Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Μήπως του ήρθε ως ευπαθής ομάδα; Οι 40+ δεν έχουν αρχίσει ακόμα. Επιχείρησε να το αλλάξει;

 

Εν τω μεταξύ η πλατφόρμα των 30+ άνοιξε πριν από λίγο, άρχισαν να έρχονται σε όσους έχουν άυλη, εγώ πάω αύριο πρωί!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 2 λεπτά , Deena είπε:

Μήπως του ήρθε ως ευπαθής ομάδα; Οι 40+ δεν έχουν αρχίσει ακόμα. Επιχείρησε να το αλλάξει;

ναι όντως απορούσα κ εγω. στους 30-39 που έχουν αϋλη ήρθε από απόψε πάντως ραντεβού. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Έσπερος είπε:

Απ όσο έχω καταλάβει δεν έχει σχέση με θρομβοφιλιες αλλά γιατί δεν ρωτάει καλύτερα αιματολόγο; 

Είναι ανοσολογικής αιτιολογίας αλλα δεν το συστήνουν σε άτομα με θρομβωσεις.θα παρω αυριο την αιματολογο μου.

Πως στο καλό του ηρθε μην από σήμερα?

Εσύ maripoz μηπως ξερεις τι παίζει με το βελγιο στον εμβολιασμο?Θα μπορούσε κι εκεί να εμβολιαστεί αλλα δεν εχει έρθει η σειρά του.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Έσπερος είπε:

ναι όντως απορούσα κ εγω. στους 30-39 που έχουν αϋλη ήρθε από απόψε πάντως ραντεβού. 

Δεν ήρθε ακριβώς ραντεβού, ήρθε ενημέρωση προτεραιοποιησης, στην πλατφόρμα όμως υπήρχαν ήδη τα ραντεβού αναρτημένα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Deena είπε:

Δεν ήρθε ακριβώς ραντεβού, ήρθε ενημέρωση προτεραιοποιησης, στην πλατφόρμα όμως υπήρχαν ήδη τα ραντεβού αναρτημένα. 

Δηλ σας εχουμ κλεισμένο το ραντεβού.Ηια ποτε ηρθε σε εσένα?

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δηλ σας εχουμ κλεισμένο το ραντεβού.Ηια ποτε ηρθε σε εσένα?

Εντωμεταξυ ειπαν οτι η πλατφόρμα για τον αδερφό μου θα άνοιγε την Πέμπτη.απο σημερα μην?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δηλ σας εχουμ κλεισμένο το ραντεβού.Ηια ποτε ηρθε σε εσένα?

Εντωμεταξυ ειπαν οτι η πλατφόρμα για τον αδερφό μου θα άνοιγε την Πέμπτη.απο σημερα μην?

Ήρθε το μήνυμα κατά τις 22.00, όχι με στοιχεία ραντεβού αλλά με ενημέρωση να μπεις στην πλατφόρμα. Εκεί υπήρχε ραντεβού αναρτημένο ήδη προς επιβεβαίωση, εμένα μου είχαν βάλει αρχικά 10/5 αλλά έψαξα και σε άλλα κέντρα και το άλλαξα για αύριο πρωί, δεύτερη δόση 12/7.

 

Έψαξα δοκιμαστικα για τον κουνιάδο μου που είναι 40+ αλλά η πλατφόρμα βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι στην τρέχουσα εμβολιαστική ομάδα. Για αυτό λέω μήπως ο αδερφός σου μπήκε για καποιον λόγο ως ευπαθής ομάδα και έχει έτσι την επιλογή και για άλλο εμβόλιο.


Προσπαθήσατε να το αλλάξετε να δεις τι επιλογές βγάζει;

Link to comment
Share on other sites

Όσοι 30-39 σκέφτονται να μην κάνουν άστρα και να περιμένουν τα άλλα, πρέπει να μπουν στην πλατφόρμα να το αλλάξουν; Ή δεν κάνεις τίποτα αφού δεν υπάρχει κάτι άλλο να επιλέξεις;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Deena είπε:

Ήρθε το μήνυμα κατά τις 22.00, όχι με στοιχεία ραντεβού αλλά με ενημέρωση να μπεις στην πλατφόρμα. Εκεί υπήρχε ραντεβού αναρτημένο ήδη προς επιβεβαίωση, εμένα μου είχαν βάλει αρχικά 10/5 αλλά έψαξα και σε άλλα κέντρα και το άλλαξα για αύριο πρωί, δεύτερη δόση 12/7.

 

Έψαξα δοκιμαστικα για τον κουνιάδο μου που είναι 40+ αλλά η πλατφόρμα βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι στην τρέχουσα εμβολιαστική ομάδα. Για αυτό λέω μήπως ο αδερφός σου μπήκε για καποιον λόγο ως ευπαθής ομάδα και έχει έτσι την επιλογή και για άλλο εμβόλιο.


Προσπαθήσατε να το αλλάξετε να δεις τι επιλογές βγάζει;

Δεν ξερω μηπως εχει γινει τυχαια συνταγογράφηση 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , little lamb είπε:

Όσοι 30-39 σκέφτονται να μην κάνουν άστρα και να περιμένουν τα άλλα, πρέπει να μπουν στην πλατφόρμα να το αλλάξουν; Ή δεν κάνεις τίποτα αφού δεν υπάρχει κάτι άλλο να επιλέξεις;

Εάν έχει άυλη έχεις μεν αυτόματα αναρτημένο ραντεβού αλλά αν δεν το επιβεβαιώσεις μέσα σε 2 μέρες ακυρώνεται.

 

Εάν δεν έχεις άυλη, δεν έχεις αυτόματο ραντεβού οπότε απλά δεν κανείς τιποτα.

πρίν από 3 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν ξερω μηπως εχει γινει τυχαια συνταγογράφηση 

Μα ας μπει βρε παιδί μου να δει, αν του βγάζει και επιλογές άλλων εμβολίων τότε σίγουρα έχει προτεραιοποιηθει ως ευπαθής, αλλιώς κάποια τρύπα του συστήματος θα είναι.

 

Κατα τα άλλα όμως (αν οντως έχει μπει στην ομάδα με μοναδική επιλογή το ΑΖ) δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνει κάτι άλλο από το να περιμένει πότε θα ανοίξουν τα υπόλοιπα εμβόλια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Deena είπε:

Εάν έχει άυλη έχεις μεν αυτόματα αναρτημένο ραντεβού αλλά αν δεν το επιβεβαιώσεις μέσα σε 2 μέρες ακυρώνεται.

 

Εάν δεν έχεις άυλη, δεν έχεις αυτόματο ραντεβού οπότε απλά δεν κανείς τιποτα.

Μα ας μπει βρε παιδί μου να δει, αν του βγάζει και επιλογές άλλων εμβολίων τότε σίγουρα έχει προτεραιοποιηθει ως ευπαθής, αλλιώς κάποια τρύπα του συστήματος θα είναι.

 

Κατα τα άλλα όμως (αν οντως έχει μπει στην ομάδα με μοναδική επιλογή το ΑΖ) δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνει κάτι άλλο από το να περιμένει πότε θα ανοίξουν τα υπόλοιπα εμβόλια.

Είναι κάτοικος εξωτερικού.οποτε δεν ξερω τι θα παιχτεί κι εκει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , Deena είπε:

Εάν έχει άυλη έχεις μεν αυτόματα αναρτημένο ραντεβού αλλά αν δεν το επιβεβαιώσεις μέσα σε 2 μέρες ακυρώνεται.

 

Εάν δεν έχεις άυλη, δεν έχεις αυτόματο ραντεβού οπότε απλά δεν κανείς τιποτα.

Μα ας μπει βρε παιδί μου να δει, αν του βγάζει και επιλογές άλλων εμβολίων τότε σίγουρα έχει προτεραιοποιηθει ως ευπαθής, αλλιώς κάποια τρύπα του συστήματος θα είναι.

 

Κατα τα άλλα όμως (αν οντως έχει μπει στην ομάδα με μοναδική επιλογή το ΑΖ) δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνει κάτι άλλο από το να περιμένει πότε θα ανοίξουν τα υπόλοιπα εμβόλια.

εγω εχω αυλη αλλα δ μου ηρθε καποιο μνμ:confused:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Deena είπε:

Εάν έχει άυλη έχεις μεν αυτόματα αναρτημένο ραντεβού αλλά αν δεν το επιβεβαιώσεις μέσα σε 2 μέρες ακυρώνεται.

 

Εάν δεν έχεις άυλη, δεν έχεις αυτόματο ραντεβού οπότε απλά δεν κανείς τιποτα.

 

Ευχαριστώ! Οπότε μετά όταν έρθουν τα άλλα ξαναδικαιουσαι ή αφού δεν πήγες χάνεις το δικαίωμα; (Παίζει και να το ξαναρωτησα αυτό αλλά κάπου χάθηκα)

 

Είπαν τώρα ότι αν σκοπεύεις λέει να κάνεις παιδί, καλό είναι να μην κάνεις άστρα. Δεν προσδιορίζουν μετά από πόσο καιρό μπορείς να μείνεις έγκυος αλλά κάτι ακουσε ο άντρας μου για 3 μήνες από τη δεύτερη δόση.

 

Κάτι ακόμα: αφού υποτίθεται ότι θα εμβολιαζομαστε κάθε χρόνο όπως στη γρίπη (που συνήθως γίνεται φθινόπωρο ή αρχές χειμώνα), τώρα που θα εμβολιαστουμε καλοκαίρι καλύπτει τον χειμώνα που έρχεται;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , little lamb είπε:

 

Ευχαριστώ! Οπότε μετά όταν έρθουν τα άλλα ξαναδικαιουσαι ή αφού δεν πήγες χάνεις το δικαίωμα; (Παίζει και να το ξαναρωτησα αυτό αλλά κάπου χάθηκα)

 

Είπαν τώρα ότι αν σκοπεύεις λέει να κάνεις παιδί, καλό είναι να μην κάνεις άστρα. Δεν προσδιορίζουν μετά από πόσο καιρό μπορείς να μείνεις έγκυος αλλά κάτι ακουσε ο άντρας μου για 3 μήνες από τη δεύτερη δόση.

 

Κάτι ακόμα: αφού υποτίθεται ότι θα εμβολιαζομαστε κάθε χρόνο όπως στη γρίπη (που συνήθως γίνεται φθινόπωρο ή αρχές χειμώνα), τώρα που θα εμβολιαστουμε καλοκαίρι καλύπτει τον χειμώνα που έρχεται;

Δεν έχει αποσαφηνιστεί τι θα γίνει με επαναληπτική δόση αλλά μάλλον μέσα στον χειμώνα θα χρειαστούμε.

 

Αν δεν κανεις καμία ενέργεια κ δεν εχεις κ αϋλη, το σύστημα δεν ασχολείται μαζί σου. κλείνεις όποτε θες.

 

αυτο για εγκυμοσύνη διαβασα ότι είπαν ότι τα mrna στις ΗΠΑ έχουν δοκιμαστεί σε εγκύους κ είναι οκ αλλά για τ αλλά δν υπάρχουν στοιχεία.

προφανως όμως είναι βλακώδες το τάιμινγκ. θες να πείσεις το. νέο πληθυσμό να κάνει ένα εμβόλιο που έχει δημιουργήσει θόρυβο. ανοίγεις ραντεβού για τις γυναίκες αναπαραγωγικής ηλικίας κ μετά λες να μην κάνουν αν προγραμματίσουν εγκυμοσύνη. ε δεν το λες κ σοφό σχεδιασμό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Deena είπε:

Εάν έχει άυλη έχεις μεν αυτόματα αναρτημένο ραντεβού αλλά αν δεν το επιβεβαιώσεις μέσα σε 2 μέρες ακυρώνεται.

 

Εάν δεν έχεις άυλη, δεν έχεις αυτόματο ραντεβού οπότε απλά δεν κανείς τιποτα.

Μα ας μπει βρε παιδί μου να δει, αν του βγάζει και επιλογές άλλων εμβολίων τότε σίγουρα έχει προτεραιοποιηθει ως ευπαθής, αλλιώς κάποια τρύπα του συστήματος θα είναι.

 

Κατα τα άλλα όμως (αν οντως έχει μπει στην ομάδα με μοναδική επιλογή το ΑΖ) δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνει κάτι άλλο από το να περιμένει πότε θα ανοίξουν τα υπόλοιπα εμβόλια.

Πατάτα της μάνας μου.λαθος συναγερμός.δεν του ηρθε μην.Θα παρω αυριο την αιματολογο να την ρωτησω

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , vicky86 είπε:

εγω εχω αυλη αλλα δ μου ηρθε καποιο μνμ:confused:

το διαβασα από μια γιατρό ότι όσοι έχουν αυλή βλέπουν τα ραντεβού. για μπες να δεις!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ήδη, βγήκε η Λινού κι έκανε δηλώσεις πως είναι λάθος ο εμβολιασμός με το αστρα για τις γυναίκες 30-39.

 

Κι εγώ δεν έχω άυλη, πως κάνεις? (εξωγήινη κ έτσι :P )

 

 

@kotsifikos περαστικά!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

 

Τωρα θελω τα φώτα σας.Ο αδερφος μου είναι γεννημένος το 1978.Του ηρθε από σήμερα ειδοποιηση για astra.Εχει Leiden.Σοβαρη θρομβοφιλια δηλαδη .Ξέρετε αν με κάποια ιατρική βεβαίωση μπορει να αλλάξει το εμβολιο ,αν αυτό αποτελεί αντενδειξη?

Έχω φίλη (41 ετών) με θρομβοφιλία που της ήρθε μήνυμα για ΑΖ όταν άνοιξαν οι ευπαθείς ομάδες και η αιματολόγος της της είπε να μην σκεφτεί καν να το κάνει δεδομένου του ιστορικού της. Η πλάκα είναι ότι δεν έχει κανένα λόγο να συγκαταλέγεται σε ευπαθή ομάδα και το μόνο που της έχουν συνταγογραφήσει τελευταία είναι αντιθρομβωτικές ενέσεις στην εγκυμοσύνη της πριν κανά χρόνο.

@kotsifikos περαστικά στο παιδί και γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , marakiz είπε:

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ήδη, βγήκε η Λινού κι έκανε δηλώσεις πως είναι λάθος ο εμβολιασμός με το αστρα για τις γυναίκες 30-39.

 

Κι εγώ δεν έχω άυλη, πως κάνεις? (εξωγήινη κ έτσι :P )

 

 

@kotsifikos περαστικά!!

Νομίζω σου έρχεται στο νούμερο που έχεις δηλώσει στο τάξις

πρίν από 13 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Πατάτα της μάνας μου.λαθος συναγερμός.δεν του ηρθε μην.Θα παρω αυριο την αιματολογο να την ρωτησω

Πρέπει να του βάλει ο γιατρός έναν κωδικό στην άυλη και θα πάει αυτόματα στα άλλα δύο εμβόλια. Το γράφω σε περίπτωση που κάποιος είναι ευπαθή και του έρθει για Άστρα να το ξέρετε ένα τηλ στον γιατρό να κάνετε. 

πρίν από 13 λεπτά , marakiz είπε:

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ήδη, βγήκε η Λινού κι έκανε δηλώσεις πως είναι λάθος ο εμβολιασμός με το αστρα για τις γυναίκες 30-39.

 

Κι εγώ δεν έχω άυλη, πως κάνεις? (εξωγήινη κ έτσι :P )

 

 

@kotsifikos περαστικά!!

Α ναι το σχολιαζαμε και λέγαμε μα καλά πότε νομίζουν ότι κάνει παιδιά η γυναίκα στη χώρα μας και πότε σταματάει; Στα 20 με 29; Η πλειοψηφία στα 30 με 40. Ντιπ χαζοί; Τι ισχύει τελικά; Μας τα έχουν κάνει μη πω. Χάρηκα κιόλας που τάχα οι 40-49 θα κάνουν τα άλλα και σήμερα είπαν και οι 40-44 Άστρα και από εκεί και πάνω τα άλλα. Πολύ μπέρδεμα 

@kotsifikos περαστικά ρε σεις! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Νομίζω σου έρχεται στο νούμερο που έχεις δηλώσει στο τάξις

Πρέπει να του βάλει ο γιατρός έναν κωδικό στην άυλη και θα πάει αυτόματα στα άλλα δύο εμβόλια. Το γράφω σε περίπτωση που κάποιος είναι ευπαθή και του έρθει για Άστρα να το ξέρετε ένα τηλ στον γιατρό να κάνετε. 

Α ναι το σχολιαζαμε και λέγαμε μα καλά πότε νομίζουν ότι κάνει παιδιά η γυναίκα στη χώρα μας και πότε σταματάει; Στα 20 με 29; Η πλειοψηφία στα 30 με 40. Ντιπ χαζοί; Τι ισχύει τελικά; Μας τα έχουν κάνει μη πω. Χάρηκα κιόλας που τάχα οι 40-49 θα κάνουν τα άλλα και σήμερα είπαν και οι 40-44 Άστρα και από εκεί και πάνω τα άλλα. Πολύ μπέρδεμα 

@kotsifikos περαστικά ρε σεις! 

Πως βαζει κωδικό στην αυλη?

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα αϋλη και δεν μου ηρθε ποτε μηνυμα! Μπηκα στην πλατφορμα με τους κωδικους του ταξις και εκλεισα μονη μου ραντεβου.

Αμεσως μολις εγινε το πρωτο εμβολιο, ηρθε μηνυμα για το δευτερο

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Deena είπε:

Μήπως του ήρθε ως ευπαθής ομάδα; Οι 40+ δεν έχουν αρχίσει ακόμα. Επιχείρησε να το αλλάξει;

 

Εν τω μεταξύ η πλατφόρμα των 30+ άνοιξε πριν από λίγο, άρχισαν να έρχονται σε όσους έχουν άυλη, εγώ πάω αύριο πρωί!

Σε μια φιλη μου γιατι βγάζει μόνο μια δόση?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Πως βαζει κωδικό στην αυλη?

Δεν ξέρω ο γιατρός το κάνει τον δηλώνει κατηγορία συνταγογράφησης νομίζω. Και γίνεται ευπαθής ομάδα αυτόματα μετά. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Δεν ξέρω ο γιατρός το κάνει τον δηλώνει κατηγορία συνταγογράφησης νομίζω. Και γίνεται ευπαθής ομάδα αυτόματα μετά. 

Ναι.κ μετα στοχοποιεισαι στην ασφαλιστική.

What you need to know before you receive COVID-19 Vaccine AstraZeneca
Do not have the vaccine:

If you have ever had a severe allergic reaction to any of the active substances or any of the other ingredients listed in section 6. Signs of an allergic reaction may include itchy skin rash, shortness of breath and swelling of the face or tongue. Contact your doctor or healthcare professional immediately or go to the nearest hospital emergency room right away if you have an allergic reaction. It can be life-threatening.
If you have ever had a major blood clot occurring at the same time as having low levels of platelets after receiving any COVID-19 vaccine.
If you had ever had a condition known as heparin-induced thrombocytopenia and thrombosis (HITT or HIT type 2).

Σύμφωνα με αυτο οι πραγματικοί θρομβοφυλικοι ισως δεν πρέπει να το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Σε μια φιλη μου γιατι βγάζει μόνο μια δόση;

 

Αποκλείεται. Μπήκε στην πλατφόρμα;

 

Αν όχι, σε μήνυμα μόνο η πρώτη δόση έρχεται, αν κάνεις την επιβεβαίωση με την διαδικασία του μηνύματος και δεν μπεις στην πλατφόρμα, την β’δοση σου την μαθαίνεις με το που εμβολιαστείς όπου έρχεται νέο μήνυμα.

 

Αν μπει στην πλατφόρμα θα δει και τις 2 δόσεις σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Deena είπε:

 

Αποκλείεται. Μπήκε στην πλατφόρμα;

 

Αν όχι, σε μήνυμα μόνο η πρώτη δόση έρχεται, αν κάνεις την επιβεβαίωση με την διαδικασία του μηνύματος και δεν μπεις στην πλατφόρμα, την β’δοση σου την μαθαίνεις με το που εμβολιαστείς όπου έρχεται νέο μήνυμα.

 

Αν μπει στην πλατφόρμα θα δει και τις 2 δόσεις σίγουρα.

Μπήκε κ μου το στείλε.βγαζει μονο μια κ μου φαίνεται κουλό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...