Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Έτσι είχαμε σκεφτεί αλλά το λύσαμε με τη σωματική άσκηση. 
 

Εσεισχδεν έχετε μεγάλα παιδιά κ ίσως δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα. 

Η πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης, η μόνο μια που επιτρέπεται στε δημόσια σχολεία, κατέρρευσε κατά τις 9 το πρωί. Σήμερα δεν έγινε κανένα μάθημα.

 

Ναι, το διάβασα! Τι σε εκπλήσσει; Λειτουργεί και αυτό άψογα όπως όλα τα υπόλοιπα. Τι, όχι; :-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, vtgian είπε:

 

Ναι, το διάβασα! Τι σε εκπλήσσει; Λειτουργεί και αυτό άψογα όπως όλα τα υπόλοιπα. Τι, όχι; :-D

Αφήνω ένα περιθώριο μήπως όπως λενε είναι πανευρωπαϊκο το θεμα. αλλά πραγματικά δεν νομίζω ότι μπορεί να δουλέψει αυτό όλο ταυτόχρονα. 

 

Η λογική θα ελεγε να κάνουν 8-11 η μια βαθμίδα κ 11-2 η άλλη, ή 8-12 κ 12-4, με ωρολόγιο πρόγραμμα που θα δώσει το υπουργείο (εννοώ πόσες ώρες το κάθε μάθημα) κ παράλληλα ασύγχρονη. Αλλά ο σκοπός ήταν απλώς να φαίνεται ότι λειτουργεί σαν να είναι φυσική τάξη με τον προβλεπόμενο αριθμό ωρών διδασκαλίας, λες κ είναι το ίδιο. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν συμβαίνει και στον δικό σας κύκλο, όμως εγώ βλέπω πως ο κόσμος γενικότερα είναι πιο χαλαρός τώρα από ότι την άνοιξη. Δεν γνωρίζω αν οφείλεται στο ότι ο κόσμος κουράστηκε, ή αν ξεπέρασε το πρώτο σοκ και τώρα δεν φοβάται τόσο, επίσης μπορεί λίγο να επηρεάζει ότι τα δημοτικά - νήπια- παιδικοί σταθμοί είναι ακόμα ανοιχτά και μεγάλη μερίδα κόσμου μετακινείται ακόμα, πχ εμείς, συνεχίζουμε την καθημερινότητα μας όπως πριν, η διαφορά είναι πως δεν πηγαίνει στις δραστηριότητες του ο μικρός , εμείς δουλεύουμε κανονικά και εκείνος πηγαίνει σχολείο (για τις καθημερινές ισχύει αυτό), τα σκ που δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι καταλαβαίνουμε την διαφορά. Η ψυχολογία μου έχει πέσει στα τάρταρα βέβαια...παρόλο που αυτή η περίοδος είναι αγαπημένη μου καθώς μπαίνουμε σε κλίμα εορταστικό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Δεν ξέρω αν συμβαίνει και στον δικό σας κύκλο, όμως εγώ βλέπω πως ο κόσμος γενικότερα είναι πιο χαλαρός τώρα από ότι την άνοιξη. Δεν γνωρίζω αν οφείλεται στο ότι ο κόσμος κουράστηκε, ή αν ξεπέρασε το πρώτο σοκ και τώρα δεν φοβάται τόσο, επίσης μπορεί λίγο να επηρεάζει ότι τα δημοτικά - νήπια- παιδικοί σταθμοί είναι ακόμα ανοιχτά και μεγάλη μερίδα κόσμου μετακινείται ακόμα, πχ εμείς, συνεχίζουμε την καθημερινότητα μας όπως πριν, η διαφορά είναι πως δεν πηγαίνει στις δραστηριότητες του ο μικρός , εμείς δουλεύουμε κανονικά και εκείνος πηγαίνει σχολείο (για τις καθημερινές ισχύει αυτό), τα σκ που δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι καταλαβαίνουμε την διαφορά. Η ψυχολογία μου έχει πέσει στα τάρταρα βέβαια...παρόλο που αυτή η περίοδος είναι αγαπημένη μου καθώς μπαίνουμε σε κλίμα εορταστικό.

Κι εγω το πιστεύω αυτό κ είναι λογικό κ αναμενόμενο. Η κοπέλα ήρθε σήμερα κ είπε ότι ήταν σαν κανονική κίνηση, έφυγε από το σπίτι της την ώρα των σχολείων βέβαια. ο άντρας μ πήγε σχολείο πιο νωρίς κ ήταν ησυχα. Επίσης πολλα εμπορικα εδώ λειτουργούν με «τηλεφωνικές παραγγελίες» και «αποστολή στο σπίτι» δλδ παράδοση χέρι με χέρι στα κλεφτα έξω από την πόρτα, για το οποίο επίσης δεν κατηγορω κανέναν. Ο κόσμος απλώς θα περιορίσει μετακινήσεις που δεν μπορεί να δικαιολογήσει κ συναντήσεις. δεν θα φοβάται κανεις να ξεμυτίσει, αφού το έχουμε καταλάβει ότι όλος ο χειμώνας θα πάει έτσι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αφήνω ένα περιθώριο μήπως όπως λενε είναι πανευρωπαϊκο το θεμα. αλλά πραγματικά δεν νομίζω ότι μπορεί να δουλέψει αυτό όλο ταυτόχρονα. 

 

Η λογική θα ελεγε να κάνουν 8-11 η μια βαθμίδα κ 11-2 η άλλη, ή 8-12 κ 12-4, με ωρολόγιο πρόγραμμα που θα δώσει το υπουργείο (εννοώ πόσες ώρες το κάθε μάθημα) κ παράλληλα ασύγχρονη. Αλλά ο σκοπός ήταν απλώς να φαίνεται ότι λειτουργεί σαν να είναι φυσική τάξη με τον προβλεπόμενο αριθμό ωρών διδασκαλίας, λες κ είναι το ίδιο. 

 

Δεν ειναι πανευρωπαϊκό, εξάλλου μετά πέθανε και ασύγχρονη ;) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καπου διαβασα οτι οταν εχεις αρκετες διαδρομες καθε φορα στελνεις μνμ.δλδ εστειλα 4για το σχολειο κ 2για ψωνια.το οτι πηγα κ μαρκετ κ κρεοπωλειο δ χρειαζεται διευκρινιση

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Αφήνω ένα περιθώριο μήπως όπως λενε είναι πανευρωπαϊκο το θεμα. αλλά πραγματικά δεν νομίζω ότι μπορεί να δουλέψει αυτό όλο ταυτόχρονα. 

 

Η λογική θα ελεγε να κάνουν 8-11 η μια βαθμίδα κ 11-2 η άλλη, ή 8-12 κ 12-4, με ωρολόγιο πρόγραμμα που θα δώσει το υπουργείο (εννοώ πόσες ώρες το κάθε μάθημα) κ παράλληλα ασύγχρονη. Αλλά ο σκοπός ήταν απλώς να φαίνεται ότι λειτουργεί σαν να είναι φυσική τάξη με τον προβλεπόμενο αριθμό ωρών διδασκαλίας, λες κ είναι το ίδιο. 

 

Είναι πανευρωπαικό το θέμα των δικτύων, ξεκάθαρα. Αλλά υπάρχει και ένα σαφές ζήτημα με το διαθέσιμο εύρος ζώνης στην Ελλάδα (για το οποίο φταίνε οι εταιρείες τηλεπικοινωνίας και όχι το κράτος) που κάνει τα πράγματα κάπως χειρότερα απ'ότι αλλού.

Απο κει και πέρα το οτι έπεσε η συγκεκριμένη πλατφόρμα δεν ξέρω αν οφείλεται στο δίκτυο ή την ίδια την πλατφόρμα. Στη δεύτερη περίπτωση, προφανώς όσο περισσότερο πληρώνει το κράτος για τεχνική υποστήριξη, τόσο γρηγορότερα θα λυθούν τα ζητήματα.

 

Αλλά συνολικά, για τον κορεσμό των δικτύων, είναι ίσως από τα λίγα πράγματα για τα οποία είναι μάλλον άστοχο να κατηγορείται η κυβέρνηση. ;)

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν ειναι πανευρωπαϊκό, εξάλλου μετά πέθανε και ασύγχρονη ;) 

Πιο πριν δεν λειτουργούσε το webmail του σχολικού δικτύου. Μετά έπεσε το eclass. Δεν ξέρω τι ακριβώς έχει παραχωρήσει η cisco ούτε κατανοώ όλα τα τεχνικά θέματα, αλλά καταλαβαίνω ότι κάπου εμπλέκεται κ το σχολικό δίκτυο αφού οι διευιυβσεθς μας έχουν μέσα το minedu κλπ. Επίσης εκπαιδευτικοί έκαναν δωρεάν λογαριασμούς με άλλο μειλ κ δουλεύει. 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έστειλα 4 για να πάω το παιδί σχολείο, μετά είχα το χαρτί της δουλειάς για την μετακίνηση προς το γραφείο, ενδιάμεσα έστειλα μηνυμα για γιατρό που είχα ραντεβού, μετά για φαρμακείο για να πάρω αυτά που μου έγραψε και μετά πάλι με το χαρτί μετακίνηση πίσω στο γραφείο (μου έχουν δώσει βεβαίωση με ανοιχτό ωράριο). Άλιμο-Αργυρούπολη-Γλυφάδα πάντως είναι ήσυχα σαν δεκαπενταύγουστος.

 

Το όποιο ευρωπαϊκό θέμα μπορεί να υπάρχει είναι ένα μόνο από τα προβλήματα. Το βασικότερο είναι ότι η τηλεκπαίδευση, ακόμα και μετά από τόσους μήνες, βασίζεται ακόμα στα εξής:

1) στην προϋπόθεση ότι όλοι οι καθηγητές/μαθητές έχουν γραμμή και διαθέσιμο υπολογιστή/tablet. Δηλαδή σε μια οικογένεια με δύο παιδιά άνω των 12, που απασχολείται με τηλεργασία, οφείλει

α. ο εργοδότης να έχει εξασφαλίσει στον εργαζόμενο η/υ (που αυτό οκ γίνεται συνήθως)

β. να υπάρχουν τουλάχιστον άλλες δύο καλές συσκευές διαθέσιμες ταυτόχρονα

γ)να πληρώνει τo νοικοκυριό τουλάχιστον 25αρα vdsl 

 

2) σε κακές υποδομές δικτύων, που διαχειρίζονται ιδιωτικές εταιρίες, χωρίς εξασφάλιση ποιότητας.

 

3) στη cisco, η οποία έχει παραχωρήσει δωρεάν την πλατφόρμα της στο Ελληνικό Δημόσιο, οπότε τι απαιτήσεις υποστήριξης μπορούν να έχουν; Ξεκίνησε ως δωρεά στο πρώτο lock-down και ανανεώθηκε (και πάλι ως δωρέα) τώρα. Παράλληλα δεν επιτρέπεται η χρήση κάποιας άλλη πλατφόρμας.

 

Οπότε πραγματικά, δεν ξέρω τι καλύτερο θα μπορούσε να περιμένει κανείς...

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Πιο πριν δεν λειτουργούσε το webmail του σχολικού δικτύου. Μετά έπεσε το eclass. Δεν ξέρω τι ακριβώς έχει παραχωρήσει η cisco ούτε κατανοώ όλα τα τεχνικά θέματα, αλλά καταλαβαίνω ότι κάπου εμπλέκεται κ το σχολικό δίκτυο αφού οι διευιυβσεθς μας έχουν μέσα το minedu κλπ. Επίσης εκπαιδευτικοί έκαναν δωρεάν λογαριασμούς με άλλο μειλ κ δουλεύει. 

Ακριβως. Το προβλημα ειναι απο τη μερια του υπουργειου. Περσυ δε δουλευε αν θυμασαι τιποτα, και καποια στιγμη ξεκολλησε, με απειρες υπερωριες μεταπτυχιακων κυριως φοιτητων του ΕΚΠΑ (τα γνωστα, που δουλευεις για να υποστηριξεις το διδακτορικο σου κλπ). Αλλα περσυ ηταν μονο ασυγχρονη και ελαχιστα συγχρονη, οποτε τωρα, να τα χαλια. Κοινως δεν εγινε τιποτα τοσους μηνες, και παλι καποιος κακομοιρης θα τρεχει :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Ακριβως. Το προβλημα ειναι απο τη μερια του υπουργειου. Περσυ δε δουλευε αν θυμασαι τιποτα, και καποια στιγμη ξεκολλησε, με απειρες υπερωριες μεταπτυχιακων κυριως φοιτητων του ΕΚΠΑ (τα γνωστα, που δουλευεις για να υποστηριξεις το διδακτορικο σου κλπ). Αλλα περσυ ηταν μονο ασυγχρονη και ελαχιστα συγχρονη, οποτε τωρα, να τα χαλια. Κοινως δεν εγινε τιποτα τοσους μηνες, και παλι καποιος κακομοιρης θα τρεχει :(

Σκεψου ότι μέχρι πέρσι , το σχολικό δίκτυο κατέρρεε τη μέρα έκδοσης αποτελεσμάτων (που έπρεπε να είναι αυστηρά κοινή σ όλη τη χώρα, γιατί είναι πολύ κρίσιμη κ επίσημη διαδιξασια , όχι πχ σαν τις εκλογές στις ΗΠΑ που μετράνε για μέρες). Οπότε είναι τεράστια πρόοδος το ότι σήμερα έγινε η πρώτη ώρα κ ότι προς το μεσημέρι που κανεις δεν προσπαθούσε πια να συνδεθεί, επανήλθαν όλα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Σκεψου ότι μέχρι πέρσι , το σχολικό δίκτυο κατέρρεε τη μέρα έκδοσης αποτελεσμάτων (που έπρεπε να είναι αυστηρά κοινή σ όλη τη χώρα, γιατί είναι πολύ κρίσιμη κ επίσημη διαδιξασια , όχι πχ σαν τις εκλογές στις ΗΠΑ που μετράνε για μέρες). Οπότε είναι τεράστια πρόοδος το ότι σήμερα έγινε η πρώτη ώρα κ ότι προς το μεσημέρι που κανεις δεν προσπαθούσε πια να συνδεθεί, επανήλθαν όλα. 

Φαντάζομαι τώρα που οριστικά πειστήκαμε και οι τελευταίοι ηλίθιοι ότι τα παιδιά μας ή θα πάνε ιδιωτικό σχολείο ή φροντιστήριο, τον λογαριασμό τον στέλνουμε στην κα Κεραμέως; Τραγικές καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Φαντάζομαι τώρα που οριστικά πειστήκαμε και οι τελευταίοι ηλίθιοι ότι τα παιδιά μας ή θα πάνε ιδιωτικό σχολείο ή φροντιστήριο, τον λογαριασμό τον στέλνουμε στην κα Κεραμέως; Τραγικές καταστάσεις.

Ναι αλλά είπαν ότι ήταν ευρωπαϊκο το πρόβλημα..... Ας παραιτηθεί ο υπεύθυνος της cisco. Μπορεί να τους στείλουμε αυτόν που έφτιαξε τα σεμινάρια σκοιλ ελικικου να τους δείξει πώς γίνονται οι δουλειές. 

 

 επίσης η γενική γραμματέας η κυρία Σίσσυ είπε  600.000 άτομα πήγαν να συνδεθούν, και αυτό είναι μια τεράστια επιτυχία (προφανώς επιτυχία τους να πείσουν τόσα κορόιδα ότι όντως θα γίνει μάθημα σήμερα), αλλά δεν είμαστε και Εσθονια, είναι πολύ φυσιολογικό να μην δουλέψουν όλα από την πρώτη μέρα.

 

 

« Οι αριθμοί είναι ασύλληπτοι. Μιλάμε για 600.000 μαθητές σε όλη τη χώρα. Είναι τεράστια επιτυχία του υπουργείου η εφαρμογή του συστήματος ωστόσο ακόμη, δεν είμαστε Εσθονία. Δεν μπορεί από τη μία ημέρα στην άλλη το σύστημα να λειτουργήσει άψογα. Χρειάζεται να επιδείξουμε υπομονή. Είναι μόλις η πρώτη ημέρα εφαρμογής του. Είναι σίγουρο ότι τις επόμενες ημέρες η κατάσταση θα εξομαλυνθεί», είπε η Αναστασία Γκίκα μιλώντας στο CNN Greece.» 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι αλλά είπαν ότι ήταν ευρωπαϊκο το πρόβλημα..... Ας παραιτηθεί ο υπεύθυνος της cisco. Μπορεί να τους στείλουμε αυτόν που έφτιαξε τα σεμινάρια σκοιλ ελικικου να τους δείξει πώς γίνονται οι δουλειές. 

 

 επίσης η γενική γραμματέας η κυρία Σίσσυ είπε  600.000 άτομα πήγαν να συνδεθούν, και αυτό είναι μια τεράστια επιτυχία (προφανώς επιτυχία τους να πείσουν τόσα κορόιδα ότι όντως θα γίνει μάθημα σήμερα), αλλά δεν είμαστε και Εσθονια, είναι πολύ φυσιολογικό να μην δουλέψουν όλα από την πρώτη μέρα.

 

 

« Οι αριθμοί είναι ασύλληπτοι. Μιλάμε για 600.000 μαθητές σε όλη τη χώρα. Είναι τεράστια επιτυχία του υπουργείου η εφαρμογή του συστήματος ωστόσο ακόμη, δεν είμαστε Εσθονία. Δεν μπορεί από τη μία ημέρα στην άλλη το σύστημα να λειτουργήσει άψογα. Χρειάζεται να επιδείξουμε υπομονή. Είναι μόλις η πρώτη ημέρα εφαρμογής του. Είναι σίγουρο ότι τις επόμενες ημέρες η κατάσταση θα εξομαλυνθεί», είπε η Αναστασία Γκίκα μιλώντας στο CNN Greece.» 

 

Καλά αυτοί αυτοσυγχαίρονται! Εντυπωσιάστηκαν κιόλας από τη συμμετοχή... Δηλαδη δεν ήξεραν πόσους μαθητές εβγαλαν σε υποχρεωτική τηλεκπαίδευση; Τι περίμεναν, φιλικές συμμετοχές; Ειδικά αφού είχαν αυστηρά αυστηρά πει ότι όποιος δεν μπει, θα τρώει κανονική απουσία.

 

Θέλουν να γίνουν και Εσθονία, τρομάρα τους! Εδώ έναν διαγωνισμό για ηλεκτρονικές ταυτότητες δεν μπορούμε να τρέξουμε, θα γίνουμε και Εσθονία με ένα gov.gr και μια δωρεάν πλατφόρμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Καλά αυτοί αυτοσυγχαίρονται! Εντυπωσιάστηκαν κιόλας από τη συμμετοχή... Δηλαδη δεν ήξεραν πόσους μαθητές εβγαλαν σε υποχρεωτική τηλεκπαίδευση; Τι περίμεναν, φιλικές συμμετοχές; Ειδικά αφού είχαν αυστηρά αυστηρά πει ότι όποιος δεν μπει, θα τρώει κανονική απουσία.

 

Θέλουν να γίνουν και Εσθονία, τρομάρα τους! Εδώ έναν διαγωνισμό για ηλεκτρονικές ταυτότητες δεν μπορούμε να τρέξουμε, θα γίνουμε και Εσθονία με ένα gov.gr και μια δωρεάν πλατφόρμα.

Πράγματι αρχίζω κ εγω να πιστεύω ότι δεν περίμεναν να έχουν ετοιμαστεί τα σχολεία. 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μολις διαβασα οτι βγηκαν οι μελετες για το ενα εμβολιο της phizer κ βγαινει 90% αποτελεσματικο κ ζηταει εγκριση για να κυκλοφορισει πριν τα χριστουγεννα ! να κ ενα θετικο νεο

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

μολις διαβασα οτι βγηκαν οι μελετες για το ενα εμβολιο της phizer κ βγαινει 90% αποτελεσματικο κ ζηταει εγκριση για να κυκλοφορισει πριν τα χριστουγεννα ! να κ ενα θετικο νεο

 

Έπρεπε να τους τριξει τα δόντια ο Κυρανακης να ξεκουνηθουν! Μα όλα πια αυτή η κυβέρνηση! :mrgreen:

 

Πέρα από πλάκα, αυτο είναι όντως καλό νέο! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ναι αλλά είπαν ότι ήταν ευρωπαϊκο το πρόβλημα..... 

Αυτό δεν είναι περίεργο. Γιατί ο μέσος άνθρωπος δεν μπορεί να ελέγξει τι έφταιγε, οπότε στο τέλος και στους μισούς να πιάσει, την κάναν τη δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί που πήγα για δουλειά δεν είδα απολύτως καμία διαφορά στην κίνηση από τις άλλες μέρες. Ούτε το μεσημέρι που γύριζα πάντως. Και διασχίζω τη μισή Αθήνα κάθε μέρα...

Just now, ninaki80 είπε:

μολις διαβασα οτι βγηκαν οι μελετες για το ενα εμβολιο της phizer κ βγαινει 90% αποτελεσματικο κ ζηταει εγκριση για να κυκλοφορισει πριν τα χριστουγεννα ! να κ ενα θετικο νεο

Έγκριση από τον FDA. H Pfizer είναι αμερικανικη εταιρία και έχει ειδικές συμφωνίες με τον FDA. Επίσης ο FDA έχει διαφορετικές διαδικασίες έγκρισης. Οπότε μέχρι να εγκριθεί από τον EMA έχουμε καιρό!

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Σήμερα το πρωί που πήγα για δουλειά δεν είδα απολύτως καμία διαφορά στην κίνηση από τις άλλες μέρες. Ούτε το μεσημέρι που γύριζα πάντως. Και διασχίζω τη μισή Αθήνα κάθε μέρα...

H αλήθεια είναι ότι σήμερα χρειάστηκε να κινηθώ σε αρκετή απόσταση για λογοθεραπεία και είδα επίσης κανονική σχεδόν κίνηση, καμία σχέση με το Μάρτιο.

Λογικό είναι, πέρσυ ας πούμε μέχρι και η λογοθεραπεύτρια είχε αρχικά διακόψει και μετά έκανε μόνο με skype συνεδρίες, όπως και αρκετοί γιατροί δεν έβλεπαν μη επείγοντα κλπ. Τώρα που πειστήκαμε ότι ούτε προσωρινά μέτρα είναι, ούτε έχουν καμιά λογική (εδώ έκλεισαν ανοιχτούς αθλητικούς χώρους αρχικά αλλά άφησαν κομμωτήρια!) ο καθένας προσπαθεί να συνεχίσει τη ζωή του όσο μπορεί με κάποιους περιορισμούς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

H αλήθεια είναι ότι σήμερα χρειάστηκε να κινηθώ σε αρκετή απόσταση για λογοθεραπεία και είδα επίσης κανονική σχεδόν κίνηση, καμία σχέση με το Μάρτιο.

Λογικό είναι, πέρσυ ας πούμε μέχρι και η λογοθεραπεύτρια είχε αρχικά διακόψει και μετά έκανε μόνο με skype συνεδρίες, όπως και αρκετοί γιατροί δεν έβλεπαν μη επείγοντα κλπ. Τώρα που πειστήκαμε ότι ούτε προσωρινά μέτρα είναι, ούτε έχουν καμιά λογική (εδώ έκλεισαν ανοιχτούς αθλητικούς χώρους αρχικά αλλά άφησαν κομμωτήρια!) ο καθένας προσπαθεί να συνεχίσει τη ζωή του όσο μπορεί με κάποιους περιορισμούς. 


 

Αλήθεια, επειδή με ενδιαφέρει, για συνέδρια λογοθεραπείας τι κωδικό βάζουμε;

 

Επισης, για να μεταφέρεις το παιδί σου για μάθημα σε άθλημα που επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:


 

Αλήθεια, επειδή με ενδιαφέρει, για συνέδρια λογοθεραπείας τι κωδικό βάζουμε;

 

Επισης, για να μεταφέρεις το παιδί σου για μάθημα σε άθλημα που επιτρέπεται;

Για λογοθεραπεία είναι το 1, όπως και οι γιατροί.

Άθλημα για παιδιά δε νομίζω ότι επιτρέπεται κανένα, μόνο για επαγγελματίες αθλητές κάποια πολύ συγκεκριμένα. Αν εννοείς ελεύθερα τρέξιμο πχ στο δρόμο, δεν παίζει μεταφορά, πρέπει να είναι σε περπατήσιμη απόσταση, το θυμάμαι από την προηγούμενη καραντίνα. 

Αν είναι για άθλημα σαν φυσιοθεραπεία, π.χ. πισίνα για παιδιά ΑΜΕΑ, είναι πάλι το 1.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Για λογοθεραπεία είναι το 1, όπως και οι γιατροί.

Άθλημα για παιδιά δε νομίζω ότι επιτρέπεται κανένα, μόνο για επαγγελματίες αθλητές κάποια πολύ συγκεκριμένα. Αν εννοείς ελεύθερα τρέξιμο πχ στο δρόμο, δεν παίζει μεταφορά, πρέπει να είναι σε περπατήσιμη απόσταση, το θυμάμαι από την προηγούμενη καραντίνα. 

Αν είναι για άθλημα σαν φυσιοθεραπεία, π.χ. πισίνα για παιδιά ΑΜΕΑ, είναι πάλι το 1.


Επιτρέπεται τέννις σε γκρουπ έως 3 άτομα (συμπεριλαμβανομένου προπονητή). Επίσης, ιππασία, τοξοβολη, ιστιοπλοΐα.

 

Εν τω μεταξύ, βλέπω αυτά που λέτε για την τηλεκπαίδευση και σήμερα βίωσα τον αντίποδα, κάποιοι γονείς συμμαθητών των παιδιών μου που έχουν παιδιά στην δευτεροβάθμια παραπονιόντουσαν που το σχολείο (ιδιωτικό) άρχισε από την πρώτη μέρα πλήρη τηλεκπαίδευση ακολουθώντας το προγραμμα που είχαν τα παιδιά έως την Παρασκευή, επειδή «δεν αφήνουν τα παιδιά να πάρουν μία ανάσα, να ξεπεράσουν ότι πρέπει να μείνουν κλεισμένα μέσα»....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Εν τω μεταξύ, βλέπω αυτά που λέτε για την τηλεκπαίδευση και σήμερα βίωσα τον αντίποδα, κάποιοι γονείς συμμαθητών των παιδιών μου που έχουν παιδιά στην δευτεροβάθμια παραπονιόντουσαν που το σχολείο (ιδιωτικό) άρχισε από την πρώτη μέρα πλήρη τηλεκπαίδευση ακολουθώντας το προγραμμα που είχαν τα παιδιά έως την Παρασκευή, επειδή «δεν αφήνουν τα παιδιά να πάρουν μία ανάσα, να ξεπεράσουν ότι πρέπει να μείνουν κλεισμένα μέσα»....

 

Τι  ωραία που ζει αυτό το 2-3 % τελικά... Σε παράλληλο σύμπαν. Από το πρωί είμαι μεταξύ του να βάλω τα κλάματα και να γκουκλάρω πώςφτιάχνουμε μολότοφ. Και μάλλον όλοι οι γονείς παιδιών στο Γυμνάσιο κάπως έτσι είμαστε, ανεξαρτήτως πολιτικών πεποιθήσεων από όσο κατάλαβα .

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα....τέλεια αυτή η εξαίρεση για τα συγκεκριμένα αθλήματα!!

Είναι πολύ αστείο το πώς ζει η ανθρωπότητα αυτή την παρωδία.

 

@ΑΡΓΚ μην κάνεις τέτοια αναζήτηση, προς Θεού! 

Μπορεί η γκουγκλ να λογοκρίνει κυρίως τον αντίλογο, στις πολιτικές του κορονοϊού αυτή την εποχή, αλλά δεν νομίζω να περάσει στο ντούκου, μια τέτοια αναζήτηση.

Στην αμερική, μετά την επίθεση στους πύργους, είχαν συλληφθεί άνθρωποι στα καλά καθούμενα, γιατί έκαναν τις "λάθος" αναζητήσεις.

 

Θα σου πρότεινα να βγεις να ρωτήσεις στην πιάτσα καλύτερα, αλλά δεν ξέρω αν θα βρεις κανέναν να σου απαντήσει.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...