουν άτομο που νοσεί σπίτι.

Νομίζω στους εμβολιασμούς ισχύει παρακολούθηση συμπτωμάτων κ όχι καραντίνα, αλλά κ πάλι δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά γιατί έχω μπερδευτεί...

 

Εγώ ξέρω ότι δεν μπαίνεις καραντίνα κ μάλιστα έχω δει ρητά στις οδηγίες ότι κ όσοι φροντίζουν κρουσμα που δεν μπορεί να απομονωθεί, απλώς κάνουν εργαστηριακούς ελέγχους. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , dama87 είπε:

 Νομίζω δεν ισχύει το ίδιο κ εδώ...Πέρα από τους εκπαιδευτικούς κ τους μαθητές που ισχύει όντως διαφορετικό πρωτόκολλο κ δεν μπαίνουν καραντίνα αλλά τεσταρονται  συνεχώς ,έχω δει κ συνταξιούχους έξω ,που έχουν άτομο που νοσεί σπίτι.

Νομίζω στους εμβολιασμούς ισχύει παρακολούθηση συμπτωμάτων κ όχι καραντίνα, αλλά κ πάλι δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά γιατί έχω μπερδευτεί...

 

κ εγω αυτο ξερω.δ μπαινεις καραντινα αν εισαι εμβολιασμενος

με συμπτωματα εννοειται κανεις ραπιντ,χωρις συμπτωματα προτεινουν αν θες ενα τεστ στις 5μερες

εμενα που νοσησε η μεγαλη δ μπηκα καραντινα,βεβαια βγηκα απο το σπιτι 2φορες μονο για μαρκετ μεσα σε 17μερες,κ εκανα σελφ τεστ

ο αντρας μου δ εμπαινε καραντινα απο εοδυ,αλλα εχουν γιατρο στην δουλεια του,κ του ειπε να μεινει σπιτι 10μερες,κ εκανε κ αρκετα ραπιντ

ουτε για τον μικρο ειπαν ραπιντ,απλα να μεινει κανονικα καραντινα.εμεις του καναμε σελφ για να ξερουμε μην τυχον κρατησει παραπανω η καραντινα μας(η οποια μαζι με τα σ/κ κ το οτι μπηκαμε πριν βγει θετικη η κορη μου γτ ειχε κρουσματα στο τμημα,κρατησε σχεδον το διπλασιο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , vicky86 είπε:

κ εγω αυτο ξερω.δ μπαινεις καραντινα αν εισαι εμβολιασμενος

με συμπτωματα εννοειται κανεις ραπιντ,χωρις συμπτωματα προτεινουν αν θες ενα τεστ στις 5μερες

εμενα που νοσησε η μεγαλη δ μπηκα καραντινα,βεβαια βγηκα απο το σπιτι 2φορες μονο για μαρκετ μεσα σε 17μερες,κ εκανα σελφ τεστ

ο αντρας μου δ εμπαινε καραντινα απο εοδυ,αλλα εχουν γιατρο στην δουλεια του,κ του ειπε να μεινει σπιτι 10μερες,κ εκανε κ αρκετα ραπιντ

ουτε για τον μικρο ειπαν ραπιντ,απλα να μεινει κανονικα καραντινα.εμεις του καναμε σελφ για να ξερουμε μην τυχον κρατησει παραπανω η καραντινα μας(η οποια μαζι με τα σ/κ κ το οτι μπηκαμε πριν βγει θετικη η κορη μου γτ ειχε κρουσματα στο τμημα,κρατησε σχεδον το διπλασιο)

Αυτο ακριβώς σκεφτομαι κ γω για την περίπτωσή μου, είμαι σπίτι από την Τρίτη..Βγηκα μόνο χθες να πάω τα παιδιά παιδιατρο αφού πρώτα έκανα ραπιτ για να είμαι σίγουρη ότι όλα είναι καλα ..αν βγω θετική τις επόμενες μέρες , η καραντίνα μου θα κρατήσει το διπλάσιο....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , HopeA είπε:

Στην Αγγλια για εμβολιασμενους ισχυει καραντινα 10 ημερων.

Νομιζω το ιδιο ισχυει κ δω.

Εκει παντως που ειναι παντου χωρις μασκες απο τον Ιουλιο, πλεον οι περισσοτεροι εχουν νοσησει και κλεινουν κ σχολεια λογω πολλων κρουσματων. Τα νοσοκομεια σε αθλια κατασταση, γιατροι δε συζηταμε, ουτε για δειγμα. Δεν ξερω καθολου για την Αυστρια τι ακριβως εχει απαγορευτει

Επιβεβαιώνω ότι δε χρειάζεται μάσκα στην Αγγλία και γενικά κυκλοφορείς ελεύθερα. Όσο για την καραντίνα, οι πλήρως εμβολιασμένοι από το NHS δεν μπαίνουν. Υπήρξε ή ίσως και να υπάρχει ακόμα (δεν είχα ευτυχώς προσωπική εμπειρία) μια σύγχυση σχετικά με όσους έχουν εμβολιαστεί σε άλλη χώρα. Τρελό κι αυτό! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , love kids είπε:

Επιβεβαιώνω ότι δε χρειάζεται μάσκα στην Αγγλία και γενικά κυκλοφορείς ελεύθερα. Όσο για την καραντίνα, οι πλήρως εμβολιασμένοι από το NHS δεν μπαίνουν. Υπήρξε ή ίσως και να υπάρχει ακόμα (δεν είχα ευτυχώς προσωπική εμπειρία) μια σύγχυση σχετικά με όσους έχουν εμβολιαστεί σε άλλη χώρα. Τρελό κι αυτό! 

Οι συγγενεις μου παντως εμειναν μεσα 10 μερες κ τωρα εληξε η καραντινα τους

Ταυτοχρονα με το pcr τους ενημερωθηκε και ο παιδικος σταθμος(απο εκει κολλησαν)

Φυσικα λεω για οσους νοσουν,οχι για οσους ειναι αρνητικοι κ μενουν στο ιδιο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , HopeA είπε:

Οι συγγενεις μου παντως εμειναν μεσα 10 μερες κ τωρα εληξε η καραντινα τους

Ταυτοχρονα με το pcr τους ενημερωθηκε και ο παιδικος σταθμος(απο εκει κολλησαν)

Φυσικα λεω για οσους νοσουν,οχι για οσους ειναι αρνητικοι κ μενουν στο ιδιο σπιτι.

Ναι, εννοείται πως όσοι εμβολιασμένοι διαγνωστούν θετικοί μένουν καραντίνα. Πώς αλλιώς να γίνει; Αναφερόμουν στους πλήρως εμβολιασμένους που δεν έχουν συμπτώματα ή νοσήσει.

Link to comment
Share on other sites

με τον εμβολιασμό για παιδιά κάτω των 11 έχετε καθόλου ακούσει τι γίνεται? Δεν έχω βρει τίποτα σχετικό εγώ, πριν μήνες ακούγονταν πολύ αυτό πλέον όμως όχι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , kotsifikos είπε:

με τον εμβολιασμό για παιδιά κάτω των 11 έχετε καθόλου ακούσει τι γίνεται? Δεν έχω βρει τίποτα σχετικό εγώ, πριν μήνες ακούγονταν πολύ αυτό πλέον όμως όχι.

Τίποτε ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, love kids είπε:

Ναι, εννοείται πως όσοι εμβολιασμένοι διαγνωστούν θετικοί μένουν καραντίνα. Πώς αλλιώς να γίνει; Αναφερόμουν στους πλήρως εμβολιασμένους που δεν έχουν συμπτώματα ή νοσήσει.

ναι εννοειται αν εχεις θετικο τεστ κ εμβολιασμενος μενει καραντινα.νομιζω 10μερες

μεχρι τωρα ελεγα για εμβολιασμενους με αρνητικα τεστ κ χωρις συμπτωματα,οτι δ μενουν καραντινα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, love kids είπε:

Ναι, εννοείται πως όσοι εμβολιασμένοι διαγνωστούν θετικοί μένουν καραντίνα. Πώς αλλιώς να γίνει; Αναφερόμουν στους πλήρως εμβολιασμένους που δεν έχουν συμπτώματα ή νοσήσει.

Ε τοτε εγω βγηκα εκτος θεματος***

Link to comment
Share on other sites

Οπότε βρήκαμε τι ισχύει γενικά, το λέει άλλωστε και το νέο πρωτόκολλο, αλλά γιατί κάποιοι εμβολιασμένοι μπαίνουν σε καραντίνα αν νοσήσει άτομο που διαμένει στο ίδιο σπίτι με αυτούς, όπως σε περιπτώσεις που διάβασα εδώ; Και το να μην μπορείς να πάρεις άδεια αν νοσήσει το παιδί σου παράλογο το βρίσκω. Αφήστε που και οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν και μέχρι να βγει θετικό το τεστ σε περίπτωση νόσησης, μπορεί να έχουν μεταδώσει ήδη τον ιό σε άτομα εκτός σπιτιού. 

Link to comment
Share on other sites

Εμας προσφατα γυρισε ο συζυγος απο επ.ταξιδι στο εξωτερικο κ μετα απο τρεις μερες ο συναδελφος που ηταν μαζι, βγηκε θετικος. Περιμεναμε και δυο μερες κ αφου εκανε μοριακο κ βγηκε αρνητικο τοτε ξαναγυρισε στη δουλεια του. Αλλα νομιζω αυτο ειναι κ στην κριση του καθε εργοδοτη ή της καθε οικογενειας γενικοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Κ γω για εμβολιασμενους με αρνητικό τεστ ελεγα.

 

Νομίζω κάπου διάβασα ότι η Ιταλία θα ξεκινήσει τη χορήγηση εμβολίου στους 5-11 πριν τα

Χριστούγεννα,οπότε φανταζομαι μέχρι τα Χριστούγεννα θα έχουμε νεοτερα κ εδω.

Αληθεια, θα το κάνετε στα παιδιά σας χωρίς δεύτερη σκέψη; 

Πραγματικά ερχομαι σε μεγάλο διλλημα.Ενώ για τον εαυτό μου δεν είχα κανέναν απόλυτως ενδοιασμο,για το παιδί μου προβληματίζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Κ γω προβληματιζομαι για το παιδι.

Κ η μασκα δε μου αρεσει καθολου στα παιδακια. Ακομα οταν βλεπω τριγυρω παιδακια με μασκες με πιανει κατι πολυ στεναχωρο… Πραγματικα δεν ξερω κ γω τι πρεπει να γινει.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν ένα εμβόλιο που το κάνεις κ δεν μεταδίδεις κ δεν κολλάς, θα το έκανα χωρίς δεύτερη σκεψη, αλλά από τη στιγμή που τα παιδιά έτσι κ αλλιώς στην πλειοψηφία τους το περνάνε ανώδυνα( η παιδίατρος χθες μου είπε να μην ανησυχώ καθόλου για τα παιδια ,ούτε καν για τον δίχρονο γιο μου) , για πιο λόγο να το κάνουνε;

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , dama87 είπε:

Αν ήταν ένα εμβόλιο που το κάνεις κ δεν μεταδίδεις κ δεν κολλάς, θα το έκανα χωρίς δεύτερη σκεψη, αλλά από τη στιγμή που τα παιδιά έτσι κ αλλιώς στην πλειοψηφία τους το περνάνε ανώδυνα( η παιδίατρος χθες μου είπε να μην ανησυχώ καθόλου για τα παιδια ,ούτε καν για τον δίχρονο γιο μου) , για πιο λόγο να το κάνουνε;

 

Να σου πω την αληθεια κ σε αυτο εχω αμφιβολιες γιατι δεν ξερω πλεον η καθε μεταλλαξη που ισως ερθει πώς θα ναι και τι θα αφηνει.

Ξερω και 4χρονο που νοσησε και επαθε πνευμονια. Μεχρι στιγμης οσα νοσησαν απο τον κυκλο μου δεν ηταν ασυμπτωματικα. Ειχαν κανονικα πυρετο βηχα και πονους στην κοιλια.

Μακαρι για ολα τα παιδακια να περασει σαν απλη ιωση, το ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Όλα σχετικά είναι κ στατιστικές...Πάντα υπάρχει στο μυαλό μου ,ότι υπάρχει περίπτωση να είμαστε αυτό το 0.01 %( τυχαίο νούμερο) που θα νοσήσει πιο σοβαρά! 

Πραγαματικα , μέχρι πριν λίγο καιρό ήμουν εντελώς αρνητική στο να εμβολιασω το παιδί μου.Ζουμε σε μέρος που τα τρία προηγ κύματα δεν μας άγγιξαν σχεδόν, αλλά τώρα έχουμε τεράστια  έξαρση κ εδώ κ στον τόπο καταγωγής μου.. Όταν έρθει η ώρα , θα γίνει μια διεξοδική κουβέντα με τη γιατρό μας κ βλέποντας κ κάνοντας! 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...