Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Αυτό παντως δεν παίζει με τίποτα σε πολλες χωρες του εξωτερικου.

Είναι άσχημο παντως ο γονιος να προβάλλει τη δική του αναγκη χρησιμοποιώντας το παιδι ως μεσον αντίδρασης στην εξουσία.

Κ ομως...τα μάτια γελάνε κ δείχνουν το συναισ6ημα.Κ η φωνή δεν αλλοιώνεται κ τόσο πια...

Σε χωρες του εξωτερικου (πχ Αγγλια) αν λειψει το παιδι χωρις χαρτι γιατρου πληρωνει ο γονιος προστιμο βαρβατο!
 

Οσο για την αντιδραση στην εξουσια, μπορει ο καθενας μας να τη δειξει με πολλους τροπους (και να αναλαβει και την προσωπικη του ευθυνη τοσο για την εξουσια οσο και για την αντιδραση) και οχι μεσω των παιδιων (τα οποια, ειρησθω εν παροδω,  μια χαρα ειναι στις ταξεις*, εκτος αν εχουν γονεις που δυσανασχετουν)

*Και λογω της δουλειας μου πηγαινω σε πολλες ταξεις νηπιαγωγειων και βλεπω και εχω και αρκετο δειγμα για να κρινω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Εγω πάντως την @Sentir...natureza ως ένα σημείο την καταλαβαίνω. Πιστεύω ότι φέτος το προνήπιο έπρεπε να το έκαναν προαιρετικό για να διευκολύνουν κ την αποσυμφόρηση αφού κάποιο γονείς θα επέλεγαν να μην τα στείλουν. Έχω αναρωτηθεί κ εγω τι νόημα έχει να είναι εβα νηπιο σε τόσο αυστηρούς κανόνες. Παρολο που ξέρετε ότι είμαι και υπέρ της μάσκας κ υπέρ των μέτρων κ δεν θα με ενοχλούσε κ η πλήρης απαγόρευση συναθροίσεων, το παθδι το κρατάω τελείως εκτός αυτής της πραγματικότητας. Ξέρει για τις μάσκες αλλά δεν τον πηγαίνουμε σε καταστήματα πχ γιατί δεν θέλω νε βλέπει μασκοφόρους γύρω του, κ ας δυσκολεύει τη ζωή μας αυτό. Ουυε σε μερη που θα χρειαστεί να τον κυνηγάω να μην πλησιάζει κ να μην ακουμπάει. αντισηπτικό ζήτημα αν έχει βάλει δέκα φορές από τον Μάρτιο. Στο καράβι, στον γιατρό κ σε καμία βόλτα αν πιάσει κανένα παγκάκι. και τώρα που θα επιβληθεί η μάσκα έξω, δεν ξέρω αν θα τον ξανακατεβασω στη χώρα για βόλτα. θα πηγαινουμε μόνο στη γειτονιά κ στην εξοχή που δεν πρόκειται να μας κόψει κανείς πρόστιμο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, emmaki είπε:

Σε χωρες του εξωτερικου (πχ Αγγλια) αν λειψει το παιδι χωρις χαρτι γιατρου πληρωνει ο γονιος προστιμο βαρβατο!
 

Οσο για την αντιδραση στην εξουσια, μπορει ο καθενας μας να τη δειξει με πολλους τροπους (και να αναλαβει και την προσωπικη του ευθυνη τοσο για την εξουσια οσο και για την αντιδραση) και οχι μεσω των παιδιων (τα οποια, ειρησθω εν παροδω,  μια χαρα ειναι στις ταξεις*, εκτος αν εχουν γονεις που δυσανασχετουν)

*Και λογω της δουλειας μου πηγαινω σε πολλες ταξεις νηπιαγωγειων και βλεπω και εχω και αρκετο δειγμα για να κρινω

Συμφωνώ απόλυτα.Αυτο ακριβως διαπίστωσα κ εγω όσο ήμουν στην προσαρμογη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Πώς μπορείς να το απομακρύνεις από την πραγματικότητα? Αυτή των 4 τοίχων του σπιτιού σας είναι πιο ωφέλιμη?

Νομίζω έκανα σαφές ότι δεν θα είμαστε κλεισμένοι στο σπίτι. Ακόμη και στην καραντίνα τον Απρίλιο βγαίναμε κάθε μέρα στην εξοχή που υπάρχει κοντά στο σπίτι μας. 

Just now, emmaki είπε:

Αλλωστε, μετα απο 2-3 μερες απουσιας ζηταμε χαρτι απο γιατρο οτι το παιδι ειναι αρρωστο

Εμάς μας ειχαν πει ότι χρειάζεται χαρτί γιατρου που να αποδεικνύει ότι δεν έχει κοβιντ αν θέλουμε να επιστρέψει στο σχολειο. Διαφορετικά κρατάμε το παιδί 10 μέρες αλλιώς πρεπει να έχει κανει αρνητικό τεστ. 

Παράθεση

Επίσης, δεν έχω δει, στα μέρη σου, δεν είναι υποχρεωτική η μάσκα σε εξωτερικούς χώρους? 

Είναι από εχθές που μας ανακοίνωσαν ότι θα φοράνε και στην αυλή. Αλλά σε μη κεντρικούς δρόμους πχ στην γειτονιά μας που θα παίζει με καναδυο παιδάκια, στην εξοχή κλπ δε θα την φοράμε. Το θεωρώ υπερβολικό. 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Εμάς μας ειχαν πει ότι χρειάζεται χαρτί γιατρου που να αποδεικνύει ότι δεν έχει κοβιντ αν θέλουμε να επιστρέψει στο σχολειο. Διαφορετικά κρατάμε το παιδί 10 μέρες αλλιώς πρεπει να έχει κανει αρνητικό τ

Δεν ισχύει αυτό. Εναλλακτική διάγνωση χρειάζεται ή τεστ αλλιώς 10 μέρες σπίτι. Οι γιατροί για να είναι καλυμμένοι (γιατί φυσικά δεν μπορούν να αποκλείσουν τον covid χωρίς τεστ), αν εκτιμήσουν την κατάσταση ότι είναι μάλλον ασφαλής (πχ νοσεί μόνο το παιδί πολύ ελαφρά κ κανεις από την οικογένεια), δίνουν κάτι αόριστο πχ ότι έχουν υποχωρήσει τα συμπτώματα κ το παιδί μπορεί να επιστρέψει στο σχολείο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν ισχύει αυτό. Εναλλακτική διάγνωση χρειάζεται ή τεστ αλλιώς 10 μέρες σπίτι. Οι γιατροί για να είναι καλυμμένοι (γιατί φυσικά δεν μπορούν να αποκλείσουν τον covid χωρίς τεστ), αν εκτιμήσουν την κατάσταση ότι είναι μάλλον ασφαλής (πχ νοσεί μόνο το παιδί πολύ ελαφρά κ κανεις από την οικογένεια), δίνουν κάτι αόριστο πχ ότι έχουν υποχωρήσει τα συμπτώματα κ το παιδί μπορεί να επιστρέψει στο σχολείο. 

Η γιατρός μας πάντως, επειδη αρρώστησε ήδη ο γιος μου μια φορά, δεν ανέλαβε την ευθύνη να γράψει ότι έχει κάτι άλλο με τα συμπτώματα που είχε (λογικό). Φανταζομαι ότι αν είχε κάτι που φαινόταν σίγουρα διαφορετικό πχ αμυγδαλιτιδα ίσως δεχόταν αλλά εφ'οσον τα περισσότερα συμπτώματα των ιώσεων μοιάζουν με της κοβιντ τότε χρειάζεται αρνητικό τεστ, διαφορετικά 10 μέρες σπίτι (η προϊσταμένη του νηπιαγωγείου μου τα είπε αυτά). Δηλαδή δεν φτάνει να γράψει ότι δεν νοσεί αλλά να υπάρχει εναλλακτική διάγνωση, κάτι που ειναι αρκετά επίφοβο να πάρει την ευθύνη η γιατρός. 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Η γιατρός μας πάντως, επειδη αρρώστησε ήδη ο γιος μου μια φορά, δεν ανέλαβε την ευθύνη να γράψει ότι έχει κάτι άλλο με τα συμπτώματα που είχε (λογικό). Φανταζομαι ότι αν είχε κάτι που φαινόταν σίγουρα διαφορετικό πχ αμυγδαλιτιδα ίσως δεχόταν αλλά εφ'οσον τα περισσότερα συμπτώματα των ιώσεων μοιάζουν με της κοβιντ τότε χρειάζεται αρνητικό τεστ, διαφορετικά 10 μέρες σπίτι (η προϊσταμένη του νηπιαγωγείου μου τα είπε αυτά). Δηλαδή δεν φτάνει να γράψει ότι δεν νοσεί αλλά να υπάρχει εναλλακτική διάγνωση, κάτι που ειναι αρκετά επίφοβο να πάρει την ευθύνη η γιατρός. 

Η αλήθεια είναι ότι δύσκολα την παίρνουν. κ σ εμάς τα περισσότερα παιδιά λείπουν πολλές μέρες. Σίγουρα πάντως χαρτι γιατρού που να λέει ότι δεν εχεις covid δεν μπορεί να δοθεί. Αλλά πχ αν είναι μια τυπική ίωση με συνάχι κ λίγο πυρετό που το συνάχι δεν ειναο σύμπτωμα, εκεί δεν ξέρω αν κάποιοι γιατροί γράφουν κάτι κ το παιδί γυρνάει γρηγορότερα. 

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Φοβάσαι δηλαδή μήπως μάθει σε αυτό και μετά δεν μπορεί να το ξεμάθει?

Δεν ανησυχώ ότι δεν θα μπορεί να "ξεμαθει".Είναι απλό:προσπαθώ όσο γίνεται να προστατέψω τις εμπειρίες του από την νεα άθλια "κανονικότητα"που ζούμε.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

 

Εμάς μας ειχαν πει ότι χρειάζεται χαρτί γιατρου που να αποδεικνύει ότι δεν έχει κοβιντ αν θέλουμε να επιστρέψει στο σχολειο. Διαφορετικά κρατάμε το παιδί 10 μέρες αλλιώς πρεπει να έχει κανει αρνητικό τεστ. 

Οι οδηγιες του ΕΟΔΥ ναι αυτο λενε.

Αλλα, υπαρχουν και οι ετησιες οδηγιες που λενε οτι αν ενα παιδι λειπει πολλες μερες, πρεπει να προσκομισει χαρτι απο τογιατρο.

Δεν μπορει ενας γονιος γιατι....ετσι θελει να κραταει το παιδι του σπιτι. 
Μαλιστα οι οδηγιες απο τη διευθυνση εκπαιδευσης που ανηκω ειναι αν ενα παιδι λειπει πανω απο 3 μερες παιρνουμε τηλεφωνο στο σπιτι και ενημερωνουμε (αλλωστε αν ειναι πιθανο κρουσμα πρεπει να ενημερωσει αμεσα ο γονιος για να γινουν απολυμανσεις κλπ στο σχολειο). Αν περασουν και αλλες μερες και δεν ερθει, χωρις να ειναι αρρωστο, ξαναπαιρνουμε τηλεφωνο. Αν περασουν πανω απο 7-8 μερες τηλεφωνουμε στην εισαγγελεια....

 

Το σχολειο ειναι υποχρεωτικο!

καλως ή κακως και τα προνηπια φετος ειναι υποχρεωτικα

Link to comment
Share on other sites

Just now, emmaki είπε:

Οι οδηγιες του ΕΟΔΥ ναι αυτο λενε.

Αλλα, υπαρχουν και οι ετησιες οδηγιες που λενε οτι αν ενα παιδι λειπει πολλες μερες, πρεπει να προσκομισει χαρτι απο τογιατρο.

Δεν μπορει ενας γονιος γιατι....ετσι θελει να κραταει το παιδι του σπιτι. 
Μαλιστα οι οδηγιες απο τη διευθυνση εκπαιδευσης που ανηκω ειναι αν ενα παιδι λειπει πανω απο 3 μερες παιρνουμε τηλεφωνο στο σπιτι και ενημερωνουμε (αλλωστε αν ειναι πιθανο κρουσμα πρεπει να ενημερωσει αμεσα ο γονιος για να γινουν απολυμανσεις κλπ στο σχολειο). Αν περασουν και αλλες μερες και δεν ερθει, χωρις να ειναι αρρωστο, ξαναπαιρνουμε τηλεφωνο. Αν περασουν πανω απο 7-8 μερες τηλεφωνουμε στην εισαγγελεια....

 

Το σχολειο ειναι υποχρεωτικο!

καλως ή κακως και τα προνηπια φετος ειναι υποχρεωτικα

Εχει νόημα να συζητάμε για τις ετήσιες οδηγίες ενώ αυτή τη στιγμή λόγω έκτακτης κατάστασης ισχύουν διαφορετικές οδηγίες; :)

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sentir...natureza είπε:

Εχει νόημα να συζητάμε για τις ετήσιες οδηγίες ενώ αυτή τη στιγμή λόγω έκτακτης κατάστασης ισχύουν διαφορετικές οδηγίες; :)

Οι ειδικες οδηγιες δεν ακυρωνουν ο,τι ισχυει......

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Πώς; Αφού άλλη διαδικασία ακολουθειται σε περίπτωση ασθένειας :-?

Εσύ δηλαδή το έχεις σκεφτεί ότι θα λες είναι άρρωστος, θα κάθεστε 10 μέρες, μετά λίγες μέρες σχολείο, μετά ξανά 10ήμερο κτλ? Και πιστεύεις ότι δεν θα κληθείς να δώσεις εξηγήσεις? Και στο παιδί? Πώς θα το αιτιολογήσεις? Γιατί λέτε ψέματα και κοροϊδεύετε  το σχολείο του? Γιατί φοράνε μάσκες και είναι κακό?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εσύ δηλαδή το έχεις σκεφτεί ότι θα λες είναι άρρωστος, θα κάθεστε 10 μέρες, μετά λίγες μέρες σχολείο, μετά ξανά 10ήμερο κτλ? Και πιστεύεις ότι δεν θα κληθείς να δώσεις εξηγήσεις? Και στο παιδί? Πώς θα το αιτιολογήσεις? Γιατί λέτε ψέματα και κοροϊδεύετε  το σχολείο του? Γιατί φοράνε μάσκες και είναι κακό?

Εδω έθεσες το σημαντικότερο όλων ισως.

Κοροιδευουμε το παιδί?το υποτιμούμε?

Δεν το σεβομαστε με αλλα λόγια.Το μετατρέπουμε σε project δικο μας.

Το κανουμε να πεταει τη δική μας πτήση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας said:

Εδω έθεσες το σημαντικότερο όλων ισως.

Κοροιδευουμε το παιδί?το υποτιμούμε?

Δεν το σεβομαστε με αλλα λόγια.Το μετατρέπουμε σε project δικο μας.

Το κανουμε να πεταει τη δική μας πτήση.

Την δική μας πτήση πετάνε τα παιδιά μας έτσι κι αλλιώς. Και της σεντιρ και το δικό σου και το δικό μου. Το περί κοροιδιας, υποτιμησης και μη σεβασμού δεν κατάλαβα που ακριβώς αναφέρεται. Για εμένα υποτιμηση κορόιδια και μη σεβασμός είναι να φοράνε μάσκες και τετραχρονα αλλά το καλοκαίρι  η φάση ήταν "έλα ο κορονοιος από Ευρώπη" λες και τους εδω τους έχουμε για πέταμα. Που δεν μπορούσες να πας στο σπίτι σου στον δίπλα νόμο αλλά την άλλη μέρα μπορούσε να έρθει ο τουριστας να μείνει στο σπίτι σου που το κάνεις airbnb το καλοκαίρι. Και τώρα βέβαια έχει ξεφύγει η κατάσταση και τα μωρά φοράνε μάσκα. Που ούτως ή άλλως είμαστε η μόνη χώρα που το έχει επιβάλει στα νήπια. Δεν ξέρω πού αναφέρεσαι εσύ, εγώ σε αυτά αναφέρομαι όταν μιλάω για κορόιδια υποτιμηση και μη σεβασμό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εσύ δηλαδή το έχεις σκεφτεί ότι θα λες είναι άρρωστος, θα κάθεστε 10 μέρες, μετά λίγες μέρες σχολείο, μετά ξανά 10ήμερο κτλ? Και πιστεύεις ότι δεν θα κληθείς να δώσεις εξηγήσεις? Και στο παιδί? Πώς θα το αιτιολογήσεις? Γιατί λέτε ψέματα και κοροϊδεύετε  το σχολείο του? Γιατί φοράνε μάσκες και είναι κακό?

Και τελικα τι θα μαθει το παιδι;

1. Ας λεει ο δασκαλος ο,τι θελει, εγω θα κανω το δικο μου!

2. Εγω ειμαι πιο εξυπνος απο ολους και με κολπα πετυχαινω τα παντα!

3. Μετραει το τι θελω εγω και οχι το τι οριζουν οι νομοι!

 

Οταν ενα 4χρονο μαθαινει να ζει ετσι, αυτο θα επεκταθει και στην υπολοιπη του ζωη με ο,τι επιπτωση μπορει να υπαρξει.....

 

(και βεβαια θα υπαρχει και μια μαμα απο πισω που θα το «σωζει» απο τις αβολες καταστασεις)

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

H αλήθεια είναι ότι το να είναι υποχρεωτικό το προνήπιο, ειδικά σε αυτή την περίοδο, είναι ένας παραλογισμός από μόνο του, οπότε καταλαβαίνω την αντίδραση ως προς αυτό. Δυστυχώς έχει πολλά παράλογα η νομοθεσία αυτές τις μέρες :( 

Τόσο καιρό λενε ότι έφευγαν από πορτοκαλί περιοχές στις γειτονικές για τα μπαρ που έμεναν ανοιχτά πιο αργά. Και τώρα τι κάνουν; κλείνουν πλήρως την εστίαση στη μισή χώρα αλλά αφήνουν ελεύθερη την κυκλοφορία προς την άλλη μισή και με ανοιχτά ξενοδοχεία. Κοροϊδευόμαστε; Δηλαδή κάποιοι λίγοι που μπορούν, να έχουν την ευκαιρία να φεύγουν για εκδρομουλες εδώ κ εκεί να ξεσκάνε λίγο, κ οι υπόλοιποι ας ψοφήσουν. 

 

Αναρψτιεμαι τι θα πουν για τη μάσκα στο διάλειμμα. Όχι ότι τα παιδιά κρατάνε αποστάσεις στο προαύλιο, αλλά είναι ακραίο αυτό. Ειδικά στις πράσινες περιοχές όπου κατ τ αλλά λειτουργεί κανονικά η εστίαση κ σε εσωτερικό χώρο. 

 

Για την μετάληψη δεν έχω να πω κάτι. Είναι πολύ δειλοί μπροστά στους παπάδες. Κατά τ αλλά αύριο θα τιμήσουμε τον Γάλλο καθηγητη θύμα του θρησκευτικού φανατισμού...

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Την δική μας πτήση πετάνε τα παιδιά μας έτσι κι αλλιώς. Και της σεντιρ και το δικό σου και το δικό μου. Το περί κοροιδιας, υποτιμησης και μη σεβασμού δεν κατάλαβα που ακριβώς αναφέρεται. Για εμένα υποτιμηση κορόιδια και μη σεβασμός είναι να φοράνε μάσκες και τετραχρονα αλλά το καλοκαίρι  η φάση ήταν "έλα ο κορονοιος από Ευρώπη" λες και τους εδω τους έχουμε για πέταμα. Που δεν μπορούσες να πας στο σπίτι σου στον δίπλα νόμο αλλά την άλλη μέρα μπορούσε να έρθει ο τουριστας να μείνει στο σπίτι σου που το κάνεις airbnb το καλοκαίρι. Και τώρα βέβαια έχει ξεφύγει η κατάσταση και τα μωρά φοράνε μάσκα. Που ούτως ή άλλως είμαστε η μόνη χώρα που το έχει επιβάλει στα νήπια. Δεν ξέρω πού αναφέρεσαι εσύ, εγώ σε αυτά αναφέρομαι όταν μιλάω για κορόιδια υποτιμηση και μη σεβασμό.

Δεν θα διαφωνησω με αυτα.

Ομως, υπαρχει ενα νομικο πλαισιο. Η λυση ποια ειναι; Να το καταπατησουμε και να κανει ο καθενας ο,τι θελει;

 

Link to comment
Share on other sites

Η @Sentir...natureza πάντως δεν νομίζω ότι ειναο από τις μαμάδες που υποτιμούν τα παιδιά ή τα κάνουν εργαλεία. Την ξέρουμε αρκετά για να μπορούμε να κρίνουμε. Έχουμε διαφωνήσει μαζί της σε διαφορα, εγω συμφωνώ ως ένα σημείο στο θέμα του νηπίου, δεν είμαι σίγουρη ότι είναι σωστό όμως να παίρνει το παιδί σπίτι αν εκείνο δεν θέλει, αλλά δεν πιστεύω ότι δεν σέβεται τις επιθυμίες του. Εξάλλου όλοι δίνουμε μια γραμμή στο να κάνουν τα παιδιά αυτό που θεωρούμε σωστό στο παιχνίδι, τη διασκέδαση, το φαγητό κλπ. δεν είναι ότι τα αφήνουμε ελεύθερα με απεριόριστες επιλογές. 

 

Ξερω ότι οι νηπιαγωγοί ενοχλούνται όταν οι γονείς βλέπουν το σχολείο σαν προαιρετικό πάρκινγκ, όμως φέτος ειδικά πιστεύω ότι πιο πολύ θα έπρεπε να ανησυχούν για παιδιά που έρχονται αρρωστα (αν κάπου υπάρχει ανοχή) ή για παιδιά που δεν τους κάνει κανείς τεστ κ χάνουν άδικα το σχολείο, παρα για γονείς που θεωρούν ότι η κατάσταση πιέζει τα παιδιά κ τα κρατούν σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Οσα είναι στο ολοήμερο αλλάζουν και πριν τον ύπνο (ω ναι, κοιμούνται με μάσκα...)

Πρώτη φορά το ακούω! Αν είναι δυνατόν! 

 

14 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τον σταματησω.

Αυτή είναι μία άποψη που την άκουσα κι από άλλους τριγύρω μου. Ο κάθε γονέας λαμβάνοντας υπόψη την νομοθεσία πράττει όπως επιθυμεί. Προσωπικά δεν θα το έκανα κι ας μην μου αρέσει να φορά ο μικρος πέντε ώρες συνεχόμενα μάσκα. Δεν μένω καθόλου στο γεγονός πως δεν βλέπουν πρόσωπα, αλλά δίνω βάση στο υλικό από το οποίο είναι φτιαγμένη ή μασκα ώστε να "αναπνέει" και να προστατεύει. 

 

Εγώ πάντως κορίτσια είμαι αγανακτησμενη  με τις ασθένειες τις πρώτης χρονιας. Εχει αρρωστήσει ήδη τρεις φορές και έπεται και συνέχεια τώρα το χειμώνα. Δεν θα χρησιμοποιούσα τις απουσίες ασθενειας ως δικαιολογία γιατί ειλικρινά χρειάζονται! 

 

Παρομοίως, δεν θα τον πηγαινα προνηπια αν δεν ήταν υποχρεωτικά, είναι ο μικρότερος κ ζοριστηκαμε πολυ μέχρι να προσαρμοστει. Το σχολείο δεν είναι μόνο οι εργασίες, τα πράγματα που μαθαίνουν, οι χειροτεχνίες, τα παιχνιδια, ή αλληλεπίδραση με παιδακια, ή τήρηση των κανονων κτλ. Είναι και ένας τρόπος να μάθουν τα παιδιά τον εαυτό τους, τις αντοχές τους, τα όρια, να αυτοεξυπηρετουνται. Είναι και ένας τρόπος να ενισχύσουν την αυτοπεποίθηση τους, αυτό διαπίστωσα στο δικό μου παιδί. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Την δική μας πτήση πετάνε τα παιδιά μας έτσι κι αλλιώς. Και της σεντιρ και το δικό σου και το δικό μου. Το περί κοροιδιας, υποτιμησης και μη σεβασμού δεν κατάλαβα που ακριβώς αναφέρεται. Για εμένα υποτιμηση κορόιδια και μη σεβασμός είναι να φοράνε μάσκες και τετραχρονα αλλά το καλοκαίρι  η φάση ήταν "έλα ο κορονοιος από Ευρώπη" λες και τους εδω τους έχουμε για πέταμα. Που δεν μπορούσες να πας στο σπίτι σου στον δίπλα νόμο αλλά την άλλη μέρα μπορούσε να έρθει ο τουριστας να μείνει στο σπίτι σου που το κάνεις airbnb το καλοκαίρι. Και τώρα βέβαια έχει ξεφύγει η κατάσταση και τα μωρά φοράνε μάσκα. Που ούτως ή άλλως είμαστε η μόνη χώρα που το έχει επιβάλει στα νήπια. Δεν ξέρω πού αναφέρεσαι εσύ, εγώ σε αυτά αναφέρομαι όταν μιλάω για κορόιδια υποτιμηση και μη σεβασμό.

Εννοω οτι δεν μπορεις να κοροϊδεύεις το παιδι.με τι δικαιολογία θα του πεις ότι σταματαει ανά διαστήματα το σχολειο?

Και όχι.διαφωνω.Στα παιδια πρεπει να δινουμε τα εφόδια να πετάνε τη δική τους πτήση κ οχι να τα χρησιμοποιούμε για τους δικούς μας σκοπούς.

Τα περί μασκας σε αυτη την ηλικια είναι άλλο θέμα.Τη στιγμή που ειναι νομος ομως δεν μπορούμε να μην τα στέλνουμε σχολειο για να τον παρακάμψετε.Κοιτας να ζυγίζεις τι χάνεις κ τι κερδίζεις απ όλο αυτο.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Εννοω οτι δεν μπορεις να κοροϊδεύεις το παιδι.με τι δικαιολογία θα του πεις ότι σταματαει ανά διαστήματα το σχολειο?

Και όχι.διαφωνω.Στα παιδια πρεπει να δινουμε τα εφόδια να πετάνε τη δική τους πτήση κ οχι να τα χρησιμοποιούμε για τους δικούς μας σκοπούς.

Τα περί μασκας σε αυτη την ηλικια είναι άλλο θέμα.Τη στιγμή που ειναι νομος ομως δεν μπορούμε να μην τα στέλνουμε σχολειο για να τον παρακάμψετε.Κοιτας να ζυγίζεις τι χάνεις κ τι κερδίζεις απ όλο αυτο.

 

Δεν ξέρω τι θα του πει η σεντιρ. Δεν μου φαίνεται άνθρωπος που δεν θα το κάνει με σεβασμό στο παιδί της όμως - το αντίθετο. Στα παιδιά δίνουμε τα εφοδια να πετάνε την δική τους πτήση από την στιγμή που θα ενηλικιωθουν και μετά ή εν πάσει περιπτώσει σε μεγαλύτερη ηλικία 15 16, στα 4 σίγουρα στην δική μας πτήση είναι. Δεν ξέρω τι εννοείς "για τους δικούς μας σκοπούς". Και αν το στέλνεις αγγλικά "για τους δικούς σου σκοπούς" το κάνεις. Ή αν δεν το στέλνεις επίσης. Και οτιδήποτε αποφασίζεις για το παιδί σου κατ επέκταση. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σκεφτεί ακόμη τι θα πω στον παιδι, πιθανότατα την αλήθεια. Εξάλλου μόλις έμαθε ότι θα πρέπει να φοράμε μάσκες και στην παιδική χαρά δεν ήθελε να πάει, προτίμησε τις βόλτες στην γειτονιά. Δεν είναι αρνητικός στο να φοράει μάσκα αλλά απ'οτι φαίνεται του έκατσε λίγο βαρυ να την φοραει παντου. Λογικό, εφ' όσον του έχω εξηγήσει πώς κολλάμε σε κλειστούς χώρους και πώς είμαστε προστατευμενοι σε εξωτερικούς, καταλαβαίνει τον παραλογισμό και αντιδράει. Το πιο δύσκολο μου είναι να του πω πως θα λέει ψέματα ότι ήταν άρρωστος αλλά ελπίζω να πάει καλά η συνάντηση με την νηπιαγωγο(η οποια φανεται να καταλαβαίνει ότι είναι υπερβολικά τα μέτρα) γιατί θέλω να είμαι ειλικρινής μαζί της ότι δεν θα τον πηγαίνω εσκεμμενα, δεν μου πάει να λέω ψέματα. Προς το παρόν είμαι ακόμα σε σκέψη με την κατάσταση, δεν έχω πάρει κάποια απόφαση για να δω ακριβώς πώς θα κινηθώ. Μετα την Πέμπτη που θα συναντηθώ μαζί της θα αποφασίσω τι θα κάνω. 

 

Επίσης, επειδή αναφέρθηκε ότι το παιδί θα θέλει να πάει κι εγώ θα το κρατάω σπίτι, σίγουρα δεν θα του λείψει το σχολείο. Κάθε πρωί με ρωτάει "σήμερα θα πάμε σχολείο;" Αν του πεις να διαλέξει θα επιλέξει να μείνει σπίτι. 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Δεν ξέρω τι θα του πει η σεντιρ. Δεν μου φαίνεται άνθρωπος που δεν θα το κάνει με σεβασμό στο παιδί της όμως - το αντίθετο. Στα παιδιά δίνουμε τα εφοδια να πετάνε την δική τους πτήση από την στιγμή που θα ενηλικιωθουν και μετά ή εν πάσει περιπτώσει σε μεγαλύτερη ηλικία 15 16, στα 4 σίγουρα στην δική μας πτήση είναι. Δεν ξέρω τι εννοείς "για τους δικούς μας σκοπούς". Και αν το στέλνεις αγγλικά "για τους δικούς σου σκοπούς" το κάνεις. Ή αν δεν το στέλνεις επίσης. Και οτιδήποτε αποφασίζεις για το παιδί σου κατ επέκταση. 

Αλλιώς το εννοω.Εγω εξασφαλιζοντας ασφαλες περιβσλλον ,δίνω τα ερεθιματα  κ την πρωτοβουλία να παίρνει αποφάσεις από τώρα.Κβαυτοωξεκιναει από τα μικρα καθημερινά πραγματα.Εδω ομως ειναι θεμα πεποίθηση του κάθε γονιου το τι θα κανει.

Λέγοντας σκοπούς εννοω οτι δενβτο αφηνω να παει σχολειο γιατι διαφωνω με τη χρήση της μασκας .Έτσι μέσω αυτού εκφράζω το πιστεύω μου.Δυστυχως διαφωνω σε παρα πολλα σχετικά με την εκπαιδευση,αλλα σχολειο θα το στέλνω γιατί δεν έχω άλλη επιλογή. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...