Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, love kids είπε:

Τώρα έκανα μια αναζήτηση και διάβασα σχετικά. Για τους εορτασμούς θα βρεθούν χρήματα όπως και για τόσα άλλα, π.χ. μεγάλος περίπατος, για τα οποία ξοδεύτηκαν πολύ μεγάλα ποσά. Για τα χρήματα κατάλαβα πού αναφερόσουν. Ναι, να τιμήσουμε την επανάσταση αλλά στην παρούσα φάση προέχει να στηριχτούν τόσοι άνθρωποι που βλέπουν τις δουλειές τους να αργοπεθαίνουν αν δεν έχουν ήδη πεθάνει ή να είναι σε αναστολή ή άνεργοι και πιθανόν να μην έχουν να βάλουν κάτι στο τραπέζι ή να πληρώσουν τις υποχρεώσεις τους.

Για όλα αυτά πιστευω οτι θα προσπαθήσουν να το λήξουν το λοκνταουν μετα την πρωτη εβδομάδα του Μαρτίου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

6 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Για όλα αυτά πιστευω οτι θα προσπαθήσουν να το λήξουν το λοκνταουν μετα την πρωτη εβδομάδα του Μαρτίου.

θα προσπαθησουν.κ μια βδομαδα μετα θα ξαναεχουμε ,ειναι κ τα καρναβαλια

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Θα γιορτάσουν ομως λέει.καλεσαν και τον καρολο.που θα τα βρουν τοσα λεφτά για αποζημιώσεις?

Μετά θα μας έρθει ο λογαριασμός μαγιοπουλας μου (λεγε με νέο μνημόνιο). Εφαρμογή της έκθεσης Πισαριδη κλπ κλπ 

Link to comment
Share on other sites

Έχω απελπιστεί.Μιλησα νωριτερα με τη φιλη μου που δουλευει στο υπουργείο παιδείας και μου επιβεβαιωσε οτι πραγματι υπαρχει έντονη φημολογία οτι ισως τα σχολεια δεν ανοιξουν έως το Πάσχα.Πως ειναι δυνατον?

Για τόσο καιρό οντως  θα ειναι τα σχολεια,σχολεια δυο ταχυτήτων.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Έχω απελπιστεί.Μιλησα νωριτερα με τη φιλη μου που δουλευει στο υπουργείο παιδείας και μου επιβεβαιωσε οτι πραγματι υπαρχει έντονη φημολογία οτι ισως τα σχολεια δεν ανοιξουν έως το Πάσχα.Πως ειναι δυνατον?

Για τόσο καιρό οντως  θα ειναι τα σχολεια,σχολεια δυο ταχυτήτων.

Μέχρι το Πάσχα πιστεύω είναι μεγάλο το διάστημα. Είναι και 2 Μάη φέτος. Πιο πιθανό μου φαίνεται να είναι κλειστά όλον τον Μάρτη και να ξανανοίξουν Απρίλη μέχρι τις διακοπές του Πάσχα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, love kids είπε:

Μέχρι το Πάσχα πιστεύω είναι μεγάλο το διάστημα. Είναι και 2 Μάη φέτος. Πιο πιθανό μου φαίνεται να είναι κλειστά όλον τον Μάρτη και να ξανανοίξουν Απρίλη μέχρι τις διακοπές του Πάσχα! 

Κι εγω το σκεφτομαι αυτο.Απο την αλλη ομως τα χριστουγεννα δεν το έκαναν.

Σκεφτομαι οτι είμαστε πρωτεύουσα και ότι δεν θα το κάνουν.Απο την αλλη ομως επειδη ακριβως συγκεντρωνουμε μεγαλο πληθυσμο,τους βολέψει να τα κρατήσουν κλριστα για να μην υπαρχει διασπορά μεγάλη.

Ετσι μου ρχεται να το σκάσω γιατο εξοχικο αλλα κι εκεί εχουν αυστηρό λοκνταουν

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Κι εγω το σκεφτομαι αυτο.Απο την αλλη ομως τα χριστουγεννα δεν το έκαναν.

Σκεφτομαι οτι είμαστε πρωτεύουσα και ότι δεν θα το κάνουν.Απο την αλλη ομως επειδη ακριβως συγκεντρωνουμε μεγαλο πληθυσμο,τους βολέψει να τα κρατήσουν κλριστα για να μην υπαρχει διασπορά μεγάλη.

Ετσι μου ρχεται να το σκάσω γιατο εξοχικο αλλα κι εκεί εχουν αυστηρό λοκνταουν

Λέγοντας 'κλειστά' αναφερόμουν στα σχολεία. Τα καταστήματα ίσως ανοίξουν με κάποιο τρόπο, όχι φυσικά δίχως περιορισμούς. Κι αυτό για να κάνουν κάποιες κινήσεις που θα τονώσουν λίγο την οικονομία. Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ έχω περιορίσει τα έξοδα π.χ. σε ρούχα, παπούτσια, καλλυντικά κλπ. με όλη αυτή την κατάσταση. Εννοώ ότι έβρισκα βαρετή και μη βολική τη διαδικασία τηλέφωνο, ραντεβού κλπ. και τελικά δεν ψώνιζα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Λέγοντας 'κλειστά' αναφερόμουν στα σχολεία. Τα καταστήματα ίσως ανοίξουν με κάποιο τρόπο, όχι φυσικά δίχως περιορισμούς. Κι αυτό για να κάνουν κάποιες κινήσεις που θα τονώσουν λίγο την οικονομία. Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ έχω περιορίσει τα έξοδα π.χ. σε ρούχα, παπούτσια, καλλυντικά κλπ. με όλη αυτή την κατάσταση. Εννοώ ότι έβρισκα βαρετή και μη βολική τη διαδικασία τηλέφωνο, ραντεβού κλπ. και τελικά δεν ψώνιζα. 

Κι εγω το σκεφτομσι για τα μαγαζια και καλά θα κάνουν.Εννοειται τα απολύτως βασικά.Ουσιαστικα για το παιδι ψώνισα.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Κι εγω το σκεφτομσι για τα μαγαζια και καλά θα κάνουν.Εννοειται τα απολύτως βασικά.Ουσιαστικα για το παιδι ψώνισα.

Τους τσάκισαν παλι στις εκπτώσεις.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Κι εγω το σκεφτομσι για τα μαγαζια και καλά θα κάνουν.Εννοειται τα απολύτως βασικά.Ουσιαστικα για το παιδι ψώνισα.

Τους τσάκισαν παλι στις εκπτώσεις.

Και ειχατε δικιογια την απαγόρευση κυκλοφορίας έως τις έξι.γινεται χαμος με τις ουρές.Αυτη που το σκέφτηκε δεν βλέπει το χαλι?Και πιστευω επισης οτι κανουν τα στραβά μάτια με τους ελέγχους εντός της πόλης γιατι αλλιως θα γινει λαϊκή εξεγερση.

Τις βεβαιώσεις εργασίας θα κοιτούν μονο 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Κι εγω το σκεφτομσι για τα μαγαζια και καλά θα κάνουν.Εννοειται τα απολύτως βασικά.Ουσιαστικα για το παιδι ψώνισα.

Τους τσάκισαν παλι στις εκπτώσεις.

Και ειχατε δικιογια την απαγόρευση κυκλοφορίας έως τις έξι.γινεται χαμος με τις ουρές.Αυτη που το σκέφτηκε δεν βλέπει το χαλι?Και πιστευω επισης οτι κανουν τα στραβά μάτια με τους ελέγχους εντός της πόλης γιατι αλλιως θα γινει λαϊκή εξεγερση.

Τις βεβαιώσεις εργασίας θα κοιτούν μονο 

Κι εγώ που βγήκα για σούπερ μάρκετ το πρωί, είδα τεράστιες ουρές και στα 4 που είναι κοντά στο σπίτι μου. Πόση ανοησία πια...Αν ήταν ανοιχτά ως τις 8 ως συνήθως, θα ήταν πιο χαλαρά τα πράγματα. Όσους γνωρίζω πάντως με μικρά μαγαζιά της γειτονιάς είναι σε απόγνωση. Δύο μάλιστα τα έκλεισαν το φθινόπωρο αφού φαινόταν ότι η κατάσταση θα ήταν πολύ δύσκολη. Φίλη που είχε κατάστημα με χειροποίητα είδη που πλήρωνε κανονικότατα όλες της τις υποχρεώσεις το έκλεισε μιας και δυσκολευόταν πολύ και μπήκε ταμείο ανεργίας για ελάχιστους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids said:

Κι εγώ που βγήκα για σούπερ μάρκετ το πρωί, είδα τεράστιες ουρές και στα 4 που είναι κοντά στο σπίτι μου. Πόση ανοησία πια...Αν ήταν ανοιχτά ως τις 8 ως συνήθως, θα ήταν πιο χαλαρά τα πράγματα. Όσους γνωρίζω πάντως με μικρά μαγαζιά της γειτονιάς είναι σε απόγνωση. Δύο μάλιστα τα έκλεισαν το φθινόπωρο αφού φαινόταν ότι η κατάσταση θα ήταν πολύ δύσκολη. Φίλη που είχε κατάστημα με χειροποίητα είδη που πλήρωνε κανονικότατα όλες της τις υποχρεώσεις το έκλεισε μιας και δυσκολευόταν πολύ και μπήκε ταμείο ανεργίας για ελάχιστους μήνες.

Είναι τρομερό αυτό με τα σούπερ μάρκετ. Χθες δεν πήγαμε γιατί είχαν απίστευτες ουρές όλα. Σήμερα το πρωί ο άντρας μου έλειπε για δουλειά και πήγα από τις 10 με το παιδί και περίμενα και πάλι μισή ώρα στην ουρά το μικρό να σκουζει τόση ώρα στην ουρά και τη βροχή. Κ σιχαθηκα και τελείως από τον πολυ κόσμο. Προτού ισχύσει αυτό το ηλιθιο απαγορευτικο δεν είχαμε ποτέ ουρές στα σουπερμάρκετ της γειτονιάς. Τώρα αν αυτό δεν διευκολύνει την διασπορά τι κάνει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Έχω απελπιστεί.Μιλησα νωριτερα με τη φιλη μου που δουλευει στο υπουργείο παιδείας και μου επιβεβαιωσε οτι πραγματι υπαρχει έντονη φημολογία οτι ισως τα σχολεια δεν ανοιξουν έως το Πάσχα.Πως ειναι δυνατον?

Για τόσο καιρό οντως  θα ειναι τα σχολεια,σχολεια δυο ταχυτήτων.

μπα,δ θα ειναι δυο ταχυτητων.δ θα την γλιτωσουν τα υπολοιπα σχολεια,θα κλεισουν κ αυτα σε λιγο(μες στην αισιοδοξια ειμαι:P)

κ εγω δ τρελαινομαι για ψωνια ετσι,μονο τα απαραιτητα

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Είναι τρομερό αυτό με τα σούπερ μάρκετ. Χθες δεν πήγαμε γιατί είχαν απίστευτες ουρές όλα. Σήμερα το πρωί ο άντρας μου έλειπε για δουλειά και πήγα από τις 10 με το παιδί και περίμενα και πάλι μισή ώρα στην ουρά το μικρό να σκουζει τόση ώρα στην ουρά και τη βροχή. Κ σιχαθηκα και τελείως από τον πολυ κόσμο. Προτού ισχύσει αυτό το ηλιθιο απαγορευτικο δεν είχαμε ποτέ ουρές στα σουπερμάρκετ της γειτονιάς. Τώρα αν αυτό δεν διευκολύνει την διασπορά τι κάνει?

Μέχρι και το ψιλικατζίδικο είχε ουρά που δημιουργήθηκε από κάποιους που αγανάκτησαν από το σούπερ μάρκετ και τελικά μαζεύτηκαν κι εκεί. Είχα να δω ουρά από το περσινό λοκντάουν και με το μέτρο αυτό ξαναεμφανίστηκαν. Χάλασε κι ο καιρός στην Αττική και περιμέναμε μες στη βροχή.

Just now, vicky86 είπε:

μπα,δ θα ειναι δυο ταχυτητων.δ θα την γλιτωσουν τα υπολοιπα σχολεια,θα κλεισουν κ αυτα σε λιγο(μες στην αισιοδοξια ειμαι:P)

κ εγω δ τρελαινομαι για ψωνια ετσι,μονο τα απαραιτητα

Πιθανό και το κλείσιμο όλων των σχολείων. Μήπως ξέρει κι η κυβέρνηση τι θα γίνει;

Με τόσες ώρες που περνάω ξανά στο σπίτι (ok, λόγω δουλειάς βγαίνω αρκετά αλλά τώρα που έκλεισαν τα σχολεία δουλεύω κι από το σπίτι πολύ) λέω πως θα ψωνίσω κατευθείαν τα καλοκαιρινά. :-D Και για το παιδί με τόσο καιρό που είναι κλειστά τα σχολεία φέτος ήταν πιο λίγες οι αγορές. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids said:

Μέχρι και το ψιλικατζίδικο είχε ουρά που δημιουργήθηκε από κάποιους που αγανάκτησαν από το σούπερ μάρκετ και τελικά μαζεύτηκαν κι εκεί. Είχα να δω ουρά από το περσινό λοκντάουν και με το μέτρο αυτό ξαναεμφανίστηκαν. Χάλασε κι ο καιρός στην Αττική και περιμέναμε μες στη βροχή.

Λοιπόν το προηγούμενο σκ που ήταν το πρώτο εφαρμογής αυτού του ευφυους μέτρου μετα από μια περιήγηση σε όλα τα τοπικά σούπερ μάρκετ που είχαν βεβαίως τεράστιες ουρές αποφασίσαμε να πάρουμε τα απολύτως απαραίτητα από το μαγαζάκι από κάτω. Κ τελικά ακριβώς επειδή είχαν πολλοί αυτή την ιδέα βρήκαμε άδεια ράφια - έδωσα στο παιδι γάλα uht από την Ολλανδία επειδή δεν βρηκαμε τίποτα σε παστεριωμενο. Τέλος πάντων φάγαμε μακαρόνια ενώ είχαμε φιλοδοξία να κάνουμε εξωτικό curry. Δεν σου φτάνει η καραντίνα πρέπει να ταλαιπωρηθεις και στα ψώνια και σε όλα γιατί αν δεν σκληραγωγηθεις τώρα με μακαρόνια με σάλτσα κονσέρβα πώς θα την βγάλεις στα υπόγεια καταφύγια όταν μας την πέσουν οι εξωγήινοι?

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

ναι εννοειται λιγοτερα ψωνια.γαλοτσες,μποτακια,αχρειαστα

Έτσι. Όπως και μπαλαρίνες και πιο καλά ρούχα για πάρτι κλπ. που χρειαζόμασταν στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς στέλνουμε παραγγελία σουπερμάρκετ μέσω e-food κι έχουμε σωθεί. Μόνο για τυριά/κρέατα πεταγόμαστε μία φορά την εβδομάδα, επειδή στο e-food έχει μόνο συσκευασμένα και δεν τα θέλω, και για μαναβική άλλη μία φορά στο μινιμάρκετ της γειτονιάς. Από την προηγούμενη καραντίνα το κάνουμε αυτό και το συνεχίσαμε και το καλοκαίρι. Γλιτώνεις πάρα πολύ χρόνο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira said:

Εμείς στέλνουμε παραγγελία σουπερμάρκετ μέσω e-food κι έχουμε σωθεί. Μόνο για τυριά/κρέατα πεταγόμαστε μία φορά την εβδομάδα, επειδή στο e-food έχει μόνο συσκευασμένα και δεν τα θέλω, και για μαναβική άλλη μία φορά στο μινιμάρκετ της γειτονιάς. Από την προηγούμενη καραντίνα το κάνουμε αυτό και το συνεχίσαμε και το καλοκαίρι. Γλιτώνεις πάρα πολύ χρόνο. 

Το χω κάνει αλλά μου έφεραν γαλατα 7 ημερών με δύο μέρες ημερομηνία λήξης και το ίδιο με τα γιαούρτια που είχαν 4 ή 5 μέρες ενώ κανονικά έχουν μήνα. Επίσης μου φέρανε το παγωτό τελείως λιωμενο. Ξενέρωσα πάρα πολύ. Ψωνίζω τα πάντα από το ίντερνετ μέχρι και στιλο αλλά η έμπειρια μου με το σουπερμάρκετ δεν ήταν καλή. Βέβαια πολλοί γνωστοί μου εξυπηρετουνται έτσι, δεν ξέρω αν το πρόβλημα ήταν τυχαίο ή της περιοχής μου αλλά δεν θέλω να το ξαναρισκαρω 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Το χω κάνει αλλά μου έφεραν γαλατα 7 ημερών με δύο μέρες ημερομηνία λήξης και το ίδιο με τα γιαούρτια που είχαν 4 ή 5 μέρες ενώ κανονικά έχουν μήνα. Επίσης μου φέρανε το παγωτό τελείως λιωμενο. Ξενέρωσα πάρα πολύ. Ψωνίζω τα πάντα από το ίντερνετ μέχρι και στιλο αλλά η έμπειρια μου με το σουπερμάρκετ δεν ήταν καλή. Βέβαια πολλοί γνωστοί μου εξυπηρετουνται έτσι, δεν ξέρω αν το πρόβλημα ήταν τυχαίο ή της περιοχής μου αλλά δεν θέλω να το ξαναρισκαρω 

Θα έτυχε.δοκιμασε το.γλυτωνεις το κουβάλημα.επειδη το εμβόλιο ας πούμε άλλες φορές το βρισκω κ αλλες οχι,πετάγομαι στο βιολογικό χωριό πρωι που ε ει ησυχία.μπορουν κ να μου τα φερουν ομως

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Θα έτυχε.δοκιμασε το.γλυτωνεις το κουβάλημα.επειδη το εμβόλιο ας πούμε άλλες φορές το βρισκω κ αλλες οχι,πετάγομαι στο βιολογικό χωριό πρωι που ε ει ησυχία.μπορουν κ να μου τα φερουν ομως

Α καλά.. ο κορρεκτορας παλι .το εβολ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Το εμβολιο(και οχι το εβολ) μπαίνει στην ηλικιακή ομάδα 60-65.Ποτε το κόβετε να το κανουμε εμεις οι 45αριδες?

Μπήκε στην 60-65 επειδή το astra zeneca δεν συστηνοταν για μεγαλύτερους και σε αυτή την ομάδα κάνουν το astra zeneca. Δεν έχουν κάνει 65-74 οπότε αυτοί θα πάρουν σειρά πρώτοι. Νομίζω κατά το τέλος καλοκαιριού 45

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Μπήκε στην 60-65 επειδή το astra zeneca δεν συστηνοταν για μεγαλύτερους και σε αυτή την ομάδα κάνουν το astra zeneca. Δεν έχουν κάνει 65-74 οπότε αυτοί θα πάρουν σειρά πρώτοι. Νομίζω κατά το τέλος καλοκαιριού 45

Ανοίγει την Δευτέρα η πλατφόρμα για τους 70_75.Αν ομως αλλάζει το ηλικιακή πλαίσιο ανα δυο εβδομάδες δεν φτάνει η σειρά σειρά μας σε ενάμισι μηνα περίπου?

Link to comment
Share on other sites

Μια συγγενής μου δουλεύει στα γραφεία διεθνούς ειδησεογραφικού πρακτορείου εδώ Ελλάδα και έχουν εικόνα του πλάνου παραδόσεων των εμβολίων.

 

Ειναι 39 σαν και μένα και μου είπε ότι η σειρά μας αναμένεται κατά τον Ιούνιο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Μια συγγενής μου δουλεύει στα γραφεία διεθνούς ειδησεογραφικού πρακτορείου εδώ Ελλάδα και έχουν εικόνα του πλάνου παραδόσεων των εμβολίων.

 

Ειναι 39 σαν και μένα και μου είπε ότι η σειρά μας αναμένεται κατά τον Ιούνιο.

Οποτε κατά τον Απρίλιο εμεις.εγω μπαίνω στην κλίμακα 45_50 .Εσύ θα είσαι στους 35-40.Τελη Απρίλη με υπολογίζω αν έρθουν τα εμβολιο .Μάλλον σε ενας θα δώσουν της Αstra.Το κακο ειναι οτι η δεύτερη δοση του θα γινει τέσσερις μήνες μετα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ανοίγει την Δευτέρα η πλατφόρμα για τους 70_75.Αν ομως αλλάζει το ηλικιακή πλαίσιο ανα δυο εβδομάδες δεν φτάνει η σειρά σειρά μας σε ενάμισι μηνα περίπου?

 Οι 75-79 κ 60-64 που οι τελευταιοι θα κανουν της astra νομιζω ανοιγουν. Παντως παει κ με τον πλυθυσμο οι 75-79 νομιζω ειναι περισσοτεροι σε αριθμο προβλεπω να αργει να αλλαξει ομαδα . Της astra θα πεσει κ σε εμας.. 

Link to comment
Share on other sites

Από την Παρασκευή άνοιξε για τους 75-79 Pfizer ή Moderna και Από Τετάρτη με Astra zeneca οι 60-64. To πότε θα το κάνουν είναι άλλη κουβέντα. Πχ για τους άνω των 75 διαθέσιμο ραντεβού άμεσα υπήρχε μόνο στο εμβολιαστικο κέντρο στο Μαρούσι (το νέο που μόλις άνοιξε). Στα νότια προάστια πρώτο ραντεβού το νωρίτερο μέσα Μάρτη (έκλεισα για τη πεθερά μου). Το πότε ανοίγει η πλατφόρμα δεν έχει σχέση λοιπόν με το πότε εμβολιάζεσαι. Υπάρχουν ακόμα τα  γκρουπ70-75, 65-70, ευπαθείς ομάδες και βλέπουμε. Εγώ πριν το Σεπτέμβριο χλωμό το κόβω για τους 40-45

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...