Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 5 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Πάμε πάλι. Κανένα εμβόλιο δεν προσφέρει 100% προστασία. Αν όλος ο πληθυσμός εμβολιαστεί με ένα εμβόλιο κατά 80% αποτελεσματικό, τελικά η μετάδοση σταματά, και υπάρχει συλλογική ανοσία. Γι αυτό δεν έχουμε πια επιδημίες ιλαράς ή κοκκύτη. Αν το 50% του πληθυσμού εμβολιαστεί, κάνουμε μια τρύπα στο νερό, και οι εμβολιασμένοι επίσης κινδυνεύουν αν και πολύ λιγότερο. Οπότε όσοι δεν εμβολιάζονται, θέτουν σε κίνδυνο και όσους εμβολιάστηκαν, και συντηρούν την πανδημία.

Ναι αλλά οι εμβολιασμενοι έχουν 5% πιθανότητες περίπου να νοσήσουν. Οπότε οι ανεμβολιαστοι θα νοσήσουν στην ουσία κ μετά θα αποκτήσουμε ανοσία της αγέλης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Εσύ αναφέρεσαι στον κορονοιο εγώ όχι μόνο. Αναφέρομαι και στην κοινωνικοποίηση που λέγαμε παραπάνω, στα όρια που θέτει ο καθενας. Ναι στην παιδική χαρά το παιδί σου θα κυλιστει κάτω, θα κάνει κόλλα το αν θέλει αλλά αν δεν θέλει δεν θα δώσει το πατίνι του ή δεν θα πάρει  αγκαλιά το άλλο παιδί που δεν θέλει. 

 

Το να  μην πας πουθενά γιατί δεν θες 

εμένα δεν μου φαίνεται λογικο. Υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να πάνε παντού και τα όρια τους να μείνουν σεβαστά και τα διεκδικούν με σεβασμό. 

 

Για να μην παρερμηνευτω λογικό μου φαίνεται αν κάποιος το επιλέξει να μην πάει για τους παραπάνω λόγους και όχι να μείνει σπίτι ως προτροπή γιατί οι άλλοι δεν σέβονται τα όρια του. 

Λέω αποκλειστικα γθα τον κορονοιο. Τους γονείς που στέλνουν το παιδί να παίζει σε ένα μπουλούκι κ δεν θέλουν κατά τ αλλά να ακουμπήσει ή να τον ακουμπήσουν. Γι αυτό λέω, αν δεν θες, κάθεσαι σπίτι σου. Εμείς που δεν θελουμε τον κόσμο, απλώς δεν πηγαινουμε. Γθατι ακριβώς δεν θελουμε να πάμε κ να αρχίσουμε τις οδηγίες μην πλησιάζεις μην πιάνεις το ένα μην ποανεισ το άλλο μην βάζεις χέρια στο στόμα βάλε αντισηπτικό κλπ. Θελουμε αν πάμε να μπορεί να το χαρεί.  Τα άλλα που λες μου φαίνονται τελείως αυτονόητα. Προφανώς και δεν πάμε σε παιδιά με το ζόρι. Εδώ αναρωτιέμαι πώς θα πλησιάσουμε να κάνουμε γνωριμίες, λες να στέλνω το παιδί μου να αγκαλιάζει τα υπόλοιπα χωρίς να το θελουν; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Πάμε πάλι. Κανένα εμβόλιο δεν προσφέρει 100% προστασία. Αν όλος ο πληθυσμός εμβολιαστεί με ένα εμβόλιο κατά 80% αποτελεσματικό, τελικά η μετάδοση σταματά, και υπάρχει συλλογική ανοσία. Γι αυτό δεν έχουμε πια επιδημίες ιλαράς ή κοκκύτη. Αν το 50% του πληθυσμού εμβολιαστεί, κάνουμε μια τρύπα στο νερό, και οι εμβολιασμένοι επίσης κινδυνεύουν αν και πολύ λιγότερο. Οπότε όσοι δεν εμβολιάζονται, θέτουν σε κίνδυνο και όσους εμβολιάστηκαν, και συντηρούν την πανδημία.

Μα το 80% είχε επιτευχθει στην εταιρεία σου, όπως είπες πριν ένα 15-20% δεν εχει εμβολιαστεί. Δεν βγαίνει νόημα από αυτά που λες. Θα μου πεις δεν ισχύει γιατί μπορει να κολλησει κάποιος ανεμβολιαστος έξω αλλά το ίδιο ισχύει κ για τους εμβολιασμενους, λογικά δεν έρχονται σε επαφή μόνο με συναδέλφους. Αλλά και να κολλησει κάποιος εμβολιασμενος έχει 5% πιθανότητα να νοσήσει σοβαρά οπότε δεν υπάρχει πρβλ σύμφωνα με τα γνωστά στοιχεία. Σε αυτό βασίζεται κ ο εμβολιασμός των ευπαθών ομάδων πριν από τους υπολοιπους, να είναι οι ίδιοι προστατευμενοι ο,τι κ να γίνει. Ανεξάρτητα από την ανοσία αγέλης, εφόσον οι εμβολιασμενοι είναι κατά 95% προστατευμενοι από σοβαρή νοσηση που είναι το πρόβλημα; Επίσης, αν οπως λες όσοι δεν εμβολιαζονται θέτουν σε κίνδυνο όσους εμβολιάζονται τότε είναι σαν να παραδέχεσαι ότι τα εμβόλια δεν είναι αποτελεσματικά που δεν ισχύει.

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Για όσους όμως εμβολιαστήκαμε, το 5% δεν είναι αμελητέο για να πάμε γυρεύοντας, δεδομένου ότι πιστεύουμε στον κορονοϊό, στις διασωληνώσεις και τους θανάτους.

Και βασικά για όποιον εμβολιάστηκε αλλά έχει κάποια θέματα υγείας για τα οποία γενικα ανησυχεί. Και για τα παιδιά μας επίσης. Και για να μπορούμε να πάμε στα νοσοκομεία για άλλους λόγους. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , Έσπερος είπε:

Και βασικά για όποιον εμβολιάστηκε αλλά έχει κάποια θέματα υγείας για τα οποία γενικα ανησυχεί. Και για τα παιδιά μας επίσης. Και για να μπορούμε να πάμε στα νοσοκομεία για άλλους λόγους. 

 

Aυτό δεν ξέρω πώς θα το διαχειριστούμε γενικότερα πάντως φέτος. Πολύ άσχημος ο διχασμός, αλλά αν κολλήσει παιδί, και πόσο μάλλον παιδί σε ομάδα υψηλού κινδύνου από ανεμβολίαστο, δεν μπορώ να φανταστώ πώς ξεπερνιέται κάτι τέτοιο. Και πώς συνεχίζεις τη ζωή σου αν εξαιτίας των επιλογών σου νοσηλευτούν παιδάκια; Ήδη πολλοί γονείς εφήβων, που είναι ομάδα με περισσότερα ρίσκα για τα εμβόλια, είμαστε έξω φρενών που πρέπει να ρισκάρουμε έστω και λίγο τα παιδιά μας γιατί οι ενήλικες δεν μπορούν να αναλάβουν τις ευθύνες τους :( 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

To να νοσήσει σοβαρά κάποιος με 5% πιθανότητα, είναι ασήμαντο και αδιάφορο για τον από επιλογή ανεμβολίαστο, που γενικότερα είναι στον κόσμο του και κάπου βαθειά μέσα του πιστεύει ότι δε θα πάθει τίποτα. Για τον από επιλογή ανεμβολίαστο, ισχύουν κάποια αλλοπρόσαλλα μαθηματικά, όπου το 1-10 στο εκατομμύριο να πάθει κάτι από το εμβόλιο είναι πιο επικίνδυνο από τη σχεδόν βεβαιότητα να νοσήσει τον επόμενο χρόνο. Για όσους όμως εμβολιαστήκαμε, το 5% δεν είναι αμελητέο για να πάμε γυρεύοντας, δεδομένου ότι πιστεύουμε στον κορονοϊό, στις διασωληνώσεις και τους θανάτους.

 

Το 5% είναι η πιθανότητα καποιος να κολλησει πρώτα κορωνοιο -πάρα τον εμβολιασμό- και να νοσήσει σοβαρά. Ποια ειναι η πιθανότητα να κολλήσεις κορωνοιο όντας εμβολιασμενος; Δεν την ξέρω. Μετά συγκρίνεις την πιθανότητα του ανεμβολιαστου να κολλήσει με την πιθανότητα να πάθει κάτι από το εμβόλιο, που είναι λάθος γιατί το ότι κάποιος θα κολλήσει δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα πάθει κάτι. Η σύγκριση γίνεται μεταξύ των πιθανοτήτων να πάθεις κάτι από το εμβόλιο όντας υγιής και να κολλήσεις κορωνοιο κ να πάθεις κάποια σοβαρή επιπλοκή (ταυτοχρονα). Και στην αξιολόγηση οφέλους κινδύνου συνυπολογίζεται η πιθανότητα νοσησης στον υπολογισμό του κινδύνου. Οι 30-39 πχ σε περιοχές με μέτριο προς υψηλό φορτίο εχουν ίδια πιθανότητα να πεθάνουν από κορωνοιο ή από το εμβόλιο ΑΖ, ενώ έχουν διπλάσια πιθανότητα να μπουν σε ΜΕΘ από τον κορωνοιο από ότι με το εμβολιο ΑΖ (μπορεί κ 3πλασια δεν θυμάμαι σιγουρα, είναι δημοσιευμένα για οποιον θέλει). Χρησιμοποιώ αυτό εμβόλιο γιατί γι αυτό έχει γίνει μόνο αξιολόγηση οφέλους κινδύνου ηλικιακά (το λες κ αστείο βεβαια). 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Lenia16 είπε:

Το 5% είναι η πιθανότητα καποιος να κολλησει πρώτα κορωνοιο -πάρα τον εμβολιασμό- και να νοσήσει σοβαρά. Ποια ειναι η πιθανότητα να κολλήσεις κορωνοιο όντας εμβολιασμενος; Δεν την ξέρω. Μετά συγκρίνεις την πιθανότητα του ανεμβολιαστου να κολλήσει με την πιθανότητα να πάθει κάτι από το εμβόλιο, που είναι λάθος γιατί το ότι κάποιος θα κολλήσει δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα πάθει κάτι. Η σύγκριση γίνεται μεταξύ των πιθανοτήτων να πάθεις κάτι από το εμβόλιο όντας υγιής και να κολλήσεις κορωνοιο κ να πάθεις κάποια σοβαρή επιπλοκή (ταυτοχρονα). Και στην αξιολόγηση οφέλους κινδύνου συνυπολογίζεται η πιθανότητα νοσησης στον υπολογισμό του κινδύνου. Οι 30-39 πχ σε περιοχές με μέτριο προς υψηλό φορτίο εχουν ίδια πιθανότητα να πεθάνουν από κορωνοιο ή από το εμβόλιο ΑΖ, ενώ έχουν διπλάσια πιθανότητα να μπουν σε ΜΕΘ από τον κορωνοιο από ότι με το εμβολιο ΑΖ (μπορεί κ 3πλασια δεν θυμάμαι σιγουρα, είναι δημοσιευμένα για οποιον θέλει). Χρησιμοποιώ αυτό εμβόλιο γιατί γι αυτό έχει γίνει μόνο αξιολόγηση οφέλους κινδύνου ηλικιακά (το λες κ αστείο βεβαια). 

 

Όσο και να το αναλύουμε, και η δημιουργία μοντέλων είναι η δουλειά μου, δεν υπάρχει σενάριο που αποφεύγουμε το νέο κύμα. Και πλέον δυστυχώς υπήρχε τρόπος να ανακοπεί, αλλά υπήρξε συνειδητή επιλογή να μην γίνει αυτό, για ομιχλώδεις λόγους με έρευνες του facebook και του youtube. Το Σεπτέμβρη θα έχουμε κλειστά σχολεία, χρεωκοπημένες επιχειρήσεις, γεμάτες ΜΕΘ, και τον συγκριτικά υψηλού ρίσκου εμβολιασμό των εφήβων. Όσο ο ιός κυκλοφορεί, ο γιος μου με άσθμα, η μαμά μου που λόγω ηλικίας είναι αμφίβολο τη ανοσοαπόκριση έχει στο εμβόλιο, η διαβητική συμμαθήτρια του γιου μου, θα κινδυνεύουν. Άσχημο και πλέον συνειδητή επιλογή των ανεμβολίαστων. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Aυτό δεν ξέρω πώς θα το διαχειριστούμε γενικότερα πάντως φέτος. Πολύ άσχημος ο διχασμός, αλλά αν κολλήσει παιδί, και πόσο μάλλον παιδί σε ομάδα υψηλού κινδύνου από ανεμβολίαστο, δεν μπορώ να φανταστώ πώς ξεπερνιέται κάτι τέτοιο. Και πώς συνεχίζεις τη ζωή σου αν εξαιτίας των επιλογών σου νοσηλευτούν παιδάκια; Ήδη πολλοί γονείς εφήβων, που είναι ομάδα με περισσότερα ρίσκα για τα εμβόλια, είμαστε έξω φρενών που πρέπει να ρισκάρουμε έστω και λίγο τα παιδιά μας γιατί οι ενήλικες δεν μπορούν να αναλάβουν τις ευθύνες τους :( 

Σκέψου τι θα γίνει αν πάθει κάτι υγιές 15χρονο παιδί που θα εμβολιαστεί πάρα τη μηδαμινή πιθανότητα σοβαρής νοσησης από κορωνοιο. Ήδη μια 28χρονη καθόλα υγιής είναι ετοιμοθάνατη μετά από το Τζόνσον (το 3ο περιστατικό) κ η Επιτροπή εμβολιασμών συζητά αν θα εισηγηθεί το ίδιο με το ΑΖ. Το θέμα είναι ότι όλοι αυτοί μια χαρά είναι ακαταδιωκτοι. Γι αυτό λέω τόσο καιρό πως δεν είναι άσπρο μαύρο και πως από τη στιγμή που κανεις δεν αναλαμβάνει την ευθύνη για τον εμβολιασμό πάρα μόνο ο εν δυνάμει εμβολιασμενος, είναι εντελώς ανηθικο να γίνει υποχρεωτικό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Lenia16 είπε:

Σκέψου τι θα γίνει αν πάθει κάτι υγιές 15χρονο παιδί που θα εμβολιαστεί πάρα τη μηδαμινή πιθανότητα σοβαρής νοσησης από κορωνοιο. Ήδη μια 28χρονη καθόλα υγιής είναι ετοιμοθάνατη μετά από το Τζόνσον (το 3ο περιστατικό) κ η Επιτροπή εμβολιασμών συζητά αν θα εισηγηθεί το ίδιο με το ΑΖ. Το θέμα είναι ότι όλοι αυτοί μια χαρά είναι ακαταδιωκτοι. Γι αυτό λέω τόσο καιρό πως δεν είναι άσπρο μαύρο και πως από τη στιγμή που κανεις δεν αναλαμβάνει την ευθύνη για τον εμβολιασμό πάρα μόνο ο εν δυνάμει εμβολιασμενος, είναι εντελώς ανηθικο να γίνει υποχρεωτικό.

 

Το ίδιο λέω. Θα εμβολιάσουμε τα παιδιά μας, που έχουν ένα έστω πάρα πολύ μικρό ρίσκο για μυοκαρδίτιδα από το εμβόλιο γιατί οι 30άρηδες και 50άρηδες αντί να εμβολιαστούν αμπελοφιλοσοφούν. Αν το μόνο εμβόλιο για ενήλικες ήταν το ΑΖ και το J&J, θα υπήρχε λογική. Αλλά δεν είναι εδώ και καιρό τα μόνα εμβόλια. Οπότε βλέπω δύο κατηγορίες αρνητών: (1) αρνητές του ίδιου του ιού που θα έλεγα ότι είναι απλά μειωμένης νοημοσύνης και (2) τους "θα αποκτήσουμε ανοσία με εμβολιασμό, που θα κάνουν όλοι οι άλλοι, και τα παιδιά με τα ρίσκα τους, για να προστατεύσουν εμένα, που δε θα πάρω κανένα ρίσκο", απλά και γαϊδουρινά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Το ίδιο λέω. Θα εμβολιάσουμε τα παιδιά μας, που έχουν ένα έστω πάρα πολύ μικρό ρίσκο για μυοκαρδίτιδα από το εμβόλιο γιατί οι 30άρηδες και 50άρηδες αντί να εμβολιαστούν αμπελοφιλοσοφούν. Αν το μόνο εμβόλιο για ενήλικες ήταν το ΑΖ και το J&J, θα υπήρχε λογική. Αλλά δεν είναι εδώ και καιρό τα μόνα εμβόλια. Οπότε βλέπω δύο κατηγορίες αρνητών: (1) αρνητές του ίδιου του ιού που θα έλεγα ότι είναι απλά μειωμένης νοημοσύνης και (2) τους "θα αποκτήσουμε ανοσία με εμβολιασμό, που θα κάνουν όλοι οι άλλοι, και τα παιδιά με τα ρίσκα τους, για να προστατεύσουν εμένα, που δε θα πάρω κανένα ρίσκο", απλά και γαϊδουρινά.

Δεν ξέρω αν σκέφτονται ότι θα αποκτήσουν ανοσια μέσω των άλλων, όσους ξέρω (κ είναι μετρημένοι στα δάχτυλα οφείλω να ομολογήσω, η πλειοψηφία των γνωστών μου έχουν ήδη εμβολιαστεί κ με τις 2 δόσεις) απλά φοβούνται τα εμβόλια και προτιμούν να νοσήσουν γιατί έχουν μικρή πιθανότητα επιπλοκών λόγω ηλικίας. Φυσικα αρκετοι κάνουν λάθος - ειδικά αν είσαι άνω των 55-60 πιθανοτατα είναι απαράδεκτο να το θεωρείς αυτο- αλλά μαλλον δεν είναι κανεις σε θεση να τους μεταπείσει προς το παρόν. Κ οι περισσότεροι εξ αυτών δεν είναι καθόλου αρνητές των εμβολίων γενικά. Αναλαμβάνουν την ευθύνη να μην εμβολιαστούν κ εφόσον οι εμβολιασμενοι είναι θεωρητικά σε υψηλό βαθμό προστατευμενοι δεν βρίσκουν το λόγο να νιώθουν τύψεις για την πιθανότητα μετάδοσης. Δεν μου φαίνεται παραλογο. Όποιος φοβάται εμβολιαζεται. Όποιος έχει ευπαθή άτομα στο εγγύς περιβάλλον εμβολιαζεται για να τα προστατεύσει επιπλέον του δικού τους εμβολιασμού. Όποιος δε φοβάται αλλά θέλει να εμβολιαστεί για την παραμικρή πιθανότητα πάλι εμβολιαζεται. Πραγματικά έτσι το βλέπω δεν μπορώ να το αλλάξω. 100% συμφωνώ για τη βλακεία των αρνητών του ιού δεν το συζητω. Αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να κατηγορήσω κανέναν που απλά φοβάται να εμβολιαστεί. 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Ζουν ανάμεσα μας:

1) Διάβαζα στο fb το πρωί που έλεγε μια ότι φοβάται να κάνει εμβόλιο αλλά το χρειάζεται για να ταξιδέψει (10άδες οι λυπημένες φατσούλες από κάτω). Της γράφει λοιπόν μια μην κάνει κάνα αστείο, να κάνει ραπιντ και πριν πάει να κάνει πλύσεις και γάργαρες με θαλασσινό νερό, γιατί αλλιώς σε βγάζουν ψευδώς θετική για να δείχνουν κρούσματα (!) και ακόμη και αν νοσεί, αυτό ρίχνει το δικό φορτίο και θα βγει αρνητικό! Άπειρα τα likes απο κάτω.

2) Στενός και αγαπημένος συγγενής, μου είπε τις προάλλες ότι δεν κάνει τα σεφ τεστ στην 9χρονη κόρη του, απλά τα δηλώνει αρνητικά.. Όπως καταλαβαίνεις του λέω, δεν υπάρχει σωτηρία, γιατί να ποιοι είμαστε και πέρα από αυτό, ωραία μηνύματα περνάς στην κόρη σου, ότι είναι οκ να ξεγελάμε και είμαστε και cool! Τα πήρα!

να κλαψεις η να γελασεις;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε να δούμε πολλά ακόμη. Ο κόσμος διχάζεται και χωρίζεται σε στρατόπεδα. Εντάξει, τώρα το να φοβάται κάποιος εμβολιασμένος να πάει στο χώρο εργασίας του όπου ένα μικρό ποσοστό είναι ανεμβολίαστοι, γιατί φοβάται μήπως κολλήσει, το βρίσκω υπερβολικό. Μήπως απλά τους αρέσει η τηλεργασία; Δεν είναι κακό. :-P Οι μόνες συναναστροφές που έχουν με ανεμβολίαστους είναι μόνο με τους συναδέλφους; 

Όταν ψηφίζεται το ακαταδίωκτο για τους λοιμωξιολόγους και πάμε προς υποχρεωτική επιβολή εμβολιασμού, λογικό δεν είναι ο κόσμος να αντιδρά και να προβληματίζεται; Κι αφού οι ειδικοί δίνουν το ok για εμβολιασμούς εφήβων (προσεχώς και παιδιών), γιατί εκεί το σκέφτονται οι υπέρμαχοι του εμβολιασμού; Θα δοθεί έγκριση των εμβολίων για αυτές τις ηλικιακές ομάδες από τους ειδικούς αν δεν είναι 'απειροελάχιστες' οι πιθανότητες παρενεργειών; 

Επίσης, άτομα που σθεναρά υποστήριζαν το οποιοδήποτε εμβόλιο, όπως το ΑΖ, και κάνανε επίθεση σε όσους δεν το ήθελαν, τώρα κάνανε πίσω; Όταν περιστατικά σοβαρών και παρενεργειών και θανάτων ακόμη έγιναν γνωστά, ταρακουνήθηκαν. Σεβασμό όμως σε όσους προβληματίζονταν τότε δεν είδα να υπάρχει και πολύς. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , love kids είπε:

Έχουμε να δούμε πολλά ακόμη. Ο κόσμος διχάζεται και χωρίζεται σε στρατόπεδα. Εντάξει, τώρα το να φοβάται κάποιος εμβολιασμένος να πάει στο χώρο εργασίας του όπου ένα μικρό ποσοστό είναι ανεμβολίαστοι, γιατί φοβάται μήπως κολλήσει, το βρίσκω υπερβολικό. Μήπως απλά τους αρέσει η τηλεργασία; Δεν είναι κακό. :-P Οι μόνες συναναστροφές που έχουν με ανεμβολίαστους είναι μόνο με τους συναδέλφους; 

 

Δεν μπαίνω σε κανέναν κλειστό χώρο αν δεν είναι απαραίτητο. Ειλικρινά αν με υποχρεώσουν να εργαστώ σε χώρο με 400 άτομα, εκ των οποίων 40-80 έστω ανεμβολίαστα (που ευτυχώς δε βλέπω να με υποχρεώνουν), θα ψάξω άλλη δουλειά και δεν είμαι η μόνη. Δεν έχω υποχρεωθεί σε πλήρη αλλαγή του τρόπου ζωής μου, και πόσο μάλλον τα παιδιά μου σε ευαίσθητες ηλικίες για να ρισκάρω τον κεντρικό κλιματισμό με τον ανεμβολίαστο συνάδελφο που παίρνει βιταμίνες για να "ενισχύσει το ανοσοποιητικό του" γιατί το διάβασε σε μια ομάδα στο facebook. 

πρίν από 2 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εγώ φοβάμαι να συναναστρεφω ανεμβολιαστους μην τυχόν κ μεταφέρω τον ιό στο παιδί κ στους παππούδες που αν κολλησουν υπάρχει η πιθανότητα να νοσηλευτουν.Αν ομως μου πουν να εμβολιασω έναν έφηβο θα ήθελα κι άλλο χρόνο μήπως τροποποιηθεί η δόση γιατί υπάρχει περίπτωση μυοκαρδιτιδας από υπερραβτιδραση του ανοσοποιητικου.Μπορουν ομως να την προκαλέσουν και άλλα εμβόλια.

Θα ήθελα να είχα την πολυτέλεια να περιμένω κι εγώ, μήπως γίνει κάτι καλύτερο για τα παιδιά, όπως μια καλύτερη ρύθμιση των δόσεων. Αλλά με το ρυθμό που ανεβαίνουν τα κρούσματα, δεν νομίζω ότι με παίρνει, και 5χρονο να μου επέτρεπαν να εμβολιάσω, μάλλον θα εμβολίαζα και αύριο κιόλας. Το κακό είναι ότι προγραμμάτιζα διακοπές Αύγουστο, και βλέπω δεύτερη φορά να ακυρώνω όπως πάμε. Λογικά θα είμαστε χαλαρά στις 4-5 χιλιάδες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Το κακό είναι ότι προγραμμάτιζα διακοπές Αύγουστο, και βλέπω δεύτερη φορά να ακυρώνω όπως πάμε. Λογικά θα είμαστε χαλαρά στις 4-5 χιλιάδες.

φύγε όποτε μπορείς να πας κάπου οδικώς γιατί δεν ξέρω τι χειμώνα θα περάσουμε! 

στο σχολείο μας οι τελευταίοι ανεμβολιαστοι έκαναν αιτήσεις στην τελευταία ανακοίνωση του δήμου γιατί είδαν ότι το κλίμα ήταν συντριπτικό υπέρ. μόνο ο θεολόγος μας θα μείνει όπως φαίνεται! 

 

η παιδίατρος όταν την είχα ρωτήσει δν περίμενε μαζικό εμβολιασμό εφήβων, αλλά μόνο για ευπαθείς ομάδες κ περίμενε τις οδηγίες της επιτροπής,δεν εξέφρασε δίκη της άποψη. 

 

Επειδη το βλέπω το ακαταδίωκτο να επαναλαμβάνεται, το θέμα δεν είναι το ακαταδίωκτο των λοιμοξιολογων. δεν ασκούν εκείνοι πολιτική, εκείνοι κάνουν συστάσεις, άλλοι αποφασιζουν. το θέμα είναι το ακαταδίωκτο των μελών των επιτροπών, πολιτικών κ μη,κ το ότι οι γιατροί δν μπορούν να κληθούν ως μάρτυρες, άρα να «κάψουν» τους πολιτικούς σε περίπτωση που αναζητηθούν ευθύνες. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Έσπερος είπε:

φύγε όποτε μπορείς να πας κάπου οδικώς γιατί δεν ξέρω τι χειμώνα θα περάσουμε! 

στο σχολείο μας οι τελευταίοι ανεμβολιαστοι έκαναν αιτήσεις στην τελευταία ανακοίνωση του δήμου γιατί είδαν ότι το κλίμα ήταν συντριπτικό υπέρ. μόνο ο θεολόγος μας θα μείνει όπως φαίνεται! 

 

η παιδίατρος όταν την είχα ρωτήσει δν περίμενε μαζικό εμβολιασμό εφήβων, αλλά μόνο για ευπαθείς ομάδες κ περίμενε τις οδηγίες της επιτροπής,δεν εξέφρασε δίκη της άποψη. 

 

Επειδη το βλέπω το ακαταδίωκτο να επαναλαμβάνεται, το θέμα δεν είναι το ακαταδίωκτο των λοιμοξιολογων. δεν ασκούν εκείνοι πολιτική, εκείνοι κάνουν συστάσεις, άλλοι αποφασιζουν. το θέμα είναι το ακαταδίωκτο των μελών των επιτροπών, πολιτικών κ μη,κ το ότι οι γιατροί δν μπορούν να κληθούν ως μάρτυρες, άρα να «κάψουν» τους πολιτικούς σε περίπτωση που αναζητηθούν ευθύνες. 

Ναι, τα μέλη επιτροπών κλπ. έπρεπε να γράψω. Για ποιο λόγο αυτό; 

Όσο για τις διακοπές, ας φροντίσουμε να τις κάνουμε αν μπορούμε. Βέβαια εγώ δεν αλλάζω τα σχέδια περί ταξιδιού με πλοίο κι αεροπλάνο. Το θεωρώ υπερβολικό. Το νέο κλείσιμο το έβλεπα εδώ και μήνες να έρχεται ούτως ή άλλως οπότε είμαι προετοιμασμένη εκτός απροόπτου να εκμεταλλευτώ όσο χρόνο έχω για διακοπές ή διακοπές παράλληλα με δουλειά. Τώρα ψάχνω για καμιά ακόμη σύντομη απόδραση εξωτερικό κι ευτυχώς βρίσκω οικονομικά εισιτήρια, μην τυχόν και τα κλαίω αν δεν πάμε. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , love kids είπε:

Ναι, τα μέλη επιτροπών κλπ. έπρεπε να γράψω. Για ποιο λόγο αυτό; 

γιατί ακαταδίωκτο; για να μην βρεθούν υπόλογοι για τις οποιες αποφάσεις ή για ολιγωρία λήψης αυτών. Υποτίθεται ότι τους λύνει τα χέρια για να ενεργουν για το δημόσιο συμφέρον χωρίς φόβο ότι θα συγκρουστούν με συμφέροντα, αλλά τι εμπιστοσύνη να εχεις; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Έσπερος είπε:

γιατί ακαταδίωκτο; για να μην βρεθούν υπόλογοι για τις οποιες αποφάσεις ή για ολιγωρία λήψης αυτών. Υποτίθεται ότι τους λύνει τα χέρια για να ενεργουν για το δημόσιο συμφέρον χωρίς φόβο ότι θα συγκρουστούν με συμφέροντα, αλλά τι εμπιστοσύνη να εχεις; 

Ναι, δεν ήταν πραγματική απορία. Αυτά είναι γελοιότητες και με το δίκιο τους οι πολίτες δυσανασχετούν. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν μπαίνω σε κανέναν κλειστό χώρο αν δεν είναι απαραίτητο. Ειλικρινά αν με υποχρεώσουν να εργαστώ σε χώρο με 400 άτομα, εκ των οποίων 40-80 έστω ανεμβολίαστα (που ευτυχώς δε βλέπω να με υποχρεώνουν), θα ψάξω άλλη δουλειά και δεν είμαι η μόνη. Δεν έχω υποχρεωθεί σε πλήρη αλλαγή του τρόπου ζωής μου, και πόσο μάλλον τα παιδιά μου σε ευαίσθητες ηλικίες για να ρισκάρω τον κεντρικό κλιματισμό με τον ανεμβολίαστο συνάδελφο που παίρνει βιταμίνες για να "ενισχύσει το ανοσοποιητικό του" γιατί το διάβασε σε μια ομάδα στο facebook. 

Θα ήθελα να είχα την πολυτέλεια να περιμένω κι εγώ, μήπως γίνει κάτι καλύτερο για τα παιδιά, όπως μια καλύτερη ρύθμιση των δόσεων. Αλλά με το ρυθμό που ανεβαίνουν τα κρούσματα, δεν νομίζω ότι με παίρνει, και 5χρονο να μου επέτρεπαν να εμβολιάσω, μάλλον θα εμβολίαζα και αύριο κιόλας. Το κακό είναι ότι προγραμμάτιζα διακοπές Αύγουστο, και βλέπω δεύτερη φορά να ακυρώνω όπως πάμε. Λογικά θα είμαστε χαλαρά στις 4-5 χιλιάδες.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.Για το πεντάγωνο ομως δεν συμφωνώ. Δεν υπάρχουν ακόμη εκτεταμένες μελέτες κ σε αυτή την ηλικία ο οργανισμός εξελίσσεται διαφορετικά.Πιυανοτατα χάριν του λόγου το είπες.

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα σήμερα γνωστό παιδίατρο στην τηλεόραση να λέει πως καλό θα είναι και τα παιδιά να εμβολιαστούν όταν έρθει η ώρα (δε θυμάμαι ακριβώς τη διατύπωση) μιας κι αποτελούν ένα σημαντικό ποσοστό του πληθυσμού. Προσωπικά περιμένω όσους τόσο καιρό μάχονται υπέρ του εμβολιασμού, μόλις η επιστημονική κοινότητα που ακούν και ακολουθούν τις οδηγίες της δώσει το ok, να εμβολιάσουν τα παιδιά τους. Γιατί δεν είναι λογικό να δέχονται τις παροτρύνσεις και διαβεβαιώσεις των επιστημόνων σχετικά με τον εμβολιασμό ενηλίκων αλλά να μην κάνουν το ίδιο και για τα παιδιά τους. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Τα άλλα που λες μου φαίνονται τελείως αυτονόητα. Προφανώς και δεν πάμε σε παιδιά με το ζόρι. Εδώ αναρωτιέμαι πώς θα πλησιάσουμε να κάνουμε γνωριμίες, λες να στέλνω το παιδί μου να αγκαλιάζει τα υπόλοιπα χωρίς να το θελουν

Οχι όχι παρεξηγήσες! Δεν μιλούσα προσωπικά για σένα, για σας. 

 

Μιλουσα γενικά για την κατάσταση και για το κλίμα που έφερε η συζητηση, πως όποιος δεν θέλει παραπάνω συναναστροφές ας μείνει σπίτι! Αυτήν την αίσθηση εμένα μου άφησε η κουβέντα που είχε αρχίσει σε σχέση με την κοινωνικοποίηση που λεγαμε και αυτό θέλησα να σχολιάσω. Όχι εσάς προσωπικά! Συγνώμη για την παρεξηγηση.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , love kids είπε:

Άκουσα σήμερα γνωστό παιδίατρο στην τηλεόραση να λέει πως καλό θα είναι και τα παιδιά να εμβολιαστούν όταν έρθει η ώρα (δε θυμάμαι ακριβώς τη διατύπωση) μιας κι αποτελούν ένα σημαντικό ποσοστό του πληθυσμού. Προσωπικά περιμένω όσους τόσο καιρό μάχονται υπέρ του εμβολιασμού, μόλις η επιστημονική κοινότητα που ακούν και ακολουθούν τις οδηγίες της δώσει το ok, να εμβολιάσουν τα παιδιά τους. Γιατί δεν είναι λογικό να δέχονται τις παροτρύνσεις και διαβεβαιώσεις των επιστημόνων σχετικά με τον εμβολιασμό ενηλίκων αλλά να μην κάνουν το ίδιο και για τα παιδιά τους. 

 Γιατί τα παιδιά είναι οργανισμοί σε εξέλιξη κ χρειάζεται περισσότερος χρόνος πριν το χορηγησουν.Ειναι η ίδια λογική που ένας παιδοδοντιατρος θέλει δύο χρόνια επιπλέον εξειδίκευσης.Προσπαθω να σου δώσω να καταλάβεις το σκεπτικό μου.Σε έναν έφηβο θα το έκανα κατά πολύ πιο άμεσα απ ο τι σε ένα  νήπιο 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , love kids είπε:

Άκουσα σήμερα γνωστό παιδίατρο στην τηλεόραση να λέει πως καλό θα είναι και τα παιδιά να εμβολιαστούν όταν έρθει η ώρα (δε θυμάμαι ακριβώς τη διατύπωση) μιας κι αποτελούν ένα σημαντικό ποσοστό του πληθυσμού. Προσωπικά περιμένω όσους τόσο καιρό μάχονται υπέρ του εμβολιασμού, μόλις η επιστημονική κοινότητα που ακούν και ακολουθούν τις οδηγίες της δώσει το ok, να εμβολιάσουν τα παιδιά τους. Γιατί δεν είναι λογικό να δέχονται τις παροτρύνσεις και διαβεβαιώσεις των επιστημόνων σχετικά με τον εμβολιασμό ενηλίκων αλλά να μην κάνουν το ίδιο και για τα παιδιά τους.

Είμαι εδώ και πολλά χρόνια σε ένα ξένο φορουμ με γονείς, έχω και αρκετούς διαδικτυακούς φίλους εκεί από όταν ήταν μωρά τα παιδιά. Στην Αμερική από όσο καταλάβαινω εμβολιάζονται μαζικά τα παιδιά 12+, και μάλλον η πλειοψηφία θεωρεί γραφικούς όσους δεν εμβολιάζουν. Με δεδομένο ότι έχουν γίνει εκατομμύρια δόσεις πια, κι εγώ δε βλέπω μάλλον λόγο να μην γίνει εμβολιασμός στα παιδιά. Ωραία θα ήταν να μην χρειαστεί, αλλά αφού δεν έχει επιτευχθεί ανοσία ενηλίκων, είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

 Γιατί τα παιδιά είναι οργανισμοί σε εξέλιξη κ χρειάζεται περισσότερος χρόνος πριν το χορηγησουν.Ειναι η ίδια λογική που ένας παιδοδοντιατρος θέλει δύο χρόνια επιπλέον εξειδίκευσης.Προσπαθω να σου δώσω να καταλάβεις το σκεπτικό μου.Σε έναν έφηβο θα το έκανα κατά πολύ πιο άμεσα απ ο τι σε ένα  νήπιο 

Μα διευκρίνισα ότι μιλάω για όταν δοθεί το ok από τους επιστήμονες. Τότε γιατί να διστάσει ο υπέρμαχος του εμβολίου; Εγώ που είχα προβληματισμούς κι εμβολιάστηκα για καθαρά πρακτικούς λόγους, θα το κάνω από τους τελευταίους στο παιδί.

πρίν από 5 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Είμαι εδώ και πολλά χρόνια σε ένα ξένο φορουμ με γονείς, έχω και αρκετούς διαδικτυακούς φίλους εκεί από όταν ήταν μωρά τα παιδιά. Στην Αμερική από όσο καταλάβαινω εμβολιάζονται μαζικά τα παιδιά 12+, και μάλλον η πλειοψηφία θεωρεί γραφικούς όσους δεν εμβολιάζουν. Με δεδομένο ότι έχουν γίνει εκατομμύρια δόσεις πια, κι εγώ δε βλέπω μάλλον λόγο να μην γίνει εμβολιασμός στα παιδιά. Ωραία θα ήταν να μην χρειαστεί, αλλά αφού δεν έχει επιτευχθεί ανοσία ενηλίκων, είναι μονόδρομος.

Ναι, αυτό εννοώ όταν λέω πως όσοι θέλουν εμβολιασμό καθολικό θα είναι περίεργο αν δεν εμβολιάσουν τα παιδιά τους. Σέβομαι την άποψή σου, γιατί συνάδει απόλυτα με τα όσα πιστεύεις (άσχετα αν δε συμφωνώ εγώ απόλυτα), γιατί σε δια ζώσης συζητήσεις είδα άτομα να φάσκουν και να αντιφάσκουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...