Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 4 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Ήρθαν και οι εξωγήινοι ε; Δεν ξέρω αν είδατε το βίντεο από το Πεντάγωνο. Να ανοίξουμε και θέμα ούφο και προληπτικά μέτρα. :lol:

πρίν από 27 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Gyrebe tora na krybomaste k apo eksogihnoys . Alli karantina na mas brei meta ton koronoio.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, ninaki80 είπε:

Gyrebe tora na krybomaste k apo eksogihnoys . Alli karantina na mas brei meta ton koronoio.  

Δεν έμαθα τιποτα για ξένους.

Ισως ενδιαφέρονται και αυτοί για τα εμβόλια της Johnson.

Ευτυχώς αυτοι πανε μονο στην Αμερική συνηθως

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στο esos δημοσιεύτηκε επιστολή μαθητή προς την Κεραμεως, μαθητή γ γυμνασίου που ελεγε ότι τρέχουν πολύ στην ύλη για την τράπεζα θεμάτων κ ζητούσε απεγνωσμένα να ανοίξουν τα σχολεια. έγραψαν οι σχολιαστές ότι η γ γυμνασίου δεν έχει τράπεζα. το απόγευμα έφυγε αυτή η επιστολή κ ανέβηκε επιστολή της γ λυκείου. από τον υπότιτλο έχω την υποψία ότι είναι η ίδια. δεν έχω νεύρα να τη διαβάσω. Το επιικονωξιακο επιτελείο του υπουργείου ασχολείται με αυτά όπως φαίνεται αλλά ούτε μια σωστή δουλειά δεν ξέρουν να κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

4000 κρουσματα, να ανοιξουμε τα παντα αμεσα. Live your myth in α ραντζο στο διαδρομο εξω απο την εντατικη.

 

άντε καλε. το ingr (που έχει ξεπέσει χωρίς πάτο πλέον) λέει ότι η πορεία των κρουσμάτων είναι σταθερά πτωτική κ δευτέρα ανοίγουν mall κ φροντιστήρια λυκείου κ τρίτη του πάσχα εστίαση. 

 

κλειστα σχολεία κ ανοιχτά φροντιστήρια. ενταξει μεγαλύτερη ξεφτίλα δεν έχω δει. 

Just now, Έσπερος είπε:

Σήμερα στο esos δημοσιεύτηκε επιστολή μαθητή προς την Κεραμεως, μαθητή γ γυμνασίου που ελεγε ότι τρέχουν πολύ στην ύλη για την τράπεζα θεμάτων κ ζητούσε απεγνωσμένα να ανοίξουν τα σχολεια. έγραψαν οι σχολιαστές ότι η γ γυμνασίου δεν έχει τράπεζα. το απόγευμα έφυγε αυτή η επιστολή κ ανέβηκε επιστολή της γ λυκείου. από τον υπότιτλο έχω την υποψία ότι είναι η ίδια. δεν έχω νεύρα να τη διαβάσω. Το επιικονωξιακο επιτελείο του υπουργείου ασχολείται με αυτά όπως φαίνεται αλλά ούτε μια σωστή δουλειά δεν ξέρουν να κάνουν.

τελικά είναι άλλη επιστολή στην οποία ο μαθητής ζητάει να ανοίξουν τα φροντιστήρια. Μάλλον σήμερα έπαιξαν ζαριά αν θα ανοίξουν γυμνάσια ή φροντιστήρια κ προετοίμασαν το έδαφος για τα γυμνάσια αλλά μετά πίεσε περισσότερο ο Αδωνις και νίκησαν τα φροντιστήρια κ κατέβασαν την επιστολή κ ανέβασαν άλλη. Δεν υπάρχει ντροπή.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο σάβκο "έφυγε" η μητέρα συνεδαλφου από κορονοϊο, μετά από δύο εβδομάδες νοσηλείας. Η γυναίκα ήταν κοντά στα 70 είχε έναν ήπιο διαβήτη πλήρως ελεγχόμενο, την είχα δει κιόλας μια δυο φορές μια χαρά κρατιόταν. Με λίγα λόγια δεν ήταν η ώρα της. Όλα αυτά για αυτούς που λενε, ακόμα, ότι πεθαίνουν μόνο αυτοί που έχουν σοβαρά θέματα. Ένας ήπιος διαβήτης, ένα αυτοάνοσο, ένα άσθμα και δεν ξέρω κ εγώ τι άλλο σίγουρα δεν είναι λογοι να πεθάνει κανείς.

Περισυ τέτοια εποχή λέγαμε" εσύ ξέρεις κάποιον";

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sunshine8 said:

Μέσα στο σάβκο "έφυγε" η μητέρα συνεδαλφου από κορονοϊο, μετά από δύο εβδομάδες νοσηλείας. Η γυναίκα ήταν κοντά στα 70 είχε έναν ήπιο διαβήτη πλήρως ελεγχόμενο, την είχα δει κιόλας μια δυο φορές μια χαρά κρατιόταν. Με λίγα λόγια δεν ήταν η ώρα της. Όλα αυτά για αυτούς που λενε, ακόμα, ότι πεθαίνουν μόνο αυτοί που έχουν σοβαρά θέματα. Ένας ήπιος διαβήτης, ένα αυτοάνοσο, ένα άσθμα και δεν ξέρω κ εγώ τι άλλο σίγουρα δεν είναι λογοι να πεθάνει κανείς.

Περισυ τέτοια εποχή λέγαμε" εσύ ξέρεις κάποιον";

 

 

Σίγουρα είναι τραγικό και λυπάμαι πολύ. Δυστυχώς πλέον δεν γίνεται καν το καλύτερο που μπορεί να γίνει για κάποιον. Πολλοί χάνονται γιατί είναι υπερπληρεις οι μεθ και ανεπαρκώς στελεχωμενα τα νοσοκομεία. Δυστυχώς στην Ελλάδα έχουμε από τα υψηλότερα ποσοστά θνητοτητας (στην Ευρώπη το υψηλότερο αν δεν κάνω λάθος). Δεν ξέρω αν η γυναίκα αυτή θα είχε καλύτερη τύχη αν είχε πχ νοσησει πριν 7-8 μήνες αλλά τώρα έτσι που είναι η κατάσταση θα με έτρωγαν οι σκέψεις αν όντως έγινε το καλύτερο δυνατόν για τον/την συγγενή μου

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω σκεφτεί έτσι γιατί πιστεύω πως γίνονται τα αδύνατα δυνατά στα νοσοκομεία από γιατρούς και νοσηλευτές,ακόμα και τωρα .Αλλά όπως το λες και αν αναλογιστούμε πόσο χαοτική πλέον είναι η κατάσταση έχεις ένα δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, vtgian said:

 

Kαι πολύ καλά έκανες. Και βασικά καλά κάνουν και το κάνουν, όσοι το κάνουν. 

 

Η ανάρτηση μου δεν έγινε για να πούμε αν πρέπει ή δεν πρέπει να κάνουμε το bexsero.

Αλλά για το ότι είναι παράδοξο να κάνουμε απροβλημάτιστα ένα εμβόλιο για να καλύψουμε τη απειροελάχιστη πιθανότητα να κολλήσει το παιδί μας*  μια σπανιότατη ασθένεια, και διπλοτριπλοτσεκάρουμε ένα εμβόλιο με λιγότερες πιθανότητες παρενεργειών και με πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να κολλήσουμε covid. 

 

* εμείς; γιατί όχι εμείς; και εμείς κολλάμε men-b άλλωστε και οι επιπλοκές στους ενήλικες είναι χειρότερες

το κατάλαβα , φυσικά, και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!Απλά το είπα επειδή έγινε η αναφορά (γενικότερα ) σε αυτό το εμβόλιο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz είπε:

Μονο εγω τα εχω παρει με το ανοιγμα των νησιωτικων αεροδρομιων την επομενη εβδομαδα ΜΟΝΟ για τους τουριστες του εξωτερικου?

Είναι τόσα τα πλήγματα, δεν ξέρουμε από πού θα έρθει η επόμενη σφαλιάρα! 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, το ότι το άνοιγμα των σχολείων μετά το Πάσχα παρουσιάζεται απλώς σαν πιθανό σενάριο και όχι σαν αυτονόητο; Δηλαδή είμαστε έτοιμοι εδώ και μήνες να αναγγείλουμε το άνοιγμα του τουρισμού στις 14 Μαΐου, αλλά δεν μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα ότι τον Μάιο θα ανοίξουν τα σχολεία. Τα φροντιστήρια όμως για τα Λύκεια θα έχουν ανοίξει. Δεν ξέρω πια τι να σκεφτώ. όχι ότι δίνω βάση στα ρεπορτάζ, αλλά πραγματικά δεν υπάρχει στα επιτελεία τους κάποιος που να τους λέει ότι διαδίδουν αρλούμπες; Τι είδους ενημέρωση είναι αυτή; Είτε διακινείται από την κυβέρνηση, είτε είναι απλώς προσπάθεια των ΜΜΕ να προσελκύσουν αναγνώστες με τίτλους-κράχτες, δεν υπάρχει καμία αίσθηση σοβαρότητας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Γιατί, το ότι το άνοιγμα των σχολείων μετά το Πάσχα παρουσιάζεται απλώς σαν πιθανό σενάριο και όχι σαν αυτονόητο; Δηλαδή είμαστε έτοιμοι εδώ και μήνες να αναγγείλουμε το άνοιγμα του τουρισμού στις 14 Μαΐου, αλλά δεν μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα ότι τον Μάιο θα ανοίξουν τα σχολεία. Τα φροντιστήρια όμως για τα Λύκεια θα έχουν ανοίξει. Δεν ξέρω πια τι να σκεφτώ. όχι ότι δίνω βάση στα ρεπορτάζ, αλλά πραγματικά δεν υπάρχει στα επιτελεία τους κάποιος που να τους λέει ότι διαδίδουν αρλούμπες; Τι είδους ενημέρωση είναι αυτή; Είτε διακινείται από την κυβέρνηση, είτε είναι απλώς προσπάθεια των ΜΜΕ να προσελκύσουν αναγνώστες με τίτλους-κράχτες, δεν υπάρχει καμία αίσθηση σοβαρότητας. 

Θεωρώ δεδομένο ότι θα ανοίξουν τα σχολεία! Μα είναι δυνατόν να ανοίξει η εστίαση, ο τουρισμός κλπ, και τα παιδιά να είναι κλεισμένα σπίτι τους? Θα είναι πολύ παραπάνω από γελοίο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz είπε:

Από ρεπορτάζ του reuters 

Ναι ήταν μια αποκλειστική διαρροή για το Reuters, που έλεγε νομίζω για άφιξη από συγκεκριμένες χώρες με υψηλά ποσοστά εμβολιασμού. 

 

Just now, irin είπε:

Θεωρώ δεδομένο ότι θα ανοίξουν τα σχολεία! Μα είναι δυνατόν να ανοίξει η εστίαση, ο τουρισμός κλπ, και τα παιδιά να είναι κλεισμένα σπίτι τους? Θα είναι πολύ παραπάνω από γελοίο

E ναι, γελοίο θα είναι. Απλώς είναι απίστευτο επίπεδο δημοσιογραφίας. Τη μία ανακοινώνουν άνοιγμα πριν συνεδριάσει η επιτροπή, την άλλη σου παρουσιάζουν σαν αμφίβολο το αυτονόητο άνοιγμα μετά τις διακοπές. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να μην ανοίξουν. Ακόμη και για πρακτικούς λόγους, αφού όλα θα έχουν ανοίξει. Ποιος θα μείνει με τα παιδιά των εργαζομένων; Πώς γίνεται όλοι να είναι έξω, οι τουρίστες εδώ και τα παιδιά μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Ναι ήταν μια αποκλειστική διαρροή για το Reuters, που έλεγε νομίζω για άφιξη από συγκεκριμένες χώρες με υψηλά ποσοστά εμβολιασμού. 

 

E ναι, γελοίο θα είναι. Απλώς είναι απίστευτο επίπεδο δημοσιογραφίας. Τη μία ανακοινώνουν άνοιγμα πριν συνεδριάσει η επιτροπή, την άλλη σου παρουσιάζουν σαν αμφίβολο το αυτονόητο άνοιγμα μετά τις διακοπές. 

Άφιξη από πάρα πολλές χώρες καμία 40ρια συμπεριλαμβανομένης όλης της ΕΕ είτε με εμβολιασμο είτε με αρνητικό τεστ. Δεν έχει να κάνει με υψηλά ποσοστά εμβολιασμού καθώς θα έρθουν τουρίστες από όλη η ΕΕ και πολλές χώρες δεν έχουν προχωρήσει τους εμβολιασμούς

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Άφιξη από πάρα πολλές χώρες καμία 40ρια συμπεριλαμβανομένης όλης της ΕΕ είτε με εμβολιασμο είτε με αρνητικό τεστ. Δεν έχει να κάνει με υψηλά ποσοστά εμβολιασμού καθώς θα έρθουν τουρίστες από όλη η ΕΕ και πολλές χώρες δεν έχουν προχωρήσει τους εμβολιασμούς

Ναι όντως, χτες διαβασα βιαστικά τον τίτλο και κατάλαβα από 5 χώρες, δεν είδα ότι ήταν η ΕΕ συν 5 χώρες.....

Τώρα πάμε στα covid free νησιά.

Λες κ έχουμε τόσα εμβόλια.

Μάλλον είανι πολύ χαμηλά τα ποσοστά και τα ανοιγουν για όποιον θέλει έτσι ώστε να φαίνεται η κίνηση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 said:

29/4παντως ανοιγουν βορεια συνορα για τσεχους που δ θα μενουν καραντινα,κ εμεις καθημερινες ουτε σε αλλο δημο

Φοβερό!!!! Εγώ θα βάλω σανδάλια με κάλτσα και θα κυκλοφορώ έτσι σε όλη την πόλη, θα το παίζω τουρίστρια, μια χαρά θα την βγάλω!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Φοβερό!!!! Εγώ θα βάλω σανδάλια με κάλτσα και θα κυκλοφορώ έτσι σε όλη την πόλη, θα το παίζω τουρίστρια, μια χαρά θα την βγάλω!!

φωτογραφικη να κρατας κ αγγλικα φυσικα η αλλη γλωσσα

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Φοβερό!!!! Εγώ θα βάλω σανδάλια με κάλτσα και θα κυκλοφορώ έτσι σε όλη την πόλη, θα το παίζω τουρίστρια, μια χαρά θα την βγάλω!!

Γιατί αναφέρεις τους Τσέχους ειδικά?

Link to comment
Share on other sites

εγω το ανεφερα.γτ ετσι ελεγε αυτο που διαβασα.απο βουλγαρια πχ μπορει να εχουν καραντινα.ειναι τι διμερεις συμφωνιες εχει η ελλαδα κ τι λεει η ευρ.ενωση

κ μιοαω για βορεια συνορα.δ ξερω για ιταλια κ νησια πχ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...