Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

3 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Δεν ξερω κατι από δική μου γνωση.το λενε πι επιστήμονες.ξερεις κατι αλλο εσύ.ευχαριστως θα ήθελα να το μάθω.γιατι ετσι οπως το καταλαβαίνω ειναο σαν να εννοείς ότι αυτό είναι μέρους σχεδίου.αν καταλαβα λάθος ευχαρίστως να αναθεωρήσω.

Στην Ινδία έπεφταν κάτω σαν τις μύγες.

Δε δέχομαι άκριτα ό,τι ακούω. Μερίδα επιστημόνων έχει διαφορετική άποψη αλλά δεν έχουν βήμα όπως οι άλλοι. Όπως δεν παίρνουν τόση δημοσιότητα και οι προσπάθειες για τη θεραπεία της νόσου αλλά και τις προτεινόμενες λύσεις. Γι' αυτά κάτι ξέρω αλλά όχι κάτι μυστικό που δεν μπορεί να βρει οποίος ενδιαφέρεται και ψάχνεται. 

Προσωπικά εμβολιάστηκα απλώς και μόνο γιατί με διευκολύνει σε πρακτικά θέματα οπότε δεν αποτελώ τόσο μεγάλο κίνδυνο όσο οι ανεμβολίαστοι. 

Από εκεί και πέρα ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει ό,τι θέλει. Ούτε να πείσω κανέναν θέλω ούτε να επηρεάσω. Με ενδιαφέρει εγώ τι κάνω κι από τη στιγμή που δεν ενοχλώ κανέναν, όλα καλά. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

14 ώρες πρίν, love kids είπε:

Τώρα ξαφνικά ήρθε το μεγάλο μεσοδιάστημα μεταξύ των δόσεων. 

Το μεσοδιάστημα ήταν οκ για τις παλιότερες μεταλλάξεις. το άστρα ειδικά στην Αγγλία έκανε πολύ καλή δουλειά. η Δ όμως δεν καλύπτεται τόσο με τη μια δόση, γι στο κ η έξαρση τξς μεταδοτικότητας, που όμως ακόμα δεν έχει αντίκτυπο σε νοσηλείες κ θανάτους, άρα το εμβόλιο προστατεύει από τη σοβαρή νόσο /θάνατο με τα υπάρχοντα δεδομένα, σε ελαφρώς μικρότερο ποσοστό (92% νομίζω για τη Δ σε σχέση με πάνω από 95 για τις αλλες). 

πρίν από 9 λεπτά , love kids είπε:

Όπως δεν παίρνουν τόση δημοσιότητα και οι προσπάθειες για τη θεραπεία της νόσου 

κάποια από τα μονοκλωνικά (αυτά που μας κρατούσαν κρυφά για να μας πουλήσουν τα εμβόλια…) σταματούν να παράγονται γιατι δεν κάνουν για τη Δ μετάλλαξη… 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

Το μεσοδιάστημα ήταν οκ για τις παλιότερες μεταλλάξεις. το άστρα ειδικά στην Αγγλία έκανε πολύ καλή δουλειά. η Δ όμως δεν καλύπτεται τόσο με τη μια δόση, γι στο κ η έξαρση τξς μεταδοτικότητας, που όμως ακόμα δεν έχει αντίκτυπο σε νοσηλείες κ θανάτους, άρα το εμβόλιο προστατεύει από τη σοβαρή νόσο /θάνατο με τα υπάρχοντα δεδομένα, σε ελαφρώς μικρότερο ποσοστό (92% νομίζω για τη Δ σε σχέση με πάνω από 95 για τις αλλες). 

Ναι, όλα αυτά τα έχω διαβάσει έτσι ακριβώς. ;-)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , love kids είπε:

Ναι, όλα αυτά τα έχω διαβάσει έτσι ακριβώς. ;-)

Ε ναι, αφού αυτά είναι οι ειδήσεις. Τώρα αν μας κρύβουν άλλα στοιχεία ή υπάρχουν έρευνες που δεν έχουν βγει ακόμα, τι να πω, θα δείξει. Ελπίζω όχι. Δεν αντέχεται κι άλλος χειμώνας έτσι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εντάξει, πια λίγοι θα αντέξουν. Εγώ τήρησα με συνέπεια τα μέτρα, εμβολιάστηκα αλλά ως εδώ. Όσοι φοβούνται ας πάρουν τις αποφάσεις και τα ρίσκα τους. Αν δε θέλουν ας μην εμβολιαστούν (αν και όλοι θα υποχρεωθούν) αλλά δεν πρόκειται να περιοριστώ εγώ για τους υπόλοιπους. Κι όχι γιατί δεν αντέχω τόσο το κλείσιμο. Απλά κάπου έλεος!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

 

Γιατί είσαι άνθρωπος, γιατί δεν είσαι φτιαγμένη για να ζεις κλεισμένη μέσα, γιατί ο χειμώνας ήταν εξοντωτικός κι ο κόσμος δεν αντέχει άλλο, γιατί με τα ως τώρα δεδομένα με τα εμβόλια θα βλέπαμε το τέλος αυτής της ιστορίας κι είναι φοβερά απογοητευτικό να συνειδητοποιείς ότι δεν έχουμε ξεμπερδέψει. Θες κι άλλα; 

 

Προσωπικά ανησυχώ περισσότερο για τους φίλους που εξακολουθούν να αρνούνται να βγουν. Όχι για τη σωματική τους υγεία, αλλά για την ψυχική. Έχει αφήσει σημάδια όλο αυτό σε πολύ κόσμο. 

Μα μου φαίνεται πιο ασφαλής επιλογή να βγω στον ανοιχτό χώρο χαμηλής πληρότητας με τους ανεμβολιαστους παρά στον κλειστό υψηλής πληρότητας με τους εμβολιασμενους. Τι σόι κίνητρο είναι να κλειστω στο συνοστισμο, αν έχω επιλογή να πάω κάπου με μεγαλύτερες αποστάσεις;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, love kids είπε:

Δε δέχομαι άκριτα ό,τι ακούω. Μερίδα επιστημόνων έχει διαφορετική άποψη αλλά δεν έχουν βήμα όπως οι άλλοι. Όπως δεν παίρνουν τόση δημοσιότητα και οι προσπάθειες για τη θεραπεία της νόσου αλλά και τις προτεινόμενες λύσεις. Γι' αυτά κάτι ξέρω αλλά όχι κάτι μυστικό που δεν μπορεί να βρει οποίος ενδιαφέρεται και ψάχνεται. 

Προσωπικά εμβολιάστηκα απλώς και μόνο γιατί με διευκολύνει σε πρακτικά θέματα οπότε δεν αποτελώ τόσο μεγάλο κίνδυνο όσο οι ανεμβολίαστοι. 

Από εκεί και πέρα ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει ό,τι θέλει. Ούτε να πείσω κανέναν θέλω ούτε να επηρεάσω. Με ενδιαφέρει εγώ τι κάνω κι από τη στιγμή που δεν ενοχλώ κανέναν, όλα καλά. :)

Φυσικα κ δεν ενοχλείς κανέναν αφού εμβολιαστηκες κ όλα καλά.Εγβ ακολουθώ τη γνώμη της συντριπτική πλειοψηφίας των επιστημόνων.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Μα μου φαίνεται πιο ασφαλής επιλογή να βγω στον ανοιχτό χώρο χαμηλής πληρότητας με τους ανεμβολιαστους παρά στον κλειστό υψηλής πληρότητας με τους εμβολιασμενους. Τι σόι κίνητρο είναι να κλειστω στο συνοστισμο, αν έχω επιλογή να πάω κάπου με μεγαλύτερες αποστάσεις;

ενταξει ειδικά για καλοκαίρι δεν είναι κίνητρο. για χειμώνα όμως; 

 

απο την αλλη όμως αν σου λέει μάσκα στον κινηματογράφο όλοι, εμβολιασμένοι κ ανεμβολιαστοι, τι κίνητρο είναι αυτό; οι αντιεμβολιαστες κάνουν πάρτι με αυτά, λενε τι κορόιδα που μας έπιασαν, κ να κάνουμε το εμβόλιο κ να μην βγάλουμε τη μάσκα. 

 

Μια ρεαλιστική στρατηγική σε αλλά μερη είναι η συνάρτηση του ανοίγματος δραστηριοτήτων με στόχους εμβοκιαστικης κάλυψης. αυτό είναι κίνητρο κ συσχετίζει κ άμεσα τον μαζικό εμβολιασμό με τη μαζική ασφάλεια. 

 

Βλεπω τώρα άρχισαν κ τον ψυχολογικό εκβιασμό γθα τους 16-17 αυτών, να θωρακιστεί η ηλικία που θα δώσει πανελλήνιες κλπ. Αυτά τα παιδιά έχουν κανει δυο λειψές χρονιές στο λύκειο, δεν έχουν δοκιμαστεί σε εξετάσεις, θα δώσουν πανελλήνιες με μια σχολική χρόνια που κανεις δεν ξέρει πώς θα πάει, κ τους πετάνε το μπαλάκι να εμβολιαστούν λόγω των εξετάσεων. αίσχος. κατά τ άλλα θεωρούμε ανήθικο να υποχρεωθούν κάποιοι επαγγελματικοί κλάδοι να εμβολιαστούν υποχρεωτικά. ενώ να σε εκβιάζουν ψυχολογικά ας πούμε είναι ηθικό…. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Φυσικα κ δεν ενοχλείς κανέναν αφού εμβολιαστηκες κ όλα καλά.Εγβ ακολουθώ τη γνώμη της συντριπτική πλειοψηφίας των επιστημόνων.

Σαφώς. Άλλωστε κάποιες φορές η γνώμη που δεχόμαστε μπορεί να είναι διαφορετική αλλά οι πράξεις μας να είναι ίδιες ή σχεδόν ίδιες. Στο ίδιο αποτέλεσμα καταλήγουμε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , love kids είπε:

Σαφώς. Άλλωστε κάποιες φορές η γνώμη που δεχόμαστε μπορεί να είναι διαφορετική αλλά οι πράξεις μας να είναι ίδιες ή σχεδόν ίδιες. Στο ίδιο αποτέλεσμα καταλήγουμε. 

Συμφωνώ απολυτα

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ε ναι, αφού αυτά είναι οι ειδήσεις. Τώρα αν μας κρύβουν άλλα στοιχεία ή υπάρχουν έρευνες που δεν έχουν βγει ακόμα, τι να πω, θα δείξει. Ελπίζω όχι. Δεν αντέχεται κι άλλος χειμώνας έτσι. 

Πολιτικές σκοπιμότητες πίσω από τη διαχείριση τουλάχιστον του όλου θέματος υπάρχουν όπως σαφέστατα υπάρχει κι ο ιός.

Σήμερα ξεκινούν οι καλοκαιρινές διακοπές για μας (σε συνδυασμό με δουλειά αλλά προτιμώ να το δω την πιο ευχάριστη πλευρά :)) οπότε ας φροντίσουμε όλοι να γεμίσουμε τις μπαταρίες μας. Καλές διακοπές σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , love kids είπε:

Πολιτικές σκοπιμότητες πίσω από τη διαχείριση τουλάχιστον του όλου θέματος υπάρχουν όπως σαφέστατα υπάρχει κι ο ιός.

Σήμερα ξεκινούν οι καλοκαιρινές διακοπές για μας (σε συνδυασμό με δουλειά αλλά προτιμώ να το δω την πιο ευχάριστη πλευρά :)) οπότε ας φροντίσουμε όλοι να γεμίσουμε τις μπαταρίες μας. Καλές διακοπές σε όλους!

Καλά να περάσετε!Πρέπει να απορρυθμιστουμε κ να ξενιασουμε για να ξαναπούμε σε πρόγραμμα από το σεπτεμβρη.αλλιως δεν θα την παλέψουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πω πω νομίζω πως φέτος έχω ανάγκη πιο πολύ από ποτέ τις καλοκαιρινές διακοπές!! Φέτος δούλεψα περισσότερο από κάθε χρονιά και  μέχρι στιγμής έχω πάρει την λιγότερη άδεια.

Link to comment
Share on other sites

On 30/6/2021 at 5:49 ΜΜ, Yovanna είπε:

Τελικά αυτό  ισχύει? Δεν έχω καταλάβει. Στο Ισραήλ πέθαναν λένε ένα σωρό εμβολιασμένοι. Επίσης λέει ούτε σε εμάς τους εμβολιασμένους να δοθούν προνόμια γιατί κινδυνεύουν από εμάς οι ανεμβολίαστοι. Γιατί θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει τί θα συμβεί σε όσους αποφάσισαν να μην εμβολιαστούν? Πέρα από τους μικρούς, που ακόμη δεν είναι σαφές αν κινδυνεύουν, προσωπικά για τους υπόλοιπους αδιαφορώ και κανένα μέτρο δεν έχω σκοπό να τηρήσω. Το είπα και στον λογιστή μας σήμερα, ο οποίος στα 54 φοβάται για τη ζωούλα του και δεν εμβολιάζεται, ότι τουλάχιστον στο δικό μας το γραφείο, όπου βρίσκεται και εκείνος, καμία προφύλαξη να μην περιμένει από εμάς που είμαστε όλοι εμβολιασμένοι . Ούτε μάσκες, ούτε αντισηπτικά, ούτε είμαι κρυωμένος και κάθομαι σπίτι . Τίποτα. Αντίθετα, εκείνος θα φοράει μόνιμα μάσκα. Δεν ίδρωσε το αυτί του. Δεν παθαίνω τίποτα εγώ, μου λέει. Δεν υπάρχει σωτηρία. 

Θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει γιατί υπάρχουν ανεμβολιαστοι που δεν μπορούν να εμβολιαστούν. Εσύ αν ήσουν έγκυος ή με θρομβοφιλια, με αλλεργία ή με ιστορικό μυοκαρδιτιδας κ δεν είχες την ευκαιρία να εμβολιαστείς -χωρίς δίκη σου υπαιτιότητα, δε θα σου άρεσε καθόλου να σου συμπεριφέρονται έτσι.

On 30/6/2021 at 11:15 ΜΜ, μαγιοπουλας είπε:

Καθυστερούν τη β δόση και στο pfizer .τρεις μήνες αποσταση η πρώτη από την δεύτερη. 

Το μόνο που μας σωζει λιγο ειναι οτι στην επιστροφή τους μπαίνουν καραντινα,οποτε καποιοι θα το σκεφτουν.

 

Έχουν γίνει κάποιες μελέτες (δεν τις έχω διαβάσει) και βρέθηκε λεει ότι μεγαλύτερο μεσοδιάστημα μεταξύ των δόσεων φαίνεται να κάνει υψηλότερη ανοσολογικη απόκριση. Για το φαιζερ συγκεκριμένα στο οποίο αναφέρθηκες αν θυμάμαι καλά έλεγε οτι το ιδανικό είναι μέχρι κ 3-4 μήνες απόσταση από 1η σε 2η δόση. Ελπίζω να μην κάνω λάθος, εχω διαβάσει πολλή πληροφορία τις τελευταίες μέρες κ το μυαλό μου έχει γίνει σούπα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , Lenia16 είπε:

Θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει γιατί υπάρχουν ανεμβολιαστοι που δεν μπορούν να εμβολιαστούν. Εσύ αν ήσουν έγκυος ή με θρομβοφιλια, με αλλεργία ή με ιστορικό μυοκαρδιτιδας κ δεν είχες την ευκαιρία να εμβολιαστείς -χωρίς δίκη σου υπαιτιότητα, δε θα σου άρεσε καθόλου να σου συμπεριφέρονται έτσι.

ναι αλλά για να προστατεύσουμε και αυτούς πρέπει να εμβολιαστουμε όλοι οι υπόλοιποι. οι ανεμβολιαστοι από άποψη θέτουν κ αυτούς σε κίνδυνο, εκτός από τον εαυτό τους. την τήρηση των μέτρων όμως στο νέο κύμα, ποιος θα την επωμιστεί πάλι; ο εμβολιασμενος που τα τηρούσε ούτως ή άλλως, όχι ο ανεμβολιαστος που δεν πολύ φοβάται ιδιαίτερα. γθατι δεν έχω δει κανέναν να λέει ότι φοβάται το εμβόλιο όσο φοβάται τον ιό άρα κλείνεται σπίτι του κ δν μιλάει με άνθρωπο. όσοι ξέρω έχουν ένα στιλ ότι ενταξει εξάλλου δεν πάω πουθενά κ μετά αρχίζουν, εκκλησίες ο ένας, ταξίδια ο άλλος, μπαράκια ο παραλλος… 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Lenia16 είπε:

Έσπερος με συγχωρείς αλλά δεν συμμερίζομαι την άποψη αυτή. Γενικά αυτή η προπαγάνδα με το διαχωρισμό εμβολιασμενων και μη με βρίσκει απίστευτα αντίθετη. Ένα ευνομούμενο κράτος με δωρεάν Υγεία όπως θέλουμε να λέμε ότι έχουμε έπρεπε να μπορεί να περιθάλψει όλους τους πολίτες που έχουν ανάγκη. Κ εδώ που τα λέμε δεν είναι κ πολύ δωρεάν για τους περισσότερους από εμάς γιατί τη χρυσοπληρώνουμε μηνιαίως χωρίς τις περισσότερες φορές να λάβουμε τις υπηρεσίες της (και ευτυχώς και μακάρι να μη χρειαστεί για κανεναν). Είναι δικαίωμα κάθε ανθρώπου να φοβάται να κάνει οποιαδήποτε ιατρική πράξη στον εαυτό του. Μπορεί αυτό να αποβεί μοιραίο αλλά είναι δικαίωμα του. Αν δεν συμφωνούμε με αυτό τότε ας μην ονομαζομαστε δημοκρατία. Ο εξαναγκασμός με διάφορους έμμεσους τρόπους στον εμβολιασμό προσωπικά για μένα είναι άκρως αντιδημοκρατική συνθήκη και ο διαχωρισμός των πολιτών (ήρθαν κ τα barcode κ τα τσιπάκια τελικα) εντελώς ανήθικος και με γυρίζει σε άλλες εποχές που οι λευκοί και οι μαύροι δεν μπορούσαν να μπουν στο ίδιο λεωφορείο ή η εβραίοι κυκλοφορούσαν με το αστέρι για να τους αναγνωρίζουν. Ντρέπομαι και θλίβομαι που έχουμε φτάσει σε αυτό το σημείο. Κ εγώ τσαντιζομαι που επειδή οι ηλικιωμένοι (που έχουν κ το προβλημα) δεν εμβολιάζονται κ αναγκάζονται τώρα να εμβολιασουν 15χρονα κ 20χρονα παιδιά που ούτε πυρετό δεν ανεβάζουν. Αλλά αρνούμαι να μπω σε αυτό το σκεπτικό, μου είναι αδιανόητο να διαχωριζω έτσι τους ανθρώπους επειδή κάποιοι πιθανό ς φοβούνται να εμβολιαστούν με ένα εμβόλιο που υπό φυσιολογικές συνθήκες τώρα θα έμπαινε στη φάση 2 και θα ήθελε αλλά 10 χρόνια για να βγει στην κυκλοφορία. Επίσης, και τέλος, από ότι φαίνεται από Ισραήλ και ΜΒ οι εμβολιασμενοι μια χαρά νοσούν αρα και μεταδίδουν. 

Συμφωνώ απόλυτα!!! Σε κάτι τέτοια φαίνεται τλκ η δημοκρατία..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Lenia16 είπε:

Έσπερος με συγχωρείς αλλά δεν συμμερίζομαι την άποψη αυτή. Γενικά αυτή η προπαγάνδα με το διαχωρισμό εμβολιασμενων και μη με βρίσκει απίστευτα αντίθετη. Ένα ευνομούμενο κράτος με δωρεάν Υγεία όπως θέλουμε να λέμε ότι έχουμε έπρεπε να μπορεί να περιθάλψει όλους τους πολίτες που έχουν ανάγκη. Κ εδώ που τα λέμε δεν είναι κ πολύ δωρεάν για τους περισσότερους από εμάς γιατί τη χρυσοπληρώνουμε μηνιαίως χωρίς τις περισσότερες φορές να λάβουμε τις υπηρεσίες της (και ευτυχώς και μακάρι να μη χρειαστεί για κανεναν). Είναι δικαίωμα κάθε ανθρώπου να φοβάται να κάνει οποιαδήποτε ιατρική πράξη στον εαυτό του. Μπορεί αυτό να αποβεί μοιραίο αλλά είναι δικαίωμα του. Αν δεν συμφωνούμε με αυτό τότε ας μην ονομαζομαστε δημοκρατία. Ο εξαναγκασμός με διάφορους έμμεσους τρόπους στον εμβολιασμό προσωπικά για μένα είναι άκρως αντιδημοκρατική συνθήκη και ο διαχωρισμός των πολιτών (ήρθαν κ τα barcode κ τα τσιπάκια τελικα) εντελώς ανήθικος και με γυρίζει σε άλλες εποχές που οι λευκοί και οι μαύροι δεν μπορούσαν να μπουν στο ίδιο λεωφορείο ή η εβραίοι κυκλοφορούσαν με το αστέρι για να τους αναγνωρίζουν. Ντρέπομαι και θλίβομαι που έχουμε φτάσει σε αυτό το σημείο. Κ εγώ τσαντιζομαι που επειδή οι ηλικιωμένοι (που έχουν κ το προβλημα) δεν εμβολιάζονται κ αναγκάζονται τώρα να εμβολιασουν 15χρονα κ 20χρονα παιδιά που ούτε πυρετό δεν ανεβάζουν. Αλλά αρνούμαι να μπω σε αυτό το σκεπτικό, μου είναι αδιανόητο να διαχωριζω έτσι τους ανθρώπους επειδή κάποιοι πιθανό ς φοβούνται να εμβολιαστούν με ένα εμβόλιο που υπό φυσιολογικές συνθήκες τώρα θα έμπαινε στη φάση 2 και θα ήθελε αλλά 10 χρόνια για να βγει στην κυκλοφορία. Επίσης, και τέλος, από ότι φαίνεται από Ισραήλ και ΜΒ οι εμβολιασμενοι μια χαρά νοσούν αρα και μεταδίδουν. 

Εγω τον διαχωρισμό τον δέχομαι μόνο σε χώρους δουλειάς κ μετακινήσεις επειδή εκεί δεν πας για το κέφι σου κ δεν γίνεται να κινδυνεύεις. Στη διασκέδαση κλπ το θεωρώ απαράδεκτο κ γελοίο κ βασικά υγειονομικά άχρηστο. κ είπα κι εγω ότι δεν μ αρέσει ο εκβιασμός στα 15χρονα. 

 

απο κει κ πέρα όμως κ τα λοκνταουν έχουν επιπτώσεις στην ψυχική κ τη σωματική υγεία. δεν μπορούμε να τα θεωρούμε λογικές λύσεις επ αόριστον. επίσης κ η μετατροπή όλων των νοσοκομείων σε νοσοκομεία covid έχει επιπτώσεις στην υγεία άλλων. Χωρια το ζήτημα τξς οικονομικής επιβίωσης με όσες επιπτώσεις έχει αυτό στην ποιότητα ζωής. Δεν μιλάμε για την υγεία του ενός vs την καλοπέραση του άλλου, μιλάμε για την υγεία κ το βιοτικό επίπεδο του συνόλου του πληθυσμού. Εκτός αν η λογική είναι ότι δεν θα έχουμε άλλα περιοριστικά μέτρα γιατί θεωρούν με ότι ο αριθμός των σοβαρα ασθενών κ των νεκρών θα είναι διαχειρίσιμος, που δεν βλέπω πάλι κάτι ανθρωπιστικό σε αυτό. 

 

Υπαρχει μια λογική ότι αν δν εμβολιάζεσαι σου λενε οκ δικαίωμα σου, αλλά αν πεις ότι δεν μπορείς άλλα περιοριστικά μέτρα, σου λενε να δείξεις αλληλεγγύη στους υπόλοιπους που κινδυνεύουν. Τελείως διαφορετικά μέτρα κ σταθμά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εγω τον διαχωρισμό τον δέχομαι μόνο σε χώρους δουλειάς κ μετακινήσεις επειδή εκεί δεν πας για το κέφι σου κ δεν γίνεται να κινδυνεύεις. Στη διασκέδαση κλπ το θεωρώ απαράδεκτο κ γελοίο κ βασικά υγειονομικά άχρηστο. κ είπα κι εγω ότι δεν μ αρέσει ο εκβιασμός στα 15χρονα. 

 

απο κει κ πέρα όμως κ τα λοκνταουν έχουν επιπτώσεις στην ψυχική κ τη σωματική υγεία. δεν μπορούμε να τα θεωρούμε λογικές λύσεις επ αόριστον. επίσης κ η μετατροπή όλων των νοσοκομείων σε νοσοκομεία covid έχει επιπτώσεις στην υγεία άλλων. Χωρια το ζήτημα τξς οικονομικής επιβίωσης με όσες επιπτώσεις έχει αυτό στην ποιότητα ζωής. Δεν μιλάμε για την υγεία του ενός vs την καλοπέραση του άλλου, μιλάμε για την υγεία κ το βιοτικό επίπεδο του συνόλου του πληθυσμού. Εκτός αν η λογική είναι ότι δεν θα έχουμε άλλα περιοριστικά μέτρα γιατί θεωρούν με ότι ο αριθμός των σοβαρα ασθενών κ των νεκρών θα είναι διαχειρίσιμος, που δεν βλέπω πάλι κάτι ανθρωπιστικό σε αυτό. 

 

Υπαρχει μια λογική ότι αν δν εμβολιάζεσαι σου λενε οκ δικαίωμα σου, αλλά αν πεις ότι δεν μπορείς άλλα περιοριστικά μέτρα, σου λενε να δείξεις αλληλεγγύη στους υπόλοιπους που κινδυνεύουν. Τελείως διαφορετικά μέτρα κ σταθμά. 

Δεν ακουσα κανέναν να μιλάει για αλληλεγγύη, ίσα ίσα διάβασα ανάρτηση μέλους της κυβέρνησης που έλεγε για καραντίνα μόνο των ανεμβολιαστων. 

Μιλάς για μετακινήσεις, εννοεις να γίνεται διαχωρισμός και στα ΜΜΜ; Δλδ αλλα λεωφορεία κ βαγόνια για εμβολιασμενους κ αλλα για μη; Θα ήταν ιδανικό αλλά δε βλέπω να γίνεται. Αντίθετα αυτό που βλέπω είναι μέτρα που προσπαθούν να δυσκολέψουν τη ζωή των ανεμβολιαστων προκειμένου να αναγκαστούν να εμβολιαστούν. Βλέπω τον συψα να λεεί ότι δεν πειράζει που δεν εμβολιάζονται οι μετανάστες (που ζουν στις συνθήκες που ζουν) γιατί είναι νέοι άνθρωποι αλλά οι Έλληνες νέοι άνθρωποι των 18 χρόνων πρέπει να τρέξουν γιατί αλλιώς θα πεθάνουν από τη μετάλλαξη Δ (ο ίδιος ο πρωθυπουργός το ειπε). 

Δυστυχώς ακούω όλο και περισσότερο κόσμο, να αρχίζει να αντιμετωπίζει με σκεπτικισμό την πανδημία κ τον εμβολιασμό ενώ μέχρι πρότινος ήταν εντελώς υπέρ, λόγω των κακών και ασυναρτητων χειρισμών (με αποκορύφωμα τις οδηγίες για το ΑΖ). Προσωπικά έχω κουραστεί πάρα πολύ με το ζήτημα, ίσως φταίει που ασχολούμαι όλη μέρα με αυτό κ στη δουλειά κ μετά όπου κ να διαβάσω ή να ακούσω μιλάνε για τα εμβόλια κ τη μετάλλαξη κ ότι θα πεθάνουμε όλοι κ πραγματικά τα νεύρα μου!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Lenia16 είπε:

Θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει γιατί υπάρχουν ανεμβολιαστοι που δεν μπορούν να εμβολιαστούν. Εσύ αν ήσουν έγκυος ή με θρομβοφιλια, με αλλεργία ή με ιστορικό μυοκαρδιτιδας κ δεν είχες την ευκαιρία να εμβολιαστείς -χωρίς δίκη σου υπαιτιότητα, δε θα σου άρεσε καθόλου να σου συμπεριφέρονται έτσι.

Έχουν γίνει κάποιες μελέτες (δεν τις έχω διαβάσει) και βρέθηκε λεει ότι μεγαλύτερο μεσοδιάστημα μεταξύ των δόσεων φαίνεται να κάνει υψηλότερη ανοσολογικη απόκριση. Για το φαιζερ συγκεκριμένα στο οποίο αναφέρθηκες αν θυμάμαι καλά έλεγε οτι το ιδανικό είναι μέχρι κ 3-4 μήνες απόσταση από 1η σε 2η δόση. Ελπίζω να μην κάνω λάθος, εχω διαβάσει πολλή πληροφορία τις τελευταίες μέρες κ το μυαλό μου έχει γίνει σούπα.

Σωστα τα λες.α0λα την πάτησαν με τη δελτα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Lenia16 είπε:

Μιλάς για μετακινήσεις, εννοεις να γίνεται διαχωρισμός και στα ΜΜΜ; Δλδ αλλα λεωφορεία κ βαγόνια για εμβολιασμενους κ αλλα για μη; 

όχι βέβαια! εννοώ ότι πχ αυτό με τα νησιά κ το πιστοποιητικό το θεωρώ σωστό κ βασικά έπρεπε εξαρχής να είναι έτσι μόλις άνοιξαν οι μετακινήσεις. στην καθημερινή συγκοινωνία φυσικά δεν μπορούν να σε ελέγχουν συνέχεια. 

Φυσικά θα έπρεπε να εστιάζουν κ στις πιο ευάλωτες ομάδες αλλά θα ήθελα κ σε κάποια επαγγέλματα. δν μπορούν να εκβιάζουν τους μαθητες αλλά να μην υποχρεώνουν τους καθηγητές τους. Ούτε έχει λογική, ενώ ξέρουμε ότι πολλοί ιδιώτες δεν προσλαμβάνουν ανεμβολιαστους, κ έτσι πλήττονται κυρίως νέοι, ευκαιριακής ή χαμηλόμισθης απασχόλησης κλπ, να λέμε ότι δεν νοείται περιορισμός στηξ εργασία λόγω εμβολίου. αφού συμβαίνει κ μάλιστα ανεξέλεγκτα. 

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας έχει τη δική του άποψη. Πολλοί σκέφτονται μόνο τον εαυτό τους και τι θα βόλευε εκεινους όταν προτείνουν λύσεις. Ο διαχωρισμός εμβολιασμένων και ανεμβολίαστων με βρίσκει σαφώς αντίθετη. Όταν λέω πως δε θα κλειστώ μέσα για όσους δεν εμβολιάζονται, φυσικά το λέω για όσους παραπονιούνται. Όσοι δεν εμβολιάζονται για ιατρικούς λόγους (λίγοι είναι κατά τους γιατρούς) είναι άλλη υπόθεση. Κι όσοι κάνανε το εμβόλιο μπορεί να θεωρούν ότι πήραν ρίσκα οπότε λογικό να αντιδρούν σε νέους εγκλςισμούς. 

Όσο για τα νέα μέτρα, γελοιότητες κι εκβιασμοί. Αφού κι οι εμβολιασμένοι νοσούν και μεταδίδουν, γιατί να απαλλάσσονται από τεστ όταν ταξιδεύουν σε ένα νησί (εμένα με βολεύει) και να υποχρεούνται μόνο ο μη εμβολιασμένοι; Κάλλιστα μπορεί ένας εμβολιασμένος επιβάτης πλοίου να νοσεί ενώ ο μη εμβολιασμένος όχι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , love kids είπε:

Αφού κι οι εμβολιασμένοι νοσούν και μεταδίδουν, γιατί να απαλλάσσονται από τεστ όταν ταξιδεύουν σε ένα νησί (εμένα με βολεύει) και να υποχρεούνται μόνο ο μη εμβολιασμένοι; Κάλλιστα μπορεί ένας εμβολιασμένος επιβάτης πλοίου να νοσεί ενώ ο μη εμβολιασμένος όχι. 

Αυτό το μέτρο κ εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω. Θα το κατανοούσα εάν ο εμβολιασμενος δεν μετέδιδε τη νόσο αλλά έτσι όχι..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , mama16 είπε:

Αυτό το μέτρο κ εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω. Θα το κατανοούσα εάν ο εμβολιασμενος δεν μετέδιδε τη νόσο αλλά έτσι όχι..

Και να ήταν μόνο αυτό... Και γιατρό που ρώτησα δε μου έδωσε σαφή απάντηση. Αλλά φαντάζομαι κάποια απάντηση θα λάβουμε και γι' αυτό. ;-)

Ίσως επικαλεστούν τις μειωμένες πιθανότητες νόσησης. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...