Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Yovanna είπε:

Κοιτά, ο παιδίατρος συνεργάζεται με το σχολείο αυτό πολλά χρόνια τώρα, οπότε εάν ισχύει αυτό, θα το γνωρίζει καλύτερα από όλους εμάς. Για ποιο λόγο τα τρίχρονα είναι πιο εκτεθειμένα σε αρρώστιες από τα τετράχρονα?

Αν πάρω από το δικό μου που ώρες ώρες βάζει ακόμα ότι βρει στο στόμα, φτερνίζεται και όποιον πάρει ο χάρος η τρώει πίνει από όπου βρει ε θέλω να ελπίζω ότι στα 4 5 θα συμπεριφέρεται εντός και εκτός σπιτιού αλλά και σχολείου με περισσότερο τακτ και λιγότερη (κολλητική) σιχαμάρα.. :lol:

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, maripoz είπε:

Γενικά στον παιδικό παίζουν πολύ περισσότερες αρρώστιες. Διαχρονικά δηλαδη. Και προ κόβιντ και μετά το ίδιο θα συμβαίνει για προφανείς λόγους. Οπότε δεν είναι καμία φοβερή παρατήρηση αυτή, πάντα στα προνηπια και νήπια κυκλοφορουσαν λιγότερες αρρώστιες.  

Γενικά όμως λόγω του lockdown δεν κυκλοφορούν ασθένειες στην κοινότητα. Για τον κόβιντ που κυκλοφορεί μια χαρά μετάδοση υπάρχει στα σχολεία χαμός γίνεται. Η παιδίατρος μας μας είπε για άπειρα κρούσματα καθημερινά. Και φυσικά πάρα πάρα πολλά σχολεία είναι κλειστά λόγω κρουσμάτων. Δηλαδή οι μάσκες προστατεύουν από όλα τα άλλα εκτός από κόβιντ? Όχι, απλώς τα άλλα δεν κυκλοφορούν έτσι και αλλιώς λόγω λοκνταουν. Ο κόβιντ που κυκλοφορεί στην κοινότητα φυσικά και μεταδίδεται στα σχολεία. Και μάλιστα πάρα πολύ. Δείτε πόσα παιδάκια νοσηλεύονται αυτήν την εβδομάδα με κόβιντ ενώ δεν είχε καθόλου νοσηλειες τις προηγούμενες εβδομάδες. Γιατί απλούστατα η μάσκα αποτελεί μέσο προστασίας μόνο αν χρησιμοποιείται σωστά. Αλλιώς, όπως λέει και η @Έσπεροςαποτελεί μέσο μόλυνσης. Για αυτό και σε όλες τις υπόλοιπες χώρες του κόσμου δεν συστήνεται η χρήστη της πριν τα 6 τουλάχιστον και εφόσον το παιδί είναι αυστηρά επιβλεπομενο και σε θέση να κατανοήσει τους κανόνες υγιεινής. 

Οντως λόγω των μέτρων κυκλοφορούν λιγότερες αρρώστιες.Χθες ομως ειπαν οτι το ποσοστό στα σχολεία ειναι πολυ μικρο.μας λενε ψέματα λες?επίσης εγραψα κ χθες οτο 20 παιδιά νοσηλεύονται στο παίδων.πριν ποσα ηταν?Γιατί μου φαίνεται ότι τα παιδιά τωρα είναι πιο ευάλωτα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επίσης βρίσκω τραγικό ότι δεν ισχύει πια τη υποχρεωτικό ποσοστό τηλεργασιας σε οποίες επιχειρήσεις είναι εφικτό. Το 50% που ίσχυε στις αρχές της καραντίνας έχει φύγει πια από τις ΚΥΑ, με ποια λογική δεν ξέρω δεδομένου ότι κι αυτό μικρό ήταν για την κρισιμότητα της κατάστασης.

 

Αυτο έχει ως αποτέλεσμα ότι με το που άνοιξε η πρωτοβάθμια οι περισσότεροι έχουν γυρίσει σε φυσική παρουσία χωρίς ουσιαστικό λόγο. Και δεν μιλάω για τις μεγάλες επιχειρήσεις οι οποίες είναι σχεδόν στο 100% σε τηλεργασια αλλά για τις υπόλοιπες, κυρίως τις μικρομεσαίες.

 

Η κολλητή μου είναι υπάλληλος λογιστηρίου σε εμπορική επιχείρηση, δούλευε 2 μήνες κανονικά από το σπίτι χωρίς θέμα, με το που άνοιξαν τα σχολεία της ζήτησαν να επιστρέψει.

 

Απο την άλλη βεβαια στην εταιρεία του άντρα μου που υποτίθεται όλοι έχουν μπει σε τηλεργασια, υπάρχει ένα σωρο κόσμος που αποφασίζει να πάει γραφείο γιατί έτσι, χωρίς λόγο, γιατί δεν την παλεύουν στο σπίτι οι περισσότεροι...

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Οντως λόγω των μέτρων κυκλοφορούν λιγότερες αρρώστιες.Χθες ομως ειπαν οτι το ποσοστό στα σχολεία ειναι πολυ μικρο.μας λενε ψέματα λες?επίσης εγραψα κ χθες οτο 20 παιδιά νοσηλεύονται στο παίδων.πριν ποσα ηταν?Γιατί μου φαίνεται ότι τα παιδιά τωρα είναι πιο ευάλωτα?

Σαν ποσοστό προφανως είναι μικρό, αλλά αν δεις τα νούμερα, κάθε μέρα προστίθενται 5-10 σχολεία σε πλήρη αναστολή (αυτό είναι σχετικό γιατί σχολείο μπορεί να είναι ένα μονοθέσιο νηπιαγωγείο με ένα κρούσμα που κλείνει γιατί δεν υπάρχει άλλο τμήμα, αλλά μπορεί να είναι και συρροή) και καμιά20αριά σχολεία με κλειστά τμήματα. Βέβαια δεν ξέρουμε αν τα κρούσματα είναι μαθητές ή καθηγητές, ένα τμήμα σε ένα δμοτικό (που κυρίως δημοτικά κ νήπια έχουν κλείσει) μπορεί να είναι και ο δάσκαλος. 

 

Ο παιδίατρος από την Πάτρα, ο Δαρζέντας, που γράφει στο φβ, φωνάζει από μέρες για τα σχολεία, και το σημειώνω γιατί οι παιδίατροι γενικά είναι κατά του κλεισίκματος. Πριν από δυο βδομάδες έγραφε ότι βλέπει πολλά περιστατικά στο ιατρείο του και προέβλεπε μεγάλο χαμό, που για την Πάτρα επαληθευτηκε. Και πολλοί παιδίατροι στα σχολια γράφουν για μεταδόσεις από παιδιά σε παιδιά, ή από παιδιά σε γονείς. 

Just now, maripoz είπε:

Για αυτό και σε όλες τις υπόλοιπες χώρες του κόσμου δεν συστήνεται η χρήστη της πριν τα 6 τουλάχιστον και εφόσον το παιδί είναι αυστηρά επιβλεπομενο και σε θέση να κατανοήσει τους κανόνες υγιεινής. 

Το θέμα είναι ότι στη θεωρία τους κανόνες υγιεινής όλοι τους γνωρίζουν. ΕΓώ δεν υποστηρίζω ότι η χρήση μάσκας που κάνουν οι έφηβοι (δεν μιλώ για άλλες ηλικίες)διαφέρει από τη χρήση του ενήλικου πληθυσμού. Όπως τόσος κόσμος έξω φοράει τη μάσκα και τη βγάζει λίγο για να καπνίσει, να πιει καφέ, να φάει τυρόπιτα, ή τη βγάζει γιατί δεν βλέπει κανέναν γύρω, τη φοράει για να μπει στο αυτοκίνητο και μετά την κρεμάει στον καθρέφτη και τη φοράει στον προορισμό του κλπ, αυτό ακριβώς κάνουν και τα παιδιά στο σχολείο, ειδικά μετά τη μεγάλη ανοησία της μάσκας σε εξωτερικούς χώρους, η οποία προκαλεί  ένα ατέλειωτο βάλε-βγάλε, ειδικά στο διάλειμμα που δεν έχουν διαθέσιμο αντισηπτικό. Κι αυτό πολλαπλασιάζεται όταν γίνεται συνεχόμενα για 6 ώρες. 

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα.. Μόνο ο εμβολιασμός θα μας σώσει.Βγηκα μόνο για να βάλω βενζίνη και σε απόσταση 1.5 χιλ ειδα τον κόσμο να κανεο ψυχοθεραπεία σχηματιζόταν ουρά σε σχημα Γ με την γωνία του πεζοδρομίου στο Σκλαβενίτη,στο φαρμακείο και στο κρεοπωλείο λες και είναι Μ.Σαββατο.Ουρα και στα μικρά σουπερ μαρκετ που δεν έχουν συνήθως κοσμο.Μα το κανουν?Σημερα βρηκαν να πανε ολοι?Εκλεισαν τα μαγαζια και ειπαν να πανε εκει?Αυτό το φαινόμενο της βλακειας ειναι παγκόσμιο.Πηραν τηλέφωνο τον αδερφό μου που ζει στις Βρυξέλλες από το κομμωτήριο που κουρευεται να του πουν ότι αν θέλει,δουλεύουν παράνομα σε κάποιο άλλο κτίριο σε έναν όροφο. Εκεί είναι κλειστα αυτά από τον Οκτώβριο. 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Τίποτα.. Μόνο ο εμβολιασμός θα μας σώσει.Βγηκα μόνο για να βάλω βενζίνη και σε απόσταση 1.5 χιλ ειδα τον κόσμο να κανεο ψυχοθεραπεία σχηματιζόταν ουρά σε σχημα Γ με την γωνία του πεζοδρομίου στο Σκλαβενίτη,στο φαρμακείο και στο κρεοπωλείο λες και είναι Μ.Σαββατο.Ουρα και στα μικρά σουπερ μαρκετ που δεν έχουν συνήθως κοσμο.Μα το κανουν?Σημερα βρηκαν να πανε ολοι?Εκλεισαν τα μαγαζια και ειπαν να πανε εκει?Αυτό το φαινόμενο της βλακειας ειναι παγκόσμιο.Πηραν τηλέφωνο τον αδερφό μου που ζει στις Βρυξέλλες από το κομμωτήριο που κουρευεται να του πουν ότι αν θέλει,δουλεύουν παράνομα σε κάποιο άλλο κτίριο σε έναν όροφο. Εκεί είναι κλειστα αυτά από τον Οκτώβριο. 

Να μην πω για την παραλία.Χτες αυτή του Αλίμου ηταν γεμάτη και ο χαρακτηριστικό ήχος της ρακετας θυμιζε καλοκαιρι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Τίποτα.. Μόνο ο εμβολιασμός θα μας σώσει.Βγηκα μόνο για να βάλω βενζίνη και σε απόσταση 1.5 χιλ ειδα τον κόσμο να κανεο ψυχοθεραπεία σχηματιζόταν ουρά σε σχημα Γ με την γωνία του πεζοδρομίου στο Σκλαβενίτη,στο φαρμακείο και στο κρεοπωλείο λες και είναι Μ.Σαββατο.Ουρα και στα μικρά σουπερ μαρκετ που δεν έχουν συνήθως κοσμο.Μα το κανουν?Σημερα βρηκαν να πανε ολοι?Εκλεισαν τα μαγαζια και ειπαν να πανε εκει?Αυτό το φαινόμενο της βλακειας ειναι παγκόσμιο.Πηραν τηλέφωνο τον αδερφό μου που ζει στις Βρυξέλλες από το κομμωτήριο που κουρευεται να του πουν ότι αν θέλει,δουλεύουν παράνομα σε κάποιο άλλο κτίριο σε έναν όροφο. Εκεί είναι κλειστα αυτά από τον Οκτώβριο. 

Να μην πω για την παραλία.Χτες αυτή του Αλίμου ηταν γεμάτη και ο χαρακτηριστικό ήχος της ρακετας θυμιζε καλοκαιρι.


Τραγικό αυτό με το κομμωτηριο, διάβασα και σε μας για αντίστοιχο πριβέ εστιατόριο στην Θεσσαλονίκη. Είχε βάλει τραπέζια στο διαμέρισμα που βρίσκεται πάνω από το εστιατόριο και έκανε κρατήσεις σε ειδικούς πελάτες. Δηλαδή έλεος....και βγήκε και ένας από τους «πελάτες» και είπε ότι υπάρχουν και αλλά στην πόλη και ότι «Τι να κανουμε, υπάρχει κόσμος που πρέπει να βγαίνει έξω μα τρώει για επαγγελματικούς λόγους, πχ δικηγόροι, επιχειρηματίες κλπ»....να τραβάς τα μαλλιά σου!!!!

 

Φυσικα, αντίστοιχης επικινδυνοτητας αλλά σε μικρότερη κλίμακα κοινωνικής αποδοκιμασίας είναι το να καλείς για καφέ στο σπίτι σου 3 συμμαθητές του παιδιού σου με τους γονείς τους.... 

Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο παράλογα και αντιφατικά είναι τα μέτρα τόσο πιο λογικό να κουράζουν. Αν πηγαίνεις το πρωί στη δουλειά με το μετρό σαν τη σαρδέλα και μετά σου λένε ότι δεν κάνει να πας στο περίπτερο μόνος σου μετά τις 6, νομίζω είναι αναμενόμενο να αγανακτήσεις και να πάψει να σε απασχολεί τι είναι νόμιμο. Όπως και όταν είσαι ας πούμε μουσικός, σου έχουν κόψει τις συναυλίες ένα χρόνο τώρα και σου απαγορεύουν και τα ιδιαίτερα αλλά βλέπεις τα κομμωτήρια και τα νυχάδικα ανοιχτά, λογικό δεν είναι να τα βροντήξεις και να πας στο μαθητή παράνομα; Και προφανώς άπειρα άλλα αντίστοιχα παραδείγματα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Όσο πιο παράλογα και αντιφατικά είναι τα μέτρα τόσο πιο λογικό να κουράζουν. Αν πηγαίνεις το πρωί στη δουλειά με το μετρό σαν τη σαρδέλα και μετά σου λένε ότι δεν κάνει να πας στο περίπτερο μόνος σου μετά τις 6, νομίζω είναι αναμενόμενο να αγανακτήσεις και να πάψει να σε απασχολεί τι είναι νόμιμο. Όπως και όταν είσαι ας πούμε μουσικός, σου έχουν κόψει τις συναυλίες ένα χρόνο τώρα και σου απαγορεύουν και τα ιδιαίτερα αλλά βλέπεις τα κομμωτήρια και τα νυχάδικα ανοιχτά, λογικό δεν είναι να τα βροντήξεις και να πας στο μαθητή παράνομα; Και προφανώς άπειρα άλλα αντίστοιχα παραδείγματα.

Κι αυτή η φάση ότι είναι ενταξει όλη την εβδομάδα  να κινδυνεύεις στη δουλειά σου ή σε ο,τι άλλο είναι αναγκαίο/υποχρεωτικό, αλλά μετά θεωρείσαι δημόσιος κίνδυνος αν θες απλώς να χαλαρώσεις το σ/κ, σε ένα μεγάλο αστικό κέντρο με λίγους ελεύθερους ωραίους δημόσιους χώρους, κι αυτό να κρατάει για μήνες, και να φταις μόνο κ μόνο που αναπνέεις και τολμάς να θες να περάσεις καλά, είναι λογικό να εκνευρίζει τον κόσμο. Κι αυτό θα φέρνει όλο κ περισσότερες παραβιάσεις κ ιδιωτικές συναθροίσεις στα κλεφτά και δεν θα ξεμπερδέψουμε με τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κι αυτή η φάση ότι είναι ενταξει όλη την εβδομάδα  να κινδυνεύεις στη δουλειά σου ή σε ο,τι άλλο είναι αναγκαίο/υποχρεωτικό, αλλά μετά θεωρείσαι δημόσιος κίνδυνος αν θες απλώς να χαλαρώσεις το σ/κ, σε ένα μεγάλο αστικό κέντρο με λίγους ελεύθερους ωραίους δημόσιους χώρους, κι αυτό να κρατάει για μήνες, και να φταις μόνο κ μόνο που αναπνέεις και τολμάς να θες να περάσεις καλά, είναι λογικό να εκνευρίζει τον κόσμο. Κι αυτό θα φέρνει όλο κ περισσότερες παραβιάσεις κ ιδιωτικές συναθροίσεις στα κλεφτά και δεν θα ξεμπερδέψουμε με τίποτα. 


Η αλήθεια είναι ότι σε πολλές περιοχές της Αττικής η εικόνα είναι τραγική, με καταστήματα εντελώς κλειστά. Δεν ξέρω τι ποσοστό είναι αλλά και εστιατόρεια, και καφετέριες και πλέον και άσχετα μαγαζιά, μέχρι και συνοικιακό βιβλιοπωλείο ας πούμε, απλά χρεοκώπησαν. Δε συζητώ για γυμναστήρια, ωδεία, αλλά και γυμναστές και προπονητές, καθηγητές χορού, μουσικής, καλλιτεχνικών κλπ. Δεν έχω ιδέα τι τρώνε πλέον αυτοί οι άνθρωποι, εννοείται ότι όποιος βρει ευκαιρία να κάνει κάτι παράνομα το κάνει, γιατί η εναλλακτική είναι να πεθάνει της πείνας. Δεν μπορεί όλα τα μέτρα να ευνοούν μόνο τις μεγάλες αλυσίδες και όλοι οι υπόλοιποι να πάνε να πνιγούν.

Στο μεταξυ βγήκα σήμερα να πάω στο χασάπη και προσπαθώ να σκεφτώ μια λογική εξήγηση γιατί δεν μου επιτρέπεται πλέον την ίδια μέρα να πάω να πάρω ένα βιβλίο που χρειάζεται για το φροντιστήριο η κόρη μου και πρέπει να βγω δεύτερη μέρα. Ή συνήθως πήγαινα στο μπακάλικο της γειτονιάς το απόγευμα που ήταν ήσυχα, τώρα αυτό γιατί απαγοερεύεται; Ή γιατί δνε κάνει ο γιος μου να καλέσει το απόγευμα τον διπλανό του από το σχολείο, με τον οποίο όλη μέρα κάθε μέρα είναι σε απόσταση 20 πόντων; 

Η λογική του παραλόγου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Τίποτα.. Μόνο ο εμβολιασμός θα μας σώσει.Βγηκα μόνο για να βάλω βενζίνη και σε απόσταση 1.5 χιλ ειδα τον κόσμο να κανεο ψυχοθεραπεία σχηματιζόταν ουρά σε σχημα Γ με την γωνία του πεζοδρομίου στο Σκλαβενίτη,στο φαρμακείο και στο κρεοπωλείο λες και είναι Μ.Σαββατο.Ουρα και στα μικρά σουπερ μαρκετ που δεν έχουν συνήθως κοσμο.Μα το κανουν?Σημερα βρηκαν να πανε ολοι?

Έχει παντού ουρές γιατί ο κόσμος που θα πήγαινε από τις 6 έως τις 9 αναγκαστικά πήγε νωρίτερα. Το μέτρο αυτό μόνο συνωστισμο έφερε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν το λέω από την άποψη του νόμιμου ή παράνομου.

 

Δεν αρνούμαι προσκλήσεις σε σπίτια γιατί φοβάμαι το πρόστιμο (έτσι κι αλλιώς αστυνομία στην Αθήνα μόνο σε συγκεκριμένα σημεία βλέπεις, το κράτος έχει παρατήσει τελείως την περιφρούρηση των μέτρων), αρνούμαι επειδή το θεωρώ επικίνδυνο και ανεύθυνο να βρεθώ σε κλειστό χώρο χωρίς μάσκες.

 

Και ο επιχειρηματίας που καλεί τους υπαλλήλους γραφείου σε φυσική παρουσία ουδόλως παρανομεί, το Κράτος έχει αφήσει την τηλεργασια στα χαρτιά, ούτε αυτή την περιφρουρεί, αλλά η διασπορά μέσα στα γραφεία είναι μεγάλη...

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Έχει παντού ουρές γιατί ο κόσμος που θα πήγαινε από τις 6 έως τις 9 αναγκαστικά πήγε νωρίτερα. Το μέτρο αυτό μόνο συνωστισμο έφερε. 

Δηλαδή ολοι σηνερα θα ψωνίζαν?Και οι περισσότεροι νέοι.Γιατι δεν κάνουν ηλεκτρονική παραγγελεια και περιμένουν στις ουρές?Εγώ δεν το κάνω κ δεν θέλω κ να ταλαιπωρουμαι κιόλας.

Just now, Deena είπε:

Εγώ δεν το λέω από την άποψη του νόμιμου ή παράνομου.

 

Δεν αρνούμαι προσκλήσεις σε σπίτια γιατί φοβάμαι το πρόστιμο (έτσι κι αλλιώς αστυνομία στην Αθήνα μόνο σε συγκεκριμένα σημεία βλέπεις, το κράτος έχει παρατήσει τελείως την περιφρούρηση των μέτρων), αρνούμαι επειδή το θεωρώ επικίνδυνο και ανεύθυνο να βρεθώ σε κλειστό χώρο χωρίς μάσκες.

 

Και ο επιχειρηματίας που καλεί τους υπαλλήλους γραφείου σε φυσική παρουσία ουδόλως παρανομεί, το Κράτος έχει αφήσει την τηλεργασια στα χαρτιά, ούτε αυτή την περιφρουρεί, αλλά η διασπορά μέσα στα γραφεία είναι μεγάλη...

Συμφωνώ απόλυτα.Δεν υπάρχει ατομική ευθύνη.Ισως μονο τα μέσα μεταφοράς για κάποιους ειναι ανωτερα βία.Δεν μπορούν να κάνουν διαφορετικά.Και το σχολειο πουωπρεπει να πανε τα παιδια 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα μέτρα προφανώς είναι για να μην γίνονται ιδιωτικές συναθροίσεις κ να μην μαζεύονται παρέες έξω σε στιλ χαβαλέ. Που είναι όντως ανεύθυνα πράγματα. Το θέμα είναι ότι με την απαγόρευση τους πρώτον δημιουργείται συνωστισμός άλλες ώρες κ δευτερον δυσκολεύονται κ περιορίζονται ακόμα περισσότερο αυτοί που είναι ούτως ή άλλως περιορισμένοι λογω οικονομικών ή ωραρίου εργασίας ή λόγω προσοχής. Οπότε τελικά ποιο είναι το αποτέλεσμα; αυτός που θέλει να κάνει το επικίνδυνο, απλώς θα βρει άλλη ώρα να το κάνει κ μέλλον σε χειρότερες συνθηκες. Κι αυτός που είναι κλεισμένος, θα παραμείνει κλεισμένος. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Δηλαδή ολοι σηνερα θα ψωνίζαν?Και οι περισσότεροι νέοι.Γιατι δεν κάνουν ηλεκτρονική παραγγελεια και περιμένουν στις ουρές?Εγώ δεν το κάνω κ δεν θέλω κ να ταλαιπωρουμαι κιόλας.

Συμφωνώ απόλυτα.Δεν υπάρχει ατομική ευθύνη.Ισως μονο τα μέσα μεταφοράς για κάποιους ειναι ανωτερα βία.Δεν μπορούν να κάνουν διαφορετικά.Και το σχολειο πουωπρεπει να πανε τα παιδια 

Δεν μπορείς να κάνεις ηλεκτρονική παραγγελία για κάτι που σου λείπει και το θέλεις άμεσα πχ ένα μπουκάλι γάλα ή λίγο σελινο που σου λείπει για το φαΐ που μαγειρευεις. Επίσης γενικά οι ηλεκτρονικες παραγγελίες αργούν πολύ και χρειάζεται μινιμουμ ποσο. Σήμερα μπορεί να βγήκε λιγότερος κόσμος και όμως να φαίνεται σαν να βγήκε περισσοτερος λόγω του μειωμένο ωραρίου. Εγώ δεν πήγα σούπερ μάρκετ όπως προγράμματιζα ακριβώς για να αποφύγω τον αναμενόμενο συνωστισμο και έδωσα στο παιδί γάλα μακράς διάρκειας που πουλάει ο ψιλικατζης από κάτω. Και γιαούρτι επίσης της πλάκας γιατί αυτό βρήκα από κάτω. Και μας λείπουν πολλά πράγματα για το σαββατοκύριακο. Εξήγησε κανεις πού θα εξυπηρέτησει αυτό το μέτρο? Όχι όπως και για κανένα άλλο δεν δόθηκε εξήγηση λες και είμαστε αγελη που απλώς οφείλουμε να υπακουμε χωρίς να αναρωτιομαστε και να καταλαβαινουμε. Βγήκε υπουργός σήμερα και είπε "κομμένο το takeaway από σήμερα" λες και απευθύνεται στο σκύλο του ή βάζει τιμωρία το παιδί του. Και όχι πάντως σε πολίτες. Τον Μάρτιο πάντως δεν υπήρχαν τέτοιοι περιορισμοί και αναρωτιέμαι γιατί όλοι αναφέρονται στο lockdown Μαρτίου ως "σκληρό". Επίσης κλεισαν τις λαϊκές τα σκ έτσι για να μαζευεται ακόμα περισσότερος κόσμος στα σουπερμάρκετ που δεν θα πήγαινε αλλιώς για ντομάτες και αγγούρια. Τις λαϊκές που είναι σε εξωτερικό χώρο! Με αποτέλεσμα να πηγαίνει ακόμα περισσότερος κόσμος να ψωνίζει σε εσωτερικό χώρο. Γενικά τα μέτρα δεν βγάζουν νόημα από όπου και αν το δεις. Στο λοκνταουν του Μαρτίου τα σούπερ μάρκετ λειτουργούσαν με διευρυμενο ωράριο ακριβώς για να αποφευχθεί ο συνωστισμος. Αυτό ναι βγάζει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Δεν μπορείς να κάνεις ηλεκτρονική παραγγελία για κάτι που σου λείπει και το θέλεις άμεσα πχ ένα μπουκάλι γάλα ή λίγο σελινο που σου λείπει για το φαΐ που μαγειρευεις. Επίσης γενικά οι ηλεκτρονικες παραγγελίες αργούν πολύ και χρειάζεται μινιμουμ ποσο. Σήμερα μπορεί να βγήκε λιγότερος κόσμος και όμως να φαίνεται σαν να βγήκε περισσοτερος λόγω του μειωμένο ωραρίου. Εγώ δεν πήγα σούπερ μάρκετ όπως προγράμματιζα ακριβώς για να αποφύγω τον αναμενόμενο συνωστισμο και έδωσα στο παιδί γάλα μακράς διάρκειας που πουλάει ο ψιλικατζης από κάτω. Και γιαούρτι επίσης της πλάκας γιατί αυτό βρήκα από κάτω. Και μας λείπουν πολλά πράγματα για το σαββατοκύριακο. Εξήγησε κανεις πού θα εξυπηρέτησει αυτό το μέτρο? Όχι όπως και για κανένα άλλο δεν δόθηκε εξήγηση λες και είμαστε αγελη που απλώς οφείλουμε να υπακουμε χωρίς να αναρωτιομαστε και να καταλαβαινουμε. Βγήκε υπουργός σήμερα και είπε "κομμένο το takeaway από σήμερα" λες και απευθύνεται στο σκύλο του ή βάζει τιμωρία το παιδί του. Και όχι πάντως σε πολίτες. Τον Μάρτιο πάντως δεν υπήρχαν τέτοιοι περιορισμοί και αναρωτιέμαι γιατί όλοι αναφέρονται στο lockdown Μαρτίου ως "σκληρό". Επίσης κλεισαν τις λαϊκές τα σκ έτσι για να μαζευεται ακόμα περισσότερος κόσμος στα σουπερμάρκετ που δεν θα πήγαινε αλλιώς για ντομάτες και αγγούρια. Τις λαϊκές που είναι σε εξωτερικό χώρο! Με αποτέλεσμα να πηγαίνει ακόμα περισσότερος κόσμος να ψωνίζει σε εσωτερικό χώρο. Γενικά τα μέτρα δεν βγάζουν νόημα από όπου και αν το δεις. Στο λοκνταουν του Μαρτίου τα σούπερ μάρκετ λειτουργούσαν με διευρυμενο ωράριο ακριβώς για να αποφευχθεί ο συνωστισμος. Αυτό ναι βγάζει νόημα.

Πετάγεσαι σερενάτα κοντινό μπακαλικο για τα επείγοντα.Καιβοχι δεν αργουν οι παραγγελίες.Γινονται πολλες φορες κβαυθημερον.πεμπτη βραδυ παραγγειλαμε σκλαβενιτη μέσω e food και Παρασκευή πρωί στις έντεκα ηρθαν.Υπαρχει κοσμος που βολτάρει στο σούπερ μάρκετ. Απο αυτο κινδυνεύουμε πραγματικά.

Just now, maripoz είπε:

Δεν μπορείς να κάνεις ηλεκτρονική παραγγελία για κάτι που σου λείπει και το θέλεις άμεσα πχ ένα μπουκάλι γάλα ή λίγο σελινο που σου λείπει για το φαΐ που μαγειρευεις. Επίσης γενικά οι ηλεκτρονικες παραγγελίες αργούν πολύ και χρειάζεται μινιμουμ ποσο. Σήμερα μπορεί να βγήκε λιγότερος κόσμος και όμως να φαίνεται σαν να βγήκε περισσοτερος λόγω του μειωμένο ωραρίου. Εγώ δεν πήγα σούπερ μάρκετ όπως προγράμματιζα ακριβώς για να αποφύγω τον αναμενόμενο συνωστισμο και έδωσα στο παιδί γάλα μακράς διάρκειας που πουλάει ο ψιλικατζης από κάτω. Και γιαούρτι επίσης της πλάκας γιατί αυτό βρήκα από κάτω. Και μας λείπουν πολλά πράγματα για το σαββατοκύριακο. Εξήγησε κανεις πού θα εξυπηρέτησει αυτό το μέτρο? Όχι όπως και για κανένα άλλο δεν δόθηκε εξήγηση λες και είμαστε αγελη που απλώς οφείλουμε να υπακουμε χωρίς να αναρωτιομαστε και να καταλαβαινουμε. Βγήκε υπουργός σήμερα και είπε "κομμένο το takeaway από σήμερα" λες και απευθύνεται στο σκύλο του ή βάζει τιμωρία το παιδί του. Και όχι πάντως σε πολίτες. Τον Μάρτιο πάντως δεν υπήρχαν τέτοιοι περιορισμοί και αναρωτιέμαι γιατί όλοι αναφέρονται στο lockdown Μαρτίου ως "σκληρό". Επίσης κλεισαν τις λαϊκές τα σκ έτσι για να μαζευεται ακόμα περισσότερος κόσμος στα σουπερμάρκετ που δεν θα πήγαινε αλλιώς για ντομάτες και αγγούρια. Τις λαϊκές που είναι σε εξωτερικό χώρο! Με αποτέλεσμα να πηγαίνει ακόμα περισσότερος κόσμος να ψωνίζει σε εσωτερικό χώρο. Γενικά τα μέτρα δεν βγάζουν νόημα από όπου και αν το δεις. Στο λοκνταουν του Μαρτίου τα σούπερ μάρκετ λειτουργούσαν με διευρυμενο ωράριο ακριβώς για να αποφευχθεί ο συνωστισμος. Αυτό ναι βγάζει νόημα.

Οι λαϊκές θα έπρεπε ισως να είναι ανοιχτες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό για τη βόλτα στο σ/μ το έχω ακούσει από υπαλλήλους, για εμάς εδω όμως που πραγματικά υπάρχει αργόσχολος κόσμος τον χειμώνα. 

 

Για σήμερα όμως, από τη στιγμή που ανακοινώθηκε χτες, είναι αναμενόμενο να τρέξει ο κόσμος. 

 

Γενικα πάντως για τα κούριερ κ τις ηλεκτρονικές αγορές έχω πολλές φορές αναρωτηθεί, ποια είναι η επίπτωση τους στα κρούσματα. Με τόση πίεση χρόνου φαντάζομαι ότι στις αποθήκες κ των eshop κ των κούριερ δεν θα είναι εξ των πραγμάτων εφικτό να τηρούνται μέτρα, κ φυσικά ειναο κ αυτό το πέρα δώθε για τη διανομή, που μπαίνουν σε τόσα σπίτια κλπ. Ώρες ώρες σκέφτομαι αν από αυτά έχει γίνει μεγαλύτερη ζημια απ ο,το αν ήταν ανοιχτό το λιανεμπόριο, πλην εμπορικών κέντρων κ πολύ ορόφων καταστημάτων. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Πετάγεσαι σερενάτα κοντινό μπακαλικο για τα επείγοντα.Καιβοχι δεν αργουν οι παραγγελίες.Γινονται πολλες φορες κβαυθημερον.πεμπτη βραδυ παραγγειλαμε σκλαβενιτη μέσω e food και Παρασκευή πρωί στις έντεκα ηρθαν.Υπαρχει κοσμος που βολτάρει στο σούπερ μάρκετ. Απο αυτο κινδυνεύουμε πραγματικά.

Οι λαϊκές θα έπρεπε ισως να είναι ανοιχτες

Σερενάτα?:grin:που την θυμηθηκε ο κορρεκτορας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Σερενάτα?:grin:που την θυμηθηκε ο κορρεκτορας.

Στο κοντινό μπακαλικο είχε ακόμα μεγαλύτερες ουρές και παντελη έλλειψη προϊόντων, σπευσαν όλοι εκεί. Όσο για τον τρόπο μετάδοσης υπάρχει λίστα του IDSA για τον κίνδυνο μετάδοσης. Το σουπερμάρκετ είναι χαμηλά στη λίστα γιατί για να γίνει μετάδοση πρέπει να είσαι αρκετά λεπτά κοντά στον άλλον ενώ στο σουπερμάρκετ δεν συμβαίνει αυτό, κινείσαι συνέχεια. Βάλε IDSA covid risk να την δεις. Αντίθετα κομμωτήρια, σχολεία και φυσικά γραφείο είναι ψηλότερα ως προς το ρίσκο γιατί είσαι συνεχώς σε κοντινή απόσταση με τον αλλον. Σερενατα καλέ δεν είναι μόνο η γκοφρετα είναι το μουσικό κομμάτι ως πρώτη έννοια, ο κορρεκτορας σου είναι καλλιτεχνική φυση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Έχει παντού ουρές γιατί ο κόσμος που θα πήγαινε από τις 6 έως τις 9 αναγκαστικά πήγε νωρίτερα. Το μέτρο αυτό μόνο συνωστισμο έφερε. 

Συμφωνώ. Εντελώς γελοίο μέτρο. Πήγα 5.15 στο ζαχαροπλαστείο να πάρω κάνα γλυκό και κουλουράκια και έκλεινε εκείνη την ώρα και δεν με άφησε.. ξενέρωσα απίστευτα. Εγώ πάντως που και πριν τη καραντίνα ψώνιζα τα πάντα online  (ρούχα για μένα και τον μικρό, παπούτσια, τσάντες, καλλυντικά , εσώρουχα κτλ), το σούπερ μάρκετ δεν με βολεύει on line. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Σερενάτα?:grin:που την θυμηθηκε ο κορρεκτορας.

Εγώ κόλλησα και με το κορυφαίο πραγματικά

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Βγηκα μόνο για να βάλω βενζίνη και σε απόσταση 1.5 χιλ ειδα τον κόσμο να κανεο ψυχοθεραπεία σχηματιζόταν ουρά σε σχημα Γ με την γωνία του πεζοδρομίου στο Σκλαβενίτη,στο φαρμακείο και στο κρεοπωλείο λες και είναι Μ.Σαββατο.

:D

Αλήθεια σου το λέω (πιεζόμαστε όλοι πολύ τέτοιες ώρες) να εισαι καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Στο κοντινό μπακαλικο είχε ακόμα μεγαλύτερες ουρές και παντελη έλλειψη προϊόντων, σπευσαν όλοι εκεί. Όσο για τον τρόπο μετάδοσης υπάρχει λίστα του IDSA για τον κίνδυνο μετάδοσης. Το σουπερμάρκετ είναι χαμηλά στη λίστα γιατί για να γίνει μετάδοση πρέπει να είσαι αρκετά λεπτά κοντά στον άλλον ενώ στο σουπερμάρκετ δεν συμβαίνει αυτό, κινείσαι συνέχεια. Βάλε IDSA covid risk να την δεις. Αντίθετα κομμωτήρια, σχολεία και φυσικά γραφείο είναι ψηλότερα ως προς το ρίσκο γιατί είσαι συνεχώς σε κοντινή απόσταση με τον αλλον. Σερενατα καλέ δεν είναι μόνο η γκοφρετα είναι το μουσικό κομμάτι ως πρώτη έννοια, ο κορρεκτορας σου είναι καλλιτεχνική φυση.

Εγω το μυαλό μου στο φαι.

Στο σούπερ μάρκετ παντως πολλοι σου κολλάνε θες δε θες.Στο Βελγιο από τον Σεπτέμβρη εχουν βαλει ανώτερο όριο τα είκοσι λεπτά.Τωρα πως ελέγχεται αυτο δεν ξερω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Εγω το μυαλό μου στο φαι.

Στο σούπερ μάρκετ παντως πολλοι σου κολλάνε θες δε θες.Στο Βελγιο από τον Σεπτέμβρη εχουν βαλει ανώτερο όριο τα είκοσι λεπτά.Τωρα πως ελέγχεται αυτο δεν ξερω. 

Και να σου κολλάνε (μου έχει συμβεί τρομερά σπαστικό) δεν φτάνει ο χρόνος για να σου το μεταδώσουν ειδικά αν φοράνε μάσκα. Θέλει περίπου 15 λεπτά λέει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό για τη βόλτα στο σ/μ το έχω ακούσει από υπαλλήλους, για εμάς εδω όμως που πραγματικά υπάρχει αργόσχολος κόσμος τον χειμώνα. 

 

Για σήμερα όμως, από τη στιγμή που ανακοινώθηκε χτες, είναι αναμενόμενο να τρέξει ο κόσμος. 

 

Γενικα πάντως για τα κούριερ κ τις ηλεκτρονικές αγορές έχω πολλές φορές αναρωτηθεί, ποια είναι η επίπτωση τους στα κρούσματα. Με τόση πίεση χρόνου φαντάζομαι ότι στις αποθήκες κ των eshop κ των κούριερ δεν θα είναι εξ των πραγμάτων εφικτό να τηρούνται μέτρα, κ φυσικά ειναο κ αυτό το πέρα δώθε για τη διανομή, που μπαίνουν σε τόσα σπίτια κλπ. Ώρες ώρες σκέφτομαι αν από αυτά έχει γίνει μεγαλύτερη ζημια απ ο,το αν ήταν ανοιχτό το λιανεμπόριο, πλην εμπορικών κέντρων κ πολύ ορόφων καταστημάτων. 

 

Υπήρχε ένα άρθρο προ λίγων ημερών σε επιστημονικο περιοδικό, για το ότι ο ιός ελάχιστα ως καθόλου μεταδίδεται από αντικείμενα, και ότι έχουνε ξοδευτεί δισεκατομμύρια για απολυμάνσεις που δεν υπήρχε κανείς λόγος να γίνουν, ενώ αν είχε γίνει επένδυση σε συστήματα εξαερισμού θα ήταν πολύ καλύτερα. Το οποίο το έλεγαν και αρκετοί γιατροί από την αρχή ότι είναι παλαβά πράγματα οι απολυμάνσεις στις καρέκλες και τα πακέτα, και μάλλον δικαιώνονται. Δε θυμάμαι πού το είδα αλλά ήταν μελέτη σε αμερικάνικο περιοδικό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Και να σου κολλάνε (μου έχει συμβεί τρομερά σπαστικό) δεν φτάνει ο χρόνος για να σου το μεταδώσουν ειδικά αν φοράνε μάσκα. Θέλει περίπου 15 λεπτά λέει.

Γι αυτο οι άλλοι όρισαν το 20λεπτο

Just now, samsympan είπε:

Εγώ κόλλησα και με το κορυφαίο πραγματικά

:D

Αλήθεια σου το λέω (πιεζόμαστε όλοι πολύ τέτοιες ώρες) να εισαι καλά!!!

Χτες έγραφα σε μια φιλη κατι για τον Τσιοδρα και ο κορρεκτορας εγραψε"ο Τσιπουρας"

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Υπήρχε ένα άρθρο προ λίγων ημερών σε επιστημονικο περιοδικό, για το ότι ο ιός ελάχιστα ως καθόλου μεταδίδεται από αντικείμενα, και ότι έχουνε ξοδευτεί δισεκατομμύρια για απολυμάνσεις που δεν υπήρχε κανείς λόγος να γίνουν, ενώ αν είχε γίνει επένδυση σε συστήματα εξαερισμού θα ήταν πολύ καλύτερα. Το οποίο το έλεγαν και αρκετοί γιατροί από την αρχή ότι είναι παλαβά πράγματα οι απολυμάνσεις στις καρέκλες και τα πακέτα, και μάλλον δικαιώνονται. Δε θυμάμαι πού το είδα αλλά ήταν μελέτη σε αμερικάνικο περιοδικό.

ναι από πολύ νωρις ήταν γνωστό αυτό στους επιστήμονες εκτός από την δική μας επιτροπή μάλλον που με εντολή της απολυμαιναν τα σχολεία δεν ξέρω και εγώ πόσες φορές την ημέρα. Και τεραστια δαπάνη χωρίς λόγο και δεν ξέρω γω και πόσο χημικό φάγαμε χωρίς κανένα λόγο 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...