Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, μαγιοπουλας είπε:

 

Εχουν προσαρμοστει τα παιδια.

Αυτό με τρομάζει περισσότερο, ότι προσαρμοζονται σε μια νέα πραγματικότητα μη επαφής και ουσιαστικής επικοινωνίας. Καλύτερα να αντιδρούσανε για να μην ήταν εφικτή η εφαρμογή των μέτρων. 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Ναι αυτές με τη διαφάνεια. Με ραπτομηχανή θα τις κανω. Τέτοιες μάσκες χρησιμοποιούνται από λογοθεραπευτες ή από άτομα που χρησιμοποιούνε νοηματική. Κι εμένα δεν με ενθουσιάζει η ιδέα του πλαστικού αλλά τουλάχιστον η μία ας είναι έτσι για να βλέπουν και λίγο το πρόσωπο του. 

Καλά αν τίθεται θέμα παρανομίας να χρησιμοποιήσω τα λεφτά του συλλόγου γι'αυτο τον σκοπό, δεν θα το κάνω. Στην τάξη όμως θα κάνω τα δωράκια μου, δεν τίθεται θέμα, αν θέλουν ας την χρησιμοποιήσουν.

Πάντως, το ότι είναι νηπιαγωγοι και ακολουθούν οδηγίες δεν μου λέει κάτι. Δεν είπα να αρνηθούν τα μέτρα, είπα να κάνουν κάτι να δείξουν την δυσαρέσκεια τους. Δηλαδή αν το υπουργείο αποφάσιζε την σωματική τιμωρία ως νόμιμη θα έπρεπε να την δεχθούνε υπακουοντας εντολές; Οι νηπιαγωγοι Αιγαίου δηλαδή γιατί έστειλαν έγγραφο με τις παρατηρήσεις τους; Απλά τουλάχιστον έδειξαν ευαισθησία και δεν έκατσαν άπραγοι. Αν γινότανε κάτι συλλογικά ή ακόμη και με πανελλαδικές απεργίες των νηπιαγωγών για να τροποποιηθουν τα μέτρα(πχ λιγότερα άτομα ανά τάξη, μη χρήση της μάσκας σε εξωτερικό χώρο, μάθημα στην αυλή κα) δεν θα το κοιτούσαν πιο σοβαρά; Όπως έχω ξαναγράψει, αν τους μειωναν τους μισθούς θα έκαναν όλοι απεργία, τωρα "απλά υπακούμε εντολές". Δηλαδη δεν καταπατούνται βασικές παιδαγωγικές αξίες με τη συνεχή χρήση μάσκας; παρεμπόδιση ανάπτυξης ομιλίας (φθόγγοι κλπ), απουσία μη λεκτικής επικοινωνίας, δυσχέρεια κοινωνικοποίησης κλπ. Ποιο είναι το νόημα του νηπιαγωγείου; (ξέρω, τα εχουμε ξαναπεί, να υπακούμε σε εντολές). 

Εγω αγόρασα μια τετοια μασκα με διαφάνεια αλλα δεν την χρησιμοποίησα.. Δεν ειναι ασφαλης.Για τα παιδια δεν θα με πειραζε να την φορουν.Η δασκαλα ομως σε αυτη την οξεια φαση του ιου θα ήταν επικινδυνο για μετάδοση.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Ναι αυτές με τη διαφάνεια. Με ραπτομηχανή θα τις κανω. Τέτοιες μάσκες χρησιμοποιούνται από λογοθεραπευτες ή από άτομα που χρησιμοποιούνε νοηματική. Κι εμένα δεν με ενθουσιάζει η ιδέα του πλαστικού αλλά τουλάχιστον η μία ας είναι έτσι για να βλέπουν και λίγο το πρόσωπο του. 

Καλά αν τίθεται θέμα παρανομίας να χρησιμοποιήσω τα λεφτά του συλλόγου γι'αυτο τον σκοπό, δεν θα το κάνω. Στην τάξη όμως θα κάνω τα δωράκια μου, δεν τίθεται θέμα, αν θέλουν ας την χρησιμοποιήσουν.

Πάντως, το ότι είναι νηπιαγωγοι και ακολουθούν οδηγίες δεν μου λέει κάτι. Δεν είπα να αρνηθούν τα μέτρα, είπα να κάνουν κάτι να δείξουν την δυσαρέσκεια τους. Δηλαδή αν το υπουργείο αποφάσιζε την σωματική τιμωρία ως νόμιμη θα έπρεπε να την δεχθούνε υπακουοντας εντολές; Οι νηπιαγωγοι Αιγαίου δηλαδή γιατί έστειλαν έγγραφο με τις παρατηρήσεις τους; Απλά τουλάχιστον έδειξαν ευαισθησία και δεν έκατσαν άπραγοι. Αν γινότανε κάτι συλλογικά ή ακόμη και με πανελλαδικές απεργίες των νηπιαγωγών για να τροποποιηθουν τα μέτρα(πχ λιγότερα άτομα ανά τάξη, μη χρήση της μάσκας σε εξωτερικό χώρο, μάθημα στην αυλή κα) δεν θα το κοιτούσαν πιο σοβαρά; Όπως έχω ξαναγράψει, αν τους μειωναν τους μισθούς θα έκαναν όλοι απεργία, τωρα "απλά υπακούμε εντολές". Δηλαδη δεν καταπατούνται βασικές παιδαγωγικές αξίες με τη συνεχή χρήση μάσκας; παρεμπόδιση ανάπτυξης ομιλίας (φθόγγοι κλπ), απουσία μη λεκτικής επικοινωνίας, δυσχέρεια κοινωνικοποίησης κλπ. Ποιο είναι το νόημα του νηπιαγωγείου; (ξέρω, τα εχουμε ξαναπεί, να υπακούμε σε εντολές). 

 

Ο εκπαιδευτικός έχει υποχρέωση να ακολουθεί κανόνες και νόμιμα μέσα διαμαρτυρίας, συλλογικά κυρίως (αποχή, απεργία κλπ) . Το έγγραφο ειλικρινά πιστεύεις ότι απασχολεί κανέναν; Ξέρεις πόσα έγγραφα έχουν φύγει από συνδικαλιστές, σχολεία, γονείς, ενωσεις γονέων, μαθητές κλπ στα γυμνάσια και λύκεια τους τελευταίους μήνες; Πόσες καταλήψεις, πορείες, απεργίες; 

Δεν διαφωνώ με το αίτημα της αραίωσης των μαθητών στις τάξεις, ίσα ίσα, αλλά όλοι ξέρουμε ότι το κόστος είναι μεγάλο και απαιτείται προετοιμασία, οπότε δεν ελπίζω ότι θα υλοποιηθεί.

 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Να ρωτησω κ κατι αλλο.Ειπαν στο ραδιόφωνο οτι θα κλείσουν τα γυμναστήρια.Συμπεριλαμβανονται κβτα κολυμβητηρια σε αυτο?

Δεν έχει ακόμα ανακοινωθεί κάτι, όλα φήμες είναι. Το κολυμβητήριο που πάω ταπαιδιά, δεν έχει ενημέρωση, ρώτησα προ μισής ώρας.

Just now, Sentir...natureza είπε:

Αυτό με τρομάζει περισσότερο, ότι προσαρμοζονται σε μια νέα πραγματικότητα μη επαφής και ουσιαστικής επικοινωνίας. Καλύτερα να αντιδρούσανε για να μην ήταν εφικτή η εφαρμογή των μέτρων. 

Αν εννοείς ότι προτείνεις άρνηση μάσκας, νομίζω αυτή τη στιγμή διώκεται ποινικά, οπότε καλό θα ήταν να μην το αναφέρεις καν σε δασκάλες και γονείς. Νόμιζα ότι αντιδρούσες στη μάσκα ως μοναδικό μέτρο, όχι ότι ζητούσες μη συμμόρφωση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Ο εκπαιδευτικός έχει υποχρέωση να ακολουθεί κανόνες και νόμιμα μέσα διαμαρτυρίας, συλλογικά κυρίως (αποχή, απεργία κλπ) . Το έγγραφο ειλικρινά πιστεύεις ότι απασχολεί κανέναν; Ξέρεις πόσα έγγραφα έχουν φύγει από συνδικαλιστές, σχολεία, γονείς, ενωσεις γονέων, μαθητές κλπ στα γυμνάσια και λύκεια τους τελευταίους μήνες; Πόσες καταλήψεις, πορείες, απεργίες; 

Δεν διαφωνώ με το αίτημα της αραίωσης των μαθητών στις τάξεις, ίσα ίσα, αλλά όλοι ξέρουμε ότι το κόστος είναι μεγάλο και απαιτείται προετοιμασία, οπότε δεν ελπίζω ότι θα υλοποιηθεί.

 

Εγω ηθελα τουλαχιστον να δω μια προθυμια απο πλευρα των νηπιαγωγων γιατι οι γονεις αντιμετωπιζονται σαν "ψεκασμενοι" αν εναντιωθουν στα μετρα αλλα δεν βλεπω ουτε εγγρφο, ουτε απεργια να γινεται. Τουλαχιστον να μην τα δεχονταν ετσι απαθεστατα.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Να ρωτησω κ κατι αλλο.Ειπαν στο ραδιόφωνο οτι θα κλείσουν τα γυμναστήρια.Συμπεριλαμβανονται κβτα κολυμβητηρια σε αυτο?

στις κοκκινες περιοχες,οπως εδω που μενω,τα γυμναστηρια ειναι κλειστα.τυπικα τα κολυμβητηρια ανοιχτα(βεβαια εμεις εχουμε ενα κ δ ξερω αν συνεχιζει κανονικα λειτουργια)

αλλα στα μετρα κ τις απαγορευσεις λεει αναλυτικα τον αριθμο ατομων που επιτρεπεται αναλογως το μεγεθος της πισινας

βεβαια αυτα αλλαζουν μεσα σε λιγες ωρες.ειδικα που αυριο θα ανακοινωθουν νεα μετρα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

αυτές με τη διαφάνεια. Με ραπτομηχανή θα τις κανω. Τέτοιες μάσκες χρησιμοποιούνται από λογοθεραπευτες ή από άτομα που χρησιμοποιούνε νοηματική. Κι εμένα δεν με ενθουσιάζει η ιδέα του πλαστικού αλλά τουλάχιστον η μία ας είναι έτσι για να βλέπουν και λίγο το πρόσωπο του. 

Δεν είχα σκεφτεί να ραψω τέτοια μάσκα. Το πλαστικό δεν "αναπνέει" και αυτό με προβληματιζει. Ελπίζω να σας βολεψει και να είναι λειτουργική. Συγνώμη για το off topic αλλά δεν ήξερα πως μπορεί ή ραπτομηχανή να ράψει πλαστικό με ύφασμα. Είναι μικρή ή ενασχόληση μου μαζί της. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Εγω ηθελα τουλαχιστον να δω μια προθυμια απο πλευρα των νηπιαγωγων γιατι οι γονεις αντιμετωπιζονται σαν "ψεκασμενοι" αν εναντιωθουν στα μετρα αλλα δεν βλεπω ουτε εγγρφο, ουτε απεργια να γινεται. Τουλαχιστον να μην τα δεχονταν ετσι απαθεστατα.

Παρά τη γενική αντίληψη περί αυτού, οι εκπαιδευτικοί έχουν χρόνια να απεργήσουν με οικονομικά αιτήματα. Μια απλή αναφορά στο ενιαίο μισθολόγιο στα πλαίσια των ημερήσιων χάπενινγκ της αδεδυ μόνο, σε τέτοιο βαθμό που γελάμε με τους συνδικαλιστές που διαμαρτύρονται με εκθέσεις ιδεών για τη βελτίωση της εκπαίδευσης. Μια σοβαρή απεργία πήγε να γίνει στις πανελλήνιες του 2013, που θα ήταν όντως σοβαρό μέσο πίεσης, οριακά ηθικό βέβαια, και επιστρατευτήκαμε με μια φοβερή κινητοποίηση του κρατικού μηχανισμού, τα χαρτιά είχαν τυπωθεί πριν καν ψηφίσουμε την απεργία στις συνελεύσεις κ την επόμενη νερα διανεμήθηκαν στα σπίτια μας (80000 περίπου ήμασταν τότε στη βθμια). Έκτοτε δεν έχει γίνει τίποτα. Επίσης όπως λες ότι θεωρούν ψεκασμένους τους γονείς, το αντίστοιχο για τους εκπαιδευτικούς είναι ότι ζητούν κλειστά σχολεία για να κάθονται. Σε οσεσ διαμαρτυρίες τοπικών οργάνωσε η αυτή είναι η απάντηση. Ή ότι είναι υποκινητές καταλήψεων. Κανονικά θα έπρεπε να είχε γίνει απεργία πανελλαδική αλλά με δεδομένα τα πολύ σοβαρα πρακτικά προβλήματα που προκύπτουν, καταλαβαίνεις ότι δεν θα υπήρχε κάποια υποστήριξη εκ μέρους των γονέων. Μάλλον την κοινωνία απέναντι θα είχαμε κ σίγουρα θα ερχόταν κι άλλο χαρτι επιστράτευσης, έχει εμπειρία η κυβέρνηση σ αυτό. 

 

Πώς ακριβώς να διαμαρτυρηθούν για τα μέτρα οι νηπιαγωγόι; απ ο,τι έχω καταλάβει είναι διεθνή πρωτόκολλα αυτά, τα περί κλειστών ομάδων κ αποστασιοποίησης. Με ποιο υπόβαθρο να τα αρνηθούν όταν υπερέχει η υγειονομική ασφάλεια; πώς να μιλήσουν για τη μάσκα όταν ο ιατρικός κόσμος πήρε ενιαία γραμμή υπέρ; εκεί σε τι θα μετρούσε ο λόγος του νηπιαγωγού; και ποιος θα αναλάμβανε την ευθύνη ότι μπορεί να εγγυηθεί άλλου είδους μέτρα για την ασφαλή λειτουργία ενός σχολείου; Εγω μόνο τα υπαίθρια μαθήματα μπορώ να σκεφτώ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Πώς ακριβώς να διαμαρτυρηθούν για τα μέτρα οι νηπιαγωγόι; απ ο,τι έχω καταλάβει είναι διεθνή πρωτόκολλα αυτά, τα περί κλειστών ομάδων κ αποστασιοποίησης. Με ποιο υπόβαθρο να τα αρνηθούν όταν υπερέχει η υγειονομική ασφάλεια; πώς να μιλήσουν για τη μάσκα όταν ο ιατρικός κόσμος πήρε ενιαία γραμμή υπέρ; εκεί σε τι θα μετρούσε ο λόγος του νηπιαγωγού; και ποιος θα αναλάμβανε την ευθύνη ότι μπορεί να εγγυηθεί άλλου είδους μέτρα για την ασφαλή λειτουργία ενός σχολείου; Εγω μόνο τα υπαίθρια μαθήματα μπορώ να σκεφτώ. 

Mα αυτο ειναι το θεμα, οτι δεν ειναι διεθνες πρωτοκολλο η υποχρεωτικη μασκα στα 4χρονα και στα 5χρονα, γι'αυτο ρωτησα πως ειναι σε αλλες χωρες. Να απαιτηθουν μικροτερες ομαδες ναι, το δεχομαι αλλα πως δεχεται καποιος να φοραει το 4-5χρονο μασκα ολη την ωρα; και στην αυλη;;;;

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Mα αυτο ειναι το θεμα, οτι δεν ειναι διεθνες πρωτοκολλο η υποχρεωτικη μασκα στα 4χρονα και στα 5χρονα, γι'αυτο ρωτησα πως ειναι σε αλλες χωρες. Να απαιτηθουν μικροτερες ομαδες ναι, το δεχομαι αλλα πως δεχεται καποιος να φοραει το 4-5χρονο μασκα ολη την ωρα; και στην αυλη;;;;

Όχι η μάσκα σεν είναι διεθνές πρωτόκολλο όμως η αποστασιοποίηση είναι κ μάλιστα αρκετα αυστηρά πχ τετράγωνα στην αυλή που παίζουν ομάδες παιδιών. 

 

Δεν ξέρω πραγματικά σε τι απ ολα θες να αντιδράσεις. Κατακαβαινω ότι σε ενοχλούν πολλά όμως πέρα από την ουσιαστική μείωση των παιδιών σε τάξη, δεν θα βοηθούσε κάτι άλλο. 

 

σε βάθος χρόνου βέβαια αν σκεφτούμε τις οικονομικές συνέπειες από το κλείσιμο κλάδων (πχ αν κλείσει τώρα όλη η εστίαση που λενε), ίσως οι προσλήψεις εκπαιδευτικών να μην ήταν τόσο κοστοβορες. Γενικα αν σκεφτούμε την οικονομική ζημια χωρίς καν να μπει ο χειμώνας, οποιοδήποτε προληπτικό μέτρο σε επίπεδο ενίσχυσης υγείας μμμ κλπ, λιγότερο θα κόστιζε. 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν είχα σκεφτεί να ραψω τέτοια μάσκα. Το πλαστικό δεν "αναπνέει" και αυτό με προβληματιζει. Ελπίζω να σας βολεψει και να είναι λειτουργική. Συγνώμη για το off topic αλλά δεν ήξερα πως μπορεί ή ραπτομηχανή να ράψει πλαστικό με ύφασμα. Είναι μικρή ή ενασχόληση μου μαζί της. 

Θαμπώνει το πλαστικό όταν μιλας

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτθεμαι αν θα υπάρξουν αλλά μέτρα πλην εστίασης κ μάσκας έξω. Είναι απίστευτο να μπορείς να πας γυμναστήριο αλλά να μην μπορείς να πιεις έναν καφέ σε έναν υπαίθριο χώρο. Ή θα μπορεί ένα παιδάκι να πηγαίνει σε παιδότοπο αλλά θεωρείται επικίνδυνο να κάτσει μια οικογένεια έξω για καφέ; Δεν έχει λογική αυτό. Διαλέγουν ποιος κλάδος θα διαμαρτυρηθεί λιγότερο; δεν καταλαβαίνω τη λογική τους. Η ζημια από την εστίαση θα είναι παρα πολύ μεγάλη. σίγουρα έχουν υπάρξει εστίες σε μπαρ κ συναυλίες κ τετοια. Δεν αμφιβάλλω. Τι θέλουν όμως; να παίρνει ο κόσμος ντελίβερι κ να μαζεύεται σε σπίτια; θα σώζεται αυτό από τη νυχτερινή απαγόρευση κυκλοφορίας; δεν καταλαβαίνω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Θαμπώνει το πλαστικό όταν μιλας

Ναι, το φανταστηκα. 

 

Τα παιδιά σας (και αναφέρομαι σε νήπια-προνηπια που χρειάζονται υπενθύμιση και βοήθεια) αλλάζουν μάσκα όσο είναι στο σχολείο? 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Ναι, το φανταστηκα. 

 

Τα παιδιά σας (και αναφέρομαι σε νήπια-προνηπια που χρειάζονται υπενθύμιση και βοήθεια) αλλάζουν μάσκα όσο είναι στο σχολείο? 

 

Αλλάζει δυο με τρεις μασκες συν μια στο σχολικό.Τα βοηθανε οι δασκαλες.Δεν ξερωωπως ομως.Σε εμας το έχουν περάσει ποκυ γλυκά κ ανώδυνα.

Προχθές που περνούσα από το σχολειο κ σε ωρα μαθήματος ηταν στον κηπο τρία πσιδακια.Το ένα φορουσε τα αλλα δυο όχι.

Έχω την εντύπωση ότι δεν άλλαξαν κατι από την αρχη του χρονου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Ναι, το φανταστηκα. 

 

Τα παιδιά σας (και αναφέρομαι σε νήπια-προνηπια που χρειάζονται υπενθύμιση και βοήθεια) αλλάζουν μάσκα όσο είναι στο σχολείο? 

 

Γιατί τα μεγάλα πιστεύεις ότι αλλάζουν; κατ αρχας τα μισά φοράνε την ίδια μάσκα κάθε μέρα ή τέλος πάντων δεν τις αλλάζουν κάθε μέρα, εκτός αν προφταίνουν όλοι να τις πλύνουν-στεγνώσουν στο χέρι κ τους κακολογώ άδικα. επισης υπερβολικά πολλοί φορούν χειρουργικές άρα λογικά τις κρατάνε για πολλές μέρες. Φοβάμαι ότι κ οι συνάδελφοι που φορούν χειρουργική κάνουν το ίδιο. Ούτε σε σακουλάκι τις αποθηκεύουν, κανεις μα κανεις. Το καλό είναι ότι γενικα δεν τις πιάνουν. Όμως τις κατεβάζουν στο λαιμό στο διάλειμμα ή τις αφήνουν στο θρανίο ή στην τσέπη. Και κάποια παιδιά φοράνε μάσκες που δεν τους κάνουν κ πέφτουν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βγαίνω από τη ροή της συζήτησης αλλα νιωθω την ανάγκη να σας πω ότι νιωθω μεγαλη θλίψη για τα γεγονότα στη Σάμο,τόσο μεγάλη που ο κορονοιος πέρασε απόψε σε δεύτερη μοίρα για μενα.

Το σημερινό γεγονός στην Ελλάδα,τα χθεσινά στη Γαλλία η αγωνία για την υγεία μας και την οικονομική μας επιβίωση μου εχουν φέρει μεγαλη μελαγχολία.

Ελπίζω γρήγορα να φανεί φως.

Άσχετο με αυτα που συζητάμε αλλα ήθελα να σας πω πως νιωθω για να μοιραστώ το βαρος....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Γιατί τα μεγάλα πιστεύεις ότι αλλάζουν; κατ αρχας τα μισά φοράνε την ίδια μάσκα κάθε μέρα ή τέλος πάντων δεν τις αλλάζουν κάθε μέρα, εκτός αν προφταίνουν όλοι να τις πλύνουν-στεγνώσουν στο χέρι κ τους κακολογώ άδικα. επισης υπερβολικά πολλοί φορούν χειρουργικές άρα λογικά τις κρατάνε για πολλές μέρες. Φοβάμαι ότι κ οι συνάδελφοι που φορούν χειρουργική κάνουν το ίδιο. Ούτε σε σακουλάκι τις αποθηκεύουν, κανεις μα κανεις. Το καλό είναι ότι γενικα δεν τις πιάνουν. Όμως τις κατεβάζουν στο λαιμό στο διάλειμμα ή τις αφήνουν στο θρανίο ή στην τσέπη. Και κάποια παιδιά φοράνε μάσκες που δεν τους κάνουν κ πέφτουν. 

 

Πολύς κόσμος έχει όντως μία υφασμάτινη μάσκα για κάθε παιδί και την πλένει το βράδυ δεν είναι περίερο.

Όσο για τη χειρουργική, αυτό που κάνω εγώ σε συνεννόηση με γιατρό, είναι να έχουμε 3-4 μάσκες ανά μέρα της εβδομάδας, που απλώνουμε έξω στο τέλος της μέρας και τις χρησιμοποιούμε την επόμενη εβδομάδα, οπότε ο ιός δεν ζει πια. Δεν μπορείς να το κάνεις για πάντα, αλλά σίγουρα για 3-4 φορές.Είναι οι οδηγίες που πολλά νοσοκομεία του εξωτερικού έδιναν στους νοσηλευτές και γιατρούς στην αρχή της πανδημίας που υπήρχε έλλειψη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Βγαίνω από τη ροή της συζήτησης αλλα νιωθω την ανάγκη να σας πω ότι νιωθω μεγαλη θλίψη για τα γεγονότα στη Σάμο,τόσο μεγάλη που ο κορονοιος πέρασε απόψε σε δεύτερη μοίρα για μενα.

Το σημερινό γεγονός στην Ελλάδα,τα χθεσινά στη Γαλλία η αγωνία για την υγεία μας και την οικονομική μας επιβίωση μου εχουν φέρει μεγαλη μελαγχολία.

Ελπίζω γρήγορα να φανεί φως.

Άσχετο με αυτα που συζητάμε αλλα ήθελα να σας πω πως νιωθω για να μοιραστώ το βαρος....

Ήταν τραγικό αυτό στη Σάμο. Όταν γύρισα σχολείο από την άδεια ανατροφής κ κάναμε άσκηση σεισμού, με έπιασε ένας πανικός στη σκέψη ότι μπορεί ένα παιδί να είναι στο σχολείο κ να γίνει κάτι τραγικό κ να είναι μακριά από τους γονείς του, κ ο γονιοσ να είναι στη δουλειά του που θα είναι μακριά κλπ. Δεν το είχα σκεφτεί παλιότερα, πριν κάνω παθδι. Στη Σάμο έχω συναδέλφους αναπληρωτές. Το μεσημέρι που τους έστειλα ήταν ακόμα στα σχολεία τους γιατί τους πρόλαβε εκεί ο σεισμός. Τώρα δεν έχω τολμήσει να στείλω για να μάθω αν ήταν δικοί τους μαθητες τα παιδιά..,

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ήταν τραγικό αυτό στη Σάμο. Όταν γύρισα σχολείο από την άδεια ανατροφής κ κάναμε άσκηση σεισμού, με έπιασε ένας πανικός στη σκέψη ότι μπορεί ένα παιδί να είναι στο σχολείο κ να γίνει κάτι τραγικό κ να είναι μακριά από τους γονείς του, κ ο γονιοσ να είναι στη δουλειά του που θα είναι μακριά κλπ. Δεν το είχα σκεφτεί παλιότερα, πριν κάνω παθδι. Στη Σάμο έχω συναδέλφους αναπληρωτές. Το μεσημέρι που τους έστειλα ήταν ακόμα στα σχολεία τους γιατί τους πρόλαβε εκεί ο σεισμός. Τώρα δεν έχω τολμήσει να στείλω για να μάθω αν ήταν δικοί τους μαθητες τα παιδιά..,

Εσείς τον καταλάβατε στις κυκλαδες?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εσείς τον καταλάβατε στις κυκλαδες?

Ναι, αρκετά. Το παιδί κοιμόταν ευτυχώς. Εγω τρόμαξα. Ο μικρος κοιμόταν πάλι στο σεισμό που είχε γίνει στην Αθήνα το καλοκαίρι του 19. Αλλά στους μετασεισμούς είχε φοβηθεί λίγο, ήμασταν στο σπίτι της πεθεράς μ και έτριζαν τα τζάμια. Το δικό μας σπίτι δεν έχει τέτοιο θέμα, μόνο κάτι γυάλινα στις βιβλιοθήκες κουνήθηκαν αρκετά. Δεν μου φάνηκε δυνατός αλλά με διάρκεια. 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Πολύς κόσμος έχει όντως μία υφασμάτινη μάσκα για κάθε παιδί και την πλένει το βράδυ δεν είναι περίερο.

Όσο για τη χειρουργική, αυτό που κάνω εγώ σε συνεννόηση με γιατρό, είναι να έχουμε 3-4 μάσκες ανά μέρα της εβδομάδας, που απλώνουμε έξω στο τέλος της μέρας και τις χρησιμοποιούμε την επόμενη εβδομάδα, οπότε ο ιός δεν ζει πια. Δεν μπορείς να το κάνεις για πάντα, αλλά σίγουρα για 3-4 φορές.Είναι οι οδηγίες που πολλά νοσοκομεία του εξωτερικού έδιναν στους νοσηλευτές και γιατρούς στην αρχή της πανδημίας που υπήρχε έλλειψη.

Αυτό με τη χειρουργική το χω σκεφτεί, ειδικά για μάσκα που δεν είναι εμφανώς ιδρωμένη. χθες πχ φόρεσα χειρουργική στην παιδίατρο για μεγαλύτερη ασφάλεια κ μετά σκεφτόμουν μήπως να την άπλωνα για να την ξανά βαλω αφού ουτε μια ώρα δεν φορέθηκε. Το εβδομαδιαίο rotation ξέρω ότι το κάνουν για τις Ν95 οι γιατροί. 

 

Δεν είχα σκεφτεί ότι όντως μπορείς να βολευτείς με μια υφασμάτινη πλύνε βάλε. Τόσο γρήγορα στεγνώνει κ προλαβαίνεις κ να τη σιδερώσεις για να είναι έτοιμη την άλλη μέρα; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Θαμπώνει το πλαστικό όταν μιλας

Υπάρχουν κάποια υλικά που δεν θαμπώνουν, οπως το βυνιλιο κα.

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Ναι, το φανταστηκα. 

 

Τα παιδιά σας (και αναφέρομαι σε νήπια-προνηπια που χρειάζονται υπενθύμιση και βοήθεια) αλλάζουν μάσκα όσο είναι στο σχολείο? 

 

Ναι, αλλάζουν μετά το δεκατιανο. Οσα είναι στο ολοήμερο αλλάζουν και πριν τον ύπνο (ω ναι, κοιμούνται με μάσκα...).

 

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν ξέρω πραγματικά σε τι απ ολα θες να αντιδράσεις. Κατακαβαινω ότι σε ενοχλούν πολλά όμως πέρα από την ουσιαστική μείωση των παιδιών σε τάξη, δεν θα βοηθούσε κάτι άλλο.

Με ενοχλει η συνεχης χρήση μάσκας κυρίως. Μέχρι τώρα το "καταπινα" γιατί θεωρούσα ότι αναπληρώνεται ο χρόνος έστω στο διαλειμμα που παίζουν χωρίς μάσκα απολαμβάνοντας ο ένας τα μούτρα του άλλου,όπως πραγματικά είναι. Αλλά πλέον, αν είναι να την φοράνε όλη μέρα και να μην βλέπουν καθόλου τα πρόσωπα τους, για μήνες να επικοινωνούν μόνο με τα μάτια και η μόνη στιγμή που θα βλέπονται θα είναι μόνο μασώντας, σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τον σταματησω.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Με ενοχλει η συνεχης χρήση μάσκας κυρίως. Μέχρι τώρα το "καταπινα" γιατί θεωρούσα ότι αναπληρώνεται ο χρόνος έστω στο διαλειμμα που παίζουν χωρίς μάσκα απολαμβάνοντας ο ένας τα μούτρα του άλλου,όπως πραγματικά είναι. Αλλά πλέον, αν είναι να την φοράνε όλη μέρα και να μην βλέπουν καθόλου τα πρόσωπα τους, για μήνες να επικοινωνούν μόνο με τα μάτια και η μόνη στιγμή που θα βλέπονται θα είναι μόνο μασώντας, σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τον σταματησω.

Για τη συνεχή χρήση εχεις δίκιο. Κ είναι αστείο, θα τρώνε μέσα χωρίς μάσκα κ θα φοράνε μάσκα στην αυλή; για τον ύπνο τι να πω... μα αφού δεν μιλάνε, μπορούν απλα να αερίζουν τον χώρο λίγο πριν. έλεος. 

 

στο σχολείο εγω τη φοράω κ στην εφημερία στην αυλή, βασικά τη βγάζω μόνο για να φάω στο κενό που είμαστε 1-2 άτομα στο γραφείο κ μπορούμε να έχουμε αποστάσεις. κ στην τουαλέτα ακόμα τη φοράω. κ σήμερα κοντοστάθηκα έξω σχολωντας ενώ την είχα βγάλει ήδη κ με κοιτούσαν καλα καλά κάτι παιδιά της πρώτης που ήταν έξω, κ μου είπαν ότι δεν είχαν δει το πρόσωπο μου. Σοκαρίστηκα κάπως με τη διαπίστωση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 

Δεν είχα σκεφτεί ότι όντως μπορείς να βολευτείς με μια υφασμάτινη πλύνε βάλε. Τόσο γρήγορα στεγνώνει κ προλαβαίνεις κ να τη σιδερώσεις για να είναι έτοιμη την άλλη μέρα; 


Εμένα στεγνώνουν μέσα στο βράδυ (τις απλώνω μέσα σε απλώστρα) και τις πατάω το πρωί με ένα σίδερο ταξιδιού που ξεθαψα μετά από χρόνια, το οποίο λειτουργεί χωρίς νερό και ζεσταίνει σε 1 λεπτό.

 

Δεν ανοίγω καν σιδερώστρα, τις πατάω στον πάγκο της κουζίνας πάνω σε μια πετσέτα.

 

Τα δικά μου παιδιά τώρα που φοράνε στο διάλειμμα ξεχνάνε να αλλάξουν, ομολογώ. Πριν μετά από κάθε διάλειμμα έβαζαν καινούργια, τώρα άντε να αλλάξουν μία μετά το φαγητό.

 

Κι εγώ πάντως 6-7 ώρες με μία μάσκα είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Υπάρχουν κάποια υλικά που δεν θαμπώνουν, οπως το βυνιλιο κα.

Ναι, αλλάζουν μετά το δεκατιανο. Οσα είναι στο ολοήμερο αλλάζουν και πριν τον ύπνο (ω ναι, κοιμούνται με μάσκα...).

 

Με ενοχλει η συνεχης χρήση μάσκας κυρίως. Μέχρι τώρα το "καταπινα" γιατί θεωρούσα ότι αναπληρώνεται ο χρόνος έστω στο διαλειμμα που παίζουν χωρίς μάσκα απολαμβάνοντας ο ένας τα μούτρα του άλλου,όπως πραγματικά είναι. Αλλά πλέον, αν είναι να την φοράνε όλη μέρα και να μην βλέπουν καθόλου τα πρόσωπα τους, για μήνες να επικοινωνούν μόνο με τα μάτια και η μόνη στιγμή που θα βλέπονται θα είναι μόνο μασώντας, σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τον σταματησω.

Κανεις δεν εχει πει να κοιμούνται με μασκα.Αυτο εινσι μεγαλη βλακεια των δασκαλων.Αν ειναι δυνατον.

Σε εμας παντως οι δασκαλες όταν θέλουν να δειξουν κατι συγκεκριμένο στο παιδι κρατούν μια απόσταση κ την κατεβάζουν για λίγο.

Πιστεύω οτι εχει τεράστια σημασία το πως το χειρίζονται οι δασκαλες κ αισθανομαι ποκυ τυχερη 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...