Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Κι εγώ πιστεύω πως οι νεκροί είναι λίγοι λόγω των μέτρων που έχουν παρθεί. Μάλιστα η Ελλάδα αναφέρεται ως θετικό παράδειγμα στο πως διαχειρίστηκε την κρίση και δεν έχει πολλούς νεκρούς. Δυστυχώς δεν έχω πηγή και δεν θυμάμαι που το διάβασα/άκουσα.

 

Επίσης πιστεύω πως θα περάσουμε οικονομική κρίση η οποία είναι αναπόφευκτη αλλά είναι μικρότερη από αυτή που αναφέρετε όσοι αναφέρετε σε αυτό το ποστ.

 

Γενικά συμφωνώ αρκετά με όσα γράφει η ΕΣΠΕΡΟΣ πιο πάνω:

 

Just now, Έσπερος είπε:

Ο τουρισμός όμως ασχέτως μέτρων απατος θα πήγαινε φέτος. ποιος θα ερχοταν όταν υπάρχει τέτοια κατάσταση στα περισσότερα δυτικά κράτη; να μην σχολιάσω τις συνέπειες στην υγεία όλων, αν το θέμα των ταξιδιωτών αντιμετωπιστεί με επιπολαιότητα. 

 

Κατα τ αλλά τα εμπορικά θα ήταν λογικό να ανοίξουν μετά το Πάσχα, λογικά όλοι μας έχουμε μαζέψει εκκρεμότητες, αν κ δεν ξέρω οι καταστηματάρχες τι γνώμη έχουν, εννοώ αν τους συμφέρει να πατάνε ελάχιστοι ή αν είναι καλύτερο να κλείσουν με κάποια κρατική ενίσχυση. λογικα θα γινονται συνομιλίες με επαγγελματικούς συλλογους. 

 

Για την  εστίαση που βοηθαει κ ο καιρος, θα μπορουσαν να ανοιξουν με καποιες χωροταξικές ρυθμίσεις για την αποσταση ή μονο εξωτερικοί χωροι ή να μην καθονται μεγαλες παρεες. 

 

Δεν πιστεύω ότι ενόψει Πάσχα θα ανακοίνωναν ενδεχόμενη άρση μέτρων, αλλα επειδη δεν ειμαι κ αφελής να θεωρω ανυπόστατα τα εκαστοτε ρεπορταζ, λογικά υπάρχει μια ελεγχόμενη διαρροή δήθεν ειδήσεων για να διυν αντιδρασεις ή να καθοδηγήσουν την ψυχολογια μας: απο τη μια διέρρεαν οι φήμες γοα πιο αυστηρα μετρα που καπως επαληθεύτηκαν γοα να μας "πειθαρχήσουν", απο την αλλη διαρρέουν τα περι σταδιακού ανοίγματος μαλλον για καλλιεργεια ελπίδας κ γοα να μην υπαρξει ξεσηκωμός. 

 

πάντως κ οι χώρες που ανοίγουν το κάνουν μετά το δικό τους Πάσχα κ πολύ επιλεκτικά. απλώς το ανακοίνωσαν τώρα. 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, kotsifikos είπε:

το άρθρο αυτό είναι επιστημονικό? έχει κάποια βάση ή απλά είναι ένα άρθρο που κάποιος το έγραψε? οι πηγές είναι αξιόπιστες?

εγώ πάντως έχω διαβάσει από διακεκριμένο οικονομολόγο αυτό που έγραψε η @vicky86, πουθενά δεν διάβασα ότι πιθανό η ζημία του ΑΕΠ να είναι μέχρι και 35%.

Αναφέρεται ως πηγή ο ΟΟΣΑ. 

Just now, Sunshine8 είπε:

Δεν καταλαβαίνω κάτι, αν δεν χαθεί η χρονιά με δύο μήνες τουλάχιστον κλειστά σχολεία δεν είναι σαν η πολιτεία να παραδέχεται ότι και όταν είναι ανοιχτά στέλνουμε εκεί τα παιδιά μας χωρίς λόγο; Δηλ το νόημα είναι απλά.να υπάρχουν για να πληρώνονται οι δάσκαλοι και όλη η δουλειά να γίνεται στα φροντιστήρια;! ( Όχι ότι δεν είναι έτσι , αλλά θα είναι σαν να το παραδέχονται και επίσημα)

Η Κεραμεως πάντως σήμερα σε συνέντευξη είπε πως θεωρούν ότι και καλά μετά τις 10 Μάη τα σχολεία θα ανοίξουν (ποιος ξέρει???) Και πως ότι έχουν διδαχθεί τα παιδιά διαδικτυακα, για να είναι έγκυρο σαν διδακτεα ύλη θα πρέπει να γίνει δια ζώσης... Εγώ τουλάχιστον έτσι το αντελήφθη... Η @Έσπερος όμως σιγουρα θα μπορούσε να μας διαφωτίσει περί αυτού... 

Και εγώ πάντως δυσκολεύομαι να δεχτώ το πώς θα θεωρηθεί έγκυρη η χρονιά με ουσιαστικα μόνο 5 μήνες μάθημα... Το σωστό, εάν δεν ανοίξουν τα σχολεία, δεν θα ήταν να "χαθεί"???

Link to comment
Share on other sites

Το λέω αυτό για την Ελλάδα, γνωστή μου στη Γερμανία που τη φιλοξένησαν έλεγε ότι τα παιδια έρχονταν το απόγευμα στο σπίτι διαβασμενα, μέχρι και βιολί έκαναν μέσα, δεν συζητάμε για ξένες γλώσσες κλπ. Μόνο σε εμάς υπάρχουν αυτά τα παράλογα. Κατά τα άλλα το σχολείο θεωρείται απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

Αν ανοίξουν τα σχολεια 10/5,με μείωση της ύλης κ παράταση του σχολικού έτους κτ ισως γίνει. 

Κ το πιο σημαντικό να προετοιμαζονται για ενδεχόμενο να είναι εποχιακος ο ιος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Δηλαδή προτείνετε  να χαθεί η χρονια; ειναι ανήλικα παιδιά, καταλαναινετε για τι συνέπειες μιλάμε; ή προτείνετε όταν ανοίξουν τα σχολεία να κάνουν μάθημα όλο το 24ωρο για να τους φυτέψουμε πληροφορίες έτσι για να πούμε ότι τα είπαμε; φυσικα θα πρεπει να γίνει αναπροσαρμογή της ύλης στον προγραμματισμό της επόμενης χρονιας. και για το λυκειο να ληφθεί υποψη στην ύλη των πανελληνίων τα δυο επόμενα χρονια. βασικά στο λύκειο είναι το μεγαλύτερο θέμα. Στο δημοτικό η ύλη σαν δυο τάξεις είναι παρεμφερής κ έτσι αυτό καλύπτεται εύκολα. Στο Γυμνάσιο μπορει να δοθει εμφαση σε μερη της υλης που ειναι αναγκαια για το λυκειο, αυτα να μεταφερθούν στις επομενες ταξεις κ να παραλειφθούν  αλλα κομματια που ειναι πιο επαναληπτικα. 

 

Στο γυμνάσιο κ α -β λυκειου το πιο λογικό είναι να μην γίνουν εξετάσεις κ να συνεχιστούν μαθήματα μέχρι τέλος Ιουνίου, προαγωγή μονο με βαθμο τετραμήνων. Ίσως πρέπει να ρυθμιστεί κάτι για την τριτη που ειναι απολυτήριο υποχρεωτικής εκπαιδευσης, κ ίσως για όσα παιδιά λυκείου δεν δώσουν πανελλήνιες δεν το ξερω αυτο. Στα δημοτικά που εχει μαθημα μέχρι 15 Ιουνίου θα μπορούσαν να παρατείνουν αλλά δεν ξερω αν θα θέλουν να παρατείνουν τις συμβάσεις των αναπληρωτων. Αν κ δεν θα το αποφύγουν ευκολα αυτο γιατι οι αναπληρωτες ειναι αναγκαίοι κ για το λυκειο, αν ειναι να γινουν Ιουλιο. 

 

Τελος, αν σκεφτειτε οτι καποια μαθηματα εχουν κατα καιρους ξεκινησει να διδάσκονται Δεκέμβριο ή κ αργότερα (μέχρι κ Μάρτιο μας έχει έρθει ξενόγλωσση), θα ειναι εξωφρενικό να σκεφτει καποιος τωρα να τιμωρήσει ετσι τους μαθητες. 

 

Το μεγαλυτερο προβκημα δεν ειναι η κάλυψη της υλης οσο η επαφη με τη μαθησιακή διαδικασια γενθκα, αν τα σχολεια μεινουν κλειστα μεχρι Στεπτεμβριο. Εκτος απο την κοινωνικοποιηση φυσικά κ τους άλλους ευρύτερα παιδαγωγικούς ρόλους. 

Ναι βρε κορίτσι, αλλά πως μπορεί να λογιστει χρονια με ούτε 5 μήνες μάθημα??? Μην ξεχνάμε πως σε Ηλεία και Αχαια έχουν κλείσει πριν τις απόκριες τα σχολεία.... Δεν ξέρω... Μ ακούγεται παράλογο...

Από την άλλη, με 6 μήνες κενό, πως έχουμε την απαίτηση να γυρίσουν τα παιδιά από Σεπτέμβριο στα σχολεία??? Υπάρχει περίπτωση να προσαρμοστούν??? Και άντε, στο δημοτικό πες δεν είναι τόσο σημαντικό... Στο γυμνάσιο και στο λύκειο??? Δεν ξέρω... Βέβαια σιγουρα σε αυτό οι εκπαιδευτικοί και οι παιδιψυχολογοι έχουν τον πρώτο λόγο και σιγουρα είστε οι μόνοι που θα μπορούσατε να μας επεξηγήσετε τον καλύτερο τρόπο επαναπροσαρμογης των παιδιών

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Ναι βρε κορίτσι, αλλά πως μπορεί να λογιστει χρονια με ούτε 5 μήνες μάθημα??? Μην ξεχνάμε πως σε Ηλεία και Αχαια έχουν κλείσει πριν τις απόκριες τα σχολεία.... Δεν ξέρω... Μ ακούγεται παράλογο...

Από την άλλη, με 6 μήνες κενό, πως έχουμε την απαίτηση να γυρίσουν τα παιδιά από Σεπτέμβριο στα σχολεία??? Υπάρχει περίπτωση να προσαρμοστούν??? Και άντε, στο δημοτικό πες δεν είναι τόσο σημαντικό... Στο γυμνάσιο και στο λύκειο??? Δεν ξέρω... Βέβαια σιγουρα σε αυτό οι εκπαιδευτικοί και οι παιδιψυχολογοι έχουν τον πρώτο λόγο και σιγουρα είστε οι μόνοι που θα μπορούσατε να μας επεξηγήσετε τον καλύτερο τρόπο επαναπροσαρμογης των παιδιών

Η επαναπροσαρμογή είναι το σημαντικότερο. και 10 Μαϊου να ανοίξουμε η απωλεια θα εινσι μεγαλη, οχι στην υλη κ τις γνωσεις, στη γενικοτερη επαφη με το σχολείο, τη μελετη, το γράψιμο. 

 

Δεν ξέρω τι κάνανε στα δημοτικά, στο γυμνάσιο παντ σ η δυνατοτητα αφομοίωσης υλης απο τον Μάρτιο επεφτε σταδιακα εως εκμηδενίζοταν. Μαιο κανουμε επαναλήψεις κ ελάχιστη υλη, εκτός απο καποιους φανατικούς που θεωρουν δουλεια τους να τα πουν κ οχι να τα μαθουν τα παιδια. άρα δεν είναι οτι χάθηκε και η πιο κρίσιμη περιοδος ως προς το τι καναμε. 

 

Το να μην ανοίξουμε καθόλου είναι πολύ άσχημο σενάριο. Το να ανοίξουμε μέσα Μαιΐου κατι θα επανορθώσει. Εγω προσωπικα ομως το λεω, δεν θα σπεύσω να συνεχίσω την ύλη σαν να μην έγινε τίποτα. θα ολοκληρώσω την ιστορία για να μη χαθει γ συνεχεια κ όση γραμματικη κ συντακτικό ειναι απαραίτητη για επομενες ταξεις, και τε υπολοιπα αναλογα με το κλιμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Η επαναπροσαρμογή είναι το σημαντικότερο. και 10 Μαϊου να ανοίξουμε η απωλεια θα εινσι μεγαλη, οχι στην υλη κ τις γνωσεις, στη γενικοτερη επαφη με το σχολείο, τη μελετη, το γράψιμο. 

 

Δεν ξέρω τι κάνανε στα δημοτικά, στο γυμνάσιο παντ σ η δυνατοτητα αφομοίωσης υλης απο τον Μάρτιο επεφτε σταδιακα εως εκμηδενίζοταν. Μαιο κανουμε επαναλήψεις κ ελάχιστη υλη, εκτός απο καποιους φανατικούς που θεωρουν δουλεια τους να τα πουν κ οχι να τα μαθουν τα παιδια. άρα δεν είναι οτι χάθηκε και η πιο κρίσιμη περιοδος ως προς το τι καναμε. 

 

Το να μην ανοίξουμε καθόλου είναι πολύ άσχημο σενάριο. Το να ανοίξουμε μέσα Μαιΐου κατι θα επανορθώσει. Εγω προσωπικα ομως το λεω, δεν θα σπεύσω να συνεχίσω την ύλη σαν να μην έγινε τίποτα. θα ολοκληρώσω την ιστορία για να μη χαθει γ συνεχεια κ όση γραμματικη κ συντακτικό ειναι απαραίτητη για επομενες ταξεις, και τε υπολοιπα αναλογα με το κλιμα. 

@Έσπερος πιστεύεις ότι μετά από ολική καραντινα 1.5 και βάλε μήνα, με το που αρθούν τα μέτρα θα ανοίξουν τα σχολεια; Γιατί αυτό φαίνεται να πιστευεις. Ότι όντως 10 Μαίου θα επιστρέψουν όλα τα παιδιά στις τάξεις. Μου ακούγεται επιστημονική φαντασία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

@Έσπερος πιστεύεις ότι μετά από ολική καραντινα 1.5 και βάλε μήνα, με το που αρθούν τα μέτρα θα ανοίξουν τα σχολεια; Γιατί αυτό φαίνεται να πιστευεις. Ότι όντως 10 Μαίου θα επιστρέψουν όλα τα παιδιά στις τάξεις. Μου ακούγεται επιστημονική φαντασία.

Δεν μου φαίνεται παρα πολυ πιθανο. Αλλα παλι αν αλλες χωρες τα ανοιγουν σιγα σιγα, δεν θα μ εκανε εντυπωση αν άνοιγαν προς τα μεσα μαιου. ειναο πολυ απότομο βεβαια να βρεθουν 25 ατομα σε εναν χωρο που ειναι ο ενας πανω στον αλλον, αλλα ειναι κ ακραιο να μην ανοιξουν καθολου. εκτος αν αναπροσαρμόσουν κ ανοιξουμε μετα τον 15γοθστο πχ. δεν ειναι λογικο να μενουν τα παιδια κλεισμένα μεσα τοσους μηνες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Δηλαδή προτείνετε  να χαθεί η χρονια; 

Καταλαβαίνω τις συνέπειες που αναφέρεις, εγώ έχω παιδί σε παιδικό σταθμό κ όχι στην υποχρεωτική εκπαίδευση και δεν είμαι 'μεσα στο χορό' . Όταν πρωτοεκλεισαν τα σχολεία , η Κεραμεως έλεγε ότι για 14 μέρες δεν υπάρχει θέμα γιατί οι μισές από αυτές χοντρικά είναι εκδρομές περίπατοι κλπ. Αυτό το ξέρω καλά και από συναδέλφους που έχουν παιδιά σε δημόσιο σχολείο. Αν κάνουν 10 μέρες σερί μαθημα χωρίς κάποια απεργία, περίπατο, κλπ ειναι πρωτόγνωρο! Άρα για 14 μέρες δεν έχουμε θέμα, ούτε για 2-3-4 μήνες έχουμε θέμα; Εδώ μιλάμε σε κάποιους νομούς όπως είπαν σωστά τα κορίτσια πχ Ηλεία κλπ για τη μισή χρονιά.Κι εγώ αν είχα παιδί στο σχολείο μάλλον θα προτιμούσα να μην χαθεί η χρονιά δεν το συζητώ, πιο πολύ είναι ρητορικό το ερώτημα, πως γίνεται τελικά να μην χάνεται η χρονιά οσο μείωση της ύλης και να κάνεις, τι κενά θα αφήσει αυτό για την επόμενη χρονιά και αν σε τελική ανάλυση τελικά τα παιδιά μαθαίνουν κάτι στο δημόσιο ελληνικό σχολείο. Σίγουρα κάτι μαθαίνουν, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να δεχθώ πώς μαθαίνουν όσα θα έπρεπε να μαθαίνουν για 9 μήνες σερί μαθημάτων 6 ώρες περίπου ημερησίως.

 

Just now, Έσπερος said:

 

Τελος, αν σκεφτειτε οτι καποια μαθηματα εχουν κατα καιρους ξεκινησει να διδάσκονται Δεκέμβριο ή κ αργότερα (μέχρι κ Μάρτιο μας έχει έρθει ξενόγλωσση), θα ειναι εξωφρενικό να σκεφτει καποιος τωρα να τιμωρήσει ετσι τους μαθητες

Δύο λάθη όμως ποτέ δεν έκαναν ένα σωστό!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sunshine8 είπε:

Καταλαβαίνω τις συνέπειες που αναφέρεις, εγώ έχω παιδί σε παιδικό σταθμό κ όχι στην υποχρεωτική εκπαίδευση και δεν είμαι 'μεσα στο χορό' . Όταν πρωτοεκλεισαν τα σχολεία , η Κεραμεως έλεγε ότι για 14 μέρες δεν υπάρχει θέμα γιατί οι μισές από αυτές χοντρικά είναι εκδρομές περίπατοι κλπ. Αυτό το ξέρω καλά και από συναδέλφους που έχουν παιδιά σε δημόσιο σχολείο. Αν κάνουν 10 μέρες σερί μαθημα χωρίς κάποια απεργία, περίπατο, κλπ ειναι πρωτόγνωρο! Άρα για 14 μέρες δεν έχουμε θέμα, ούτε για 2-3 μήνες έχουμε θέμα; Κι εγώ αν είχα παιδί στο σχολείο μάλλον θα προτιμούσα να μην χαθεί η χρονιά δεν το συζητώ, πιο πολύ είναι ρητορικό το ερώτημα, πως γίνεται τελικά να μην χάνεται η χρονιά οσο μείωση της ύλης και να κάνεις, τι κενά θα αφήσει αυτό για την επόμενη χρονιά και αν σε τελική ανάλυση τελικά τα παιδιά μαθαίνουν κάτι στο δημόσιο ελληνικό σχολείο. Σίγουρα κάτι μαθαίνουν, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να δεχθώ πώς μαθαίνουν όσα θα έπρεπε να μαθαίνουν για 9 μήνες σερί μαθημάτων 6 ώρες περίπου ημερησίως.

 

Το τι θα έπρεπε να μαθαίνουν κ το τι μαθαινουν ειναι μεγαλο θεμα κ ασχετο με τη συζητησγ. Επειδη ομως η υλη ακολουθει κ μια σπειροειδή διαταξη οπως λεγεται, δηλαδη κανουν κατι επιφανειακα σε μια ταξη για να το δουν πιο αναλυτικα αργοτερα, μπορει να γινει αναδιάταξη σε αυτη τη βαση. πχ τα παιδια στο δημοτικο τυπικα αναγνωρίζουν ολες τις δευτερεύουσες κ τος κανουν αναλυτικα ξανα στη γ γυμνασιου, ουσιαστικα ομως στην α γυμνασιου  μπορει να μην  ξερουν ουτε το ρήμα να βρουν. Διδάσκονται πολλα πραγματα που δεν ειναι της ηλικιας τοθς κ με λαθος τροπο κ εμφαση στις εξετασεις κ οχι την ουσιαστική μαθηση, οποτε δεν ειναι θεμα αν φετος διδαχτούν κατι λιγοτερο, αρκει να αναπροσαρμοστεί η υλη του χρονου. ευκαιρια αν κλεισουμε ν χωρις εξετασεις να σπασει κ αυτο το ταμπου μπας κ ασχοληθούμε με την ουσια καποια στιγμη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

 

Επίσης πιστεύω πως θα περάσουμε οικονομική κρίση η οποία είναι αναπόφευκτη

Μακάρι αλλά δεν το βλέπω δυστυχώς. Οι επιχειρήσεις θα τραβήξουν το λούκι ως μέσα Ιουνίου, εδω είπαν ότι θα δίνουν ως τότε τα 800. Εγώ πιστεύω πως δυστυχώς θα είναι πολύ μεγάλες οι συνέπειες για την οικονομία, θα υπάρξει έκρηξη ανεργίας, εν γένει το δημόσιο και οι συνταξιούχοι θα την βγάλουν καθαρη και η παραγωγική γενιά των 30-40 θα την πληρώσει πάλι. Συνηθισμένα ελληνικά πράγμα δηλαδή.

Just now, Έσπερος said:

Το τι θα έπρεπε να μαθαίνουν κ το τι μαθαινουν ειναι μεγαλο θεμα κ ασχετο με τη συζητησγ

Συμφωνώ, από πάντα υπήρχε πρόβλημα, αλλά τώρα με το κλείσιμο των σχολείων για τόσο καιρο και τις προτεινόμενες "λύσεις' (από όλους , από το υπουργείο κλπ) αναδεικνύεται ακόμα πιο πολύ .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είχε πει η Κεραμεωσ ότι θα κοππυν οι περίπατοι ήταν ένα ψέμα γιατί οι περίπατοι είναι 5 το χρονο κ όχι δυο το μήνα οπως ειπε ψευδώς κ μεχρι τοτε ειχαμε κανει 3-4 ολα τα σχολεια. 

 

απεργίες φετος αμφιβαλλω αν εγιναν 3 ολη τη χρονια ξ αυτες ηταν ολες της ΑΔΕΔΥ κ τα σχολεια γενικα λειτούργησαν, κ τα τελευταια στο θα δεν εχει γινει καποια πολυήμερη απεργια, η πιο μαζική συμμετοχη που θυμσμαι ηταν σε μια που εκλεισε κ ο ιδιωτικος τονεας, το 15-16 αν θυμαμαι καλα. 

 

αν θελει το υπουργειο μπορει μα σταματησει να μας στελνει εγκυκλίους της τελευταιας στιγμης που διαλύουν τον προγραμματισμο μας, για να γιορτασουμε την ταδε ημερα κ τη δεινά ημερα. Ετσι θα χάνονταν λιγοτερες ωρες για πραγματα ανευ σημασίας, αυτό σίγουρα πρέπει να το κάνει του χρονου για να καλυψει τα φετινά κενα. Οπως κ να καταργησει τις πολυήμερες που φετος εκανε τα παντα για να τις διευκολυνει, αίροντας διαφορους περιορισμους που υπηρχαν. α κ βρβαια να μη λείπουν καθηγητές κ χάνονται τοσες ωρες

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 said:

εδω ειμαστε κθα δουμε τι θα γιvει δεv ειvαι αvαγκη vα διαφωvουμε με στατιστικα  μοvτελα για τις συvεπειες στις οικοvομιες. κ φυσικα δεv πρεπει vα καταστροφολογουμε . Πιστευω οτι για vα παρθουv τετοια μετρα παγκοσμιος οι απωλειες δεv ειvαι τοσο τραγικες οσο πιστευετε.

 

Just now, marakiz said:

Επίσης πιστεύω πως θα περάσουμε οικονομική κρίση η οποία είναι αναπόφευκτη αλλά είναι μικρότερη από αυτή που αναφέρετε όσοι αναφέρετε σε αυτό το ποστ.

Aυτό που πιστεύετε , δεν έχει δυστυχώς καμία επιστημονική βάση και μόνο ως ευσεβής πόθος θα μπορούσε να χαρακτηριστεί. Μακάρι να ανατραπούν όλα όσα αναμένονται από τους ειδικούς και να έχετε δίκιο εσείς βέβαια. Επίσης βρίσκω ενδιαφέρον στο οτι πολλά άτομα που υπερσπίζονται σθεναρά το lockdown, ίσως τελικά να μην έχουν συνειδητοποιήσει τί διακυβεύεται. Η τελευταία φράση της @ninaki80, είναι αρκετά ενδεικτική νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

 

Aυτό που πιστεύετε , δεν έχει δυστυχώς καμία επιστημονική βάση και μόνο ως ευσεβής πόθος θα μπορούσε να χαρακτηριστεί. Μακάρι να ανατραπούν όλα όσα αναμένονται από τους ειδικούς και να έχετε δίκιο εσείς βέβαια. Επίσης βρίσκω ενδιαφέρον στο οτι πολλά άτομα που υπερσπίζονται σθεναρά το lockdown, ίσως τελικά να μην έχουν συνειδητοποιήσει τί διακυβεύεται. Η τελευταία φράση της @ninaki80, είναι αρκετά ενδεικτική νομίζω.

Κάνεις λάθος,  εγώ έχω πει πολλάκις πως θα μας πληξει οικονομικά ωστόσο το προτιμώ από το μακελειό της Ιταλίας.  Επίσης ψυχολογικά,  δεν πιστεύω ότι είναι καλύτερα οι Ιταλοί με τόσο θρήνο σε σχέση με εμάς που έχουμε πήξει με την κλεισούρα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Έσπερος αμφιβάλλω αν θα ανοίξουν τα σχολεία το Μάιο αλλά και γενικώς. Θεωρώ ότι θα δώσουν οδηγία για προαγωγή στην επόμενη τάξη με βαθμολογία από την απόδοση μέσα στη χρονιά κ χωρίς εξετάσεις, εκτός από την τρίτη Λυκείου προφανώς. Όσον αφορά το lockdown, έχει νόημα να γίνεται καθολικά και παράλληλα με τα υπόλοιπα μετρα, όπως τεστ, προσλήψεις, ΜΕΘ, χρήση μάσκας γαντιών κλπ. Προφανώς όπως βλέπουμε καθημερινά, η καραντίνα δεν ισχύει για όλους. Έτσι, πάλι εμείς οι -να μην μας χαρακτηρίσω κ κοπει- θα την πληρώσουμε, κυριολεκτικά κ μεταφορικά. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Κάνεις λάθος,  εγώ έχω πει πολλάκις πως θα μας πληξει οικονομικά ωστόσο το προτιμώ από το μακελειό της Ιταλίας.  Επίσης ψυχολογικά,  δεν πιστεύω ότι είναι καλύτερα οι Ιταλοί με τόσο θρήνο σε σχέση με εμάς που έχουμε πήξει με την κλεισούρα. 

Οι Ιταλοί πλέον πεινανε. Δεν είναι λίγες οι μαρτυρίες και τα ρεπορτάζ πως πλέον ο κόσμος έχει ξεσηκωθεί και ζητά να αρθούν τα μέτρα γιατί δεν έχουν να φανε

Just now, Lenia16 είπε:

@Έσπερος. Προφανώς όπως βλέπουμε καθημερινά, η καραντίνα δεν ισχύει για όλους. Έτσι, πάλι εμείς οι -να μην μας χαρακτηρίσω κ κοπει- θα την πληρώσουμε, κυριολεκτικά κ μεταφορικά. 

 

Τι εννοείς??? Οι επιχειρήσεις είναι κλειστές, ο κόσμος δεν κυκλοφορεί....  Κλείσανε τα διόδια, πλοία, τραίνα κλπ.... Δεν σε σε καταλαβαινω... Ειλικρινά... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Οι Ιταλοί πλέον πεινανε. Δεν είναι λίγες οι μαρτυρίες και τα ρεπορτάζ πως πλέον ο κόσμος έχει ξεσηκωθεί και ζητά να αρθούν τα μέτρα γιατί δεν έχουν να φανε

Ούτε λίγες οι μαρτυρίες που μας λένε να μην γκρινιάζουμε αφού εμεις δεν έχουμε τέτοιο θανατικο.

 

Άρα με αυτό που μου λες τώρα τι πιστεύεις,  πως ακόμα κι οι Ιταλοί ΚΑΚΩΣ είναι σε καραντίνα πια?

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, anemoni1989 είπε:

Διάβασα μόλις δήλωση του Αρκουμανεα για σταδιακή άρση περιορισμων από τα μέσα Μαϊου...

Επίσης, διάβασα πως χθες στην ενημέρωση θίχτηκε το θέμα πως έχει παρατηρηθεί μείωση των θανάτων από άλλες αιτίες (καρκίνος, εμφράγματα κλπ) παγκοσμίως... Και όντως, βρήκα άρθρα που το υποστηρίζουν.... Αυτό πάντως που με προβληματίζει είναι ότι καμία απολύτως υπεύθυνη απάντηση δε δίνεται. Τα στοιχεία που δίνονται δεν είναι μη αμφισβητήσιμα.. καταρρίπτονται καθημερινα. Έβαλαν τον κόσμο να κυκλοφορεί σαν παλαβός με γάντια και μάσκα και θυμήθηκαν μετά από σχεδόν 2 μήνες να πουν ότι είναι λάθος. Βγήκαν και είπαν για εκατόμβες νεκρών και τα νούμερα τους διαψεύδουν... Νομίζω πως το μόνο το οποίο έχει επιτευχθεί 100% είναι η δημιουργία κλίματος τρομοκρατίας....

Πολύ χρήσιμη η ειδικότητα σου στη συζήτηση μας.... Επειδή εγώ είμαι άσχετη από αυτά, το 2008 περάσαμε δύσκολα ενώ τα προηγούμενα έτη τρώγαν όλοι με χρυσά κουτάλια.... Τώρα που μόλις σηκώσαμε κεφάλι από αυτή την ύφεση, πως γίνεται να περάσει πιο εύκολα όλο αυτό, με καθόλου τουρισμό, μαγαζιά κλειστά και μηδενικά έσοδα από το κράτος????

Την κρίση που ξεκίνησε το 2008 εννοούσα φυσικά, δεν εννοούσα ότι κράτησε 1 χρόνο ούτε ότι τρώγαμε με χρυσά κουτάλια μετά, είναι αστείο. Επίσης η ειδικότητα μου είναι όσο σχετική είναι όλων που σχολιάζουν. Κανένας δεν είναι οικονομολόγος εδώ μέσα. Γενικά μια συζήτηση με προσωπικούς προβληματισμούς κάνουμε, δεν υπάρχει λογος για αψιμαχίες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Οι Ιταλοί πλέον πεινανε. Δεν είναι λίγες οι μαρτυρίες και τα ρεπορτάζ πως πλέον ο κόσμος έχει ξεσηκωθεί και ζητά να αρθούν τα μέτρα γιατί δεν έχουν να φανε

Τι εννοείς??? Οι επιχειρήσεις είναι κλειστές, ο κόσμος δεν κυκλοφορεί....  Κλείσανε τα διόδια, πλοία, τραίνα κλπ.... Δεν σε σε καταλαβαινω... Ειλικρινά... 

Οι λαϊκές είναι κλειστές; Τα τζαμια; Οι Ρομά; Οι μετανάστες; Τα εργοστάσια; Τα εργοτάξια; Τα αεροπλάνα κ τα καράβια πάνε κ έρχονται κοπέλα μου τι λες; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Ούτε λίγες οι μαρτυρίες που μας λένε να μην γκρινιάζουμε αφού εμεις δεν έχουμε τέτοιο θανατικο.

 

Άρα με αυτό που μου λες τώρα τι πιστεύεις,  πως ακόμα κι οι Ιταλοί ΚΑΚΩΣ είναι σε καραντίνα πια?

 

 

Έχουμε τα ίδια νούμερα με την Ιταλία??? Τι συγκρίνουμε??? Απλά λέω πως η απελπισία τους είναι τέτοια που πλέον πεινανε...

Just now, Sansa είπε:

Την κρίση που ξεκίνησε το 2008 εννοούσα φυσικά, δεν εννοούσα ότι κράτησε 1 χρόνο ούτε ότι τρώγαμε με χρυσά κουτάλια μετά, είναι αστείο. Επίσης η ειδικότητα μου είναι όσο σχετική είναι όλων που σχολιάζουν. Κανένας δεν είναι οικονομολόγος εδώ μέσα. Γενικά μια συζήτηση με προσωπικούς προβληματισμούς κάνουμε, δεν υπάρχει λογος για αψιμαχίες. 

Δεν τσακωνόμαστε, συζηταμε

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Έχουμε τα ίδια νούμερα με την Ιταλία??? Τι συγκρίνουμε??? Απλά λέω πως η απελπισία τους είναι τέτοια που πλέον πεινανε...

Το συγκρίνουμε γιατί πρεπει να καταλάβουμε πως τα νούμερα δεν είναι ίδια, ακριβώς γιατί εμείς τα πήραμε νωρίτερα αυτά τα ρημαδομετρα. Κι ότι αν ξεφύγουμε στους νεκρούς και πάλι θα μπούμε σε καραντίνα στο τέλος ακριβώς όπως και οι Ιταλοί. Άρα ποιο το κέρδος? Τέλος πάντων,  νομίζω λέμε τα ίδια και τα ίδια κάθε μέρα.

 

Τους ομαδικούς τάφους στην Αμερική τους είδατε?  Μπρρρρρ! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Οι λαϊκές είναι κλειστές; Τα τζαμια; Οι Ρομά; Οι μετανάστες; Τα εργοστάσια; Τα εργοτάξια; Τα αεροπλάνα κ τα καράβια πάνε κ έρχονται κοπέλα μου τι λες; 

Μπορείς να πάρεις ένα αεροπλάνο ή ένα τραίνο και να πας όπου θες??? Γιατί εμένα παραλίγο να πεθάνει συγγενής μας και δεν μπορούσαμε να πάμε πουθενά, ούτε στο νοσοκομείο που ήταν επαρχία, ούτε στην κηδεία θα μπορούσαμε να πάμε αν πέθαινε... Τα μαγαζιά με τρόφιμα τα εργοτάξια κλπ δεν έκλεισαν σε χώρες με χιλιάδες νεκρούς, θα κλείσουν σε εμάς που δεν έχουμε ούτε 100??? Τι λέτε??? Σε ποιο σύμπαν ζείτε???

Just now, marakiz είπε:

Το συγκρίνουμε γιατί πρεπει να καταλάβουμε πως τα νούμερα δεν είναι ίδια, ακριβώς γιατί εμείς τα πήραμε νωρίτερα αυτά τα ρημαδομετρα. Κι ότι αν ξεφύγουμε στους νεκρούς και πάλι θα μπούμε σε καραντίνα στο τέλος ακριβώς όπως και οι Ιταλοί. Άρα ποιο το κέρδος? Τέλος πάντων,  νομίζω λέμε τα ίδια και τα ίδια κάθε μέρα.

 

Τους ομαδικούς τάφους στην Αμερική τους είδατε?  Μπρρρρρ! 

Τα πήραμε, αποδώσανε και μάλλον πρέπει να δοκιμάσουμε να επιστρέψουμε σε ρυθμούς σιγά σιγά. Αυτό λέμε. Δε γίνεται να μείνουμε για πάντα κλεισμένοι μέσα επειδή κάπου αλλού πεθαίνουν σωρηδόν.

Link to comment
Share on other sites

Ε αυτό θα γίνει,  σιγά σιγά. Όπως κάνουν και σε άλλες χώρες.  Τόσες φορές το έχει αναφέρει η ΕΣΠΕΡΟΣ σε προηγουμένες απαντήσεις. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Ε αυτό θα γίνει,  σιγά σιγά. Όπως κάνουν και σε άλλες χώρες.  Τόσες φορές το έχει αναφέρει η ΕΣΠΕΡΟΣ σε προηγουμένες απαντήσεις. 

Μα νομίζω πως η διαφωνία μας έγκειται απλά στο ότι κάποιοι λέμε ότι σιγά σιγά θα πρέπει τα μέτρα να αρθούν και να δούμε πως θα πάει, ενώ κάποιοι άλλοι, λόγω δικαιολογημένος δε λέω το αντίθετο φόβου, θεωρούν πως θα πρέπει να τραβήξουν έως ότου βρεθεί θεραπεία ή εμβόλιο... Εγώ αυτό καταλαβαινω τουλάχιστον...

Όπως και να έχει, εδώ απόψεις ανταλλάσσουμε, το έχουμε ξαναπεί... Προφανώς άλλοι ειδικοί παίρνουν τις αποφάσεις.... Εδώ απλά σχολιάζουμε ανάλογα με το τι "κατεβάζει η κουτρα" του καθενός!! :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...