Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, μαγιοπουλας είπε:

 

Παραπονιέμαι για διάφορα και ειναι λογικό αλλά τελικά γι αυτά που μας λένε για τις προφυλαξεις εχουν δίκιο.

Θετικά πολλα από τα μέλη της οικογενειας της κουμπαράς μου.Δεν πηραννομως τις πρεπουσες προφυλαξεις.Υπηρξαν αρκετά χαλαροι για την βολή τους.

Αντάλλαξαν προφυλαξεις μεταξύ τους χωρις μασκες.Η γιαγια νοσηλεύτηκε για πολυ λίγο στο Γεννηματά όπου κ κολλησε .εκει η αλλου δεν ξερω τελικα.Για την ωρα ειναι ασυμπτωματικη.Η κορη της κ ο γαμπρός της θετικοί κ αυτοι με βαριά συμπτωματα στο σπιτι.θετικη κ η αδερφή της γιαγιάς πάλι χωρίς συμπτωματα.Αρνητικα τα υπόλοιπα τέσσερα άτομα που ζουν στο ιδιο σπιτι.

Ελπίζω να εξελιχθούν καλά τα πράγματα.

Δεν ξερω αν έχουν κολλήσει κ οι υπόλοιποι αλλα ειναι περίεργο το πως κάποιοι κολλανε και κάποιοι άλλοι όχι.Και λεω ευτυχως που υπάρχει καραντινα κ οι μεγάλοι δεν πανε στις δουλειές τους και τα παιδια σχολειο.Αλλιως σίγουρα θα είχε γίνει μεγαλύτερη διασπορά. 

 

οπως ολοι οι ιοι ειναι κ πως θα βρουν τον καθε οργανισμο... ειναι καποιοι που πραγματικα δυσκολα κολλανε το οτιδηποτε εμεις περσι στο ιδιο σπιτι με Η1Ν1 κ γιαγια χωρις εμβολιο μονο εγω κολλησα απο τον μικρο. 

πχ εγω δεν εχω κολλησει ποτε ανεμοβλογια ενω ολοι εχουν περασει οσοι ξερω .... πρεπει να παιζουν πολλα ρολο .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

6 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

οπως ολοι οι ιοι ειναι κ πως θα βρουν τον καθε οργανισμο... ειναι καποιοι που πραγματικα δυσκολα κολλανε το οτιδηποτε εμεις περσι στο ιδιο σπιτι με Η1Ν1 κ γιαγια χωρις εμβολιο μονο εγω κολλησα απο τον μικρο. 

πχ εγω δεν εχω κολλησει ποτε ανεμοβλογια ενω ολοι εχουν περασει οσοι ξερω .... πρεπει να παιζουν πολλα ρολο .

Ναι αλλα ακομη δεν ξέρουν αν έχουν κολλήσει και οι άλλοι.πρεπειβνα γίνουν και αλλα τεστ.

Θα δουμε πως θα εξελιχθούν και οι ασθενείς.

Link to comment
Share on other sites

On 8/4/2020 at 2:12 ΜΜ, samsympan είπε:

(...) ήθελα να αναφέρω ότι υπάρχει ένα ενδιαφέρον άρθρο του Καραμπελιά με τίτλο "Μένουμε σπίτι ΣΗΜΕΡΑ για να έχουμε δουλειά και εισόδημα ΑΥΡΙΟ". Όποιος ενδιαφέρεται ας το διαβάσει.

"Γιάννης Ιωαννίδης και Ντόναλτ Τραμπ"

του Γιώργου Καραμπελιά, στην huffingtonpost.gr, ημ. δημοσίευσης 28/11/2020.

Link to comment
Share on other sites

On 11/28/2020 at 2:33 AM, μαγιοπουλας said:

 

Παραπονιέμαι για διάφορα και ειναι λογικό αλλά τελικά γι αυτά που μας λένε για τις προφυλαξεις εχουν δίκιο.

Θετικά πολλα από τα μέλη της οικογενειας της κουμπαράς μου.Δεν πηραννομως τις πρεπουσες προφυλαξεις.Υπηρξαν αρκετά χαλαροι για την βολή τους.

 

Καταρχήν εύχομαι περαστικά σε όλους.

Γενικότερα έχω δει πως πολλοί δεν προσέχουν αυτή την φορά παρόλο που τα πράγματα είναι πολυ πιο άσχημα, ανταλλάσσουν επισκέψεις κτλ...απορώ ειλικρινά με όλο αυτό.

 

Τώρα για τα Χριστούγεννα ... εμένα είναι η αγαπημένη μου εποχή, θα μπορούσα να ζω στα Χριστούγεννα πάντα, να έχω μόνιμα ένα στολισμένο σπίτι, να φτιάχνω λιχουδιές με τον μικρό, να βάζουμε δώρα κάτω από το δέντρο, να κάνουμε βόλτες στα Χριστουγεννιάτικα πάρκα αχχχ!!!

Πολύ στεναχωριέμαι που φέτος δεν θα πάμε σε κανένα από αυτά! Δεν στεναχωριέμαι τόσο που δεν θα δω τους δικούς μου, στεναχωριέμαι όμως που το παιδί θα ζήσει αυτές τις ημέρες μέσα..από την άλλη όμως σκέφτομαι πως δεν πειράζει, μία χρονιά είναι θα περάσει, να είμαστε καλά και του χρόνου θα τα γιορτάσουμε διπλά με όσους αγαπάμε, αρκεί να είμαστε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε κάτι για τα σχολεία? Ακούγεται ότι μπορεί να μην ανοίξουν ούτε την άλλη βδομάδα .. Πολύ κακό σενάριο..

Just now, kotsifikos said:

από την άλλη όμως σκέφτομαι πως δεν πειράζει, μία χρονιά είναι θα περάσει, να είμαστε καλά και του χρόνου θα τα γιορτάσουμε διπλά με όσους αγαπάμε, αρκεί να είμαστε καλά!

Πιστεύεις ότι του χρόνου θα είμαστε φυσιολογικά ? Πολύ αμφιβάλω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna said:

Ξέρετε κάτι για τα σχολεία? Ακούγεται ότι μπορεί να μην ανοίξουν ούτε την άλλη βδομάδα .. Πολύ κακό σενάριο..

Πιστεύεις ότι του χρόνου θα είμαστε φυσιολογικά ? Πολύ αμφιβάλω..

Θέλω να πιστεύω πως θα είμαστε καλύτερα, μου δίνει ελπίδες και το εμβόλιο.

Για τα σχολεία τι να πω, αναμένουμε τις εξελίξεις, αν και να σου πω φοβάμαι να ανοίξουν τα σχολεία με τόσα πολλά κρούσματα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Θέλω να πιστεύω πως θα είμαστε καλύτερα, μου δίνει ελπίδες και το εμβόλιο.

Για τα σχολεία τι να πω, αναμένουμε τις εξελίξεις, αν και να σου πω φοβάμαι να ανοίξουν τα σχολεία με τόσα πολλά κρούσματα.

Δεν πιστεύω μέσα σε ένα χρόνο να έχουν γίνει και θαύματα με το εμβόλιο. Εκτός αν το πάνε εκβιαστικά και αναγκαστούν όλοι να εμβολιαστούν. Πχ ο γαμπρός μου που διδάσκει σε πολύ γνωστό ιδιωτικό σχολείο, τους είπαν ότι θα είναι υποχρεωτικός ο εμβολιασμός για να διδάσκουν εκεί. Και αεροπορικές έχουν βγει και λένε κτλ. Θα ζήσουμε τριτοκοσμικές καταστάσεις..

Εμένα ο μικρός μου ζητάει ν α πάει σχολείο. Άσε που οι γιαγιάδες δεν την παλεύουν άλλο. Είναι μεγάλες και έχουν κουραστεί. Θα βάλουν τα κλάματα αν δεν ανοίξουν τα σχολεία!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Δεν πιστεύω μέσα σε ένα χρόνο να έχουν γίνει και θαύματα με το εμβόλιο. Εκτός αν το πάνε εκβιαστικά και αναγκαστούν όλοι να εμβολιαστούν. Πχ ο γαμπρός μου που διδάσκει σε πολύ γνωστό ιδιωτικό σχολείο, τους είπαν ότι θα είναι υποχρεωτικός ο εμβολιασμός για να διδάσκουν εκεί. Και αεροπορικές έχουν βγει και λένε κτλ. Θα ζήσουμε τριτοκοσμικές καταστάσεις..

Εμένα ο μικρός μου ζητάει ν α πάει σχολείο. Άσε που οι γιαγιάδες δεν την παλεύουν άλλο. Είναι μεγάλες και έχουν κουραστεί. Θα βάλουν τα κλάματα αν δεν ανοίξουν τα σχολεία!

Εσένα είναι δύσκολη η θέση σου, αν δεν ανοίξουν σκέφτεσαι την επιλογή να πάρεις κάποια κοπέλα για λίγο καιρό η θα ήταν δύσκολο για τον μικρό σου?

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 said:

Εσένα είναι δύσκολη η θέση σου, αν δεν ανοίξουν σκέφτεσαι την επιλογή να πάρεις κάποια κοπέλα για λίγο καιρό η θα ήταν δύσκολο για τον μικρό σου?

Η κοπέλα που είχα μέχρι να ξεκινήσει σχολείο, ενώ μια μέρα πριν κλείσουν τα σχολεία μου είχε πει ότι θα μπορεί να έρχεται 4 μέρες την εβδομάδα, μετά μου είπε ότι τελικά δεν μπορεί.  Οπότε δεν έψαξα για άλλη. Μέχρι να την βρω και να την συνηθίσει το παιδί (στο μεταξύ θα έπρεπε να είναι οι γιαγιάδες μαζί τους), θα άνοιγαν πάλι τα σχολεία. Αν έβρισκα κάποια δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

 Θα βάλουν τα κλάματα αν δεν ανοίξουν τα σχολεία!

Και εγώ θα βάλω τα κλάματα πίστεψε με, παρόλο που φοβάμαι με τόσα κρούσματα, ο γιος μου έχει ήδη τρελαθεί μέσα στο σπίτι. Έχει μάθει να είναι έξω από το σπίτι οπότε ζορίζεται πάρα πολυ τώρα!Βγαίνουμε για περπάτημα, όμως στην γειτονιά μας υπάρχει κόσμος λες και είναι καλοκαίρι και αποφεύγω το πολυ κάτω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Πιστεύεις ότι του χρόνου θα είμαστε φυσιολογικά ? Πολύ αμφιβάλω..

 

Έστω κι αν δεν είναι του χρόνου, δεν θα είναι για πάντα! Αισιοδοξία! Μια φάση είναι, θα περάσει. Έχει ξαναγίνει και πέρασε. Απλά προσέχουμε για να βγούμε υγιείς και να μπορέσουμε να απολαύσουμε το παρακατω όταν έρθει, που θα έρθει. Αν προσέχουμε βέβαια! Γιατί κι εμένα μου κάνει εντύπωση η "εφημεροτητα" που το βλέπουν κάποιοι, το "ας διασκεδάσουμε τώρα γιατί θα τραβήξει πολύ". Προσωπικά το βλέπω ότι καλύτερα να στερηθω κατι για ένα διάστημα και μετά να είμαι υγιής να μπορώ να απολαύσω τα πάντα, που θα έρθουν και πιο σύντομα αν το κάναμε όλοι αυτό, παρά για μια ευχαρίστηση σήμερα να ρισκάρω να κολλήσω, που κανείς δεν εγγυάται αν δεν θα πεθάνω ή δεν θα μου αφήσει κουσούρι. Αλλά προφανώς αυτό το "θα έρθει συντομότερα η φυσιολογικότητα" δεν είναι τόσο εφικτό αν δεν σκεφτούν όλοι έτσι, κι έτσι μπαίνουμε στο "ε αφού θα τραβήξει έτσι κι αλλιώς πολύ, ας διασκεδάσουμε λίγο τώρα".

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Έστω κι αν δεν είναι του χρόνου, δεν θα είναι για πάντα! Αισιοδοξία! Μια φάση είναι, θα περάσει. Έχει ξαναγίνει και πέρασε. Απλά προσέχουμε για να βγούμε υγιείς και να μπορέσουμε να απολαύσουμε το παρακατω όταν έρθει, που θα έρθει. Αν προσέχουμε βέβαια! Γιατί κι εμένα μου κάνει εντύπωση η "εφημεροτητα" που το βλέπουν κάποιοι, το "ας διασκεδάσουμε τώρα γιατί θα τραβήξει πολύ". Προσωπικά το βλέπω ότι καλύτερα να στερηθω κατι για ένα διάστημα και μετά να είμαι υγιής να μπορώ να απολαύσω τα πάντα, που θα έρθουν και πιο σύντομα αν το κάναμε όλοι αυτό, παρά για μια ευχαρίστηση σήμερα να ρισκάρω να κολλήσω, που κανείς δεν εγγυάται αν δεν θα πεθάνω ή δεν θα μου αφήσει κουσούρι. Αλλά προφανώς αυτό το "θα έρθει συντομότερα η φυσιολογικότητα" δεν είναι τόσο εφικτό αν δεν σκεφτούν όλοι έτσι, κι έτσι μπαίνουμε στο "ε αφού θα τραβήξει έτσι κι αλλιώς πολύ, ας διασκεδάσουμε λίγο τώρα".

Σαφώς και δεν θα είναι για πάντα αυτή η κατάσταση. Για του χρόνου όμως απ'ότι λένε οι ειδικοί (όχι εγώ), έτσι θα είναι. Και lockdown να μην έχουμε, ονειρικά Χριστούγεννα με εκδρομές, ταξίδια και θεματικά πάρκα, πολύ χλωμό να συμβεί..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Σαφώς και δεν θα είναι για πάντα αυτή η κατάσταση. Για του χρόνου όμως απ'ότι λένε οι ειδικοί (όχι εγώ), έτσι θα είναι. Και lockdown να μην έχουμε, ονειρικά Χριστούγεννα με εκδρομές, ταξίδια και θεματικά πάρκα, πολύ χλωμό να συμβεί..

Ενταξει, τουλάχιστον να μπορούν να μαζευτούν οικογένειες να γιιρτασουν μαζί κ να μπορούν τα παιδιά να πηγαίνουν σχολείο, σε σχέση με φέτος μια χαρά θα μας φανεί. το μακροχρόνιο οικονομικό, είναι άλλο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Ενταξει, τουλάχιστον να μπορούν να μαζευτούν οικογένειες να γιιρτασουν μαζί κ να μπορούν τα παιδιά να πηγαίνουν σχολείο, σε σχέση με φέτος μια χαρά θα μας φανεί. το μακροχρόνιο οικονομικό, είναι άλλο θέμα...

Θα δείξει. Εγώ πάντως σίγουρα δεν κάνω σχέδια για του χρόνου.. Αυτό που ονειρεύομαι όσο τίποτα πάντως, μόλις ηρεμήσει όλο αυτό, είναι ένα ταξίδι στο εξωτερικό. Πολλά δηλαδή, όχι ένα, αλλά σίγουρα θα πάμε μόλις μπορέσουμε. Βαρέθηκα να κάνω εδώ και καιρό τα ίδια και τα ίδια και απλά να περνάνε οι μέρες και η ζωή. Οι οικογενειακές μαζώξεις, δεν μου λένε κάτι. Ούτως ή άλλως την αδερφή μου και τη μαμά μου, τις βλέπω τακτικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb said:

Αχ κι εμένα μου λείπει το ταξίδι στο εξωτερικό! Αλλά οχι λόγω κορωνοιου, απλά έχω να πάω από το 2014!

Και εγώ από το 2015 ! Μετά ξεκινήσαμε εξωσωματικές, μετά γέννα, μετά που να τρέχεις με μωρό, μετά ο corona και κάπως έτσι, πέρασε η πενταετία..

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου έχουν λείψει τα ταξίδια . Έχω να βγω εκτός Ελλάδος από το 2017 (είχα πάει μέχρι την Ρώμη, ταξίδι έκπληξη από τον καλό μου για την επέτειο μας). Φέτος κλείσαμε δέκα χρόνια γάμου και λέγαμε (πρόπερσι το συζητούσαμε) να περάσουμε την επέτειο μας στην Νέα Υόρκη (είχαμε πάει εκεί ταξίδι Μέλιτος) όμως μας πρόλαβαν οι εξελίξεις! Περιμένω πως και πως να περάσει όλο αυτό και να κανονίσω το επόμενο μας ταξίδι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Και εμένα μου έχουν λείψει τα ταξίδια . Έχω να βγω εκτός Ελλάδος από το 2017 (είχα πάει μέχρι την Ρώμη, ταξίδι έκπληξη από τον καλό μου για την επέτειο μας). Φέτος κλείσαμε δέκα χρόνια γάμου και λέγαμε (πρόπερσι το συζητούσαμε) να περάσουμε την επέτειο μας στην Νέα Υόρκη (είχαμε πάει εκεί ταξίδι Μέλιτος) όμως μας πρόλαβαν οι εξελίξεις! Περιμένω πως και πως να περάσει όλο αυτό και να κανονίσω το επόμενο μας ταξίδι.

Εμεις εχουμε μείνει με τα εισητηρια στο χέρι .

Δεν ξερω ποτά θα τα χρησιμοποιήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Εμεις εχουμε μείνει με τα εισητηρια στο χέρι .

Δεν ξερω ποτά θα τα χρησιμοποιήσουμε.

Φαντάζομαι δεν χάνετε τα χρήματα σας σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Και εμένα μου έχουν λείψει τα ταξίδια . Έχω να βγω εκτός Ελλάδος από το 2017 (είχα πάει μέχρι την Ρώμη, ταξίδι έκπληξη από τον καλό μου για την επέτειο μας). Φέτος κλείσαμε δέκα χρόνια γάμου και λέγαμε (πρόπερσι το συζητούσαμε) να περάσουμε την επέτειο μας στην Νέα Υόρκη (είχαμε πάει εκεί ταξίδι Μέλιτος) όμως μας πρόλαβαν οι εξελίξεις! Περιμένω πως και πως να περάσει όλο αυτό και να κανονίσω το επόμενο μας ταξίδι.

Νέα Υόρκη ε? Αυτό κι αν είναι ταξίδι.. Αποκλείεται να έχουμε τόσες μέρες διαθέσιμες. Στο μεταξύ ο μικρός δεν μας έχει αποχωριστεί ακόμη βράδυ, ούτε μια φορά. Το καθυστερήσαμε πολύ ε? Γι' αυτό και δεν έχουμε πάει ακόμη κάποιο ταξίδι μόνοι μας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Νέα Υόρκη ε? Αυτό κι αν είναι ταξίδι.. Αποκλείεται να έχουμε τόσες μέρες διαθέσιμες. Στο μεταξύ ο μικρός δεν μας έχει αποχωριστεί ακόμη βράδυ, ούτε μια φορά. Το καθυστερήσαμε πολύ ε? Γι' αυτό και δεν έχουμε πάει ακόμη κάποιο ταξίδι μόνοι μας.

Ωραία ήταν, νομίζω πως Νέα Υόρκη όσες ημέρες και να έχεις λίγες είναι, είχαμε πάει Χριστούγεννα Πρωτοχρονιά και ήταν ένα όνειρο. Το 2017 που είχαμε πάει είχε μείνει η πεθερά μου σπίτι,  είχαμε κανονίσει να λείπουμε καθημερινές που θα είχε παιδικό πισίνα ωδείο οπότε θα ήταν (σχετικά) πιο εύκολο για εκείνον, πήγε συμπαθητικά, όμως είχε ξαναμείνει χωρίς εμάς (για ένα βράδυ), απλά τότε έμεινε για περισσότερο...από τότε δεν έχει ξαναμείνει πάνω από ένα βράδυ χωρίς εμάς. Εγώ το επόμενο ταξίδι θα το κάνω με το παιδί, είναι πλέον σε ηλικία (5) που θα το ζήσει και θα το χαρεί, μπορεί να ακολουθήσει! Ανυπομονώ να δω στο πρόσωπο του τον ενθουσιασμό του αεροπλάνου, την χαρά του που πήγε μεγάλο ταξίδι...:).

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Ωραία ήταν, νομίζω πως Νέα Υόρκη όσες ημέρες και να έχεις λίγες είναι, είχαμε πάει Χριστούγεννα Πρωτοχρονιά και ήταν ένα όνειρο. Το 2017 που είχαμε πάει είχε μείνει η πεθερά μου σπίτι,  είχαμε κανονίσει να λείπουμε καθημερινές που θα είχε παιδικό πισίνα ωδείο οπότε θα ήταν (σχετικά) πιο εύκολο για εκείνον, πήγε συμπαθητικά, όμως είχε ξαναμείνει χωρίς εμάς (για ένα βράδυ), απλά τότε έμεινε για περισσότερο...από τότε δεν έχει ξαναμείνει πάνω από ένα βράδυ χωρίς εμάς. Εγώ το επόμενο ταξίδι θα το κάνω με το παιδί, είναι πλέον σε ηλικία (5) που θα το ζήσει και θα το χαρεί, μπορεί να ακολουθήσει! Ανυπομονώ να δω στο πρόσωπο του τον ενθουσιασμό του αεροπλάνου, την χαρά του που πήγε μεγάλο ταξίδι...:).

Καλά το σκέφτεσαι! Και εγώ σε πρώτη φάση λέω να πάμε Λονδίνο με το παιδί που ζει εκεί ο νονός του (αδερφός του άντρα μου) και μετά σε άλλη φάση, να πάμε κάπου , ιδανικά εκτός Ευρώπης, μόνοι μας! Μόλις μεγαλώσει λίγο ο μικρός, εννοείται θα πάμε Παρίσι που έχουμε πολλούς φίλους και θα πάμε και Disneyland!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα όλο διαβάζω ότι απομακρύνεται το ενδεχόμενο να ανοίξουν τα σχολεία πρίν τις γιορτές! Δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω! Αν δεν ανοίξουν Δεκέμβρη θα ανοίξουν δηλαδή Ιανουάριο και Φεβρουάριο? Μέσα στην εποχή της γρίπης και όλων των ιώσεων? Η θα πάμε για Μάρτιο? Βοήθεια μας :blink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...