Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Έσπερος said:

Αυτό θα μπορούσε να ισχύει κ για μια οικογένεια που θέλει να πάει στο σπίτι της στο χωριό όμως, για να παίξουν τα παιδιά στην εξοχή, κ να μην έρθει σε επαφή με αλλουσ, που όμως δεν επιτρέπεται. Πάλι δυο μέτρα κ δυο σταθμά, ή ισωσ μια νοοτροπία που αντιμετωπίζει τους νέους σαν μωρά? 

 

Ε δεν είναι κοινή λογική πίσω από κανένα μέτρο. Αποφάσεις που διευκολύνουν όποιον μπορεί να καταναλώσει κ να ταξιδέψει, όπως έγινε κ το καλοκαίρι. 

 

Τι να καταναλώσει; Σουβλάκια delivery? Αφού είναι όλα κλειστά.....

 

Οι φοιτητές του εξωτερικού έρχονται για έναν πολύ απλό λόγο που δεν έχει καμία σχέση με τους φοιτητές εσωτερικού.....σε αντίθεση με την πρώτη καραντίνα, στη δεύτερη δεν έκλεισαν ΠΟΤΕ τα σύνορα. Με ορισμένα μέτρα μεν, αλλά μπορούσε κάθε Ευρωπαίος να έρθει κι αυτό είναι συμφωνία σε ενωσιακό επίπεδο που έγινε πριν πολλούς μήνες, διότι δε μπορεί να καταργείται η συνθήκη Σένγκεν επ'αόριστον και γενικά.....πολύ απλά να το θέσω, είναι σα να λέμε "αντισυνταγματικό" να πεις οτι "μέχρι νεωτέρας" δε μπορεί ένας πολιτης Σένγκεν να μεταβεί σε μια άλλη χώρα της ζώνης. Κάποιος βέβαια θα μπορούσε να πει οτι και στο εσωτερικό υπάρχει το άρθρο 11 του Συντάγματος....αλλά προφανώς στην πράξη το ελληνικό κράτος πολύ πιο εύκολα μπορεί να αγνοήσει το δικό του Σύνταγμα απ'ότι τις διεθνείς συνθήκες.

 

Δεν "επιτράπηκε" τίποτα ιδιαίτερο για τους φοιτητές εξωτερικού εν'οψει των γιορτών....ίσα-ίσα που με τα μέτρα που επιβλήθηκαν περιορίστηκε η μετακίνηση, ίσως στο ανώτερο δυνατό που μπορεί να περιοριστεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση αντίδραση. Εγω ουτε με τις μετακινήσεις φοιτητών συμφωνώ. Ενήλικες είναι, δεν θα πάθουν κάποιο ψυχικό τραύμα μεγαλύτερο από τον υπόλοιπο πληθυσμό που θα γιορτάσει μονος, κ τους γονείς τους μπορεί να θέσουν σε κίνδυνο με την επιστροφή τους, ή κ την υπόλοιπη οικογένεια, αν συναντηθούν κ με άλλους. Κανονικά ούτε αυτά θα έπρεπε να επιτρέπονται, ούτε οποιαδήποτε άλλη άφιξη, ακόμα κ με τεστ κ καραντίνα, αν θελουμε να το αντιμετωπίσουμε επιτέλους αυτό σοβαρα. 

Δεν μπορείς να ξέρεις για ποιους λογους μπορει να έρχεται ο καθενας.κ αν τηρηθεί το πρωτόκολλο καλώς να ερθει.φεν ριναι τουρίστας.Κι εμένα μου χτύπησε πολυ ασχημα ο τρόπος που έγραψες.ηταν απαξιωτικος.Εδωσες έμφαση στο φοιτητή και όχι στον κίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Αυτός που παίρνει το αεροπλάνο από το Λονδίνο έχει κάνει 2 και 3 τεστ πριν βγει από το Ελ. Βενιζέλος και πατήσει Αθήνα (πολλοί κάνουν πάνω από 1 PCR για να βγει σίγουρα εντός προθεσμίας, συν το rapid στην άφιξη)

Ισχύει. Έτσι όπως έχει διαμορφωθεί το ταξίδι στο-από εξωτερικό, οι ταξιδίωτες εξωτερικού πραγματικά αμφιβάλλω εάν αποτελούν πληθυσμό που ανησυχεί τους επιστήμονες. Εδώ είναι ξεκάθαρο που και ποιοι πληθυσμοί (πλυθυσμός υπό έννοια ερευνητική) είναι οι sos.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

κ αν τηρηθεί το πρωτόκολλο καλώς να ερθει

Η φράση κλειδί!

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

.φυσικα κ εχει το δικαιωμα να μεταβει μια φορα στον μονιμο τοπο κατοικιας του ο οποιοσδηποτε.

 

Με αφορμή αυτό, εγώ έχω την εξής απορία: υποτίθεται ότι δείχνεις κάποιο λογαριασμό ή εκκαθαριστικό ή συνδυασμό τους για να δείξεις ποια είναι η μόνιμη κατοικία. Όταν όμως είσαι φοιτητής ή δουλεύεις σε άλλη πόλη, πλέον στα χαρτιά δεν φαίνεται μόνιμη κατοικία σου εκεί που ζεις; Έτσι θυμάμαι από οταν δούλεψα σε άλλη πόλη, ότι ακόμη και τη χρονιά που έμεινα 6 μήνες και γύρισα δήλωσα μισή χρονια κατοικία εκεί και μισή Αθήνα. Οπότε κάποιος που δουλεύει χρόνια αλλού δεν έχει έγγραφο να αποδείξει την άλλη του μόνιμη κατοικία. Το συζητουσαμε προχτές με φίλους επειδή ανακοινώθηκε ότι μπορεί κάποιος που δουλεύει αλλού να γυρίσει στον τόπο που είναι η γυναίκα του και τα παιδιά του. Και πες αυτος είναι πιο εύκολο να δείξει πού μένουν εκείνοι, ο φοιτητής όμως δεν θεωρείται στα χαρτιά ότι έχει ως μόνιμη κατοικία τον τόπο σπουδών;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Με αφορμή αυτό, εγώ έχω την εξής απορία: υποτίθεται ότι δείχνεις κάποιο λογαριασμό ή εκκαθαριστικό ή συνδυασμό τους για να δείξεις ποια είναι η μόνιμη κατοικία. Όταν όμως είσαι φοιτητής ή δουλεύεις σε άλλη πόλη, πλέον στα χαρτιά δεν φαίνεται μόνιμη κατοικία σου εκεί που ζεις; Έτσι θυμάμαι από οταν δούλεψα σε άλλη πόλη, ότι ακόμη και τη χρονιά που έμεινα 6 μήνες και γύρισα δήλωσα μισή χρονια κατοικία εκεί και μισή Αθήνα. Οπότε κάποιος που δουλεύει χρόνια αλλού δεν έχει έγγραφο να αποδείξει την άλλη του μόνιμη κατοικία. Το συζητουσαμε προχτές με φίλους επειδή ανακοινώθηκε ότι μπορεί κάποιος που δουλεύει αλλού να γυρίσει στον τόπο που είναι η γυναίκα του και τα παιδιά του. Και πες αυτος είναι πιο εύκολο να δείξει πού μένουν εκείνοι, ο φοιτητής όμως δεν θεωρείται στα χαρτιά ότι έχει ως μόνιμη κατοικία τον τόπο σπουδών;

 

 

Δε νομίζω.η ταυτοτητα λογικα δείχνει τη διευθυνση κ επιστροφή μετα με την φοιτητική κάρτα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

 

Με αφορμή αυτό, εγώ έχω την εξής απορία: υποτίθεται ότι δείχνεις κάποιο λογαριασμό ή εκκαθαριστικό ή συνδυασμό τους για να δείξεις ποια είναι η μόνιμη κατοικία. Όταν όμως είσαι φοιτητής ή δουλεύεις σε άλλη πόλη, πλέον στα χαρτιά δεν φαίνεται μόνιμη κατοικία σου εκεί που ζεις; Έτσι θυμάμαι από οταν δούλεψα σε άλλη πόλη, ότι ακόμη και τη χρονιά που έμεινα 6 μήνες και γύρισα δήλωσα μισή χρονια κατοικία εκεί και μισή Αθήνα. Οπότε κάποιος που δουλεύει χρόνια αλλού δεν έχει έγγραφο να αποδείξει την άλλη του μόνιμη κατοικία. Το συζητουσαμε προχτές με φίλους επειδή ανακοινώθηκε ότι μπορεί κάποιος που δουλεύει αλλού να γυρίσει στον τόπο που είναι η γυναίκα του και τα παιδιά του. Και πες αυτος είναι πιο εύκολο να δείξει πού μένουν εκείνοι, ο φοιτητής όμως δεν θεωρείται στα χαρτιά ότι έχει ως μόνιμη κατοικία τον τόπο σπουδών;

 

 

Όχι, εγω πχ στην εφορία μέχρι πριν δυο χρόνια φαινόμουν κάτοικος Αθήνας, όπως κ άντρας μου. Αν δεν τα είχαμε αλλάξει, θα μπορούσαμε κ εμείς με αυτό το πρόσχημα να μετακινηθούμε αν το θέλαμε. 

 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Κι εμένα μου χτύπησε πολυ ασχημα ο τρόπος που έγραψες.ηταν απαξιωτικος.Εδωσες έμφαση στο φοιτητή και όχι στον κίνδυνο.

έχω σπουδάσει κ εγω στην Αγγλία, δεν θεωρώ ταξικό εχθρό όποιον σπουδάζει εκεί. κ πολλοί φίλοι μ εκεί δουλεύουν. Με δεδομένο ότι δω κ ποσο καιρό είναι έκδηλη η ανησυχία τι θα απογίνουν οι φοιτητές εσωτερικού, λες κ είναι μωρά, δεν καταλαβαίνω πού είναι το παράλογο να σκεφτούν κάτι ανάλογο για τα παιδθα έξω, που σίγουρα αυτοί που αποφασίζουν έχουν παιδιά εκεί. κατά τ αλλά εδώ που μένω από φοιτητές εσωτερικού κινδυνεύω κ φυσικά από τους συναδέλφους μου που θα γυρίσουν σπο την μόνιμη κατοικία τους, οπότε δεν έχω συμφέρον να τα λέω. ηθικά πάντως θεωρώ αδιανόητο να μιλάμε για ελεύθερη μετακίνηση εντός σένγκεν όταν την απαγορεύουμε εντός.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Με αφορμή αυτό, εγώ έχω την εξής απορία: υποτίθεται ότι δείχνεις κάποιο λογαριασμό ή εκκαθαριστικό ή συνδυασμό τους για να δείξεις ποια είναι η μόνιμη κατοικία. Όταν όμως είσαι φοιτητής ή δουλεύεις σε άλλη πόλη, πλέον στα χαρτιά δεν φαίνεται μόνιμη κατοικία σου εκεί που ζεις; Έτσι θυμάμαι από οταν δούλεψα σε άλλη πόλη, ότι ακόμη και τη χρονιά που έμεινα 6 μήνες και γύρισα δήλωσα μισή χρονια κατοικία εκεί και μισή Αθήνα. Οπότε κάποιος που δουλεύει χρόνια αλλού δεν έχει έγγραφο να αποδείξει την άλλη του μόνιμη κατοικία. Το συζητουσαμε προχτές με φίλους επειδή ανακοινώθηκε ότι μπορεί κάποιος που δουλεύει αλλού να γυρίσει στον τόπο που είναι η γυναίκα του και τα παιδιά του. Και πες αυτος είναι πιο εύκολο να δείξει πού μένουν εκείνοι, ο φοιτητής όμως δεν θεωρείται στα χαρτιά ότι έχει ως μόνιμη κατοικία τον τόπο σπουδών;

 

 

οχι,σιγουρα οσο σπουδαζα φαινομουν ακομη σαν προστατευμενο μελος στον μπαμπα μου.συμβολαιο ειχαμε κανονικα,αλλα δ εχει σχεση.η φορολογικη ανηκε στον δημο πατρικης κατοικιας.ακομη κ οταν δουλευα αθηνα,κ φαινομουν σαν φιλοξενουμενη στον τοτε φιλο μου,κ εκανα μονη φορολογικη,εγινε στην εφορια πατρικης κατοικιας.εκει ανηκα

τωρα μενουμε εδω 4χρ,νομιζω τον δευτερο χρονο πλεον το μεταφεραμε.ειναι σε ποια δου ανηκεις στην ουσια.κ ακομη δ εχουμε αλλαξει το μερος που ψηφιζουμε,ασχετο αλλα ειπα να το πω

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, chocolate_eater said:

 

Ναι, είναι κρίμα και γι'αυτό δεν υπάρχει βάση για μια τέτοια διάκριση. Δεν είναι όλοι οι φοιτητές του Λονδίνου αργόσχολοι με την πιστωτική κάρτα του μπαμπά (αλλά και να ήταν, θα είχαν το ίδιο δικαίωμα με τον Τάκη για επιστροφή στη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας τους με τα όποια μέτρα, πρωτόκολλα κλπ κλπ.).  Οι εγχώριοι φοιτητές πάντως, έχουν κάθε δικαίωμα κατ'εξαίρεση μετακίνησης απ'οπουδήποτε στη χώρα και χωρίς καραντίνες και δύο τεστ, εκ των οποίων το ένα από την τσέπη τους....φοβάμαι οτι θα αποδειχθούν πολύ μεγαλύτερος φορέας. Γιατί τέτοιο μένος για ορισμένες κατηγορίες ανθρώπων δεν καταλαβαίνω....

 

Η καραντίνα είναι εκ των πραγμάτων γελοία, πρώτον διότι όσοι ήθελαν να έρθουν, απλώς ήρθαν πριν εφαρμοστεί, 10 με 17 Δεκεμβρίου (οι περισσότεροι είναι home office και μπορούν να δουλεύουν από παντού) και δεύτερον διότι ούτως ή άλλως η Ελλάδα ειναι σε lockdown και οι περισσότεροι έτσι κι αλλιώς μέσα θα έμεναν, όπου έτσι κι αλλιώς θα μεταδώσουν ό,τι είναι να μεταδοθεί. Απλώς παραμυθιάζουν για να δείξουν οτι κάτι κάνουν για τις αφίξεις του εξωτερικού.....ενώ υπάρχει ήδη η υποχρέωση του τεστ από το Νοέμβριο (και δε σου παίρνουν καν τη βαλίτσα για τσεκιν αν δεν το δείξεις).

Υπάρχει η υποχρέωση για τεστ από Νοεμβριο (και πάλι καλά) αλλά σήμερα πχ βρήκαν 26 κρούσματα στις πύλες εισόδου. Γίνεται μεγάλο ξεσκαρταρισμα ετσι αλλά και πάλι δεν είναι απολύτως σίγουρο ότι αν έχεις κάνει τεστ 72 ώρες πριν δεν είσαι φορέας. 

Just now, Έσπερος said:

ηθικά πάντως θεωρώ αδιανόητο να μιλάμε για ελεύθερη μετακίνηση εντός σένγκεν όταν την απαγορεύουμε εντός.

Συμφωνώ απόλυτα. Ειναι τρελό και όχι μόνο από ηθική σκοπιά 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Ειναι σε ποια δου ανηκεις στην ουσια.

 

Νόμιζα ότι δείχνεις τη διεύθυνση που γράφει η φορολογική δήλωση, όχι το σε ποια ΔΟΥ ανήκει η δήλωση.

 

Άσχετο αλλα τώρα με μπέρδεψες λίγο γιατί ενώ με τον άντρα μου κάνουμε μαζί δήλωση, όταν κάπου γράφουμε σε ποια ΔΟΥ ανήκουμε (πχ στο πεδίο υπευθυ ηε δήλωσης) γράφουμε αυτή που ανήκε ο καθένας παλιά, εκεί που είχε εκδοθεί ο αφμ μας νομίζω είναι.

 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δε νομίζω.η ταυτοτητα λογικα δείχνει τη διευθυνση κ επιστροφή μετα με την φοιτητική κάρτα. 

Αφού οι ταυτότητες δεν γράφουν διεύθυνση

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Όχι, εγω πχ στην εφορία μέχρι πριν δυο χρόνια φαινόμουν κάτοικος Αθήνας, όπως κ άντρας μου. Αν δεν τα είχαμε αλλάξει, θα μπορούσαμε κ εμείς με αυτό το πρόσχημα να μετακινηθούμε αν το θέλαμε. 

 

έχω σπουδάσει κ εγω στην Αγγλία, δεν θεωρώ ταξικό εχθρό όποιον σπουδάζει εκεί. κ πολλοί φίλοι μ εκεί δουλεύουν. Με δεδομένο ότι δω κ ποσο καιρό είναι έκδηλη η ανησυχία τι θα απογίνουν οι φοιτητές εσωτερικού, λες κ είναι μωρά, δεν καταλαβαίνω πού είναι το παράλογο να σκεφτούν κάτι ανάλογο για τα παιδθα έξω, που σίγουρα αυτοί που αποφασίζουν έχουν παιδιά εκεί. κατά τ αλλά εδώ που μένω από φοιτητές εσωτερικού κινδυνεύω κ φυσικά από τους συναδέλφους μου που θα γυρίσουν σπο την μόνιμη κατοικία τους, οπότε δεν έχω συμφέρον να τα λέω. ηθικά πάντως θεωρώ αδιανόητο να μιλάμε για ελεύθερη μετακίνηση εντός σένγκεν όταν την απαγορεύουμε εντός.

Το ξέρω ότι σπουδασες εκει.ο τρόπος ομως που εκφραστικές σηκώνει αντίδραση.καο μην κρίνεις εκ του ασφαλούς.σου ξαναλεω οτι υπαρχουν διάφοροι λόγοι για να θελει να ερθει κάποιος.κ οικονομικός αλλα κ θεμα προστασίας από τον ιο και πολλά άλλα.

Δεν μπορούμε να τον φυλακιστούν εκει.Εσυ μπορει να μην έχεις πρόβλημα να μείνεις για χρονια στο νησί αλλα καποιοι αλλοι εχουν αναγκη να γυρίσουν.

 

Just now, little lamb είπε:

 

Νόμιζα ότι δείχνεις τη διεύθυνση που γράφει η φορολογική δήλωση, όχι το σε ποια ΔΟΥ ανήκει η δήλωση.

 

Άσχετο αλλα τώρα με μπέρδεψες λίγο γιατί ενώ με τον άντρα μου κάνουμε μαζί δήλωση, όταν κάπου γράφουμε σε ποια ΔΟΥ ανήκουμε (πχ στο πεδίο υπευθυ ηε δήλωσης) γράφουμε αυτή που ανήκε ο καθένας παλιά, εκεί που είχε εκδοθεί ο αφμ μας νομίζω είναι.

 

Αφού οι ταυτότητες δεν γράφουν διεύθυνση

Η δική μου γραφει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Η δική μου γραφει

 

Μάλλον είναι παλιά, δεν ξέρω την ηλικία σου. Εδώ και πολλά χρόνια δεν γράφουν. Εγώ έβγαλα το 2004 και δεν γράφει

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Μάλλον είναι παλιά, δεν ξέρω την ηλικία σου. Εδώ και πολλά χρόνια δεν γράφουν. Εγώ έβγαλα το 2004 και δεν γράφει

Εννοω οτι γραφει δημότης τάδε.δεν εκφραστηκα σωστα

Just now, Annitamik είπε:

Μόλις διάβασα ότι η Ευρώπη θα διακόψει στο σύνολο της τις συνδέσεις με Βρετανία , άρα και εμείς

Προς το παρόν επιβαλαμε 7ημερη καραντινα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Νόμιζα ότι δείχνεις τη διεύθυνση που γράφει η φορολογική δήλωση, όχι το σε ποια ΔΟΥ ανήκει η δήλωση.

 

Άσχετο αλλα τώρα με μπέρδεψες λίγο γιατί ενώ με τον άντρα μου κάνουμε μαζί δήλωση, όταν κάπου γράφουμε σε ποια ΔΟΥ ανήκουμε (πχ στο πεδίο υπευθυ ηε δήλωσης) γράφουμε αυτή που ανήκε ο καθένας παλιά, εκεί που είχε εκδοθεί ο αφμ μας νομίζω είναι.

τωρα μιλαμε για χιλιαδες υποπεριπτωσεις

το μεγαλυτερο ποσοστο φοιτητων δ εργαζεται,κανει μηδενικη φορολογικη δηλωση,θεωρουνται ως προστατευομενα μελη,κ το συμβολαιο ειναι στο ονομα του γονιου συνηθως

επισης εχουν πει οτι για επανεμωση οικογενειων θα επιτρεπεται η μετακινηση αναμεσα σε νομους

εμεις πλεον που μενουμε μονιμα εδω,αλλαξαμε δου.δ ξερω αν πρεπει τυπικα να αλλαξετε

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Το ξέρω ότι σπουδασες εκει.ο τρόπος ομως που εκφραστικές σηκώνει αντίδραση.καο μην κρίνεις εκ του ασφαλούς.σου ξαναλεω οτι υπαρχουν διάφοροι λόγοι για να θελει να ερθει κάποιος.κ οικονομικός αλλα κ θεμα προστασίας από τον ιο και πολλά άλλα.

Δεν μπορούμε να τον φυλακιστούν εκει.Εσυ μπορει να μην έχεις πρόβλημα να μείνεις για χρονια στο νησί αλλα καποιοι αλλοι εχουν αναγκη να γυρίσουν.

Ε΅γώ το καλοκαίρι περίμενα τους γονείς μου τέλος ΑΥγούστου, όμως για να δουλε΄ψει ο τουρισμός, δεν ανακοινωναν κρούσματα ανα νησί και δεν ξέραμε τίποτα. Βλέςπαμε τα γύρω νησιά να μπαίνουν σε μίνι λοκντάουν χωρίς να γνωρίζουν ότι έχουν κρούσματα. Και μαθαίνουμε γύρω στον 15αυγουστο κρούσμα που δεν είχε ταξιδέψει, και μάθαμε και ότι δεν έγινε ιχνηλάτιση σε κανέναν, γιατί τα τεστ πήγαιναν όλα στα αεροδρόμια. Κι έτσι δεν γινόταν να έρθουν ούτε να φύγουμε εμείς. και θα περάσει 1.5 χρόνος για να τους δω, στην ίδια χώρα. Οπότε έχω κι εγώ ανάγκες, όπως ο οποιοσδήποτε. απλώς κάποιοι είναι πιο ίσοι από άλλους. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομιζω οτι καπου τα μπερδεψα κ εγω.τυπικα ισως να πρεπει να εχει κ ε1 κ ε9,οχι για φοιτητες γενικα.αλλα πιανεται σαν μονιμη οτι γραφει η φορολογικη,ακομη κ αν νοικιαζεις

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Προς το παρόν επιβαλαμε 7ημερη καραντινα.

Εύχομαι να ισχύει αυτό που διάβασα και να αποφασίσουμε να μην έχουμε σύνδεση. Δε χρειαζόμαστε κ τον μεταλλαγμένο ιό. Κάπου διάβασα ότι τα σύνορα είναι ανοιχτά λόγω συνθήκης Σένγκεν. Η Βρετανία δεν έχει βγει εκτός;

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Νόμιζα ότι δείχνεις τη διεύθυνση που γράφει η φορολογική δήλωση, όχι το σε ποια ΔΟΥ ανήκει η δήλωση.

 

Άσχετο αλλα τώρα με μπέρδεψες λίγο γιατί ενώ με τον άντρα μου κάνουμε μαζί δήλωση, όταν κάπου γράφουμε σε ποια ΔΟΥ ανήκουμε (πχ στο πεδίο υπευθυ ηε δήλωσης) γράφουμε αυτή που ανήκε ο καθένας παλιά, εκεί που είχε εκδοθεί ο αφμ μας νομίζω είναι.

 

Αφού οι ταυτότητες δεν γράφουν διεύθυνση

 

Κανετε λαθος τοτε :) Ανήκετε στη ΔΟΥ οπου υποβαλλετε δηλωση. Η διευθυνση αποδεικνυεται απο εκκαθαριστικο, και η ΔΟΥ ειναι μια και μονη, αυτη στην οποια υππβαλλετε δηλωση

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κάποιος που δουλεύει σε άλλο μέρος κ δηλώνει πλέον εκεί κατοικία, και είναι μικρός σχεδόν σαν φοιτητής, σίγουρα δεν μπορεί να πάει στους γονείς του. Είπαν μόνο για επανένωση με σύζυγο και παιδιά. Ξέρω συγκεκριμένη περίπτωση. Αλλά εντάξει προφανώς δεν γίνεται να ικανοποιηθούν όλοι.

 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εννοω οτι γραφει δημότης τάδε.δεν εκφραστηκα σωστα

 

Α αυτό ναι. Πλάκα πλάκα τώρα σκεφτομαι ότι θα έπρεπε να αλλαζαμε ταυτότητα όταν παντρευόμαστε, γιατί ακόμα κι αν παραμενουμε στον ίδιο δήμο αλλάζουμε οικογενειακή μερίδα που είναι γραμμένη στην ταυτότητα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Με αφορμή αυτό, εγώ έχω την εξής απορία: υποτίθεται ότι δείχνεις κάποιο λογαριασμό ή εκκαθαριστικό ή συνδυασμό τους για να δείξεις ποια είναι η μόνιμη κατοικία. Όταν όμως είσαι φοιτητής ή δουλεύεις σε άλλη πόλη, πλέον στα χαρτιά δεν φαίνεται μόνιμη κατοικία σου εκεί που ζεις; Έτσι θυμάμαι από οταν δούλεψα σε άλλη πόλη, ότι ακόμη και τη χρονιά που έμεινα 6 μήνες και γύρισα δήλωσα μισή χρονια κατοικία εκεί και μισή Αθήνα. Οπότε κάποιος που δουλεύει χρόνια αλλού δεν έχει έγγραφο να αποδείξει την άλλη του μόνιμη κατοικία. Το συζητουσαμε προχτές με φίλους επειδή ανακοινώθηκε ότι μπορεί κάποιος που δουλεύει αλλού να γυρίσει στον τόπο που είναι η γυναίκα του και τα παιδιά του. Και πες αυτος είναι πιο εύκολο να δείξει πού μένουν εκείνοι, ο φοιτητής όμως δεν θεωρείται στα χαρτιά ότι έχει ως μόνιμη κατοικία τον τόπο σπουδών;

 

 

 

Οι περισσότεροι φοιτητές δουλεύουν μαύρα (αν δουλεύουν) και ως εκ τούτου ακόμη κι αν έχουν εκκαθαριστικό, συνήθως είναι ως προστατευόμενα μέλη στη ΔΟΥ των γονιών. Οι περισσότεροι αλλάζουν ΔΟΥ είτε λόγω γάμου, είτε λόγω μετακόμισης στο εξωτερικό. Στην πράξη με φοιτητική ταυτότητα και ένα λογαριασμό στο όνομα των γονιών, δε νομίζω οτι κανένας θα εμποδιστεί να πάει στη διεύθυνση που γράφει ο λογαριασμός.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Πάντως κάποιος που δουλεύει σε άλλο μέρος κ δηλώνει πλέον εκεί κατοικία, και είναι μικρός σχεδόν σαν φοιτητής, σίγουρα δεν μπορεί να πάει στους γονείς του. Είπαν μόνο για επανένωση με σύζυγο και παιδιά. Ξέρω συγκεκριμένη περίπτωση. Αλλά εντάξει προφανώς δεν γίνεται να ικανοποιηθούν όλοι.

 

 

Α αυτό ναι. Πλάκα πλάκα τώρα σκεφτομαι ότι θα έπρεπε να αλλαζαμε ταυτότητα όταν παντρευόμαστε, γιατί ακόμα κι αν παραμενουμε στον ίδιο δήμο αλλάζουμε οικογενειακή μερίδα που είναι γραμμένη στην ταυτότητα.

 

H ταυτότητα δε γράφει οικογενειακή μερίδα. Πώς σου ήρθε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σίγουρο 100%. Γράφει αριθμό δημοτολογίου που είναι ένας μεγάλος αριθμός, μετά κάθετος ( αυτό / ) και ο αριθμός 1,2,3 κλπ. Η οικογενειακή μερίδα είναι ο αριθμός πριν την κάθετο και ο αριθμός μετά είναι το ποιο μέλος είσαι. Οπότε εμένα γράφει τη μερίδα των γονιών μου κ το νούμερο 4 που ήμουν εκεί (δεύτερο παιδί)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

ηθικά πάντως θεωρώ αδιανόητο να μιλάμε για ελεύθερη μετακίνηση εντός σένγκεν όταν την απαγορεύουμε εντός.

 

Η διαφορά είναι οτι την εσωτερική μετακίνηση η Ελλάδα μπορεί να την κλείσει μόνη της. Τα σύνορα όχι. Καμία χώρα της Σένγκεν δε μπορεί να κλείσει μόνη της τα σύνορά της για όλους και επ'αόριστον, παρά μόνο έναντι τρίτων χωρών (π.χ. Τουρκία), ωστόσω κι εκεί ακόμα υποχρεούται να δέχεται όσους έρχονται με τουριστική βίζα Σένγκεν μέσω των ανοιχτών διόδων, βάση των κανονισμών της ζώνης.

 

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

H ταυτότητα δε γράφει οικογενειακή μερίδα. Πώς σου ήρθε αυτό;

 

Γράφει ;) Τουλάχιστον μέχρι και πολύ πρόσφατα. Αλλά είναι άκυρη πληροφορία διότι η ταυτότητα δεν αλλάζει στις μεταβολές.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Αυτό είναι σίγουρο 100%. Γράφει αριθμό δημοτολογίου που είναι ένας μεγάλος αριθμός, μετά κάθετος ( αυτό / ) και ο αριθμός 1,2,3. Η οικογενειακή μερίδα είναι ο αριθμός πριν την κάθετο και ο αριθμός μετά είναι το ποιο μέλος είσαι.

Nαι αλλα δεν ειναι ο τρεχων, ειναι της στιγμης της εκδοσης και μονο. Δεν αντικαθιστα ξερω γω βεβαιωση απο το δημο. Ειναι απλα ιστορικο στοιχειο. Γι ατυο και οπου χρειαζεται βεβαιωση κατοικιας, δεν καλυπτεσαι απο ταυτοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

 Οπότε έχω κι εγώ ανάγκες, όπως ο οποιοσδήποτε. απλώς κάποιοι είναι πιο ίσοι από άλλους. 

 

Συγγνώμη αλλά μέχρι και πριν ένα μήνα μπορούσες να ταξιδέψεις οπουδήποτε στην Ελλάδα, απλώς επέλεξες να μην το κάνεις. Κι αυτός που μπαίνει σε ένα αεροπλάνο για να έρθει δεν το κάνει χωρίς να παίρνει, συνειδητά, κίνδυνο. Δε δίνεται σε κάποιον βεβαίωση οτι δεν θα κολλήσει ταξιδεύοντας. Από τον Ιούνιο μέχρι τον Οκτώβριο, πάντως, μπορούσες και να έχεις πάει και να έχουν έρθει σε σένα οι δικοί σου.

 

Just now, Annitamik said:

Εύχομαι να ισχύει αυτό που διάβασα και να αποφασίσουμε να μην έχουμε σύνδεση. Δε χρειαζόμαστε κ τον μεταλλαγμένο ιό. Κάπου διάβασα ότι τα σύνορα είναι ανοιχτά λόγω συνθήκης Σένγκεν. Η Βρετανία δεν έχει βγει εκτός;

 

Η Βρετανια δεν ήταν ποτέ στη Σένγκεν, μόνο στην ΕΕ....αλλά βγαίνει οριστικά σε 10 μέρες, οπότε και θα λογίζεται ως τρίτη χώρα. Υποθέτω οτι θα πρέπει να ενταχτεί στη whitelist της ζώνης Σένγκεν για να συνεχίσουν να είναι δυνατά τα ταξίδια κατά τη διάρκεια του covid (έστω με καραντινα και τεστ).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...