Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Τι θα κάνεις τελικά εσύ?

Με την αϋλη; δεν θα κάνω, θα μπω όταν ανοίξει για εμάς στην πλατφόρμα με το taxis. Έχω μια περιέργεια γιατί δεν ενεργοποιείται αλλά μάλλον δεν είναι καλή εποχή για να γράφεσαι σε πλατφόρμες με κίνηση. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος είπε:

Με την αϋλη; δεν θα κάνω, θα μπω όταν ανοίξει για εμάς στην πλατφόρμα με το taxis. Έχω μια περιέργεια γιατί δεν ενεργοποιείται αλλά μάλλον δεν είναι καλή εποχή για να γράφεσαι σε πλατφόρμες με κίνηση. 

Οι υπόλοιποι θα κανουν?

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν επιλέγει εμβόλιο. Απλά μπορείς να ακυρώσεις το ραντεβού αν είναι Άστρα και να ζητήσεις άλλο, που πάλι μπορεί να είναι Άστρα. Στην τρίτη ακύρωση αν θυμάμαι καλά, απλά χάνεις και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Οι υπόλοιποι θα κανουν?

ο άντρας μου εμβολιάστηκε ήδη. εκείνος είχε αϋλη από παλιά. αλλά δεν του ήρθε μήνυμα. το έκλεισε μόνος του. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Κανείς δεν επιλέγει εμβόλιο. Απλά μπορείς να ακυρώσεις το ραντεβού αν είναι Άστρα και να ζητήσεις άλλο, που πάλι μπορεί να είναι Άστρα. Στην τρίτη ακύρωση αν θυμάμαι καλά, απλά χάνεις και τέλος.

Έχω δει που όλοι ψάχνουν τι κάνουν τα εμβολιαστικα κέντρα.Τι σημαίνει χάνεις?Οτι χάνεις κ στο μέλλον το δικαίωμα εμβολιασμού?

Just now, Έσπερος είπε:

ο άντρας μου εμβολιάστηκε ήδη. εκείνος είχε αϋλη από παλιά. αλλά δεν του ήρθε μήνυμα. το έκλεισε μόνος του. 

Εννοω οι άλλοι καθηγητές.Αληθεια.Για ποιο εμβολιο του ηρθε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Έχω δει που όλοι ψάχνουν τι κάνουν τα εμβολιαστικα κέντρα.Τι σημαίνει χάνεις?Οτι χάνεις κ στο μέλλον το δικαίωμα εμβολιασμού?

νοκθζω η αργκ λέει αν ακυρώσεις πολλές φορές αυτό που σου στέλνουν. αν ψάξεις μόνος σου βρίσκεις τι κάνει το κέντρο από το κενό μεταξύ των δόσεων. 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εννοω οι άλλοι καθηγητές.Αληθεια.Για ποιο εμβολιο του ηρθε?

προς το παρόν στο νησί έχει έρθει μόνο pfizer. 

κάποιοι καθηγητές μπήκαν στη λίστα για αδιάθετες δόσεις κ κάποιοι ήδη κλήθηκαν, αλλά μεγαλύτεροι. άλλοι θα κάνουν, άλλοι δεν θα κάνουν, αλλά δεν ρωτάω γιατί έχω καταλάβει ότι όσοι δεν θέλουν να κάνουν ενοχλούνται. οι ντόπιοι δεν καίγονται ιδιαίτερα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Κανείς δεν επιλέγει εμβόλιο. Απλά μπορείς να ακυρώσεις το ραντεβού αν είναι Άστρα και να ζητήσεις άλλο, που πάλι μπορεί να είναι Άστρα. Στην τρίτη ακύρωση αν θυμάμαι καλά, απλά χάνεις και τέλος.

Ουσιαστικά επιλεγουν αφού δεν τους εμφανίζουν μονο εμβολιαστικα με αστρα.

Αν ήθελαν να μην επιλέγεις θα έδιναν μονο δυνατότητα αλλαγής μεψτο ιδιο εμβολιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις άυλη, ακόμα και πριν σου έρθει το μήνυμα, μπαίνεις στην πλατφόρμα και βλέπεις το ραντεβού σου. 
 

Την ημερα που άνοιξε η πλατφόρμα των 65+ έτυχε να ξυπνήσω πολύ νωρις το πρωί, πριν τις 7.00, μπήκα εκείνη την ώρα στο emvolio.Gov.gr με τους κωδικους της μητερας μου και το ραντεβού της υπήρχε ήδη αναρτημένο προς επιβεβαίωση, πριν της έρθει μήνυμα αλλά χωρις άλλη δική μας ενέργεια για κλείσιμο. 
 

Κατά την επιβεβαίωση μπορείς να ψάξεις άλλα εμβολιαστικά κέντρα, πριν καν κλείσεις οριστικά το ραντεβού, εδώ στην Αθήνα με αλλαγή ΤΚ έχεις πολλές επιλογές.

 

Στην μητέρα μου έτυχε και το κλεισμένο από το σύστημα ήταν εξ αρχής Pfizer αλλά σε λίγο μακρινό κέντρο γιατί είχε μείνει καταχωρημένος ο ΤΚ από το παλιό της σπίτι, αλλά το επιβεβαίωσα απευθείας, δεν ψάχτηκα.

 

Just now, Έσπερος είπε:

Με την αϋλη; δεν θα κάνω, θα μπω όταν ανοίξει για εμάς στην πλατφόρμα με το taxis. Έχω μια περιέργεια γιατί δεν ενεργοποιείται αλλά μάλλον δεν είναι καλή εποχή για να γράφεσαι σε πλατφόρμες με κίνηση. 


Όχι καλε, προχθές ο άντρας μου γράφτηκε μια χαρά, αμέσως.

 

Επίσης θέλω να σας πω ότι έτσι και επαληθευτεί το σενάριο για εθελοντικό εμβολιασμό με ΑΖ ανεξαρτήτως ηλικίας, θα κυκλοφορώ με το μανίκι ανεβασμένο έξω από τα εμβολιαστικά κέντρα :grin::grin::grin:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Όχι καλε, προχθές ο άντρας μου γράφτηκε μια χαρά, αμέσως.

εμένα κόλλησε εκεί που έπρεπε να πατήσω επιβεβαίωση κινητού κ mail. δεν ερχόταν μήνυμα, δεν μ άφηνε να προχωρήσω κ μετά που το ξανά δοκίμαζα δεν πατιόταν καν η επιβεβαίωση. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Deena είπε:

Αν έχεις άυλη, ακόμα και πριν σου έρθει το μήνυμα, μπαίνεις στην πλατφόρμα και βλέπεις το ραντεβού σου. 
 

Την ημερα που άνοιξε η πλατφόρμα των 65+ έτυχε να ξυπνήσω πολύ νωρις το πρωί, πριν τις 7.00, μπήκα εκείνη την ώρα στο emvolio.Gov.gr με τους κωδικους της μητερας μου και το ραντεβού της υπήρχε ήδη αναρτημένο προς επιβεβαίωση, πριν της έρθει μήνυμα αλλά χωρις άλλη δική μας ενέργεια για κλείσιμο. 
 

Κατά την επιβεβαίωση μπορείς να ψάξεις άλλα εμβολιαστικά κέντρα, πριν καν κλείσεις οριστικά το ραντεβού, εδώ στην Αθήνα με αλλαγή ΤΚ έχεις πολλές επιλογές.

 

Στην μητέρα μου έτυχε και το κλεισμένο από το σύστημα ήταν εξ αρχής Pfizer αλλά σε λίγο μακρινό κέντρο γιατί είχε μείνει καταχωρημένος ο ΤΚ από το παλιό της σπίτι, αλλά το επιβεβαίωσα απευθείας, δεν ψάχτηκα.

 


Όχι καλε, προχθές ο άντρας μου γράφτηκε μια χαρά, αμέσως.

 

Επίσης θέλω να σας πω ότι έτσι και επαληθευτεί το σενάριο για εθελοντικό εμβολιασμό με ΑΖ ανεξαρτήτως ηλικίας, θα κυκλοφορώ με το μανίκι ανεβασμένο έξω από τα εμβολιαστικά κέντρα :grin::grin::grin:

Πως να αλλάξεις ταχυδρομικο κώδικα δηλ?Θα γινει δεκτός?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Πως να αλλάξεις ταχυδρομικο κώδικα δηλ?Θα γινει δεκτός?

Ναι, εκεί που καλείσαι να κλείσεις/επιβεβαιώσεις/αλλάξεις ραντεβού σου μπορείς να κανείς αναζήτηση με άλλο ΤΚ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Ναι, εκεί που καλείσαι να κλείσεις/επιβεβαιώσεις/αλλάξεις ραντεβού σου μπορείς να κανείς αναζήτηση με άλλο ΤΚ.

Και το δέχονται?

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Και το δέχονται?

Προφανως

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Και το δέχονται?

Προφανως

Το δέχονται και είναι και λογικό, για την μητέρα μου πχ όπως είπα έχει περαστεί στα στοιχεία της άυλης η παλιά της διεύθυνση που είναι μακριά από εκεί που μένει τώρα.
 

Είναι λογικό να σε αφήνει να αναζητήσεις άλλη περιοχή γιατί μπορεί τα στοιχεία που έχουν μεταφερθεί από τον ασφαλιστικό σου φορέα στην άυλη να σε δείχνουν κάτοικο Αθήνας και στο μεταξύ εσύ να έχεις μετακομίσει στην Κρήτη. 
 

Ετσι κι αλλιώς απλά αναζήτηση κάνεις με άλλο ΤΚ, δεν αλλάζεις κάτι στα επίσημα στοιχεία σου έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Το δέχονται και είναι και λογικό, για την μητέρα μου πχ όπως είπα έχει περαστεί στα στοιχεία της άυλης η παλιά της διεύθυνση που είναι μακριά από εκεί που μένει τώρα.
 

Είναι λογικό να σε αφήνει να αναζητήσεις άλλη περιοχή γιατί μπορεί τα στοιχεία που έχουν μεταφερθεί από τον ασφαλιστικό σου φορέα στην άυλη να σε δείχνουν κάτοικο Αθήνας και στο μεταξύ εσύ να έχεις μετακομίσει στην Κρήτη. 
 

Ετσι κι αλλιώς απλά αναζήτηση κάνεις με άλλο ΤΚ, δεν αλλάζεις κάτι στα επίσημα στοιχεία σου έτσι.

Δεν πρέπει να αλλάξεις κ διευθυνση?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δεν πρέπει να αλλάξεις κ διευθυνση?

Υπάρχει θέμα με τη διεύθυνση στο ΑΜΚΑ, μπορεί να την αλλάζεις και να επανέρχεται κ διάφορα τέτοια.

Κ του άντρα μου πρώτα στην ΑΘήνα του έβγαλε ραντεβού. 

 

Λοιπόν έφτιαξα την άυλη. Έκανα ένα ηλίθιο λάθος κ γι αυτό μπλόκαρε. Επισήμως δεν φταίω εγώ, φταίει η ιστοσελίδα, σύμφωνα με το σύστημα μετακύλισης ευθυνών που έχω αναπτύξει για να μην φταίω για τίποτα. :-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Υπάρχει θέμα με τη διεύθυνση στο ΑΜΚΑ, μπορεί να την αλλάζεις και να επανέρχεται κ διάφορα τέτοια.

Κ του άντρα μου πρώτα στην ΑΘήνα του έβγαλε ραντεβού. 

 

Λοιπόν έφτιαξα την άυλη. Έκανα ένα ηλίθιο λάθος κ γι αυτό μπλόκαρε. Επισήμως δεν φταίω εγώ, φταίει η ιστοσελίδα, σύμφωνα με το σύστημα μετακύλισης ευθυνών που έχω αναπτύξει για να μην φταίω για τίποτα. :-D

Ωραια τοποθέτηση.:)

Μιας κ εχετε στο νησί το πράμα το καλο:-D,αφού μπορείς πως κ δεν κλείνεις το ραντεβού να τελειώνεις για να έχεις λιγότερο κινδυ ο κ να μπορείς να έρθεις κ επιτέλους στην Αθήνα?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είμαστε γραμμένοι στην άυλη, πώς κλείνουμε ραντεβού? Αν είναι πολύ απλό , να μην γραφτώ στην άυλη, αλλιώς να κάτσω να το κάνω. Της μαμάς μου, η φαρμακοποιός της έκλεισε. Για τους 40-45 έχει ανοίξει η πλατφόρμα? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Αν δεν είμαστε γραμμένοι στην άυλη, πώς κλείνουμε ραντεβού? Αν είναι πολύ απλό , να μην γραφτώ στην άυλη, αλλιώς να κάτσω να το κάνω. Της μαμάς μου, η φαρμακοποιός της έκλεισε. Για τους 40-45 έχει ανοίξει η πλατφόρμα? 

Να γραφτείς γιατι βολεύει γενικα.

Για τους 50-55 ανοιγει στις 25 του μηνα ειπαν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Αν δεν είμαστε γραμμένοι στην άυλη, πώς κλείνουμε ραντεβού? Αν είναι πολύ απλό , να μην γραφτώ στην άυλη, αλλιώς να κάτσω να το κάνω. Της μαμάς μου, η φαρμακοποιός της έκλεισε. Για τους 40-45 έχει ανοίξει η πλατφόρμα? 


Μέσω της πλατφόρμας με κωδικούς TAXIS ή μέσω SMS ή μέσω φαρμακοποιού.

 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ωραια τοποθέτηση.:)

Μιας κ εχετε στο νησί το πράμα το καλο:-D,αφού μπορείς πως κ δεν κλείνεις το ραντεβού να τελειώνεις για να έχεις λιγότερο κινδυ ο κ να μπορείς να έρθεις κ επιτέλους στην Αθήνα?

 

Δεν έχει ανοίξει για τους εκπαιδευτικούς ακόμα, σε λίγες μέρες νομίζω.

Just now, Έσπερος είπε:

Υπάρχει θέμα με τη διεύθυνση στο ΑΜΚΑ, μπορεί να την αλλάζεις και να επανέρχεται κ διάφορα τέτοια.

Κ του άντρα μου πρώτα στην ΑΘήνα του έβγαλε ραντεβού. 


Δεν υπάρχει καμία διασύνδεση μεταξύ βάσεων (πχ TAXIS με τα ασφαλιστικά ταμεία ή τους δημοτικούς καταλόγους). Σε μένα και στον άντρα μου που έχουμε ανοίξει κοινή μερίδα 7 χρόνια τώρα στο δήμο που μένουμε και το Ε1 μας εννοείται ότι γράφει την σωστή μας διεύθυνση κλπ, στην άυλη έχει την διεύθυνση των πατρικων μας (σίγουρα θα μας έρθει ραντεβού μακριά), της πεθεράς μου της ήρθε αρχικά ραντεβού βάσει του ΤΚ από πρώτο της σπίτι, από όπου έχει μετακομίσει 20 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Αν δεν είμαστε γραμμένοι στην άυλη, πώς κλείνουμε ραντεβού? Αν είναι πολύ απλό , να μην γραφτώ στην άυλη, αλλιώς να κάτσω να το κάνω. Της μαμάς μου, η φαρμακοποιός της έκλεισε. Για τους 40-45 έχει ανοίξει η πλατφόρμα? 

 

Να γραφτεις, γιατι παιρνει 2 λεπτα και σου λυνει τα χερια γενικοτερα :)

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, σε βαθιά κόκκινες περιοχές τι ώρα ξεκινά η απαγόρευση κυκλοφορίας? Επτά η ώρα που είχε ειπωθεί κάποια στιγμή ισχύει ή εγώ τα μπέρδεψα με τόσα που διαβαζω?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ωραια τοποθέτηση.:)

Μιας κ εχετε στο νησί το πράμα το καλο:-D,αφού μπορείς πως κ δεν κλείνεις το ραντεβού να τελειώνεις για να έχεις λιγότερο κινδυ ο κ να μπορείς να έρθεις κ επιτέλους στην Αθήνα?

χαχα αν είναι για να γλιτώσει την Αθήνα ο άντρας μου θα μείνει δια βίου ανεμβολιαστος!!!

 

Περιμενω να ανοίξει η δική μας πλατφόρμα, εκτός αν εντωμεταξύ με καλέσουν για τα περισσευαμενα.

Link to comment
Share on other sites

Λέτε ότι υπάρχει πιθανότητα να μην ανοιξουν τα δημοτικά μετά το Πάσχα?

Επισης αναρωτιέμαι πόσοι τουρίστες θα έρθουν.Μαλλον μεγάλης ηλικίας για να μην τους ενοχλούν οι απαγορεύσεις.Αλλα κ πάλι.Σε ποιους αρχαιολογικους χώρους θα πανε?

Link to comment
Share on other sites

On 15/4/2021 at 5:46 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Το προηγουμενο ΣΚ κατεβηκα στην περιοχη της Ακροπολης. Η κινηση ηταν αραιη για τα δεδομενα της περιοχης (γι αυτο και πηγα, υπεθετα οτι ολοι οι Αθηναιοι εχουν παρει τις εξοχες) αλλα μεγαλο μερος της κινησης ηταν τουριστες. Τι κανανε, θα σας γελασω. Δηλαδη, οκ, πηγαν στην Ακροπολη, εκαναν βολτα στο Μοναστηρακι που ειχε καταστηματα λιανικης ανοιχτα, εφαγαν και πιτογυρο στο χερι. Αλλα ειναι αυτα αρκετα για να ερθεις στην Ελλαδα; Καθε μερα θα κανεις Ακροπολη-Αρχαια Αγορα-ψωνια για σουβενιρ = πιτογυρο στο χερι;

Ναι, γιατί όχι? :D

κι εγώ αυτό θα κάνω αυριο παντως :grin:

Στη Μυκονο παντως οταν πηγαινα μερικά καλοκαίρια μου έφταναν τα μπιτσόμπαρα. Δε θυμάμαι να γυρισα τις παραλιες που λένε είναι ωραίες και τα αξιοθέατα. (Έχει?) 

στο Λονδινο επίσης 3 συνεχόμενες χρονιές πηγαινα για το μπαζάρ και τις εκπτώσεις. Εντάξει πηγα και στα βασικά. Πόσο πια να πας στα μουσεία και στους πύργους. (!) 

όπως του αρέσει του καθένα στις διακοπές. Κι ως γνωστόν η Ελλάδα φημίζεται για τα πιτογυρα και τον μουζακα.:mrgreen:  η ζωή θέλει καλοπέραση

γεια μας! -_-

Link to comment
Share on other sites

Τα μουσεία είναι κλειστά πάντως προς το παρόν. Μόνο οι αρχαιολογικοί χώροι άνοιξαν. Κι αν ισχύει ακόμα ότι σ'αυτούς πας μόνο με τα πόδια, ούτε εκεί θα μπορούν να πάνε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...