Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, little lamb said:

Έχω φίλο 30 χρόνων που ήρθε από το εξωτερικό όπου δουλεύει, έτσι απλά για διακοπές στους γονείς του, όχι σε σύζυγο (Θεσσαλονίκη σημειωτέον). Αν δούλευε σε άλλο νομό της χώρας δεν θα μπορούσε να πάει στους δικούς του, αφού δεν είναι προστατευόμενο μέλος πια κλπ κλπ που λέγαμε πριν. Δεν λέω ότι θα έπρεπε να μπορούσε, λέω το αντίθετο, να μην ερχόταν ούτε από το εξωτερικό αν δεν υπήρχε ανάγκη ή επανένωση οικογένειας κλπ που ισχύουν για να αλλάξεις νομό εντός χώρας. Είναι παράδοξο αυτά να μην ισχύουν για να ερθεις από εξωτερικό κ να έρχεσαι (ή φεύγεις) για διακοπές.

 

Στο taxis νομίζω, δεν μπορώ να ρωτήσω τώρα

 

Δε μπορείς να πεις σε Έλληνα πολίτη οτι δε μπαίνει στην Ελλάδα. Ποτέ και για κανένα λόγο...μιλάμε ίσως για το βασικότερο, το πιο θεμελιώδες δικαίωμα της υπηκοότητας..... Το εξής δικαίωμα έχει επεκταθεί, από το 2000, εκτώς ελαχίστων εξαιρέσεων, και στους πολίτες ΕΕ και Σένγκεν.

Just now, Έσπερος said:

σοβαρα τώρα; ούτε ο παραλογισμός είναι εμφανής; 

 

Όχι, δεν είναι παραλογισμός. Η Ελλάδα δε μπορεί να αναστείλει από μόνη της τη συνθήκη Σένγκεν. Είναι σα να αποφασίζει ο Νομάρχης Λάρισας οτι κλείνει τα σύνορα του νομού.

 

Η διασυνοριακή μετακίνηση πλέον έχει τόσους περιορισμούς και προυποθέσεις που, ενώ επιτρέπεται, ουσιαστικά σχεδόν μηδενίζει τον όποιο κίνδυνο υπάρχει. Αντίθετα στο εσωτερικό δε μπορούν να επιβληθούν αντίστοιχοι έλεγχοι, συνεπώς λαμβάνονται άλλου τύπου μέτρα. Δε μου φαίνεται καθόλου παράλογο.....

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Δλδ αν κάτσεις σε ένα χώρο πολλές ώρες μπορείς να κολλήσεις

Για τα αερολύμματα δεν παίζει ρόλο μόνο το πόσο θα καθίσεις. Δηλαδή 1 ώρα ή 3 ώρες. Παίζουν ρόλο οι ατμοσφαιρικές συνθήκες, ο αερισμός ή απουσία αυτού, η ποιότητα του φραγμού, η απόσταση από τον άλλον, κλπ. Πραγματικά εάν δεν μιλάμε για ιδιαίτερο χώρο, αλλά για χώρο σε συνθήκες νορμάλ που τηρείται το πρωτόκολλο, δεν αξίζει καν να το συζητάμε.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Όχι, δεν είναι παραλογισμός. Η Ελλάδα δε μπορεί να αναστείλει από μόνη της τη συνθήκη Σένγκεν. Είναι σα να αποφασίζει ο Νομάρχης Λάρισας οτι κλείνει τα σύνορα του νομού.

Δεν είπα να το κάνει μόνη της.ξέρω ότι δεν μπορεί.  αυτά έπρεπε όλη η Ευρώπη να τα αποφασίσει, όλη η Ευρώπη που έχει αποτύχει από τη βιασύνη της να επιβάλλει «κανονικότητα». η Ελλάδα μπορεί απλώς να το κάνει πρακτικά αδύνατο πχ με 10ημερη καραντίνα σε ξενοδοχείο που ουσιαστικά ακυρώνει τις διακοπές άρα δεν έχει κανεις λόγο να έρθει. Κ φυσικά από τη στιγμή ου εντός χώρας δεν επιτρέπονται μετακινήσεις, πρέπει να υπάρχει ισονομία. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Δε μπορείς να πεις σε Έλληνα πολίτη οτι δε μπαίνει στην Ελλάδα. Ποτέ και για κανένα λόγο...μιλάμε ίσως για το βασικότερο, το πιο θεμελιώδες δικαίωμα της υπηκοότητας..... 

 

Οκ, αυτό δεν το ξέρω. Να βγει όμως γιατί επιτρέπεται απλώς με τεστ; (Οχι για δουλειά, αλλά για ταξιδι αναψυχής) Ή να έρθουν τουρίστες πχ; Και ξαναλέω ότι οκ ελάχιστοι θα έρθουν, αλλά είναι παράδοξο να επιτρέπεται. Θα μου πειτε κάνουν τεστ, οκ, αν είναι έτσι μπορούσες να κάνεις τεστ για να βγεις και εκτός νομού.

Just now, maripoz είπε:

Ισχύει ότι μπορείς απλώς με λογαριασμό να ταξιδέψεις στην μόνιμη κατοικία? Νόμιζα ότι μόνο το εκκαθαριστικο είναι αποδεκτό. Ξέρεις να μου πεις?

 

Δεν θυμάμαι η αλήθεια είναι... Αλλά λογικά θα το βρεις εύκολα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

Δεν είπα να το κάνει μόνη της.ξέρω ότι δεν μπορεί.  αυτά έπρεπε όλη η Ευρώπη να τα αποφασίσει, όλη η Ευρώπη που έχει αποτύχει από τη βιασύνη της να επιβάλλει «κανονικότητα». η Ελλάδα μπορεί απλώς να το κάνει πρακτικά αδύνατο πχ με 10ημερη καραντίνα σε ξενοδοχείο που ουσιαστικά ακυρώνει τις διακοπές άρα δεν έχει κανεις λόγο να έρθει. Κ φυσικά από τη στιγμή ου εντός χώρας δεν επιτρέπονται μετακινήσεις, πρέπει να υπάρχει ισονομία. 

 

Καραντίνα 10 ημερών σε ξενοδοχείο σε άνθρωπο με δύο αρνητικά τεστ? Αλήθεια, θεωρείς οτι έχει κάποια επιδημιολογική αξία αυτό το μέτρο, ή απλώς γουστάρεις να εκδικηθείς όσους μπόρεσαν από το εξωτερικό να έρθουν να δουν τους συγγενείς; :P  Ας σοβαρευτούμε λίγο.....

 

Just now, little lamb said:

 

 Θα μου πειτε κάνουν τεστ, οκ, αν είναι έτσι μπορούσες να κάνεις τεστ για να βγεις και εκτός νομού.

 

 

Αυτό θα ήταν πολύ λογικό ομολογουμένως...φυσικά με επιβάρυνση του ενδιαφερομένου. Το πρόβλημα βέβαια που βλέπω αυτομάτως με αυτό (και νομίζω το ξέρουν κι εκείνοι που αποφασίζουν) είναι το να ελέγξεις κάθε δρόμο, είσοδο-έξοδου νομού προς και από κάθε άλλο γειτονικό νομό είναι κάπως πιο σύνθετο από το να ελέγξεις 20 αεροδρόμια και 10 τελωνεία...

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Καραντίνα 10 ημερών σε ξενοδοχείο σε άνθρωπο με δύο αρνητικά τεστ? Αλήθεια, θεωρείς οτι έχει κάποια επιδημιολογική αξία αυτό το μέτρο, ή απλώς γουστάρεις να εκδικηθείς όσους μπόρεσαν από το εξωτερικό να έρθουν να δουν τους συγγενείς; :P  Ας σοβαρευτούμε λίγο.....

επιδημιολογική αξία δεν έχει ούτε το να φοράς μάσκα μόνος σου στο δρόμο ούτε το να αναρωτιέσαι ποσο μακριά από το σπίτι σου μπορείς να πας για σωματική άσκηση. επιδημιολογική αξία δεν έχει να μπορεισ να αγοράσεις σελοτέιπ στο σουπερμάρκετ αλλά αν θες να το πάρεις από το βιβλιοπωλειο να μπορείς μόνο με click away. τα αποδεχόμαστε γιατί εντάσσονται στο πλαίσιο του περιορισμού μετακινήσεων κ συναναστροφών κι ας μην βρίσκουμε λογική ή χρησιμότητα. Τα δυο αρνητικά τεστ δεν λενε τίποτα ειδικά για έλληνες του εξωτερικού που θα πάνε σε συγγενείς, κ μπορεί να κόλλησαν πχ στο ταξίδι κ να το εκδηλώσουν αργότερε θέτοντας σε κίνδυνο τους συγγενείς. Γι αυτό τα ταξίδια αυτά πρέπει να αποτρέπονται με κάθε τρόπο, αφού δεν απαγορεύονται. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

επιδημιολογική αξία δεν έχει ούτε το να φοράς μάσκα μόνος σου στο δρόμο ούτε το να αναρωτιέσαι ποσο μακριά από το σπίτι σου μπορείς να πας για σωματική άσκηση. επιδημιολογική αξία δεν έχει να μπορεισ να αγοράσεις σελοτέιπ στο σουπερμάρκετ αλλά αν θες να το πάρεις από το βιβλιοπωλειο να μπορείς μόνο με click away. τα αποδεχόμαστε γιατί εντάσσονται στο πλαίσιο του περιορισμού μετακινήσεων κ συναναστροφών κι ας μην βρίσκουμε λογική ή χρησιμότητα. Τα δυο αρνητικά τεστ δεν λενε τίποτα ειδικά για έλληνες του εξωτερικού που θα πάνε σε συγγενείς, κ μπορεί να κόλλησαν πχ στο ταξίδι κ να το εκδηλώσουν. Γι αυτό τα ταξίδια αυτά πρέπει να αποτρέπονται με κάθε τρόπο, αφού δεν απαγορεύονται. 

 

Δεν είπε κανένας οτι τα μέτρα, με τον τρόπο που έχουν ληφθεί, είναι η επιτομή της λογικής.....ωστόσω το να εισηγείσαι ένα ακόμη άχρηστο, παράλογο μέτρο ειλικρινά δεν ξέρω σε τι βοηθάει, πέρα από να ικανοποιήσουν μερικοί το αίσθημα του "αφού δε μπορώ εγώ, να μη μπορεί κανένας" - το οποίο σαφώς και δεν αφορά τον κρατικό μηχανισμό.

 

Για τους βουλευτές, τους εκλεγμένους σε ΟΤΑ, τους ένστολους και τα σώματα ασφαλείας που δεν υπόκεινται σε κανένα μέτρο το λες αυτό; Και μιλάμε για κοντά 300 χιλιάδες ανθρώπους στη χώρα για τους οποίους δεν ισχύει τίποτα απ'ολα αυτά, πλην της μάσκας και των κλειστών μαγαζιών που δε μπορούν να πάνε. Προφανώς κι εκεί κρίθηκε οτι το cost/benefit δεν αξίζει τον κόπο.......και γι'αυτούς κυρίως το benefit είναι μεγάλο, για να μπορούν να κινηθούν ελεύθερα, όμως είναι και το cost μεγάλο, γιατί μιλάμε για 300 χιλιάδες ανθρώπους, που δουλεύουν καθημερινά με φυσική παρουσία και συχνά με πολύ κόσμο......το οποίο cost είναι πολύ μικρό για κάποιον που έχει δύο αρνητικά τεστ (και δεν κολλάει όσο νομίζεις στο αεροπλάνο, έχουν γίνει σχετικές έρευνες), εν'οψει και του ελάχιστου αριθμού των ανθρώπων που θα ταξιδέψουν φέτος στην Ελλάδα....

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Δεν είπε κανένας οτι τα μέτρα, με τον τρόπο που έχουν ληφθεί, είναι η επιτομή της λογικής.....ωστόσω το να εισηγείσαι ένα ακόμη άχρηστο, παράλογο μέτρο ειλικρινά δεν ξέρω σε τι βοηθάει, πέρα από να ικανοποιήσουν μερικοί το αίσθημα του "αφού δε μπορώ εγώ, να μη μπορεί κανένας" - το οποίο σαφώς και δεν αφορά τον κρατικό μηχανισμό.

 

Για τους βουλευτές, τους εκλεγμένους, τους ένστολους και τα σώματα ασφαλείας που δεν υπόκεινται σε κανένα μέτρο το λες αυτό; Και μιλάμε για κοντά 300 χιλιάδες ανθρώπους στη χώρα για τους οποίους δεν ισχύει τίποτα απ'ολα αυτά, πλην της μάσκας. Προφανώς κι εκεί κρίθηκε οτι το cost/benefit δεν αξίζει τον κόπο.......και γι'αυτούς κυρίως το benefit είναι μεγάλο, για να μπορούν να κινηθούν ελεύθερα, όμως είναι και το cost......το οποίο είναι πολύ μικρό για κάποιον που έχει δύο αρνητικά τεστ (και δεν κολλάει όσο νομίζεις στο αεροπλάνο, έχουν γίνει σχετικές έρευνες).

Το πιο ασφαλές μεσο μεταφορας

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Δεν είπε κανένας οτι τα μέτρα, με τον τρόπο που έχουν ληφθεί, είναι η επιτομή της λογικής.....ωστόσω το να εισηγείσαι ένα ακόμη άχρηστο, παράλογο μέτρο ειλικρινά δεν ξέρω σε τι βοηθάει, πέρα από να ικανοποιήσουν μερικοί το αίσθημα του "αφού δε μπορώ εγώ, να μη μπορεί κανένας" - το οποίο σαφώς και δεν αφορά τον κρατικό μηχανισμό.

 

Για τους βουλευτές, τους εκλεγμένους σε ΟΤΑ, τους ένστολους και τα σώματα ασφαλείας που δεν υπόκεινται σε κανένα μέτρο το λες αυτό; Και μιλάμε για κοντά 300 χιλιάδες ανθρώπους στη χώρα για τους οποίους δεν ισχύει τίποτα απ'ολα αυτά, πλην της μάσκας και των κλειστών μαγαζιών που δε μπορούν να πάνε. Προφανώς κι εκεί κρίθηκε οτι το cost/benefit δεν αξίζει τον κόπο.......και γι'αυτούς κυρίως το benefit είναι μεγάλο, για να μπορούν να κινηθούν ελεύθερα, όμως είναι και το cost μεγάλο, γιατί μιλάμε για 300 χιλιάδες ανθρώπους, που δουλεύουν καθημερινά με φυσική παρουσία και συχνά με πολύ κόσμο......το οποίο cost είναι πολύ μικρό για κάποιον που έχει δύο αρνητικά τεστ (και δεν κολλάει όσο νομίζεις στο αεροπλάνο, έχουν γίνει σχετικές έρευνες), εν'οψει και του ελάχιστου αριθμού των ανθρώπων που θα ταξιδέψουν φέτος στην Ελλάδα....

Ακριβά λοιπόν επειδή σαν πολίτες εδώ έχουμε αυτήν την απαξιωτική αντιμετώπιση, είναι διπλα ντροπιαστικό να υπάρχουν δυο μέτρα κ δυο σταθμά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, samsympan said:

Για τα αερολύμματα δεν παίζει ρόλο μόνο το πόσο θα καθίσεις. Δηλαδή 1 ώρα ή 3 ώρες. Παίζουν ρόλο οι ατμοσφαιρικές συνθήκες, ο αερισμός ή απουσία αυτού, η ποιότητα του φραγμού, η απόσταση από τον άλλον, κλπ. Πραγματικά εάν δεν μιλάμε για ιδιαίτερο χώρο, αλλά για χώρο σε συνθήκες νορμάλ που τηρείται το πρωτόκολλο, δεν αξίζει καν να το συζητάμε.

 

Δηλαδή εσύ λες ότι στα μέσα μαζικής μεταφοράς μπορείς να κολλήσεις με μάσκα όλοι ή όχι? Αν κάνεις μια διαδρομή μια ώρα πχ στο μετρό (υπάρχουν και μετρο με μεγαλύτερο δίκτυο από της Αθήνας). Η σε μια γραμμή παραγωγής εργοστασίου?

Just now, maripoz said:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως @Έσπερος επειδή κάπου αναφέρθηκες στον στρατό-συνειρμός με χούντα-πολίτες που αρέσκονται σε αυταρχικές συμπεριφορές... εεεμ... τα τελευταία σου post... εεεμ είναι κάπως δικτατορικά να τα πω...

Κάνω λίγο χιούμορ! Μην απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Ακριβά λοιπόν επειδή σαν πολίτες εδώ έχουμε αυτήν την απαξιωτική αντιμετώπιση, είναι διπλα ντροπιαστικό να υπάρχουν δυο μέτρα κ δυο σταθμά. 

 

Η κουβέντα αυτή φοβάμαι οτι γίνεται σε ένα πλαίσιο που δε μπορώ να συμμεριστώ, σόρρυ....

 

Τα όποια μέτρα λαμβάνονται θα πρέπει να εξετάζονται με βάση το πόσο χρήσιμα και πόσο εφικτά είναι..(δε θα πω νόμιμα, αυτό εννοείται)....τα υπόλοιπα είναι ιστορίες για αγρίους σε μία κατάσταση πανδημίας...αν η καθολική χρήση μάσκας σου φαίνεται υπό συνθήκες άχρηστο μέτρο (και συμφωνώ μαζί σου), η λύση δεν είναι να πάρουμε ένα ακόμα για να είμαστε πάτσι....θα μου φαινόταν αστείο, αν όχι τραγικά παιδιάστικο, αν υπήρχε έστω ένας άνθρωπος στις αντίστοιχες επιτροπές που σκέφτεται και εισηγείται με τον τρόπο αυτό....

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Δηλαδή εσύ λες ότι στα μέσα μαζικής μεταφοράς μπορείς να κολλήσεις με μάσκα όλοι ή όχι? Αν κάνεις μια διαδρομή μια ώρα πχ στο μετρό (υπάρχουν και μετρο με μεγαλύτερο δίκτυο από της Αθήνας). Η σε μια γραμμή παραγωγής εργοστασίου?

Αν τηρούνται όλα τα μέτρα όχι δεν κολλάς. Δηλαδή: 1) και βασικότερο ασυμπτωματικό άτομο, 2) μάσκα σωστή και σωστά φορεμένη, 3) χέρια που δεν φέρουν τον ιο (δηλαδή πλυμμένα που δεν ακούμπησαν στο πρόσωπο) ρούχα καθαρα εννοείται, 4) αποστάσεις (ξέχασα κάτι;). Όχι δεν κολλάς. Θεωρείς ότι υπό αυτές τις προϋποθέσεις κινδυνεύουμε; 

Τώρα πάμε στην πραγματικότητα. Τι από τα παραπάνω τηρείται σε κάθε διαδρομή ΜΜΜ; Εγώ βλέπω συνεχώς παρατυπίες. Δεν μου χρειάζεται κανένα αερολύμμα. Το κακό έχει γίνει.

Σε γραμμή παραγωγής εργοστασίου που αποτέλεσε υπερεστία κορωνοϊού, θεωρείς το πρόβλημα ήταν τα αερολύμματα ή εργαζόμενος-οι συμπτωματικοί που έπαιρναν αντιπυρετικό και πήγαιναν στην δουλειά, φορούσαν την μάσκα στο πηγούνι, έβηχαν χωρίς μαντήλι-αγκώνα μπροστά, έπιαναν πρόσωπο-κοινόχρηστα αντικείμενα, μοιράζονταν αντικείμενα, συνέτρωγαν-συνκάπνιζαν-συνομιλούσαν με συναδέλφους κολλητά. Γιατί όλα αυτά συνέβαιναν και συμβαίνουν δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan said:

Αν τηρούνται όλα τα μέτρα όχι δεν κολλάς. Δηλαδή: 1) και βασικότερο ασυμπτωματικό άτομο, 2) μάσκα σωστή και σωστά φορεμένη, 3) χέρια που δεν φέρουν τον ιο (δηλαδή πλυμμένα που δεν ακούμπησαν στο πρόσωπο) ρούχα καθαρα εννοείται, 4) αποστάσεις (ξέχασα κάτι;). Όχι δεν κολλάς. Θεωρείς ότι υπό αυτές τις προϋποθέσεις κινδυνεύουμε; 

Τώρα πάμε στην πραγματικότητα. Τι από τα παραπάνω τηρείται σε κάθε διαδρομή ΜΜΜ; Εγώ βλέπω συνεχώς παρατυπίες. Δεν μου χρειάζεται κανένα αερολύμμα. Το κακό έχει γίνει.

Σε γραμμή παραγωγής εργοστασίου που αποτέλεσε υπερεστία κορωνοϊού, θεωρείς το πρόβλημα ήταν τα αερολύμματα ή εργαζόμενος-οι συμπτωματικοί που έπαιρναν αντιπυρετικό και πήγαιναν στην δουλειά, φορούσαν την μάσκα στο πηγούνι, έβηχαν χωρίς μαντήλι-αγκώνα μπροστά, έπιαναν πρόσωπο-κοινόχρηστα αντικείμενα, μοιράζονταν αντικείμενα, συνέτρωγαν-συνκάπνιζαν-συνομιλούσαν με συναδέλφους κολλητά. Γιατί όλα αυτά συνέβαιναν και συμβαίνουν δυστυχώς.

Μα έστω και έτσι να είναι κάποιος που κολλησε υπό αυτές τις συνθήκες δεν έχει κάνει ο ίδιος παρατυπια. Γιατι αυτό είπες πριν. Ωστόσο δεν είναι έτσι σύμφωνα με τις έρευνες ακόμα και με σωστή χρηση μάσκας υπάρχει διαφυγη αερολυματων. Η μάσκα δεν είναι αεροστεγης προφανώς. Οκ αν έχεις ορθανοιχτα τα παράθυρα ίσως δεν κίνδυνευεις αλλά δεν είναι όλα τα γραφεία ή οι χώροι εργασίας έτσι. Οπότε δεν τίθεται θέμα παρατυπιας εκ μέρους ατόμου. Οι υγειονομικοι πχ ξέρουν πολύ καλά πώς να χρησιμοποιησουν σωστά την μάσκα και δεν πιστεύω ότι κανείς παίρνει ρίσκο αυτή την εποχή. Δυστυχώς όμως κολλάνε και πεθαίνουν 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα δεν μιλώ μόνο για την μάσκα. Μιλώ να τηρούνται όλα τα μέτρα! Για αυτό και τα ανέφερα.

Παρατυπία σημαίνει ότι πχ στο χώρο εργασίας μου περιφέρεται συνάδελφος με συμπτώματα που τα κρύβει (ή και όχι) και τηρεί ελλιπώς τα μέτρα. Εκεί είμαι εκτεθιμμένος σε μεγάλο κίνδυνο. Όσο και να προσέχω εγώ, άνθρωπος είμαι και απροσεξία θα κάνω. Ή θα με μολύνει ο φορέας έμμεσα πχ θα χρησιμοποιήσουμε το φωτοτυπικό και οι δύο, ή θα μπω μετά από αυτόν στην τουαλέτα που δεν απολύμανε, έπιασε απρόσεκτα τη βρύση, δεν έπλυνε χέρια, κλπ.

Αλλά το ανέφερα στην @Έσπερος γιατί είπε θεωρεί κίνδυνο τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς. Κι εγώ απόρησα γιατί θεώρησα ότι οι εκπαιδευτικοί είναι ένας πληθυσμός που συμφωνεί-διαφωνεί, τουλάχιστον τηρεί τα μέτρα. Τώρα βέβαια που το ξανασκέφτομαι, δίκιο έχει κι εγώ βλακωδώς το θεώρησα αυτό.

Οι υγειονομικοί που εργάζονται σε πτέρυγες covid (αυτούς μάλλον εννοείς) και πεθαίνουν από covid είναι ειδική περίπτωση. Είναι τόσο ιδιαίτερες οι συνθήκες και η ρουτίνα που ακολουθούν. Είναι τέτοιο το ιϊκό φορτίο και η εγγύτητα με αυτό που ένας λάθος χειρισμός μπορεί να αρκεί για να νοσήσει κανείς. Και λάθος χειρισμοί γίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Δεν είπε κανένας οτι τα μέτρα, με τον τρόπο που έχουν ληφθεί, είναι η επιτομή της λογικής.....ωστόσω το να εισηγείσαι ένα ακόμη άχρηστο, παράλογο μέτρο ειλικρινά δεν ξέρω σε τι βοηθάει, πέρα από να ικανοποιήσουν μερικοί το αίσθημα του "αφού δε μπορώ εγώ, να μη μπορεί κανένας" - το οποίο σαφώς και δεν αφορά τον κρατικό μηχανισμό.

 

Για τους βουλευτές, τους εκλεγμένους, τους ένστολους και τα σώματα ασφαλείας που δεν υπόκεινται σε κανένα μέτρο το λες αυτό; Και μιλάμε για κοντά 300 χιλιάδες ανθρώπους στη χώρα για τους οποίους δεν ισχύει τίποτα απ'ολα αυτά, πλην της μάσκας. Προφανώς κι εκεί κρίθηκε οτι το cost/benefit δεν αξίζει τον κόπο.......και γι'αυτούς κυρίως το benefit είναι μεγάλο, για να μπορούν να κινηθούν ελεύθερα, όμως είναι και το cost......το οποίο είναι πολύ μικρό για κάποιον που έχει δύο αρνητικά τεστ (και δεν κολλάει όσο νομίζεις στο αεροπλάνο, έχουν γίνει σχετικές έρευνες).

Το πιο ασφαλές μεσο μεταφορας

Link to comment
Share on other sites

Όπως λες, είμαστε άνθρωποι. απροσεξίες θα κάνουμε. ειδικά σε χώρο εργασίας που θα πιεις κ μια γουλιά νερό κ θα χρησιμοποιήσεις κ κοινόχρηστο εξοπλισμό κ που αν μιλάς συνέχεια ίσως χρειαστεί να προσαρμόσεις κ τη μάσκα σου. Εσυ δηλαδή ποτέ δεν τα εχεις κάνει αυτά; Αυτά είναι ανθρώπινες συμπεριφορές κ γι αυτό φώναζαν κ οι γιατροί για την ψευδαίσθηση ασφαλείας που δημιουργεί η μάσκα, κ γι αυτό οι γιατροί ανάλογα με την επικινδυνότητα φορούν κ διαφορετικό εξοπλισμό, όχι αυτό που έχει το ευρύ κοινό, κ γι αυτό ενθαρρύνεται κ η τηλεργασια ακόμα κ σε χωρουσ με απλα κ σχετική ιδιωτικότητα στα γραφεία. υπ αυτήν την έννοια φοβάμαι τον οποιονδήποτε συναναστρέφομαι συστηματικά. Δεν φοβάμαι τόσο την υπάλληλο στα τυριά που χτες είδα για λίγη ώρα με κατεβασμένη μάσκα, γιατί η επαφή μαζί της είναι ελάχιστη κ με απόσταση. στη δουλειά όμως φυσικά κ φοβάμαι, ειδικά όσους ταξιδεύουν, είτε μαθητες είτε συναδελφους, γιατί έχουν μπει σε καράβι κ μάλλον κ σε ΜΜΜ. Και ποτέ δεν δεχόμουν να μιλήσω με γονέα μέσα στο γραφείο. Μετά τα μέσα Οκτωβρίου φοβόμουν λιγότερο, τώρα στο σ/μ φοβάμαι ελάχιστα σε σχέση με τον Αύγουστο, όμως με τις γιορτές που προηγήθηκαν κ τους καθηγητές που θα επιστρέψουν, όταν ανοίξουμε θα φοβάμαι  πολύ περισσότερο απ ο,τι τις μέρες πριν κλείσουμε, ποσο μάλλον που δεν θα έχουμε κ αερισμό τόσο εύκολα. 

Just now, samsympan είπε:

Πάντως @Έσπερος επειδή κάπου αναφέρθηκες στον στρατό-συνειρμός με χούντα-πολίτες που αρέσκονται σε αυταρχικές συμπεριφορές... εεεμ... τα τελευταία σου post... εεεμ είναι κάπως δικτατορικά να τα πω...

Κάνω λίγο χιούμορ! Μην απαντήσεις!

μα είναι δικτατορικό να αναρωτιέσαι γιατί απαγορεύεται κίνηση εντός επικράτειας ενώ επιτρέπεται είσοδος από εκτός; αυτά  θα έπρεπε να είναι αυτονόητα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Όπως λες, είμαστε άνθρωποι. απροσεξίες θα κάνουμε. ειδικά σε χώρο εργασίας που θα πιεις κ μια γουλιά νερό κ θα χρησιμοποιήσεις κ κοινόχρηστο εξοπλισμό κ που αν μιλάς συνέχεια ίσως χρειαστεί να προσαρμόσεις κ τη μάσκα σου. Εσυ δηλαδή ποτέ δεν τα εχεις κάνει αυτά; Αυτά είναι ανθρώπινες συμπεριφορές κ γι αυτό φώναζαν κ οι γιατροί για την ψευδαίσθηση ασφαλείας που δημιουργεί η μάσκα, κ γι αυτό οι γιατροί ανάλογα με την επικινδυνότητα φορούν κ διαφορετικό εξοπλισμό, όχι αυτό που έχει το ευρύ κοινό, κ γι αυτό ενθαρρύνεται κ η τηλεργασια ακόμα κ σε χωρουσ με απλα κ σχετική ιδιωτικότητα στα γραφεία. υπ αυτήν την έννοια φοβάμαι τον οποιονδήποτε συναναστρέφομαι συστηματικά. Δεν φοβάμαι τόσο την υπάλληλο στα τυριά που χτες είδα για λίγη ώρα με κατεβασμένη μάσκα, γιατί η επαφή μαζί της είναι ελάχιστη κ με απόσταση. στη δουλειά όμως φυσικά κ φοβάμαι, ειδικά όσους ταξιδεύουν, είτε μαθητες είτε συναδελφους, γιατί έχουν μπει σε καράβι κ μάλλον κ σε ΜΜΜ. Και ποτέ δεν δεχόμουν να μιλήσω με γονέα μέσα στο γραφείο. Μετά τα μέσα Οκτωβρίου φοβόμουν λιγότερο, τώρα στο σ/μ φοβάμαι ελάχιστα σε σχέση με τον Αύγουστο, όμως με τις γιορτές που προηγήθηκαν κ τους καθηγητές που θα επιστρέψουν, όταν ανοίξουμε θα φοβάμαι  πολύ περισσότερο απ ο,τι τις μέρες πριν κλείσουμε, ποσο μάλλον που δεν θα έχουμε κ αερισμό τόσο εύκολα. 

μα είναι δικτατορικό να αναρωτιέσαι γιατί απαγορεύεται κίνηση εντός επικράτειας ενώ επιτρέπεται είσοδος από εκτός; αυτά  θα έπρεπε να είναι αυτονόητα. 

Πριν τις 18βτου μηνα δεν νομιζω να ανοιξκθν τα γυμνάσια.οποτε θα έχει περάσει ο καιρός των συναναστροφων

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Πριν τις 18βτου μηνα δεν νομιζω να ανοιξκθν τα γυμνάσια.οποτε θα έχει περάσει ο καιρός των συναναστροφων

Αν έχει γίνει μεγάλη διασπορά στο νησί από όσους ήρθαν, θα είναι παρα πολύ επικίνδυνο όταν ανοίξουν όλα. Το Πάσχα είχαν έρθει λίγοι, γιατί ο κόσμος τότε το έβλεπε πιο αισιόδοξα κ ήξερε ότι η θυσία θα πιάσει τόπο. Τώρα ήρθαν όλοι μάλλον. Κ εμείς ήμασταν κλεισμένοι μέσα κ περιορισμένοι τισό καιρό που υπήρχε σχετική ασφάλεια, κ μόλις ανοίξουμε ο ιός θα κυκλοφορεί ανάμεσα μας. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Βρε Αργκ, πάλι το ίδιο λέμε! Αυτόματα εννοώ όταν αλλάξεις κατοικία στην εφορεία, προφανώς, όχι απλα αν μετακομισες! Σιγά μην ενημερώνεται και από τη μεταφορική! :-P Γι'αυτό έγραψα "όταν αλλάζεις διεύθυνση" και όχι απλά "αν μετακομίσεις"!

Δε θα ηταν παραλογο να ενημερωνει ο Δημος την Εφορια ας πουμε. H η εφορια το Δημο να μην χρειαζεται να τα κανει ολα ο πολιτης, αλλα αυτο φαινεται επιστημονικη φαντασια.Η τουλαχιστον πριν 4 χρονια που εγινε αλλαγη σε εμας, λογω αλλαγης εδρας του αντρα μου, δεν γινοταν.

7 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Για να υπάρξουν ανθρωπογενή αερολύμματα θα πρέπει να έχει αφαιρέσει κάποιος την μάσκα του στον χώρο αυτό ή πέριξ αυτού. Και αυτός ο κάποιος να παράγει ποσότητα αερολυμμάτων τέτοια, με ιικό φορτίο τέτοιο που να είναι ικανή να επικαθίσει και να διαπεράσει την μάσκα του άλλου που τηρεί όλα τα μέτρα και να τον μολύνει. Εάν θεωρήσουμε ότι μιλάμε για ασυμπτωματικούς ανθρώπους και δεν μιλάμε για αεροστεγώς σφραγισμένο χώρο που κάθεσαι ώρες επί ωρών μέσα, νομίζω πως όποιος κολλήσει σε ένα γραφείο πχ θα πρέπει πρώτα να ανατρέξει στους 10 λάθος χειρισμούς που έκανε και όχι στα αερολύμματα.

 

Nομιζω πως δεν ισχυει απο οσα εχω καταλαβει. Αν ηταν τοσο απλο, δε θα ημασταν ολοι με τηλεεργασια και δε θα κολλουσαν αβερτα οι γιατροι και νοσηλευτες. Kαι με μασκα γινεται διασπορα απλα μειωνεται πολυ, αλλα δεν μηδενιζεται.

 

Λοιπον βρηκα ενα πινακακι που ειχα δει σε καποιο ιατρικο site και αν φορανε ολοι μασκα, και μαλιστα χειρουργικη και οχι υφασματινη, και υπαρχει καλος εξαερισμος, και αποσταση πανω απο ενα μετρο, μιλαει για διασπορα της ταξης του 1-3 % και με μασκα. Αν σκεφτεις οτι οι περισσοτεροι φορανε απλες υφασματινες, σπανια σε γραφειο τηρειται ασφαλης αποσταση, για μετρο και λεωφορειο εδω γελαμε, και κανεις στην Ελλαδα δεν αφηνει παραθυρα ανοιχτα, αστα να πανε...

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Nομιζω πως δεν ισχυει απο οσα εχω καταλαβει. Αν ηταν τοσο απλο, δε θα ημασταν ολοι με τηλεεργασια και δε θα κολλουσαν αβερτα οι γιατροι και νοσηλευτες. Kαι με μασκα γινεται διασπορα απλα μειωνεται πολυ, αλλα δεν μηδενιζεται.

Δηλαδή βρε παιδιά, σε χώρο γραφείου που τηρούνται τα μέτρα. Και ξανά λέω δεν είναι η μάσκα έτσι σκέτα το μόνο. Είναι να είναι όλοι άνευ συμπτωμάτων, να τηρείται υγειϊνή, αποστάσεις, σωστές συνθήκες αερισμού, κλπ. Να μην συμβαίνουν παρατυπίες. Οι υπάλληλοι, οι οποίοι είναι καθ'όλα τυπικοί κινδυνεύουν από τα αερολύμματα;!

 

Και οι ιατροί-νοσηλευτές σε πτέρυγες covid, είπαμε είναι ειδική περίπτωση. Η ειδικότερη των ειδικοτέρων. Εκεί ο ιατρός-νοσηλευτής περιτριγυρίζεται από ανθρώπους με υψηλό ιϊκό φορτίο και όλα τα συμπτώματα. Τι συγκρίνουμε τώρα το γραφείο με την πτέρυγα covid;! Είναι ίδια η συγκέντρωση του ιού με το γραφείο καθηγητών πχ. Τους ιατρούς-νοσηλευτές εκεί, δεν τους προστατεύει η μάσκα και τελεία. Αλλά η τήρηση στο 100%, ανευ του παραμικρού λάθους, συγκεκριμένης αυστηρής ρουτίνα-πρωτοκόλλου. Που πρέπει να τηρείται από όλους και πάντα. Εδώ μπήκαν σε πτέρυγα covid και φυγάδευσαν ασθενή και δεν μιλάμε για καμιά μελετημένη hightec επιχείρηση ... αλλά για μπούγιο...καταλαβαίνεις για τι συνθήκες μιλάμε... Στις αρχές ακούγαμε για ασθενείς που τεστάρονταν για covid, οι οποίοι βολταραν στους κοινόχρηστους χώρους. Αν έχεις στο μυαλό σου το νοσοκομείο ως χώρο που τηρούνται όλα τα μέτρα, τότε να ξέρεις αυτό δεν ισχύει δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Δηλαδή βρε παιδιά, σε χώρο γραφείου που τηρούνται τα μέτρα. Και ξανά λέω δεν είναι η μάσκα έτσι σκέτα το μόνο. Είναι να είναι όλοι άνευ συμπτωμάτων, να τηρείται υγειϊνή, αποστάσεις, σωστές συνθήκες αερισμού, κλπ. Να μην συμβαίνουν παρατυπίες. Οι υπάλληλοι, οι οποίοι είναι καθ'όλα τυπικοί κινδυνεύουν από τα αερολύμματα;!

 

Και οι ιατροί-νοσηλευτές σε πτέρυγες covid, είπαμε είναι ειδική περίπτωση. Η ειδικότερη των ειδικοτέρων. Εκεί ο ιατρός-νοσηλευτής περιτριγυρίζεται από ανθρώπους με υψηλό ιϊκό φορτίο και όλα τα συμπτώματα. Τι συγκρίνουμε τώρα το γραφείο με την πτέρυγα covid;! Είναι ίδια η συγκέντρωση του ιού με το γραφείο καθηγητών πχ. Τους ιατρούς-νοσηλευτές εκεί, δεν τους προστατεύει η μάσκα και τελεία. Αλλά η τήρηση στο 100%, ανευ του παραμικρού λάθους, συγκεκριμένης αυστηρής ρουτίνα-πρωτοκόλλου. Που πρέπει να τηρείται από όλους και πάντα. Εδώ μπήκαν σε πτέρυγα covid και φυγάδευσαν ασθενή και δεν μιλάμε για καμιά μελετημένη hightec επιχείρηση ... αλλά για μπούγιο...καταλαβαίνεις για τι συνθήκες μιλάμε...

Εσυ μπορείς στη διάρκεια της εργασίας σου να είσαι σίγουρη ότι 100% δεν κανεις την παραμικρή ατασθαλία στη χρήση  μάσκας; δεν λέω να πιεις μια γουλιά νερό, έτσι, γιατί αυτό προφανώς με τη λογική σου είναι κακούργημα. αλλά να την προσαρμόσεις, να πιάσεις κάτι κ να τρίψεις τα μάτια σου κ μετά να θυμηθεισ ότι δεν τα πλύνει κ άλλες τέτοιες εγκληματικές παραλείψεις. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 Εσυ μπορείς στη διάρκεια της εργασίας σου να είσαι σίγουρη ότι 100% δεν κανεις την παραμικρή ατασθαλία στη χρήση  μάσκας; δεν λέω να πιεις μια γουλιά νερό, έτσι, γιατί αυτό προφανώς με τη λογική σου είναι κακούργημα. αλλά να την προσαρμόσεις, να πιάσεις κάτι κ να τρίψεις τα μάτια σου κ μετά να θυμηθεισ ότι δεν τα πλύνει κ άλλες τέτοιες εγκληματικές παραλείψεις. 

Φυσικά και γίνονται λάθη! (Το να πιείς νερό που δεν είναι λάθος, με το να πιάνεις πράγματα δεξιά αριστερά και μετά το πρόσωπο, μετά πράγματα, κοκ. που είναι λάθος δεν έχουν την ίδια βαρύτητα βέβαια, το καταλαβαίνεις). Μετά δηλαδή θα γυρίσω να πω τηρούσα όλα μετρά, και το ίδιο κι όλοι από ότι έβλεπα και κόλλησα ίωση από τα αερολύμματα;;;!!!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 

Δεν τηρούνται στους κλειστούς χώρους εργασίας τα μέτρα δυστυχώς.

 

Οσο ήμουν γραφείο οι περισσότεροι συνάδελφοι έβγαζαν τις μάσκες όταν κάθονταν στην θέση τους με την δικαιολογία ότι τα γραφεία έχουν απόσταση. 

 

Στα τραπεζικά καταστήματα όταν λήγει το ωράριο και κλείνουν οι πόρτες, οι περισσότεροι υπάλληλοι τις μάσκες τις βγάζουν λες και κινδυνεύουν μόνο από τους πελάτες.

 

Στο Everest της γειτονιάς μου, η μάσκα ανεβαίνει από το πηγούνι μόνο όταν μπει πελάτης.

 

Καταλαβαίνετε ότι εσυ που είσαι τυπικός πολύ δύσκολα σηκώνεις το τηλέφωνο να παραπονεθείς για συνάδελφο με τον οποίο όταν τελειώσει όλο αυτο θα μοιράζεστε το ίδιο γραφείο για 10 ώρες την ημερα.

 

Α, μου έχει τύχει και το τραγικό σε αίθουσα δικαστηρίου δικηγόρος να κατεβάσει την μάσκα του για να μπορέσει να φωνάξει καλύτερα....

 

Και ο αδερφός μου με την μάνα μου φυσικά που δεν μένουν στο ίδιο σπίτι, κάθε φορά που έρχεται να την δει σε έναν χώρο 50 τμ κρίνουν σωστό να τα λένε χωρίς μάσκες....

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...