Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Sentir...natureza είπε:

Δεν έχω σκεφτεί ακόμη τι θα πω στον παιδι, πιθανότατα την αλήθεια. Εξάλλου μόλις έμαθε ότι θα πρέπει να φοράμε μάσκες και στην παιδική χαρά δεν ήθελε να πάει, προτίμησε τις βόλτες στην γειτονιά. Δεν είναι αρνητικός στο να φοράει μάσκα αλλά απ'οτι φαίνεται του έκατσε λίγο βαρυ να την φοραει παντου. Λογικό, εφ' όσον του έχω εξηγήσει πώς κολλάμε σε κλειστούς χώρους και πώς είμαστε προστατευμενοι σε εξωτερικούς, καταλαβαίνει τον παραλογισμό και αντιδράει. Το πιο δύσκολο μου είναι να του πω πως θα λέει ψέματα ότι ήταν άρρωστος αλλά ελπίζω να πάει καλά η συνάντηση με την νηπιαγωγο(η οποια φανεται να καταλαβαίνει ότι είναι υπερβολικά τα μέτρα) γιατί θέλω να είμαι ειλικρινής μαζί της ότι δεν θα τον πηγαίνω εσκεμμενα, δεν μου πάει να λέω ψέματα. Προς το παρόν είμαι ακόμα σε σκέψη με την κατάσταση, δεν έχω πάρει κάποια απόφαση για να δω ακριβώς πώς θα κινηθώ. Μετα την Πέμπτη που θα συναντηθώ μαζί της θα αποφασίσω τι θα κάνω. 

 

Επίσης, επειδή αναφέρθηκε ότι το παιδί θα θέλει να πάει κι εγώ θα το κρατάω σπίτι, σίγουρα δεν θα του λείψει το σχολείο. Κάθε πρωί με ρωτάει "σήμερα θα πάμε σχολείο;" Αν του πεις να διαλέξει θα επιλέξει να μείνει σπίτι. 

Αφού με το παιδί γενικα συζητάτε, θα έλεγα να μην αποφασίσεις κάτι χωρίς τη δίκη του γνώμη. Άφησε τον να σου πει τι αισθάνεται. Αν πχ σου πει ότι είναι οκ με το σχολείο αλλά όχι με τη μάσκα στην παιδική χαρά, σταματάς την παιδική χαρά. Μην προκαταβάλεις την άποψη του. Καλά θα κανεις να πεις αλήθεια στη δασκάλα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος είπε:

Αφού με το παιδί γενικα συζητάτε, θα έλεγα να μην αποφασίσεις κάτι χωρίς τη δίκη του γνώμη. Άφησε τον να σου πει τι αισθάνεται. Αν πχ σου πει ότι είναι οκ με το σχολείο αλλά όχι με τη μάσκα στην παιδική χαρά, σταματάς την παιδική χαρά. Μην προκαταβάλεις την άποψη του. Καλά θα κανεις να πεις αλήθεια στη δασκάλα. 

Τα παιδιά, ακόμη και σε μεγαλύτερες ηλικίες, θα έλεγα ως το τέλος του Γυμνασίου τα περισσότερα, προσαρμόζονται σε αυτό που ο γονιός θεωρεί σωστό. Αν ο γονιός εκφράζει ενθουσιασμό για τη μάσκα, ή έντονη φοβία για τον υιό, το παιδί υιοθετεί τα σχετικά μέτρα, φοβάται κι εκείνο. Αν ο γονιός θεωρεί τη μάσκα άχρηστη ή καταπιεστική, το ίδιο θα πει και το παιδί και θα προσπαθήσει να την αποφύγει. Δεν εξετάζω τα υπέρ ή κατά της  μίας ή της άλλης άποψης, αλλά τα μικρά και μεγάλα παιδιά και υιοθετούν σε σοβαρά θέματα τη στάση μας, και μας λένε και δείχνουν αυτό που θέλουμε να ακούσουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Δεν έχω σκεφτεί ακόμη τι θα πω στον παιδι, πιθανότατα την αλήθεια. Εξάλλου μόλις έμαθε ότι θα πρέπει να φοράμε μάσκες και στην παιδική χαρά δεν ήθελε να πάει, προτίμησε τις βόλτες στην γειτονιά. Δεν είναι αρνητικός στο να φοράει μάσκα αλλά απ'οτι φαίνεται του έκατσε λίγο βαρυ να την φοραει παντου. Λογικό, εφ' όσον του έχω εξηγήσει πώς κολλάμε σε κλειστούς χώρους και πώς είμαστε προστατευμενοι σε εξωτερικούς, καταλαβαίνει τον παραλογισμό και αντιδράει. Το πιο δύσκολο μου είναι να του πω πως θα λέει ψέματα ότι ήταν άρρωστος αλλά ελπίζω να πάει καλά η συνάντηση με την νηπιαγωγο(η οποια φανεται να καταλαβαίνει ότι είναι υπερβολικά τα μέτρα) γιατί θέλω να είμαι ειλικρινής μαζί της ότι δεν θα τον πηγαίνω εσκεμμενα, δεν μου πάει να λέω ψέματα. Προς το παρόν είμαι ακόμα σε σκέψη με την κατάσταση, δεν έχω πάρει κάποια απόφαση για να δω ακριβώς πώς θα κινηθώ. Μετα την Πέμπτη που θα συναντηθώ μαζί της θα αποφασίσω τι θα κάνω. 

 

Επίσης, επειδή αναφέρθηκε ότι το παιδί θα θέλει να πάει κι εγώ θα το κρατάω σπίτι, σίγουρα δεν θα του λείψει το σχολείο. Κάθε πρωί με ρωτάει "σήμερα θα πάμε σχολείο;" Αν του πεις να διαλέξει θα επιλέξει να μείνει σπίτι. 

Είναι δυνατόν να εξετάζεις στα σοβαρά το ενδεχόμενο να βάλεις το νήπιο να λέει ψέματα στη δασκάλα του? Και όλο αυτό γιατί δεν σου αρέσει εσένα προσωπικά το σκηνικό με τις μάσκες? Φυσικά και το παιδί αναπαράγει αυτά που ακούει. Επίσης εξισώνεις την παιδική χαρά με το σχολείο. Το προνήπιο, καλώς ή κακώς , είναι υποχρεωτικό. Και κάποιος λόγος υπάρχει γι' αυτό. Υπάρχουν πράγματα, για τα οποία δεν αποφασίζουν οι γονείς. Και ευτυχώς κάπου.

Και μένα ο μικρός κάθε πρωί με ρωτάει αν έχει σχολείο, αλλά με πολλή χαρά πηγαίνει. Διότι και τον ενθουσιασμό μου του περνάω και ξέρει ότι δεν έχει άλλη επιλογή. Ας μην θεοποιούμε τους εαυτούς μας επειδή γίναμε μάνες , νομίζοντας ότι γνωρίζουμε πάντα τι είναι καλύτερο γι'αυτά. 

Just now, Έσπερος said:

Αφού με το παιδί γενικα συζητάτε, θα έλεγα να μην αποφασίσεις κάτι χωρίς τη δίκη του γνώμη. Άφησε τον να σου πει τι αισθάνεται. Αν πχ σου πει ότι είναι οκ με το σχολείο αλλά όχι με τη μάσκα στην παιδική χαρά, σταματάς την παιδική χαρά. Μην προκαταβάλεις την άποψη του. Καλά θα κανεις να πεις αλήθεια στη δασκάλα. 

Τι συζητάμε τώρα? Ποια άποψη? Είναι ή δεν είναι υποχρεωτικό το σχολείο?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Τι συζητάμε τώρα? Ποια άποψη? Είναι ή δεν είναι υποχρεωτικό το σχολείο?

Ναι είναι υποχρεωτικό, γι αυτό και στον δήμο Αθηναίων δεν εχουν εξασφαλίσει μετά από τοσεσ διορίες και παρατάσεις αίθουσες για να εφαρμοστεί η υποχρεωτικότητα του κ οι γονείς πάλι πληρώνουν. 

 

πραγματικά δεν ξερω τι κερδίζει ένα παιδί που πάει πρώτη φορά σχολείο και κάθε λίγο πρέπει να μένει σπίτι 10 μέρες λόγω ίωσης ή να μπαίνει σε καραντίνα λόγω κρούσματος και πλέον θα είναι υποχρεωμένο να παίζει με μάσκα στην αυλή και θα βλέπει μια δασκάλα να ψεκάζει με απολυμαντικό τα κοινόχρηστα παιχνίδια. Είναι μια ανώμαλη χρονιά και δεν βρίσκω τίποτα κακό στο να κάνει τα στραβά μάτια ο γονιός, εφόσον μιλάμε για μια τάξη που μέχρι προσφατα  ήταν ούτως ή αλλλως προαιρετική. Δεν είπα να μη στείλει κανεις το παιδι του στην Α Δημοτικού.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι είναι υποχρεωτικό, γι αυτό και στον δήμο Αθηναίων δεν εχουν εξασφαλίσει μετά από τοσεσ διορίες και παρατάσεις αίθουσες για να εφαρμοστεί η υποχρεωτικότητα του κ οι γονείς πάλι πληρώνουν. 

 

πραγματικά δεν ξερω τι κερδίζει ένα παιδί που πάει πρώτη φορά σχολείο και κάθε λίγο πρέπει να μένει σπίτι 10 μέρες λόγω ίωσης ή να μπαίνει σε καραντίνα λόγω κρούσματος και πλέον θα είναι υποχρεωμένο να παίζει με μάσκα στην αυλή και θα βλέπει μια δασκάλα να ψεκάζει με απολυμαντικό τα κοινόχρηστα παιχνίδια. Είναι μια ανώμαλη χρονιά και δεν βρίσκω τίποτα κακό στο να κάνει τα στραβά μάτια ο γονιός, εφόσον μιλάμε για μια τάξη που μέχρι προσφατα  ήταν ούτως ή αλλλως προαιρετική. Δεν είπα να μη στείλει κανεις το παιδι του στην Α Δημοτικού.  

Αλλο αυτο.Ο νομος λεει οτι πρεπει να παει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί σας κάνει τόση εντύπωση αυτό που λέει η sentir? άλλο γονιό προνήπιο φέτος δεν έχετε ακούσει να λέει ότι δεν θέλει να το στείλει;

 

 

Γενικα άλλες χρονιές  δεν έχετε ακούσει γονείς που στην περίοδο γρίπης κρατάνε σπίτι τα παιδιά, ή να τα κρατάνε για πολύ καιρό αν έχουν αρρωστήσει παρα πολλές φορές κ έχει πέσει το ανοσοποιητικό τους; 

 

Δεν ξέρω αν θα έκανα το ίδιο με την κοπέλα και σίγουρα δεν συμφωνώ απόλυτα μαζί της, όμως δεν καταλαβαίνω την έκπληξη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Γιατί σας κάνει τόση εντύπωση αυτό που λέει η sentir? άλλο γονιό προνήπιο φέτος δεν έχετε ακούσει να λέει ότι δεν θέλει να το στείλει;

 

 

Γενικα άλλες χρονιές  δεν έχετε ακούσει γονείς που στην περίοδο γρίπης κρατάνε σπίτι τα παιδιά, ή να τα κρατάνε για πολύ καιρό αν έχουν αρρωστήσει παρα πολλές φορές κ έχει πέσει το ανοσοποιητικό τους; 

 

Δεν ξέρω αν θα έκανα το ίδιο με την κοπέλα και σίγουρα δεν συμφωνώ απόλυτα μαζί της, όμως δεν καταλαβαίνω την έκπληξη. 

Αλλο το θεμα υγειας.

Χανεται η ουσία τωρα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

άλλο γονιό προνήπιο φέτος δεν έχετε ακούσει να λέει ότι δεν θέλει να το στείλει

Όχι, αλλά σίγουρα θα υπάρχουν. Τα στέλνουν όμως. Άλλο δεν θέλω, άλλο βάζω το παιδί μου να κάνει το άρρωστο γιατί εγώ προσωπικά κρίνω ότι δεν έχει κάτι να πάρει φέτος από το σχολείο. 

 

Just now, Έσπερος said:

Γενικα άλλες χρονιές  δεν έχετε ακούσει γονείς που στην περίοδο γρίπης κρατάνε σπίτι τα παιδιά, ή να τα κρατάνε για πολύ καιρό αν έχουν αρρωστήσει παρα πολλές φορές κ έχει πέσει το ανοσοποιητικό τους;

Το έχω ακούσει στον παιδικό , που δεν είναι υποχρεωτικός. Και πάλι όχι 10ήμερα για μια ήπια ίωση.  3-4 μέρες το πολύ. Άλλο αν έχει γρίπη ή ίωση με 40άρια. Εντελώς άλλο αυτό από το θέμα που συζητάμε. 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μετά από καθοδήγηση των νηπιαγωγών έχουμε στην σχολική τσάντα μια θήκη με τις καθαρές μάσκες κι έναν σαν φάκελο με φερμουάρ από το βιβλιοπωλείο όπου μπαίνουν οι βρώμικες μάσκες. Στην αρχή μας ζήτησαν να υπάρχουν τουλάχιστον 2 καθαρές και μετά τουλάχιστον 4.  Βρίσκω 1-2 λερωμένες μάσκες στον φάκελο και την αλλαγή την κάνουν μόνα τους, μετά από προτροπή της δασκάλας τους θεωρώ. Σπάνια, έχει τύχει να μην βρω λερωμένη μάσκα, που σημαίνει πως δεν έχει αλλάξει. Μόλις γυρνάω σπίτι βράζω νερό στον βραστήρα και βάζω σε μπολ τις βρώμικες μάσκες με καυτό νερό κι απορρυπαντικό. Τις απλώνω και το πρωί είναι έτοιμες. Δεν τις σιδερώνω, θεωρητικά με τόσο καυτό νερό είναι οκ.

 

Sentir μπορώ να καταλάβω τις ενστάσεις σου και τον τρόπο που σκέφτεσαι και πραγματικά το θεωρώ γελοίο να υποχρεούνται τα 4-5 χρονών παιδιά να φορούν μάσκες και μάλιστα για τόσες ώρες. ΟΜΩΣ, το να βάζεις το παιδί να λέει ψέματα στην εκπαιδευτικό του είναι απαράδεκτο, δεν ξέρω από που να το πιάσω για να σου δείξω πόσο λάθος είναι.  Με όλο το θάρρος και να με συμπαθάς! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι είναι υποχρεωτικό, γι αυτό και στον δήμο Αθηναίων δεν εχουν εξασφαλίσει μετά από τοσεσ διορίες και παρατάσεις αίθουσες για να εφαρμοστεί η υποχρεωτικότητα του κ οι γονείς πάλι πληρώνουν. 

 

πραγματικά δεν ξερω τι κερδίζει ένα παιδί που πάει πρώτη φορά σχολείο και κάθε λίγο πρέπει να μένει σπίτι 10 μέρες λόγω ίωσης ή να μπαίνει σε καραντίνα λόγω κρούσματος και πλέον θα είναι υποχρεωμένο να παίζει με μάσκα στην αυλή και θα βλέπει μια δασκάλα να ψεκάζει με απολυμαντικό τα κοινόχρηστα παιχνίδια. Είναι μια ανώμαλη χρονιά και δεν βρίσκω τίποτα κακό στο να κάνει τα στραβά μάτια ο γονιός, εφόσον μιλάμε για μια τάξη που μέχρι προσφατα  ήταν ούτως ή αλλλως προαιρετική. Δεν είπα να μη στείλει κανεις το παιδι του στην Α Δημοτικού.  

Έσπερος απο σένα δεν το περίμενα να το γράψεις αυτο!

 Με τον ίδιο τροπο υποτιμάς εναν παιδίατρο σε σύγκριση με εναν παθολόγο μιας και εξειδικευεται σε μικρότερες ηλικίες;

 Αλήθεια βρίσκεις διαφορα στο νηπιαγωγείο απο την Α δημοτικού;

 Στο νηπιαγωγείο εχεις την εντύπωση οτι πετάνε αετό;

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Επίσης εξισώνεις την παιδική χαρά με το σχολείο. 

Από πού έβγαλες αυτό το συμπέρασμα; 

Just now, Yovanna είπε:

Είναι δυνατόν να εξετάζεις στα σοβαρά το ενδεχόμενο να βάλεις το νήπιο να λέει ψέματα στη δασκάλα του?

Αυτό όπως έγραψα είναι το πιο δυσκολο και μου φαίνεται απίθανο να το κάνω. Όπως ξαναεγραψα,ελπίζω να είναι συνεννοησιμη η νηπιαγωγός για να μην χρειαστεί να σκεφτώ αυτό το ενδεχόμενο. Πάντως, υπάρχει ήδη μια εναλλακτική στο μυαλό μου από του να πρέπει να λέει ψέματα.

 

Just now, Yovanna είπε:

Όχι, αλλά σίγουρα θα υπάρχουν. Τα στέλνουν όμως.

Γνωρίζω άτομο που κάνει αποχή.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μα δεν είπε η κοπέλα ότι θα βάλει το παιδι να λέει ψέματα! Αφού είπε ότι θα το πει η ίδια στην εκπαιδευτικό!!! 

 

Just now, Sentir...natureza είπε:

 Το πιο δύσκολο μου είναι να του πω πως θα λέει ψέματα ότι ήταν άρρωστος αλλά ελπίζω να πάει καλά η συνάντηση με την νηπιαγωγο(η οποια φανεται να καταλαβαίνει ότι είναι υπερβολικά τα μέτρα) γιατί θέλω να είμαι ειλικρινής μαζί της ότι δεν θα τον πηγαίνω εσκεμμενα, δεν μου πάει να λέω ψέματα.

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κάντι είπε:

Έσπερος απο σένα δεν το περίμενα να το γράψεις αυτο!

 Με τον ίδιο τροπο υποτιμάς εναν παιδίατρο σε σύγκριση με εναν παθολόγο μιας και εξειδικευεται σε μικρότερες ηλικίες;

 Αλήθεια βρίσκεις διαφορα στο νηπιαγωγείο απο την Α δημοτικού;

 Στο νηπιαγωγείο εχεις την εντύπωση οτι πετάνε αετό;

 

Όχι, δεν έχω τετοια εντύπωση και έχω πει γενικα ότι είμαι πολύ υπέρ της διετούς προσχολικής εκπαίδευσης, όχι για λόγους φυλαξης αλλά για εκπαιδευτικούς. Μέσα σ αυτήν την ανωμαλία τη φετινή όμως, δεν μου κάνει εντύπωση να μη θέλει ένας γονιός να στείλει ένα παιδί στο προνήπιο. Δεν λέω ότι θα το έκανα, αλλά δεν μου κάνει εντύπωση και δεν το κακολογω. 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Ούτε εγώ νομίζω ότι κοιμούνται αλλά αν κοιμούνται (σε κάποια προνηπια κοιμούνται νομίζω αλλά με επιφύλαξη αυτό) πρέπει να κοιμούνται με μάσκα. Δυστυχώς δεν είναι το.μονο παράλογο 

 

17 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Έχω την αίσθηση ότι στα ολοημερα κοιμούνται, ας μας πει κάποια που ξέρει. Πάντως αν κοιμούνται πρέπει να φοράνε μάσκα 

Στο ολοήμερο προβλέπεται ώρα ξεκούρασης και όσα παιδιά θέλουν μπορούν να κοιμηθούν. Εμάς έχει μικρά ραντζακια, έχουμε πάει σεντονια και ξαπλώνουν όλα καθημερινά, δεν εχω καταλάβει για πόση ώρα. Χωρίς μάσκα προφανώς. Η μάσκα στον υπνο δεν προβλέπεται από πουθενά, οι οδηγίες του ΕΟΔΥ είναι αρκετά ξεκάθαρες για την εκπαιδευτική κυρίως χρήση της από τα νήπια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Και μένα ο μικρός κάθε πρωί με ρωτάει αν έχει σχολείο, αλλά με πολλή χαρά πηγαίνει

Με πολλή χαρά δεν θα το 'λεγα, αναγκαστικά ναι. Οταν είναι Σάββατο και με ρωτάει και η απάντηση είναι "όχι,έχεις ρεπο" τότε ναι, πετάει από τη χαρά του! :-D 

 

 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Όχι, δεν έχω τετοια εντύπωση και έχω πει γενικα ότι είμαι πολύ υπέρ της διετούς προσχολικής εκπαίδευσης, όχι για λόγους φυλαξης αλλά για εκπαιδευτικούς. Μέσα σ αυτήν την ανωμαλία τη φετινή όμως, δεν μου κάνει εντύπωση να μη θέλει ένας γονιός να στείλει ένα παιδί στο προνήπιο. Δεν λέω ότι θα το έκανα, αλλά δεν μου κάνει εντύπωση και δεν το κακολογω. 

Μα αυτο έγραψες οτι στο νήπιο ας μην τα στείλουν, στην Α δημοτικού ομως να τα στείλουν. Η Α Δημοτικού  ειναι συνεχεια του νηπιαγωγείου. Με αυτην την λογική τα φετινά νηπιαγωγακια του χρόνου πρεπει να επαναλάβουν το νηπιαγωγείο το αντιλαμβάνεσαι ετσι; Θα χάσουν απο την εκπαίδευση τους βασικα προαπαιτούμενα. Και δεν σου γράφω το πιο απλό οτι δεν θα μπορέσουν να καθίσουν σε καρέκλα που ειναι απο τα πρώτα πράγματα που μαθαίνουμε στο νηπιαγωγείο, δηλαδη το δεν περιφέρομαι ασκόπως στον χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Με πολλή χαρά δεν θα το 'λεγα, αναγκαστικά ναι. Οταν είναι Σάββατο και με ρωτάει και η απάντηση είναι "όχι,έχεις ρεπο" τότε ναι, πετάει από τη χαρά του! :-D 

 

 

Δεν είναι για να το λες με χαμόγελο αυτό. Το παιδί βλέπει τη δική σου αντιμετώπιση ως προς το σχολείο και αντιδρά αναλόγως. Και ναι, ως ένα βαθμό μπορεί κάποια στιγμή ένα παιδί να πει ωχ πάλι σχολείο ή βαριέμαι να πάω σήμερα αλλά το να βλέπει το σχολείο ως καταναγκαστικά έργα σίγουρα δε θα το βοηθήσει στα επόμενα 13 χρόνια της ζωής του. Όσο και να διαφωνείς με την κατάσταση -και δε νομίζω ότι αρέσει σε κανέναν όλο αυτο, δεν είσαι η μόνη που διαφωνεις- καλό θα ήταν να επαναπροσδιορίσεις, για την ψυχολογία του παιδιού και την οπτική που του περνας για το σχολείο. Με όλη τη φιλική μου διάθεση το λέω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Η μάσκα στον υπνο δεν προβλέπεται από πουθενά, οι οδηγίες του ΕΟΔΥ είναι αρκετά ξεκάθαρες για την εκπαιδευτική κυρίως χρήση της από τα νήπια.

Καθόλου ξεκάθαρες δεν είναι. Από τη μια λένε για εκπαιδευτικη χρήση από την άλλη λένε ότι είναι υποχρεωτική η χρήση της. Ξεκάθαρο για εκπαιδευτικη χρηση θα ήτανε να έλεγαν : συστήνεται να φοράνε τα παιδιά μάσκα για μικρά χρονικα διαστήματα μέσα στη μέρα,  συνοδεία οδηγιών για τη χρήση της.Η μάσκα στον ύπνο προβλέπεται από το ότι είναι υποχρεωτική η χρήση στους εσωτερικούς χώρους (τώρα και στους εξωτερικούς) εκτός από την ώρα φαγητού.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Κάντι είπε:

Μα αυτο έγραψες οτι στο νήπιο ας μην τα στείλουν, στην Α δημοτικού ομως να τα στείλουν. Η Α Δημοτικού  ειναι συνεχεια του νηπιαγωγείου. Με αυτην την λογική τα φετινά νηπιαγωγακια του χρόνου πρεπει να επαναλάβουν το νηπιαγωγείο το αντιλαμβάνεσαι ετσι; Θα χάσουν απο την εκπαίδευση τους βασικα προαπαιτούμενα. Και δεν σου γράφω το πιο απλό οτι δεν θα μπορέσουν να καθίσουν σε καρέκλα που ειναι απο τα πρώτα πράγματα που μαθαίνουμε στο νηπιαγωγείο, δηλαδη το δεν περιφέρομαι ασκόπως στον χώρο.

Ένα νηπιάκι στον δήμο Αθηναίων που δεν είναι ούτε φέτος υποχρεωτική, θα πρέπει να επαναλάβει την τάξη; Αφού ούτως ή άλλως δυο μέτρα κ δυο σταθμά ισχύουν. 

 

Οταν οι περισσότεροι γονείςλενε ότι θέλουν τα σχολεία παση θυσία ανοιχτά γιατί έχουν πρόβλημα με τη δουλειά τους, που είναι αλήθεια προφανώς και δεν φταίνε που το λενε, εκεί γιατί δεν σκεφτόμαστε ποσο υποτιμάται το σχολείο όταν η πολιτεία το αντιμετωπίζει σαν χώρο φύλαξης για να εργάζεται ο γονέας ανεμπόδιστος; Αλλά μας  ενοχλεί κ νιώθουμε υποτιμημένοι όταν κάποιος λέει να κρατήσει για κάποια διαστήματα φέτος το παιδί του σπίτι; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Δεν είναι για να το λες με χαμόγελο αυτό. Το παιδί βλέπει τη δική σου αντιμετώπιση ως προς το σχολείο και αντιδρά αναλόγως. Και ναι, ως ένα βαθμό μπορεί κάποια στιγμή ένα παιδί να πει ωχ πάλι σχολείο ή βαριέμαι να πάω σήμερα αλλά το να βλέπει το σχολείο ως καταναγκαστικά έργα σίγουρα δε θα το βοηθήσει στα επόμενα 13 χρόνια της ζωής του. Όσο και να διαφωνείς με την κατάσταση -και δε νομίζω ότι αρέσει σε κανέναν όλο αυτο, δεν είσαι η μόνη που διαφωνεις- καλό θα ήταν να επαναπροσδιορίσεις, για την ψυχολογία του παιδιού και την οπτική που του περνας για το σχολείο. Με όλη τη φιλική μου διάθεση το λέω.

Ήμουν σίγουρη ότι θα είχα μια τέτοια απάντηση :) Δηλαδη θεωρείς ότι όλα τα παιδιά πάνε  με ενθουσιασμό  στο σχολείο  επί 13 χρόνια; (αλήθεια πόσα τέτοια γνωρίζεις; 1,2;) Δεν μου φαινεται περίεργο να μην θέλει να πάει τρέχοντας (1 μήνα έχει πάει σύνολο-αλλα παιδιά ακόμη προσαρμόζονται) ούτε έχει να κάνει με την αντίδραση μου. Κατ'αρχην προσαρμόστηκε πολύ ομαλά παρ'ολο που μέσα μου έβραζα  που παει με τη μάσκα. Ούτε ήταν αρνητικός με την μάσκα (παρ'ολο που μέσα μου έβραζα που παει με τη μάσκα). Γενικώς, δεν έχει ιδέα για το τι συμβαίνει στο κεφάλι μου λόγω της κατάστασης. Επίσης, θεωρώ ότι η προθυμία για το σχολείο καθοριζεται σε μεγάλο βαθμό από τον/την δάσκαλο/α και το ποσό καλά περνάνε τα παιδιά.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Καθόλου ξεκάθαρες δεν είναι. Από τη μια λένε για εκπαιδευτικη χρήση από την άλλη λένε ότι είναι υποχρεωτική η χρήση της. Ξεκάθαρο για εκπαιδευτικη χρηση θα ήτανε να έλεγαν : συστήνεται να φοράνε τα παιδιά μάσκα για μικρά χρονικα διαστήματα μέσα στη μέρα,  συνοδεία οδηγιών για τη χρήση της.Η μάσκα στον ύπνο προβλέπεται από το ότι είναι υποχρεωτική η χρήση στους εσωτερικούς χώρους (τώρα και στους εξωτερικούς) εκτός από την ώρα φαγητού.

"συστηματική χρήση κατάλληλης προστατευτικής μάσκας (υφασμάτινης ή 
απλής χειρουργικής) από τους νηπιαγωγούς και το λοιπό προσωπικό των 
Νηπιαγωγείων, Παιδικών και Βρεφονηπιακών Σταθμών· συνιστάται η ευρεία 
χρήση υφασμάτινης μάσκας από το προσωπικό, αλλά μπορεί να 
χρησιμοποιείται και απλή χειρουργική μάσκα", "εξοικείωση των παιδιών άνω των 4 ετών με την ορθή εφαρμογή υφασμάτινης 
μάσκας και χρήση της από τα παιδιά με έμφαση στην εκπαιδευτική 
διαδικασία" 

Από τις οδηγίες που αναφέρονται στη λειτουργία των νηπιαγωγείων και βρεφονηπιακών σταθμών. Αν έχει αλλάξει κάτι δεν έχω πληροφόρηση αλλά μέχρι πρότινος αυτό ίσχυε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ένα νηπιάκι στον δήμο Αθηναίων που δεν είναι ούτε φέτος υποχρεωτική, θα πρέπει να επαναλάβει την τάξη; Αφού ούτως ή άλλως δυο μέτρα κ δυο σταθμά ισχύουν. 

 

Οταν οι περισσότεροι γονείςλενε ότι θέλουν τα σχολεία παση θυσία ανοιχτά γιατί έχουν πρόβλημα με τη δουλειά τους, που είναι αλήθεια προφανώς και δεν φταίνε που το λενε, εκεί γιατί δεν σκεφτόμαστε ποσο υποτιμάται το σχολείο όταν η πολιτεία το αντιμετωπίζει σαν χώρο φύλαξης για να εργάζεται ο γονέας ανεμπόδιστος; Αλλά μας  ενοχλεί κ νιώθουμε υποτιμημένοι όταν κάποιος λέει να κρατήσει για κάποια διαστήματα φέτος το παιδί του σπίτι; 

Εχεις μπερδευτεί, το νηπιαγωγείο φυσικα και ειναι υποχρεωτικό ΠΑΝΤΟΥ, τα προνήπια επειδη χωροταξικά δεν μπόρεσαν να τα απορροφήσουν τους επέτρεψαν και φέτος να τα στείλουν στον παιδικό. Οι παιδικοί σταθμοί λοιπόν επειδη δεν ανήκουν στο υπουργείο παιδείας δεν έχουν και πρόσβαση στο my school για να περνάνε τις απουσίες. Τα προνήπια ομως που γράφτηκαν στα νηπιαγωγεία φυσικα περνιουνται οι απουσίες τους.

 Και πάλι η οπτική σου ειναι περίεργη στην δεύτερη παράγραφο, ο γονιός πρεπει να πάει στην δουλειά αν παιρνει 500 ευρώ, τι να πληρώσει για φύλαξη στο σπίτι; Επισης τι να συγκρίνει τι δραστηριότητες θα έκανε ενα παιδί στο σπίτι με ποιες θα εκανε στο σχολειο;  ειναι σεβαστή η επιθυμία του να μείνει ανοιχτό το σχολειο και όχι για το παρκάρισμα που υπονοείς αλλα για την κοινωνικοποίηση που θα αποκτήσει το παιδί του.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ένα νηπιάκι στον δήμο Αθηναίων που δεν είναι ούτε φέτος υποχρεωτική, θα πρέπει να επαναλάβει την τάξη; Αφού ούτως ή άλλως δυο μέτρα κ δυο σταθμά ισχύουν. 

 

Οταν οι περισσότεροι γονείςλενε ότι θέλουν τα σχολεία παση θυσία ανοιχτά γιατί έχουν πρόβλημα με τη δουλειά τους, που είναι αλήθεια προφανώς και δεν φταίνε που το λενε, εκεί γιατί δεν σκεφτόμαστε ποσο υποτιμάται το σχολείο όταν η πολιτεία το αντιμετωπίζει σαν χώρο φύλαξης για να εργάζεται ο γονέας ανεμπόδιστος; Αλλά μας  ενοχλεί κ νιώθουμε υποτιμημένοι όταν κάποιος λέει να κρατήσει για κάποια διαστήματα φέτος το παιδί του σπίτι; 

Δεν είπαμε οτιωειναιβμονο για φυλαξη το σχολειο.Αντιθετως ακομηβκ ο Τσιοδρας μίλησε με έμφαση για την ψυχοκοινωνικη ανάπτυξη του παιδιου μεσα σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

"συστηματική χρήση κατάλληλης προστατευτικής μάσκας (υφασμάτινης ή 
απλής χειρουργικής) από τους νηπιαγωγούς και το λοιπό προσωπικό των 
Νηπιαγωγείων, Παιδικών και Βρεφονηπιακών Σταθμών· συνιστάται η ευρεία 
χρήση υφασμάτινης μάσκας από το προσωπικό, αλλά μπορεί να 
χρησιμοποιείται και απλή χειρουργική μάσκα", "εξοικείωση των παιδιών άνω των 4 ετών με την ορθή εφαρμογή υφασμάτινης 
μάσκας και χρήση της από τα παιδιά με έμφαση στην εκπαιδευτική 
διαδικασία" 

Από τις οδηγίες που αναφέρονται στη λειτουργία των νηπιαγωγείων και βρεφονηπιακών σταθμών. Αν έχει αλλάξει κάτι δεν έχω πληροφόρηση αλλά μέχρι πρότινος αυτό ίσχυε.

Από την ΚΥΑ:

 

Άρθρο 2 Η χρήση μη ιατρικής (ή ιατρικής/χειρουργικής) μάσκας είναι υποχρεωτική για τους μαθητές σε όλες τις τάξεις, τους εκπαιδευτικούς και το λοιπό προσωπικό, καθώς και για τους επισκέπτες των σχολικών μονάδων. Ειδικά για τους μαθητές από το Νηπιαγωγείο έως και την Γ’ Δημοτικού ιδιαίτερη έμφαση θα δοθεί στην εκπαίδευση και εξοικείωση με την ενδεδειγμένη χρήση της μάσκας. Η χρήση μη ιατρικής μάσκας είναι υποχρεωτική στις ακόλουθες περιπτώσεις:
α) σε όλους τους εσωτερικούς χώρους των σχολικών μονάδων,
β) στους εξωτερικούς χώρους των σχολικών μονάδων όταν υπάρχει συνωστισμός, όπως ενδεικτικά κατά την προσέλευση και αποχώρηση από τη σχολική μονάδα, καθώς και στην περίπτωση συνωστισμού σε κυλικεία εξωτερικού χώρου,
γ) στα μέσα μεταφοράς μαθητών,
δ) κατά την περίοδο προσαρμογής στο νηπιαγωγείο, από υγιή, σταθερό συνοδό (γονέα, κηδεμόνα ή άλλο πρόσωπο).
Δεν είναι υποχρεωτική η χρήση μάσκας κατά τη διάρκεια του φαγητού και κατά τη διάρκεια της γυμναστικής/ άθλησης.

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...