Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

5 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Εσύ με την νταντά έχεις άγχος?

έχω άγχος, αλλά δεν έχω κ άλλη επιλογή. τι θα το κάνω το παιδί;  απλώς με την παραμικρή αδιαθεσία μένει σπίτι. ακόμα κ με απλό μπούκωμα. αν ήμουν στην Αθήνα όμως δεν ξέρω τι θα έκανα. Θα φοβόμουν πολύ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

8 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Φυσικά δεν μπορούν να την καταργήσουν. Οπότε προς τι τα sms αφού τίποτα δεν αποδεικνύεται; 

 

Το τραγικό με την βοήθεια είναι ότι αυτοί που τη χρειάζονται όντως, συνήθως είναι κ αυτοί που δεν θα έπρεπε να βλέπουν κανέναν. Αυτό με έχει προβληματίσει παρα πολύ. είναι τραγικό να κινδυνεύεις κ να πρέπει να έρχεται σπίτι σου για βοήθεια κάποιος, κι ας είναι το ίδιο σου το παιδί... Δεν μπορώ να φανταστώ τι άγχος έχουν όλες οι οικογένειες που αναγκάζονται να το κάνουν. 

 

Tα μέτρα είναι αδύνατο να τηρηθούν μέσω ελέγχων και για αυτό και δεν τηρούνται παρά μόνο από όποιον θέλει να τα τηρήσει.

Ωραία όσα λένε και κάνουν και πρόστιμα κόβουν, αλλά πρέπει να τα στηρίζει και ο νόμος.

Αν σε βρουν στις 11 το βράδυ να περπατάς στο δρόμο με παρέα, οκ, είναι σαφές ότι θα φας πρόστιμο, εκτός αν έχετε και μερικούς σκύλους μαζί.

Ή αν έχεις δηλώσει ότι από Ραφήνα πας στο χασάπη που εμπιστεύεσαι στο Κερατσίνι.

Αλλά τα υπόλοιπα, άντε βγάλε άκρη.

Πουθενά δεν ορίζεται η βοήθεια: πώς θα ξέρει και πώς θα κρίνει ο αστυνομικός γιατί χρειάζεται να έρθει κάποιος σπίτι μου; Μπορεί να έρχεται για καφέ από την άλλη άκρη της Αττικής ή μπορεί να έχω κρεβατωθεί με ένα φρικτό πόνο στη μέση και να μη μπορώ ούτε τουαλέτα να πάω μόνη μου. Πώς θα το καταλάβει αυτό ο έλεγχος και πώς θα το αποδείξει; 

Παρομοίως, ποιος εμποδίζει να στείλω ένα 2 στις 10 το πρωί, να πάω στην άλλη άκρη του Δήμου, να ανέβω για επίσκεψη στις φίλες μου, να ξαναστείλω ένα 2 να πάω σουπερμάρκετ, και στην επιστροφή να πάω σε άλλο ένα σπίτι; 

Είναι θέμα καλής θέλησης, οπότε όλα αυτά τηρούνται μόνο στο βαθμό που κανείς τα βρίσκει λογικά και όντως τα τηρεί για δική του προστασία.

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Μόνο εγω θα το θεωρούσα αυτονόητο ότι αν πεις ψώνια πρέπει όντως να εχεις ψώνια; Αν δεν είναι να το αποδείξεις, δεν υπάρχει λόγος να στέλνεις μήνυμα. 

 

Μια μέρα συνάντησα στο πάρκινγκ του σ/μ μια γνωστή που θα της έδινα κάτι βρεφικά ρούχα γιατί θα γεννήσει. Το κανονίσαμε για εκεί για να μην υπάρχει θέμα ελέγχου. Σαν να διακινούσαμε ναρκωτικά.... Κ για να είμαι σίγουρη, είχα μια σακούλα του σ/μ με κάτι πράγματα για να φανεί ότι όντως ψώνισα, κ είχα σκεφτεί κ δικαιολογία αν κου ζητούσαν την απόδειξη να πω ότι την κράτησαν για να σημειώσουν τη διεύθυνση για να μ φέρουν σπίτι τα εμφιαλωμένα (όντως την κρατάνε). Μόνο εγω σκέφτομαι ότι μπορεί να τα ρωτήσουν αυτά; Κ μια άλλη φορά που έπρεπε να πάρουμε το αυτοκίνητο από το συνεργείο κ πήγαμε όλοι μαζί με το άλλο αυτοκίνητο για να γυρίσουμε χωριστά, γιατί έβρεχε κ δεν μπορούσε να πάει ο άντρας μ με τα πόδια, είχαμε αγχωθεί γιατί το συνεργείο είχε κλείσει κ τι αυτοκίνητο το είχε αφήσει έξω, κ φοβόμασταν τι θα πούμε αν μας ρωτήσουν αφού το συνεργείο ήταν κλειστό, κ φτιάξαμε κ μια ιστορία για κάλυψη. 

πιθανον μονο εσυ σκεφτεσαι οτι θα σου ζητησουν τοσες εξηγησεις

τωρα,αν κ οι αστυνομικοι στο νησι ειναι οπως λες ψαχνω σακουλες κλπ,πραγματικα επεσες στην περιπτωση

δ ειναι το συνηθες αυτο

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στα μέτρα της προηγούμενης εβδομάδας είχαν πει ότι θα μπορούν να σε συνοδεύσουν για να δουν αν ισχύει ότι κάποιος χρειάζεται βοήθεια. Που προφανώς όταν λένε βοήθεια δεν εννοούν πχ για να φτιάξει χαλβά ή κουλουράκια, αλλά για κάτι σοβαρό, κάποιον όντως ανήμπορο ή κάποιον ηλικιωμένο ή για κάποια φύλαξη παιδιού. Το είχαν πει αυτο και πέρσι ανημερα Πάσχα και Πρωτομαγιά αν νυμάστε. Τελικά όμως όπως είπα και παραπάνω το ΦΕΚ που βγήκε τωρα δεν εξηγεί τίποτα για το τι πρέπει να κάνουν οι αστυνομικοί ούτε για το πώς θα αποδεικνύουν οι πολίτες πού πάνε και το πιθανότερο είναι να μην εφαρμοστεί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

πιθανον μονο εσυ σκεφτεσαι οτι θα σου ζητησουν τοσες εξηγησεις

τωρα,αν κ οι αστυνομικοι στο νησι ειναι οπως λες ψαχνω σακουλες κλπ,πραγματικα επεσες στην περιπτωση

δ ειναι το συνηθες αυτο

Και να το κάνουν αυτό, αν ο νόμος δε λέει πουθενά για σακούλες, χαρτιά αναπηρίας της γιαγιάς (που δε λέει) ή οποιαδήποτε άλλη λογική ή παράλογη λεπτομέρεια ζητήσει ο αστυνομικός να ελέγξει, απλά κάνεις ένσταση μετά. Αν δε γράφει κανένα επίσημο διάταγμα, απόφαση κλπ ότι βοήθεια είναι μόνο αν ο άλλος έχει αποδεδειγμένη αναπηρία ή είναι άνω των 80 ετών, ή ότι αν πηγαίνω βόλτα δεν μπορώ να πάρω μαζί και τη μπύρα, το γύρο μου ή δεν ξέρω τι άλλο, τότε ό,τι και να λέει ο αστυνομικός, σε δεύτερη φάση η απόφαση ακυρώνεται. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Πάντως στα μέτρα της προηγούμενης εβδομάδας είχαν πει ότι θα μπορούν να σε συνοδεύσουν για να δουν αν ισχύει ότι κάποιος χρειάζεται βοήθεια. Που προφανώς όταν λένε βοήθεια δεν εννοούν πχ για να φτιάξει χαλβά ή κουλουράκια, αλλά για κάτι σοβαρό, κάποιον όντως ανήμπορο ή κάποιον ηλικιωμένο ή για κάποια φύλαξη παιδιού. Το είχαν πει αυτο και πέρσι ανημερα Πάσχα και Πρωτομαγιά αν νυμάστε. Τελικά όμως όπως είπα και παραπάνω το ΦΕΚ που βγήκε τωρα δεν εξηγεί τίποτα για το τι πρέπει να κάνουν οι αστυνομικοί ούτε για το πώς θα αποδεικνύουν οι πολίτες πού πάνε και το πιθανότερο είναι να μην εφαρμοστεί.

Ενταξει αυτο να σε συνοδεψουν στο σπιτι δεν γινετε κ πρακτικα .... Ποσοι αστυνομικοι θα υπαρχουν σε εναν ελενχο?  Αλλα κ γενικα για να μπει ενας αστυνομικος σε ενα σπιτι θελει ενταλμα.... Εκτος αν περιμενουν απεξω να βγει η γιαγια... Ασε τι λενε οι δημοσιογραφοι κ αλλο τι μπορουν πραγματικα να κανουν οι αστυνομικοι..  

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Και να το κάνουν αυτό, αν ο νόμος δε λέει πουθενά για σακούλες, χαρτιά αναπηρίας της γιαγιάς (που δε λέει) ή οποιαδήποτε άλλη λογική ή παράλογη λεπτομέρεια ζητήσει ο αστυνομικός να ελέγξει, απλά κάνεις ένσταση μετά. Αν δε γράφει κανένα επίσημο διάταγμα, απόφαση κλπ ότι βοήθεια είναι μόνο αν ο άλλος έχει αποδεδειγμένη αναπηρία ή είναι άνω των 80 ετών, ή ότι αν πηγαίνω βόλτα δεν μπορώ να πάρω μαζί και τη μπύρα, το γύρο μου ή δεν ξέρω τι άλλο, τότε ό,τι και να λέει ο αστυνομικός, σε δεύτερη φάση η απόφαση ακυρώνεται. 

Που γίνονται οι ενστάσεις?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, little lamb said:

Πάντως στα μέτρα της προηγούμενης εβδομάδας είχαν πει ότι θα μπορούν να σε συνοδεύσουν για να δουν αν ισχύει ότι κάποιος χρειάζεται βοήθεια. Που προφανώς όταν λένε βοήθεια δεν εννοούν πχ για να φτιάξει χαλβά ή κουλουράκια, αλλά για κάτι σοβαρό, κάποιον όντως ανήμπορο ή κάποιον ηλικιωμένο ή για κάποια φύλαξη παιδιού. Το είχαν πει αυτο και πέρσι ανημερα Πάσχα και Πρωτομαγιά αν νυμάστε. Τελικά όμως όπως είπα και παραπάνω το ΦΕΚ που βγήκε τωρα δεν εξηγεί τίποτα για το τι πρέπει να κάνουν οι αστυνομικοί ούτε για το πώς θα αποδεικνύουν οι πολίτες πού πάνε και το πιθανότερο είναι να μην εφαρμοστεί.

Μα τι να λέει το φεκ ότι θα μπαίνει ο αστυνομικός μέσα στο σπίτι που πας? Χρειάζεται παρέμβαση εισαγγελέα για να γίνει αυτό. Τίποτα δεν έχει αλλάξει στο 4 βάσει φεκ και δεν μπορεί να αλλάξει 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Μα τι να λέει το φεκ ότι θα μπαίνει ο αστυνομικός μέσα στο σπίτι που πας? Χρειάζεται παρέμβαση εισαγγελέα για να γίνει αυτό. Τίποτα δεν έχει αλλάξει στο 4 βάσει φεκ και δεν μπορεί να αλλάξει 

Κάτι έλεγε πριν στις ειδήσεις ότι μπορεί να ζητούνται πιστοποιητικά και αποδεικτικά στοιχεία σχετικά με τον κωδικό 4 αλλά δεν πιστεύω πως θα γίνεται κάτι τέτοιο εκτός κι αν είναι κραυγαλέες περιπτώσεις, όπως 2 νέοι που επιβαίνουν στο ίδιο όχημα. Προσωπικά σήμερα έδειξα σε έλεγχο το μήνυμα με τον κωδικό 4 και την ταυτότητά μου και στο αυτοκίνητο ήταν και το παιδί. Όλα μια χαρά. 

Link to comment
Share on other sites

Στην Κύπρο στην πρώτη καραντίνα που ήταν πιο αυστηρή από εμάς, έπρεπε να δηλώσεις τη διεύθυνση ενός σπιτιου που μπορούσες να επισκέπτεσαι. Λύσεις αν θες υπάρχουν. 

 

Ακόμα πιο λογικό βεωαθα θα ήταν αντί για τη ηλίθια μηνυνατα να γίνονται έλεγχοι σε χώρους εργασίας για τήρηση μέτρων κ για περιττή παρουσία εργαζομενων. Το να σταματάς κάποιον για να δεις απλα αν έστειλε μήνυμα όταν δεν ζητάς αποδείξεις· δεν έχει κανένα όφελος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Στην Κύπρο στην πρώτη καραντίνα που ήταν πιο αυστηρή από εμάς, έπρεπε να δηλώσεις τη διεύθυνση ενός σπιτιου που μπορούσες να επισκέπτεσαι. Λύσεις αν θες υπάρχουν. 

 

Ακόμα πιο λογικό βεωαθα θα ήταν αντί για τη ηλίθια μηνυνατα να γίνονται έλεγχοι σε χώρους εργασίας για τήρηση μέτρων κ για περιττή παρουσία εργαζομενων. Το να σταματάς κάποιον για να δεις απλα αν έστειλε μήνυμα όταν δεν ζητάς αποδείξεις· δεν έχει κανένα όφελος. 

Συμφωνώ για τους ελέγχους στους χώρους εργασίας. Πριν κάποιους μήνες ήρθαν και στη δουλειά αλλά σίγουρα πρέπει να εντατικοποιηθούν. Στην περίπτωση παροχής βοήθειας υπάρχουν δυσκολίες στο να αποδειχθεί αν όντως κάποιος λέει αλήθεια ή όχι. Γιατί βοήθεια χρειάζεται κι ο πριν λίγες μέρες εγχειρισμένος (που μπορεί να αποδειχθεί με χαρτιά από νοσοκομείο), βοήθεια και ο συγγενής που σε θέλει να μείνεις μαζί του όσο η εσωτερική κυρία που τον φροντίζει πάρει το ρεπό της, βοήθεια κι η γιαγιά που μπορεί μεν να μένει μόνη αλλά πρέπει να πας να της καθαρίσεις το σπίτι. Στις δύο τελευταίες περιπτώσεις πιο δύσκολο να έχεις χαρτιά να δείξεις. Ας έρθει λοιπόν ο αστυνομικός μαζί να δει, τι να γίνει; Ας ζητήσει και διεύθυνση κι ας έρθουν να ελέγξουν. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι δεν ελέγχεται εύκολα. Μ'αυτη τη λογική μου λένε κι οι γονείς μου "βάλτε το 4 και ελάτε, όλοι πάνε". Δεν χρειάζονται καμία βοήθεια, για φαΐ και καφέ θα πηγαίναμε! Εκτός αν με την ευρεία έννοια θεωρήσουμε βοήθεια το να τους κάνουμε παρέα! :-P 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Ισχύει ότι δεν ελέγχεται εύκολα. Μ'αυτη τη λογική μου λένε κι οι γονείς μου "βάλτε το 4 και ελάτε, όλοι πάνε". Δεν χρειάζονται καμία βοήθεια, για φαΐ και καφέ θα πηγαίναμε! Εκτός αν με την ευρεία έννοια θεωρήσουμε βοήθεια το να τους κάνουμε παρέα! :-P 

Αν μιλάμε για περιορισμούς που κρατούν μήνες, προφανώς κ η παρέα είναι βοήθεια. Η αυστηρότητα έχει νόημα αν κρατάει για λίγο, αλλά να είναι ολοκληρωτική. μισό χρόνο περιορισμοί κυκλοφορίας δεν έχουν νόημα, προφανώς όλοι θα αρχίσουν να τους σπάνε. 

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, έτσι κοροϊδευομαστε μεταξύ μας. Λέγεται "βοήθεια" και σημαίνει παρέα, λέγεται "σωματική άσκηση" και σημαίνει βολτουλα με καφέ στο χέρι κλπ. Δεν έχουν κανένα νόημα τα μηνύματα. Δηλαδή τι πιστεύουν; Ότι απλά θα βαρεθουμε να το στείλουμε;:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Ε ναι, έτσι κοροϊδευομαστε μεταξύ μας. Λέγεται "βοήθεια" και σημαίνει παρέα, λέγεται "σωματική άσκηση" και σημαίνει βολτουλα με καφέ στο χέρι κλπ. Δεν έχουν κανένα νόημα τα μηνύματα. Δηλαδή τι πιστεύουν; Ότι απλά θα βαρεθουμε να το στείλουμε;:-P

Προφανώς ότι θα αποφευχθούν κάποια κραυγαλέα κ ότι κάποιοι αφελείς θα πιστέψουμε ότι όντως ελέγχουν. αλλά βασικά θα φαίνεται ότι κάνουν κάτι κ ότι πάλι φταίμε εμεις. 

 

Στηννπλατεια της ν.Σμύρνης έγιναν επεισόδια, έγραφαν κάποιες οικογένειες κ υπήρξαν διαπληκτισμοί. τα περαιτέρω επαφίενται στην πηγή πληροφόρησης του καθενός. Είτε στήθηκε ενέδρα σε αστυνομικούς από ταραχοποιά στοιχεία είτε έγινε επίδειξη δύναμης σε οικογένειες που απλώς έπαιρναν αέρα. διαλέγετε κ παίρνετε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Προφανώς ότι θα αποφευχθούν κάποια κραυγαλέα κ ότι κάποιοι αφελείς θα πιστέψουμε ότι όντως ελέγχουν. αλλά βασικά θα φαίνεται ότι κάνουν κάτι κ ότι πάλι φταίμε εμεις. 

 

Στηννπλατεια της ν.Σμύρνης έγιναν επεισόδια, έγραφαν κάποιες οικογένειες κ υπήρξαν διαπληκτισμοί. τα περαιτέρω επαφίενται στην πηγή πληροφόρησης του καθενός. Είτε στήθηκε ενέδρα σε αστυνομικούς από ταραχοποιά στοιχεία είτε έγινε επίδειξη δύναμης σε οικογένειες που απλώς έπαιρναν αέρα. διαλέγετε κ παίρνετε. 

Όλοι λένε το δεύτερο. Αυτό διαβάζω τώρα. Πήγαν να ρίξουν πρόστιμο σε οικογένεια ξεσηκώθηκαν οι γύρω και κάλεσαν άλλους 30 Δίας και έγινε το σύστριγγλο. Ξύλο και συλλήψεις. Δεν ξέρω για σας αλλά αυτό για μένα είναι η τελευταία σταγόνα για αυτή την κυβέρνηση. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Ε ναι, έτσι κοροϊδευομαστε μεταξύ μας. Λέγεται "βοήθεια" και σημαίνει παρέα, λέγεται "σωματική άσκηση" και σημαίνει βολτουλα με καφέ στο χέρι κλπ. Δεν έχουν κανένα νόημα τα μηνύματα. Δηλαδή τι πιστεύουν; Ότι απλά θα βαρεθουμε να το στείλουμε;:-P

ουσιαστικα στους γοvεις δεv εχει απαγορευτει vα παμε αυτο ειvαι το vοημα. ασκοπη μετακιvηση ειvαι vα επισκευτεις ολο σου το σοι κ τους φιλους. Το vα πας στους γοvεις σου ουτε τρομερη διασπορα θα γιvει ουτε επικιvδιvο ειvαι αv επισκεπτεσε μοvο τους γοvεις σου κ οχι γειτοvες φιλους θειες αυτος ειvαι ο σκοπος . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Ισχύει ότι δεν ελέγχεται εύκολα. Μ'αυτη τη λογική μου λένε κι οι γονείς μου "βάλτε το 4 και ελάτε, όλοι πάνε". Δεν χρειάζονται καμία βοήθεια, για φαΐ και καφέ θα πηγαίναμε! Εκτός αν με την ευρεία έννοια θεωρήσουμε βοήθεια το να τους κάνουμε παρέα! :-P 

Όχι, αυτό δεν είναι βοήθεια. Εκτός κι αν υπάρχουν βέβαια λόγοι σχετικά με την ψυχολογία τους ή έχουμε καιρό να τους δούμε. Κάθε περίπτωση διαφορετική. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Όχι, αυτό δεν είναι βοήθεια. Εκτός κι αν υπάρχουν βέβαια λόγοι σχετικά με την ψυχολογία τους ή έχουμε καιρό να τους δούμε. Κάθε περίπτωση διαφορετική. 

Ναι δεν είναι βοήθεια, όμως δεν είναι λογικό κ οι συνταξιούχοι να μείνουν τόσους μήνες χωρίς καμία συναναστροφή. εμείς έχουμε τα παιδιά κ τις δουλειές μας, οι παππούδες αν δεν βλέπουν κ τα εγγόνια, τι έχουν; φυσικά ασφαλέστερη λύση είναι η βόλτα εξω, αλλά κ ένας μεγάλος που δεν έχει αντοχές, θέλει κ μια συντροφιά αν αυτό κρατάει μήνες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Όλοι λένε το δεύτερο. Αυτό διαβάζω τώρα. Πήγαν να ρίξουν πρόστιμο σε οικογένεια ξεσηκώθηκαν οι γύρω και κάλεσαν άλλους 30 Δίας και έγινε το σύστριγγλο. Ξύλο και συλλήψεις. Δεν ξέρω για σας αλλά αυτό για μένα είναι η τελευταία σταγόνα για αυτή την κυβέρνηση. 

μπα οχι καvαv ελεvχους κ για μασκες κ τους επιτεθηκαv 30 ατομα λογικα για vα γιvει τετοιος χαμος δεv ηταv οικογεvειες πιτσιρικαδες θα ηταv.. σιγα μηv φωvαζαv εvισχυσεις για οικογεvειες με παιδακια... καvαv λεει κ συλληψεις . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι δεν είναι βοήθεια, όμως δεν είναι λογικό κ οι συνταξιούχοι να μείνουν τόσους μήνες χωρίς καμία συναναστροφή. εμείς έχουμε τα παιδιά κ τις δουλειές μας, οι παππούδες αν δεν βλέπουν κ τα εγγόνια, τι έχουν; φυσικά ασφαλέστερη λύση είναι η βόλτα εξω, αλλά κ ένας μεγάλος που δεν έχει αντοχές, θέλει κ μια συντροφιά αν αυτό κρατάει μήνες. 

Σωστά. Αν δεν υπάρχουν πολλές επαφές με άλλους, να βλέπουμε με ασφάλεια και τους γονείς μας. Ανάγκη και δική τους και δική μας. Αλλά νωρίτερα έλεγες δεν υπάρχει έλεγχος επαρκής. Κάπου μπερδεύομαι.

Just now, ninaki80 είπε:

μπα οχι καvαv ελεvχους κ για μασκες κ τους επιτεθηκαv 30 ατομα λογικα για vα γιvει τετοιος χαμος δεv ηταv οικογεvειες πιτσιρικαδες θα ηταv.. σιγα μηv φωvαζαv εvισχυσεις για οικογεvειες με παιδακια... καvαv λεει κ συλληψεις . 

Διάβασα άρθρα σε 2-3 ιστοσελίδες. Φυσικά οι τίτλοι εκ διαμέτρου αντίθετοι μεταξύ τους. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Σωστά. Αν δεν υπάρχουν πολλές επαφές με άλλους, να βλέπουμε με ασφάλεια και τους γονείς μας. Ανάγκη και δική τους και δική μας. Αλλά νωρίτερα έλεγες δεν υπάρχει έλεγχος επαρκής. Κάπου μπερδεύομαι.

Αν υπάρχει περιορισμός, να υπάρχει κ σοβαρός έλεγχος λέω, αρκεί να είναι για ένα σύντομο σαφές διάστημα, όχι επ αόριστον. επίσης λέω ότι το να βλέπεις άτομο που δεν μένεις μαζί, έχει ρίσκο. Που είναι άσχετο με το αν βλέπεις τον γονιό σου που το έχει ανάγκη ή το αν παρ για καφέ στη γειτόνισσα. Και γενικα το να συναντιέσαι μέσα είναι πιο επικίνδυνο από το έξω, αλλά όλοι εστιάζουν στο έξω γιατί αυτό φαίνεται. κατά τ αλλά, προφανώς δεν γίνεται κάποια να μη βλέπει άνθρωπο για μήνες, εννοειται ότι κάποια στιγμή θα «παρανομήσει». κι εγω έχω παρανόμησε το προηγούμενο σ/κ  με φίλους που έκαναν σωματική άσκηση στη βεράντα μας, δεν είχαμε δει άνθρωπο πλην δουλειάς για μήνες, ούτε καν τα Χριστούγεννα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...