Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Μέχρι σήμερα το μεσημέρι έλεγα ότι αύριο τα κλεινουν όλα.Ακουσα οτι ο Συψας βγηκε το μεσημέρι και ειπε ουσιαστικά ότι τα  πραγματα είναι άσχημα και πρέπει να κλείσουμε.Νωριτερα βγηκε η Πάγωνη και ειπε οτι δεν παμε για λοκνταουν.Τα κρουσματα σημερα ειναι χαμηλά.Προχθες τετραψήφια.Το θέατρο του παραλόγου.

Το μόνο λογικο ισως είναι να κλεισουν από τα δημοτικά και κάτω για να σταματήσει η κινητικότητα.

Πού τα είδες καλέ τα χαμηλά; Πάλι τετραψήφια δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Πεντακόσια κάτι δεν είναι?

Οχι.χιλια κατι στο σύνολο.για την Αττική πεντακόσια κατι.Αλλα σημερα εμφανίζονται κουλ.Δεν υπαρχει λογος αυστηροποιησης των μέτρων ειπε ο χαρδαλιας

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω τηλεόραση κ τωρα το βραδυ διαβάζω τα νέα.Αληθευει ότι η Θεσσαλονίκη παει για λοκνταουν? Για την Πάτρα αναμενόμενο.Εμεις εδω γράφουν ότι παραμένουμε στα ιδια αλλα οτιβθα έχουμε απαγόρευση κυκλοφορίας από τις έξι το σκ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω πως αυτό που ζούμε δεν θα τελειώσει σύντομα! Δεν ανοίγω τηλεόραση, δεν ακούω ειδήσεις παρά μονο στο νετ τις τελικές τους ανακοινώσεις και αυτό γιατί με κούρασε πολυ το θέατρο του παραλόγου που παίζουν!! Την μία λένε το ένα την άλλη το άλλο, είμαστε που είμαστε όλοι κουρασμένοι και πιεσμένοι, με αυτή την τακτική μας δημιουργούν μεγαλύτερη ανασφάλεια.

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Νομίζω πως αυτό που ζούμε δεν θα τελειώσει σύντομα! Δεν ανοίγω τηλεόραση, δεν ακούω ειδήσεις παρά μονο στο νετ τις τελικές τους ανακοινώσεις και αυτό γιατί με κούρασε πολυ το θέατρο του παραλόγου που παίζουν!! Την μία λένε το ένα την άλλη το άλλο, είμαστε που είμαστε όλοι κουρασμένοι και πιεσμένοι, με αυτή την τακτική μας δημιουργούν μεγαλύτερη ανασφάλεια.

 

Όλο και περισσότερο τις τελευταίες ημέρες ακούω για ιωσεις.Σε σχολειο ιδιωτικο των νοτιων προαστίων υπαρχει επιδημία γαστρεντεριτιδας στο νηπιαγωγειο.Επισης πολλά κοντινά μου σχολεια εχουν κρουσματα κ έκλεισαν τμήματα.Διαβασα και οτι 20 παιδια νοσηλεύονται στο παίδων.Εχω την αίσθηση από αυτά που διαβάζω ότι όντως τα παιδιά τωρα πλήττονται περισσοτερο.

Εσεις τι ακούτε?Υπάρχουν παιδια άρρωστα στα σχολεία σας?Σε εμας δεν ακούστηκε κατι.

Link to comment
Share on other sites

Σε μας έναν μήνα τώρα τίποτα από κρούσματα.


Τα δικά μου δε, ούτε μισή μιξα, πρωτάκουστο για την εποχή. Πέρυσι τέτοιες μέρες ακριβώς ήμασταν οι 3 από τους 4 με Η1/Ν1, όλες τις χρονιές μετά τις διακοπές όλο και κάτι εμφάνιζαν.

 

Γαστρεντεριτιδα, κοξάκι, οστρακιά....όλα στάνταρ μετά τις χριστουγεννιάτικες διακοπές μας έβρισκαν, πιθανότατα από παιδότοπους, χριστουγεννιάτικα πάρκα, συγκεντρώσεις σε σπίτια κλπ.


Οι περισσότεροι συμμαθητές μας πάντως βλέπονται σε σπίτια, έχω αρνηθεί πολλές προτάσεις και έχω απογοητευθεί πλήρως! 
 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Όλο και περισσότερο τις τελευταίες ημέρες ακούω για ιωσεις.Σε σχολειο ιδιωτικο των νοτιων προαστίων υπαρχει επιδημία γαστρεντεριτιδας στο νηπιαγωγειο.Επισης πολλά κοντινά μου σχολεια εχουν κρουσματα κ έκλεισαν τμήματα.Διαβασα και οτι 20 παιδια νοσηλεύονται στο παίδων.Εχω την αίσθηση από αυτά που διαβάζω ότι όντως τα παιδιά τωρα πλήττονται περισσοτερο.

Εσεις τι ακούτε?Υπάρχουν παιδια άρρωστα στα σχολεία σας?Σε εμας δεν ακούστηκε κατι.

Εγω απο δυο δημοτικα κ ενα νηπιαγωγειο που ξερω δεν υπαρχει ουτε ενα κρουσμα προς το παρον. Κ τρια παιδακια τριτη δημοτικου που γνωριζω φετος δεν αρρωστησαν . 

Just now, Deena είπε:

Σε μας έναν μήνα τώρα τίποτα από κρούσματα.


Τα δικά μου δε, ούτε μισή μιξα, πρωτάκουστο για την εποχή. Πέρυσι τέτοιες μέρες ακριβώς ήμασταν οι 3 από τους 4 με Η1/Ν1, όλες τις χρονιές μετά τις διακοπές όλο και κάτι εμφάνιζαν.

 

Γαστρεντεριτιδα, κοξάκι, οστρακιά....όλα στάνταρ μετά τις χριστουγεννιάτικες διακοπές μας έβρισκαν, πιθανότατα από παιδότοπους, χριστουγεννιάτικα πάρκα, συγκεντρώσεις σε σπίτια κλπ.


Οι περισσότεροι συμμαθητές μας πάντως βλέπονται σε σπίτια, έχω αρνηθεί πολλές προτάσεις και έχω απογοητευθεί πλήρως! 
 

 

Πω πω κ εμεις τετοιες μερες ακριβως περσι νοσηλευομασταν με Η1Ν1... Θυμαμαι που ακουγαμε απο μακρια για κορονοιο κ φοβομασταν επειδη ειμασταν νοσοκομειο μην ερθει κ αθηνα νομιζω ειχε ενα κρουσμα θεσσαλονικη ..  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Σε μας έναν μήνα τώρα τίποτα από κρούσματα.


Τα δικά μου δε, ούτε μισή μιξα, πρωτάκουστο για την εποχή. Πέρυσι τέτοιες μέρες ακριβώς ήμασταν οι 3 από τους 4 με Η1/Ν1, όλες τις χρονιές μετά τις διακοπές όλο και κάτι εμφάνιζαν.

 

Γαστρεντεριτιδα, κοξάκι, οστρακιά....όλα στάνταρ μετά τις χριστουγεννιάτικες διακοπές μας έβρισκαν, πιθανότατα από παιδότοπους, χριστουγεννιάτικα πάρκα, συγκεντρώσεις σε σπίτια κλπ.


Οι περισσότεροι συμμαθητές μας πάντως βλέπονται σε σπίτια, έχω αρνηθεί πολλές προτάσεις και έχω απογοητευθεί πλήρως! 
 

 

Κι εγω καθε χρονο παρατηρούσα έξαρση από την πρωτη εβδομάδα του Γενάρη.

Νομιζω οτι εχουν δίκιο οτι τα σχολεια αύξησαν την κινητικότητα.

Κανουν οντως πηγαδάκια οι γονεις και μετά το σχολειο μαζεύονται στις πλατείες.Ακομη κνεγωωαυξησα την κινητικότητα μου για ψώνια.πηγαονω ομως όταν αφηνω το παιδί στο σχολειο που δεν έχει καθόλου κίνηση και φορώντας μασκα Ν95.Οντως χρειαζόμουν κάποια πραγματα αλλα πηρα και κάποια που δεν ήταν πρώτης ανάγκης.Παιχνιδια και βιβλια δηλαδή για την επερχόμενη καραντινα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα από το περασμένο Σάββατο και για 4 μέρες, ήταν με μύξες, δέκατα και λίγο βήχα τη νύχτα  λόγω μύξας. Εννοείται πως οι μύξες δεν έχουν φύγει τελείως. Μας παίρνει πάντα 10 μέρες με 2 εβδομάδες. Επίσης μερικές μέρες πριν από τον δικό μου, ένας συμμαθητής του αρρώστησε με συμπτώματα γαστρεντερίτιδας. έκανε τεστ και ήταν αρνητικό. Σε μας που δεν φοράνε μάσκες, είναι πιο δύσκολα τα πράγματα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Σε μας που δεν φοράνε μάσκες, είναι πιο δύσκολα τα πράγματα. 

Από τότε που επέβαλαν τη μάσκα κ έξω, η μάσκα στα σχολεία έχει γίνει μέρος του προβλήματος κ όχι λύση. Προηγουμένως, την έβγαζαν στο διάλειμμα, δεν την αποθήκευαν όλοι σωστά βέβαια κ επθσης πήγαιναν κ στις τουαλέτες χωρίς, αλλά ήταν πολύ καλύτερα από το τωρινό χάλι που τη φορούν υποτίθεται συνεχώς για καλύτερα. Την ανεβοκατεβάζουν διαρκώς για να φάνε, να πιουν νερό, να τρέξουν, φυσικά χωρίς πλύσιμο χεριών, πραγματικά είναι εστία μόλυνσης πλέον κ όχι μέσο προστασίας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εμένα από το περασμένο Σάββατο και για 4 μέρες, ήταν με μύξες, δέκατα και λίγο βήχα τη νύχτα  λόγω μύξας. Εννοείται πως οι μύξες δεν έχουν φύγει τελείως. Μας παίρνει πάντα 10 μέρες με 2 εβδομάδες. Επίσης μερικές μέρες πριν από τον δικό μου, ένας συμμαθητής του αρρώστησε με συμπτώματα γαστρεντερίτιδας. έκανε τεστ και ήταν αρνητικό. Σε μας που δεν φοράνε μάσκες, είναι πιο δύσκολα τα πράγματα. 

Υπάρχει ιωση γαστρεντεριτιδας.

Η μάσκα στη δικη μας την περίπτωση μονο προστασία δίνει.Τους την αλλάζουν πολυ συχνά και τα έχουν εκπαιδευσει και πολυ συχνα.Επισης πλένουν πολυ συχνα καιβπολυ καλά τα χέρια τους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Από τότε που επέβαλαν τη μάσκα κ έξω, η μάσκα στα σχολεία έχει γίνει μέρος του προβλήματος κ όχι λύση. Προηγουμένως, την έβγαζαν στο διάλειμμα, δεν την αποθήκευαν όλοι σωστά βέβαια κ επθσης πήγαιναν κ στις τουαλέτες χωρίς, αλλά ήταν πολύ καλύτερα από το τωρινό χάλι που τη φορούν υποτίθεται συνεχώς για καλύτερα. Την ανεβοκατεβάζουν διαρκώς για να φάνε, να πιουν νερό, να τρέξουν, φυσικά χωρίς πλύσιμο χεριών, πραγματικά είναι εστία μόλυνσης πλέον κ όχι μέσο προστασίας.

 

Μα καλά, όλη μέρα την ίδια φοράνε; Σε εμάς και Δημοτικό και Γυμνάσιο, έχουν ισχυρή σύσταση να αλλάζουν συχνά και από όσο μου λένε τα παιδιά, οι περισσότεροι έχουν 2-3 μάσκες μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Από τότε που επέβαλαν τη μάσκα κ έξω, η μάσκα στα σχολεία έχει γίνει μέρος του προβλήματος κ όχι λύση. Προηγουμένως, την έβγαζαν στο διάλειμμα, δεν την αποθήκευαν όλοι σωστά βέβαια κ επθσης πήγαιναν κ στις τουαλέτες χωρίς, αλλά ήταν πολύ καλύτερα από το τωρινό χάλι που τη φορούν υποτίθεται συνεχώς για καλύτερα. Την ανεβοκατεβάζουν διαρκώς για να φάνε, να πιουν νερό, να τρέξουν, φυσικά χωρίς πλύσιμο χεριών, πραγματικά είναι εστία μόλυνσης πλέον κ όχι μέσο προστασίας.


Εκ του αποτελέσματος δεν μπορώ να συμφωνήσω, έχοντας την εμπειρία των προηγούμενων χρόνων και το πως κολλούσαν το ένα από το άλλο τέτοια εποχή. Ή ακόμα και στις αρχές του έτους, το ότι βγάλαμε 2 μήνες χωρίς στην ουσία να αρρωστήσουν καθόλου δεν έχει ξαναγίνει ποτέ.

 

Ισχυει σε όλα τα παιδάκια που ξέρω, εξαίρεση αποτέλεσαν τα παιδιά που δεν είχαν ξαναπάει σχολείο, τα οποία εννοείται ότι κολλάνε πιο εύκολα.

 

Η λάθος χρήση της μάσκας θέτει σε κίνδυνο αυτόν που την φοράει, δεν νομίζω όμως ότι επιβαρύνει την μεταδοτικότητα.

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Μα καλά, όλη μέρα την ίδια φοράνε; Σε εμάς και Δημοτικό και Γυμνάσιο, έχουν ισχυρή σύσταση να αλλάζουν συχνά και από όσο μου λένε τα παιδιά, οι περισσότεροι έχουν 2-3 μάσκες μαζί τους.

Και τα δικά μου χαλάνε 4 την ημερα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Μα καλά, όλη μέρα την ίδια φοράνε; Σε εμάς και Δημοτικό και Γυμνάσιο, έχουν ισχυρή σύσταση να αλλάζουν συχνά και από όσο μου λένε τα παιδιά, οι περισσότεροι έχουν 2-3 μάσκες μαζί τους.

Για παραπάνω από τους μισούς πιστεύω ότι τη φοράνε για μέρες, εκτός αν την πλένουν στο χέρι κάθε απόγευμα. Οι συστάσεις υπάρχουν κ γίνονται συνεχώς, αλλά δεν συγκινείται κανεις. Δεν ξέρω αν θα συμπεριφέρονταν έτσι αν ήμασταν σε μέρος σε κρούσματα, υπάρχει σίγουρα η ψεύτικη ασφάλεια ότι δεν έχουμε κρούσματα- πράγμα που εξηγεί γιατί η Μύκονος κ η Σαντορίνη έγιναν κατακοκκινες. 

 

Just now, Deena είπε:

Η λάθος χρήση της μάσκας θέτει σε κίνδυνο αυτόν που την φοράει, δεν νομίζω όμως ότι επιβαρύνει την μεταδοτικότητα.

Αυτή τη στιγμή η μάσκα στα σχολεία πιστεύω ότι προστατεύει μόνο τους καθηγητές και ελάχιστους μαθητες που τη χρησιμοποιούν σωστά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Για παραπάνω από τους μισούς πιστεύω ότι τη φοράνε για μέρες, εκτός αν την πλένουν στο χέρι κάθε απόγευμα. Οι συστάσεις υπάρχουν κ γίνονται συνεχώς, αλλά δεν συγκινείται κανεις. Δεν ξέρω αν θα συμπεριφέρονταν έτσι αν ήμασταν σε μέρος σε κρούσματα, υπάρχει σίγουρα η ψεύτικη ασφάλεια ότι δεν έχουμε κρούσματα- πράγμα που εξηγεί γιατί η Μύκονος κ η Σαντορίνη έγιναν κατακοκκινες. 

 

Αυτή τη στιγμή η μάσκα στα σχολεία πιστεύω ότι προστατεύει μόνο τους καθηγητές και ελάχιστους μαθητες που τη χρησιμοποιούν σωστά. 

 

Τι να σου πω, εδώ είχαμε στο Δημοτικό διορθώσεις των μαθητών προς τους δασκάλους, για έναν καθηγητή ειδικότητας έγινε και μεγάλο θέμα ότι όλο την κατέβαζε και έγιναν διαμαρτυρίες από καταγγελίες των παιδιών. Αλλά και στο Γυμνάσιο, βλέπω αρκετή σοβαρότητα. Βέβαια ήδη από Οκτώβρη είχε η περιοχή κρούσματα και έκλεισαν τμήματα, οπότε ίσως και αυτό παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:


Εκ του αποτελέσματος δεν μπορώ να συμφωνήσω, έχοντας την εμπειρία των προηγούμενων χρόνων και το πως κολλούσαν το ένα από το άλλο τέτοια εποχή. Ή ακόμα και στις αρχές του έτους, το ότι βγάλαμε 2 μήνες χωρίς στην ουσία να αρρωστήσουν καθόλου δεν έχει ξαναγίνει ποτέ.

 

Ισχυει σε όλα τα παιδάκια που ξέρω, εξαίρεση αποτέλεσαν τα παιδιά που δεν είχαν ξαναπάει σχολείο, τα οποία εννοείται ότι κολλάνε πιο εύκολα.

 

Η λάθος χρήση της μάσκας θέτει σε κίνδυνο αυτόν που την φοράει, δεν νομίζω όμως ότι επιβαρύνει την μεταδοτικότητα.

Και τα δικά μου χαλάνε 4 την ημερα. 

Συμφωνώ.και να πω οτι και η δικια μου που πηγε για πρώτη φορά σχολειο δεν εχει αρρωστήσει καθολου.την πρώτη εβδομάδα που πηγε μονο μια μέρα με δέκατα κ καταρροη.οποτε σιγουρα προστατεύουν τα μετρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Από τότε που επέβαλαν τη μάσκα κ έξω, η μάσκα στα σχολεία έχει γίνει μέρος του προβλήματος κ όχι λύση. Προηγουμένως, την έβγαζαν στο διάλειμμα, δεν την αποθήκευαν όλοι σωστά βέβαια κ επθσης πήγαιναν κ στις τουαλέτες χωρίς, αλλά ήταν πολύ καλύτερα από το τωρινό χάλι που τη φορούν υποτίθεται συνεχώς για καλύτερα. Την ανεβοκατεβάζουν διαρκώς για να φάνε, να πιουν νερό, να τρέξουν, φυσικά χωρίς πλύσιμο χεριών, πραγματικά είναι εστία μόλυνσης πλέον κ όχι μέσο προστασίας.

Πάντως, ακόμη και ο παιδίατρος του σχολείου μας, είπε ότι η εικόνα του προνηπίου-νηπιαγωγείου όπου φοράνε μάσκα, είναι πολύ καλύτερη από του παιδικού. Βλέπω και από τον ανιψιό μου που πηγαίνει προνήπιο, μια φορά έχει αρρωστήσει, ενώ πέρσι, περισσότερο σπίτι ήταν παρά σχολείο. 

Σε μας τους κάνουν συχνά εκπαίδευση μάσκας και τη φοράνε ή στις εκδρομές, ή αν πρέπει να ενωθούν με άλλες τάξεις για κάποιο θεατρικό κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Πάντως, ακόμη και ο παιδίατρος του σχολείου μας, είπε ότι η εικόνα του προνηπίου-νηπιαγωγείου όπου φοράνε μάσκα, είναι πολύ καλύτερη από του παιδικού. Βλέπω και από τον ανιψιό μου που πηγαίνει προνήπιο, μια φορά έχει αρρωστήσει, ενώ πέρσι, περισσότερο σπίτι ήταν παρά σχολείο. 

Σε μας τους κάνουν συχνά εκπαίδευση μάσκας και τη φοράνε ή στις εκδρομές, ή αν πρέπει να ενωθούν με άλλες τάξεις για κάποιο θεατρικό κτλ. 

Που πάνε εκδρομές?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Πάντως, ακόμη και ο παιδίατρος του σχολείου μας, είπε ότι η εικόνα του προνηπίου-νηπιαγωγείου όπου φοράνε μάσκα, είναι πολύ καλύτερη από του παιδικού. Βλέπω και από τον ανιψιό μου που πηγαίνει προνήπιο, μια φορά έχει αρρωστήσει, ενώ πέρσι, περισσότερο σπίτι ήταν παρά σχολείο. 

Σε μας τους κάνουν συχνά εκπαίδευση μάσκας και τη φοράνε ή στις εκδρομές, ή αν πρέπει να ενωθούν με άλλες τάξεις για κάποιο θεατρικό κτλ. 

Μακάρι. Μπορεί απλώς εγω να εστιάζω στα αρνητικά γιατί πρέπει να ασχολούμαι και με αυτό, που αν ασχολιόμουν με αυτό στο βαθμό που πρέπει, στο σχολείο δεν θα έπρεπε να κάνω τίποτα άλλο από το να κάνω παρατηρήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Yovanna said:

Πάντως, ακόμη και ο παιδίατρος του σχολείου μας, είπε ότι η εικόνα του προνηπίου-νηπιαγωγείου όπου φοράνε μάσκα, είναι πολύ καλύτερη από του παιδικού. Βλέπω και από τον ανιψιό μου που πηγαίνει προνήπιο, μια φορά έχει αρρωστήσει, ενώ πέρσι, περισσότερο σπίτι ήταν παρά σχολείο. 

Σε μας τους κάνουν συχνά εκπαίδευση μάσκας και τη φοράνε ή στις εκδρομές, ή αν πρέπει να ενωθούν με άλλες τάξεις για κάποιο θεατρικό κτλ. 

Γενικά στον παιδικό παίζουν πολύ περισσότερες αρρώστιες. Διαχρονικά δηλαδη. Και προ κόβιντ και μετά το ίδιο θα συμβαίνει για προφανείς λόγους. Οπότε δεν είναι καμία φοβερή παρατήρηση αυτή, πάντα στα προνηπια και νήπια κυκλοφορουσαν λιγότερες αρρώστιες.  

1 hour ago, μαγιοπουλας said:

Συμφωνώ.και να πω οτι και η δικια μου που πηγε για πρώτη φορά σχολειο δεν εχει αρρωστήσει καθολου.την πρώτη εβδομάδα που πηγε μονο μια μέρα με δέκατα κ καταρροη.οποτε σιγουρα προστατεύουν τα μετρα.

Γενικά όμως λόγω του lockdown δεν κυκλοφορούν ασθένειες στην κοινότητα. Για τον κόβιντ που κυκλοφορεί μια χαρά μετάδοση υπάρχει στα σχολεία χαμός γίνεται. Η παιδίατρος μας μας είπε για άπειρα κρούσματα καθημερινά. Και φυσικά πάρα πάρα πολλά σχολεία είναι κλειστά λόγω κρουσμάτων. Δηλαδή οι μάσκες προστατεύουν από όλα τα άλλα εκτός από κόβιντ? Όχι, απλώς τα άλλα δεν κυκλοφορούν έτσι και αλλιώς λόγω λοκνταουν. Ο κόβιντ που κυκλοφορεί στην κοινότητα φυσικά και μεταδίδεται στα σχολεία. Και μάλιστα πάρα πολύ. Δείτε πόσα παιδάκια νοσηλεύονται αυτήν την εβδομάδα με κόβιντ ενώ δεν είχε καθόλου νοσηλειες τις προηγούμενες εβδομάδες. Γιατί απλούστατα η μάσκα αποτελεί μέσο προστασίας μόνο αν χρησιμοποιείται σωστά. Αλλιώς, όπως λέει και η @Έσπεροςαποτελεί μέσο μόλυνσης. Για αυτό και σε όλες τις υπόλοιπες χώρες του κόσμου δεν συστήνεται η χρήστη της πριν τα 6 τουλάχιστον και εφόσον το παιδί είναι αυστηρά επιβλεπομενο και σε θέση να κατανοήσει τους κανόνες υγιεινής. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Γενικά στον παιδικό παίζουν πολύ περισσότερες αρρώστιες. Διαχρονικά δηλαδη. Και προ κόβιντ και μετά το ίδιο θα συμβαίνει για προφανείς λόγους. Οπότε δεν είναι καμία φοβερή παρατήρηση αυτή, πάντα στα προνηπια και νήπια κυκλοφορουσαν λιγότερες αρρώστιες.

Κοιτά, ο παιδίατρος συνεργάζεται με το σχολείο αυτό πολλά χρόνια τώρα, οπότε εάν ισχύει αυτό, θα το γνωρίζει καλύτερα από όλους εμάς. Για ποιο λόγο τα τρίχρονα είναι πιο εκτεθειμένα σε αρρώστιες από τα τετράχρονα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Κοιτά, ο παιδίατρος συνεργάζεται με το σχολείο αυτό πολλά χρόνια τώρα, οπότε εάν ισχύει αυτό, θα το γνωρίζει καλύτερα από όλους εμάς. Για ποιο λόγο τα τρίχρονα είναι πιο εκτεθειμένα σε αρρώστιες από τα τετράχρονα?

Από ρο σχολειο μας ειπαν οτι ο παοδιατρος τους ειπε αυτο ακριβώς που λες.Καποιες μαμάδες μου ειπαν οτι περυσι τετοια εποχή τα παιδια τους αρρωσταιναν απανωτα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...