Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, kotsifikos said:

Αυτό δεν το καταλαβαίνει πολλής κόσμος δυστυχώς, έχουν την εντύπωση πως όλα τελειώνουν με αυτό και θα είμαστε όπως πριν με αυτό. Εγώ τον Αύγουστο έκανα γενέθλια του γιου μου με την οικογένεια μας μόνο, ούτε οι παππούδες του δεν ήταν, κανείς φίλος του, μόνο τα ξαδέρφια του με τα οποία κάναμε διακοπές στο ίδιο σπίτι,  και υπήρξαν άτομα που με παρεξήγησαν γιατί δεν έκανα πάρτυ με 50 άτομα και δεν τους κάλεσα

Μια από τα ίδια και εμείς τον Νοέμβριο! 4 άτομα είμασταν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Εμεις καναμε "παρτυ" τελη Σεπτεμβρη αν θυμαμαι καλα, με 4 ατομα σε ανοιχτο χωρο. Και εχω τωρα και τον γιο μου σε φαση γιατι δεν τον ειχα αφησει να κανει κανονικο παρτυ, και ειμαι περιεργη και ολοι οι αλλοι διασκεδαζουν!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Εμεις καναμε "παρτυ" τελη Σεπτεμβρη αν θυμαμαι καλα, με 4 ατομα σε ανοιχτο χωρο. Και εχω τωρα και τον γιο μου σε φαση γιατι δεν τον ειχα αφησει να κανει κανονικο παρτυ, και ειμαι περιεργη και ολοι οι αλλοι διασκεδαζουν!

 

Αναμενόμενο δυστυχως

Link to comment
Share on other sites

A να πω και το άλλο το απίθανο που ακουσα μέσα στις γιορτές να γελάσετε: συναντάμε στο δρόμο γνωστούς με μεγάλο παιδί, πιάνουμε κουβέντα και μας λένε "πάμε να ετοιμαστούμε για ρεβεγιόν, εσείς;" Λέω εγώ ότι φέτος δε θα κάνουμε κάτι και γυρνάει το παιδί τους (12-13) και μας τη λέει κιόλας "μα καλά, φίλους δεν έχετε να καλέσετε;" :shock:

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Δεν νομιζω οτι το click away αυκησε τα κρουσματα.οι συνάθροιση γενικοτερα και κυρίως εντός ευθύνονται.Αλλα δεν έχουμε και εικόνα αριθμητικά τι έχει συμβεί.

Όχι δεν λέω αποκλειστικά για τα μαγαζιά, για τις μετακινήσεις των ανθρώπων γενικά κ σε σπίτια αναφέρομαι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Εμεις καναμε "παρτυ" τελη Σεπτεμβρη αν θυμαμαι καλα, με 4 ατομα σε ανοιχτο χωρο. Και εχω τωρα και τον γιο μου σε φαση γιατι δεν τον ειχα αφησει να κανει κανονικο παρτυ, και ειμαι περιεργη και ολοι οι αλλοι διασκεδαζουν!

 

Αναμενόμενο δυστυχως

Στην Αγγλία ταχσχολεια είναι ανοιχτά για παιδια δασκαλων κ καθε είδους προσωπικό στον τομέα της υγείας.επισης οι παιδικοί. Πολιτισμένα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι δεν έχουν καταλάβει ακόμη τη σοβαρότητα της κατάστασης. Είμαι σίγουρη πως από Δευτέρα πολλοί θα χαλαρώσουν ακόμη περισσότερο και παιδιά που μέχρι τώρα δεν πολυκυκλοφορούσαν, θα αρχίσουν επισκέψεις σε σπίτια φίλων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μου γραψε πριν λίγο η κουμπάρα μουβαπο το Λονδίνο οτι επέστρεψε η μάνατζερ της με κοβιντ.αρρωστησε τα χριστουγεννα.γυρισε χωρις επαναληπτικό τεστ,χωρίς μάσκα κ με συμπτωματα.τους θελει ολους στη δουλειά κ τους απείλησε οτι αν κολλησουν κ λείψουν θα είναι ευθύνη τους .και είναι επικεφαλής μεγάλου οργανισμού που κάνει έρευνα για τον καρκινο ερευνήτρια επιστήμονας δηλ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ρε παιδια μου γραψε πριν λίγο η κουμπάρα μουβαπο το Λονδίνο οτι επέστρεψε η μάνατζερ της με κοβιντ.αρρωστησε τα χριστουγεννα.γυρισε χωρις επαναληπτικό τεστ,χωρίς μάσκα κ με συμπτωματα.τους θελει ολους στη δουλειά κ τους απείλησε οτι αν κολλησουν κ λείψουν θα είναι ευθύνη τους .και είναι επικεφαλής μεγάλου οργανισμού που κάνει έρευνα για τον καρκινο ερευνήτρια επιστήμονας δηλ.

 

Πριν μια ωρα μιλαγα με συναδελφο απο το Λονδινο, και λεει οτι εχει να βγει απο το σπιτι για οτιδηποτε εκτος απο μπακαλικο εδω και εικοσι μερες και οτι τα σχολεια ανοιξαν μια μερα και τα ξανακλεισαν! Δεν εχουν μια κεντρικη γραμμη, η καθε συνοικια κανει ο,τι της κατεβει;

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Πριν μια ωρα μιλαγα με συναδελφο απο το Λονδινο, και λεει οτι εχει να βγει απο το σπιτι για οτιδηποτε εκτος απο μπακαλικο εδω και εικοσι μερες και οτι τα σχολεια ανοιξαν μια μερα και τα ξανακλεισαν! Δεν εχουν μια κεντρικη γραμμη, η καθε συνοικια κανει ο,τι της κατεβει;

 

Πηγαινουν τα παιδια με συγκεκριμένα επαγγέλματα γονεων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από άτομα που μένουν Λονδίνο μαθαίνω πως τα σχολεία θα είναι ανοιχτά μόνο για τα παιδιά των key workers. Φίλη μου έλεγε πως στην οικογένειά της εργάζονται από το σπίτι και βγαίνουν μόνο για απαραίτητα ψώνια όταν αυτά δεν μπορούν να γίνουν online, π.χ. αν δεν βρίσκουν διαθέσιμα slots στα σούπερ μάρκετ. Χαρακτηριστικά μου είπε πως το μικρό της που δεν πάει σχολείο εδώ και δύο μήνες παίζει μόνο στον κήπο και ελάχιστες φορές σε κοντινό πάρκο. Από ό,τι μου μεταφέρουν, κι εκεί άλλοι προσέχουν και θα προτιμούσαν νωρίτερα ένα αυστηρό lockdown κι άλλοι είναι ακόμη στον κόσμο τους.

Link to comment
Share on other sites

Μια φιλη Αγγλιδα που ζει στην Ελλαδα, εχει τη μαμα της χειρουργημενη στην Αγγλια αυτες τις μερες, και η γυναικα ζει σε ενα χωριο στη μεση του πουθενα. Η αλλη της κορη ζει στο Λονδινο και δεν επιτρεπεται η μετακινηση για κανενα λογο, και αν πας αεροπορικως απο Αθηνα παλι μενεις σε καραντινα δεν ξερω ποσες μερες πριν πας στον προορισμο σου, οποτε προσπαθουν τηλεφωνικα να κανονισουν νοσοκομες και διαμεσολαβηση γειτονων, για να γυρισει η γιαγια σπιτι απο το νοσοκομειο. Και οι αλλοι πανε στο Ντουμπαϊ για ρεβεγιον :( 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήσαμε να πάμε βόλτα σήμερα με τον μικρό και δύο φίλους του, τελικά αναγκαστήκαμε να γυρίσουμε πίσω γιατί οι άλλοι μιλάγαν μόνο για το πάρτυ που θα πάνε, και ο δικός μου ήταν βουρκωμένος :(. Μας είπε κιόλας ο ένας ότι δεν έχει διαφορά γιατί και χτες ήταν μαζεμένα 8 παιδιά σε ένα σπίτι. Και τώρα μετά από τόση προσοχή, που έχω αφήσει τα παιδιά με 1-2 το πολύ συγκεκριμένους φίλους όλη την καραντίνα, και όσο γίνεται σε εξωτερικό χώρο, από βδομάδα θα στείλω το παιδί σε μία τάξη που οι μισοί προφανώς περιφέρονταν από πάρτυ σε πάρτυ τόσες μέρες; Νιώθω σαν εξωγήινη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Ξεκινήσαμε να πάμε βόλτα σήμερα με τον μικρό και δύο φίλους του, τελικά αναγκαστήκαμε να γυρίσουμε πίσω γιατί οι άλλοι μιλάγαν μόνο για το πάρτυ που θα πάνε, και ο δικός μου ήταν βουρκωμένος :(. Μας είπε κιόλας ο ένας ότι δεν έχει διαφορά γιατί και χτες ήταν μαζεμένα 8 παιδιά σε ένα σπίτι. Και τώρα μετά από τόση προσοχή, που έχω αφήσει τα παιδιά με 1-2 το πολύ συγκεκριμένους φίλους όλη την καραντίνα, και όσο γίνεται σε εξωτερικό χώρο, από βδομάδα θα στείλω το παιδί σε μία τάξη που οι μισοί προφανώς περιφέρονταν από πάρτυ σε πάρτυ τόσες μέρες; Νιώθω σαν εξωγήινη.

 

Ειλικρινά, εγώ θα τον έστελνα στο πάρτι γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο. Αν τα σχολεία παρέμεναν κλειστά θα συμφωνούσα απόλυτα, τώρα δεν πετυχαίνεις απολύτως τίποτα. Εκτός μόνο αν θέλεις να το διαχειριστείς έτσι από θέμα αρχής. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ilaeira είπε:

 

Ειλικρινά, εγώ θα τον έστελνα στο πάρτι γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο. Αν τα σχολεία παρέμεναν κλειστά θα συμφωνούσα απόλυτα, τώρα δεν πετυχαίνεις απολύτως τίποτα. Εκτός μόνο αν θέλεις να το διαχειριστείς έτσι από θέμα αρχής. 

 

Υποθέτω ότι στα σχολεία θα συνεχίσουν να φοράνε μάσκα στην τάξη, ενώ προφανώς στο πάρτυ θα είναι χωρίς μάσκα, οπότε πάει και αυτό το μικρό μέσο προστασίας :( 

Συν ότι μετά πώς εξηγώ στα αδέρφια του γιατί εκείνα δεν πάνε σε συγκεντρώσεις σε σπίτια και συναναστρέφτονται τα ίδια 2 παιδιά ο καθένας εδώ και 2 μήνες;

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Υποθέτω ότι στα σχολεία θα συνεχίσουν να φοράνε μάσκα στην τάξη, ενώ προφανώς στο πάρτυ θα είναι χωρίς μάσκα, οπότε πάει και αυτό το μικρό μέσο προστασίας :( 

Συν ότι μετά πώς εξηγώ στα αδέρφια του γιατί εκείνα δεν πάνε σε συγκεντρώσεις σε σπίτια και συναναστρέφτονται τα ίδια 2 παιδιά ο καθένας εδώ και 2 μήνες;

Συν ότι μπορεί να φάτε κ πρόστιμο σπο καρφωτη

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Όντως, πάει και για τους καλεσμένους, σωστά. Δεν το είχα σκεφτεί αυτό.

 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Όντως, πάει και για τους καλεσμένους, σωστά. Δεν το είχα σκεφτεί αυτό.

 

Φυσικα.δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει από γείτονα.θα ακούγονται σιγουραχτα,παιδια.

Υποτιθεται οτι ειμαστε σε αυστηρό λοκνταουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Φυσικά και μπορεί να γίνει καταγγελία και θα έχουν πρόστιμο οι παρευρισκόμενοι. Σήμερα ανακοινώθηκαν λιγότερα κρούσματα από χτες.

Ναι .είναι αργια

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ναι .είναι αργια

Ναι, κι έτσι θα παμε και με λιγότερα κρούσματα λόγω ημερών στο άνοιγμα σχολείων και μετά θα δούμε την εκτίναξή τους. Μακάρι να μη γίνει έτσι αλλά αυτό φοβάμαι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Ναι, κι έτσι θα παμε και με λιγότερα κρούσματα λόγω ημερών στο άνοιγμα σχολείων και μετά θα δούμε την εκτίναξή τους. Μακάρι να μη γίνει έτσι αλλά αυτό φοβάμαι. 

Ειπαν ομως οτι τα μισά ειναι στην Αττική.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισαν παλι οι ψυθοιροι για το ξανακλεισιμο των σχολείων.Φευγαλεα άκουσα στις ειδήσεις οτιβτο ανέφερε ενας πνευμονολοφος από το Σωτηρία κ τοβπεταξε κ ο Δερμιτζακης αφού πόνταρε μια φωτο από εκκλησια στον Πειραιά όπου περίμεναν οι πιστοί να κοινωνήσεις.

Μα τι κάνει ρε παιδια ο κοσμος?Δεν εχει μυαλό καθόλου πια?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Άρχισαν παλι οι ψυθοιροι για το ξανακλεισιμο των σχολείων.Φευγαλεα άκουσα στις ειδήσεις οτιβτο ανέφερε ενας πνευμονολοφος από το Σωτηρία κ τοβπεταξε κ ο Δερμιτζακης αφού πόνταρε μια φωτο από εκκλησια στον Πειραιά όπου περίμεναν οι πιστοί να κοινωνήσεις.

Μα τι κάνει ρε παιδια ο κοσμος?Δεν εχει μυαλό καθόλου πια?

Και τα μαγαζιά υποτίθεται. Τίποτα ρε καροτσάκι θα μας πάει μέρα με τη μέρα βδομάδα με τη βδομάδα! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...