Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Mary1976 said:

Θεωρείς πλούσιο ένα γιατρό του ΕΣΥ και τον συγκρίνεις με αυτούς που κάνουν σκι σε τουριστικά θέρετρα του εξωτερικού? Επίσης οι νοσηλευτές κινδυνεύουν το ίδιο με τους γιατρούς και πληρώνονται ακόμα λιγότερο. Τέλος πάντων δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι. Προφανώς έχουμε διαφορετική θεώρηση των πραγμάτων. 

 

Το οτι δεν θεωρώ κάποιον φτωχό δε σημαίνει οτι τον θεωρώ και πλούσιο....υπάρχουν πολλές βαθμίδες ενδιάμεσα στις οποίες μάλιστα ανήκει η συντριπτική πλειονότητα του πληθυσμού. Φτωχή ήταν η μάνα μου το 1960 που δεν είχε παπούτσια μέχρι τα 13....δεν είναι ο γιατρός που παίρνει 1300 ευρώ και δεν του φτάνουν για ιδιαίτερα και πετρέλαιο....θα μας ακούσει και κανένας άνθρωπος που καίει σκουπίδια στην ξυλόσομπα και θα μας μουτζώνει.....

 

Παρ'ολα αυτά, γεγονός είναι οτι ο γιατρός πλήττεται πρώτος και περισσότερο από την πανδημία, από άποψης υγειονομικού ρίσκου. Και δε χρειάζεται να είναι "φτωχός" για να του πούμε ευχαριστώ και μπράβο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Lenia16 είπε:

Δε χρειάζεται να τσακωνόμαστε παιδιά, η ελστατ κ η ΑΑΔΕ χαρακτηρίζουν μεσαία τάξη τους παντρεμένους με 2 ανήλικα τέκνα με ετήσιο εισόδημα χοντρικά από 11.000-22.000 ευρώ. Οτιδήποτε από κει και πάνω προφανώς ανήκει σε ανώτερη οικονομικά τάξη. 

  • Για τις οικογένειες με ένα παιδί ηλικίας κάτω των 14 ετών φτωχή θεωρείται όποια έχει οικογενειακό εισόδημα κάτω από 9.671 ευρώ καθαρά, μεσαία όποια έχει αποδοχές από 9.671 έως 20.160 ευρώ και πλουσιότερη όποια έχει απολαβές άνω των 20.160 ευρώ. 
  • Για τις οικογένειες με δύο παιδιά ηλικίας κάτω των 14 ετών, στα φτωχότερα νοικοκυριά κατατάσσονται όσα δηλώνουν αποδοχές κάτω των 11.283 ευρώ. Προ δεκαετίας (2009 ή εισοδήματα 2008) το όριο αυτό ήταν στα 16.800 ευρώ άρα καταγράφεται πτώση της τάξεως του 33%. «Μεσαία» είναι σήμερα η οικογένεια με δύο μικρά παιδιά εφόσον έχει αποδοχές από 10.746 έως 22.400 ευρώ, ενώ οι πλουσιότερες οικογένειες είναι αυτές που δηλώνουν αποδοχές άνω των 22.400 ευρώ

Πηγή: Ναυτεμπορική 

Νομιζω ότι μεγάλη σύγχυση στην Ελλάδα προκαλείται από τις ποικίλες πηγές εισοδημάτων που δεν προσμετρώνται τυπικα κ σταθερά στους μισθωτούς. Γιατί ενεισ βλέπουμε γύρω μας ανθρώπους που τυπικα από τη δουλειά τους έχουν εισόδημα ας πούμε 20000 ετήσιο που κινούνται κ κάνουν πράγματα που εμείς με υψηλότερο εισόδημα δεν τα βλέπουμε ούτε με το κυαλι. Γενιξα ομως υπάρχουν εισπράξεις από ενοίκια ή ενίσχυση από την ευρύτερη οικογένεια, δεν εξηγούνται αλλιώς κάποια πράγματα. Και νομίζω ότι γι αυτό υπάρχουν κ τόσο αντικρουόμενες θεωρήσεις των πραγμάτων. 

Link to comment
Share on other sites

Όλα εξαρτώνται από τα έξοδα που έχε κάποιος. Τα δύο χιλιάδες ή τα χίλια το μήνα δεν μου λένε κάτι. Ένα ζευγάρι 700 ευρώ ο καθένας που δουλεύει κοντά στο σπίτι , συνεπώς δεν έχει πολλά μεταφορικά, μπορεί ίσως να μεγαλώσει πιο άνετα ένα παιδί από έναν ζευγάρι με χίλια ο καθένας που έχει πολλά μεταφορικά για τη δουλειά, στεγαστικό δάνειο κλπ. Επίσης το πρώτο ζευγάρι είναι ευχαριστημενο με το γάλα Μαρατα το άλλο θέλει κατσικίσιο βιολογικό.  Άρα δεν έχει κανένα νόημα να κρίνουμε απολύτως. Δεν μπορείς να υπολογίσεις βάσει εσόδων γιατί πολύ απλά είναι διαφορετικά τα έξοδα και οι ανάγκες της κάθε οικογένειας.

Just now, Lenia16 said:

Δε χρειάζεται να τσακωνόμαστε παιδιά, η ελστατ κ η ΑΑΔΕ χαρακτηρίζουν μεσαία τάξη τους παντρεμένους με 2 ανήλικα τέκνα με ετήσιο εισόδημα χοντρικά από 11.000-22.000 ευρώ. Οτιδήποτε από κει και πάνω προφανώς ανήκει σε ανώτερη οικονομικά τάξη. 

  • Για τις οικογένειες με ένα παιδί ηλικίας κάτω των 14 ετών φτωχή θεωρείται όποια έχει οικογενειακό εισόδημα κάτω από 9.671 ευρώ καθαρά, μεσαία όποια έχει αποδοχές από 9.671 έως 20.160 ευρώ και πλουσιότερη όποια έχει απολαβές άνω των 20.160 ευρώ. 
  • Για τις οικογένειες με δύο παιδιά ηλικίας κάτω των 14 ετών, στα φτωχότερα νοικοκυριά κατατάσσονται όσα δηλώνουν αποδοχές κάτω των 11.283 ευρώ. Προ δεκαετίας (2009 ή εισοδήματα 2008) το όριο αυτό ήταν στα 16.800 ευρώ άρα καταγράφεται πτώση της τάξεως του 33%. «Μεσαία» είναι σήμερα η οικογένεια με δύο μικρά παιδιά εφόσον έχει αποδοχές από 10.746 έως 22.400 ευρώ, ενώ οι πλουσιότερες οικογένειες είναι αυτές που δηλώνουν αποδοχές άνω των 22.400 ευρώ

Πηγή: Ναυτεμπορική 

Οπότε όλοι οι νόμοι είναι δίκαιοι και ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Όλα εξαρτώνται από τα έξοδα που έχε κάποιος. Τα δύο χιλιάδες ή τα χίλια το μήνα δεν μου λένε κάτι. Ένα ζευγάρι 700 ευρώ ο καθένας που δουλεύει κοντά στο σπίτι , συνεπώς δεν έχει πολλά μεταφορικά, μπορεί ίσως να μεγαλώσει πιο άνετα ένα παιδί από έναν ζευγάρι με χίλια ο καθένας που έχει πολλά μεταφορικά για τη δουλειά, στεγαστικό δάνειο κλπ. Επίσης το πρώτο ζευγάρι είναι ευχαριστημενο με το γάλα Μαρατα το άλλο θέλει κατσικίσιο βιολογικό.  Άρα δεν έχει κανένα νόημα να κρίνουμε απολύτως. Δεν μπορείς να υπολογίσεις βάσει εσόδων γιατί πολύ απλά είναι διαφορετικά τα έξοδα και οι ανάγκες της κάθε οικογένειας.

Οπότε όλοι οι νόμοι είναι δίκαιοι και ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα;

Ποιοι νόμοι; Δεν σε εννοησα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι έχεις δίκιο, δεν το έγραψα καλά. Αυτό που ήθελα να πω είναι επειδή το χαρακτηρίζει έτσι η ααδε πρέπει να δεχτούμε πως ανταποκρίνεται στην πραγματική ζωή;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

 Επίσης το πρώτο ζευγάρι είναι ευχαριστημενο με το γάλα Μαρατα το άλλο θέλει κατσικίσιο βιολογικό. 

H πολυτέλεια επιλογής έχει να κάνει και με το εισόδημα όμως, θέλουμε δεν θέλουμε. Και το λέω γιατί το βιώνω. Στο πρώτο μου παιδί που δούλευα κι εγώ, τρεφόταν μόνο με βιολογικά, στο δεύτερο κι ενώ είμαι άνεργη πια, προσέχω και πάλι τι θα αγοράσω γιατί επενδύω στην καλή διατροφή τους, όμως για βιολογικά δεν με παίρνει, τόσο απλά. 

 

Just now, Sunshine8 είπε:

Όλα εξαρτώνται από τα έξοδα που έχε κάποιος. Τα δύο χιλιάδες ή τα χίλια το μήνα δεν μου λένε κάτι. Ένα ζευγάρι 700 ευρώ ο καθένας που δουλεύει κοντά στο σπίτι , συνεπώς δεν έχει πολλά μεταφορικά, μπορεί ίσως να μεγαλώσει πιο άνετα ένα παιδί από έναν ζευγάρι με χίλια ο καθένας που έχει πολλά μεταφορικά για τη δουλειά, στεγαστικό δάνειο κλπ.

 

Αυτό σημαίνει πως τα φέρνουν καλά βόλτα, όχι ότι είναι ευκατάστατοι.

 

Just now, Sunshine8 είπε:

Ναι έχεις δίκιο, δεν το έγραψα καλά. Αυτό που ήθελα να πω είναι επειδή το χαρακτηρίζει έτσι η ααδε πρέπει να δεχτούμε πως ανταποκρίνεται στην πραγματική ζωή;

 

Σε αυτό θα συμφωνήσω μαζί σου, όχι δεν είναι απαραίτητο πως ανταποκρίνεται.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Ρεαλιστικα μιλωντας, μια μεση οικογενεια με 2 παιδια σχολικης ηλικιας, για να ζει χωρις πολυτελειες στην Αττικη:

- σε οικονομικη σχετικα περιοχη, δε θα δωσει ενα νοικι 500 ευρω για να εχει 2 νορμαλ υπνοδωματια και οχι καναπε που γινεται κρεβατι στο σαλονι; Θα δωσει

- δε θα δωσει και αλλα 100 ευρω το μηνα σε ρευμα, νερο, τηλεφωνο, κοινοχρηστα; Θα δωσει

- δε θα δωσει αλλα 500 ευρω το μηνα σε παγια εξοδα (σουπερ μαρκετ, χασαπης, μαναβης, βενζινη για το αμαξι, εισητηρια για το λεωφορειο, ενα σουβλακι το Σαββατο κλπ); Σιγα μη δωσει μονο τοσα για 4 ατομα, αλλα τελοσπαντων

- δε θα δωσει τουλαχιστον αλλα 100 το μηνα για ρουχα, παπουτσια, σχολικα, κατα μεσο ορο (μπορει να δωσει πολυ περισσοτερα το Σεπτεμρη και λιγοτερα το Νοεμβρη); 

- τα παιδια αναλογως ηλικιας, δε θα θελουν εκαστο τουλαχιστον 150 ευρω για ξενες γλωσσες και αθληματα; Δεν βαζω και αλλα 200-400 για φροντιστηρια, ας πουμε οτι πανε Δημοτικο

 

Φτασαμε τα 1500 και ακομη εχουμε βαλει τα εντελως απαραιτητα, δεν παιζει δηλαδη κομμωτηριο, σινεμα, νετφλιξ, κινητο, δωρα για γιορτες και γενεθλια  και λοιπες πολυτελειες, και σιγουρα οχι εκδρομες, διακοπες και τραπεζωματα

 

Δεν μου ειναι λοιπον πολυ σαφες αυτοι οι πλουσιοι με τα 2000 ευρω το μηνα ποιοι ειναι :( Εκτος αν ειναι εργενηδες και ζουν με τη μαμα τους.

 

 

 

 

Μαζί μιλάμε χώρια καταλαβαινόμαστε.

Άλλο φτωχός, άλλο μεσαία τάξη, άλλο ευκατάστατος, άλλο πλούσιος.

Με 2000 ευρώ ούτε φτωχός είσαι, ούτε και πλούσιος.

Ζεις άνετα όμως. Μπορείς να κάνεις όλα αυτά που περιγράφεις (ως αυτονόητα για μια οικογένεια).

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Tι να σου πω, πώς μπορεί κανείς να ξέρει; Αρρώστησε το ένα παιδί, μετά και το αδερφάκι, σήμερα και ο μπαμπάς έχει συμπτώματα. Η λογική λέει ότι το έφερε το παιδί στο σπίτι

Εννοώ αν ανακοινώθηκε κρούσμα σε παιδί  στο σχολείο. Πχ μπορεί να το κόλλησε από τη δασκάλα ή από γονιο ή από το γείτονα ξέρω γω

Just now, ΑΡΓΚ said:

Ρεαλιστικα μιλωντας, μια μεση οικογενεια με 2 παιδια σχολικης ηλικιας, για να ζει χωρις πολυτελειες στην Αττικη:

- σε οικονομικη σχετικα περιοχη, δε θα δωσει ενα νοικι 500 ευρω για να εχει 2 νορμαλ υπνοδωματια και οχι καναπε που γινεται κρεβατι στο σαλονι; Θα δωσει

- δε θα δωσει και αλλα 100 ευρω το μηνα σε ρευμα, νερο, τηλεφωνο, κοινοχρηστα; Θα δωσει

- δε θα δωσει αλλα 500 ευρω το μηνα σε παγια εξοδα (σουπερ μαρκετ, χασαπης, μαναβης, βενζινη για το αμαξι, εισητηρια για το λεωφορειο, ενα σουβλακι το Σαββατο κλπ); Σιγα μη δωσει μονο τοσα για 4 ατομα, αλλα τελοσπαντων

- δε θα δωσει τουλαχιστον αλλα 100 το μηνα για ρουχα, παπουτσια, σχολικα, κατα μεσο ορο (μπορει να δωσει πολυ περισσοτερα το Σεπτεμρη και λιγοτερα το Νοεμβρη); 

- τα παιδια αναλογως ηλικιας, δε θα θελουν εκαστο τουλαχιστον 150 ευρω για ξενες γλωσσες και αθληματα; Δεν βαζω και αλλα 200-400 για φροντιστηρια, ας πουμε οτι πανε Δημοτικο

 

Φτασαμε τα 1500 και ακομη εχουμε βαλει τα εντελως απαραιτητα, δεν παιζει δηλαδη κομμωτηριο, σινεμα, νετφλιξ, κινητο, δωρα για γιορτες και γενεθλια  και λοιπες πολυτελειες, και σιγουρα οχι εκδρομες, διακοπες και τραπεζωματα

 

Δεν μου ειναι λοιπον πολυ σαφες αυτοι οι πλουσιοι με τα 2000 ευρω το μηνα ποιοι ειναι :( Εκτος αν ειναι εργενηδες και ζουν με τη μαμα τους.

 

Φτωχός θα πει κοινωνικο παντοπωλειο, βοηθεια απο συγγενεις και φιλους για το ρευμα και λιστα με τα τετραδια του παιδιου σου αναρτημενη στο facebook για να σε βοηθησουν, και μεταχειρισμενα παπουτσια για το παιδι απο αγνωστους. Απεχει πολυ απο το "εχω ιδιωτικη ασφαλιση".

@ΑΡΓΚ σορρυ αλλά αυτά που λες απλά δεν παίζουν σε βρίσκω πολύ συντηρητική στις εκτιμήσεις σου. Σιγά μην είναι 100 το μήνα όλοι οι λογαριασμοί. Εμάς σε τριαρι 100-150 είναι μόνο τα κοινόχρηστα το χειμώνα. Και τα 500 για όλα τα άλλα ναι είναι αστείο βάλε 700-800 να σαι μέσα.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marakiz είπε:

 

Μαζί μιλάμε χώρια καταλαβαινόμαστε.

Άλλο φτωχός, άλλο μεσαία τάξη, άλλο ευκατάστατος, άλλο πλούσιος.

Με 2000 ευρώ ούτε φτωχός είσαι, ούτε και πλούσιος.

Ζεις άνετα όμως. Μπορείς να κάνεις όλα αυτά που περιγράφεις (ως αυτονόητα για μια οικογένεια).

Aυτά είναι τα ελάχιστα, δεν είναι τα άνετα.

Θα υπάρξει και η ανάγκη για ένα πλυντήριο, μία αρρώστεια, φροντιστήρια στο Λύκειο ή σε ένα παιδί με αδυναμίες, ορθοδοντικό, για τα δόντια του παιδιού, ένα στοιχειώδες μαξιλάρι για όταν θα χάσει ο γονιός το εισόδημά του, καλή ώρα σε τέτοιες εποχές.

Στο άνετα, θα βάλεις και μια δεύτερη ξένη γλώσσα ή ένα δεύτερο άθλημα ή ένα μουσικό όργανο, ένα πάρτυ για κάθε παιδί, μια ή περισσότερες οικογενειακές εξόδους το μήνα, διακοπές, καθαρίστρια, μια ανακαίνιση το σπίτι, ένα κατοικίδιο, συνδρομητικό κανάλι στην τηλεόραση, γυμναστήριο για τους γονείς κλπ, χωρίς να πάω σε πιο εξωτικά τύπου ιδιαίτερα, ταξίδι στο εξωτερικό ή ένα μεταπτυχιακό.

 

Ξεκινήσαμε από την ιδιωτική αφάλεια. Αν το μήνα σκέφτεσαι αν πρέπει να πάρεις άλλο ένα παντελόνι στο παιδί ή να πάτε για σουβλάκι το Σάββατο, σε καμία περίπτωση δεν είσαι φτωσός, αλλά η ιδιωτική ασφάλεια είναι πολυτέλεια υπό αυτές τις συνθήκες, πώς να το κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Aυτά είναι τα ελάχιστα, δεν είναι τα άνετα.

Θα υπάρξει και η ανάγκη για ένα πλυντήριο, μία αρρώστεια, φροντιστήρια στο Λύκειο ή σε ένα παιδί με αδυναμίες, ορθοδοντικό, για τα δόντια του παιδιού, ένα στοιχειώδες μαξιλάρι για όταν θα χάσει ο γονιός το εισόδημά του, καλή ώρα σε τέτοιες εποχές.

Στο άνετα, θα βάλεις και μια δεύτερη ξένη γλώσσα ή ένα δεύτερο άθλημα ή ένα μουσικό όργανο, ένα πάρτυ για κάθε παιδί, μια ή περισσότερες οικογενειακές εξόδους το μήνα, διακοπές, καθαρίστρια, μια ανακαίνιση το σπίτι, ένα κατοικίδιο, συνδρομητικό κανάλι στην τηλεόραση, γυμναστήριο για τους γονείς κλπ, χωρίς να πάω σε πιο εξωτικά τύπου ιδιαίτερα, ταξίδι στο εξωτερικό ή ένα μεταπτυχιακό.

 

Ξεκινήσαμε από την ιδιωτική αφάλεια. Αν το μήνα σκέφτεσαι αν πρέπει να πάρεις άλλο ένα παντελόνι στο παιδί ή να πάτε για σουβλάκι το Σάββατο, σε καμία περίπτωση δεν είσαι φτωσός, αλλά η ιδιωτική ασφάλεια είναι πολυτέλεια υπό αυτές τις συνθήκες, πώς να το κάνουμε;

 

Ότι η ιδιωτική ασφάλεια είναι πολυτέλεια συμφωνώ.

Διαφωνώ στο ότι το άθλημα πχ το κατατάσσεις στα στάνταρ.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

 

Ότι η ιδιωτική ασφάλεια είναι πολυτέλεια συμφωνώ.

Διαφωνώ στο ότι το άθλημα πχ το κατατάσσεις στα στάνταρ.

Αυτά όμως ήταν στάνταρ όταν μεγαλώναμε εμείς με επαγγέλματα γονέων ανάλογα με τα δικά μας, που τώρα προφανώς είναι πολυτέλειες. Δηλαδή αυτά που παρείχαν σ εμάς οι γονείς μου με δυο μισθούς εκπαιδευτικών (κ κάτι παραπάνω γιατί ο πατέρας μεταπήδησε στην έρευνα κ σιγά σιγά είχε άλλες αποδοχές), που ήταν κυρίως έξοδα για εξωσχολικά κ όχι για υλικά αγαθά, τώρα εμείς με το ίδιο επάγγελμα, δεν υπάρχει περίπτωση να τα κάνουμε ουυε καν για ένα παιδί- ή μάλλον μπορεί να τα κάνουμε στο νησί που υπάρχουν διάφορες ευκαιρίες αλλά δεν θα τα κάναμε στην Αθήνα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

 

Ότι η ιδιωτική ασφάλεια είναι πολυτέλεια συμφωνώ.

Διαφωνώ στο ότι το άθλημα πχ το κατατάσσεις στα στάνταρ.

 

Κάποιες εξωσχολικές δραστηριότητες είναι αναμενόμενες για μία μέση και όχι πλούσια οικογένεια. Προφανώς όχι για μία που αγωνίζεσαι για να επιβιώσει. Αλλά σίγουρα ξέρω πολύ περισσότερες οικογένειες με παιδιά σχολικής ηλικίας που παρακολουθούν ένα άθλημα παρά που έχουν ιδιωτική ασφάλιση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

 

Ότι η ιδιωτική ασφάλεια είναι πολυτέλεια συμφωνώ.

Διαφωνώ στο ότι το άθλημα πχ το κατατάσσεις στα στάνταρ.

Ε το άθλημα να μην είναι στάνταρ για ένα παιδί? Δλδ κρίμα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτά όμως ήταν στάνταρ όταν μεγαλώναμε εμείς με επαγγέλματα γονέων ανάλογα με τα δικά μας, που τώρα προφανώς είναι πολυτέλειες. Δηλαδή αυτά που παρείχαν σ εμάς οι γονείς μου με δυο μισθούς εκπαιδευτικών (κ κάτι παραπάνω γιατί ο πατέρας μεταπήδησε στην έρευνα κ σιγά σιγά είχε άλλες αποδοχές), που ήταν κυρίως έξοδα για εξωσχολικά κ όχι για υλικά αγαθά, τώρα εμείς με το ίδιο επάγγελμα, δεν υπάρχει περίπτωση να τα κάνουμε ουυε καν για ένα παιδί- ή μάλλον μπορεί να τα κάνουμε στο νησί που υπάρχουν διάφορες ευκαιρίες αλλά δεν θα τα κάναμε στην Αθήνα. 

Υπάρχουν εκπαοδευτικοί που δεν κάνουν (παράνομα ) ιδιαίτερα, ζουν στην Αττική, και έχουν παιδιά; Δεν ξέρω καμία τέτοια οικογένεια. Δεν ειρωνεύομαι, προφανώς αλλιώς δεν βγαίνει ο μήνας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Ναι έχεις δίκιο, δεν το έγραψα καλά. Αυτό που ήθελα να πω είναι επειδή το χαρακτηρίζει έτσι η ααδε πρέπει να δεχτούμε πως ανταποκρίνεται στην πραγματική ζωή;

Καθυστερημένη απάντηση γιατί είχα δουλειά. Δεν ανταποκρίνεται. Εξυπακούεται πως παίζουν πολλά ρόλο καθώς η πραγματική ζωή δεν είναι αριθμοί. Όμως αυτά τα στοιχεία προκύπτουν από στατιστικά δεδομένα και ερωτηματολόγια και έχουν σκοπό φανταζομαι -γιατί δεν είμαι οικονομολογος- να συνδράμουν στη θέσπιση κάποιου ρυθμιστικού πλαισίου σε οικονομικές, επιδοματικες πολιτικές, υπολογισμό ΑΕΠ πιθανώς, δεν γνωρίζω. Πάντως, όντως με 2χιλιαρικα το μήνα στην επαρχία είσαι σχεδόν προύχοντας, στην Αθήνα μπορεί να ξεμεινεις κ στα μέσα του μήνα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Κάποιες εξωσχολικές δραστηριότητες είναι αναμενόμενες για μία μέση και όχι πλούσια οικογένεια. Προφανώς όχι για μία που αγωνίζεσαι για να επιβιώσει. Αλλά σίγουρα ξέρω πολύ περισσότερες οικογένειες με παιδιά σχολικής ηλικίας που παρακολουθούν ένα άθλημα παρά που έχουν ιδιωτική ασφάλιση.

Άντε πάλι με το πλούσια. Παιδάκι μου δεν είπα ποτέ πως τα 2000 σημαίνουν πως είσαι πλούσιος. Για όνομα. Εγώ μίλησα για άνεση, όχι ευπορία!

Το άθλημα σε ιδιωτική σχολή είναι μια κάποια πολυτέλεια στους καιρούς μας.

Άλλοι προτιμούν αυτά τα χρήματα να τα δίνουν σε ιδιωτική ασφάλιση.

Όταν υπάρχουν, υπάρχει και η άνεση της επιλογής.

 

 

Just now, maripoz είπε:

Ε το άθλημα να μην είναι στάνταρ για ένα παιδί? Δλδ κρίμα 

 

Πολύ κρίμα! Υπάρχουν όμως κι οι δήμοι για πιο οικονομικά. Δεν είναι το ίδιο αλλά αν δεν έχεις θα το κάνεις.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Καθυστερημένη απάντηση γιατί είχα δουλειά. Δεν ανταποκρίνεται. Εξυπακούεται πως παίζουν πολλά ρόλο καθώς η πραγματική ζωή δεν είναι αριθμοί. Όμως αυτά τα στοιχεία προκύπτουν από στατιστικά δεδομένα και ερωτηματολόγια και έχουν σκοπό φανταζομαι -γιατί δεν είμαι οικονομολογος- να συνδράμουν στη θέσπιση κάποιου ρυθμιστικού πλαισίου σε οικονομικές, επιδοματικες πολιτικές, υπολογισμό ΑΕΠ πιθανώς, δεν γνωρίζω. Πάντως, όντως με 2χιλιαρικα το μήνα στην επαρχία είσαι σχεδόν προύχοντας, στην Αθήνα μπορεί να ξεμεινεις κ στα μέσα του μήνα. 

 

Aκόμη και στο ίδιο επάγγελμα, Αθήνα - Πάτρα που έχω πρόσφατα νούμερα, ακόμη και στην ίδια εταιρεία, έχουν διαφορά οι μισθοί ένα 15% και βάλε, λόγω διαφοράς κόστους ζωής. Και δεν το λες και χωριό την Πάτρα.

Just now, marakiz είπε:

Άντε πάλι με το πλούσια. Παιδάκι μου δεν είπα ποτέ πως τα 2000 σημαίνουν πως είσαι πλούσιος. Για όνομα. Εγώ μίλησα για άνεση, όχι ευπορία!

Το άθλημα σε ιδιωτική σχολή είναι μια κάποια πολυτέλεια στους καιρούς μας.

Άλλοι προτιμούν αυτά τα χρήματα να τα δίνουν σε ιδιωτική ασφάλιση.

Όταν υπάρχουν, υπάρχει και η άνεση της επιλογής.

 

 

 

Πολύ κρίμα! Υπάρχουν όμως κι οι δήμοι για πιο οικονομικά. Δεν είναι το ίδιο αλλά αν δεν έχεις θα το κάνεις.

 

Σε Δήμο αναφερόμουν όταν είπα αυτά τα ποσά

Δεν ξέρω τι ηλικίες παιδάκια έχετε, αλλά για τελευταίες τάξεις Δημοτικού, ας πούμε 80-100 ευρώ το μήνα το παιδί Αγγλικά (σε ένα σχετικά οικονομικό αλλά αξιοπρεπές φροντιστήριο, χωρίς πολυτέλειες τύπου native speakers) , και άλλα 30 στο κολυμβητήριο ή την ενόργανη του Δήμου; Βάλε και εγγραφές, βιβλία και εξοπλισμό μοιρασμένα αναλγικά στους μήνες, πάει το 150άρι.

Αν θες να είσαι επιλεκτικός, άνετα θα πας στα 15 ευρώ και βάλε την ώρα ιδιαίτερα αγγλικά, 2 ώρες τη βδομάδα άρα χονδρικά 250  το μήνα, και ένα μπαλέτο ή ιδιωτικό κολυμβητήριο ή ποδόσφαιρο κλπ μπορεί να πιάσει και 60 και 70 (ειδικά το μπαλέτο, και πολύ περισσότερα). 

Το 150 ανά παιδί είναι αυτό που θα δώσει η οικογένεια που ζορίζεται και το ψάχνει στην Αττική, όχι αυτή που αναζητά ποιότητα, επιλογές κλπ.

Αν δε το παιδί έχει ταλέντο στη μουσική, τα μικρά συνοικιακά ωδεία ξεκινάνε με 50-60 το μήνα και ανεβαίνει ένα 20άρικο ανά τρια χρόνια, ενώ μεγάλες αλυσίδες ξεκινάνε από το 100άρι και ανεβαίνουν. Το να πεις στο παιδί σου που το βλέπεις ότι το έχει και θέλει και παρακαλάει "δεν θα μάθεις αγάπη μου μουσική", δεν είναι άνεση.

 

Ίσως φταίει το ότι οι μαμάδες εδώ έχουν κυρίως μικρούλια (αν και πάλι εκεί έχουμε παιδικό σταθμό, babysitter κλπ) αλλά τα οικογενειακά έξοδα μεγαλώνουν μαζί με τα παιδιά δυστυχώς.

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Ένα αλαλούμ γενικά τώρα που δεν υπάρχει ο μεγάλος φόβος της πρώτης καραντίνας.

 

Ναι...γιατί τώρα υπάρχει (για κάποιους), πιο απειλητικός ο φόβος της πείνας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Πάντως, όντως με 2χιλιαρικα το μήνα στην επαρχία είσαι σχεδόν προύχοντας, στην Αθήνα μπορεί να ξεμεινεις κ στα μέσα του μήνα. 

Με δυο χιλιάρικα το μήνα εγω κ ο άντρας μ στο νησί είμαστε οι πιο πιεσμένοι του σχολείου με εξαίρεση έναν συναδελφο (επισησ ξένο) που η γυναίκα του δουλεύει σε σαφώς χειρότερες συνθήκες. Στην επαρχία, εδώ στο νησί που είμαστε τέλος πάντων, κανεις σχεδον δεν έχει μια κ μοναδικη πηγή εσόδων. ποτέ ένα ενοικιαζόμενο, πότε κάποιο άλλο ενοίκιο, το ότι σχεδον όλοι έχουν ιδιόκτητο σπίτι, κανένα μπροστανακι κ κοτόπουλακι από συγγενείς για να περιορίζονται τα έξοδα του σουπερμάρκετ, όχι προύχοντες δεν αισθανόμαστε, μάλλον μίζεροι φαινόμαστε πολλές φορές. Αλλά φυσικά στην Αθήνα η κατάσταση θα ήταν πιο πιεστική, απλώς θα υπήρχε άλλο μέτρο σύγκρισης. 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Υπάρχουν εκπαοδευτικοί που δεν κάνουν (παράνομα ) ιδιαίτερα, ζουν στην Αττική, και έχουν παιδιά; Δεν ξέρω καμία τέτοια οικογένεια. Δεν ειρωνεύομαι, προφανώς αλλιώς δεν βγαίνει ο μήνας. 

Δεν ξέρω γιατί κανένας της ηλικίας μου δεν έχει προλάβει να πάρει μετάθεση στην Αττική κ να κάνει κ οικογένεια. Εργένηδες ξέρω αλλά δεν είναι το ίδιο. Ακόμα όμως κ εκπαιδευτικός να μην είναι κάποιος, εννοώ να μην έχει τη δυνατότητα ιδιαίτερων, οι ΔΥ με ίδιους μισθούς θεωρούνται υψηλόμισθοι σε σχέση με άλλους, όπως κ να το κάνουμε. αυτό είναι μια πραγματικότητα. Απλώς υοετχουν κ άλλοι παράγοντες που καθορίζουν το επίπεδο ζωής πέραν του μισθού. Αλλιώς οικογένειες με εκαφρωσ χαμηλότερους μισθούς θα στερούνταν κ τα πιο βασικα , αν πιεζόμαστε εμείς με τους σχετικά υψηλούς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν ξέρω γιατί κανένας της ηλικίας μου δεν έχει προλάβει να πάρει μετάθεση στην Αττική κ να κάνει κ οικογένεια. Εργένηδες ξέρω αλλά δεν είναι το ίδιο. Ακόμα όμως κ εκπαιδευτικός να μην είναι κάποιος, εννοώ να μην έχει τη δυνατότητα ιδιαίτερων, οι ΔΥ με ίδιους μισθούς θεωρούνται υψηλόμισθοι σε σχέση με άλλους, όπως κ να το κάνουμε. αυτό είναι μια πραγματικότητα. Απλώς υοετχουν κ άλλοι παράγοντες που καθορίζουν το επίπεδο ζωής πέραν του μισθού. Αλλιώς οικογένειες με εκαφρωσ χαμηλότερους μισθούς θα στερούνταν κ τα πιο βασικα , αν πιεζόμαστε εμείς με τους σχετικά υψηλούς. 

Oι ΔΥ δεν ήταν καλοπληρωμένοι ποτέ, προ κρίσης όμως είχαν αξιοπρεπή μισθό και ασφάλεια. Τώρα πολλοί διαγωνσιμοί για θέσεις σε Υπουργεία , Νοσοκομεία κλπ για πτυχιούχους, καταλήγουν σε διορισμούς που οι μισοί δεν αποδέχονται καν. Προφανώς δε μιλάω για ανειδίκευτους αποφοίτους βασικής εκπαίδευσης. Δεν ειρωνεύομαι όταν λέω ότι στην Αθήνα η μέση καθαρίστρια βγάζει πάνω από 1000 καθαρά το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Oι ΔΥ δεν ήταν καλοπληρωμένοι ποτέ, προ κρίσης όμως είχαν αξιοπρεπή μισθό και ασφάλεια. Τώρα πολλοί διαγωνσιμοί για θέσεις σε Υπουργεία , Νοσοκομεία κλπ για πτυχιούχους, καταλήγουν σε διορισμούς που οι μισοί δεν αποδέχονται καν. Προφανώς δε μιλάω για ανειδίκευτους αποφοίτους βασικής εκπαίδευσης. Δεν ειρωνεύομαι όταν λέω ότι στην Αθήνα η μέση καθαρίστρια βγάζει πάνω από 1000 καθαρά το μήνα.

Κακοπληρωμένοι σε σχέση με τι; Σε σχέση μ αυτόν που παίρνει 800 το μήνα εγω με τα 1100 είμαι σαφώς καλοπληρωμένη. Το ότι δεν μας περισσεύει κ σκεφτόμαστε το οτιδήποτε είναι κάτι που δεν μπορώ να εξηγήσω το αυτήν την έννοια, γνωρίζοντας ότι άλλοι καλούνται να επιβιώσουν με λιγότερα, χωρίς να είναι ανειδίκευτοι εργάτες. Εκτός αν θεωρήσω ότι όλοι έχουν ιδιόκτητο σπίτι που τους το έδωσαν έτοιμο επιπλωμένο ή δεν κάποια  άλλη ενίσχυση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κακοπληρωμένοι σε σχέση με τι; Σε σχέση μ αυτόν που παίρνει 800 το μήνα εγω με τα 1100 είμαι σαφώς καλοπληρωμένη. Το ότι δεν μας περισσεύει κ σκεφτόμαστε το οτιδήποτε είναι κάτι που δεν μπορώ να εξηγήσω το αυτήν την έννοια, γνωρίζοντας ότι άλλοι καλούνται να επιβιώσουν με λιγότερα, χωρίς να είναι ανειδίκευτοι εργάτες. Εκτός αν θεωρήσω ότι όλοι έχουν ιδιόκτητο σπίτι που τους το έδωσαν έτοιμο επιπλωμένο ή δεν κάποια  άλλη ενίσχυση. 

 

Σε σχέση με άτομα αντίστοιχων προσόντων που επέλεξαν τον ιδιωτικό τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Σε σχέση με άτομα αντίστοιχων προσόντων που επέλεξαν τον ιδιωτικό τομέα.

Ενταξει αυτό το ξέρω. Πόσοι ειναι αυτοί όμως; Εννοώ ότι υπάρχει κόσμος που δεν δουλεύει σε θέση ανειδίκευτου κ επιβιώνει με πολύ λιγότερα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...