Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Το παιδι δεν πιάνεται.μου το χουν πει κ απο την αστυνομία.που θα το αφήσεις?

Οι γονεις σουβεμβολιαστηκαν?

Ρωταω γιατι ετσι προφανώς θα πάρεις πιο εύκολα την αποφαση να τους δεις.

Δεν είναι θέμα αν πιάνεται, για μένα είναι κοινή λογική: αν πας να βοηθήσεις κάποιον που έχει ανάγκη, προφανώς δεν μπορείς να ασχολείσαι κ με το παιδι σου άρα είναι σαν να κοροϊδεύεις. Δεν λέω αν είσαι σωστό ή όχι, απλώς μου φαίνεται περίεργο να το κάνει κάποιος πιστεύοντας ότι θα ξεγελάσει αστυνομικό. Σ εμάς πάντως έχει γίνει σύσταση σε ανήλικη μαθήτρια που πήγαινε φαγητό στη γθαγια της με τη δικαιολογία ότι ο ανήλικος δεν μπορεί να βοηθάει κάποιον. 

 

Οι γονείς μ ειναι άτυχοι γιατί είναι 65, δεν τους πιάνει ακόμα καμία εμβολιαστική γραμμή - κ ο πατέρας μ εργάζεται, ευτυχώς από το σπιτι. Σε λίγες μέρες εμβολιάζονται τα πεθερικά μου. 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ρωταω γιατι ετσι προφανώς θα πάρεις πιο εύκολα την αποφαση να τους δεις.

Δεν έχει καμία σχέση, εγω  για τον άντρα μου φοβάμαι. Οι γονείς μου αν είναι να δουν το εγγόνι θα μας κρύψουν ακόμα κ αν έχουν 40 πυρετό, το έχουν ξανακάνει κ προφανώς δεν τους εμπιστευόμαστε. Αλλά φυσικά δεν μπορούμε να πάμε στην Αθήνα κ λόγω καραβιού κ λόγω του πεθερού μου που είναι παρα πολύ ευπαθής ομάδα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν είναι θέμα αν πιάνεται, για μένα είναι κοινή λογική: αν πας να βοηθήσεις κάποιον που έχει ανάγκη, προφανώς δεν μπορείς να ασχολείσαι κ με το παιδι σου άρα είναι σαν να κοροϊδεύεις. Δεν λέω αν είσαι σωστό ή όχι, απλώς μου φαίνεται περίεργο να το κάνει κάποιος πιστεύοντας ότι θα ξεγελάσει αστυνομικό. Σ εμάς πάντως έχει γίνει σύσταση σε ανήλικη μαθήτρια που πήγαινε φαγητό στη γθαγια της με τη δικαιολογία ότι ο ανήλικος δεν μπορεί να βοηθάει κάποιον. 

 

Οι γονείς μ ειναι άτυχοι γιατί είναι 65, δεν τους πιάνει ακόμα καμία εμβολιαστική γραμμή - κ ο πατέρας μ εργάζεται, ευτυχώς από το σπιτι. Σε λίγες μέρες εμβολιάζονται τα πεθερικά μου. 

Κοιτα τα ζυγιζεις κ μειωνεις τον κινδυνο οσο ειναι δυνατο. Αν δεν εχεις επαφες με φιλους συγγενεις γειτονες(η οταν ειναι να πας να τους δεις δεν εχεις επαφες για καποιες μερες) κ απλα βλεπεις τους γονεις σου μια φορα στις δυο εβδομαδες ελαχιστοποιεις τοσο τις πιθανοτητες που πραγματικα μπορεις να εισαι σε μια ισσοροπημενη κατασταση . 

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν είναι θέμα αν πιάνεται, για μένα είναι κοινή λογική: αν πας να βοηθήσεις κάποιον που έχει ανάγκη, προφανώς δεν μπορείς να ασχολείσαι κ με το παιδι σου άρα είναι σαν να κοροϊδεύεις. Δεν λέω αν είσαι σωστό ή όχι, απλώς μου φαίνεται περίεργο να το κάνει κάποιος πιστεύοντας ότι θα ξεγελάσει αστυνομικό. Σ εμάς πάντως έχει γίνει σύσταση σε ανήλικη μαθήτρια που πήγαινε φαγητό στη γθαγια της με τη δικαιολογία ότι ο ανήλικος δεν μπορεί να βοηθάει κάποιον. 

 

Οι γονείς μ ειναι άτυχοι γιατί είναι 65, δεν τους πιάνει ακόμα καμία εμβολιαστική γραμμή - κ ο πατέρας μ εργάζεται, ευτυχώς από το σπιτι. Σε λίγες μέρες εμβολιάζονται τα πεθερικά μου. 

Ε κ που θα το αφησεις το παιδι βρε ? Μπορει οι γονεις σου να μην ειναι ανημποροι κ απλα να πας να τους αφηνεις το παιδι κ να πας να τους ψωνιζεις για να μην κουβαλανε τα πραγματα γιατι δεν οδηγουν .... Κ αυτο βοηθεια ειναι κ τους προστατευεις κ ολας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Ε λογικο να βλεπεις τους δικους σου ανθρωπους αυτο δεν το καταδικαζει κανεις νομιζω οτι λογικο να διαμαρτηρονται οι δικοι σου. Συμφωνω με @Yovanna Οτι δεν μπορεις για ενα χρονο να μην δεις τους δικους σου . Προσεχεις αν φοβασαι τοσο πολυ μπορεις να πας με μασκα ή να κανεις ενα τεστ. Το να κανεις 6 μηνες να δεις τους δικους σου μιση ωρα πιο περα δεν ειναι λυση .  

 

Καλά δεν μιλάμε για 6 μήνες. Αλλά η μάνα μου έλεγε να βρεθούμε Τσικνοπέμπτη και Καθαρά Δευτέρα. Μου φαίνεται υπερβολή, είναι πολύ κοντά. Από το να τους δούμε μια φορά στους 6 μήνες μέχρι μια φορά τη βδομάδα υπάρχει μεγάλη διαφορά. Νομίζω από το Νοέμβριο τους βλέπουμε χοντρικά μια φορά στο 20ημερο, εμένα μου φαίνεται μια χαρά για κατάσταση πανδημίας αλλά τους φαίνεται λίγο.

 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Το παιδι δεν πιάνεται.μου το χουν πει κ απο την αστυνομία.που θα το αφήσεις?

 

Το παιδί δεν πιάνεται, αλλά τώρα που είπαν ότι στο 4 θα ζητούνται διευκρινίσεις, είπαν ότι συγκεκριμένα θα ζητούνται διευκρινίσεις αν βλέπουν 2 ενήλικες. Λογικά επειδή κινεί υποψίες ότι πρόκειται για επίσκεψη αν εξαιρέσουμε τις περιπτώσεις που όντως χρειάζονται δύο ενήλικες που σίγουρα δεν είναι η πλειοψηφία.

 

Just now, Yovanna είπε:

Και εκείνοι το ίδιο θα είπαν, της λέω! Εκεί που πας και 'σύ τους βλέπεις! Ε εγώ μου λέει μια φορά πήγα! Ενώ οι άλλοι ξέρεις της λέω ότι χτυπάνε κάρτα στα πάρκα και στα βουνά! Άρες μέρες! Πάντα οι άλλοι φταίνε!

 

Αυτό όντως ισχύει. Εγώ δεν το κρίνω αυτό, εφόσον είμαστε κι εμείς έξω λογικό είναι να βλέπουμε κι άλλους. Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως είναι αυτά που βλέπω στα social media: βρίσκονται με φίλους, βγάζουν σελφι χωρίς μάσκα (οπότε ακόμα κι αν φοράνε την υπόλοιπη ώρα ακυρώνεται) και πολλές φορές σε σπίτια. Και δεν είναι μια στο τόσο, είναι κάθε λίγες μέρες, από τα ίδια πρόσωπα. Επίσης εχω δει άπειρα γενέθλια (ενηλίκων) αυτούς τους μήνες της καραντίνας. Όλοι με 2-3 φίλους, λίγους μεν, αλλά το κακό μπορεί να γίνει. Κανένας από αυτούς δεν έχει κολλήσει παραδόξως απ'οσο ξερω, αλλά αυτό που μου κάνει εντύπωση κυρίως δεν είναι το αν προσέχουν ή όχι αλλά το ότι τα ποσταρουν σε στυλ μάλλον "είμαστε πολύ γ...ατοι που συναντιομαστε".

Τα κορυφαία τα έχω δει σε μαμαδοομαδες: σε ένα ποστ ρωτούσε μία πώς μπορει να κάνει ένα μικρό πάρτυ με παππούδες κ θείους στα γενέθλια του παιδιού και οι μισοί της έγραφαν ότι μέχρι 9 άτομα σε σπιτια επιτρέπεται!! Δεν είχαν καταλάβει ότι ήταν μόνο για τα Χριστούγεννα! Λες και υπάρχει κωδικός για επισκέψεις ας πούμε. Και μια άλλη έλεγε ότι σχεδιάζει πάρτυ σε πλατεία της γειτονιάς της με φουλ μπουφέ, καπελάκια, σερβίτσια για πάρτυ κλπ με καμιά δεκαριά άτομα και όταν κάποιοι της έγραψαν πώς θα τα κάνεις ολα αυτά σε δημόσιο χώρο εν μέσω πανδημίας, οι διπλάσιοι έγραφαν "όπως κάνουμε όλοι γενέθλια μήνες τώρα", "συλλυπητήρια για τις ζωές σας που σας έχουν πείσει να τις βάλετε στον πάγο, εμείς θέλουμε να ζήσουμε", "ντροπή σας να λέτε ανεύθυνη μια μανουλα που το μόνο που θέλει να γιορτάσει τα πρώτα γενέθλια του παιδιού της". Αυτούς που βλέπω λοιπόν έξω δεν θα τους κρίνω αλλά με κάτι τέτοια ποστ λέω δεν θα βγούμε ποτέ από την καραντίνα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Ε κ που θα το αφησεις το παιδι βρε ? Μπορει οι γονεις σου να μην ειναι ανημποροι κ απλα να πας να τους αφηνεις το παιδι κ να πας να τους ψωνιζεις για να μην κουβαλανε τα πραγματα γιατι δεν οδηγουν .... Κ αυτο βοηθεια ειναι κ τους προστατευεις κ ολας. 

Μάλλον έχω άλλη εικόνα του τι ρωτάει ένας αστυνόμος. Εγω θα φοβόμουν ότι πρώτον θα ρωτήσει γιατί δεν πάω όταν ο άντρας μ είναι σπίτι για να έχει το παιδί. Ή γιατί οι παππούδες δεν παραγγέλνουν ηλεκτρονικά. Γενικα οτιδήποτε δεν αποδεικνύεται με χαρτι που να λέει ότι εχεις συγγενή που δεν αυτοεξυπηρετειται. Σ εμάς πάντως ανοίγουν πορτ μπαγκαζ για να δουν αν εχεις ψώνια ή ρωτάνε τι είδους βοήθεια πας για να εκεγξουν αν όντως εχεις μαζί φάρμακα ή φαγητό. Και έχουν πέσει πολλά πρόστιμα για τετοια ή γιατί κάποιος πέρασε από το ατμ πριν πάει να ψωνίσει κ δεν είχε πατήσει το 3. παρόλα αυτά ο κόσμος δεν πτοείται κ κάνει μαζώξεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Μάλλον έχω άλλη εικόνα του τι ρωτάει ένας αστυνόμος. Εγω θα φοβόμουν ότι πρώτον θα ρωτήσει γιατί δεν πάω όταν ο άντρας μ είναι σπίτι για να έχει το παιδί. Ή γιατί οι παππούδες δεν παραγγέλνουν ηλεκτρονικά. Γενικα οτιδήποτε δεν αποδεικνύεται με χαρτι που να λέει ότι εχεις συγγενή που δεν αυτοεξυπηρετειται. Σ εμάς πάντως ανοίγουν πορτ μπαγκαζ για να δουν αν εχεις ψώνια ή ρωτάνε τι είδους βοήθεια πας για να εκεγξουν αν όντως εχεις μαζί φάρμακα ή φαγητό. Και έχουν πέσει πολλά πρόστιμα για τετοια ή γιατί κάποιος πέρασε από το ατμ πριν πάει να ψωνίσει κ δεν είχε πατήσει το 3. παρόλα αυτά ο κόσμος δεν πτοείται κ κάνει μαζώξεις. 

 

Eν αντιθέσει με το τι πιστεύει πιθανώς ο κάθε αστυνομικός με τσαμπουκά, που όντως μπορεί να ρωτήσει ό,τι περάσει από το κεφάλι του, υπάρχουν νόμοι. Και τα πρόστιμα δεν είναι υπεράνω ένστασης. Ελάχιστα πρόστιμα όντως πληρώνονται, γιατί ακριβώς υπάρχουν ενστάσεις με βάση το νόμο και όχι το τι νομίζει ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μάλλον έχω άλλη εικόνα του τι ρωτάει ένας αστυνόμος. Εγω θα φοβόμουν ότι πρώτον θα ρωτήσει γιατί δεν πάω όταν ο άντρας μ είναι σπίτι για να έχει το παιδί. Ή γιατί οι παππούδες δεν παραγγέλνουν ηλεκτρονικά. Γενικα οτιδήποτε δεν αποδεικνύεται με χαρτι που να λέει ότι εχεις συγγενή που δεν αυτοεξυπηρετειται. Σ εμάς πάντως ανοίγουν πορτ μπαγκαζ για να δουν αν εχεις ψώνια ή ρωτάνε τι είδους βοήθεια πας για να εκεγξουν αν όντως εχεις μαζί φάρμακα ή φαγητό. Και έχουν πέσει πολλά πρόστιμα για τετοια ή γιατί κάποιος πέρασε από το ατμ πριν πάει να ψωνίσει κ δεν είχε πατήσει το 3. παρόλα αυτά ο κόσμος δεν πτοείται κ κάνει μαζώξεις. 

Γιατι οταν ο αντρας σου γυρναει απτην δουλεια κλεινουν τα μαγαζια .... Γιατι ο αντρας σου εχει καποια αλλη δουλεια? Μα τα ψωνια θα τα κανεις οταν πας εκει θα σου δωσουν λιστα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Δε βαρεθηκατε να κράζετε τον κόσμο τόσες σελίδες? :D

Οχι γιατι ο κοσμος λειτουργει με μυαλο κοκορου... Πριν απο λιγο με πηρε τηλεφωνο φιλη μπυ εγκυος κ μου ειπε οτι ο γυναικολογος της 45αρης που δεν φορουσε μασκα νοσηλευετε... 

Εκτος απο την δικια του βλακεια μοιρασε κ μερικα εγκεφαλικα στις ασθενεις του

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Eν αντιθέσει με το τι πιστεύει πιθανώς ο κάθε αστυνομικός με τσαμπουκά, που όντως μπορεί να ρωτήσει ό,τι περάσει από το κεφάλι του, υπάρχουν νόμοι. Και τα πρόστιμα δεν είναι υπεράνω ένστασης. Ελάχιστα πρόστιμα όντως πληρώνονται, γιατί ακριβώς υπάρχουν ενστάσεις με βάση το νόμο και όχι το τι νομίζει ο καθένας.

Όταν όμως λέμε ότι δεν συναντάμε κανέναν που δεν μένουμε μαζί, υποτίθεται ότι για να το κάνουμε έχουμε λόγο που δεν μπορεί να αποφευχθεί, έτσι δεν είναι; Αν μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε νούμερο κ να παρ οπουδήποτε, τότε γιατί γίνεται  έλεγχος; για να δουν αν έστειλες sms? 

 

Just now, ninaki80 είπε:

Γιατι οταν ο αντρας σου γυρναει απτην δουλεια κλεινουν τα μαγαζια .... Γιατι ο αντρας σου εχει καποια αλλη δουλεια? Μα τα ψωνια θα τα κανεις οταν πας εκει θα σου δωσουν λιστα...

Αυτά όμως θα μπορούσε να τα πει κάποιος κ για ψέμα, έτσι δεν είναι; άρα ο αστυνόμος ή τους πιστεύει όλους επομένως δεν έχει νόημα ο έλεγχος, ή κόβει σε όλους πρόστιμο κ την πληρώνουν κ αυτοί που όντως δεν είχαν εναλλακτική. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν είναι ένας με το παιδί όντως κι εγώ πιστεύω ότι δεν θα πουν κάτι οι αστυνομικοί. Όντως μπορεί να μην έχεις που να το αφήσεις, λογικό είναι. Αλλά αν είναι δύο ενήλικες και παιδι (όπως δηλαδή θα ήθελε η μητέρα μου να πηγαίναμε) το θεωρώ πιθανό έστω να μας ειρωνευτούν ότι μάλλον πάμε για επίσκεψη. Τώρα με τα νέα μέτρα το είπαν κιόλας ότι σε περίπτωση ενηλίκων θα ζητούν διευκρινίσεις. Για να δουν αν όντως είναι κάποια περίπτωση που χρειάζονται και οι δύο. Εγώ και για το σουπερμάρκετ το φοβάμαι μη μας πουν γιατί πάμε και οι δύο. Αλλά έχω καταλάβει ότι πλέον δεν ρωτάνε και πηγαίνω γιατί είναι η μόνη μας βόλτα με το αυτοκίνητο. (Εδώ που μένουμε δεν έχει μαγαζιά, βιτρίνες, λεωφορεία κλπ κι έτσι η βόλτα με τα πόδια έχει γίνει πολύ βαρετή, όλο δέντρα και σπίτια!) Τις περισσότερες φορές η μικρή έχει αποκοιμηθεί μέχρι να φτάσουμε κι έτσι στο σουπερμάρκετ μπαίνει μόνο ο ένας οπότε δεν ρισκάρουμε, είναι απλά για τη βόλτα με το αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εγώ όχι! Το on line shopping είναι η μοναδική μου χαρά αυτους τους μήνες! Χαλούσα πολύυυυυ λιγότερα όταν είμασταν ανοιχτά!


Ό,τι έχουμε γλιτώσει από βενζίνες, καφέδες, ταβέρνες, έχει πάει σε ρούχα. Πρώτη φορά μετά από πάρα πολλά χρόνια έχω τόσο ολοκληρωμένη γκαρνταρόμπα, και τόσο λίγες πιθανότητες να τη χαρώ! Λέω να ξεκινήσω να κάνω στάιλινγκ το πρωί και θα κάθομαι στον υπολογιστή με ρούχα γραφείου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Όταν όμως λέμε ότι δεν συναντάμε κανέναν που δεν μένουμε μαζί, υποτίθεται ότι για να το κάνουμε έχουμε λόγο που δεν μπορεί να αποφευχθεί, έτσι δεν είναι; Αν μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε νούμερο κ να παρ οπουδήποτε, τότε γιατί γίνεται  έλεγχος; για να δουν αν έστειλες sms? 

 

Αυτά όμως θα μπορούσε να τα πει κάποιος κ για ψέμα, έτσι δεν είναι; άρα ο αστυνόμος ή τους πιστεύει όλους επομένως δεν έχει νόημα ο έλεγχος, ή κόβει σε όλους πρόστιμο κ την πληρώνουν κ αυτοί που όντως δεν είχαν εναλλακτική. 

Κοιτα το μονο που μπορουν να ελενξουν οι αστυνομικοι ειναι αν οι γονεις σου ειναι στην κατευθυνση που πας. Δηλαδη να σε ρωτησουν που μενουν ακριβως. Δεν ξερω τι ρωτανε στα μπλοκα αλλα οσα μπλοκα εχω δει απλα κοιτανε το μηνυμα κ την ταυτοτητα κ τιποτα αλλο. Τωρα ειπαμε αν δουν σδ ενα αμαξι δυο 25αχρονα κ πουν οτι πανε για βοηθεια στο σπιτι ενω δεν ειναι συγγενης ε εκει το προστιμο ειναι φως φαναρι... Τωρα αν δουν εσενα με ενα μωρο δεν βγηκες κ για ποτακι.. 

Just now, Ilaeira είπε:


Ό,τι έχουμε γλιτώσει από βενζίνες, καφέδες, ταβέρνες, έχει πάει σε ρούχα. Πρώτη φορά μετά από πάρα πολλά χρόνια έχω τόσο ολοκληρωμένη γκαρνταρόμπα, και τόσο λίγες πιθανότητες να τη χαρώ! Λέω να ξεκινήσω να κάνω στάιλινγκ το πρωί και θα κάθομαι στον υπολογιστή με ρούχα γραφείου.

Αυτο λεω κ που θα τα βαλεις μεχρι να παμε καπου δεν θα μπορεις να τα φορεσεις θα εχουν αλλαξει στυλ!!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κάτι.Ο θετικος κουμπάρος νοσηλεύεται.δεν πρέπει να ειδοποιήσει την Aegean οτι ειναι θετικος για να ειδοποιήσουν τον διπλανό και δυο σειρές μπρος και πίσω?Έτσι θυμαμαι οτι γινόταν.Πςεινενει λεει να το κάνει ο εοδυ.Ο εοδυ ειδοποιει την εταιρεία?

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Όταν είναι ένας με το παιδί όντως κι εγώ πιστεύω ότι δεν θα πουν κάτι οι αστυνομικοί. Όντως μπορεί να μην έχεις που να το αφήσεις, λογικό είναι. Αλλά αν είναι δύο ενήλικες και παιδι (όπως δηλαδή θα ήθελε η μητέρα μου να πηγαίναμε) το θεωρώ πιθανό έστω να μας ειρωνευτούν ότι μάλλον πάμε για επίσκεψη. Τώρα με τα νέα μέτρα το είπαν κιόλας ότι σε περίπτωση ενηλίκων θα ζητούν διευκρινίσεις. Για να δουν αν όντως είναι κάποια περίπτωση που χρειάζονται και οι δύο. Εγώ και για το σουπερμάρκετ το φοβάμαι μη μας πουν γιατί πάμε και οι δύο. Αλλά έχω καταλάβει ότι πλέον δεν ρωτάνε και πηγαίνω γιατί είναι η μόνη μας βόλτα με το αυτοκίνητο. (Εδώ που μένουμε δεν έχει μαγαζιά, βιτρίνες, λεωφορεία κλπ κι έτσι η βόλτα με τα πόδια έχει γίνει πολύ βαρετή, όλο δέντρα και σπίτια!) Τις περισσότερες φορές η μικρή έχει αποκοιμηθεί μέχρι να φτάσουμε κι έτσι στο σουπερμάρκετ μπαίνει μόνο ο ένας οπότε δεν ρισκάρουμε, είναι απλά για τη βόλτα με το αυτοκίνητο.

Ειπαμε αν δεν οδηγει ο ενας πως θα πας... Κ δυο ενηλικες οχι να ειναι αντρας γυναικα παιδι... Δυο ενηλικες να πας εσυ με μια θεια σου πχ... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ninaki80 είπε:

Κοιτα το μονο που μπορουν να ελενξουν οι αστυνομικοι ειναι αν οι γονεις σου ειναι στην κατευθυνση που πας. Δηλαδη να σε ρωτησουν που μενουν ακριβως. Δεν ξερω τι ρωτανε στα μπλοκα αλλα οσα μπλοκα εχω δει απλα κοιτανε το μηνυμα κ την ταυτοτητα κ τιποτα αλλο. Τωρα ειπαμε αν δουν σδ ενα αμαξι δυο 25αχρονα κ πουν οτι πανε για βοηθεια στο σπιτι ενω δεν ειναι συγγενης ε εκει το προστιμο ειναι φως φαναρι... Τωρα αν δουν εσενα με ενα μωρο δεν βγηκες κ για ποτακι.. 

Ε για ποτό δεν βγαίνει κανεις αλλά με το μωρό κάλλιστα μπορεί να πηγαίνω κάπου να παίξουμε. Τέλος πάντων, αν οι έλεγχοι είναι τέτοιοι δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχουν τα μηνύματα. Όταν ελέγχεις, πρέπει όντως να ελέγχεις, αλλιώς ο καθένας κάνει ο·τι θέλει. κ οι συναντήσεις σε σπίτια είναι πολύ πιο επικίνδυνες από τον κόσμο στις πλατείες, ακόμα κ αν είναι για τον πιο στενό συγγενή. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Θέλω να ρωτήσω κάτι.Ο θετικος κουμπάρος νοσηλεύεται.δεν πρέπει να ειδοποιήσει την Aegean οτι ειναι θετικος για να ειδοποιήσουν τον διπλανό και δυο σειρές μπρος και πίσω?Έτσι θυμαμαι οτι γινόταν.Πςεινενει λεει να το κάνει ο εοδυ.Ο εοδυ ειδοποιει την εταιρεία?

Ναι ειδοποιουν . Τους λες ακριβως τις επαφες σου κ περνουν αυτοι τηλεφωνο απτον εοδυ ακομα κ φιλους κ συγγενεις

Just now, Έσπερος είπε:

Ε για ποτό δεν βγαίνει κανεις αλλά με το μωρό κάλλιστα μπορεί να πηγαίνω κάπου να παίξουμε. Τέλος πάντων, αν οι έλεγχοι είναι τέτοιοι δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχουν τα μηνύματα. Όταν ελέγχεις, πρέπει όντως να ελέγχεις, αλλιώς ο καθένας κάνει ο·τι θέλει. κ οι συναντήσεις σε σπίτια είναι πολύ πιο επικίνδυνες από τον κόσμο στις πλατείες, ακόμα κ αν είναι για τον πιο στενό συγγενή. 

Ναι βρε αλλα αυτο δεν μπορει να το διαπιστωσει ο αστυνομος οποτε δεν μπορει κ να σου κανει ανακριση ουτε εχει δικαιωμα να σε αμφισβητησει.

Just now, Έσπερος είπε:

Ε για ποτό δεν βγαίνει κανεις αλλά με το μωρό κάλλιστα μπορεί να πηγαίνω κάπου να παίξουμε. Τέλος πάντων, αν οι έλεγχοι είναι τέτοιοι δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχουν τα μηνύματα. Όταν ελέγχεις, πρέπει όντως να ελέγχεις, αλλιώς ο καθένας κάνει ο·τι θέλει. κ οι συναντήσεις σε σπίτια είναι πολύ πιο επικίνδυνες από τον κόσμο στις πλατείες, ακόμα κ αν είναι για τον πιο στενό συγγενή. 

Ειπαμε καποια πραγματα δεν μπορεις να τα ελενξεις ακριβως κ καποια απαγορευετε να τα ελενξεις κιολας. Οι ελενχοι γινονται για αυτα που δεν ειναι ουτε καν αληθοφανη... Δηλαδη ενα αυτοκινητο με τρεις πιτσιρικαδες . Δυο ανθρωπους που δεν ειναι συγγενεις καν... Τετοια πραγματα αποφευγονται

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μάλλον έχω άλλη εικόνα του τι ρωτάει ένας αστυνόμος. Εγω θα φοβόμουν ότι πρώτον θα ρωτήσει γιατί δεν πάω όταν ο άντρας μ είναι σπίτι για να έχει το παιδί. Ή γιατί οι παππούδες δεν παραγγέλνουν ηλεκτρονικά. Γενικα οτιδήποτε δεν αποδεικνύεται με χαρτι που να λέει ότι εχεις συγγενή που δεν αυτοεξυπηρετειται. Σ εμάς πάντως ανοίγουν πορτ μπαγκαζ για να δουν αν εχεις ψώνια ή ρωτάνε τι είδους βοήθεια πας για να εκεγξουν αν όντως εχεις μαζί φάρμακα ή φαγητό. Και έχουν πέσει πολλά πρόστιμα για τετοια ή γιατί κάποιος πέρασε από το ατμ πριν πάει να ψωνίσει κ δεν είχε πατήσει το 3. παρόλα αυτά ο κόσμος δεν πτοείται κ κάνει μαζώξεις. 

 

Όλα τα κομάντα στο νησί σας έχουν μαζευτεί βλέπω....

:grin::grin::grin:

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Ειπαμε αν δεν οδηγει ο ενας πως θα πας... 

 

Γιατί δεν μπορεί να πάει ο γαμπρός ή η νύφη στα πεθερικά; Πρέπει να είναι το παιδί τους συγκεκριμένα; Τσακωμενοι είναι; Μιλάω για περιπτώσεις που απλά τους κάνεις ψώνια πχ, όχι για το να πας πχ να κάνεις μπάνιο κατάκοιτο που ναι, λογικό είναι να πάει το ίδιο το παιδί του. Τα λέω αυτά όχι για να κραξω όσους πάνε για βοήθεια, αλλά επειδή λες ότι μπορούμε άνετα να πούμε ψέματα ότι πάμε για βοήθεια και οι δύο σύζυγοι ενώ πάμε για επίσκεψη. Τώρα που θα ζητούν διευκρινίσεις (υποτίθεται), φαντάζομαι πως είναι πιθανό να ρωτήσουν αν όντως χρειάζεται να πάμε και οι δύο και σίγουρα το "δεν οδηγώ" μπορεί να μην είναι πειστικό. Ας πήγαινε ο άντρας σου θα μου πουν! Αν και στην πράξη πιθανώς και πάλι να μη ζητούν διευκρινίσεις και τα πρόστιμα να μπαίνουν μόνο αν δεν έχεις sms, όπως γινόταν τόσο καιρό.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Γιατί δεν μπορεί να πάει ο γαμπρός ή η νύφη στα πεθερικά; Πρέπει να είναι το παιδί τους συγκεκριμένα; Μιλάω για περιπτώσεις που απλά τους κάνεις ψώνια πχ, όχι για το να πας πχ να κάνεις μπάνιο κατάκοιτο που ναι, λογικό είναι να πάει το ίδιο το παιδί του. Τα λέω αυτά όχι για να κραξω όσους πάνε για βοήθεια, αλλά επειδή λες ότι μπορούμε άνετα να πούμε ψέματα ότι πάμε για βοήθεια και οι δύο σύζυγοι ενώ πάμε για επίσκεψη. Τώρα που θα ζητούν διευκρινίσεις (υποτίθεται), φαντάζομαι πως είναι πιθανό να ρωτήσουν αν όντως χρειάζεται να πάμε και οι δύο και σίγουρα το "δεν οδηγώ" μπορεί να μην είναι πειστικό. Ας πήγαινε ο άντρας σου θα μου πουν! Αν και στην πράξη πιθανώς και πάλι να μη ζητούν διευκρινίσεις και τα πρόστιμα να μπαίνουν μόνο αν δεν έχεις sms, όπως γινόταν τόσο καιρό.

 

Πρεπει να ειναι συγγενης πρωτου βαθμου μεσα σε ενα αυτοκινητο.. Δηλαδη μια οικογενεια. Αν ειναι ασχετοι οχι δεν δικαιολογητε να συναντηθητε ολοι μαζι κ να πατε... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Πρεπει να ειναι συγγενης πρωτου βαθμου μεσα σε ενα αυτοκινητο.. Δηλαδη μια οικογενεια. Αν ειναι ασχετοι οχι δεν δικαιολογητε να συναντηθητε ολοι μαζι κ να πατε... 

 

Άλλο λέω: λες ότι αν με δουν με τον άντρα μου κ το παιδί κ πούμε ότι πάμε στους γονείς μου για βοήθεια και οτι με πάει επειδή δεν οδηγώ (ενώ πάμε για επίσκεψη) θα πουν οκ. Και σκέφτομαι ότι το λογικό θα ήταν να αναρωτηθούν γιατί δεν πάει μόνο αυτός που οδηγεί και κουβαλιομαστε όλοι. Θα κινούσε υποψίες ότι είναι για επίσκεψη. Προφανώς υπάρχουν δυσκολες περιπτώσεις που χρειάζεται να πάνε όλοι σύσσωμοι αλλά αν το λέμε όλοι έτσι απλά για να κάνουμε αβερτα επισκέψεις κ δεν μπορεί να ελεγχθεί, τότε δεν έχει καν νόημα το μήνυμα, όπως λέει η Έσπερος, αυτο εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Άλλο λέω: λες ότι αν με δουν με τον άντρα μου κ το παιδί κ πούμε ότι πάμε στους γονείς μου για βοήθεια και οτι με πάει επειδή δεν οδηγώ (ενώ πάμε για επίσκεψη) θα πουν οκ. Και σκέφτομαι ότι το λογικό θα ήταν να αναρωτηθούν γιατί δεν πάει μόνο αυτός που οδηγεί και κουβαλιομαστε όλοι. Θα κινούσε υποψίες ότι είναι για επίσκεψη. Προφανώς υπάρχουν δυσκολες περιπτώσεις που χρειάζεται να πάνε όλοι σύσσωμοι αλλά αν το λέμε όλοι έτσι απλά για να κάνουμε αβερτα επισκέψεις κ δεν μπορεί να ελεγχθεί, τότε δεν έχει καν νόημα το μήνυμα, όπως λέει η Έσπερος, αυτο εννοώ.

βρε παιδι μου ο γαμπρος μπορει να μην μπορει να βοηθησει σε κατι οικογενειακο σας . ή να μην εχει το θαρρος . Εσυ μπορει να πας για να κανεις κατι με την μανα σου να την βοηθησεις σε κατι προσωπικο. Δεν αφορα αυτο τον ελενχο κ ουτε θα σε ρωτησουν τοσες λεπτομερειες ... 

Απτην στιγμη που ειναι ο αντρας σου κ πατε στην μαμα σου δεν τους αφορουν ολα τα αλλα .. Εσυ μπορει ν Πηγαινεις να αλλαζεις πανες στους γονεις σου δεν θα σε ρωτησουν κατι τετοιο

Μπορει  να πηγαινεις να της καθαρισεις το σπιτι γιατι επαθε λουμπαγκο να της μαγειρεψεις αυτο θα το κανει ο αντρας σου? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

βρε παιδι μου ο γαμπρος μπορει να μην μπορει να βοηθησει σε κατι οικογενειακο σας . ή να μην εχει το θαρρος . Εσυ μπορει να πας για να κανεις κατι με την μανα σου να την βοηθησεις σε κατι προσωπικο. Δεν αφορα αυτο τον ελενχο κ ουτε θα σε ρωτησουν τοσες λεπτομερειες ... 

Απτην στιγμη που ειναι ο αντρας σου κ πατε στην μαμα σου δεν τους αφορουν ολα τα αλλα .. Εσυ μπορει ν Πηγαινεις να αλλαζεις πανες στους γονεις σου δεν θα σε ρωτησουν κατι τετοιο

Κοιτα αν το δεις πρακτικά καθαρα, οι γονείς κινδυνεύουν κ από το παιδί τους μόνο, εννοώ ότι αν κάποιος στην οικογένεια του παιδιού τους ειναι άρρωστος, κ το παιδί τους δεν το ξέρει, τους γονείς τους θα τους κολλήσει είτε πάει μόνο του είτε πάει οικογενειακώς. Απλώς εγω αυτό που λ είχα  καταλάβει είναι ότι τα μηνύματα κ οι έλεγχοι γίνονται για να ελέγχουμε ότι κάποιος δεν πάει κάπου για να συναντήσει ανθρώπους που δεν μένει μαζί, κ επειδή δεν μπορούμε να ελέγχουμε μέσα  στα σπίτια, απαγορεύουμε τις μετακινήσεις κ πρέπει να αποδεικνύεις ότι εχεις όντως λόγο να βγεις, παρολο που η μετακίνηση ως διαδικασια από μόνη της δεν σημαίνει κάτι από θέμα κινδύνου. Πάντως αν δεν ζητούν αποδείξεις για το τι κανεις, πραγματικά δεν έχουν νόημα οι έλεγχοι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κοιτα αν το δεις πρακτικά καθαρα, οι γονείς κινδυνεύουν κ από το παιδί τους μόνο, εννοώ ότι αν κάποια στην οικογένεια του παιδιού τους ειναι άρρωστος, κ το παιδί τους δεν το ξέρει, τους γονείς τους θα τους κολλήσει είτε πάει μόνο του είτε πάει οικογενειακώς. Απλώς εγω αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι τα μηνύματα κ οι έλεγχοι γίνονται για να ελέγχουμε ότι κάποιος δεν πάει κάπου για να συναντήσει ανθρώπους που δεν μένει μαζί, κ επειδή δεν μπορούμε να μπαίνουμε στα σπίτια, απαγορεύουμε τις μετακινήσεις κ πρέπει να αποδεικνύεις ότι εχεις όντως λόγο να βγεις. 

 

Βασικά απ' όσο καταλαβαίνω στο νησί σας κάνουν κανονικό έλεγχο. Στην Αθήνα δεν δίνουν σημασία σε κανέναν, απλά τη στήνουν σε κανέναν κεντρικό δρόμο και κόβουν πρόστιμα σε ζευγάρια που μπήκαν μαζί στο ταξί. 

Link to comment
Share on other sites

Ποιος έλεγχος στην τελική?Περασε στις 22 και στις 18.00απο το Χίλτον κ έλεγχος πουθενά.Οι ειδήσεις ομως έδειξαν ότι είχαν στήσει καρτέρι εκει κ σταματούσαν αυτοκίνητα.Ειχε βραδιάσει ομως.Μιλουσαν για εξωνυχιστικους ελεγχους.

Μας δουλεύουν.Σαν να έχουν στηθεί για την κάμερα είναι.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...