Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Τι μετρα λέτε να ανακοινώσουν αυριο?

Νομιζω οτι αργά η γρήγορα θα υιοθετήσουμε το γαλλικο μοντέλο.

Ποια είναι η δική σας γνωμη?

 

σιγουρα καποια στιγμη θα κλεισουν σχεδον ολα οπως παμε . λογικα σε αυτη την φαση θα μειωσουν ακομα τις ωρες στην εστιαση κ οπως ειπαν θα πουν υποχρεωτικα μονο σε εξωτερικο χωρο τραπεζια παντου μασκες κ ισως απαγορεψουν μετακινησεις σε αλλους νομους σε καποιες περιοχες. 

νομιζω πως πλεον οτι κ να κανουν δεν θα εχει αποτςλεσμα ερχετε χειμωνας κ μονο χειροτερα θα γινουν ολα οσα μετρα κ αν παρουν . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Εγω νομιζω οτι πάνω κατω κινούνται με τον ίδιο τρόπο στην Ευρώπη.Προφανως θα έχουν μελετήσει τις παραμέτρους προν επιβάλλουν κατι.Το θεμα ειναι τι απ όλα αυτα θα μας επιβάλλουν αύριο.

Ισως απαγορευση κυκλοφορίας από τις 9.30 κ απαγορευσηωεξοδου απο το νομο .

Σιγουρα δεν θα κλεισουν σχολεια κ υπηρεσίες.Αυτα πανε πακέτο.Νομιζω ουτε κ μαγαζιά 

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα λόγω καιρού θα μπορούσαν (θα έπρεπε βασικα( να κλείσουν μόνο οι εσωτερικοί χώροι της εστίασης. Επίσης έξω τα εστιατόρια γενικα κλείνουν πιο νωρίς από εδώ, οπότε δεν ξέρω αν έχει λογική να εφαρμόζονται τα ίδια. 

 

Τα σχολεία δεν νοκθζω ότι θα κλείσουν κ καλό θα ήταν να μείνουν ανοιχτά όσο πάει, μήπως απλώς κολλήσουν ένα δεκαπενθήμερο πριν ή μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων αν ζορίσει η κατάσταση. Τα λύκεια βέβαια, η γ λυκείου σιγιυρα, μπορούν να κάνουν περισσότερο εξ αποστάσεως, όπως κ στα πανεπιστήμια να περιοριστεί η δια ζώσης διδασκαλία. 

 

Στο θέμα των υπηρεσιών είμαστε πολύ πίσω γιατί δεν υπάρχει κουλτούρα ηλεκτρονικής εξυπηρέτησης. 

 

Λιανεμποριο καλό θα ήταν πιστεύω να μείνει ανοιχτό, αλλά υπάρχει θέμα με τα εμπορικά κέντρα ή με φάσεις συνωστισμού σε εμπορικούς δρόμους, όπως διάβαζα ότι έγινε το σ/κ στην Κοζάνη, που βγήκαν όλοι έξω για ψώνια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Στην Ελλάδα λόγω καιρού θα μπορούσαν (θα έπρεπε βασικα( να κλείσουν μόνο οι εσωτερικοί χώροι της εστίασης. Επίσης έξω τα εστιατόρια γενικα κλείνουν πιο νωρίς από εδώ, οπότε δεν ξέρω αν έχει λογική να εφαρμόζονται τα ίδια. 

 

Τα σχολεία δεν νοκθζω ότι θα κλείσουν κ καλό θα ήταν να μείνουν ανοιχτά όσο πάει, μήπως απλώς κολλήσουν ένα δεκαπενθήμερο πριν ή μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων αν ζορίσει η κατάσταση. Τα λύκεια βέβαια, η γ λυκείου σιγιυρα, μπορούν να κάνουν περισσότερο εξ αποστάσεως, όπως κ στα πανεπιστήμια να περιοριστεί η δια ζώσης διδασκαλία. 

 

Στο θέμα των υπηρεσιών είμαστε πολύ πίσω γιατί δεν υπάρχει κουλτούρα ηλεκτρονικής εξυπηρέτησης. 

 

Λιανεμποριο καλό θα ήταν πιστεύω να μείνει ανοιχτό, αλλά υπάρχει θέμα με τα εμπορικά κέντρα ή με φάσεις συνωστισμού σε εμπορικούς δρόμους, όπως διάβαζα ότι έγινε το σ/κ στην Κοζάνη, που βγήκαν όλοι έξω για ψώνια. 

Παρα πολλα μαγαζιά δεν εχουν επαρκή εξωτερικο χωρο κ δεν βγαίνουν οικονομικά.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Παρα πολλα μαγαζιά δεν εχουν επαρκή εξωτερικο χωρο κ δεν βγαίνουν οικονομικά.

 

Κατακαβαινω ότι εκεί μπαίνει το θέμα της ισότιμης αντιμετώπισης κ του αν συμφέρει κάποιον να λειτουργεί για τρία τραπέζια σε μια αυλίτσα. Από την αλλη όμως, είναι ένας χωρος που με σωστή λειτουργία μπορεί να είναι ασφαλής κ να αποτρέψει κ συγκεντρώσεις σε σπίτια χωρίς κανένα μέτρο. Βέβαια είναι πολύ δύσκολες αυτές οι αποφάσεις. Πάντα κάποιος θα αδικηθεί κ πάντα κάποια θα αντιπροτείνει μια λύση που θεωρεί πιο αποδεκτή. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Κατακαβαινω ότι εκεί μπαίνει το θέμα της ισότιμης αντιμετώπισης κ του αν συμφέρει κάποιον να λειτουργεί για τρία τραπέζια σε μια αυλίτσα. Από την αλλη όμως, είναι ένας χωρος που με σωστή λειτουργία μπορεί να είναι ασφαλής κ να αποτρέψει κ συγκεντρώσεις σε σπίτια χωρίς κανένα μέτρο. Βέβαια είναι πολύ δύσκολες αυτές οι αποφάσεις. Πάντα κάποιος θα αδικηθεί κ πάντα κάποια θα αντιπροτείνει μια λύση που θεωρεί πιο αποδεκτή. 

Γι αυτο λεω οτο θα εχουμε μαλλον μετρα Γαλλίας

Σημείωμα κ απαγορευση κυκλοφορίας από ένα σημείο κ έπειτα.θα τρεχουμε σαν την Σταχτοπούτα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Γι αυτο λεω οτο θα εχουμε μαλλον μετρα Γαλλίας

Σημείωμα κ απαγορευση κυκλοφορίας από ένα σημείο κ έπειτα.θα τρεχουμε σαν την Σταχτοπούτα.

Είναι τραγικό. Δεύτερο λοκνταουν ενώ είχαμε μηδενίσει. 

 

Ενα γκρουπ από Νάξο πήγε για προσκύνημα στα Κυθηρα. Κάπου κόλλησαν, ο ιερέας φαίνεται ότι τέλεσε κ μυστήριο στη Νάξο με παραβίαση του αριθμού καλεσμένων. Το νησί έγινε πορτοκαλί. Κλιμάκιο του εοδυ πήγε γθα γρήγορα τεστ, δεν εμφανίστηκαν ούτε οι μισοί απ αυτούς που περίμεναν, κυκλοφόρησε λέει «οδηγία» να μην πάνε για να μην κλείσει το νησί. 

 

Λεμε λέμε για το κράτος, αλλά έχουν γίνει και πολλές χοντράδες από μεμονωμένους πολίτες κ επαγγελματίες. 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Έσπερος said:

Είναι τραγικό. Δεύτερο λοκνταουν ενώ είχαμε μηδενίσει. 

 

Ενα γκρουπ από Νάξο πήγε για προσκύνημα στα Κυθηρα. Κάπου κόλλησαν, ο ιερέας φαίνεται ότι τέλεσε κ μυστήριο στη Νάξο με παραβίαση του αριθμού καλεσμένων. Το νησί έγινε πορτοκαλί. Κλιμάκιο του εοδυ πήγε γθα γρήγορα τεστ, δεν εμφανίστηκαν ούτε οι μισοί απ αυτούς που περίμεναν, κυκλοφόρησε λέει «οδηγία» να μην πάνε για να μην κλείσει το νησί. 

 

Λεμε λέμε για το κράτος, αλλά έχουν γίνει και πολλές χοντράδες από μεμονωμένους πολίτες κ επαγγελματίες. 

Όταν η ανευθυνότητα χτυπάει κόκκινο .

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα για απαγόρευση κυκλοφοριας το βραδυ, για μάσκα παντου και για "κλείδωμα" των περιφερειων.

  Διαβασατε εσείς κάτι διαφορετικό?

 

Σε σχέση με τα σχολεία δεν θα έπρεπε να λάβουν παραπάνω μέτρα? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Διάβασα για απαγόρευση κυκλοφοριας το βραδυ, για μάσκα παντου και για "κλείδωμα" των περιφερειων.

  Διαβασατε εσείς κάτι διαφορετικό?

 

Σε σχέση με τα σχολεία δεν θα έπρεπε να λάβουν παραπάνω μέτρα? 

Εικασιες ειναι, δεν εχει ανακοινωθει τιποτα, αλλα λογικα δε θα κλεισουν τα σχολεια, για την υποχρεωτικη εκπαιδευση τουλαχιστον. Παντου ανοιχτα προσπαθουν να τα κρατησουν.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια διαβάζουμε παντού. Ειλικρινα βλακείες μου φαίνονται. Δεν κατακαβαινω τη λογική. Ή να κάνουν στοχευμένα μέτρα ή να κάνουν ένα δεκαπενθήμερο λοκνταουν με κλειστά τα πάντα εκτός από φαρμακεία κ σουπερμάρκετ. άντε κ σχολεία αφού το έχουν τόσο φετίχ. Δηκαδη το ότι εμείς στο νησί θα φοράμε μάσκα στο χωράφι κ δεν θα μπορούμε να κάτσουμε για μια μπίρα στο λιμάνι μετά τις 9 το βράδυ, σε τι θα αποσυμφορήσει τα ΜΜΜ ή άλλους χώρους εργασίας που δεν τηρούνται μέτρα; 

 

Τηλεκκαιδευση συστηματικά όσο δεν έχουν τε σχολεία ούτε ένα ψευτοταμπλετ να δανείσουν έτσι για τα προσχήματα για να μπορούν ολοι οι μαθητες να συνδεθούν, δεν πρόκειται να εφαρμόσουν. Εξάλλου παγκοσμίως υπάρχει για πολλούς λόγους αίτημα για ανοιχτά σχολεία για λόγους κοινωνικών ανισοτήτων. όλοι οι διεθνείς οργανισμοί επιμένουν. 

 

Στα σχολεία μόνο συστηματικά τεστ μπορούν παραπάνω να κάνουν. Ή κ δειγματοληψίες. Ας προγραμματίζουν επισκέψεις για να υπογράφουν οι γονείς συγκατάθεση. Σκέφτομαι ότι ίσως όντως τα σχολεία δεν είναι μεγάλες εστίες. Ενταξει τα παιδιά είναι ασυμπτωματικα, αλλά αν πχ αρρώσταιναν σε κάποια μερη πολλές οικογένειες παιδιών, κάπως δεν θα μαθευόταν; εννοώ αν σε ένα τμήμα βρεθούν 5-6 παιδιά καραντινα λόγω κρούσματος στο σπίτι, θα υπάρξει κάποια κινητοποίηση λογικά, θα είναι ένδειξη ότι ίσως κόλλησαν το ενα με το άλλο κ το μετέφεραν σπίτι. Βέβαια ακόμα έχουμε όλα τα παράθυρα ορθάνοιχτα, με το κρύο δεν θα είναι απλό ή κάποια στιγμή θα σπάσουν τα νεύρα μας από τη φασαρία (χωριστά διαλείμματα, κενά, τμήματα που έχουν γυμναστική). Σήμερα εγω ένιωθα σαν να έκανα μάθημα σε γήπεδο, φώναξα υπερβολικά σε κάποιους που άργησαν, ε στο τέλος δεν άντεξα, τα μισά παράθυρα που βλέπουν στην αυλή τα έκλεισα γιατί δεν άντεχα να φωνάζω για να ακουστω ή να μην μπορώ να κρατήσω τα νεύρα μου. Άλλοι είναι πολύ λιγότερο υπομονετικοί κ κλείνουν τα παράθυρα

 

. Τη μάσκα στο διάλειμμα πάντως πιστεύω ότι πρέπει να την επανεξετάσουν αν επιβληθεί σε όλη τη χώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Εικασιες ειναι, δεν εχει ανακοινωθει τιποτα, αλλα λογικα δε θα κλεισουν τα σχολεια, για την υποχρεωτικη εκπαιδευση τουλαχιστον. Παντου ανοιχτα προσπαθουν να τα κρατησουν.

Ναι το ξέρω πως δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα τα μέτρα. Δεν μιλάω για κλείσιμο των σχολείων. Αναρωτιέμαι πως γίνεται παντού να αποφεύγεται ο συνωστισμός, οι εκκλησίες να έχουν συγκεκριμένο αριθμό ατόμων (στις πορτοκάλι και κόκκινες περιοχές αν δεν κάνω λαθος), να αποφεύγονται οι μεγάλες συγκεντρώσεις στα σπίτια και στις σχολικές αίθουσες να είναι 25 άτομα? 

 

 

Just now, Έσπερος είπε:

Τη μάσκα στο διάλειμμα πάντως πιστεύω ότι πρέπει να την επανεξετάσουν αν επιβληθεί σε όλη τη χώρα

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Ναι το ξέρω πως δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα τα μέτρα. Δεν μιλάω για κλείσιμο των σχολείων. Αναρωτιέμαι πως γίνεται παντού να αποφεύγεται ο συνωστισμός, οι εκκλησίες να έχουν συγκεκριμένο αριθμό ατόμων (στις πορτοκάλι και κόκκινες περιοχές αν δεν κάνω λαθος), να αποφεύγονται οι μεγάλες συγκεντρώσεις στα σπίτια και στις σχολικές αίθουσες να είναι 25 άτομα? 

 

 

 

Πιο πολύ με ενοχλεί το θέμα των τεστ. Γιατί προκλητικά σου δείχνουν ότι σε άλλες υπηρεσίες γίνεται ιχνηκατθση κ τεστ ενώ στα σχολεία η ρητή οδηγία είναι να μην γίνονται. Μετά βλέπεις, η Κεραμεως κάνει τεστ ενώ είναι ασυνοτωματικη, πράγμα που στον οποιονδήποτε θα αρνούνταν αν δεν το πλήρωνε. Ο γιος της Γεννήματα κάνει τεστ λόγω κρούσματος καθηγητή του,  πράγμα που επίσης για το ευρύ κοινό δεν προβλέπεται. 

 

Για την Κεραμεως έκαναν τεστ 60 άτομα στο υπουργείο. Που δεν θα ήταν κ ο ένας πάνω στον άλλον κ είναι κ ενήλικες κ λογικά φορούν σωστά τη μάσκα. αλλά στα σχολεία σου λέει θα γίνεται κ εκτίμηση κινδύνου με κριτήριο σωστή χρήση μάσκας. Δηλαδή τι θα λες: ότι το τάδε παιδί από την αρχή της χρονιάς φοράει κάθε μέρα την ίδιε υφασμάτινη μάσκα που του πέφτει κάτω από τη μύτη κ αν δεν του το θυμίσουμε του πέφτει κ κάτω από το στόμα; ή ο άλλος τη βάζει στην τσέπη σε κάθε διάλειμμα ή την κάνει σφεντόνα; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 

. Τη μάσκα στο διάλειμμα πάντως πιστεύω ότι πρέπει να την επανεξετάσουν αν επιβληθεί σε όλη τη χώρα

Δεν διαφωνω. Είναι ανυπόφορη τόσες ώρες ή μασκα. 

 

Αλήθεια το διάλειμμα μάσκας εντός της αίθουσας γίνεται σε κάθε ωριαίο μάθημα? Για πόση ώρα? Θα συνεχιστεί άραγε και όταν ή μασκα επιβληθεί παντου? 

 

 

 

Just now, Έσπερος είπε:

κριτήριο σωστή χρήση μάσκας. Δηλαδή τι θα λες: ότι το τάδε παιδί από την αρχή της χρονιάς φοράει κάθε μέρα την ίδιε υφασμάτινη μάσκα που του πέφτει κάτω από τη μύτη κ αν δεν του το θυμίσουμε του πέφτει κ κάτω από το στόμα; ή ο άλλος τη βάζει στην τσέπη σε κάθε διάλειμμα ή την κάνει σφεντόνα; 

Ή σωστή χρήση της μάσκας είναι ένα τεράστιο ζήτημα στα σχολεία και όχι μόνο!  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Αλήθεια το διάλειμμα μάσκας εντός της αίθουσας γίνεται σε κάθε ωριαίο μάθημα? Για πόση ώρα? Θα συνεχιστεί άραγε και όταν ή μασκα επιβληθεί παντου? 

Σε κανένα δεν γίνεται γιατί δεν έχει θεσμοθετηθεί τέτοιο πράγμα. 

 

Εμεις απλώς είπαμε ότι εκεί που προβλέπεται συνεχόμενο δίωρο θα τα αφήνουμε έξω από την τάξη το πολύ πέντε λεπτά για να πάρουν αέρα. 

 

για να πιουν νερό τα αφήνουμε να κατεβάσουν μάσκα. 

 

αν κάποιος την κατεβάσει για λίγο, μετά από 1-2 λεπτά λέμε διακριτικά να τη βάλει. 

 

Σε μύτες έξω έχουμε παραιτηθεί να κάνουμε παρατήρηση, κάποιοι απλώς φοράνε λάθος μέγεθος μάσκας συστηματικά. 

 

παραπονο για τη μάσκα δεν έχει κάνει κανένα παιδί. απλώς τις αποθηκεύουν λάθος κ δεν τηρούν. την οδηγία να τις βγάζουν αφού βγουν από την αίθουσα κ να τις βάζουν πριν μπουν. 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, μας ειπε η νηπιαγωγός ότι από αύριο τα παιδια θα φοράνε μάσκα όλη την ώρα εκτος του φαγητού. Ακόμη και στην αυλή στο διάλειμμα. Να πω την αλήθεια, δεν είχα κινηθει ακόμη για το θεμα γιατί έλεγα εντάξει θα είναι λίγο χαλαρά, τουλάχιστον θα βλέπονται στα διαλείμματα, στην αυλή, στην γειτονιά κλπ αλλά την υποχρεωτικοτητα της μάσκας για 4χρονα και 6χρονα παντου δεν την δεχομαι. Ρώτησα τις νηπιαγωγούς αν έχουν κινηθεί συλλογικά για τα τόσο αυστηρά μέτρα στις μικρές ηλικίες, εφ'οσον εκτος των άλλων (ακύρωση κοινωνικοποίησης κλπ) έχει ειπωθεί από τις αρχές ότι οι μικρές ηλικίες φέρουν μικρό ιικό φορτίο και η χρήση της μάσκας είναι "εκπαιδευτικής χρησεως" και απλά μου απάντησαν ότι ακολουθούν οδηγίες. 

Έχετε κάποια ιδέα πως μπορώ να κινηθώ; Για αρχή έχω σκεφτεί να ζητήσω να γίνει συνέλευση των γονέων και κηδεμόνων αμεσα να δούμε αν μπορούμε να κινηθούμε συλλογικά με αλλους συλλόγους/νηπιαγωγους. Σκεφτηκα να φτιάξω μάσκες με διαφανές παραθυράκι για όλα τα παιδιά της τάξης και αν δεχθεί ο σύλλογος γονέων να μου δώσει κάποια χρήματα για τα υλικά (έτσι κι αλλιώς δεν θα ξοδευτουν σε εκδηλώσεις) να φτιάξω για όλα τα παιδιά των 3 νηπιαγωγείων. Επίσης, έχω σκεφτεί να λέω ότι είναι άρρωστος και να τον κρατάω σπιτι, θα πηγαίνει για λίγες μέρες και πάλι το ίδιο (η νηπιαγωγός θα γνωρίζει). Ειμαι πολύ θυμωμενη με την κατάσταση, λες και δεν υπάρχουν άλλες λύσεις...μόνο η καθολική χρήση μάσκας στις μικρες ηλικίες. 

Επίσης, θα ήθελα να μου απαντήσουν άτομα που μένουν σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες ή κάποιος που γνωρίζει άτομο εκεί : τι ισχύει για τις μικρές ηλικίες; Απ'οσο γνωριζω σε πολλές χώρες η υποχρεωτική μάσκα αρχίζει από τα 12 χρονια. 

 
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μάσκα τόσο μικρά φοράνε σε άλλη χώρα πλην Άπω Ανατολής. Ακόμα κ άνω των 12 δεν ισχύει σε όλες τις ευρωπαϊκετ χώρες. 

 

Δεν κατακαβαινω όμως τι περιμένεις να έχουν κάνει οι νηπιαγωγοί. Όταν αυτό είναι το μόνο μέτρο, δεν μπορούν να ζητήσουν να μην ισχύσει. Οι οργανώσεις γενικα έχουν ζητήσει κ άλλα όμως από τη στιγμή που επινοήθηκε το κίνημα αρνητών της μάσκας, ήταν αδύνατο να πεις κάτι γιατί θα σε ενετασσαν σ αυτούς. Επίσης σε αντίστοιχη ομάδα εκπαιδευτικών που συμμετέχω, οποίος πει κάτι για μέτρα στα σχολεία, υοετχουν άλλοι τόσοι που φωνάζουν ότι ζητάμε κλειστά σχολεία για να καθόμαστε κ τέλος πάντων να σκάσουμε, να φορέσουμε τη μάσκα μας χωρίς να ζητάμε πολλά πολλά γιατί το κράτος δεν μπορεί να κάνει άλλα. 

 

Με τους γονείς επίσης δεν ξέρω τι μπορείς να κανεις, υπάρχει τόση ποικιλομορφία απόψεων. 

 

Τη μάσκα στο διάλειμμα πάντως πιστεύω ότι θα τη ξανασκεφτούν αν είναι να ισχύσει σ όλη τη χώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Σήμερα, μας ειπε η νηπιαγωγός ότι από αύριο τα παιδια θα φοράνε μάσκα όλη την ώρα εκτος του φαγητού. Ακόμη και στην αυλή στο διάλειμμα. Να πω την αλήθεια, δεν είχα κινηθει ακόμη για το θεμα γιατί έλεγα εντάξει θα είναι λίγο χαλαρά, τουλάχιστον θα βλέπονται στα διαλείμματα, στην αυλή, στην γειτονιά κλπ αλλά την υποχρεωτικοτητα της μάσκας για 4χρονα και 6χρονα παντου δεν την δεχομαι. Ρώτησα τις νηπιαγωγούς αν έχουν κινηθεί συλλογικά για τα τόσο αυστηρά μέτρα στις μικρές ηλικίες, εφ'οσον εκτος των άλλων (ακύρωση κοινωνικοποίησης κλπ) έχει ειπωθεί από τις αρχές ότι οι μικρές ηλικίες φέρουν μικρό ιικό φορτίο και η χρήση της μάσκας είναι "εκπαιδευτικής χρησεως" και απλά μου απάντησαν ότι ακολουθούν οδηγίες. 

Έχετε κάποια ιδέα πως μπορώ να κινηθώ; Για αρχή έχω σκεφτεί να ζητήσω να γίνει συνέλευση των γονέων και κηδεμόνων αμεσα να δούμε αν μπορούμε να κινηθούμε συλλογικά με αλλους συλλόγους/νηπιαγωγους. Σκεφτηκα να φτιάξω μάσκες με διαφανές παραθυράκι για όλα τα παιδιά της τάξης και αν δεχθεί ο σύλλογος γονέων να μου δώσει κάποια χρήματα για τα υλικά (έτσι κι αλλιώς δεν θα ξοδευτουν σε εκδηλώσεις) να φτιάξω για όλα τα παιδιά των 3 νηπιαγωγείων. Επίσης, έχω σκεφτεί να λέω ότι είναι άρρωστος και να τον κρατάω σπιτι, θα πηγαίνει για λίγες μέρες και πάλι το ίδιο (η νηπιαγωγός θα γνωρίζει). Ειμαι πολύ θυμωμενη με την κατάσταση, λες και δεν υπάρχουν άλλες λύσεις...μόνο η καθολική χρήση μάσκας στις μικρες ηλικίες. 

Επίσης, θα ήθελα να μου απαντήσουν άτομα που μένουν σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες ή κάποιος που γνωρίζει άτομο εκεί : τι ισχύει για τις μικρές ηλικίες; Απ'οσο γνωριζω σε πολλές χώρες η υποχρεωτική μάσκα αρχίζει από τα 12 χρονια. 

δ μπορω να σε βοηθησω σε πολλα,παρα μονο οτι ακομη κ αν θελεις εσυ να φτιαξεις μασκες,ο συλλογος απο οσο ξερω δ μπορει να διαθεσει κτ χωρις εγκριση κ πιστοποιησεις(απο τα λιγα που ξερω απο τον συλλογο)

ασε που οτι δινεις πλεον ειναι εκτος του σχολικου προαυλιου κ δ ξερεις αν θα το δεχτουν οι γονεις

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

δ μπορω να σε βοηθησω σε πολλα,παρα μονο οτι ακομη κ αν θελεις εσυ να φτιαξεις μασκες,ο συλλογος απο οσο ξερω δ μπορει να διαθεσει κτ χωρις εγκριση κ πιστοποιησεις(απο τα λιγα που ξερω απο τον συλλογο)

ασε που οτι δινεις πλεον ειναι εκτος του σχολικου προαυλιου κ δ ξερεις αν θα το δεχτουν οι γονεις

Ευχαριστώ για την απάντηση!Ναι τα διαδικαστικά με τις εγκρίσεις κλπ δεν τα γν ριζω αλλά θα ζητήσω συνέλευση ή θα επικοινωνήσω τηλεφωνικά με το συμβούλιο για να συζητήσω αν γίνεται. Παρ'ολα αυτά για τα παιδιά της τάξης θα φτιάξω μάσκες και θα τις δώσω δώρο στους γονείς όταν βρισκόμαστε έξω από την αυλη:wink:

 
Link to comment
Share on other sites

Στο Βελγιο μπορώ να σου πω οτιβφορανε από 12 ετων και πάνω.

Το δικο μου το παιδι πουωεινσιβκατω των τριών φοραει από την πρώτη μέρα του σχολειου και οι δασκαλες το χειρίζονται πολυ καλα.Το εχει δεχτει και δεν εχει εχει δημιουργηθεί άλλης φύσεως πρόβλημα παντως.

Δεν ξερω αν πραγματι εφαρμόζεται στο διαλειμμα παντου.νομιζω πως όχι.το αποσιωπουν πολλοι.και καλά κάνουν γιατί δεν γίνεται να φοριέται συνέχεια.Η δικια μου παντως κατεβαίνει από το σχολικο κ συνεχίζει απο μονη της να την φοραει.

Εχουν προσαρμοστει τα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν νομίζω ότι μάσκα τόσο μικρά φοράνε σε άλλη χώρα πλην Άπω Ανατολής. Ακόμα κ άνω των 12 δεν ισχύει σε όλες τις ευρωπαϊκετ χώρες. 

 

Δεν κατακαβαινω όμως τι περιμένεις να έχουν κάνει οι νηπιαγωγοί. Όταν αυτό είναι το μόνο μέτρο, δεν μπορούν να ζητήσουν να μην ισχύσει. Οι οργανώσεις γενικα έχουν ζητήσει κ άλλα όμως από τη στιγμή που επινοήθηκε το κίνημα αρνητών της μάσκας, ήταν αδύνατο να πεις κάτι γιατί θα σε ενετασσαν σ αυτούς. Επίσης σε αντίστοιχη ομάδα εκπαιδευτικών που συμμετέχω, οποίος πει κάτι για μέτρα στα σχολεία, υοετχουν άλλοι τόσοι που φωνάζουν ότι ζητάμε κλειστά σχολεία για να καθόμαστε κ τέλος πάντων να σκάσουμε, να φορέσουμε τη μάσκα μας χωρίς να ζητάμε πολλά πολλά γιατί το κράτος δεν μπορεί να κάνει άλλα. 

 

Με τους γονείς επίσης δεν ξέρω τι μπορείς να κανεις, υπάρχει τόση ποικιλομορφία απόψεων. 

 

Τη μάσκα στο διάλειμμα πάντως πιστεύω ότι θα τη ξανασκεφτούν αν είναι να ισχύσει σ όλη τη χώρα. 

Τωρα την είδα την απάντηση σου. Περίμενα έστω μια σύνταξη εγγράφου που να "διαμαρτυρονται" για τα τόσο αυστηρά μέτρα σε τόσο μικρές ηλικίες, όπως έγινε με τους νηπιαγωγούς Αιγαίου (νομιζω οι μονοι που αντέδρασαν). Μονοι τους αναιρουνται, από την μια λένε για "εκπαιδευτική χρήση" από την άλλη είναι υποχρεωτική καθ'ολη τη διάρκεια της ημέρας. Από την μια είναι υποχρεωτική, από την άλλη "διαλείμματα μάσκας". 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Σήμερα, μας ειπε η νηπιαγωγός ότι από αύριο τα παιδια θα φοράνε μάσκα όλη την ώρα εκτος του φαγητού. Ακόμη και στην αυλή στο διάλειμμα. Να πω την αλήθεια, δεν είχα κινηθει ακόμη για το θεμα γιατί έλεγα εντάξει θα είναι λίγο χαλαρά, τουλάχιστον θα βλέπονται στα διαλείμματα, στην αυλή, στην γειτονιά κλπ αλλά την υποχρεωτικοτητα της μάσκας για 4χρονα και 6χρονα παντου δεν την δεχομαι. Ρώτησα τις νηπιαγωγούς αν έχουν κινηθεί συλλογικά για τα τόσο αυστηρά μέτρα στις μικρές ηλικίες, εφ'οσον εκτος των άλλων (ακύρωση κοινωνικοποίησης κλπ) έχει ειπωθεί από τις αρχές ότι οι μικρές ηλικίες φέρουν μικρό ιικό φορτίο και η χρήση της μάσκας είναι "εκπαιδευτικής χρησεως" και απλά μου απάντησαν ότι ακολουθούν οδηγίες. 

Έχετε κάποια ιδέα πως μπορώ να κινηθώ; Για αρχή έχω σκεφτεί να ζητήσω να γίνει συνέλευση των γονέων και κηδεμόνων αμεσα να δούμε αν μπορούμε να κινηθούμε συλλογικά με αλλους συλλόγους/νηπιαγωγους. Σκεφτηκα να φτιάξω μάσκες με διαφανές παραθυράκι για όλα τα παιδιά της τάξης και αν δεχθεί ο σύλλογος γονέων να μου δώσει κάποια χρήματα για τα υλικά (έτσι κι αλλιώς δεν θα ξοδευτουν σε εκδηλώσεις) να φτιάξω για όλα τα παιδιά των 3 νηπιαγωγείων. Επίσης, έχω σκεφτεί να λέω ότι είναι άρρωστος και να τον κρατάω σπιτι, θα πηγαίνει για λίγες μέρες και πάλι το ίδιο (η νηπιαγωγός θα γνωρίζει). Ειμαι πολύ θυμωμενη με την κατάσταση, λες και δεν υπάρχουν άλλες λύσεις...μόνο η καθολική χρήση μάσκας στις μικρες ηλικίες. 

Επίσης, θα ήθελα να μου απαντήσουν άτομα που μένουν σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες ή κάποιος που γνωρίζει άτομο εκεί : τι ισχύει για τις μικρές ηλικίες; Απ'οσο γνωριζω σε πολλές χώρες η υποχρεωτική μάσκα αρχίζει από τα 12 χρονια. 

Θα συμφώνησω με τα κορίτσια. Οι νηπιαγωγοι ακολουθούν οδηγίες. Εκπαιδευτικα δεν χρησιμοποιείται ουτε στο σχολείο μας. Δεν τους έδειξαν ουτε πως να την βαζουν-βγαζουν. Αντιθετα την πρώτη μέρα μας είπαν να εξοικειωσουμε εμείς τα παιδιά με την χρήση της.

 

Οι μάσκες που αναφερεις είναι σαν αυτές με την διαφάνεια? Μπορείς να αναπνευσεις με το πλαστικό το ίδιο με την υφασμάτινη? Επίσης πως θα τις φτιαξεις? Με ραπτομηχανή? Ρωταω γιατί τον τελευταίο καιρό φτιαχνω κι εγώ μάσκες και μου γεννήθηκε ή απορία διαβάζοντας σε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

 

Αλήθεια το διάλειμμα μάσκας εντός της αίθουσας γίνεται σε κάθε ωριαίο μάθημα? Για πόση ώρα? Θα συνεχιστεί άραγε και όταν ή μασκα επιβληθεί παντου? 

 

 

Στην περιοχή μας, διάλειμμα μάσκας στο Δημοτικό δοκίμασαν δυο δασκάλες και έγινε χαμός από διαμαρτυρίες, οπότε τους το έκοψε η διευθύντρια. Στο Γυμνάσιο και Λύκειο δεν άκουσα να το πρότεινε κανείς. Από όσο έχω καταλάβει, απλά αν κάποιο παιδί δυσανασχετεί, το αφήνουν να βγει 5 λεπτά έξω.

Just now, Sentir...natureza είπε:

Σήμερα, μας ειπε η νηπιαγωγός ότι από αύριο τα παιδια θα φοράνε μάσκα όλη την ώρα εκτος του φαγητού. Ακόμη και στην αυλή στο διάλειμμα. Να πω την αλήθεια, δεν είχα κινηθει ακόμη για το θεμα γιατί έλεγα εντάξει θα είναι λίγο χαλαρά, τουλάχιστον θα βλέπονται στα διαλείμματα, στην αυλή, στην γειτονιά κλπ αλλά την υποχρεωτικοτητα της μάσκας για 4χρονα και 6χρονα παντου δεν την δεχομαι. Ρώτησα τις νηπιαγωγούς αν έχουν κινηθεί συλλογικά για τα τόσο αυστηρά μέτρα στις μικρές ηλικίες, εφ'οσον εκτος των άλλων (ακύρωση κοινωνικοποίησης κλπ) έχει ειπωθεί από τις αρχές ότι οι μικρές ηλικίες φέρουν μικρό ιικό φορτίο και η χρήση της μάσκας είναι "εκπαιδευτικής χρησεως" και απλά μου απάντησαν ότι ακολουθούν οδηγίες. 

Έχετε κάποια ιδέα πως μπορώ να κινηθώ; Για αρχή έχω σκεφτεί να ζητήσω να γίνει συνέλευση των γονέων και κηδεμόνων αμεσα να δούμε αν μπορούμε να κινηθούμε συλλογικά με αλλους συλλόγους/νηπιαγωγους. Σκεφτηκα να φτιάξω μάσκες με διαφανές παραθυράκι για όλα τα παιδιά της τάξης και αν δεχθεί ο σύλλογος γονέων να μου δώσει κάποια χρήματα για τα υλικά (έτσι κι αλλιώς δεν θα ξοδευτουν σε εκδηλώσεις) να φτιάξω για όλα τα παιδιά των 3 νηπιαγωγείων. Επίσης, έχω σκεφτεί να λέω ότι είναι άρρωστος και να τον κρατάω σπιτι, θα πηγαίνει για λίγες μέρες και πάλι το ίδιο (η νηπιαγωγός θα γνωρίζει). Ειμαι πολύ θυμωμενη με την κατάσταση, λες και δεν υπάρχουν άλλες λύσεις...μόνο η καθολική χρήση μάσκας στις μικρες ηλικίες. 

Επίσης, θα ήθελα να μου απαντήσουν άτομα που μένουν σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες ή κάποιος που γνωρίζει άτομο εκεί : τι ισχύει για τις μικρές ηλικίες; Απ'οσο γνωριζω σε πολλές χώρες η υποχρεωτική μάσκα αρχίζει από τα 12 χρονια. 

Μα δεν μπορεί η νηπιαγωγός να αμφισβητήσει νομοθεσία, και δημοσιευμένα ΦΕΚ. Είναι παράλογη απαίτηση και άσκοπη πίεση. Τι να κάνει δηλαδή, να πάει φυλακή; 

Φυσικά και ο σύλλογος γονέων ΔΕΝ μπορεί να παρέμβει ούτε στην εκπαιδευτική διαδικασία ούτε να απαιτήσει αγνόηση του νόμου και σε καμία περίπτωση δεν έχει λόγο σε συλλογικά όργανα εκπαιδευτικών.

Όσο για τις μάσκες, δεδομένου ότι μιλάμε για νήπια και δεν είναι η δουλειά σου φαντάζομαι, ετοιμάσου για μηνύσεις από γονείς αν το δοκιμάσεις, και για έκθεση σε κίνδυνο ανηλίκων, και για παράνομη δραστηριότητα. 

Καταλαβαίνω πώς νιώθεις, αλλά υπάρχει ένα όριο μεταξύ γονεϊκής αγανάκτησης και παρανομίας. Τα παιδιά και οι γονείς μεγαλύτερων παιδιών το δοκίμασαν, αλλά βλέπεις ότι και σε συλλογικές δράσεις, πορείες, καταλήψεις κλπ, η απάντηση ήταν καταστολή και τίποτα άλλο. Μεμονωμένα πάντως, τέτοια πράγματα δεν γίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Θα συμφώνησω με τα κορίτσια. Οι νηπιαγωγοι ακολουθούν οδηγίες. Εκπαιδευτικα δεν χρησιμοποιείται ουτε στο σχολείο μας. Δεν τους έδειξαν ουτε πως να την βαζουν-βγαζουν. Αντιθετα την πρώτη μέρα μας είπαν να εξοικειωσουμε εμείς τα παιδιά με την χρήση της.

 

Οι μάσκες που αναφερεις είναι σαν αυτές με την διαφάνεια? Μπορείς να αναπνευσεις με το πλαστικό το ίδιο με την υφασμάτινη? Επίσης πως θα τις φτιαξεις? Με ραπτομηχανή? Ρωταω γιατί τον τελευταίο καιρό φτιαχνω κι εγώ μάσκες και μου γεννήθηκε ή απορία διαβάζοντας σε. 

Ναι αυτές με τη διαφάνεια. Με ραπτομηχανή θα τις κανω. Τέτοιες μάσκες χρησιμοποιούνται από λογοθεραπευτες ή από άτομα που χρησιμοποιούνε νοηματική. Κι εμένα δεν με ενθουσιάζει η ιδέα του πλαστικού αλλά τουλάχιστον η μία ας είναι έτσι για να βλέπουν και λίγο το πρόσωπο του. 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Στην περιοχή μας, διάλειμμα μάσκας στο Δημοτικό δοκίμασαν δυο δασκάλες και έγινε χαμός από διαμαρτυρίες, οπότε τους το έκοψε η διευθύντρια. Στο Γυμνάσιο και Λύκειο δεν άκουσα να το πρότεινε κανείς. Από όσο έχω καταλάβει, απλά αν κάποιο παιδί δυσανασχετεί, το αφήνουν να βγει 5 λεπτά έξω.

Μα δεν μπορεί η νηπιαγωγός να αμφισβητήσει νομοθεσία, και δημοσιευμένα ΦΕΚ. Είναι παράλογη απαίτηση και άσκοπη πίεση. Τι να κάνει δηλαδή, να πάει φυλακή; 

Φυσικά και ο σύλλογος γονέων ΔΕΝ μπορεί να παρέμβει ούτε στην εκπαιδευτική διαδικασία ούτε να απαιτήσει αγνόηση του νόμου και σε καμία περίπτωση δεν έχει λόγο σε συλλογικά όργανα εκπαιδευτικών.

Όσο για τις μάσκες, δεδομένου ότι μιλάμε για νήπια και δεν είναι η δουλειά σου φαντάζομαι, ετοιμάσου για μηνύσεις από γονείς αν το δοκιμάσεις, και για έκθεση σε κίνδυνο ανηλίκων, και για παράνομη δραστηριότητα. 

Καταλαβαίνω πώς νιώθεις, αλλά υπάρχει ένα όριο μεταξύ γονεϊκής αγανάκτησης και παρανομίας. Τα παιδιά και οι γονείς μεγαλύτερων παιδιών το δοκίμασαν, αλλά βλέπεις ότι και σε συλλογικές δράσεις, πορείες, καταλήψεις κλπ, η απάντηση ήταν καταστολή και τίποτα άλλο. Μεμονωμένα πάντως, τέτοια πράγματα δεν γίνονται.

Καλά αν τίθεται θέμα παρανομίας να χρησιμοποιήσω τα λεφτά του συλλόγου γι'αυτο τον σκοπό, δεν θα το κάνω. Στην τάξη όμως θα κάνω τα δωράκια μου, δεν τίθεται θέμα, αν θέλουν ας την χρησιμοποιήσουν.

Πάντως, το ότι είναι νηπιαγωγοι και ακολουθούν οδηγίες δεν μου λέει κάτι. Δεν είπα να αρνηθούν τα μέτρα, είπα να κάνουν κάτι να δείξουν την δυσαρέσκεια τους. Δηλαδή αν το υπουργείο αποφάσιζε την σωματική τιμωρία ως νόμιμη θα έπρεπε να την δεχθούνε υπακουοντας εντολές; Οι νηπιαγωγοι Αιγαίου δηλαδή γιατί έστειλαν έγγραφο με τις παρατηρήσεις τους; Απλά τουλάχιστον έδειξαν ευαισθησία και δεν έκατσαν άπραγοι. Αν γινότανε κάτι συλλογικά ή ακόμη και με πανελλαδικές απεργίες των νηπιαγωγών για να τροποποιηθουν τα μέτρα(πχ λιγότερα άτομα ανά τάξη, μη χρήση της μάσκας σε εξωτερικό χώρο, μάθημα στην αυλή κα) δεν θα το κοιτούσαν πιο σοβαρά; Όπως έχω ξαναγράψει, αν τους μειωναν τους μισθούς θα έκαναν όλοι απεργία, τωρα "απλά υπακούμε εντολές". Δηλαδη δεν καταπατούνται βασικές παιδαγωγικές αξίες με τη συνεχή χρήση μάσκας; παρεμπόδιση ανάπτυξης ομιλίας (φθόγγοι κλπ), απουσία μη λεκτικής επικοινωνίας, δυσχέρεια κοινωνικοποίησης κλπ. Ποιο είναι το νόημα του νηπιαγωγείου; (ξέρω, τα εχουμε ξαναπεί, να υπακούμε σε εντολές). 

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...