Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, anemoni1989 είπε:

Μα νομίζω πως η διαφωνία μας έγκειται απλά στο ότι κάποιοι λέμε ότι σιγά σιγά θα πρέπει τα μέτρα να αρθούν και να δούμε πως θα πάει, ενώ κάποιοι άλλοι, λόγω δικαιολογημένος δε λέω το αντίθετο φόβου, θεωρούν πως θα πρέπει να τραβήξουν έως ότου βρεθεί θεραπεία ή εμβόλιο... Εγώ αυτό καταλαβαινω τουλάχιστον...

Όπως και να έχει, εδώ απόψεις ανταλλάσσουμε, το έχουμε ξαναπεί... Προφανώς άλλοι ειδικοί παίρνουν τις αποφάσεις.... Εδώ απλά σχολιάζουμε ανάλογα με το τι "κατεβάζει η κουτρα" του καθενός!! :P

Δεν νομίζω πως κάποια από εδώ λέει να μείνουμε μέσα μεεεχρι να βρεθεί εμβόλιο. Απλά σίγουρα πλησιάζοντας το καλοκαίρι θα είναι υπέρ μας ο καλός καιρός συν ότι οι επιστήμονες θα έχουν κατανοήσει καλύτερα τον ιό άρα και την αντιμετώπιση του.  Κατανοώ αυτό και κανω υπομονή. 

 

Θα ξαναπω πάλι εδώ,  αναζητηστε το γιατρό Γιώργο Παππα στο φβ όπου ανεβάζει κάθε 2-3 μέρες ημερολόγιο κορονοιου με επιστημονικές γνώσεις,  ψυχραιμία και τολμώ να πω αισιοδοξια.  

 

Και να πω και κάτι άλλο ως παράδειγμα σε όσους νομίζετε  (ΑΝ νομίζετε) πως τα πράγματα θα επανελθουν στο κανονικό τους με το που αρθει η καραντίνα. Στις 14 Ιουνίου έχω τη βάφτιση του μωρού.  Είχα αρχικά κανονίσει για 200 καλεσμένους στην εκκλησία.  Ακόμα κι αν επιτραπει αυτό δεν πρόκειται να το κάνω. Θα είναι πολύ νωρις για να ρισκάρω εγώ τέτοιο συνωστισμό κι ουτε και ξερω τι θα φερει το μελλον για να το μεταφερω. Όχι 200 άτομα,  ούτε 100,  ούτε και 50.  Εφόσον επιτρέπεται θα βαφτισουμε το παιδί με νονο, γονείς και αδέρφια κι αν τα πράγματα πάνε καλά θα φωνάξουμε και τους ανθρωπους που έχουμε κουμπαριασει σε άλλα μυστήρια.  Ακόμα κι αν το ρισκαρα εγώ και φώναζα τόσα άτομα ούτε τα μισά δεν θα έρχονταν πιστεύω.  Γι αρκετό καιρό ο πολύς κόσμος θα αποφεύγει τους μεγαλους συνωστισμους. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

2 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Επίσης, διάβασα πως χθες στην ενημέρωση θίχτηκε το θέμα πως έχει παρατηρηθεί μείωση των θανάτων από άλλες αιτίες (καρκίνος, εμφράγματα κλπ) παγκοσμίως... Και όντως, βρήκα άρθρα που το υποστηρίζουν.... 

2 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Αυτό, αν αναλογιστείς, σημαίνει πως απλά πολλοί θάνατοι αποδωθηκαν στον κορωνοιο, ενώ υπό άλλες συνθήκες θα αποδίδονταν στον καρκίνο, σε ένα άλλο νόσημα ή απλά στα γεράματα ή μια αιφνίδια ανακοπή...

 

Κι εγώ διάβασα κάτι τέτοιο. Πχ για μια γιαγιά που έπεσε κι έσπασε το ισχίο κι από το πέσιμο έπαθε εγκεφαλικό, μπήκε στο νοσοκομείο, κόλλησε κορωνοϊό κ πέθανε. Εφόσον όμως κόλλησε κορωνοϊό, δεν γίνεται να μην την υπολογίσουν στα νούμερα. Γιατι μπορεί όντως να πέθανε απ'τον κορωνοϊό, με ισχίο κ εγκεφαλικό πολύ πιθανό να ζούσε κατάκοιτη όπως εκατοντάδες ηλικιωμένοι (δεν λέω ότι είναι καλύτερα προφανώς, απλώς ότι πιο πιθανό είναι ο κορωνοϊός να προκάλεσε το θάνατο). Σε τέτοιες περιπτώσεις αναφέρονται όταν λένε οτι μπορεί να πέθαναν από αλλά αιτια αλλά χρεώνονται στον κορωνοϊό. Όχι οτι κάποιος πέθανε απλώς από ανακοπή κ είπαν ψέματα ότι είχε κορωνοϊό.

 

Just now, Lenia16 είπε:

Όσον αφορά το lockdown, έχει νόημα να γίνεται καθολικά και παράλληλα με τα υπόλοιπα μετρα, όπως τεστ, προσλήψεις, ΜΕΘ, χρήση μάσκας γαντιών κλπ. 

 

Εννοείται, αλλά εφόσον τα αλλα δεν γίνονται (κακώς), κάτι σώζει και το lockdown. Από το ολότελα... "Να σώσω οτιδήποτε αν σώζεται" που λέει και το τραγούδι! Δεν είναι ότι επειδή δεν γίνονται τα άλλα δεν έχει νόημα ούτε αυτό. Καπως μειώνει τη διασπορά.

 

Just now, marakiz είπε:

Επίσης ψυχολογικά,  δεν πιστεύω ότι είναι καλύτερα οι Ιταλοί με τόσο θρήνο σε σχέση με εμάς που έχουμε πήξει με την κλεισούρα. 

 

Just now, marakiz είπε:

Κάνεις λάθος,  εγώ έχω πει πολλάκις πως θα μας πληξει οικονομικά ωστόσο το προτιμώ από το μακελειό της Ιταλίας.  Επίσης ψυχολογικά,  δεν πιστεύω ότι είναι καλύτερα οι Ιταλοί με τόσο θρήνο σε σχέση με εμάς που έχουμε πήξει με την κλεισούρα. 

 

Σε αυτό συμφωνώ (το παρέθεσα δύο φορές καταλάθος αλλά από το κινητό δεν ξέρω πώς σβήνει). Και αν είχαμε τόσους νεκρούς (που απ'ό,τι λένε είναι πιθανό να είχαμε αν δεν λαμβάνονταν τα μέτρα), θα αναγκαζομασταν να τα πάρουμε αργότερα τα μέτρα κ θα ήταν το ίδιο από οικονομικης πλευρας, συν το θανατικό. Οπότε από ψυχολογικής πλευράς μάλλον το διπλάσιο κόστος! Εκτός κι αν ήμασταν σούπερ τυχεροί και χωρίς μέτρα δεν είχαμε νεκρούς. Όσο για τον τουρισμό, και αν άνοιγαν όλα, θα κυκλοφορουσαν τουρίστες διεθνώς; Αυτό θα ήταν καταστροφικό, γιατί πάνω που θα συνερχόταν μια χώρα φτου κι απ' την αρχή.

 

Να ρωτήσω τώρα κάτι αφελές, μη με φάτε, δεν αμφισβητώ κάτι απλά από οικονομικά δεν ξέρω και πολλά και ούτε έχω στο περιβάλλον μου κάποιον με μαγαζί ή άλλη επιχείρηση. Λοιπόν όταν λέμε ότι θα καταστραφούν/κλείσουν επιχειρήσεις πώς το εννοούμε; Τη ζημιά στους εργαζόμενους επιχειρήσεων την καταλαβαίνω, καθώς θα χάσουν αυτούς τους 2-3 μισθούς στην καλύτερη περίπτωση, θα απολυθούν στη χειρότερη. Γιατί να απολυθούν όμως, αφού οι ίδιες οι επιχειρήσεις, όπως το καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον, δεν θα έχουν τόσο μεγάλη ζημιά. Αφού αν δεν πληρώνουν τους εργαζόμενους τη ζημιά την έχει ο εργαζόμενος, όχι η επιχείρηση. Η επιχείρηση δεν έχει μεν έσοδα την περίοδο που δεν λειτουργεί, αλλά δεν έχει και έξοδα αν δεν λειτουργεί, εκτός από όσους πληρώνουν ενοίκιο. Και φαντάζομαι πως το λέμε κυρίως για μικρά μαγαζιά, σωστά; Οι μεγάλες αλυσίδες λογικά δεν βασίζονται στη δουλειά 2 και 3 μηνων, έχουν πολύ μεγαλύτερα κεφάλαια φαντάζομαι. Επίσης για τον τουρισμό, δεν νομίζω ότι τόσο μεγάλο μέρος του πληθυσμού ασχολείται με τον τουρισμό. Οπότε όσοι ασχολούνται θα έχουν πλήγμα όπως και όλες οι άλλες επιχειρήσεις. Αλλά γιατί ανάφερεται ο τουρισμός σαν κάτι ξεχωριστό και όχι όπως όλες οι επιχειρήσεις;

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Κι εγώ διάβασα κάτι τέτοιο. Πχ για μια γιαγιά που έπεσε κι έσπασε το ισχίο κι από το πέσιμο έπαθε εγκεφαλικό, μπήκε στο νοσοκομείο, κόλλησε κορωνοϊό κ πέθανε. Εφόσον όμως κόλλησε κορωνοϊό, δεν γίνεται να μην την υπολογίσουν στα νούμερα. Γιατι μπορεί όντως να πέθανε απ'τον κορωνοϊό, με ισχίο κ εγκεφαλικό πολύ πιθανό να ζούσε κατάκοιτη όπως εκατοντάδες ηλικιωμένοι (δεν λέω ότι είναι καλύτερα προφανώς, απλώς ότι πιο πιθανό είναι ο κορωνοϊός να προκάλεσε το θάνατο). Σε τέτοιες περιπτώσεις αναφέρονται όταν λένε οτι μπορεί να πέθαναν από αλλά αιτια αλλά χρεώνονται στον κορωνοϊό. Όχι οτι κάποιος πέθανε απλώς από ανακοπή κ είπαν ψέματα ότι είχε κορωνοϊό.

 

 

Δεν υποστηρίζω πως λένε ψέματα για τους θανάτους. Προς Θεού... Αν ήταν έτσι θα δίναν μεγαλύτερα νούμερα για να τρομάξει ο κόσμος. Αλλά πχ στην περίπτωση ενός ατόμου που είχε εγκεφαλικό πχ, αρνητικό το πρώτο τεστ όταν μπήκε σ ΜΕΘ εγκεφαλικά νεκρός και με θετικό τεστ πριν τη δωρεά οργάνων, δεν μπορείς να χρεώνεις το θάνατο στον ιό.... Προφανώς είναι κρούσμα, αλλά ο θάνατος δεν οφείλεται στον ιό... Ή αν πχ έχεις ανθρώπους με καρκίνο στο τελικό στάδιο και βρεθούν μετά θάνατον θετικοί στον ιό, κατεμε είναι υπερβολη να τους έχεις σαν οφειλόμενους στον ιό θανατους... Αυτό λέω εγώ προσωπικά και νομίζω πως αυτό εννοούν και όσοι υποστηρίζουν το ίδιο με εμένα (οι περισσότεροι τουλάχιστον)...

Just now, marakiz είπε:

Δεν νομίζω πως κάποια από εδώ λέει να μείνουμε μέσα μεεεχρι να βρεθεί εμβόλιο. Απλά σίγουρα πλησιάζοντας το καλοκαίρι θα είναι υπέρ μας ο καλός καιρός συν ότι οι επιστήμονες θα έχουν κατανοήσει καλύτερα τον ιό άρα και την αντιμετώπιση του.  Κατανοώ αυτό και κανω υπομονή. 

 

Θα ξαναπω πάλι εδώ,  αναζητηστε το γιατρό Γιώργο Παππα στο φβ όπου ανεβάζει κάθε 2-3 μέρες ημερολόγιο κορονοιου με επιστημονικές γνώσεις,  ψυχραιμία και τολμώ να πω αισιοδοξια.  

 

Και να πω και κάτι άλλο ως παράδειγμα σε όσους νομίζετε  (ΑΝ νομίζετε) πως τα πράγματα θα επανελθουν στο κανονικό τους με το που αρθει η καραντίνα. Στις 14 Ιουνίου έχω τη βάφτιση του μωρού.  Είχα αρχικά κανονίσει για 200 καλεσμένους στην εκκλησία.  Ακόμα κι αν επιτραπει αυτό δεν πρόκειται να το κάνω. Θα είναι πολύ νωρις για να ρισκάρω εγώ τέτοιο συνωστισμό κι ουτε και ξερω τι θα φερει το μελλον για να το μεταφερω. Όχι 200 άτομα,  ούτε 100,  ούτε και 50.  Εφόσον επιτρέπεται θα βαφτισουμε το παιδί με νονο, γονείς και αδέρφια κι αν τα πράγματα πάνε καλά θα φωνάξουμε και τους ανθρωπους που έχουμε κουμπαριασει σε άλλα μυστήρια.  Ακόμα κι αν το ρισκαρα εγώ και φώναζα τόσα άτομα ούτε τα μισά δεν θα έρχονταν πιστεύω.  Γι αρκετό καιρό ο πολύς κόσμος θα αποφεύγει τους μεγαλους συνωστισμους. 

Προφανώς και ο κόσμος θα φοβάται και θα αποφεύγει εκδηλώσεις με μεγάλο συνωστισμό...

Τα μυστήρια από όσο ξέρω επιτρέπονται, απλά χωρίς καλεσμένους...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να το χρεώνουν ακριβώς στον ιό με την έννοια ότι στην αιτία θανάτου γραφουν "κορωνοϊός". Λογικά απλώς τους συμπεριλαμβάνουν στο νούμερο. Δεν ξέρω για τόσο ακραία περίπτωση που λες (εγκεφαλικα νεκρός) αλλά κάποιον με σπασμένο ισχίο κ εγκεφαλικό μπορεί όντως ο κορωνοϊός να τον πέθανε τελικά, οποτε πώς να μην τον βάλουν στα νούμερα; Εξάλλου γι'αυτό λένε "με υποκείμενα νοσήματα".

Link to comment
Share on other sites

Τα μυστήρια επιτρέπονται αλλά πόσα πραγματα δεν θα γινουν αρα θα χαθουν και δουλειες στις επιχειρησεις? Μάνι μανι από τη δική μου βάφτιση θα χάσουν χρηματα από τις μπομπονιερες που δεν θα γίνουν,  τα προσκλητηρια,  το candy bar,  το τραπέζι,  τα ρούχα που μάλλον δεν θα αγοράσουμε ή δεν θα ξοδευτουμε αν το κάνουμε μεταξύ μας,  η μακιγιερ,  η κομμωτρια.  Πολύ χασουρα κι αυτός ο κλάδος βάφτιση /γαμος. 

 

Και  οκ είπαμε ας μην κανουμε τη βάφτιση όπως τη φανταζομασταν  (παρότι τα είχα έτοιμα ολα) αλλά όχι να λείπουν και γονείς αδέρφια!  Σε αυτή την περίπτωση θα μεταφέρω την ημερομηνία.  Έχω δώσει και προκαταβολή σε φωτογραφο και κινηματογραφιστη,  άραγε με αυτά το γίνονται, .επιστρέφονται?  Όχι πως θα το ακυρώσω (ας μείνει κατι από αυτή τη βάφτιση ) αλλά αν ήθελα να το ακυρώσω?  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, anemoni1989 είπε:

Δεν υποστηρίζω πως λένε ψέματα για τους θανάτους. Προς Θεού... Αν ήταν έτσι θα δίναν μεγαλύτερα νούμερα για να τρομάξει ο κόσμος. Αλλά πχ στην περίπτωση ενός ατόμου που είχε εγκεφαλικό πχ, αρνητικό το πρώτο τεστ όταν μπήκε σ ΜΕΘ εγκεφαλικά νεκρός και με θετικό τεστ πριν τη δωρεά οργάνων, δεν μπορείς να χρεώνεις το θάνατο στον ιό.... Προφανώς είναι κρούσμα, αλλά ο θάνατος δεν οφείλεται στον ιό... Ή αν πχ έχεις ανθρώπους με καρκίνο στο τελικό στάδιο και βρεθούν μετά θάνατον θετικοί στον ιό, κατεμε είναι υπερβολη να τους έχεις σαν οφειλόμενους στον ιό θανατους... Αυτό λέω εγώ προσωπικά και νομίζω πως αυτό εννοούν και όσοι υποστηρίζουν το ίδιο με εμένα (οι περισσότεροι τουλάχιστον)...

Ναι αλλά αν κάποιος μπει στο νοσκομείο για κάποιον λόγο κ πεθάνει από ενδονοσοκομειακή λοίμωξη, που είναι αρκετά συνηθισμένο από μεγάλους ανρθώπους, αυτό δεν αναφέρεται ως αιτία θανάτου; Δεν το γνωρίζω επίσημα, αναρωτιέμαι. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Δεν νομίζω να το χρεώνουν ακριβώς στον ιό με την έννοια ότι στην αιτία θανάτου γραφουν "κορωνοϊός". Λογικά απλώς τους συμπεριλαμβάνουν στο νούμερο. Δεν ξέρω για τόσο ακραία περίπτωση που λες (εγκεφαλικα νεκρός) αλλά κάποιον με σπασμένο ισχίο κ εγκεφαλικό μπορεί όντως ο κορωνοϊός να τον πέθανε τελικά, οποτε πώς να μην τον βάλουν στα νούμερα; Εξάλλου γι'αυτό λένε "με υποκείμενα νοσήματα".

Αν δεν κάνω λάθος μάλιστα ήταν στο ΑΤΤΙΚΌΝ... Αν το ψάξεις θα το βρεις σίγουρα, είχε γίνει χαμός... Δε σ λέω να μην τους συμπεριλάβουν ως κρούσματα ή θύματα, αλλά θεωρώ πως ο πολύς κόσμος δεν το εκλαμβάνει έτσι... Σ λέει ευπαθής είναι ο υπέρβαρος, αυτός με ΣΔ, αλλά και αυτός σε ανοσοκαταστολή... Παρόλα αυτά, δεν διατρέχουν όλοι τον ίδιο κίνδυνο... Εκεί διαφωνώ εγώ... Γιατί ακόμα και στο παράδειγμα που δίνεις, κάθε ένα μόνο του μπορεί σε έναν ηλικιωμένο να είναι αιτία θανάτου. Γιατί λοιπόν να πω ότι πέθανε από τον κορωνοιο και όχι από το εγκεφαλικό??? Ή ένας καρκινοπαθης τελικού σταδίου γιατί να πέθανε από τον κορωνοιο και όχι από τη νόσο του? Στο τμήμα που δούλευα πχ είχαμε χάσει παιδιι με καρκίνο από μια απλή γαστρεντερίτιδα.... Προφανώς η αιτία ήταν ο καρκίνος και όχι η γαστρεντερίτιδα... Απλά ο οργανισμός του ήταν τόσο ευάλωτος που ακόμα και κάτι τόσο απλό, σε φάση ανοσοκαταστολής, μπορεί να επιφέρει θάνατο

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Προφανώς και ο κόσμος θα φοβάται και θα αποφεύγει εκδηλώσεις με μεγάλο συνωστισμό...

Στις Δανία κ τη Νορβηγία διάβασα ότι ανοίγουν μεν σχολεία κ επιχειρήσεις, όμως μέχρι μέσα στο καλοκαίρι θα απαγορεύονται διάφορες συγκεντρώσεις με πολύ κόσμο. 

Δεν είναι τόσο απλό ότι επιστρέφουν στην κανονικότητα. Απλώς ανοίγουν κάποιους τομείς που είναι σχετικά ασφαλές να λειτουργήσουν. 

Just now, anemoni1989 είπε:

Απλά ο οργανισμός του ήταν τόσο ευάλωτος που ακόμα και κάτι τόσο απλό, σε φάση ανοσοκαταστολής, μπορεί να επιφέρει θάνατο

Ναι όμως στη δεδομένη στιγμή, ο ιός δεν ήταν που του προκάλεσε το θάνατο; με την έννοια ότι θα μπορούσε εκείνη τη στιγμή να το γλιτώσει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Τα μυστήρια επιτρέπονται αλλά πόσα πραγματα δεν θα γινουν αρα θα χαθουν και δουλειες στις επιχειρησεις? Μάνι μανι από τη δική μου βάφτιση θα χάσουν χρηματα από τις μπομπονιερες που δεν θα γίνουν,  τα προσκλητηρια,  το candy bar,  το τραπέζι,  τα ρούχα που μάλλον δεν θα αγοράσουμε ή δεν θα ξοδευτουμε αν το κάνουμε μεταξύ μας,  η μακιγιερ,  η κομμωτρια.  Πολύ χασουρα κι αυτός ο κλάδος βάφτιση /γαμος. 

 

Και  οκ είπαμε ας μην κανουμε τη βάφτιση όπως τη φανταζομασταν  (παρότι τα είχα έτοιμα ολα) αλλά όχι να λείπουν και γονείς αδέρφια!  Σε αυτή την περίπτωση θα μεταφέρω την ημερομηνία.  Έχω δώσει και προκαταβολή σε φωτογραφο και κινηματογραφιστη,  άραγε με αυτά το γίνονται, .επιστρέφονται?  Όχι πως θα το ακυρώσω (ας μείνει κατι από αυτή τη βάφτιση ) αλλά αν ήθελα να το ακυρώσω?  

Άρα έρχεσαι πάλι στα λεγόμενα μας.... Κρίση οικονομική και χασουρα!!! Οι προκαταβολές από όσο ξέρω δεν επιστρέφονται... Ίσως να αλλάζατε ημερομηνια.... Αλλά και πάλι το ρισκάρεις??? Αν από φθινόπωρο έχουμε πάλι περιορισμούς??? Εκτός κι αν δεν έχετε θέμα να το ξανα- αναβαλλετε , οπότε το ρισκάρεις!!! Μεταξύ μας πάντως, σας λυπάμαι όσους είχατε κανονίσει μυστήρια φέτος.... Πολύ άγχος και χαμένα (?) λεφτά.... :(

Just now, Έσπερος είπε:

Στις Δανία κ τη Νορβηγία διάβασα ότι ανοίγουν μεν σχολεία κ επιχειρήσεις, όμως μέχρι μέσα στο καλοκαίρι θα απαγορεύονται διάφορες συγκεντρώσεις με πολύ κόσμο. 

Δεν είναι τόσο απλό ότι επιστρέφουν στην κανονικότητα. Απλώς ανοίγουν κάποιους τομείς που είναι σχετικά ασφαλές να λειτουργήσουν. 

Ναι όμως στη δεδομένη στιγμή, ο ιός δεν ήταν που του προκάλεσε το θάνατο; με την έννοια ότι θα μπορούσε εκείνη τη στιγμή να το γλιτώσει. 

Μα και εδώ δε νομίζω πως κάποιος μίλησε να αρχίσουν μεμιάς συναυλίες και συγκεντρώσεις.... Μιλάμε για σταδιακή επαναφορά... Εγώ τουλάχιστον κάτι αντίστοιχο με αυτό που γράφεις έχω πει σε όλα τα μηνύματα μου...

Μα όλοι οι καρκινοπαθείς από κάτι "αλλο" πεθαίνουν.... Οργανική ανεπάρκεια, κάποια λοίμωξη κλπ... Αλλά αν δεν είχαν τον καρκίνο δεν θα πέθαιναν... Ή τουλάχιστον θα έπρεπε να ήταν εξαιρετικά άτυχοι και να πάθουν κάποια επιπλοκή ενώ ήταν υγιείς...

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Άρα έρχεσαι πάλι στα λεγόμενα μας.... Κρίση οικονομική και χασουρα!!! Οι προκαταβολές από όσο ξέρω δεν επιστρέφονται... Ίσως να αλλάζατε ημερομηνια.... Αλλά και πάλι το ρισκάρεις??? Αν από φθινόπωρο έχουμε πάλι περιορισμούς??? Εκτός κι αν δεν έχετε θέμα να το ξανα- αναβαλλετε , οπότε το ρισκάρεις!!! Μεταξύ μας πάντως, σας λυπάμαι όσους είχατε κανονίσει μυστήρια φέτος.... Πολύ άγχος και χαμένα (?) λεφτά.... :(

Μα και εδώ δε νομίζω πως κάποιος μίλησε να αρχίσουν μεμιάς συναυλίες και συγκεντρώσεις.... Μιλάμε για σταδιακή επαναφορά... Εγώ τουλάχιστον κάτι αντίστοιχο με αυτό που γράφεις έχω πει σε όλα τα μηνύματα μου...

Μα όλοι οι καρκινοπαθείς από κάτι "αλλο" πεθαίνουν.... Οργανική ανεπάρκεια, κάποια λοίμωξη κλπ... Αλλά αν δεν είχαν τον καρκίνο δεν θα πέθαιναν... Ή τουλάχιστον θα έπρεπε να ήταν εξαιρετικά άτυχοι και να πάθουν κάποια επιπλοκή ενώ ήταν υγιείς...

Μα είτε είχε γίνει η καραντίνα είτε όχι,  πάλι θα υπήρχε χασουρα!  Τουλάχιστον δεν υπάρχει τοσο θανατικο!  Αρα εσύ έρχεσαι στα λόγια μου!  :P

 

Δεν αλλάζω ημερομηνία, εκτός αν δεν μπορούν να παρευρεθουν ούτε γονείς αδέρφια που δεν το πιστεύω να μην γίνεται μέχρι μέσα Ιουνίου.  

 

Εγώ να σου πω λυπάμαι περισσότερο τα ζευγάρια που παντρευονται γιατί εκεί κάνεις πολύ μεγαλύτερη προετοιμασια και λογικά έχουν δοθεί πολλές περισσότερες προκαταβολες. 

 

Παραδόξως κι ενώ τα είχα βρει όλα κι ήταν έτοιμα και του γούστου μου δεν το έχω πάρει βαρια,  ίσως γιατί έχουμε κάνει ήδη το γάμο και τη βάφτιση του μεγάλου όπως την θέλαμε οπότε οκ.  Θα μπορούσα κι από πριν να μην κάνω ανοιχτη βάφτιση αλλά δεν ήθελα να αδικησω το μικρό σε σχέση με το μεγάλο.  Γι αυτό και δεν θέλω να ακυρώσω φωτογραφηση και βιντεοσκοπηση,  κριμα να μην υπάρχουν αποτυπωμενες αναμνήσεις από τη βάφτιση του,  έστω κι αν έτυχε σε εποχή κορονοιου! !

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marakiz είπε:

Τα μυστήρια επιτρέπονται αλλά πόσα πραγματα δεν θα γινουν αρα θα χαθουν και δουλειες στις επιχειρησεις? Μάνι μανι από τη δική μου βάφτιση θα χάσουν χρηματα από τις μπομπονιερες που δεν θα γίνουν,  τα προσκλητηρια,  το candy bar,  το τραπέζι,  τα ρούχα που μάλλον δεν θα αγοράσουμε ή δεν θα ξοδευτουμε αν το κάνουμε μεταξύ μας,  η μακιγιερ,  η κομμωτρια.  Πολύ χασουρα κι αυτός ο κλάδος βάφτιση /γαμος. 

 

Και  οκ είπαμε ας μην κανουμε τη βάφτιση όπως τη φανταζομασταν  (παρότι τα είχα έτοιμα ολα) αλλά όχι να λείπουν και γονείς αδέρφια!  Σε αυτή την περίπτωση θα μεταφέρω την ημερομηνία.  Έχω δώσει και προκαταβολή σε φωτογραφο και κινηματογραφιστη,  άραγε με αυτά το γίνονται, .επιστρέφονται?  Όχι πως θα το ακυρώσω (ας μείνει κατι από αυτή τη βάφτιση ) αλλά αν ήθελα να το ακυρώσω?  

 

Λογικά αν ακυρωθεί κάτι με υπαιτιότητα του πελάτη η προκαταβολή χάνεται υποθέτω. Αν ακυρωθεί λόγω ανωτέρας βίας πχ η δεξίωση εφόσον το κτήμα/κέντρο είναι κλειστό λογικά επιστρέφεται. Ή αν συμφωνήσουν σε νέα ημερομηνία δεν επιστρέφεται ούτε χάνεται και γίνονται όλα κανονικά απλώς σε άλλη ημερομηνία οπότε δεν χάνει και το κέρδος του το κέντρο. Θα μου πεις κσι το φωτογραφείο κλειστό είναι, οπότε θα μπορούσε να επιστρέψει και αυτό την προκαταβολή αν γίνει σε περίοδο που θα είναι ακόμα κλειστό :-P Αλλά εντάξει απίθανο είναι να επιτραπούν μυστήρια πριν ανοίξουν μαγαζιά. Τώρα για τα χρήματα που θα χάσουν από μπομπονιέρες, προσκλητήρια, γλυκά κλπ, λογικά θα τα χάσουν μεν αλλά δεν θα έχουν ούτε τα αντίστοιχα έξοδα των υλικών τους. Εκτός αν το κάνετε σε άλλη ημερομηνία ακριβώς όπως θα γινόταν τώρα κι έτσι δεν θα ζημιωθεί κανένας.

Just now, anemoni1989 είπε:

Μα όλοι οι καρκινοπαθείς από κάτι "αλλο" πεθαίνουν.... Οργανική ανεπάρκεια, κάποια λοίμωξη κλπ... Αλλά αν δεν είχαν τον καρκίνο δεν θα πέθαιναν... Ή τουλάχιστον θα έπρεπε να ήταν εξαιρετικά άτυχοι και να πάθουν κάποια επιπλοκή ενώ ήταν υγιείς...

 

Δεν γράφουν όμως μόνο τον καρκίνο  στα αίτια. Του παππού μου που είχε καρκίνο έγραφε και τον καρκίνο και ανακοπή κ μου έκανε εντύπωση. Γιατί δεν έπαθε ανακοπή με την έννοια που το λέμε συνήθως. Αλλά ανακοπή προφανώς παθαίνουμε όλοι την ώρα που πεθαίνουμε, οπότε ίσως το γράφουν σε όλους; Αλλά ούτως ή άλλως το θέμα δεν είναι το τι γράφει η ληξιαρχική πράξη του καθενός, αλλά αν θα μετρώνται η όχι στα θύματα κορωνοϊού.

Just now, anemoni1989 είπε:

Μα όλοι οι καρκινοπαθείς από κάτι "αλλο" πεθαίνουν.... Οργανική ανεπάρκεια, κάποια λοίμωξη κλπ... Αλλά αν δεν είχαν τον καρκίνο δεν θα πέθαιναν... 

Αντίστοιχα όμως κι αν δεν παθαινε τη λοίμωξη ο καρκινοπαθης μπορεί να μην πέθαινε. Είναι σαν να λέμε πχ για κάποιον που πέθανε σε μια φωτιά από αναθυμιάσεις κ ειχε αναπνευστικό πρόβλημα ότι δεν πέθανε λόγω της φωτιας αλλά του αναπνευστικού προβλήματος. Ή κάποιος που έπαθε εγκεφαλικό ενώ οδηγούσε κ τράκαρε κ σκοτώθηκε, να μην τον υπολογίσουμε στα τροχαία επειδή έπαθε εγκεφαλικο. Είναι περίπλοκο κ μάλλον αναφέρονται όλα. Κι έτσι τους μετράς κιόλας λογικα.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Λογικά αν ακυρωθεί κάτι με υπαιτιότητα του πελάτη η προκαταβολή χάνεται υποθέτω. Αν ακυρωθεί λόγω ανωτέρας βίας πχ η δεξίωση εφόσον το κτήμα/κέντρο είναι κλειστό λογικά επιστρέφεται. Ή αν συμφωνήσουν σε νέα ημερομηνία δεν επιστρέφεται ούτε χάνεται και γίνονται όλα κανονικά απλώς σε άλλη ημερομηνία οπότε δεν χάνει και το κέρδος του το κέντρο. Θα μου πεις κσι το φωτογραφείο κλειστό είναι, οπότε θα μπορούσε να επιστρέψει και αυτό την προκαταβολή αν γίνει σε περίοδο που θα είναι ακόμα κλειστό :-P Αλλά εντάξει απίθανο είναι να επιτραπούν μυστήρια πριν ανοίξουν μαγαζιά. Τώρα για τα χρήματα που θα χάσουν από μπομπονιέρες, προσκλητήρια, γλυκά κλπ, λογικά θα τα χάσουν μεν αλλά δεν θα έχουν ούτε τα αντίστοιχα έξοδα των υλικών τους. Εκτός αν το κάνετε σε άλλη ημερομηνία ακριβώς όπως θα γινόταν τώρα κι έτσι δεν θα ζημιωθεί κανένας.

 

Δεν γράφουν όμως τον καρκίνο μόνο στα αίτια. Του παππού μου που είχε καρκίνο έγραφε και τον καρκίνο και ανακοπή κ μου έκανε εντύπωση. Γιατί δεν έπαθε ανακοπή με την έννοια που το λέμε συνήθως. Αλλά ανακοπή προφανώς παθαίνουμε όλοι την ώρα που πεθαίνουμε, οπότε ίσως το γράφουν σε όλους; Αλλά ούτως ή άλλως το θέμα δεν είναι το τι γράφει η ληξιαρχική πράξη του καθενός, αλλά αν θα μετρώνται η όχι στα θύματα κορωνοϊού.

Αντίστοιχα όμως κι αν δεν παθαίνει τη λοίμωξη ο καρκινοπαθείς μπορεί να μην πέθαινε. Είναι σαν να λέμε πχ για κάποιον που πέθανε σε μια φωτιά από αναθυμιάσεις κ ειχε αναπνευστικό πρόβλημα ότι δεν πέθανε λόγω της φωτιας αλλά του αναπνευστικού προβλήματος.

Στο πιστοποιητικό θανάτου είναι υποχρεωτικο να γράψεις καρδιοαναπνευστική ανακοπή, γιατί προφανώς αν δεν συμβεί αυτό, δεν πεθαίνεις. Βασική αιτία,όμως, είναι ο καρκίνος. Αυτό έχει καταστήσει κάποιον ευάλωτο. Το ίδιο ισχύει και για άλλα χρόνια νοσήματα, επικίνδυνα για τη ζωή, έτσι??? Μη φανεί πως στοχοποιω τους καρκινοπαθείς και θεωρώ πως όλοι είναι αναλώσιμοι. Δε θα ήθελα. Μιλάω για τελικό στάδιο ή κάποιες πολύ συγκεκριμένες φάσεις της νόσου, που ο ασθενής είναι ευάλωτος. Αν πχ είναι σε αρχικό στάδιο και είναι σε ανοσοκαταστολή λόγω θεραπείας και κολλήσει κάτι και πεθάνει, δεν είναι τ ίδιο με το να είναι σε τελικό στάδιο (μη αναστρέψιμο) και πεθάνει από κάποια επιπλοκή... Απλά σε αυτές τις φάσεις, οι λοιμώξεις είναι πολύ επικίνδυνες και συχνά μοιραίες... Δηλαδή θα μπορούσε αντί για κορωνοιος να είναι μια απλή ίωση ή κρυολόγημα.... Δεν φταίει αυτό καθεαυτό, αλλά το υποκείμενο νόσημα που κατέστησε τον άνθρωπο ευάλωτο... (Δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω... Και εμένα όταν μου το εξηγούσαν στη δουλειά ήταν δύσκολο να το δεχτώ στην αρχή... Με τον καιρό το κατάλαβα).

Αυτό που λες για τη φωτιά, προφανώς είναι πολύ ακραίο!!! Σε μια πυρκαγιά το πιο πιθανό είναι ότι θα πεθάνεις αν δεν την αντιληφθείς εγκαίρως... Σίγουρα είσαι πιο ευάλωτος αν έχεις και αναπνευστικό, άρα καταβάλλεται πιο εύκολα ο οργανισμός ενώ θα μπορούσες να αναζητήσεις έξοδο διαφυγης, αλλά εντάξει νομίζω ότι ξεφευγει πολύ από αυτό που συζητάμε!!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Δεν φταίει αυτό καθεαυτό, αλλά το υποκείμενο νόσημα που κατέστησε τον άνθρωπο ευάλωτο... (Δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω... Και εμένα όταν μου το εξηγούσαν στη δουλειά ήταν δύσκολο να το δεχτώ στην αρχή... Με τον καιρό το κατάλαβα).

 

Ναι δεν είναι ότι δεν το καταλάβαμε. Προφανώς είναι και τα δύο και λογικά γράφονται και τα δύο (γιατί δεν μπορείς να ξέρεις στην τελική ποιο απ'τα δύο ήταν το μοιραίο) και γι'αυτό λένε "με υποκείμενα νοσήματα". Αλλά δεν μπορείς να μην το μετρήσεις αν όντως είχε. Τέλος πάντων, δεν έχει και τόση σημασία!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Στις Δανία κ τη Νορβηγία διάβασα ότι ανοίγουν μεν σχολεία κ επιχειρήσεις, όμως μέχρι μέσα στο καλοκαίρι θα απαγορεύονται διάφορες συγκεντρώσεις με πολύ κόσμο. 

Δεν είναι τόσο απλό ότι επιστρέφουν στην κανονικότητα. Απλώς ανοίγουν κάποιους τομείς που είναι σχετικά ασφαλές να λειτουργήσουν. 

Ναι όμως στη δεδομένη στιγμή, ο ιός δεν ήταν που του προκάλεσε το θάνατο; με την έννοια ότι θα μπορούσε εκείνη τη στιγμή να το γλιτώσει. 

Δεν ξέρω πως ακριβώς είναι το κλίμα στην Ελλάδα, ότι διαβάζω από εδώ και ακούω από συγγενείς και φίλους, αλλά εδώ είναι πολύ χαλαρά τα πράγματα. Όχι μόνο από την κυβέρνηση, αλλά και από τον κόσμο. Οι γείτονες κάνουν μαζοξεις, με λίγα άτομα μεν, αλλά μαζευονται με μια φιλική παρεα, τα παιδιά τους παίζουν με 1-2 φίλους, και χθες που πήγαινα βόλτα τα παιδιά, είδα μια σχολική ομάδα ποδοσφαίρου να κάνει προπόνηση!!! Ήταν έξω λέει, οπότε δεν απαγορεύεται. Φαντάσου! Επίσης σήμερα άκουσα στο ράδιο ότι σιγά σιγά θα αρχίσουν να ανοίγουν και φεστιβάλ.... Νομίζω ότι έχουν απλά τελείως διαφορετική προσέγγιση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Να ρωτήσω τώρα κάτι αφελές, μη με φάτε, δεν αμφισβητώ κάτι απλά από οικονομικά δεν ξέρω και πολλά και ούτε έχω στο περιβάλλον μου κάποιον με μαγαζί ή άλλη επιχείρηση. Λοιπόν όταν λέμε ότι θα καταστραφούν/κλείσουν επιχειρήσεις πώς το εννοούμε; Τη ζημιά στους εργαζόμενους επιχειρήσεων την καταλαβαίνω, καθώς θα χάσουν αυτούς τους 2-3 μισθούς στην καλύτερη περίπτωση, θα απολυθούν στη χειρότερη. Γιατί να απολυθούν όμως, αφού οι ίδιες οι επιχειρήσεις, όπως το καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον, δεν θα έχουν τόσο μεγάλη ζημιά. Αφού αν δεν πληρώνουν τους εργαζόμενους τη ζημιά την έχει ο εργαζόμενος, όχι η επιχείρηση. Η επιχείρηση δεν έχει μεν έσοδα την περίοδο που δεν λειτουργεί, αλλά δεν έχει και έξοδα αν δεν λειτουργεί, εκτός από όσους πληρώνουν ενοίκιο. Και φαντάζομαι πως το λέμε κυρίως για μικρά μαγαζιά, σωστά; Οι μεγάλες αλυσίδες λογικά δεν βασίζονται στη δουλειά 2 και 3 μηνων, έχουν πολύ μεγαλύτερα κεφάλαια φαντάζομαι. Επίσης για τον τουρισμό, δεν νομίζω ότι τόσο μεγάλο μέρος του πληθυσμού ασχολείται με τον τουρισμό. Οπότε όσοι ασχολούνται θα έχουν πλήγμα όπως και όλες οι άλλες επιχειρήσεις. Αλλά γιατί ανάφερεται ο τουρισμός σαν κάτι ξεχωριστό και όχι όπως όλες οι επιχειρήσεις;

Η μισθοδοσία δεν είναι το μεγαλύτερο έξοδο για μια επιχείρηση. Μία επιχείρηση έχει να πληρώσει ενοίκιο, ΙΚΑ, ΦΠΑ, εισφορές, λογαριασμούς, και κυρίως προμηθευτές! Μικρότερος τζίρος, λιγότερα κέρδη , όμως τα ίδια έξοδα. Οι περισσότερες επιχειρήσεις δουλεύουν με πιστώσεις. Αν οι πελάτες δεν δουλεύουν, δεν θα σου βάλουν λεφτά. Εσύ, δεν θα μπορέσεις να πληρώσεις τους προμηθευτές σου στην ώρα σου. Δεν θα σου στείλουν εμπόρευμα/υλικά/α ύλες κτλ. Δεν μπορείς να εξυπηρετήσεις τους πελάτες σου. Δεν κάνεις τζίρο. Πληρώνεις όμως έξοδα. Ο πελάτης σου θα κοιτάξει να φέρει από αλλού. Ίσως και απ' έξω. Ο πελάτης αν πάει αλλού, μπορεί να μην επιστρέψει ποτέ σε σένα. Και όχι, οι επιχειρήσεις δεν έχουν τόση ρευστότητα για να μπορούν να συντηρηθούν για μήνες χωρίς έσοδα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τα μυστήρια που λέτε, για να πούμε και κάτι ευχάριστο, εμείς ήμασταν σε δίλημμα να κάναμε βάφτιση το Πάσχα ή τα Χριστούγεννα, αλλά τελικά την κάναμε τα Χριστούγεννα ευτυχώς! Ήταν και 100κατι άτομα κ περάσαμε τέλεια. Αν είχα κανονίσει κάτι πάνω στον κορωνοϊό θα το μετέφερα εντελώς ώστε να μην έχανα τις προκαταβολές αλλά και να μην μείωνα και καλεσμένους. Το μόνο θέμα είναι αν πχ έχεις κλείσει κλειστό χώρο για το τραπέζι κ τελικά το κάνεις καλοκαίρι. Στους γάμους συνήθως οι χώροι έχουν και έξω και μέσα οπότε οκ, στη βάφτιση όμως που είχαμε κλειστή ταβέρνα αν ήταν καλοκαίρι δεν θα ήταν ωραία. Αλλά τώρα διαβάζω τι έγραψα κ λέω μόνη μου "εδώ κ κόσμος καίγεται..."

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Δεν ξέρω πως ακριβώς είναι το κλίμα στην Ελλάδα, ότι διαβάζω από εδώ και ακούω από συγγενείς και φίλους, αλλά εδώ είναι πολύ χαλαρά τα πράγματα. Όχι μόνο από την κυβέρνηση, αλλά και από τον κόσμο. Οι γείτονες κάνουν μαζοξεις, με λίγα άτομα μεν, αλλά μαζευονται με μια φιλική παρεα, τα παιδιά τους παίζουν με 1-2 φίλους, και χθες που πήγαινα βόλτα τα παιδιά, είδα μια σχολική ομάδα ποδοσφαίρου να κάνει προπόνηση!!! Ήταν έξω λέει, οπότε δεν απαγορεύεται. Φαντάσου! Επίσης σήμερα άκουσα στο ράδιο ότι σιγά σιγά θα αρχίσουν να ανοίγουν και φεστιβάλ.... Νομίζω ότι έχουν απλά τελείως διαφορετική προσέγγιση. 

Το κλίμα στην Ελλάδα είναι αυτό της ΑΠΟΛΥΤΗΣ τρομοκρατίας και πανικού. Διαβάζω σε ομάδες ότι "θα πεθάνουμε όλοι" γιατί ο άλλος πχ βγήκε για περπάτημα στο δρόμο με ένα φίλο και κακώς δεν έχει απαγορευτεί ακόμα πλήρως η κυκλοφορία και να κλείσουν τα πάντα "γιατί θα πεθάνουμε όλοι"...

Just now, little lamb είπε:

 Αλλά τώρα διαβάζω τι έγραψα κ λέω μόνη μου "εδώ κ κόσμος καίγεται..."

Δεν είναι έτσι... Η ζωή συνεχίζεται και αλίμονο αν περιστρέφονταν και συνεχίσουν να περιστρέφονται τα πάντα γύρω από όλο αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Δεν ξέρω πως ακριβώς είναι το κλίμα στην Ελλάδα, ότι διαβάζω από εδώ και ακούω από συγγενείς και φίλους, αλλά εδώ είναι πολύ χαλαρά τα πράγματα. Όχι μόνο από την κυβέρνηση, αλλά και από τον κόσμο. Οι γείτονες κάνουν μαζοξεις, με λίγα άτομα μεν, αλλά μαζευονται με μια φιλική παρεα, τα παιδιά τους παίζουν με 1-2 φίλους, και χθες που πήγαινα βόλτα τα παιδιά, είδα μια σχολική ομάδα ποδοσφαίρου να κάνει προπόνηση!!! Ήταν έξω λέει, οπότε δεν απαγορεύεται. Φαντάσου! Επίσης σήμερα άκουσα στο ράδιο ότι σιγά σιγά θα αρχίσουν να ανοίγουν και φεστιβάλ.... Νομίζω ότι έχουν απλά τελείως διαφορετική προσέγγιση. 

Και τα αγγλόφωνα μέσα ενημέρωσης άλλες πληροφορίες μεταδίδουν; εγω προχθες διαβασα οτι αθλητικα κ πολιτιστικά γεγονότα ειναι ακυρωμένο μέχρι μέσα Ιουνίου, τα σύνορα θα μείνουν κλειστά κ απαγορευόταν ακόμα κ η μετάβαση στα εξοχικά στο δάσος και οτι ασχετο απο τι θα ανοιξει σιγα σιγα, η τηλεεργασια θα συνεχιστεί ακομα. δεν ισχυουν αυτα; 

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη , χώρες που πήγαν να εφαρμόσουν τη θεωρία της αγέλης ή/και καθυστερησαν να πάρουν μέτρα, θα υποστούν εξίσου ή και μεγαλύτερη οικονομική καταστροφή από εμάς. Οπότε μάλλον το δίλημμα είναι αν θα πληγεί η οικονομία λιγότερο ή περισσότερο.

 

Just now, anemoni1989 said:

Το κλίμα στην Ελλάδα είναι αυτό της ΑΠΟΛΥΤΗΣ τρομοκρατίας και πανικού.

Μηπως όμως επειδή σαν λαός ειμαστε λίγο των άκρων η τρομοκρατία ηταν ο μόνος τρόπος να μας κρατήσουν μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Δεν είναι έτσι... Η ζωή συνεχίζεται και αλίμονο αν περιστρέφονταν και συνεχίσουν να περιστρέφονται τα πάντα γύρω από όλο αυτό...

 

Ε ναι, αλλά μετά από κάτι σοβαρό (οτιδήποτε δυσάρεστο) αναθεωρείς κ λες "σιγά μη σκάσω κιόλας για το αν θα είναι έξω ή μέσα το τραπέζι"!

 

Παρεμπιπτόντως νομίζω μυστήρια δεν επιτρέπονται καθόλου. Ήταν σε αυτά που είχε πει αρχικά η Ιερά Σύνοδος ότι θα επιτρέπονται αλλά τελικά η κυβέρνηση δεν τα δέχτηκε.

 

Just now, anemoni1989 είπε:

Το κλίμα στην Ελλάδα είναι αυτό της ΑΠΟΛΥΤΗΣ τρομοκρατίας και πανικού. Διαβάζω σε ομάδες ότι "θα πεθάνουμε όλοι" γιατί ο άλλος πχ βγήκε για περπάτημα στο δρόμο με ένα φίλο και κακώς δεν έχει απαγορευτεί ακόμα πλήρως η κυκλοφορία και να κλείσουν τα πάντα "γιατί θα πεθάνουμε όλοι"...

 

Εμένα δεν μου φαίνεται κλίμα πανικού. Σε ομάδες βλέπεις τα πάντα και συνήθως τσακώνονται οι δύο πλευρές, ίσοι πάνω κάτω και στις δύο. Πολύς κόσμος στενοχωριέται πιο πολύ που δεν πάει βόλτες παρά για τον ίδιο τον ιό, οπότε πού είναι ο πανικός; Και η ενημέρωση τα απογεύματα ψύχραιμη μου φαίνεται.

 

Just now, Yovanna είπε:

Η μισθοδοσία δεν είναι το μεγαλύτερο έξοδο για μια επιχείρηση. Μία επιχείρηση έχει να πληρώσει ενοίκιο, ΙΚΑ, ΦΠΑ, εισφορές, λογαριασμούς, και κυρίως προμηθευτές! Μικρότερος τζίρος, λιγότερα κέρδη , όμως τα ίδια έξοδα. Οι περισσότερες επιχειρήσεις δουλεύουν με πιστώσεις. Αν οι πελάτες δεν δουλεύουν, δεν θα σου βάλουν λεφτά. Εσύ, δεν θα μπορέσεις να πληρώσεις τους προμηθευτές σου στην ώρα σου. Δεν θα σου στείλουν εμπόρευμα/υλικά/α ύλες κτλ. Δεν μπορείς να εξυπηρετήσεις τους πελάτες σου. Δεν κάνεις τζίρο. Πληρώνεις όμως έξοδα. Ο πελάτης σου θα κοιτάξει να φέρει από αλλού. Ίσως και απ' έξω. Ο πελάτης αν πάει αλλού, μπορεί να μην επιστρέψει ποτέ σε σένα. Και όχι, οι επιχειρήσεις δεν έχουν τόση ρευστότητα για να μπορούν να συντηρηθούν για μήνες χωρίς έσοδα. 

 

Μάλιστα, ευχαριστώ. Οι λογαριασμοί, φόροι κλπ δεν είπαν ότι θα αναπροσαρμοστουν λόγω της κατάστασης; Λογαριασμούς εντωμεταξύ δεν θα έχουν μεγάλους λογικά αφού είναι κλειστά κ δεν καίνε ρεύμα, εκτός από τους χώρους εστίασης που συντηρούν τρόφιμα λογικά. Εγώ αν εξαιρέσεις το ενοίκιο, όταν είπα δεν έχουν τόσα έξοδα οντας κλειστοί εννοούσα τα υλικά για ο,τι παρασκευαζουν πχ, βενζίνες μεταφορέων που φέρνουν προϊόντα στο μαγαζί κλπ. Αλλά όπως είπα δεν ξέρω τίποτα από μαγαζιά, δεν έχει κανένας γνωστός μου!

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

 

 

Μηπως όμως επειδή σαν λαός ειμαστε λίγο των άκρων η τρομοκρατία ηταν ο μόνος τρόπος να μας κρατήσουν μέσα;

Αυτό μου θυμίζει τη δήλωση του Χρυσοχοΐδη, πως ναι μεν ήταν παραποιημένα τα πλάνα από τη Θεσσαλονίκη, αλλά δεν πειράζει, γιατί έτσι επετεύχθη ο σκοπός!!! Αχαχαχαχαχχαχ

Διαφωνώ... Πείθεις με επιχειρήματα και όχι με τρομοκρατία... Εγώ ξαναλέω, τα Σκανδιναβικά κράτη είναι κατά κόρον ανθρωποκεντρικά και διαβάσαμε όλοι τι λέει η Chrysoum πιο πανω.... Επίσης, πριν λίγο διάβασα τη συνέντευξη του καθηγητή λοιμωξιολογιας Ιωαννίδη που μιλάει για "το φιάσκο του αιώνα"... Μήπως στην Ελλάδα υπερβαλλαμε γιατί θέλαμε να "περάσουμε" αλλά μέτρα τα οποία δεν θα πέρναγαν αλλιώς?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Και τα αγγλόφωνα μέσα ενημέρωσης άλλες πληροφορίες μεταδίδουν; εγω προχθες διαβασα οτι αθλητικα κ πολιτιστικά γεγονότα ειναι ακυρωμένο μέχρι μέσα Ιουνίου, τα σύνορα θα μείνουν κλειστά κ απαγορευόταν ακόμα κ η μετάβαση στα εξοχικά στο δάσος και οτι ασχετο απο τι θα ανοιξει σιγα σιγα, η τηλεεργασια θα συνεχιστεί ακομα. δεν ισχυουν αυτα; 

Τα σύνορα ελέγχονται, αλλά δεν είναι κλειστά. Έγινε σάλος τις προάλλες γιατί πήγαν πολλοι να ψωνισουν από την Σουηδία για το Πάσχα.  Τα μεγάλα αθλητικά και πολιτιστικά γεγονότα έχουν ακυρωθεί (αλλά η προπόνηση σε εξωτερικό χώρο επιτρέπεται προφανώς (!!!)). Αυτό με τα εξοχικά στο δάσος ισχύει, αλλά είναι η παράδοση τους εδώ να πηγαίνουν στο εξοχικό το Πάσχα, οπότε γι αυτό και το ακύρωσαν. Σχεδόν όλοι έχουν εξοχικό, οπότε θα πήγαιναν όλοι στις περιοχές με τα εξοχικά και θα γινόταν χαμός. Σε 2 βδομάδες όμως νομίζω ότι δεν θα ισχύει πλέον αυτό το μέτρο. Απλά γενικά και ειδικά τελευταία που κάνει καλό καιρό βλέπω τον κόσμο σχετικά χαλαρό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Από την άλλη , χώρες που πήγαν να εφαρμόσουν τη θεωρία της αγέλης ή/και καθυστερησαν να πάρουν μέτρα, θα υποστούν εξίσου ή και μεγαλύτερη οικονομική καταστροφή από εμάς. Οπότε μάλλον το δίλημμα είναι αν θα πληγεί η οικονομία λιγότερο ή περισσότερο.

Μα κι εγώ αυτό αναρωτιέμαι με το φτωχό μου μυαλο. 

 

Στις τουριστικές περιοχές πάντως ακόμα ελπίζουν ότι αν δεν γίνει το Πάσχα καμία παρεκτροπή, ισως σωθεί μερος της σαιζον. Δεν ξέρω ποσό βάσιμη είναι η πεποίθηση του. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Ε ναι, αλλά μετά από κάτι σοβαρό (οτιδήποτε δυσάρεστο) αναθεωρείς κ λες "σιγά μη σκάσω κιόλας για το αν θα είναι έξω ή μέσα το τραπέζι"!

 

Τραγωδίες συμβαίνουν κάθε μέρα, άσχετα που δεν αφορούν πάντα το δικό μας σπίτι... Πραγματικά, μου φαίνεται πολύ περίεργο όλη αυτή η αλλαγή μέσω αυτού που συμβαίνει τώρα, ειδικά όταν στη χώρα μας έχει τόσο λίγα θύματα... Καλό είναι πάντως που συμβαίνει και μακάρι να αλλάξουν και άλλοι προτεραιότητες!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Το κλίμα στην Ελλάδα είναι αυτό της ΑΠΟΛΥΤΗΣ τρομοκρατίας και πανικού. Διαβάζω σε ομάδες ότι "θα πεθάνουμε όλοι" γιατί ο άλλος πχ βγήκε για περπάτημα στο δρόμο με ένα φίλο και κακώς δεν έχει απαγορευτεί ακόμα πλήρως η κυκλοφορία και να κλείσουν τα πάντα "γιατί θα πεθάνουμε όλοι"...

Just now, little lamb είπε:

Αυτό ήταν μέρος της τακτικής: ας ρίξουμε την ευθύνη στον πολίτη για να εχουμε καποιον να κατηγορήσουμε αν παει κατι στραβα.και για να κη σκεφτεται ο κοσμος τα σοβαρα, ας αρχισουμε και τα διχαστικά για το ποιος περπάτησε κ ποιος μιλησε με τον γειτονα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...