Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, μαγιοπουλας είπε:

 

Δηλαδή οι τριανταρηδες θα κανουν αστρα χωρις να μπορούν να έχουν τη δυνατότητα να το αλλάξουν?

Επισης κ στα παιδακια του παιδικου θα πρέπει να κανουμε σελφ τεστς?

Σε αυτή τη φάση μόνο άστρα. οι 40+ ανοίγουν Μ. Παρασκευή για γενική επιλογή αλλά προφανώς πάνε για μετά τα μέσα Ιουνίου πρώτη δόση αν δεν θέλουν άστρα. Άρα η ελεύθερη επιλογή των 30+ θα πάει πολύ αργότερα κ αν σκεφτούμε ότι οι κάτω των 30 δεν θα κάνουν άστρα, μάλλον το θέμα περιπλέκεται. 

 

Δεν ξέρω για τα σελφ τεστ σε ποιες ηλικίες θα γίνονται, αν θα εφαρμοστούν κ για παιδιά κάτω της υποχρεωτικής εκπαίδευσης. 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, μαγιοπουλας είπε:

 

Δηλαδή οι τριανταρηδες θα κανουν αστρα χωρις να μπορούν να έχουν τη δυνατότητα να το αλλάξουν?

 


Μα τι να αλλάξουν ρε συ;

 

Εδώ σου λέει -ιδανικά- ότι θα μπούμε στην πλατφόρμα Μ. Τρίτη και Μ. Τετάρτη θα μπορείς να πας για πρώτη δόση.

 

Με τι να αλλάξουν; Με τα εμβόλια που δεν διατίθενται για τις ηλικίες μας ακόμα;

 

Έπειτα οι κάτω των 30 δεν έχουν την επιλογή του ΑΖ έτσι κι αλλιώς.

 

Το σωστό και ηθικό είναι εμείς που την έχουμε να το κάνουμε τώρα, όχι μόνο για να μην στερήσουμε τα άλλα εμβόλια από αυτούς που δεν θα έχουν επιλογή, άλλο και για να μπορέσουμε έμμεσα να προστατεύσουμε (και να προστατευτούμε από) όλους αυτούς που για οποιονδήποτε λόγο θα κάνουν εμβόλιο σε 2 μήνες από σήμερα αλλά στο ενδιάμεσο τα παιδιά μας θα πάνε μαζί σχολείο, εμείς θα δουλέψουμε μαζί τους κλπ

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Deena είπε:

Συνάδελφος μου 55+ έκλεισε σήμερα για πρώτο δεκαήμερο Ιουνίου.

 

Του έβγαζε ΑΖ για Παρασκευή αλλά δεν το ήθελε...

Λογικά ακόμα θεωρείσαι επισήμως 39

Οχι, παει με τη χρονια

 

 

Να σας ρωτησω κατι, χρειαστηκε κανεις να κλεισει εμβολιο με επιλογη κεντρου και οχι εμβολιου; Λογω αλλεργιων, πρεπει να κανω εμβολιο σε νοσοκομειο, δηλαδη και να παω σε εμβολιαστικο κεντρο θα με διωξουν, αυτες ειναι οι οδηγιες. Αλλα πως γινεται αυτο αραγε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:


Μα τι να αλλάξουν ρε συ;

 

Εδώ σου λέει -ιδανικά- ότι θα μπούμε στην πλατφόρμα Μ. Τρίτη και Μ. Τετάρτη θα μπορείς να πας για πρώτη δόση.

 

Με τι να αλλάξουν; Με τα εμβόλια που δεν διατίθενται για τις ηλικίες μας ακόμα;

 

Έπειτα οι κάτω των 30 δεν έχουν την επιλογή του ΑΖ έτσι κι αλλιώς.

 

Το σωστό και ηθικό είναι εμείς που την έχουμε να το κάνουμε τώρα, όχι μόνο για να μην στερήσουμε τα άλλα εμβόλια από αυτούς που δεν θα έχουν επιλογή, άλλο και για να μπορέσουμε έμμεσα να προστατεύσουμε (και να προστατευτούμε από) όλους αυτούς που για οποιονδήποτε λόγο θα κάνουν εμβόλιο σε 2 μήνες από σήμερα αλλά στο ενδιάμεσο τα παιδιά μας θα πάνε μαζί σχολείο, εμείς θα δουλέψουμε μαζί τους κλπ

 

 

Σωστά είναι όλα αυτά που λες.Κι εγω αν δεν μπορέσω να κάνω την αλλαγή θα κάνω αστρα.

Ομως το είπα γιατι βλεπω οτι ολοι οσοι  ξερω  ρο άλλαξαν.

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Οχι, παει με τη χρονια

Να σας ρωτησω κατι, χρειαστηκε κανεις να κλεισει εμβολιο με επιλογη κεντρου και οχι εμβολιου; Λογω αλλεργιων, πρεπει να κανω εμβολιο σε νοσοκομειο, δηλαδη και να παω σε εμβολιαστικο κεντρο θα με διωξουν, αυτες ειναι οι οδηγιες. Αλλα πως γινεται αυτο αραγε;

Η θεία του άντρα μου στο Σωτηρία γι αυτο το λόγο.θα ρωτησω κ θα σου πω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena είπε:

Με τι να αλλάξουν; Με τα εμβόλια που δεν διατίθενται για τις ηλικίες μας ακόμα;

 

Έπειτα οι κάτω των 30 δεν έχουν την επιλογή του ΑΖ έτσι κι αλλιώς.

 

Το σωστό και ηθικό είναι εμείς που την έχουμε να το κάνουμε τώρα, όχι μόνο για να μην στερήσουμε τα άλλα εμβόλια από αυτούς που δεν θα έχουν επιλογή

 

Κάτω των 30 γιατί δεν θα κάνουν το άστρα; Θεωρείται επικίνδυνο; Άρα και όσοι είμαστε ελάχιστα παραπάνω από 30 (31) μπορεί να έχουμε πρόβλημα... Δεν αλλάζει κάτι στον οργανισμό ξαφνικά τη μέρα των γενεθλίων των 30, ώστε στα 29 να μην μπορείς να το κάνεις και στα 31 να μπορείς.

 

Το δεύτερο σκέλος είναι λίγο περίπλοκο, γιατί κι εμείς βρισκόμαστε με μόνο αυτή την επιλογή επειδή την άλλαξαν κάποιοι άλλοι. Είναι λίγο μπέρδεμα η κατάσταση με τόσα εμβόλια. Καλύτερα να ήταν ένα να κάναμε όλοι το ίδιο να ξεμπερδευαμε

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Οχι, παει με τη χρονια

 

 

Να σας ρωτησω κατι, χρειαστηκε κανεις να κλεισει εμβολιο με επιλογη κεντρου και οχι εμβολιου; Λογω αλλεργιων, πρεπει να κανω εμβολιο σε νοσοκομειο, δηλαδη και να παω σε εμβολιαστικο κεντρο θα με διωξουν, αυτες ειναι οι οδηγιες. Αλλα πως γινεται αυτο αραγε;

Χθες που εκλεισα εγω ειχε επιλογη εμβολιαστικων. Μαλιστα, αν αλλαζα ταχυδρομικο κωδικα ειχα και επιλογες απο εμβολιαστικα σε διπλανα μερη (εντος νομου, δεν ξερω τι γινεται αν ειναι σε αλλο νομο). Οποτε θεωρω οτι μπορεις να επιλεξεις να πας σε νοσοκομειο

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Κάτω των 30 γιατί δεν θα κάνουν το άστρα; Θεωρείται επικίνδυνο; Άρα και όσοι είμαστε ελάχιστα παραπάνω από 30 (31) μπορεί να έχουμε πρόβλημα... Δεν αλλάζει κάτι στον οργανισμό ξαφνικά τη μέρα των γενεθλίων των 30, ώστε στα 29 να μην μπορείς να το κάνεις και στα 31 να μπορείς.

 

Το δεύτερο σκέλος είναι λίγο περίπλοκο, γιατί κι εμείς βρισκόμαστε με μόνο αυτή την επιλογή επειδή την άλλαξαν κάποιοι άλλοι. Είναι λίγο μπέρδεμα η κατάσταση με τόσα εμβόλια. Καλύτερα να ήταν ένα να κάναμε όλοι το ίδιο να ξεμπερδευαμε

Ενδεικτικό είναι το κάτω των 30. Σε άλλες χώρες είναι κ για ακόμα για μεγαλύτερους. Υποθέτω ότι ο καθένας υπολογίζει το ρίσκο. Αν κάποιος δεν εργάζεται αυτόν τον καιρό ή δεν έχει να φροντίσει ηλικιωμένο, και γενικα δεν έχει μεγάλες πιθανότητες να εκτεθεί κ έχει υπομονή ακόμα να φυλάγεται, ισωσ μπορεί να πάρει το ρίσκο να περιμένει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Οχι, παει με τη χρονια

 

 

Να σας ρωτησω κατι, χρειαστηκε κανεις να κλεισει εμβολιο με επιλογη κεντρου και οχι εμβολιου; Λογω αλλεργιων, πρεπει να κανω εμβολιο σε νοσοκομειο, δηλαδη και να παω σε εμβολιαστικο κεντρο θα με διωξουν, αυτες ειναι οι οδηγιες. Αλλα πως γινεται αυτο αραγε;

Ναι μπορείς, σου βγάζει λίστα drop down με σημεία εμβολιασμού και υπάρχουν στάνταρ νοσοκομεία, έχω δει πχ Αγία Σοφία, Ελπίς, Σησμανογλειο, ΚΑΤ και εννοείται όλη σχεδόν η επαρχία εμβολιάζεται στα τοπικά νοσοκομεία.

 

Με ραντεβού εμβολιασμού εκτός νομού, μετακινείσαι κανονικά και νόμιμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Κάτω των 30 γιατί δεν θα κάνουν το άστρα; Θεωρείται επικίνδυνο; Άρα και όσοι είμαστε ελάχιστα παραπάνω από 30 (31) μπορεί να έχουμε πρόβλημα... Δεν αλλάζει κάτι στον οργανισμό ξαφνικά τη μέρα των γενεθλίων των 30, ώστε στα 29 να μην μπορείς να το κάνεις και στα 31 να μπορείς.

 

Το δεύτερο σκέλος είναι λίγο περίπλοκο, γιατί κι εμείς βρισκόμαστε με μόνο αυτή την επιλογή επειδή την άλλαξαν κάποιοι άλλοι. Είναι λίγο μπέρδεμα η κατάσταση με τόσα εμβόλια. Καλύτερα να ήταν ένα να κάναμε όλοι το ίδιο να ξεμπερδευαμε

Einai to risko pio poly. Giati genika akoma den exoun dedomena arketa gia tin epikindinotita k pos sxetizete me tis hlikies. Alles xores lene pano apo 55. Fysika esy pou eisai 30 prepei na deis k to risko tou na patheis kati sobaro apo ton io . An to risko apo ton io einai apeiroelaxisto oso k h pithanotita thromboseis ta bazeis kato k apofasizeis. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

 

Κάτω των 30 γιατί δεν θα κάνουν το άστρα; Θεωρείται επικίνδυνο; Άρα και όσοι είμαστε ελάχιστα παραπάνω από 30 (31) μπορεί να έχουμε πρόβλημα... Δεν αλλάζει κάτι στον οργανισμό ξαφνικά τη μέρα των γενεθλίων των 30, ώστε στα 29 να μην μπορείς να το κάνεις και στα 31 να μπορείς.

 

Το δεύτερο σκέλος είναι λίγο περίπλοκο, γιατί κι εμείς βρισκόμαστε με μόνο αυτή την επιλογή επειδή την άλλαξαν κάποιοι άλλοι. Είναι λίγο μπέρδεμα η κατάσταση με τόσα εμβόλια. Καλύτερα να ήταν ένα να κάναμε όλοι το ίδιο να ξεμπερδευαμε

 

Συμφωνα με την ιδια την εταιρεια απο οσο ειδα, στα 30 αρχιζει και γινεται συγκρισιμο το ρισκο να πας απο κορονωιο και απο το εμβολιο :( 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Συμφωνα με την ιδια την εταιρεια απο οσο ειδα, στα 30 αρχιζει και γινεται συγκρισιμο το ρισκο να πας απο κορονωιο και απο το εμβολιο :( 

Μια φιλη νηπιαγωγος στην Αθήνα 40 ετγν,μου ειπε οτιβτην κάλεσαν για moderna

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Συμφωνα με την ιδια την εταιρεια απο οσο ειδα, στα 30 αρχιζει και γινεται συγκρισιμο το ρισκο να πας απο κορονωιο και απο το εμβολιο :( 

 

Δεν αντιλέγω σε αυτό, αλλά θέλω να πω τι 31 τι 29; Δηλαδή ξαφνικα τη μέρα που κλείνεις τα 30 αλλάζει κάτι; Προφανώς όχι. Άρα ακριβώς τα ίδια ρίσκα και τις ίδιες πιθανότητες έχεις στα 29 και στα 31.

Το σκέφτομαι επειδή είμαι "παραλίγο" σε αυτούς που δεν πρέπει να κάνουν άστρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Μια φιλη νηπιαγωγος στην Αθήνα 40 ετγν,μου ειπε οτιβτην κάλεσαν για moderna

Nai oi ekpaideytikoi akoma epilegoun embolio.  K mena mia fili mou 35 xronon ekleise phizer 

Just now, little lamb είπε:

 

Δεν αντιλέγω σε αυτό, αλλά θέλω να πω τι 31 τι 29; Δηλαδή ξαφνικα τη μέρα που κλείνεις τα 30 αλλάζει κάτι; Προφανώς όχι. Άρα ακριβώς τα ίδια ρίσκα και τις ίδιες πιθανότητες έχεις στα 29 και στα 31.

Το σκέφτομαι επειδή είμαι "παραλίγο" σε αυτούς που δεν πρέπει να κάνουν άστρα.

An den exeis polla kila den kapnizeis den exeis pithanotites gia diabiti oi eksetaseis sou einai kales den exeis ellipsi bitaminon pou mporei na se kanoun ebaloti tote exeis elaxistes pithanotites na to peraseis baria.  Opote ta zigizeis k analoga ton fobo sou. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Δεν αντιλέγω σε αυτό, αλλά θέλω να πω τι 31 τι 29; Δηλαδή ξαφνικα τη μέρα που κλείνεις τα 30 αλλάζει κάτι; Προφανώς όχι. Άρα ακριβώς τα ίδια ρίσκα και τις ίδιες πιθανότητες έχεις στα 29 και στα 31.

Το σκέφτομαι επειδή είμαι "παραλίγο" σε αυτούς που δεν πρέπει να κάνουν άστρα.

Ενταξει μ αυτή τη λογική όμως, άλλος θα πει ότι το 29 δεν είναι ίδιο με το 21 κ αν είναι ασφαλές για τον άνω των 30 γιατί να μην είναι κ για τον 29... 

 

Ενας άλλος παράγοντας είναι κ το πώς ζυγίζει κανεις το ρίσκο να αρρωστήσει ενδεχομένως σοβαρα, έχοντας οικογένεια. Ή το ρίσκο να κολλήσει ο ένας σύζυγος τον άλλον, αν πχ ο ένας είναι πιο μεγάλος κ έχει πιθανότητες να το περάσει πιο σοβαρα. 
 

Ενας 30ρης χωρίς οικογένεια που ενδεχομένως δεν φοβάται κ πολύ πέρα από  τα τυπικα, έχει μικρότερο κίνητρο να το κάνει από έναν οικογενειάρχη που συνυπολογίζει πολλούς παράγοντες ενόψει της βεβαιότητας ότι η «κανονική» σειρά του θα έρθει μέσα στο καλοκαίρι άρα για πλήρη εμβολιασμό κ ανοσία πάμε σχεδον τέλη Αυγούστου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Ενταξει μ αυτή τη λογική όμως, άλλος θα πει ότι το 29 δεν είναι ίδιο με το 21 κ αν είναι ασφαλές για τον άνω των 30 γιατί να μην είναι κ για τον 29... 

 

Ενας άλλος παράγοντας είναι κ το πώς ζυγίζει κανεις το ρίσκο να αρρωστήσει ενδεχομένως σοβαρα, έχοντας οικογένεια. Ή το ρίσκο να κολλήσει ο ένας σύζυγος τον άλλον, αν πχ ο ένας είναι πιο μεγάλος κ έχει πιθανότητες να το περάσει πιο σοβαρα. 
 

Ενας 30ρης χωρίς οικογένεια που ενδεχομένως δεν φοβάται κ πολύ πέρα από  τα τυπικα, έχει μικρότερο κίνητρο να το κάνει από έναν οικογενειάρχη που συνυπολογίζει πολλούς παράγοντες ενόψει της βεβαιότητας ότι η «κανονική» σειρά του θα έρθει μέσα στο καλοκαίρι άρα για πλήρη εμβολιασμό κ ανοσία πάμε σχεδον τέλη Αυγούστου. 

 

Είναι αρκετά πολύπλοκο το θέμα, με βασικότερο το ποιο είναι το ρίσκο να κολλήσεις. Άλλο να μπαίνεις κάθε μέρα στο μετρό και να δουλεύεις σε επαφή με κοινό, άλλο να δουλεύεις από το σπίτι και να βλέπεις λίγους φίλους μια φορά τη βδομάδα σε ανοιχτό χώρο ας πούμε.Και άλλο να έχεις τελικά το δίλημμα "Αστρα ή τίποτα για φέτος" και άλλο "Αστρα τώρα ή κάτι άλλο σε 2 μήνες".  Kαι μπαίνει και το θέμα του ποιο είναι το πιο αποτελεσματικό εμβόλιο, δε βάζω link γιατί αργεί να εγκριθεί αλλά έχει ένα ωραίο άρθρο πολύ φρέσρκο το lancet με τίτλο COVID-19 vaccine efficacy and effectiveness—the elephant (not) in the room

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Είναι αρκετά πολύπλοκο το θέμα, με βασικότερο το ποιο είναι το ρίσκο να κολλήσεις. Άλλο να μπαίνεις κάθε μέρα στο μετρό και να δουλεύεις σε επαφή με κοινό, άλλο να δουλεύεις από το σπίτι και να βλέπεις λίγους φίλους μια φορά τη βδομάδα σε ανοιχτό χώρο ας πούμε.Και άλλο να έχεις τελικά το δίλημμα "Αστρα ή τίποτα για φέτος" και άλλο "Αστρα τώρα ή κάτι άλλο σε 2 μήνες". 

 

Από το στόμα μου τα πηρες. Αυτό πήγαινα να γράψω, ότι δεν ζυγίζεις μόνο το ποσο πιθανό είναι να το περάσεις βαριά, αλλά το πόσο πιθανό είναι να κολλήσεις. Και φυσικά αυτό που λες ότι συντομα μπορεί να υπάρχει κάτι άλλο, δεν είναι δηλαδή ότι θα μείνουμε ανεμβολιαστοι, σύντομα είναι ο Ιούλιος. Τόσο καιρό περιμέναμε εξάλλου (και σε χειμώνα, που κολλάς πιο εύκολα) και κανείς δεν περίμενε ότι θα άνοιγε τόσο σύντομα, ούτως ή άλλως καλοκαίρι το υπολογίζαμε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Είναι αρκετά πολύπλοκο το θέμα, με βασικότερο το ποιο είναι το ρίσκο να κολλήσεις. Άλλο να μπαίνεις κάθε μέρα στο μετρό και να δουλεύεις σε επαφή με κοινό, άλλο να δουλεύεις από το σπίτι και να βλέπεις λίγους φίλους μια φορά τη βδομάδα σε ανοιχτό χώρο ας πούμε.Και άλλο να έχεις τελικά το δίλημμα "Αστρα ή τίποτα για φέτος" και άλλο "Αστρα τώρα ή κάτι άλλο σε 2 μήνες". 

Ε ναι, φυσικά αν κάποιος δεν είναι πολύ εκτεθειμένος, έχει την πολυτέλεια να περιμένει. 

 

Νομίζω όμως ότι όσο αρχίζουν να εμβολιάζονται νέοι κ φύγει η αίσθηση ότι το εμβόλιο είναι για τους ηλικιωμένους, θα αρχίσουν κ όσοι ήταν επιφυλακτικοί να το βλέπουν διαφορετικά. Σίγουρα θα παίξει ρόλο κ το άνοιγμα πολλών δραστηριοτήτων κ τα σελφ τεστ, όταν αρχίσει ο ιός όντως να είναι δίπλα σου, κ το αντιληφθούν κ όσοι εργάζονταν στο σπίτι μέχρι τώρα ή ήταν σε αναστολή, θα το δουν ίσως κάποιοι πιο θερμά. Δεν ξέρω κιόλας αν θα δοθεί κ διαφορετική οδηγία καραντίνας σε πλήρως εμβολιασμένους που ήρθαν σε επαφή με κρουσμα. ο cdc λέει ότι αν είσαι πλήρως εμβολιασμενος κ δεν εχεις συμπτώματα, δεν απομονωνεσαι. Προφανώς αυτό αργεί να εφαρμοστεί σ εμάς, αν εφαρμοστεί, αφού πλήρως εμβολιασμένοι είναι κυρίως οι μεγάλοι, εννοώ δεν γίνεται αντιληπτο ακόμα σε χώρους εργασίας πχ. Αλλά όταν γίνει, κι αυτό μπορεί να επηρεάσει. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Νομίζω όμως ότι όσο αρχίζουν να εμβολιάζονται νέοι κ φύγει η αίσθηση ότι το εμβόλιο είναι για τους ηλικιωμένους, θα αρχίσουν κ όσοι ήταν επιφυλακτικοί να το βλέπουν διαφορετικά.

 

Ναι αυτό είναι αλήθεια. Δεν είμαστε αρνητικοί, αλλά δεν θα θέλαμε να είμαστε κι από τους πρώτους, εφόσον μάλιστα δεν πολυκυκλοφορουμε κιόλας. Εγώ φοβάμαι αν πάθουμε κάτι από παρενέργειες ποιος θα φροντίσει το μωρό. Θα μου πείτε το ίδιο ισχύει κι αν νοσησουμε. Και η αλήθεια είναι ότι φοβόμουν παρα παρα πολύ μήπως νοσησουμε (πέρσι τέτοιο καιρό δεν κοιμόμουν το βράδυ από το άγχος) αλλά μάλλον χαλάρωσα υποσυνείδητα όταν είδα ότι τόσο καιρό δεν κολλήσαμε και ούτε κανένας γνωστός μας κόλλησε (δεν θέλω να το μειώσω, προς Θεού, τόσος κόσμος υποφέρει. Γι'αυτό τονιζω υποσυνείδητα χαλάρωσα). Οπότε πιθανώς να γίνει έτσι και με το εμβόλιο. Βλέποντας σιγα σιγά ότι το κάνουν όλο και περισσότεροι, υποσυνείδητα θα πάψουμε να το φοβόμαστε κι αυτό. Μπορούμε βέβαια να μην το κάνουμε μαζί, ώστε αν πάθει κάτι ο ένας να φροντίσει το παιδί ο άλλος. Αν δεν το κάνεις μόλις ανοίξει η ηλικιακή ομάδα σου, μετά το κάνεις όποια στιγμή θελήσεις ή πρέπει να περιμένεις να ξανακαλεσουν την ηλικιακή ομάδα σου;

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Ναι αυτό είναι αλήθεια. Δεν είμαστε αρνητικοί, αλλά δεν θα θέλαμε να είμαστε κι από τους πρώτους, εφόσον μάλιστα δεν πολυκυκλοφορουμε κιόλας. Εγώ φοβάμαι αν πάθουμε κάτι από παρενέργειες ποιος θα φροντίσει το μωρό. Θα μου πείτε το ίδιο ισχύει κι αν νοσησουμε. Και η αλήθεια είναι ότι φοβόμουν παρα παρα πολύ μήπως νοσησουμε (πέρσι τέτοιο καιρό δεν κοιμόμουν το βράδυ από το άγχος) αλλά μάλλον χαλάρωσα υποσυνείδητα όταν είδα ότι τόσο καιρό δεν κολλήσαμε και ούτε κανένας γνωστός μας κόλλησε (δεν θέλω να το μειώσω, προς Θεού, τόσος κόσμος υποφέρει. Γι'αυτό τονιζω υποσυνείδητα χαλάρωσα). Οπότε πιθανώς να γίνει έτσι και με το εμβόλιο. Βλέποντας σιγα σιγά ότι το κάνουν όλο και περισσότεροι, υποσυνείδητα θα πάψουμε να το φοβόμαστε κι αυτό. Μπορούμε βέβαια να μην το κάνουμε μαζί, ώστε αν πάθει κάτι ο ένας να φροντίσει το παιδί ο άλλος. Αν δεν το κάνεις μόλις ανοίξει η ηλικιακή ομάδα σου, μετά το κάνεις όποια στιγμή θελήσεις ή πρέπει να περιμένεις να ξανακαλεσουν την ηλικιακή ομάδα σου;

 

Oxi to kaneis opote thes afou h omada sou tha parameinei anoixtei. 

Ektos an teleiosoyn ta embolia 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η προσδοκία μου από τον εμβολιασμό είναι ότι θα προστατευτώ όχι μόνο επειδή θα κάνω το εμβόλιο εγώ, αλλά και επειδή θα το κάνουν και όσο το δυνατόν περισσότεροι γύρω μου, ειδικά οι παραγωγικές ηλικίες, οι γονείς των συμμαθητών των παιδιών μου, οι υπάλληλοι των καταστημάτων, οι σερβιτόροι, οι συνομήλικοι φίλοι μου, όλοι αυτοί που μια χαρά θα γεμίσουν τα εστιατόρια σε λίγες μέρες.

 

Οπως φαίνεται αυτό δεν θα γίνει στην Ελλάδα, ήδη μεγάλος αριθμός ανθρώπων που θα μπορούσαν την άλλη εβδομάδα να λαμβάνουν α’ δόση το αφήνουν για 1,5 μήνα μετά και δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι όλοι αυτοί θα είναι προσεκτικοί και συνετοί να μην κολλήσουν (άρα εν δυνάμει μεταδώσουν) μέχρι τότε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

Εμένα η προσδοκία μου από τον εμβολιασμό είναι ότι θα προστατευτώ όχι μόνο επειδή θα κάνω το εμβόλιο εγώ, αλλά και επειδή θα το κάνουν και όσο το δυνατόν περισσότεροι γύρω μου, ειδικά οι παραγωγικές ηλικίες, οι γονείς των συμμαθητών των παιδιών μου, οι υπάλληλοι των καταστημάτων, οι σερβιτόροι, οι συνομήλικοι φίλοι μου, όλοι αυτοί που μια χαρά θα γεμίσουν τα εστιατόρια σε λίγες μέρες.

 

Οπως φαίνεται αυτό δεν θα γίνει στην Ελλάδα, ήδη μεγάλος αριθμός ανθρώπων που θα μπορούσαν την άλλη εβδομάδα να λαμβάνουν α’ δόση το αφήνουν για 1,5 μήνα μετά και δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι όλοι αυτοί θα είναι προσεκτικοί και συνετοί να μην κολλήσουν (άρα εν δυνάμει μεταδώσουν) μέχρι τότε.

Η επιφύλαξη για το az δεν είναι ελληνικό φαινόμενο υπάρχει σε όλες τις χώρες και μάλιστα κάποιες το έχουν καταργήσει τελείως. Η Ελλάδα είναι από τις λίγες που το χορηγεί σε 30ρηδες πολλές το χορηγούν μόνο σε ηλικιωμένους, ακριβώς επειδή στις μεγάλες ηλικίες δεν χορηγεί θρομβωσεις. Υπάρχει διάχυτη επιφύλαξη ακόμα και στις κυβερνήσεις έξω. Οπότε δεν είναι θέμα Ελλάδας 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Η επιφύλαξη για το az δεν είναι ελληνικό φαινόμενο υπάρχει σε όλες τις χώρες και μάλιστα κάποιες το έχουν καταργήσει τελείως. Η Ελλάδα είναι από τις λίγες που το χορηγεί σε 30ρηδες πολλές το χορηγούν μόνο σε ηλικιωμένους, ακριβώς επειδή στις μεγάλες ηλικίες δεν χορηγεί θρομβωσεις. Υπάρχει διάχυτη επιφύλαξη ακόμα και στις κυβερνήσεις έξω. Οπότε δεν είναι θέμα Ελλάδας 

Το ξέρω, δεν το λέω ως μομφή για την Ελλάδα. Το λέω ως αποτύπωση της πραγματικότητας επειδή εδώ ζω και η εδώ διασπορά πρωτίστως με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Εμένα η προσδοκία μου από τον εμβολιασμό είναι ότι θα προστατευτώ όχι μόνο επειδή θα κάνω το εμβόλιο εγώ, αλλά και επειδή θα το κάνουν και όσο το δυνατόν περισσότεροι γύρω μου, ειδικά οι παραγωγικές ηλικίες, οι γονείς των συμμαθητών των παιδιών μου, οι υπάλληλοι των καταστημάτων, οι σερβιτόροι, οι συνομήλικοι φίλοι μου, όλοι αυτοί που μια χαρά θα γεμίσουν τα εστιατόρια σε λίγες μέρες.

 

Οπως φαίνεται αυτό δεν θα γίνει στην Ελλάδα, ήδη μεγάλος αριθμός ανθρώπων που θα μπορούσαν την άλλη εβδομάδα να λαμβάνουν α’ δόση το αφήνουν για 1,5 μήνα μετά και δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι όλοι αυτοί θα είναι προσεκτικοί και συνετοί να μην κολλήσουν (άρα εν δυνάμει μεταδώσουν) μέχρι τότε.

Ακομη κι αν το κανουν χρειάζεται χρο ος για την ανοσία Ειδικα με την αστρα

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Η επιφύλαξη για το az δεν είναι ελληνικό φαινόμενο υπάρχει σε όλες τις χώρες και μάλιστα κάποιες το έχουν καταργήσει τελείως. Η Ελλάδα είναι από τις λίγες που το χορηγεί σε 30ρηδες πολλές το χορηγούν μόνο σε ηλικιωμένους, ακριβώς επειδή στις μεγάλες ηλικίες δεν χορηγεί θρομβωσεις. Υπάρχει διάχυτη επιφύλαξη ακόμα και στις κυβερνήσεις έξω. Οπότε δεν είναι θέμα Ελλάδας 

 

Και ειναι καπως περιεργο οτι αν ημουν π.χ. Νορβηγιδα το κρατος δε θα με αφηνε να το κανω καν (νομιζω Νορβηγια, δε θυμαμαι πια Σκανδιναβικη χωρα το εχει παγωσει) αλλα εδω με ενθαρρυνουν. Αρα υπαρχει μεγαλο περιθωριο ερμηνειας του ρισκου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...