Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

9 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

Απλως ειναι η πιο ευκολη λυση τοσο απλα. Το να χτιστουν αλλα 50 νοσοκομεια ετοιμοπολεμα κ να αγοραστουν 1000 λεωφορεια το θεωρεις εφικτο μεσα σε ενα μηνα?? 

Φυσικα θα ηταν η λυση στα προβληματα μας αλλα ειναι λυση ενως αλλου πλανητη αγγελικα φτιαγμενου οποτε δυσκολα τα πραγματα. 

Τα κακως κειμενα του κοσμου μας ολοι τα γνωριζουμε το θεμα τωρα τι κανουμε αμεσα για αυτοντον ιο ..

Επισης απολυμμαντικα υπαρχουν κ φυσικα λιγο ξυδι λιγο πρασινο σαπουνι απλωνεις τα ρουχα στον ηλιο λιγο οινοπνευμα .... 

Ναι αλλα ο παιδιατρος απτην στιγμη που υπαρχει εμβολιο κ φαρμακα δεν τον ενδιαφερει αν οι γονεις ειναι απροσεχτοι καταλαβαινεις πως το λεω .. Δηλαδη κ ιλαρα υπαρχει αλλα παιδικο σταθμο τα πηγαινουμε τα παιδια αν καποιος δεν εμβολιαστει δεν μπορει να ανησυχει η νηπιαγωγος γιατι δεν αερισε την ταξη ..καπως ετσι

Ναι καταλαβαινω οτι ειναι μικρες οι πιθανοτητες αλλα γιατι να μην το κανεις απτην στιγμη που ενα αντικειμενο ή καρεκλα περναει απο 100 ατομα την μερα ? Εκμηδενιζεις την πιθανοτητα. 

Δηλαδη σε πραγματικες συνθηκες αν μπεις σε ενα κομμωτηριο κ σου πει μια κωμμωτρια τον ειδες τον κυριο ειναι αρρωστος κ καθισε εδω θα πας με ανεση να κατσεις ? Οχι μαλλον

οχι ενταξει,δ εχω την απαιτηση για 50νοσοκομεια κ 1000λεωφορεια σε εναν μηνα.αλλα χωρητικοτητα ενος μεγαλου νοσοκομειου κ τουλ αυξηση των δρομολογιων 11μ μετα,δ ειναι παραλογο σαν απαιτηση φανταζομαι

εχουν αυξηθει οι κλινες,ναι.αλλα οχι οσες ελεγαν

παλι στα ορια του ειναι το συστημα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, vicky86 είπε:

οχι ενταξει,δ εχω την απαιτηση για 50νοσοκομεια κ 1000λεωφορεια σε εναν μηνα.αλλα χωρητικοτητα ενος μεγαλου νοσοκομειου κ τουλ αυξηση των δρομολογιων 11μ μετα,δ ειναι παραλογο σαν απαιτηση φανταζομαι

εχουν αυξηθει οι κλινες,ναι.αλλα οχι οσες ελεγαν

παλι στα ορια του ειναι το συστημα

Καλα ετσι οπως ειναι τα νοσοκομεια οτι κ να κανεις δεν θα φαινετε διαφορα εδω υπηρχε μεγαλο προβλημα προ covid. Τα δρομολογια χωρις οδηγους κ λεωφορεια πως θα αυξηθουν?  

Εννοω πως οτι κ να κανουν εσυ διαφορα δεν θα κατσλαβεις στην εξυπηρετηση δεν θελει απλες λυσεις για να δεις διαφορες ετσι οπως ηταν τα νοσοκομεια

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Καλα ετσι οπως ειναι τα νοσοκομεια οτι κ να κανεις δεν θα φαινετε διαφορα εδω υπηρχε μεγαλο προβλημα προ covid. Τα δρομολογια χωρις οδηγους κ λεωφορεια πως θα αυξηθουν?  

Εννοω πως οτι κ να κανουν εσυ διαφορα δεν θα κατσλαβεις στην εξυπηρετηση δεν θελει απλες λυσεις για να δεις διαφορες ετσι οπως ηταν τα νοσοκομεια

ναι εννοειται πως χρειαζονται κ οδηγοι κ λεωφορεια.απλα δ ειναι οτι περασε μονο ενας μηνας,εχει περασει ενας χρονος

αμεσα δ με ενδιαφερει γτ μενω επαρχια,αλλα εχω ζησει κ θεσ/νικη κ αθηνα,κ ασχετως κορωνοιου παντα χρειαζονταν περισσοτερα δρομολογια.δ γινεται να μετακινεισαι σαν σαρδελα με δρομολογια ανα μισαωρο(κυριως σε λεωφορεια)

κ παντα λεγανε για οχηματα που εχουμε αλλα ηταν σε αχρηστια κ θελουν εργασιες

επισης ακομη κ η τηλεργασια θα βοηθησει σε αυτο.φυσικα σε κλαδους που γινεται.αλλα ναι ειναι τουλ 70% κ να τηρειται

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

ναι εννοειται πως χρειαζονται κ οδηγοι κ λεωφορεια.απλα δ ειναι οτι περασε μονο ενας μηνας,εχει περασει ενας χρονος

αμεσα δ με ενδιαφερει γτ μενω επαρχια,αλλα εχω ζησει κ θεσ/νικη κ αθηνα,κ ασχετως κορωνοιου παντα χρειαζονταν περισσοτερα δρομολογια.δ γινεται να μετακινεισαι σαν σαρδελα με δρομολογια ανα μισαωρο(κυριως σε λεωφορεια)

κ παντα λεγανε για οχηματα που εχουμε αλλα ηταν σε αχρηστια κ θελουν εργασιες

επισης ακομη κ η τηλεργασια θα βοηθησει σε αυτο.φυσικα σε κλαδους που γινεται.αλλα ναι ειναι τουλ 70% κ να τηρειται

Ε ναι παντα χρειαζοταν απλα δεν τους ενοιαζε . Τωρα που ειναι αμεση αναγκη δεν νομιζω οτι μπορουν να εξασφαλισουν πλεον καποια πραγματα... Θελουν χρονια να εξασφαλισεις πορους κ να εισαι σε θεση να αντιμετωπισεις μια κριση . Απτην στιγμη που λεφτα δεν ειχαν εξασφαλισει για προ covid τωρα μονο πασαλλειματα θα κανουν .

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vicky86 said:

οχι ενταξει,δ εχω την απαιτηση για 50νοσοκομεια κ 1000λεωφορεια σε εναν μηνα.αλλα χωρητικοτητα ενος μεγαλου νοσοκομειου κ τουλ αυξηση των δρομολογιων 11μ μετα,δ ειναι παραλογο σαν απαιτηση φανταζομαι

εχουν αυξηθει οι κλινες,ναι.αλλα οχι οσες ελεγαν

παλι στα ορια του ειναι το συστημα

Πιο φτηνό πάντως θα ήταν να χτιστουν ακόμα και 50 νοσοκομεία από το λοκνταουν τόσους μήνες. Σαφώς πιο φτηνό. Όχι ότι χρειάζονται τόσα νοσοκομεία, οι διπλασιες (ή τέλος πάντων παρισσοτερες) μεθ χρειάζονται 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz said:

Πιο φτηνό πάντως θα ήταν να χτιστουν ακόμα και 50 νοσοκομεία από το λοκνταουν τόσους μήνες. Σαφώς πιο φτηνό. Όχι ότι χρειάζονται τόσα νοσοκομεία, οι διπλασιες (ή τέλος πάντων παρισσοτερες) μεθ χρειάζονται 

 

50 νοσοκομεία όταν δεν υπάρχουν γιατροί να γεμίσουν τα υπάρχοντα; Ας ξεκινήσουν με το να πληρώνουν τους γιατρούς 2-3 φορές παραπάνω απ'όσο σήμερα μπας και μείνει κανένας στην Ελλάδα και βλέπουμε για τα νοσοκομεία.....δε νομίζω οτι λείπουν κλίνες στην Ελλάδα, όσο ανθρώπινο δυναμικό και οργάνωση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

50 νοσοκομεία όταν δεν υπάρχουν γιατροί να γεμίσουν τα υπάρχοντα; Ας ξεκινήσουν με το να πληρώνουν τους γιατρούς 2-3 φορές παραπάνω απ'όσο σήμερα μπας και μείνει κανένας στην Ελλάδα και βλέπουμε για τα νοσοκομεία.....δε νομίζω οτι λείπουν κλίνες στην Ελλάδα, όσο ανθρώπινο δυναμικό και οργάνωση.

Και κλίνες λείπουν αλλά και ανθρώπινο δυναμικό και οργάνωση. Πόσες φορές έχουμε ακούσει για πανάκριβα μηχανήματα που δε χρησιμοποιούνται λόγω έλλειψης προσωπικού; Και το εξοργιστικό είναι ότι υπάρχουν τόσοι απόφοιτοι σχολών που είναι άνεργοι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , chocolate_eater είπε:

 

50 νοσοκομεία όταν δεν υπάρχουν γιατροί να γεμίσουν τα υπάρχοντα; Ας ξεκινήσουν με το να πληρώνουν τους γιατρούς 2-3 φορές παραπάνω απ'όσο σήμερα μπας και μείνει κανένας στην Ελλάδα και βλέπουμε για τα νοσοκομεία.....δε νομίζω οτι λείπουν κλίνες στην Ελλάδα, όσο ανθρώπινο δυναμικό και οργάνωση.

Ανθρώπινο δυναμικό υπάρχει και παρακαλάει για δουλειά. Δεν το προσλαμβάνουν όμως.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, chocolate_eater said:

 

50 νοσοκομεία όταν δεν υπάρχουν γιατροί να γεμίσουν τα υπάρχοντα; Ας ξεκινήσουν με το να πληρώνουν τους γιατρούς 2-3 φορές παραπάνω απ'όσο σήμερα μπας και μείνει κανένας στην Ελλάδα και βλέπουμε για τα νοσοκομεία.....δε νομίζω οτι λείπουν κλίνες στην Ελλάδα, όσο ανθρώπινο δυναμικό και οργάνωση.

Α ναι δεν λείπουν κλινες? Γιατί η πληρότητα έφτασε 100% στη Θεσσαλονίκη και επιταξαν ιδιωτικές. Έχουμε εδώ και 3-4 μήνες το πιο σκληρό lockdown στον κόσμο ακριβώς επειδή δεν έχουμε μεθ. Και ένα πασει περιπτώσει για το κόστος του lockdown μίλησα σε σχέση με το να φιαχτουν νοσοκομεία ή μεθ

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Ανθρώπινο δυναμικό υπάρχει και παρακαλάει για δουλειά. Δεν το προσλαμβάνουν όμως.

 

Παρακαλάνε για δουλειά γιατροί με 15 χρόνια σπουδές και ειδικότητα για να δουλεύουν 12 ώρες με ένα χιλιαρικάκι; Πολυ φοβάμαι πως αυτό συνέβαινε πριν 6-7 χρόνια......εν έτει 2021 οι περισσότεροι απλώς έχουν φύγει και όσοι παρέμειναν προτιμούν να δουλέψουν ιδιωτικά. Κανένας ειδικευμένος γιατρός (το τονιζω, ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΣ) δεν κάθεται πλεον ν'ασχοληθει με το δημόσιο τομέα στην Ελλάδα.....οι ειδικευόμενοι το κάνουν διότι δεν υπάρχει άλλη επιλογή, πλην της μετανάστευσης, και ουσιαστικά αυτοί σηκώνουν το σύστημα. Γι'αυτό μένουν ακάλυπτες τόσες προκηρύξεις και γι'αυτό σε μικρά νησιά έχουν φτάσει στο σημείο να δίνει μπόνους ο δήμαρχος και να καλύπτουν και τη διαμονή, αλλιώς δεν πάει κανένας.

 

 

Just now, maripoz said:

 το πιο σκληρό lockdown στον κόσμο

 

Υπερβάλλεις λιγάκι.....το πιο παρανοικό ίσως, το πιο σκληρό καθόλου. Ούτε κανονιστικά, ούτε, πολύ περισσότερο, πρακτικά. Να κάνουμε νοσοκομεια, αλλά επειδή στο κόστος περιλαμβάνεται και το προσωπικό, όχι μόνο τα ντουβάρια και τα μηχανήματα, ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί οταν λέμε τι κοστίζει λιγότερο και τι περισσότερο.....αν κόστιζε λιγότερο ένα νοσοκομείο μακροπρόθεσμα, θα είχε ήδη ξεκινήσει.....Όταν ακουμε για μηχανήματα που δε λειτουργουν στα υπάρχοντα νοσοκομεία λόγω ελλειψης προσωπικού, αναρωτιεμαι με ποιον θα λειτουργούν τα μηχανήματα στα 50 καινούρια που θα χτίσουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Παρακαλάνε για δουλειά γιατροί με 15 χρόνια σπουδές και ειδικότητα για να δουλεύουν 12 ώρες με ένα χιλιαρικάκι; Πολυ φοβάμαι πως αυτό συνέβαινε πριν 6-7 χρόνια......εν έτει 2021 οι περισσότεροι απλώς έχουν φύγει και όσοι παρέμειναν προτιμούν να δουλέψουν ιδιωτικά. Κανένας ειδικευμένος γιατρός (το τονιζω, ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΣ) δεν κάθεται πλεον ν'ασχοληθει με το δημόσιο τομέα στην Ελλάδα.....οι ειδικευόμενοι το κάνουν διότι δεν υπάρχει άλλη επιλογή, πλην της μετανάστευσης, και ουσιαστικά αυτοί σηκώνουν το σύστημα. Γι'αυτό μένουν ακάλυπτες τόσες προκηρύξεις και γι'αυτό σε μικρά νησιά έχουν φτάσει στο σημείο να δίνει μπόνους ο δήμαρχος και να καλύπτουν και τη διαμονή, αλλιώς δεν πάει κανένας.

 

 

Δυστυχώς και όμως. Και ξέρω αρκετά παραδείγματα, φέτος, όχι πριν χρόνια, που αναζητούν μέσο μπας και διοριστούν. Το γιατί, ομολογώ ότι με ξεπερνά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Δυστυχώς και όμως. Και ξέρω αρκετά παραδείγματα, φέτος, όχι πριν χρόνια, που αναζητούν μέσο μπας και διοριστούν. Το γιατί, ομολογώ ότι με ξεπερνά.

 

Ε αν ειναι η τελευταία σου επιλογή γιατί όχι...δε νομίζω οτι αφορά την πλειοψηφία πάντως πλέον....αναρωτιέμαι πάντως αν το ζητούμενο είναι απλώς να προσλαμβάνουμε κόσμο που κατέληξε στο δημόσιο μη έχοντας άλλη επιλογή, ή πραγματικά ανθρώπους που επιλέγουν να πάνε εκεί, εκτιμάται η δουλειά τους, πάνε με όρεξη και δεν ψάχνουν πως και πως να φύγουν, δεν παίρνουν φακελάκια, δεν συνταγογραφούν για τις προμήθειες κλπ. κλπ. Δε μιλάω για συνθήκες πανδημίας που προφανώς η ποσότητα μετράει, αλλά ενδεχομένως υπό άλλες συνθήκες θα ήταν πολύ καλύτερο τα νοσοκομεία να έχουν πολύ περισσότερους νοσηλευτές και γιατρούς μόνο όσους χρειάζεται το κάθε ίδρυμα...που σημαίνει οτι θα φύγουν μερικοί από μεγάλα νοσοκομεία και θα πάνε σε μικρότερα ή στην επαρχία.....αλλά θα παίρνουν και 2 και 3 και 4 χιλιάρικα για την υπηρεσία τους και όχι την κοροιδία που γινεται σήμερα σε ανθρώπους με 6-9 χρόνια σπουδών, συν 4-5 χρόνια ειδικότητα οι οποίοι, αργά η γρήγορα, θα πάνε είτε στον ιδιωτικό τομέα, είτε στο εξωτερικό, είτε στα φακελάκια. Φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, όπως σε κάθε τι στη ζωή....και ευτυχώς δηλαδή. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

 

Παρακαλάνε για δουλειά γιατροί με 15 χρόνια σπουδές και ειδικότητα για να δουλεύουν 12 ώρες με ένα χιλιαρικάκι; Πολυ φοβάμαι πως αυτό συνέβαινε πριν 6-7 χρόνια......εν έτει 2021 οι περισσότεροι απλώς έχουν φύγει και όσοι παρέμειναν προτιμούν να δουλέψουν ιδιωτικά. Κανένας ειδικευμένος γιατρός (το τονιζω, ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΣ) δεν κάθεται πλεον ν'ασχοληθει με το δημόσιο τομέα στην Ελλάδα.....οι ειδικευόμενοι το κάνουν διότι δεν υπάρχει άλλη επιλογή, πλην της μετανάστευσης, και ουσιαστικά αυτοί σηκώνουν το σύστημα. Γι'αυτό μένουν ακάλυπτες τόσες προκηρύξεις και γι'αυτό σε μικρά νησιά έχουν φτάσει στο σημείο να δίνει μπόνους ο δήμαρχος και να καλύπτουν και τη διαμονή, αλλιώς δεν πάει κανένας.

 

 

 

Υπερβάλλεις λιγάκι.....το πιο παρανοικό ίσως, το πιο σκληρό καθόλου. Ούτε κανονιστικά, ούτε, πολύ περισσότερο, πρακτικά. Να κάνουμε νοσοκομεια, αλλά επειδή στο κόστος περιλαμβάνεται και το προσωπικό, όχι μόνο τα ντουβάρια και τα μηχανήματα, ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί οταν λέμε τι κοστίζει λιγότερο και τι περισσότερο.....αν κόστιζε λιγότερο ένα νοσοκομείο μακροπρόθεσμα, θα είχε ήδη ξεκινήσει.....Όταν ακουμε για μηχανήματα που δε λειτουργουν στα υπάρχοντα νοσοκομεία λόγω ελλειψης προσωπικού, αναρωτιεμαι με ποιον θα λειτουργούν τα μηχανήματα στα 50 καινούρια που θα χτίσουμε...

Το πιο σκληρό βάσει της γνωστής έρευνας του bloomBerg δεν το έχω βγάλει από το μυαλό μου. Γνωρίζεις εσύ πουθενά για πιο σκληρό? Επίσης τις λιγότερες κατά κεφαλήν κλινες μεθ στην Ευρώπη βάσει στοιχείων που μπορείς εύκολα να βρεις με ένα Googlαρισμα. Το ότι το κόστος 3-4 μηνών συνεχούς lockdown είναι μεγαλύτερο από τη κατασκευή νοσοκομείων επίσης το έχουν παραδεχτεί μέλη της επιτροπής δεν είναι δική μου έμπνευση. Δεν ξέρω τι εννοειςμακροπροθεσμα, μιλάμε για χρήση όσο είμαστε σε κρίση  μετά ας γίνουν εκκλησίες δεν με νοιάζει 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Το πιο σκληρό βάσει της γνωστής έρευνας του bloomBerg δεν το έχω βγάλει από το μυαλό μου. Γνωρίζεις εσύ πουθενά για πιο σκληρό? Επίσης τις λιγότερες κατά κεφαλήν κλινες μεθ στην Ευρώπη βάσει στοιχείων που μπορείς εύκολα να βρεις με ένα Googlαρισμα. Το ότι το κόστος 3-4 μηνών συνεχούς lockdown είναι μεγαλύτερο από τη κατασκευή νοσοκομείων επίσης το έχουν παραδεχτεί μέλη της επιτροπής δεν είναι δική μου έμπνευση. Δεν ξέρω τι εννοειςμακροπροθεσμα, μιλάμε για χρήση όσο είμαστε σε κρίση  μετά ας γίνουν εκκλησίες δεν με νοιάζει 

 

Εϊμαι σε καθημερινή επαφή με 3-5 χώρες της Ευρώπης.....το ίδιο lockdown που έχει η Ελλάδα το έχει η Γαλλία, η Γερμανία, η Ιταλία μέχρι πρότινος.....το έχω ξαναπεί. Η Ελλάδα απλως έχει πάρα πολλούς κανόνες, εν μέρει και μερικούς καταφανώς παράλογους και ακραίους, π.χ. για το ψάρεμα και τα sms.....τα οποία όμως όλοι ξέρουμε κατά πόσο τηρούνται στην Ελλάδα, συνεπώς αν και το τυπικό lockdown σας προσομοιάζει το μέσο "αυστηρό" lockdown στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης, στην πράξη είναι πιο ελαφρύ. Τα ίδια μαγαζιά που είναι εκεί κλειστά είναι σε όλη την Ευρώπη. Καμία διαφορά. Απαγόρευση κυκλοφορίας στις 6 τα ΣΚ?  Αυτό ισχύει σε άλλες χώρες από τον Οκτώβριο και για όλη τη βδομάδα, οχι μονο για το ΣΚ......Τώρα ΟΚ, έχετε 4 μήνες το sms  που ίσως αλλού σταμάτησε νωρίτερα,.....αλλά έτσι κι αλλιώς όλοι 2, 4 και 6 βάζουν και, στο τέλος της ημέρας, πάνε όπου θέλουν και κάνουν ό,τι γουστάρουν. Αν δεν το κάνετε εσείς, μπράβο, αλλά μάλλον η εξαίρεση είστε. :P    Στη Γαλλία το αντίστοιχο 'νούμερο 6' ισχύει 1 χιλιόμετρο γυρω από το σπίτι.....όχι στην άλλη άκρη του νομού, ούτε για τον Κηφισιώτη που κατεβαίνει για "άσκηση" στο Νιάρχο. Και αυτά γίνονται στην Αθήνα, διότι στην επαρχία και για ψάρεμα πας και δε σου λέει κανένας τίποτα, και χωρις sms βγαίνεις....ειδικά αν είσαι μόνιμος κάτοικος και το μέρος μικρό.

Just now, maripoz said:

Το πιο σκληρό βάσει της γνωστής έρευνας του bloomBerg δεν το έχω βγάλει από το μυαλό μου. Γνωρίζεις εσύ πουθενά για πιο σκληρό? Επίσης τις λιγότερες κατά κεφαλήν κλινες μεθ στην Ευρώπη βάσει στοιχείων που μπορείς εύκολα να βρεις με ένα Googlαρισμα. Το ότι το κόστος 3-4 μηνών συνεχούς lockdown είναι μεγαλύτερο από τη κατασκευή νοσοκομείων επίσης το έχουν παραδεχτεί μέλη της επιτροπής δεν είναι δική μου έμπνευση. Δεν ξέρω τι εννοειςμακροπροθεσμα, μιλάμε για χρήση όσο είμαστε σε κρίση  μετά ας γίνουν εκκλησίες δεν με νοιάζει 

 

Τους γιατρούς που θα πρέπει μετά να γίνουν παπάδες τους νοιάζει όμως..... :P  Μ'αρέσει που θεωρούμε δεδομένο οτι αν αύριο χτίσουμε 50 νοσοκομεία θα τρέξουν 10 χιλιάδες γιατροί (από που αλήθεια;) να τα γεμίσουν..... Απορώ τι άλλες βλακείες θα πουν μερικά μέλη της επιτροπής για ν'αποκτήσουν ακροατήριο εν'οψει των επόμενων εκλογών, όπου μερικοί από αυτούς, γενικώς, θ'αλλάξουν καριέρα.....  Κι επειδή όντως πολλά μπορείς να βρεις εύκολα με ένα googlάρισμα, για ψάξε "άνεργοι γιατροί" να δεις τι θα βγάλει, μιας που δε μπορώ να ανεβάσω λινκ....

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Το πιο σκληρό βάσει της γνωστής έρευνας του bloomBerg δεν το έχω βγάλει από το μυαλό μου. Γνωρίζεις εσύ πουθενά για πιο σκληρό? Επίσης τις λιγότερες κατά κεφαλήν κλινες μεθ στην Ευρώπη βάσει στοιχείων που μπορείς εύκολα να βρεις με ένα Googlαρισμα. Το ότι το κόστος 3-4 μηνών συνεχούς lockdown είναι μεγαλύτερο από τη κατασκευή νοσοκομείων επίσης το έχουν παραδεχτεί μέλη της επιτροπής δεν είναι δική μου έμπνευση. Δεν ξέρω τι εννοειςμακροπροθεσμα, μιλάμε για χρήση όσο είμαστε σε κρίση  μετά ας γίνουν εκκλησίες δεν με νοιάζει 

εχουμε σκληρο lockdown απλως γιατι δεν υπαρχει ουτε ελενχος ουτε πειθαρχια . Οποτε κατι πρεπει να παραμεινει κλειστο ακομα κ αν με λιγο προσοχη μπορουσε να λειτουργει. 

 

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Ε αν ειναι η τελευταία σου επιλογή γιατί όχι...δε νομίζω οτι αφορά την πλειοψηφία πάντως πλέον....αναρωτιέμαι πάντως αν το ζητούμενο είναι απλώς να προσλαμβάνουμε κόσμο που κατέληξε στο δημόσιο μη έχοντας άλλη επιλογή, ή πραγματικά ανθρώπους που επιλέγουν να πάνε εκεί, εκτιμάται η δουλειά τους, πάνε με όρεξη και δεν ψάχνουν πως και πως να φύγουν, δεν παίρνουν φακελάκια, δεν συνταγογραφούν για τις προμήθειες κλπ. κλπ. Δε μιλάω για συνθήκες πανδημίας που προφανώς η ποσότητα μετράει, αλλά ενδεχομένως υπό άλλες συνθήκες θα ήταν πολύ καλύτερο τα νοσοκομεία να έχουν πολύ περισσότερους νοσηλευτές και γιατρούς μόνο όσους χρειάζεται το κάθε ίδρυμα...που σημαίνει οτι θα φύγουν μερικοί από μεγάλα νοσοκομεία και θα πάνε σε μικρότερα ή στην επαρχία.....αλλά θα παίρνουν και 2 και 3 και 4 χιλιάρικα για την υπηρεσία τους και όχι την κοροιδία που γινεται σήμερα σε ανθρώπους με 6-9 χρόνια σπουδών, συν 4-5 χρόνια ειδικότητα οι οποίοι, αργά η γρήγορα, θα πάνε είτε στον ιδιωτικό τομέα, είτε στο εξωτερικό, είτε στα φακελάκια. Φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, όπως σε κάθε τι στη ζωή....και ευτυχώς δηλαδή. 

Παντως οι γιατροι στα νησια δεν πανε κυριως γιατι μενουν ακαλυπτοι απο μεσα κ βοηθεια. Ενας γιατρος χωρις να μπορει να κανει τις βασικες εξετασεις σωστα χωρις να εχει εναν αλλο γιατρο με την ιδια ειδικοτητα να τον αντικαταστησει κ να τον βοηθησει σε μια εκτακτη κατασταση που να παει να δουλεψει να βρει κ τον μπελα του απο πανω?? 

Γιαυτο αν πας σε νησι εχει γιατρους αλλα ασχετες  ειδικοτητες που δεν εχουν ευθυνη πανω στην δουλεια . Δηλαδη θα δεις πολλους οδοντιατρους ενδοκρινολογους τετοιες ειδικοτητες ..

Πχ παιδιατρους που θα ειχαν τρελαθει στο χρημα δεν θα δεις τρελοι ειναι να πανε σε ενα νησι κ να γινει κ τιποτα να βρουνε κ τον μπελα τους ... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας said:

Εγω θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άσχετο.Επιτρεπονται οι θρησκεθτικοι γάμοι?

 

Ναι, όλες οι θρησκευτικές εκδηλώσεις, μέχρι του ορίου ατόμων που προβλέπεται ανάλογα την κατάσταση κάθε περιοχής. 50 άτομα χοντρικά, αναλόγως των τετραγωνικών της εκκλησίας, εκτός από τις κόκκινες περιοχές που είναι 9 (π.χ. η Αττική στην παρούσα φάση).

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Ναι, όλες οι θρησκευτικές εκδηλώσεις, μέχρι του ορίου ατόμων που προβλέπεται ανάλογα την κατάσταση κάθε περιοχής. 50 άτομα χοντρικά, αναλόγως των τετραγωνικών της εκκλησίας, εκτός από τις κόκκινες περιοχές που είναι 9 (π.χ. η Αττική στην παρούσα φάση).

Σημερα πηγαμε κοντά στην Σαρωνίδα σε μια πάροδο που γνωρίζουμε.εκει υπάρχει μια εκκλησία κ ενα λοφακι. Δεν πηγαίνει κόσμος.ειχε ομως γάμο με 12 περίπου άτομα και catering.Αναρωτηθηκα.Σχεδοννολο7 χωρις μασκες.

Εσεις εκει τι μετρα εχετε παρει?

Just now, kine είπε:

 

Παντρεύεσαι και σε απασχολεί;

Οχι.επεσα σε γάμο στην προσπαθεια μου να μείνω μακρια από τον κόσμο, για στη γειτονιά μου εχει κατέβει όλος ο ντουνιάς.

Αν παντρεύομαι ομως πολυ θα είχα σπάσει.δεκα χρονια πριν τετοια εποχή η μόνη μου εννοια ηταν οι ετοιμασίες. Χαζομαρουλες δηλαδη.Αν βαφτιζα ομως πολυ θα το χαιρόμουν.Κλειστη βάφτιση έκανα σχετικά αλλα τωρα θα είχα την τέλεια δικαιολογία.

Ένα μικρό εκκλησάκι σαν το σημερινό θα ήταν ο.τι καλύτερο.Η ουσία του πράγματος.θα το ζούσα και καλυτερα.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Σημερα πηγαμε κοντά στην Σαρωνίδα σε μια πάροδο που γνωρίζουμε.εκει υπάρχει μια εκκλησία κ ενα λοφακι. Δεν πηγαίνει κόσμος.ειχε ομως γάμο με 12 περίπου άτομα και catering.Αναρωτηθηκα.Σχεδοννολο7 χωρις μασκες.

Εσεις εκει τι μετρα εχετε παρει?

Οχι.επεσα σε γάμο στην προσπαθεια μου να μείνω μακρια από τον κόσμο, για στη γειτονιά μου εχει κατέβει όλος ο ντουνιάς.

Αν παντρεύομαι ομως πολυ θα είχα σπάσει.δεκα χρονια πριν τετοια εποχή η μόνη μου εννοια ηταν οι ετοιμασίες. Χαζομαρουλες δηλαδη.Αν βαφτιζα ομως πολυ θα το χαιρόμουν.Κλειστη βάφτιση έκανα σχετικά αλλα τωρα θα είχα την τέλεια δικαιολογία.

Ένα μικρό εκκλησάκι σαν το σημερινό θα ήταν ο.τι καλύτερο.Η ουσία του πράγματος.θα το ζούσα και καλυτερα.

*αν παντρευομουν πολυ θα ειχα σπάστει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Σημερα πηγαμε κοντά στην Σαρωνίδα σε μια πάροδο που γνωρίζουμε.εκει υπάρχει μια εκκλησία κ ενα λοφακι. Δεν πηγαίνει κόσμος.ειχε ομως γάμο με 12 περίπου άτομα και catering.Αναρωτηθηκα.Σχεδοννολο7 χωρις μασκες.

Εσεις εκει τι μετρα εχετε παρει?

 

To 9 αναφέρεται στους πιστούς/καλεσμένους (συμπεριλαμβανομένου του ζευγαριού)....οπότε αν είχε και 3 τουλάχιστον άτομα η εκκλησία για την τελετή, συν άλλα 1-2 το catering δε μου φαίνεται παράλογο το νούμερο που λες. Το catering δε γνωρίζω αν προβλέπεται.... Το οτι δε φόραγαν μάσκες είναι σαφώς παράτυπο, εκτός τουλάχιστον αν τηρούσαν τις αποστάσεις.....

 

Εδώ είναι στα 50 άτομα συνολικά (κόσμος και προσωπικό) η Εκκλησία, είναι το μοναδικό μέρος που μπορούν πλέον να μαζευτούν τόσα άτομα. Αλλά το νούμερο είναι απόλυτο και υπάρχει λίστα ονομάτων που, όταν συμπληρώνεται, δε μπαίνει κανένας άλλος, εκτών των άλλων, και για να γίνεται το tracing. Αυτό ίσχυε και στα εστιατόρια όταν άνοιξαν το Δεκέμβριο....μόνο με ραντεβού και ονομαστικά. Γάμοι δε γνωρίζω αν γίνονται τώρα, είχαν απαγορευτεί πέρσι αλλά νομίζε χαλάρωσε μετά αυτό.....αλλά έτσι κι αλλιώς ο θρησκευτικός γάμος δεν αφορά πολύ κόσμο εδώ, δεδομένου οτι δεν έχει καμία νομική ισχύ, ούτε και κάποιο "λαογραφικό" στάτους, εκτός των τάξεων των θρησκευομένων που είναι το πολύ ένα 25-30%. Κι απ'αυτούς επειδή ένα πολύ μεγάλο ποσοστό είναι μετανάστες, πολλοί παντρεύονται στο εξωτερικό ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

To 9 αναφέρεται στους πιστούς/καλεσμένους (συμπεριλαμβανομένου του ζευγαριού)....οπότε αν είχε και 3 τουλάχιστον άτομα η εκκλησία για την τελετή, συν άλλα 1-2 το catering δε μου φαίνεται παράλογο το νούμερο που λες. Το catering δε γνωρίζω αν προβλέπεται.... Το οτι δε φόραγαν μάσκες είναι σαφώς παράτυπο, εκτός τουλάχιστον αν τηρούσαν τις αποστάσεις.....

 

Εδώ είναι στα 50 άτομα συνολικά (κόσμος και προσωπικό) η Εκκλησία, είναι το μοναδικό μέρος που μπορούν πλέον να μαζευτούν τόσα άτομα. Αλλά το νούμερο είναι απόλυτο και υπάρχει λίστα ονομάτων που, όταν συμπληρώνεται, δε μπαίνει κανένας άλλος, εκτών των άλλων, και για να γίνεται το tracing. Αυτό ίσχυε και στα εστιατόρια όταν άνοιξαν το Δεκέμβριο....μόνο με ραντεβού και ονομαστικά. Γάμοι δε γνωρίζω αν γίνονται τώρα, είχαν απαγορευτεί πέρσι αλλά νομίζε χαλάρωσε μετά αυτό.....αλλά έτσι κι αλλιώς ο θρησκευτικός γάμος δεν αφορά πολύ κόσμο εδώ, δεδομένου οτι δεν έχει καμία νομική ισχύ, ούτε και κάποιο "λαογραφικό" στάτους, εκτός των τάξεων των θρησκευομένων που είναι το πολύ ένα 25-30%. Κι απ'αυτούς επειδή ένα πολύ μεγάλο ποσοστό είναι μετανάστες, πολλοί παντρεύονται στο εξωτερικό ούτως ή άλλως.

Τα μαγαζια συνεχίζουν να είναι ανοικτά?Νομίζω χαμουλης γίνεται και σε εσάς από κρούσματα.Στα σχολεια εχετε κρουσματα η δεν λειτουργούν?Κομμωτηριο πατε?Beaute κανετε?:grin: 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Τα μαγαζια συνεχίζουν να είναι ανοικτά?Νομίζω χαμουλης γίνεται και σε εσάς από κρούσματα.Στα σχολεια εχετε κρουσματα η δεν λειτουργούν?Κομμωτηριο πατε?Beaute κανετε?:grin: 

 

Πολλές οι ερωτήσεις. :D  Τα μαγαζιά οχι, είναι κλειστά εδώ και βδομάδες...ούτε κλικ αγουέι, ούτε κλικ ινσάιντ, ουτε κλικ οφσάιντ....τα κομμωτήρια και τα σχολεία είναι ανοιχτά...αν και οι μεγαλύτερες βαθμίδες ίσως κλείσουν αν πάνε χειρότερα τα πράγματα. Γενικά το σχολείο είναι κάτι στο οποίο μπορείς να βασιστείς εδώ, δεν είναι κάτι που θα κλείσει από τη μια μέρα στην άλλη....το οποίο έχει και τα αρνητικά του, όπως οτι απαγορεύονται οι αδικαιολόγητες απουσίες (πρόστιμο ή/και αναφορά στην αρμόδια αρχή) και το ταξίδι στο εξωτερικό χωρίς γραπτή άδεια του Διευθυντή, εκτός περιόδου διακοπών.

 

Τηλεεργασία υποχρεωτική, όπου δεν προκαλεί δυσανάλογα μεγάλη προσπάθεια....αν και είναι υποκειμενικό αυτό και δεν υπάρχει νομική φόρμουλα να επιβληθεί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Πολλές οι ερωτήσεις. :D  Τα μαγαζιά οχι, είναι κλειστά εδώ και βδομάδες...ούτε κλικ αγουέι, ούτε κλικ ινσάιντ, ουτε κλικ οφσάιντ....τα κομμωτήρια και τα σχολεία είναι ανοιχτά...αν και οι μεγαλύτερες βαθμίδες ίσως κλείσουν αν πάνε χειρότερα τα πράγματα. Γενικά το σχολείο είναι κάτι στο οποίο μπορείς να βασιστείς εδώ, δεν είναι κάτι που θα κλείσει από τη μια μέρα στην άλλη....το οποίο έχει και τα αρνητικά του, όπως οτι απαγορεύονται οι αδικαιολόγητες απουσίες (πρόστιμο ή/και αναφορά στην αρμόδια αρχή) και το ταξίδι στο εξωτερικό χωρίς γραπτή άδεια του Διευθυντή, εκτός περιόδου διακοπών.

 

Τηλεεργασία υποχρεωτική, όπου δεν προκαλεί δυσανάλογα μεγάλη προσπάθεια....αν και είναι υποκειμενικό αυτό και δεν υπάρχει νομική φόρμουλα να επιβληθεί.

Κρουσματα στα σχολεία εχετε?Με τις μικρές βαθμίδες τι γινεται?

 

Και να πω και κάτι άσχετο αλλά σοβαρό για την ενημέρωσή μας.

Έγινε ισχυρή έκρηξη νωριτερα στον Ασπρόπυργο .Σε κέντρο διανομής της ΔΕΗ νομιζω.Η forecast weather greece έβγαλε δελτίο το οποίο λέει ότι το νέφος είναι τοξικό και εγκυμονονει κινδύνους. Η πολιτική προστασία δεν θα επρεπε να εχει ενημερώσει?Γνωριζει κανεις κατι?

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, chocolate_eater είπε:

αναρωτιέμαι πάντως αν το ζητούμενο είναι απλώς να προσλαμβάνουμε κόσμο που κατέληξε στο δημόσιο μη έχοντας άλλη επιλογή, ή πραγματικά ανθρώπους που επιλέγουν να πάνε εκεί, εκτιμάται η δουλειά τους, πάνε με όρεξη και δεν ψάχνουν πως και πως να φύγουν, δεν παίρνουν φακελάκια, δεν συνταγογραφούν για τις προμήθειες κλπ. κλπ. Δε μιλάω για συνθήκες πανδημίας που προφανώς η ποσότητα μετράει, αλλά ενδεχομένως υπό άλλες συνθήκες θα ήταν πολύ καλύτερο τα νοσοκομεία να έχουν πολύ περισσότερους νοσηλευτές και γιατρούς μόνο όσους χρειάζεται το κάθε ίδρυμα

Η ποιότητα είναι σημαντική πάντα. Υπηρεσίες χαμηλού επιπέδου εν μέσω πανδημίας (ίσως θα έλεγα, κυρίως τότε) είναι δυσκολότερο να αναστραφούν και μπορεί να ζημιώσουν το σύστημα γενικότερα και τις ζωές των ανθρώπων ειδικότερα, κι ανεπανόρθωτα.

 

10 ώρες πρίν, chocolate_eater είπε:

την κοροιδία που γινεται σήμερα σε ανθρώπους με 6-9 χρόνια σπουδών, συν 4-5 χρόνια ειδικότητα οι οποίοι, αργά η γρήγορα, θα πάνε είτε στον ιδιωτικό τομέα, είτε στο εξωτερικό, είτε στα φακελάκια. Φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, όπως σε κάθε τι στη ζωή....και ευτυχώς δηλαδή.

Είτε στον ιδιωτικό τομέα+τα φακελάκια+τα ρυάκια ενίοτε ποτάμια μαύρου χρήματος... (πολύ πολύ σάπιο το σύστημα δυστυχώς και οι τίμιοι σταγόνες στον ωκεανό).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...