Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Κάντι είπε:

Εχεις μπερδευτεί, το νηπιαγωγείο φυσικα και ειναι υποχρεωτικό ΠΑΝΤΟΥ, τα προνήπια επειδη χωροταξικά δεν μπόρεσαν να τα απορροφήσουν τους επέτρεψαν και φέτος να τα στείλουν στον παιδικό.

Οκ αυτό ίσως είναι δίκη μου παρανόηση. Δηλαδή όπου δεν έχει θέσεις για προνήπια ο γονιός είναι υποχρεωμένος να πληρώσει ιδιωτικό; Δεν το είχα καταλάβει αυτό, ήξερα ότι οι περισσότεροι ούτως ή άλλως λόγω δουλειάς θα το είχαν γράψει από πριν αλλά νόμιζα ότι αν ο γονιός δεν θέλει, τα στελνει κατευθείαν προνήπιο. 

 

Just now, Κάντι είπε:

νηπιαγωγεία φυσικα περνιουνται οι απουσίες τους.

 Και πάλι η οπτική σου ειναι περίεργη στην δεύτερη παράγραφο, ο γονιός πρεπει να πάει στην δουλειά αν παιρνει 500 ευρώ, τι να πληρώσει για φύλαξη στο σπίτι; Επισης τι να συγκρίνει τι δραστηριότητες θα έκανε ενα παιδί στο σπίτι με ποιες θα εκανε στο σχολειο;  ειναι σεβαστή η επιθυμία του να μείνει ανοιχτό το σχολειο και όχι για το παρκάρισμα που υπονοείς αλλα για την κοινωνικοποίηση που θα αποκτήσει το παιδί του.

Δεν επιρρίπτω ευθύνη στον γονέα, το έγραψα αυτό. Όμως όλοι ξέρουμε ότι η πολιτική απόφαση να παραμένουν τε σχολεία ανοιχτά, δεν έχει καμία σχέση με το καλό των παιδιών, όπως επισημαίνει πχ η ουνεσκο. Είναι απλώς για να μην εξυπηρετήσει το κράτος τους εργαζόμενους γονείς. Οπότε απ αυτήν την υποκριτική στάση, προτιμώ μια πιο ειλικρινή όπως της sentir: δεν μ αρέσει αυτό το περιβάλλον, εξαντλώ κάθε περιθώριο να μην το στείλω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

@Έσπερος ο γονέας εργάζεται πρωί κ το παιδί πηγαίνει σχολείο πρωί -για ποικίλους λόγους έχει διαμορφωθεί αυτό κ βάσει αυτού έχει δομηθεί η κοινωνία. Δεν αντιμετωπιζεται σαν χώρος φύλαξης με την κακη έννοια όπως το εννοεις εσύ αλλά όντως αν το παιδί δεν μπορεί να πάει στο σχολείο κάποιος θα πρέπει να απέχει από την εργασια του για να το προσέχει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δεν είπαμε οτιωειναιβμονο για φυλαξη το σχολειο.Αντιθετως ακομηβκ ο Τσιοδρας μίλησε με έμφαση για την ψυχοκοινωνικη ανάπτυξη του παιδιου μεσα σε αυτο.

Είπα εγω ότι είπατε ότι το σχολείο είναι για φύλαξη; Απλώς είναι κοινό μυστικό ότι αυτός είναι ο λόγος που μένουν ανοιχτά. 

Just now, Lenia16 είπε:

@Έσπερος ο γονέας εργάζεται πρωί κ το παιδί πηγαίνει σχολείο πρωί -για ποικίλους λόγους έχει διαμορφωθεί αυτό κ βάσει αυτού έχει δομηθεί η κοινωνία. Δεν αντιμετωπιζεται σαν χώρος φύλαξης με την κακη έννοια όπως το εννοεις εσύ αλλά όντως αν το παιδί δεν μπορεί να πάει στο σχολείο κάποιος θα πρέπει να απέχει από την εργασια του για να το προσέχει.

Βρε κορίτσια άλλο λέω άλλο καταλαβαίνετε. για τώρα ειδικά μιλάω, στην πανδημία, που στα σχολεία δεν ισχύει κανένα μέτρο απ όσα ισχύουν οπουδήποτε άλλου στη χώρα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Από την ΚΥΑ:

 

Άρθρο 2 Η χρήση μη ιατρικής (ή ιατρικής/χειρουργικής) μάσκας είναι υποχρεωτική για τους μαθητές σε όλες τις τάξεις, τους εκπαιδευτικούς και το λοιπό προσωπικό, καθώς και για τους επισκέπτες των σχολικών μονάδων. Ειδικά για τους μαθητές από το Νηπιαγωγείο έως και την Γ’ Δημοτικού ιδιαίτερη έμφαση θα δοθεί στην εκπαίδευση και εξοικείωση με την ενδεδειγμένη χρήση της μάσκας. Η χρήση μη ιατρικής μάσκας είναι υποχρεωτική στις ακόλουθες περιπτώσεις:
α) σε όλους τους εσωτερικούς χώρους των σχολικών μονάδων,
β) στους εξωτερικούς χώρους των σχολικών μονάδων όταν υπάρχει συνωστισμός, όπως ενδεικτικά κατά την προσέλευση και αποχώρηση από τη σχολική μονάδα, καθώς και στην περίπτωση συνωστισμού σε κυλικεία εξωτερικού χώρου,
γ) στα μέσα μεταφοράς μαθητών,
δ) κατά την περίοδο προσαρμογής στο νηπιαγωγείο, από υγιή, σταθερό συνοδό (γονέα, κηδεμόνα ή άλλο πρόσωπο).
Δεν είναι υποχρεωτική η χρήση μάσκας κατά τη διάρκεια του φαγητού και κατά τη διάρκεια της γυμναστικής/ άθλησης.

Οκ, τότε κρίμα για τα παιδάκια στο σχολείο σας γιατί στο δικό μας δεν τη φορούν στον ύπνο ευτυχώς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Οκ αυτό ίσως είναι δίκη μου παρανόηση. Δηλαδή όπου δεν έχει θέσεις για προνήπια ο γονιός είναι υποχρεωμένος να πληρώσει ιδιωτικό; Δεν το είχα καταλάβει αυτό, ήξερα ότι οι περισσότεροι ούτως ή άλλως λόγω δουλειάς θα το είχαν γράψει από πριν αλλά νόμιζα ότι αν ο γονιός δεν θέλει, τα στελνει κατευθείαν προνήπιο. 

 

Δεν επιρρίπτω ευθύνη στον γονέα, το έγραψα αυτό. Όμως όλοι ξέρουμε ότι η πολιτική απόφαση να παραμένουν τε σχολεία ανοιχτά, δεν έχει καμία σχέση με το καλό των παιδιών, όπως επισημαίνει πχ η ουνεσκο. Είναι απλώς για να μην εξυπηρετήσει το κράτος τους εργαζόμενους γονείς. Οπότε απ αυτήν την υποκριτική στάση, προτιμώ μια πιο ειλικρινή όπως της sentir: δεν μ αρέσει αυτό το περιβάλλον, εξαντλώ κάθε περιθώριο να μην το στείλω. 

 

Οχι ιδιωτικό, υπάρχουν και οι δημοτικοί παιδικοί σταθμοί. Όπου υπάρχει ενα οικονομικό αντίτιμο που το εχει καθορίσει ο καθε Δήμος βάσει της φορολογικής δήλωσης του γονέα. Δηλαδη στους ανέργους και χαμηλόεισοδηματίες ειναι δωρεάν. 

 

 Και ναι τα σχολεία παραμένουν ανοιχτά για να μην καταρρεύσει η οικονομία και γιατι το πολιτικο κόστος αν τα κλείσει θα ειναι πολυ μεγάλο. Το κράτος αυτο σκέφτεται πρώτα. Ο γονιός ομως προτιμάει να εχει το παιδί του στο σχολειο και για άλλους λόγους εκτος φύλαξης.

 

 Να λέμε δόξα το Θεό που δεν εχει έρθει στην Ελλάδα η Αμερικανική μπούρδα της κατ οίκον διδασκαλίας.

Just now, Lenia16 είπε:

Οκ, τότε κρίμα για τα παιδάκια στο σχολείο σας γιατί στο δικό μας δεν τη φορούν στον ύπνο ευτυχώς. 

Εγω Αθηνα που ξερω πολλές δασκάλες να δουλεύουν ολοήμερο εξαίρεσαν απο το προγράμμα φέτος τον χρόνο της χαλάρωσης με την μορφή ξάπλας - ύπνου. Παραμυθάκι στην παρεούλα και χαλαρή δραστηριότητα για να μην  βγαίνει η μάσκα, ουτε σεντονια ουτε στρωματακια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Κάντι είπε:

 

Οχι ιδιωτικό, υπάρχουν και οι δημοτικοί παιδικοί σταθμοί. Όπου υπάρχει ενα οικονομικό αντίτιμο που το εχει καθορίσει ο καθε Δήμος βάσει της φορολογικής δήλωσης του γονέα. Δηλαδη στους ανέργους και χαμηλόεισοδηματίες ειναι δωρεάν. 

 

 Και ναι τα σχολεία παραμένουν ανοιχτά για να μην καταρρεύσει η οικονομία και γιατι το πολιτικο κόστος αν τα κλείσει θα ειναι πολυ μεγάλο. Το κράτος αυτο σκέφτεται πρώτα. Ο γονιός ομως προτιμάει να εχει το παιδί του στο σχολειο και για άλλους λόγους εκτος φύλαξης.

 

 Να λέμε δόξα το Θεό που δεν εχει έρθει στην Ελλάδα η Αμερικανική μπούρδα της κατ οίκον διδασκαλίας.

Εγω Αθηνα που ξερω πολλές δασκάλες να δουλεύουν ολοήμερο εξαίρεσαν απο το προγράμμα φέτος τον χρόνο της χαλάρωσης με την μορφή ξάπλας - ύπνου. Παραμυθάκι στην παρεούλα και χαλαρή δραστηριότητα για να μην  βγαίνει η μάσκα, ουτε σεντονια ουτε στρωματακια.

Η αλήθεια είναι ότι στο δικο μας σχολειο τα μέτρα δεν τηρούνται ευλαβικά και μπορω να πω πως χαιρομαι, με αυτά που διαβάζω. Στο διάλειμμα δεν φοράνε μάσκα και ούτε προτίθενται οι δασκάλες να το επιβάλλουν, στο σύλλογο γονέων ευτυχώς υπάρχει ομοφωνία. Ζεσταίνουν το φαγητο και δεν τηρούνται οι σταθερές παρέες απαρέγκλιτα όπως ακούω από γνωστούς μου. Μέχρι να αναγκαστούν μάλλον από κάποιον καλοθελητη; Δεν ξέρω. Φυσικά μιλάω εκ του ασφαλούς γιατί δεν έχω κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας. Κατανοώ απολυτα κ την άλλη πλευρά ωστόσο δεν παύει να με στεναχωρεί αυτή η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Είπα εγω ότι είπατε ότι το σχολείο είναι για φύλαξη; Απλώς είναι κοινό μυστικό ότι αυτός είναι ο λόγος που μένουν ανοιχτά. 

Βρε κορίτσια άλλο λέω άλλο καταλαβαίνετε. για τώρα ειδικά μιλάω, στην πανδημία, που στα σχολεία δεν ισχύει κανένα μέτρο απ όσα ισχύουν οπουδήποτε άλλου στη χώρα

Οχι .δεν είναι μονο αυτος ο λογος .

Αλλα και περα απο αυτο η φυλαξη είναι σοβαρό θέμα για να λειτουργήσει η οικονομια

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι στο δικο μας σχολειο τα μέτρα δεν τηρούνται ευλαβικά και μπορω να πω πως χαιρομαι, με αυτά που διαβάζω. Στο διάλειμμα δεν φοράνε μάσκα και ούτε προτίθενται οι δασκάλες να το επιβάλλουν, στο σύλλογο γονέων ευτυχώς υπάρχει ομοφωνία. Ζεσταίνουν το φαγητο και δεν τηρούνται οι σταθερές παρέες απαρέγκλιτα όπως ακούω από γνωστούς μου. Μέχρι να αναγκαστούν μάλλον από κάποιον καλοθελητη; Δεν ξέρω. Φυσικά μιλάω εκ του ασφαλούς γιατί δεν έχω κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας. Κατανοώ απολυτα κ την άλλη πλευρά ωστόσο δεν παύει να με στεναχωρεί αυτή η κατάσταση.

Μα μεχρι στιγμής δεν ηταν υποχρεωτική η μάσκα στα διαλείμματα. Απο Δευτέρα απ οτι κατάλαβα θα ισχύσει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κάντι said:

Μα μεχρι στιγμής δεν ηταν υποχρεωτική η μάσκα στα διαλείμματα. Απο Δευτέρα απ οτι κατάλαβα θα ισχύσει.

Ισχύει εδώ και δέκα μέρες στις πορτοκαλι και κόκκινες ζώνες. Από εβδομάδα σε όλη την Ελλάδα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Ισχύει εδώ και δέκα μέρες στις πορτοκαλι και κόκκινες ζώνες. Από εβδομάδα σε όλη την Ελλάδα 

 

Οκ επειδη ειμαι εκτος σχολείου δεν το ειχα καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Κάντι είπε:

Οχι ιδιωτικό, υπάρχουν και οι δημοτικοί παιδικοί σταθμοί. Όπου υπάρχει ενα οικονομικό αντίτιμο που το εχει καθορίσει ο καθε Δήμος βάσει της φορολογικής δήλωσης του γονέα. Δηλαδη στους ανέργους και χαμηλόεισοδηματίες ειναι δωρεάν. 

οκ ενταξει, νόμιζα ότι απλώς όσα παιδιά δεν χωράνε, αν ο γονιός έχει άλλη λύση, απλώς δεν τα στελνει. 

 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Οχι .δεν είναι μονο αυτος ο λογος .

Αλλα και περα απο αυτο η φυλαξη είναι σοβαρό θέμα για να λειτουργήσει η οικονομια

Δεν αμφιβάλλω. κι εγω ευχόμουν να γεννήσω το 17 κ όχι το 18 που ήταν η πητ για να μπορεί να πάει προνήπιο 3,5 κ όχι μια χρόνια αργότερα. Την υποκρισία στηλιτεύω. Η sentir λέει ευθέως ότι δεν θεωρεί ότι το σχολείο της προσφέρει κάτι. Δεν συμφωνώ απόλυτα αλλά το καταλαβαίνω, είναι μια τίμια τοποθέτηση που λαμβανει υπόψη αυτό που εκεί τι θεωρεί καλό το παιδιού. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κάντι είπε:

Μα αυτο έγραψες οτι στο νήπιο ας μην τα στείλουν, στην Α δημοτικού ομως να τα στείλουν. Η Α Δημοτικού  ειναι συνεχεια του νηπιαγωγείου. Με αυτην την λογική τα φετινά νηπιαγωγακια του χρόνου πρεπει να επαναλάβουν το νηπιαγωγείο το αντιλαμβάνεσαι ετσι; Θα χάσουν απο την εκπαίδευση τους βασικα προαπαιτούμενα. Και δεν σου γράφω το πιο απλό οτι δεν θα μπορέσουν να καθίσουν σε καρέκλα που ειναι απο τα πρώτα πράγματα που μαθαίνουμε στο νηπιαγωγείο, δηλαδη το δεν περιφέρομαι ασκόπως στον χώρο.

Για το προνήπιο είπε νομίζω η @Έσπερος που μέχρι πέρυσι νομίζω ήταν προαιρετικό. Κ δεν καταλαβαίνω τι σας κάνει εντύπωση όταν υπάρχει κορωνοιος κ λέει ένας γονιός ότι σκέφτεται να στείλει το παιδί του που πάει προνήπια απ' τη στιγμή που δεν δουλεύει κ δεν είναι σπίτι. Κ για την ιστορια προς το παρόν δεν στέλνω κ εγώ την δικιά μου αφού απηυδησα με τις ιώσεις κ την προσαρμογή. Βέβαια μια χαρά συνεννοηθηκα με την νηπιαγωγό

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Για το προνήπιο είπε νομίζω η @Έσπερος που μέχρι πέρυσι νομίζω ήταν προαιρετικό. Κ δεν καταλαβαίνω τι σας κάνει εντύπωση όταν υπάρχει κορωνοιος κ λέει ένας γονιός ότι σκέφτεται να στείλει το παιδί του που πάει προνήπια απ' τη στιγμή που δεν δουλεύει κ δεν είναι σπίτι. Κ για την ιστορια προς το παρόν δεν στέλνω κ εγώ την δικιά μου αφού απηυδησα με τις ιώσεις κ την προσαρμογή. Βέβαια μια χαρά συνεννοηθηκα με την νηπιαγωγό

Μα φέτος ειδικά οποίος δουλεύει θα έχει πρόβλημα! Αν σκεφτείς πόσες μέρες θα μείνει σπίτι ένα παιδί, ειδικά αν δεν έχει πάει ξανά σχολείο που θα περάσει όλες τις ιώσεις μαζεμένες κ θα πρέπει να περιμένει 10ημερα!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Μα φέτος ειδικά οποίος δουλεύει θα έχει πρόβλημα! Αν σκεφτείς πόσες μέρες θα μείνει σπίτι ένα παιδί, ειδικά αν δεν έχει πάει ξανά σχολείο που θα περάσει όλες τις ιώσεις μαζεμένες κ θα πρέπει να περιμένει 10ημερα!!

Αυτό με τα δεκαήμερα, πρώτη φορά εδώ, από εσένα το ακούω. Ούτε στο δικό μας σχολείο, ούτε στου ανιψιού μου που πάει προνήπιο, ούτε πουθενά αλλού άκουσα να κάθονται υποχρεωτικά 10ήμερα μετά από κάθε ίωση. 

 

Just now, mama16 said:

Βέβαια μια χαρά συνεννοηθηκα με την νηπιαγωγό

Ε ναι, άλλο που δεν θέλει. Λιγότερη δουλειά. Καλή και του λόγου της..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Αυτό με τα δεκαήμερα, πρώτη φορά εδώ, από εσένα το ακούω. Ούτε στο δικό μας σχολείο, ούτε στου ανιψιού μου που πάει προνήπιο, ούτε πουθενά αλλού άκουσα να κάθονται υποχρεωτικά 10ήμερα μετά από κάθε ίωση. 

 

Ε ναι, άλλο που δεν θέλει. Λιγότερη δουλειά. Καλή και του λόγου της..

Έπεσες διάνα στη διαπίστωση σου!!!!!!!!!!

Just now, Έσπερος είπε:

Μα φέτος ειδικά οποίος δουλεύει θα έχει πρόβλημα! Αν σκεφτείς πόσες μέρες θα μείνει σπίτι ένα παιδί, ειδικά αν δεν έχει πάει ξανά σχολείο που θα περάσει όλες τις ιώσεις μαζεμένες κ θα πρέπει να περιμένει 10ημερα!!

Συμφωνώ απόλυτα... @Yovanna εγώ το έχω ακούσει από πολλούς, βέβαια στην πράξη μπορεί να μην τηρείται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπάρχει αυτό: 

 

περίπτωση ύποπτου περιστατικού που δεν έχει υποβληθεί σε μοριακό τεστ
 Τo παιδί ή ο ενήλικας που είναι ύποπτο κρούσμα COVID-19 (βλ. Παράρτημα) και, για οποιοδήποτε λόγο, δεν έχει υποβληθεί σε έλεγχο με μοριακό τεστ μπορεί να επιστρέψει στο σχολείο 10 ημέρες μετά την έναρξη των συμπτωμάτων και την πάροδο τουλάχιστον 24 ωρών από την πλήρη υποχώρηση του πυρετού (χωρίς τη λήψη αντιπυρετικών) και την ύφεση των συμπτωμάτων του ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ α/ υπάρχει εναλλακτική διάγνωση ΚΑΙ β/ δεν έχει επιδημιολογική σύνδεση με ύποπτο ή επιβεβαιωμένο περιστατικό COVID-19.
4

 Εάν πληρούνται και οι δύο παραπάνω προϋποθέσεις α/ και β/, η επιστροφή στο σχολείο μπορεί να γίνει μετά την πάροδο τουλάχιστον 24 ωρών από την πλήρη υποχώρηση του πυρετού (χωρίς τη λήψη αντιπυρετικών) και την ύφεση των συμπτωμάτων του (τον χρόνο επανόδου για τις συνήθεις ιογενείς λοιμώξεις του

 

 

Υοαρχει όμως κ άλλο πρωτόκολλο που παραλείπεται το κομμάτι αυτό- κ γενικα το ενδεχόμενο μη τεστ. Δεν βρίσκω τώρα ποιο είναι το πιο πρόσφατο. Νομίζω αυτό που δεν προβλέπει το ενδεχόμενο μη τεστ. Όμως οι γιατροί δεν δίνουν εύκολα το οκ για επιστροφή. το έγραφε κ η sentir πιο πάνω. κ σ εμάς που ο διευθυντής μας θα κρατούσε στο σχολείο κ επιβεβαιωμένο κρουσμα αν μπορούσε, και δεν μετράει πόσες μέρες λειπει το κάθε παιδί, ουυε το κυ ουυε οι γιατροί τα αφήνουν να γυρίσουν αν δεν περάσει τουλάχιστον εβδομάδα μη σου πω κ δεκαήμερο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Αυτό με τα δεκαήμερα, πρώτη φορά εδώ, από εσένα το ακούω. Ούτε στο δικό μας σχολείο, ούτε στου ανιψιού μου που πάει προνήπιο, ούτε πουθενά αλλού άκουσα να κάθονται υποχρεωτικά 10ήμερα μετά από κάθε ίωση. 

 

Ε ναι, άλλο που δεν θέλει. Λιγότερη δουλειά. Καλή και του λόγου της..

Μήπως τα παιδιά  αυτά πάνε όλα σε ιδιωτικά? Γτ στα δημόσια είναι πιο αυστηροι στη τήρηση του πρωτοκόλλου ενώ στα ιδιωτικά δεν θέλουν να δυσάρεστησουν και πολύ τους γονείς που πληρώνουν. Η οδηγία πάντως είναι αυτή που έγραψε η Εσπερος πιο πάνω 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

υπάρχει αυτό: 

  

περίπτωση ύποπτου περιστατικού που δεν έχει υποβληθεί σε μοριακό τεστ
 Τo παιδί ή ο ενήλικας που είναι ύποπτο κρούσμα COVID-19 (βλ. Παράρτημα) και, για οποιοδήποτε λόγο, δεν έχει υποβληθεί σε έλεγχο με μοριακό τεστ μπορεί να επιστρέψει στο σχολείο 10 ημέρες μετά την έναρξη των συμπτωμάτων και την πάροδο τουλάχιστον 24 ωρών από την πλήρη υποχώρηση του πυρετού (χωρίς τη λήψη αντιπυρετικών) και την ύφεση των συμπτωμάτων του ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ α/ υπάρχει εναλλακτική διάγνωση ΚΑΙ β/ δεν έχει επιδημιολογική σύνδεση με ύποπτο ή επιβεβαιωμένο περιστατικό COVID-19.
4

 Εάν πληρούνται και οι δύο παραπάνω προϋποθέσεις α/ και β/, η επιστροφή στο σχολείο μπορεί να γίνει μετά την πάροδο τουλάχιστον 24 ωρών από την πλήρη υποχώρηση του πυρετού (χωρίς τη λήψη αντιπυρετικών) και την ύφεση των συμπτωμάτων του (τον χρόνο επανόδου για τις συνήθεις ιογενείς λοιμώξεις του

 

Aκριβως αυτα μας ειπανε στο νηπιαγωγειο.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Μήπως τα παιδιά  αυτά πάνε όλα σε ιδιωτικά? Γτ στα δημόσια είναι πιο αυστηροι στη τήρηση του πρωτοκόλλου ενώ στα ιδιωτικά δεν θέλουν να δυσάρεστησουν και πολύ τους γονείς που πληρώνουν. Η οδηγία πάντως είναι αυτή που έγραψε η Εσπερος πιο πάνω 

Η αλήθεια είναι πως ναι. Δεν μιλάω όμως για ύποπτο κρούσμα covid, αλλά για μύξες με δέκατα, ιωσούλες που κυκλοφορούν απο το Σεπτέμβρη και σχεδόν όλα τα παιδιά έχουν κολλήσει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Η αλήθεια είναι πως ναι. Δεν μιλάω όμως για ύποπτο κρούσμα covid, αλλά για μύξες με δέκατα, ιωσούλες που κυκλοφορούν απο το Σεπτέμβρη και σχεδόν όλα τα παιδιά έχουν κολλήσει. 

Με τέτοιες μυξουλες πάντως στους δημόσιους της γειτονιάς μας τα παιδάκια τα γύρνανε πίσω σπίτι. Κ μόνο αν ο γιατρός γράψει εναλλακτική διάγνωση τα ξαναδέχονται αλλιώς με την παρελευση δεκαήμερου. Φαντάσου αυτούς τους γονείς. Πού θα τα αφήνουν τα παιδιά τους κάθε τρεις και λίγο? Μήπως με τους παππούδες όταν ούτε το σχολείο δεν τα δέχεται για λόγους δημόσιας υγείας? Δεν θα έπρεπε και για αυτόν τον λόγο (μεταξύ άλλων) να ειναι προαιρετικο φέτος το προνηπιο που ούτως ή άλλως ήταν μεχρι πέρσι πρόπερσι? Δεν μιλάμε για καμιά καταλυση του σύνταγματος δηλαδή. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Η αλήθεια είναι πως ναι. Δεν μιλάω όμως για ύποπτο κρούσμα covid, αλλά για μύξες με δέκατα, ιωσούλες που κυκλοφορούν απο το Σεπτέμβρη και σχεδόν όλα τα παιδιά έχουν κολλήσει. 

Αυτό με τις "ιωσουλες" δεν το καταλαβαίνω.Θεωρητικα θα μπορούσε να είναι ο κορονοιος που προκαλεί ιωσουλα...

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Αυτό με τις "ιωσουλες" δεν το καταλαβαίνω.Θεωρητικα θα μπορούσε να είναι ο κορονοιος που προκαλεί ιωσουλα...

Κύριο σύμπτωμα των ιώσεων αυτών, είναι οι μύξες και η καταρροή, τα οποία οι ειδικοί επαναλαμβάνουν συνεχώς ότι δεν είναι συμπτώματα covid. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Κύριο σύμπτωμα των ιώσεων αυτών, είναι οι μύξες και η καταρροή, τα οποία οι ειδικοί επαναλαμβάνουν συνεχώς ότι δεν είναι συμπτώματα covid. 

Καλά οι ειδικοί επαναλαμβανουν πάρα πολλά που δεν υιοθετουνται από την Πολιτεία στην Ελλάδα. 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγαμε στην παιδική χαρά. Βρεθήκαμε με φίλους. Τα παιδιά έπαιξαν με τις μάσκες τους. Κι εμείς μαζί τους. Με την μάσκα των παιδιών να βγαίνει για μια δαγκωνιά κολατσιό και η δική μας για μια ρουφηξιά καφέ και πάλι στη θέση τους.

Αν τα παιδιά κοινωνικοποιήθηκαν; Ναι, χωρίς εμπόδιο. Αν περάσαν ωραία; Πέρασαν τέλεια! Αν εμείς κοινωνικοποιηθήκαμε; Ναι, άνετα. Αν περάσαμε ωραία; Περάσαμε ωραία, ναι! Θα περνούσαμε πιο ωραία χωρίς μάσκες; Δεν ξέρω, ίσως, αλλά μπορεί και όχι. Βασικά δεν μας απασχολούν καθόλου. Δεν μας εμποδίζουν, δεν τις σκεφτόμαστε, δεν τις βλέπουμε στους άλλους. Ούτε εμείς, ούτε τα παιδιά (και όσα παιδιά έχω συναντήσει, κανένα δεν είδα να το απασχολεί το θέμα, παρα μόνο όσα πρακτικά βρίσκουν την μάσκα τους άβολη).

 

Αν αυτή η πραγματικότητα είναι ok;

Σίγουρα ΔΕΝ είναι ok! Είναι τόσα πολλά τα παράλογα, τα παράταιρα, τα πρωτόγνωρα, τα δυσάρεστα, τα ασυμβίβαστα, κλπ κλπ κλπ. Είναι προφανές πως οι χαράσσοντες πολιτικές δρουν υπό πίεση, σπασμωδικά, συχνά με ασχετοσύνη και υποπίπτουν σε ολισθήματα επικοινωνίας και ουσίας.

Το μάσκα σε μικρά παιδιά όταν το διάβασα εδώ πριν μήνες και αρκετές σελίδες πριν, είπα μέσα μου "Καλά στα άκρα το πάνε οι συνομωσιολόγοι, έλεος πια!". Κι όμως... κι όμως... 

 

Ωστόσο,

δεν μπορώ να αγνοήσω τον φίλο Α: "Τα έχουν παραφουσκώσει με τον κορωνοϊό, είναι δυνατόν να τα πιστεύεις!", "Μα καλά έχεις καταλάβει ότι έχουν πεθάνει λιγότεροι από ότι από την γρίπη!", "Τους άχρηστους/απατεώνες/αντίχριστους, φίμωτρο θέλουν να βάλουν σε όλους!".

Δεν μπορώ να αγνοήσω το ότι έχουν περάσει τόσοι μήνες και τέτοιες κουβέντες ακούγονται ακόμη. Ίσως και με περισσότερη θέρμη, διότι ο κόσμος κου-ρά-στη-κε. Κι αν πριν δεν διάβαζε την "ιατρική επιθεώρηση" αλλά το "γίνε κι εσύ ιατρός σε 1 ώρα", τώρα ούτε καν αυτό. "Βρε δε παν να χαθούν όλοι τους! Οι αλήτες (οι κυβερνώντες)".

Δεν μπορώ να αγνοήσω τον φίλο Β: "Πιεζόμαστε πάρα πολύ (στην νοσοκομειακή πτέρυγα κορωνοϊού) κι ο κόσμος δεν καταλαβαίνει!".

Δεν μπορώ να τους αγνοήσω...

Link to comment
Share on other sites

Η Ολλανδία κ το βελγιο αδυνατούν πλεον να δεχθουν ασθενεις.Τοθς στελνουν Γερμανία.

Εμας αν κορεσμού οι εντατικές πουωθα μας στείλουν?Στα Βαλκάνια?

Δεν υπάρχει αυτη τη στιγμή χρόνος για δευτερες σκέψεις..  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...